ers draaien op voor wildgroei' Brienenoord: 5 maal meer botsingen 1 'am volksdanst nee NA JIMMY OOK SJORS OP STAP Zilver smid vergist zich 'n eeuw Extra-inspectie F-16 ook hier Ameland toch weer paarden Drie baby's dood Dokterszoon vervalst recepten UW llfr'I* £msm 5 Twee lijken gevonden Wij een abonnee, u een unieke handdoek. Makelaars 15 pet duurder Actrice overleden Enkele buien HET VRIJE VOLK BEL 010-14.74.00 VIJF AANHANGSELTJES 1 te Zaterdag 18 augustus 1979 34e jaargang no. 9857 ■tl (Van onze soc. econ. redactie) ROTTERDAM - De hogere beloning voor makelaars is volgens de consumentenorganisaties een onverteer bare zaak. De makelaars mogen vanaf vandaag hun tarieven met gemiddeld vijftien procent verhogen. PvdA boos (Van onze sociaal-economische redactie) UTRECHT - De ziekenfondsen hebben opnieuw een noodkreet laten horen over de inkomens van medische specialisten. De fondsen willen nu wel eens weten hoe veel geld er eigenlijk al zit in de „Smallenbroek-pot", en ook hoe dat geld beheerd wordt. Ze zijn ook niet van plan om nog langer bij te dragen aan dat potje. Paul Johannes Paulus II zwemt niet alleen om zijn gezondheid op peil te houden, hij danst bij gelegenheid ook. een rondje mee. Hier schaart de paus zich in een kring Poolse volksdansers, tijdens een ontmoeting in de tuinen van zijn buitenverblijf Castelgandolfo. ABONNEE-SERVICE voor direkte bezorging ma. t/m vr.van 16.30 19.00 uur zaterdag van 9.00- 16.00 uur FESTIVAL (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM - De Hervormde Gemeente wil de St,-Laurenskerk uit breiden met vijf bouw- seltjes aan de noordgevel van bet kerkgebouw. Het zijn natuurstenen kubus sen van vijf bij vijf meter, zonder ramen. De aan bouw is ontworpen door architect prof W. G. Quist. M I' li' 1 I li: .S DEN HAAG De F-16-gevechtsvliegtuIgen in Ne derland en België worden onderzocht op gebreken. Dit- gebeurt naar aanleiding van het vliegverbod dat in Amerika aan 48 toestellen is opgelegd na de ontdek king van een breuk in een bout van de motorbevesti ging in een van de machines. Stuur Het Vrije Volk naar: Adres: Postcode:_,„ Plaats:- Kleur: O rood o bruin blauw groen (s.v.p. de gewenste kleur aankruisen). H Stuurt u de bon. volledig ingevuld, in een open envelop zonder postzegel aan: Het Vrije Volk, Antwoordnummer 1579. 3000 VB Rotterdam. I JI HOOFDREDACTEUR herman wigbold Witte de Withstraat 25,3012 BL Rotterdam, tei. 010 - 14,74.00 Opgeven van UPS (rubriekadvertenties) tel. 010 - 11.92.00 s Volgens Konsnmenten Kontakt, de Consumentenbond en de Ver eniging Eigen Huis betekent de prijsverhoging dat de huizenkoper nu moet opdraaien voor de wildgroei die de makelaardij doormaak te toen er nog goud geld werd verdiend aan de huizenverkoop. j (Van ipjnoiizèr, verslaggevers) t ROTTERDAM Het aantal botsingen op de Van Brienen- oordbrug ligt vijf maal boven het landelijk „snelweg-gemid- delde". Daarmee is de Van Brie nenoord met 100.000 passerende 1 auto's per dag niet alleen de drukste snelweg in Nederland. Dat staat in een ambtelijk rapport over de brug. Burge meester en wethouders van Rot-i terdam hebben daar vrijdag een deel van gepubliceerd in een brief aan de gemeenteraad. Die' praat donderdag over de ver breding van de brug. Rotterdam en Capelle aan den IJssel zijn met minister Tuijn- man (Verkeer en Waterstaat) enkele maanden geleden al overeengekomen dat de Van Brienenoordbrug verbreed moet worden met een aanbouwbrug aan de westkant Die moet over zes tot tien jaar klaar zijn. Het dat HOLLUM, AMELAND reddingsstation Ameland vier dagen geleden acht paarden verloor bij een reddingsaktie, heeft gisteravond in Hollum be sloten toch weer paarden te gaan gebruiken bij het in zee bréngen van de reddingsboot. Het station, dat in dal opzicht uniek is in Europa, wil daarmee een 150-jarige traditie voortzet ten. Er zullen technische maatre gelen worden getroffen om een herhaling,van de ramp met de paarden te voorkomen. Dat de dieren plotseling in een diepte konden wegzakken en verdrinken is te wijten aan een combinatie vanuitzonderlijk slechte weersomstandigheden en daarmee samenhangende technische problemen. Totdat de nieuwe paarden zullen zijn opgeleid, zal de re- servemotorreddingvlet "Ouden dijk", die momenteel in Schier monnikoog ligt, in Ameland worden gestationeerd. Zie ook pag-5 "NAPELS - Van de achtling dié de 29-jarige Italiaanse Chia- nese donderdag in Napels ter wereld bracht, zijn gisteren op nieuw twee kinderen overleden. Volgens de artsen hebben slechts twee van de nu nog vijf baby's goede kans in leven te blijven. De afgelopen jaren stegen de huizenprijzen de pan uit en daarmee de inkomens van de makelaars. Die krijgen immers een vast percentage van de ver koopsom als vergoeding voor hun bemiddelingswerk. De ma- kclaarstarieven mogen nu van het ministerie van Economische Zaken omhoog, omdat de door- snee-makeiaar -niet--meer aan een redeïijk-inkörnen zou kun nen komen; als gevolg van de ingezakte huizenprijzen. De consumentenorganisaties wijzen er op dat de makelaars begin dit jaar ook al vier pro cent extra mochten gaan vra gen. Volgens de organisaties zijn er gewoon te veel makelaars kantoren op dit moment Ver mindering van het aantal be middelaars in onroerend goed is dan ook noodzakelijk vinden ze. De PvdA-fraktie in de Twee de Kamer stoort zich zeer aan het feit dat de regering de ta riefsverhoging uitsluitend ba seert op een spoedonderzoek on der de makelaars. "Daarmee hebben de makelaars bliksem snel de aantasting van hun rian te inkomenspositie kunnen aan tonen," aldus de PvdA De socia listen vinden de beslissing voor barig en willekeurig. Ze vragen de regering met spoed om nade re gegevens over de inkomens in de makelaardij. Kopers van huizen met een verkoopprijs tot 70.000 gulden (maar die zijn er niet veel) hoe ven niet extra te betalen aan de makelaar. Voor die huizen is het tarief zelfs iets verlaagd. De toe gestane verhoging wordt steeds meèr bij hogere verkoopprijzen. Het algemene tarief voor de makelaarsvergoeding was tot 'nu toe 1,25% van de verkoop prijs. Ook voor de duurste hui zen wordt de vergoeding voor de makelaar nu niet hoger dan 1,5%. De makelaars zelf, verenigd in de NBM, zijn nog niet tevreden over de verhogingen. Ziekenfondsen slaken noodkreet oenenpot van ÉÉEJ 22£ 2 open De Smallenbroek-pot is bedoeld voor medische specialisten, in dienst van academische ziekenhuizen, die hun particuliere praktijk op een gegeven moment opgeven. Omdat ze dan ineens hun tweede inkomen zouden verliezen, hebben ze recht op een financiële tege moetkoming, was destijds de redenering. Specialisten, in dienst m dienst van academische 'ziekenhuizen, mo gen één dag per week voor zich zelf werken. Ze krijgen die dag wel gewoon uitbetaald door het ziekenhuis. Volgens1 de ziekenfondsen loopt deze regeling tegenwoor dig nogal uit de hand. Drs. D. Blanken, secretaris van de Ver eniging Nederlandse Zieken fondsen, zegt er van: „Je kunt bij die regeling van één dag al vraagtekens zetten. De gemeen schap brengt voor deze artsen toch al een zeer behoorlijk inko men op. Maar het, schijnt zelfs wel tot verdubbeling van inko mens te komen." Volgens de VNZ moet in het potje minstens 240 miljoen gul den zitten. Maar dat kan dankzij rente ook veel meer zijn. De zie kenfondsen mogen geen inzage hebben in het beheer van het geld. Het potje komt tot stand door een bijdrage van de fond sen van een tientje per ver- pleegdag per patiënt in de aca demische ziekenhuizen. Drs. Blanken vindt dat de Al gemene Rekenkamer wel eens mag uitzoeken wat er allemaal met het geld gebeurt. Volgens hem zijn er aanwijzingen dat het geld ook gebruikt wordt om aan artsen in academische zie kenhuizen een vergoeding te ge ven, omdat zij minder zouden verdienen dan hun collega's in gewone ziekenhuizen. De ziekenfondsen zouden met de regering een afspraak maken over de regeling voor de specia listen. Dat was ai beloofd door minister Van Kemenade, en la ter door diens opvolger Pais. Al le pogingen van de fondsen om die. afspraak inderdaad te ma ken, zijn op niets uitgelopen, al dus Blanken. SAN FRANCISCO - Vivian Vance, de naaste medewerkster van Lucille Ball, is vannacht op 66-jarige leeftijd aan kanker overleden. De actrice die in films en musicals optrad, was sinds 1951 de vaste partner van Lucille Bal! in haar televisie shows. VENLO De politie in Venlo heeft een 30-jarige zoon van een Veniose arts aangehouden, die bekend heeft recepten van zijn vader te hebben vervalst. Hier door kon hij bij een apotheek 400 Dexedrine-tabeletten halen, die hij weer aan een vriend gaf, die verslaafd is aan verdovende middelen. De vriend was al eerder gear resteerd wegens overtreding van de opiumwet De dokters- zoon is beschuldigd van vals heid in geschrifte. (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM - Kan- geroe. Sjors uit het Rot terdamse Plaswijckpark heeft zijn bazen vrijdag een paar uur laten hollen en draven. Sjors was ont snapt, een kunst die hij waarschijnlijk heeft af gekeken van zijn maat Jimmy. Die ging er begin deze week - het Is paar tijd twee keer vandoor. Sjors heeft gisteren niet lang van zijn vrijheid kunnen genieten. Een agent zag hem scharrelen in de bosjes rond het park. Hij waarschuwde beheerder L. W. Gensen. De beheerder en diens mannen konden na veel rennen (kangeroes halen een topsnelheid van 80 ki lometer per uur) Sjors een verdovingsschot in zijn achterwerk toedienen. Sjors en Jimmy zitten nu in een splinternieuw ver blijf, van waaruit ont snappen onmogelijk is. en Veranderlijke bewolking een enkele regen- of onweers bui. Middagtemperaturen van 18 tot 23 graden. Matige, maar aan de kust vrij, krachtige wind uit west tot noordwest. ISaug. 20 Mig. êJ* zon op onder 0É29 20.57 0&31 20.55 maan op onder 03.17 0U3 10.04) 10.40 Voor informatie over adreswij ziging. befaimg. vakantieadres kunt u bellen van 8 00 tot 16.30 uur op maandag tot ,en niet vrijdag AHOY-ROTTERDAM 24 AUG. t/m 2 SEPT. op 12.000m2 expositie en ver-1 koop van boeken, platen,hl-fl, voeding, cosmetica, foto. Htm. Interieur, relxen. spert, mode I pop. i««. disco, kunst, filmt- exposities, klassiek, cab*retr«„ theater, circus, revue. openingstijden tO 00-22 dö uur Jöndatï 0 00-18 00 uur Laurens k ijgt meer De Laurenskerk, Rotterdams enige laat-gotische bouwwerk, is sinds de voltooiing van de we deropbouw in 1968 eigenlijk niet compleet: er is alleen maar de kerkruimte zelf. 'body „Dat is van het begin af toen de kerk weer in gebruik werd genomen een probleem ge weest", zegt de heer P. Brussee, directeur van het kerkelijk bu reau. „Bij trouwerijen hebben we geen afzonderlijke ruimte om een kopje koffie te schenken of te feliciteren. Wanneer we eens een concert hebben van een koor of orkest, moet er geïmpro viseerd worden met kleedruim tes e.d. En we willen juist zo graag dat de Laurenskerk, die toch eigenlijk meer een gebouw van de Rotterdamse gemeenschap is dan uitsluitend een kerkge bouw, ook een algemene cultu rele functie krijgt Door die ruimtes er bij te bouwen, geven we de kerk dus meer "body", we kunnen er meer mee gaan doen", aldus de heer Brussee. Ook vóór de oorlog had de De vijf kubussen van natuursteen moeten volgens het ontwerp aan de noordgevel van de St-Laurenskerk (op de foto achter het standbeeld van Erasmus) worden gebouwd. De trijf meter hoge bouto seis zouden dienst moeten gaan doen als ontvangstruim ten. i-* Laurenskerk enkele aanbouw- seltjes. Bij de restauratie die duurde van 1951 tot 1968 (de kerk was in de oorlog zeer zwaar be schadigd), zijn die aanbouwsels voorlopig weggelaten. Maar reeds bij het begin van de res tauratie is met het Rijk afge sproken dat deze extra ruimte later zou worden aangebracht, zodra er overeenstemming was bereikt over een geschikte op lossing. Die oplossing is gevonden door prof. Quist, die vijf zeer so bere blokken wil neerzetten te gen de bakstenen noordbeuk (aan de zijde van de Oppert). Monumentenzorg en de minister van CRM zijn er mee akkoord gegaan. Maar het Welstandcollege, dat B en W van Rotterdam heeft ge adviseerd, vindt het niet verant woord dergelijke veranderingen aan te brengen aan een histo risch gebouw, dat zo belangrijk en uniek is voor de Rotterdamse bevolking. Het ontwerp op zich vindt men overigens grote ar chitectonische kwaliteiten be zitten. Ook het Historisch Genoot schap "Roterodamum" vindt het plan onaanvaardbaar. De "Har- tekreet" van Roterodamum „vertolkt de mening van de Rot terdamse burgerij", zo schrijft men aan wethouder mr. J. Men- tink. De Bond Heemschut is evenmin gelukkig met hel bouwplan. Het college van B en W heeft in mei vorig jaar reeds besloten de bouwvergunning te verlenen. Nu het bouwplan nader is uitge werkt, zal het ter visie worden gelegd. Het zal mogelijk zijn be zwaarschriften in te dienen bij B en W. Dinsdagochtend zal de raads commissie Ruimtelijke Orde ning kennis nemen van de bouwplannen. AMSTERDAM - De Utrechtse bestekfa- briek Gerritsen NV mag zijn zilveren cou verts voortaan niet meer aanprijzen als een "waardevolle be legging". De prijs van het geadverteerde be stek bedraagt name lijk ongeveer het dub bele van de echte zil- verwaarde. Dit oordeel heeft het college van Beroep van de reclame- Code commissie gisteren ge veld over de adverten ties van Gerritsen NV - een voortzetting van de Sola-fabrieken in Zeist Het bedrijf moet nog drie onwaarachtige zinsneden uit zijn ad vertenties verwijde ren, zo oordeelde de reclame-commissie, Gerritsen presen teert zich onder de naam "Zilversmeden sedert 1863", die zilve ren lepels, messen en vorken zou vervaardi gen volgens het procé dé uit dat jaar. „U bent daarmee 105 jaar naast de waarheid, omdat Gerritsen NV" pas in 1968 het meesterteken van zilversmid heeft gekregen," aldus de Code-commissie in zijn uitspraak. Ook de door Gerrit sen aangeboden "extra korting van 10 pro cent" bij aankoop van een gehele cassette" vond in de ogen van de commissie geen gena de. Want bij "extra korting moeten er nog méér kortingen wor den gegeven en dat doet de bestekfabriek niet Ook de "Vijf keur merken van de Rijks- keur te Utrecht", die volgens het bedrijf "optimale zuiverheid" garanderen, moeten uit de advertentie ver dwijnen. Gebleken is dat maar drie van de merken echt zijn. „De andere twee zijn aan de fantasie van. Ger ritsen NV ontsproten," aldus, het College van Beroep. 'h- li Ij 4i Bij de zestien toestellen, die in Nederland bij Fokker in aan bouw zijn werd één verdachte bout vervangen. Volgens een woordvoerder van Fokker is dit niets bijzonders. „Het gebeurt regelmatig dat een extra inspec tiebeurt wordt gegeven aan een 'onderdeel van een bepaald type vliegtuig. Het is een normale routinezaak," zo zgi hij. Van de drie kant-en-klaar aan de luchtmacht afgeleverde F*16's staat er één bij Fokker, één op de vliegbasis Leeuwar den en is de derde in Amerika. Volgens het Belgische minis terie van Defensie zullen de omstreden bouten systematisch worden vervangen door nieuwe, die nog eens extra gecontroleerd zijn. Na de controle, die één tot twee dagen zal duren, mogen de toestellen weer vliegen. Met de „koop van de eeuw" bestelden in 1975 België, Neder land, Denemarken en Noorwe gen 348 straaljagers van het type F-16 in de Verenigde Staten. Zij gaven aan de F-16 voorkeur bo ven de Franse Mirage. AMSTERDAM - Gisteren zijn in de loop van de dag in Amster dam twee lijken ontdekt 's Mid dags werd het lijk gevonden var» de 57-jarige mevrouw I. van. Maarschalkerweerd - Garbade. Het lag in het struikgewas van een plantsoen in Amsterdam Noord. De politie denkt dat de vrouw, in verre staat van ont binding, een overdosis van een medicijn heeft genomen. 's Avonds werd het lijk vari een onbekende man uit het wa ter van de Amstel gehaald. Hij was tussen de 35 en 40 jaar oud. Alstublieft Voor u. Van Het Vrije Volk. 'n Mooie, lekker rulle en bovendien zeer exklusieve badhanddoek. Met de 100-jange Rotter damse Willemsbrug erop afgebeeld. Zomaar^ Voor nop. Tenminste, als u ons "n nieuwe abonnee bezorgt Kom, u weet vast wel iemand. Misschien bent u zelf nog geen abonnee. Laat u toch zeker gewoon iemand anders (die dat wèi is) uw naam opgeven? Das geen punt Oh ja: de handdoek kunt u bestellen in de kleu ren rood. bruin, blauw of groen. Het formaat is 50 bij 100 cm. En de kwaliteit die is uitstékend!/ ti i? Haam: 'Adres: Postcode: Plaats: Soort abonnement: kwartaal jaar Bovendien ontvangt hij/zij Het Vrije Volk eerst nog2 weken gratis. Als beloning stuurt u die mooie, exklusieve handdoek toe aan: Haam: H r- ■4

Het Vrije volk | 1979 | | pagina 1