h I Borrel op9 zuil omver Auto gestolen Brandje in school Winkeldiefstal Klopboor gestolen schiedam SCHIEDAM De plannen voor de woning bouw in de binnenstad krijgen meer en meer gestalte. Deze week is een inrichtingsplan voor het braakliggende gat goedgekeurd. Een architect zal binnenkort opdracht krijgen om het uit te werken. m Maassluisgröeit ZATERDAG 18 AUGUSTUS 1979/HET VRUE VOLK/PAGINA 2 A iÉÉIl De eerst paal, die wethouder Zijdeveld van ruimte- Ijke ordening ons nog dit jaar had beloofd, zij het wat "huchter, zal echter pas op z'n vroegst in 1980 de rond ingaan. Oorzaak daarvan is de lange behande ling van het plan in de commissie voor de ruimtelijke rdening. De gemeente wil in de binnenstad op z'n minst 410 oningen bouwen, waarbij de reeds gebouwde 48 wo ningwetwoningen zijn opgeteld. De meeste woningen, irca 70 procent, zullen drie kamers of minder gaan tellen. De rest zal bestaan uit vier- en vijfkamerwo- ningen. De gemeente vindt, dat bejaarden, alleen staanden en tweepersonshuishoudens ook recht heb ben op geode woningen. Daarbij kenmerkt een binnen stadsmilieu zich doorgaans door de aanwezigheid van die groepen. Autoluw Bezwaren - -v;- Zo krijgt men een idee van een bebouwde binnen stad. Let wel, deze tekening geeft niet de huidige plan nen weer. liffP V' Ook film» Geen limonade meer SH '■VN'- (Van een onzer verslaggevers) YivJ' ]&t plan klaar hebben. Zo niet, dan zullen G.S. dat den i .,<5> Vs"# Volgens het aangenomen schetsplan zal het patroon van de Nieuwstraat, de Laan en de Lange- en de Korte Achterweg gehandhaafd blijven. Dat wil niet zeggen dat daar niet ge sloopt gaat worden. Veel zal moeten worden afgebroken en ook de leao-school nabij het Oude Kerkhof zal van de kaart verdwijnen. De grote bomen zullen echter blijven staan. Zij vormen volgens het ontwerp een "structuurbepalend" element. De maximumhoogte van de woningen zal vier verdiepingen zijn. Parkeerplaatsen worden weggewerkt onder de huizen of onder verhoogde tuinen. Op die manier gebruikt de gemeente de grond tweemaal: voor wonen en parkeren. De huizen verrijzen in vier kante hoefijzervormige blok ken, waarbinnen gemeenschap pelijke tuinen ter beschikking van de bewoners zullen staan. Bij enkele blokken is het de be doeling om de tuinen te leggen in de looproutes door de toe komstige binnenstad. Die looproutes zuilen de voet gangers vanaf het Herenpad naar de Zwaansteeg en vanaf het Oude Kerkhof naar de Lin- denhof leiden. Het stukje grond tussen de Lindenhof en het Ste delijk Museum zal veranderen in een pleintje: Nu staan er nog woningen tussen. De binnenstad zal autoluw worderr, wat betekent, dat voet gangers en fietsers voorrang krijgen boven het gemotoriseerd verkeer. De verkeersontsiuitin- gen zullen komen bij het Heren pad en de Nieuwstraat en zijn alleen bedoeld voor mensen die in de binnenstad zullen wonen. Mensen, die een parkeerplaatsje zoeken voor het winkelen, zul len worden geweerd. In de binnenstad zullen ook winkels komen, maar hoevee! dat er zullen zijn is afhankelijk van de levensvatbaarheid. De gemeente denkt het zo te plan nen, dat als een ondernemer een zaak wil openen, een pand om gebouwd kan worden tot win kelruimte. Tijdens de laatste commissie vergadering ruimtelijke orde ning toonde iedereen zich tevre den over de plannen. Op één punt stond de Partij van de Ar beid lijnrecht tegenover de me ning van de VVD. De PvdA wil namelijk dat alle te bouwen wo ningen woningwetwoningen worden. De heer van Tilborg van de WD wilde slechts de helft daarvan aan woningwet woningen neerzettén. Hij klampte zich vast aan het be stemmingsplan, waarin dat staat. „Het bestemmingsplan wordt als een vodje wegge gooid", beweerde hij, wat door de heer van Kleef van de PvdA werd beantwoord met: „Een be lachelijke opmerking, want die bepaling is maar een zeer klein gedeelte van het bestemmings plan." Wethouder Zijdeveld moest orde op zaken stellen en zei dat men nog tijd genoeg heeft om daarover te bekvechten. Eerst moest er maar eens een plan goedgekeurd worden. scjoedam moet voor de bin nenstad een nieuw bestem mingsplan maken, of het be stemmingsplan bijstellen. Dat is het gevolg van het feit, dat de Kroon het bestemmingsplan voor het grootste deel heeft af gekeurd. Alleen dat deel waarop de woningen zuilen komen, is er ongeschonden vanaf gekomen. Voor de rest van de binnenstad moet Schiedam vóór 17 maart van het volgende jaar een nieuw Of de woningbouw volgend jaar werkelijk van start kan gaan. valt nog te bezien. De heer van Woerkom, oud VVD-frac- tieleider in de gemeenteraad en nu woordvoerder van de vereni ging Broersveld Belangen, liet tijdens de commissievergade ring weten, dat hij bezwaar schriften zou gaan indienen. Volgens hem wijkt Schiedam met het bouwplan af van het oude bestemmingsplan. Van Woerkom was niet de mige, die kritiek had. Mevrouw ie Vos zei - namens de Stich ting Binnenstad, dat de in spraak lang op zich laat wach ten. De heer Hagendoorn van de Bewonersvereniging Schiedam De leao-school nabij het Oude Kerkhof zal verdwijnen -entrum bemerkte dat ook. Hij van start moet'gaan^ Snel Een blik op de reeds geboutvde 48 woningen. t 4'/'? JSfWV ■ty: A£ 'w4'*s ^va^s Jit f v y J t Y/v 'T'S;;;. t s >,J Uc&uS&Z&i (Van een onzer van alcoholische verslaggever» drank, reed de 33-ja- VLAAKDINGEN - rige A.W. uit Vlaar- Onder sterke Invloed dingen op de Delta weg een verkeerszuil omver. De bestuurder noch de inzittenden van de auto, twee kin deren en een hond, liepen verwondingen op. De auto werd ech ter zwaar beschadigd. W. bleek niet in staat om de blaas test uit te voeren. Na de bloed proef. werd hij ter ontnuchtering inge sloten, Zijn auto werd in beslag genomen en zijn rijbewijs werd ingevorderd. Ook de 41-jarige T.P. werd door de po litie betrapt op alco holgebruik, terwijl hij een auto bestuurde. De man reed in een periode van ontzeg ging van de rijbe voegdheid. Zijn auto werd in beslag geno men. QT?:Muziek, films en eetfestijnen Van een onzer verslaggeefsters SCHIEDAM „HEt weer is nog redelijk. Misschien kunnen we zaterdag wel stokjes vlees verkopen die ze dan zelf op het dakterras kunnen roosteren op de barbecue". Zo broeden de bestuursleden van de sociëteit Q.T.? ideeën uit om de soosavonden op vrijdag en zaterdag zo gezellig mo gelijk te maken. SCHIEDAM - De 48-jarige Schiedammer I.T. heeft bij de politie aangifte gedaan van diefstal van zijn auto, een Ford Taunus met het kenteken TO-XA-94. Deze stond gepar keerd in de Stadhouderslaan. Onverlaten hebben vernielin gen aangericht in de Jan Ligt- hartschooL Op de eerste verdie ping werden alle planten ver nield. De onderwijzeres, me vrouw W. M. van D. heeft aan gifte gedaan. SCHIEDAM - In de nacht van onderdag op vrijdag is brand 'tgebroken In de Rijnmond- hooi in de Warande. Een hou- i buitenschot vloog in brand, ar de snel ter plaatse zijnde randweer kon erger voorko en. De politie sluit niet uit dat r van brandstichting sprake is. MAASSLUIS - Het aantal in woners van Maassluis stijgt nog steeds gestadig. In de maand juli kwamen er veertig bij, zodat nu in .totaal 32525 mensen in deze plaats woonachtig zijn. Gere kend vanaf 1 januari betekent dit een groei met maar liefst 276. Maassluis blijkt een vruchtbare stad te zijn, want het leeuwe- deel van de aanwas wordt door het - geboortenoverschotge vormd. 1 - Nieuwbouw Delta kost 20 miljoen (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM - Het Delta ziekenhuis heeft het bouwplan vooreen nieuwe afdeling geron- to-psychiatrie klaarliggen. Het ontwerp van het architectenbu reau Jan Brouwer associates is gisteren enthousiast ontvangen door de raadscommissie Volks gezondheid. De afdeling gaat rond de twintig miijoeh gulden kosten. De huidige afdeling geronto- psychiatrie, waar bejaarde pa- tienten worden behandeld en verzorgd, is gehuisvest in pavil joen uit 1909. De patiënten sla pen er op grote zalen, er zijn slechts twee dagverblijven en de paviljoens zijn verder totaal on geschikt voor de huisvesting van bejaarde mensen. In de nieuwbouw zullen pati- •1 in zelfstandige groepen twaalf personen gaan wo- en slapen. Iedere groep krijgt een woon/eetkamer en enkele slaapkamers. De hulzen komen aan een brink te liggen. Dat wordt de plaats waar men sen elkaar kunnen ontmoeten. Achter ieder huis komt dan nog een eigen tuin. Omdathet doel van de behan deling een zo groot mogelijke zelfstandigheid van de patient is, zullen de bewoners in de keu ken zelf iets klaar kunnen ma ken. Per drie huizen komt er een ploegje personeel. Ook zullen patiënten op de nieuwe afdeling hun eigen kleding blijven behe ren. De staatssecretaris van Volks gezondheid en Milieuhygiëne heeft begin dit jaar de bouw van een nieuwe afdeling geronto- psychiatrie goedgekeurd. Vandaag gaat het nieuwe soosseizoen van start in de Teerstoof aan de Nieuwstraat 12, Ais eerste treedt daar de Schiedamse groep Djamilla op. Funk en jazz-rock zal de beide soosruimten vullen en de ge kleurde lampen van de licht- en diashow zullen aan en uit flit sen. „Twee jaai geleden heeft Dja milla hier haar première gege ven. Iedereen was aan het swin gen. En de groep is nu zelfs uit gebreid met twee man", vertelt Rob Bruchem enthousiast Met VLAARDINGEN - Een Schiedams echtpaar werd in het warenhuis V en D betrapt op winkeldiefstal. Het tweetal wil de aan de haal gaan met ver schillende gestolen goederen, ter waarde van ƒ184. De politie maakte eveneens proces-ver baal op tegen de 22-jarige L. H. D. R. uit Rotterdam. De vrouw ontvreemdde verschillende arti kelen uit een textielzaak op het veerplein. SCHIEDAM - C. L„ hoofduit voerder van de fa. Van Hattum en Blankenvoort, heeft bij de politie aangifte gedaan van diefstal van een klopboor, 20 gummihandschoenen en een klauwhamer. Deze materialen werden ontvreemd uit een werkkeet die in de Fokkerstraat staat Men is de keet binnenge komen door er een ruit uit te ha len. «*ioAv.ï>jt, i nog een paar mensen organi- seert hij de muziek voor soci ëteit Q.T.? In het komende sei zoen willen zij nog meer Schie damse groepen laten optreden. „Veel groepen klagen over te weinig optredens. Laten ze mij eens bellen (tel. 262268). Ik kom dan wel luisteren of het iets voor ons is". Behalve optredens van aller lei groepen organiseert Q.T.? ook filmavonden, cabaretoptre dens, klaverjastoemooien, fiets- rallys en eetfestijnen, de zoge noemde landenavonden. Een greep uit het filmprogramma: Chinatown (7 september), Woo dy Allen in Play it again, Sam (5 oktober). Kind an de zon (2 no vember). „In ons programma is er voor ieder wat wils", zegt John Pot hof, bestuurslid van Q.T.?. „Be halve de bekendere films bren gen we bijvoorbeeld ook docu mentaires uit het vrije circuit We proberen alle jonge mensen naar onze soos te krijgen. Van daar dat we de minimumleeftijd voor leden verlaagd hebben tot zestien jaar. Tot nu toe was de gemiddelde leeftijd 24 jaar maar we willen nu ook jongere men sen erbij betrekken." Net als in het Rotterdamse Eksit stelt het Q.T.?-bestuur haar programma zo gevarieerd mogelijk samen. De ene keer is het disco, en de keer daarop jazz. „Als je steeds dezelfde mu zieksoort brengt krijg je zo'n kliek en dat willen we juist niet", legt John Pothof uit De leden van het Q.T.?-be- stuur hebben zelfs het plan op gevat om de mensen die op de Rotterdamse Lijnbaan spelen uit te nodigen voor een optreden in de soos. En als er dit jaar nog een nieuwe rage komt, zullen ze dat ook meepakken in hun pro gramma. „Het gaat erom dat we Schiedam amuseren", aldus Leo van Herk. In april 1969, dus tien jaar ge leden is sociëteit Q.T.? opge richt John Pothof: „Ik denk dat de jeugd toen genoeg had van de limonade en ook eens andere muziek wilde horen. Zij zijn toen een ruimte gaan zoeken en vonden de Teerstoof. HEt pand was toen van de Hervormde Jeugdraad en daar huurden zij het van. In de huurovereen komst was echter een bepaling opgenomen dat de huur op ieder moment opgezegd kon worden, vandaar onze naam Quousque tandem?, dat hoelang nog? bete kent De sociëteit wordt nog steeds gerund door vrijwilligers die er heel wat uurtjes insteken. De elf bestuursleden vergaderen eens in de maand en er zijn verschil lende commmissies in het leven geroepen om de verschillende programma-onderdelen te orga niseren. De commissie „Landenavon den" bijvoorbeeld zorgt een paar maal in het seizoen voor een eetfestijn. Zij zoekt een land uit en brouwen dan samen met een professionele kok, ook een bestuurslid, een echt volksge recht uit dat betreffende land voor de sociëteitleden. Boven dien proberen ze ook nog leven de folkloristische muziek en dia's over hetland daarbij te verzorgen. Zo'n avond eten, drinken en gezelligheid kost vijftien gulden en blijkt uit de vorige jaren een succes te zijn. Zelfs zo'n succes dat dit seizoen alleen leden tot dit feest toegel aten kunnen worden. „De Hongaarse avond, vorig- jaar was een daverend succes", herinnert John Pothof zich. We hadden een echt zigeunerorkest en op een gegeven moment dansten een aantal mensen zelfs de Hongaarse Polka. De goulash was ook uitstekend. Zelfs de zi geuners wisten niet wat ze proefden". Het bestuur van Q.T.? doet erg haar best het iedereen naar de zin te maken. Als iemand ideeën of sugges ties heeft kan hij of zij die altijd bpperen. Voor amateur-fotogra fen is beneden in het gebouw een donkere kamer beschikbaar en degenen die wilien potten bakken kunnen ook bij Q.T.? te recht Vrijdag- en zaterdagavond om 20.00 uur is de sociëteit op de eerste verdieping van de Teer stoof geopend. Bij het eerste be zoek betaalt men vijf gulden voor het lidmaatschap en dan zijn alle programma's gratis te bezien of te beluisteren. In de vorig jaar verbouwde bar kan men behalve sterke drank alles krijgen.

Het Vrije volk | 1979 | | pagina 2