m Kerk-rapport scherp tegen mening Haars 'Eerst trein verbinding Maas beter" Juwelenroof voor publiek Spelletje kaart Yliegen wordt duurder GIRO 999 Bolsjoidanse r vraagt asiel Rijbewijzen kunnen wèl omgewisseld Bosbrand blussen is 1-0 95 m 8 m ffdllkr Vforgerdoet zelf open voer politie Adoptiebureau niet bonafide? AKTiE BOOTVLUCHTELINGEN vluchtelingenhulp Den Haag FATAAL BAD IN VUILE TIBER Weigeringen terugdraaien Avondmaal- stel weg Wij een abonnee, u een unieke handdoek. Aï§sr£,pw*ohi« Pü HET VRIJE VOLK BEL 010-14.74.00 r 'Christenen vervolgd in Turkije9 Nieuwbou w-herenhuizen te koop in (zie de 4wP rubrieksadvertenties) Even zon fi 3BuningJ)3nterinir Vrijdag 24 augustus 1979 34e jaargang no. 9862 ff m- -v.'- «wipii Van onze verslaggever HANS HOFFMANN ROTTERDAM - De mening van staatssecretaris Haars van justitie dat het met de vervolging van christenen in verschillende delen van Turkije, bijvoor beeld in Istanboel, nogal meevalt, wordt fel bestreden in een - vertrouwelijk - rapport van 'n werkgroep van kerken en vluchtelingenorganisaties uit Nederland, België, Duitsland en Zweden. (Van onze Amsterdamse redactie) AMSTERDAM - Onder het oog van een duizend koppig publiek heeft een 33-jarige winkeljuffrouw gistermiddag om half vijf de etalage van de bekende juwelierszaak Jos Inden aan de Kal verstraat moeten leeghalen en de inhoud ter waarde van een half mil joen moeten overhandigen aan twee overvallers, Zz (Van onze sociaal-econ.redactie) SCHIPHOL - De vliegtarieven gaan op 1 september omhoog met percentages van S3 tot 15. Op de routes naar Scandinavië, Engeland, Ierland, Duitsland, België en Luxemburg worden de tarieven met 63 procent verhoogd, voor de overige Europese bestemmingen met 10 procent. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG De provincie Zuid-Holland zit met de handen in het haar, nu de omwisseling van buiten landse in Nederlandse rijbewijzen niet meer mag wor den geweigerd. De Raad van State heeft uitgesproken dat Zuid-Holland in strijd met de wet heeft gehandeld, zodat de provincie nu alle weigeringen moet "terug draaien". Aanpassing ABONNEE-SERVICE voor direkte bezorging ma. t/mvr.van 16.30-19.00 uur zaterdag van 9.00 -16.00 uur en het koninklijke slapen M ,n HOOFDREDACTEUR HERMAN WIGBOLD Witte de Withstraat 25,3012 BL Rotterdam, tel. 010 - 14.74.00 Opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) tel. 010 -11.92.00 *0? J f« Deze werkgroep komt tot de conclusie dat de christelijke minderheden in Turkije overal in' dat land vervolgd en/of ge discrimineerd worden. In Istan boel is het nét zo erg als elders in Turkije, misschien nog wel erger, zeggen de rapporteurs. Tot dezelfde slotsom kwam ook een verslaggever van Het Vrije V<?jk, die in juni een onderzoek in verschillende delen van Tur kije instelde. Mevrouw Haars heeft altijd geweigerd Turkse christenen als vluchtelingen te erkennen, "om dat zij immders elders in hun eigen land voldoende bescher ming kunnen vinden". De on derzoekers menen echter dat de ze mensen wel degelijk in aan merking komen voor het vluch- telingschap. De werkgroep, die uitermate grondig te werk ging, stelt vast dat het de verantwoordelijke bewindslieden in West-Europa ontbreekt aan diepgravende in formatie, nodig om de beweeg redenen van de vluchtende christenen (beter) te kunnen be grijpen. Zoals-bekend heeft mr. Haars besloten dat 41 Syrisch-ortho- doxe christenen na 1 september Nederland moeten verlaten. Zij zullen naar Turkije moeten te rugkeren als er vóór die tijd geen ander land gevonden wordt dat hen wil opnemen. O Zie ook pag. 9. ROTTERDAM - Als de spoorver binding over de Maas niet snel verbeterd wordt, werkt Rotterdam ook niet mee aan de verbreding van de Van Brie- nenoordbure. Een motie met die inhoud is gis teren door de ge- meenteraad aan genomen. Rotterdam vindt dat niet al leen het particu lier vervoer moét worden gediend. Ook het open baar vervoer verdient aan dacht. aldus de gemeenteraad. Zie ook pagina 3, De mannen - door de politie omschreven als .zuidelijke ty pes' - kwamen binnen met de mededeling: .This is a robbery - don't move'. Ze brachten de winkelier, de 31-jarige W. de J., met enkele forse klappen met een pistool tot zwijgen en sleep ten hem naar het keukentje achter de winkel. Twee toevalli gerwijs binnenkomende klanten werden eveneens onder bedrei ging met een pistool naar deze keuken gedirigeerd. Daarna dwongen ze de win keljuffrouw de etalage, de vitri nes en de kassa leeg te halen. De operatie, die in totaal twintig minuten in beslag nam, trok uiteraard de aandacht van de passanten. Niemand echter greep in óf waarschuwde de po litie. Enkele buien, mogelijk met onweer. Morgen ook perioden met zon. Zwakke tot matige wind uit west tot noordwest Minimumtemperaturen rond 8 graden. Middagtemperaturen omstreeks 17 graden. 25 au» zon onder 20.45 maan op onder 0020 21.51 Smit sleept stakers haven l voor rechtbank (Van onze soe.-econ. redactie) ROTTERDAM - De ha venslepers moeten morgen ochtend voor de rechter ver schijnen. Smit heeft een kort geding aangespannen tegen de wilde stakers, dat zaterdagmorgen om half tien dient voor de Rotter damse rechtbank. Smit is vandaag hard gaan optre den tegen de slepers-sta king. Alle kantoren zijn hermetisch gesloten om be zettingen te voorkomen. Het bestuur van de Vervoers- federatie FNV vergadert van daag op een geheime plaats in Rotterdam om te zien of de sta king gesteund kan worden. Rond het middaguur was nog geen uitslag bekend. De werknemers bij alle slage- rijbedrijven-in-het-groot heb ben hun actie gevwonnen. Van middag werd bekend dat zij een forse loonsverhoging krijgen. Over de exacte hoogte wordt vandaag nog onderhandeld. Vast staat in ieder geval dat het dicht in de buurt zal zijn van de geeiste 20 vuil per week en de uitkering ineens van ƒ500 schoon. NCW-voorzitter Van Eijkelenburg was vandaag al kwaad op zijn collega-onderne mers die voor de druk van de Voedingsbonden door de knieën zijn gegaan. De slepersstaking in Rotter dam betekent vandaag opont houd vooir 21 schepen. Veertien schepen 'wachten buitengaats. Bij de Europoort-sleepdienst van Smit Internationale wordt nog gewoon doorgewerkt De 250 werknemers daar wachten de resultaten van de vergadering van het bondbestuur te Rotter dam af. FNV-loononderhandelaar Frans Drabbe heeft zich in har de woorden tegen de staking van de havenslepers gekeerd. „Als in het Rotterdamse haven gebied een loongolf zou begin nen, dan is het einde zoek en staan we voor een ramp", zegt Frans Drabbe. Drabbe acht het uitgesloten dat het bestuur van de Ver- voersfederatie vandaag kan be sluiten om de staking te gaan steunen. „Ik kan niet voor die bonden spreken, maar ik kan me niet voorsteilen dat ze achter die ac ties gaan staan", aldus Frans Drabbe. Zie verder de pagina's 3 en 4 FOCUS Stakende slagers bij Hom burg in Cuyk doden de tijd met een spelletje kaart. Bij de Homburg-bedrijven wordt in totaal door ruim duizend man gestaakt. Ook de laatste Coveco-vestiging ging vanochtend vroeg plat, waarmee nu alle ruim drie duizend werknemers van dat concern het werk heb ben neergelegd. Zeshonderd man bij Hendrix in Druten en zusterbedrijf Wagemans in Deventer legden vanmor gen eveneens de boel stil. Staatssecretaris Smit-Kroes van Verkeer en Waterstaat heeft hiervoor gisteren toestem ming gegeven. De KLM had overigens gevraagd de tarieven op alle Europese lijnen met 10 procent te mogen verhogen. Re den voor de tariefsverhoging is de stijging van de energieprij zen. Tussen Europa en de bestem mingen in Afrika gelden verho gingen die variëren van 10 tot 15 procent Op de routes naar het nabije- en midden-oosten wor den verhogingen van 9 procent ingevoerd, met uitzondering van de lijnen naar Israël, waarop het tarief 15 procent stijgt De tarieven naar de VS stij gen afhankelijk van bestem ming en soort met 5,5 tot 15 pro cent DEN HAAG - De 37-jarige Algerijn M. L. heeft bekend vannacht de Hagenaar B. Me taal (71) in diens woning te heb ben gewurgd. De Hagenaar zou de verdachte volgens de politie seksuele voorstellen hebben ge daan. waarvan deze niet ge diend was. De politie werd door buren gewaarschuwd. Die hadden in de woning van de heer Metaal hevig gestommel gehoord. Toen de politie aanbelde werd aan vankelijk niet open gedaan. Na aandringen Het de Algerijn de. recherche tenslotte de woning binnen, waar men het slachtof fer op de grond vond. DEN HAAG - Het ministerie van Justitie stelt een onderzoek in naar de werkwijze van een particulier adoptiebureau in Groesbeek. Het bureau zou op ontoelaatbare wijze kinderen uit Nieuw-Guinea naar Neder land halen. Justitie is op de zaak gewezen door een Nederlandse verpleeg ster die jaren op Nieuw-Guinea heeft gewerkt De ouders van de kinderen zouden niet weten dat zij de kinderen niet meer terug zien. ROME Een bad in de totaal vervuilde Romeinse rivier de Tiber is de 49-jarige Italiaanse filmproducent Gianni Buffardi fataal geworden. Gisteren be zweek hij in een ziekenhuis in Rome aan hevige, aanhoudende koortsen. Een maana geleden kon Buf fardi, verhit door een bezoek aan en in de Tiber drijvend res taurant de verleiding niet weer staan een duik over de balustra de te nemen, ondanks een uit drukkelijk zwemverbod. Hij wefd vrijwel onmiddellijk onwei. Omstanders brachten hem op het droge en ernstig ziek werd hij opgenomen in een zie kenhuis. Daar werd geconsta teerd dat zijn lever, milt en nie ren waren aangetast door de urine van in het water levende ratten. Sterdanser Alexander Godoenow van het Bolsjoi-ballet met zijn vrouw Ludmila Vlasowa, die ook solodanseres bij dit ballet is. Deze foto werd genomen in Montreal Ludmila is bij het gezelschap gebleven. NEW YORK - Alexander Go doenow, een van de sterdansers van het Bolsjoi-ballet uit Mos kou, heeft asiel gevraagd in de VS. Het Bolsjoi-ballet is op dit moment bezig aan de laatste week van een vier weken du rende toemee in Amerika, een jubiieum-toemee waarmee her dacht werd dat het beroemde- ballet 20 jaar geleden voor het eerst met groot succes in de VS optrad. De asielaanvrage van Godoe now volgt een bijna traditie ge worden patroon. In 1961 trok sterdanser Noerejew er in Pa rijs tussenuit, Makarowa deed dit in 1970 in Londen en Barish- nikow vond in 1974 in Canada asiel. „Wij moeten nu ongeveer 500 mensen die in de laatste maan den in het buitenland als toerist "even" een rijbewijs hebben ge haald, alsnog een aanvraag la ten indienen. Dat wordt volgens ons een gevaarlijke situatie," ai- dus een woordvoerder van de provincie. Bij de rijbewijstoeristen gaat het vaak om mensen die in een land als Marokko of Mexico een nietszeggende rijproef afleggen. Met het daar "behaalde" docu ment kan men nu weer een roze papiertje komen halen bij de provinciale griffies. rij-examen hoeven af te leggen. Zuid-Holland verwacht dat de stroom van vijftig aanvragen per dag, na de uitspraak van de Raad van State, nog sterk zal toenemen. Het ministerie van Verkeer en Waterstaat werkt overigens al sinds begin dit jaar aan een Al gemene Maatregel van bestuur, waarmee men het rijbewijstoe- risme wil voorkomen. De aan passing van het Wegenver keersreglement komt er "bin nenkort", aldus het ministerie. Maar de zaak zou juridisch zó ingewikkeld liggen, dat het nog wel maanden kan duren. Het probleem is onder andere, dat "echte" buitenlanders de mogelijkheid moeten houden om hier hun rijbewis in te wis selen, zonder dat ze een extra DORDRECHT - Uit de Augu stijnenkerk in Dordrecht is van nacht het zilveren avondmaals- tel gestolen. Dit stel, met een waarde van 20.000 gulden, be staat uit bekers, schalen en een schenkkan. Men is de kerk bin nengekomen via het aan de ach terzijde liggende kerkkantoor. Voor informatie over adreswij ziging. betaling, vakantieadres kunt u bellen van 8 00 tot 16 30 uur op maandag tot en met vrijdag MADRID Spontaan hebben een Spaans en een Portugees voetbalelftal gisteren samen met het publiek hun wedstrijd in Cortegada de wedstrijd gelaten om een bosbrand in de buurt te gaan blus sen. Omdat het vuur enkele huizen begon te bedreigen deed de politie een beroep op de spelers en hun sup porters. De scheidsrechter bleef echter zijn werk doen: nadat de brand geblust was, kregen de Portugese uitspeiers met 1-0 de overwinning toegekend. Voor het eerst in de Spaanse voetbalgeschie denis juichten Spanjaar den daarna winnende te genstanders toe. Royaal en stijlvol, dus sfeervol klassiek. Maar ook verantwoord Met hoogwaardig basismateriaal voor kerngezond slapen. SjiiiolSöö Nw.Blnn*rtw(gl90.n 195 Rott*rd«mTel. 010-769122 Verlengd. Ua.nd.rweg S3 Ed. Tel. 0S3I0-12610 Alstublieft Voor u V-n Hef* Vrije Volk.i Mooie, lekker rulle en boverJien 2eer exklusieve badhanddoek. Met de 100-jange Rotter damse Willemsbrug erop afgebeeld Zomaar. Voor nop Tenminste, als u ons 'n nieuwe abonnee bezorgt Kom. u weet vast wel iemand. Misschien bent u zelf nog geen abonnee Laat u toch zeker gewoon -i iemand anders (die dat wë! is) uw naam 'de handdoek kunt u besteilen in de kleu ren rood. bruin, blauw of groen. Het formaat is 50 bij 100 cm. En de kwaliteit, die is uitstékend! Stuur Het Vnje Volk naar Naam: 'Adres: Postcode: Plaats: Soort abonnement:okwartaal njaar Bovendien ontvangt hij/zij Het Vrije Volk eerst nog 2 weken gratis. Als beloning stuurt u die mooie, exklusieve handdoek toe aan: Naam: Adres: Kleur: o rood obruin O blauw o groen <s.v.p. de gewenste kleur aankruisen), H H Stuurt u de bon, volledig ingevuld, in een open envelop zonder. postzegel aan: Het Vrije Volk. Antwoordnummer 1579, 11^3000 VB Rotterdam. ^J| Postcode: Plaats: ii V'

Het Vrije volk | 1979 | | pagina 1