VOORSTEL BEDRIJFSLEIDING Als Groenoord open gaat Bad Zuid sluiten Centraal wonen actief van start Met de fiets langs het groen Ook in Schiedam actie bootvluchtelingen ARIEVERL IDE OVER AANLEG TRAININGSVELD <§f 'I - schiedam 4* va* VRIJDAG 24 AUGUSTUS 1979/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 Bedrijfsleider Hans Wertheym wil in de zo mervakantie Bad Zuid sluiten. r Van een onzer verslaggeefsters SCHIEDAM - De geuren van pisang goreng, satés, babi pangang en andere lekkernijen doen het hart van iedere lekkerbek sneller kloppen als hij de Margriethal binnenloopt. Tot en met zaterdag wordt daar de Pasar Malam "Baroe", de nieuwe Oosterse binnenmarkt, ge houden. Het college gaat de hu ren van de sportac commodaties verho gen. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De sportraad heeft zich gisteravond met een bewonderenswaardige snelheid door de agen da heengewerkt. Het betrof voor het merendeel het goedkeuren van verslagen van de verschillende secties en vergaderingen van het dagelijks bestuur. Het zoge naamde "na-verdagderen" duurde langer. Het langst werd stilge staan bij de demonstratie die de" inhet sportpark Thurlede gevestigde voet balverenigingen zaterdag gaan houden voor het verkrijgen van een trai ningsveld. SCHIEDAM - Niet alleen de stadskweke- rij van de gemeente houdt In het weekend een open huis. Ook de volkstuincomplexen Thurlede en Vijfslui zen doen dat, alsmede de Koninklijke Maat schappij voor Tuin bouw en Plantkunde, die de Dahliatuin openstelt. De stadskwekerij en de volkstuinders houden zaterdag open dag. Op de Pasar Malam zijn allerlei Oosterse snuisterijen te koop. "^an een onzer verslaggevers SCHIEDAM De Koninklijke Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde vindt dat de plantengroei op trottoirs en pleinen drastisch moet worden bestreden. De Schiedamse afdeling beschuldigt het college van B. en W. en de gemeenteraad van het laten „verpaupe ren" van de stad. p pc 'jkSSm Y*Y-' J f- j "^"V "v* ^1* T\ F Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM - De bedrijfs leider van de zwembaden Bad Groenoord en Bad Zuid, Hans Wertheym, stelt voor om het vrij-zwemmen in Bad Zuid stop te zetten zodra in het nieu we seizoen Bad Groenoord opengaat. Het voordeel daarvan is. ai- dus Wertheym, dat reparatie- werkzaamheden in Zuid kun nen worden uitgevoerd, het een vorm van energiebesparing is en dat het personeel van Bad Zuid in Groenoord kan worden ingezet. „Zodra het schoolzwemmen weer begint na de vakantie, zou men het instructieperso neel voor een deel in Zuid kun nen houden. Het overige perso neel zou in Groenoord ingezet kunnen worden, betgeen bete kent, dat in Groenoord 3 k 4 mensen minder aangenomen hoeven worden. Dan zou onderzocht moeten worden of eventueel, zodra de grote vakantie begint, Bad Zuid helemaal gesloten kan worden. De mensen van Zwembad Zuid zouden in die periode met vakantie kunnen gaan", aldus Hans Wertheym. Dit voorstel van Wertheym zal niet veel kans van slagen hebben omdat verwacht mag worden dat de bewoners van Schiedam-zuid hiertegen In het geweer zullen komen. In zijn rapport aan de Stich ting Zwembaden Schiedam, doet Wertheym ook het voor stel om" zwemabonnementen van Bad Groenoord in het ver volg te voorzien van een pasfo to. „Wij hebben namelijk de ervaring dat abonnementen aan elkaar worden doorgege ven." Over het afgelopen seize en is Wertheym niet best te spreken. „Wij mogen stellen, dat het een erg seizoen is geweest. „Door bezuinigingen moest het afge lopen zwemseizoen met minder personeel worden gewerkt dan voorheen. Dat is met veel moeilijkheden gepaard gegaan. Vooral het garderobe personeel heeft het erg moeilijk gehad en de schoonmaakwerkzaamhe- den konden niet naar behoren worden verricht. Om het ge brek aan personeel nu te on dervangen, stelt Wertheym voor Bad Zuid in de vakantie- tijd te sluiten. n-yv^y, V. «y* VS «sv/vyas S-f 'f'i V «ft -rA^-Vs-v, „V V 'Wat anders Lekker eten op Pasar Malam De houtskoolvuren in de sporthal knapperen om ons ge roosterde gerechten uit Surina me, Indonesië, Israel en andere landen te laten proeven. In hun sarongs staan Indonesische vrouwen bananen te bakken en te roeren in pannen waaruit vreemde geuren van buiten landse kruiden opstijgen. Deze geuren worden vermengd met de zoetige lucht van roze en rode zuurstokken. Want ook Neder lands snoepwaar is op de Pasar Malam te koop. Naast zaken om de magen mee te vullen, vindt men er ook sie raden, halfedelstenen, gebatikte kleding, houtsnijwerk, ivoren beeldjes, glasschilderijen en een handschriftanalysator. Dit ap paraat ontleedt je handschrift voor drie gulden binnen 30 se conden in 67 gegevens over je persoonlijkheid. Voor de liefhebbers van schie ten is een schiettent opgetrok ken, waar men bij een schot in de roos een foto van zichzelf krijgt. Terwijl men aan de ta feltjes kroepoek zit te eten, kan men genieten van allerlei optre dens. Vandaag probeert Mr, Elio de zaal onder invloed van zijn hypnose-show te brengen en Huch Sachs geeft een one man show op z'n Indisch. Morgen treden The Black Pearls op, een Pasar Malam orkest, en worden er klassieke Javaanse en Bali- dan het en van een pond boter' "Ik zou over dit onderwerp niets hebbes gezegd, als niet een stel clubs vpor het verkrijgen van een trainingsveld zouden zijn gaan demonstreren", zei Arie Vertinde. "Het lijkt er op alsof de Sport raad hieraan niets doet, maar het onderwerp trainingsveld op Thurlede is telkens onderwerp van onze vergaderingen. Maar de materie is niet zo eenvoudig. Wij praten, ais wij het hebben over het realiseren van een trai ningsveld, niet over het kopen van een pond boter. Ik ben bang dat men nu zal zeggen: de Sportraad doet niets, maar dat is niet waar. De reali sering van dat trainingsveld is in een vergevorderd stadium en ik ben ook bang dat, wanneer nu binnen korte tijd zo'n veld is ge realiseerd, men zal zeggen: zie je wel, als je de straat maar opgaat komt het wel in orde", aldus Arie Verlinde. Herman Posthoorn benadruk- te nog eens dat de kosten van zo'n trainingsveld rond de half miljoen gaat kosten. "Dan wens ik niet over één nacht ijs te gaan. Voor zo'n bedrag moet aan alle kanten bekeken worden hoe we het zullen gaan doen. SCHIEDAM De werk groep Centraal Wonen gaat eindelijk actief van start. De voorbereiding*' werkgroep heeft de orga nisatorische besprekingen achter de rug en de eerste Informatie- en kennisma kingsavond ral maandag in zaal Irene plaatsvinden. Tijdens de avond zai een centraal-wonen project in Hilversum wonden ge toond alsmede een project in Delft. Na de informatie volgt een discussie. Tevens zal de definitieve samen stelling van de werkgroep worden vastgesteld. De werkgroep Centraal Wonen beijvert zich om ook in Schiedam woning bouwprojecten van de grond te krijgen, waar de bewoners over gemeen schappelijke ruimten kun nen beschikken: niet ieder z'n geispleerd bokje. j Henk de Veld van de werkgroep legt bet uit als: „Wassen, koken en het beoefenen van bobby's moet in één ruimte kunnen plaatsvindes. Op die ma nier Ieren de mensen el kaar weer kennen op een natuurlijke wijze. Daarbij blijft de mens volkomen vrij om zich terug te trek ken in zijn eigen woning." j. Henk de Veld vindt, dat veel mensen de traditione le gezinswoningbouw maar niets vinden. De re den daarvoor noemt hij het feit, dat zeker de helft van de Nederlandse bevolking niet In gezinsverband leeft Maar ik sta zaterdag op de stoep van bet stadskantoor om de petitie in ontvangst te nemen. Of ik er nu komende zaterdag aan spendeer of de zaterdag dat het veld open zal gaan", aldus de wethouder. Een ander heet hangijzer waarmee de Sportraad werd ge confronteerd was de bediening in de kantine van de Sporthal Margriet Bij monde van Rem van Kaalte liet de Sportraad weten dat daar verbetering in zal komen. "Wij zullen dit pro bleem op de voet volgen", aldus Van Raai te. Van een onzer verslaggevers Om al dat groen te aan schouwen hebben de wieler vereniging Harga en de wan delvereniging De Trekvogels beide een route uitgestippeld langs de tuinen onder het motto "Groen Schiedam". De fietsroute begint en eindigt bij het verenigingsgebouw van de volkstuindersvereni- ging Thurlede,. Men kan tus sen 10 en 12 uur van start gaan. Op de groenobjecten krijgen de deelnemers alle maal een stempel op hun routebeschrijvingen. Als zij deze allemaal hebben, dan kunnen ze aan het eind een sticker in ontvangst nemen. De wandelaars beginnen de route op het Vijfsluizen- complex. Ook hier worden van 10 tot 12 uur de routebe schrijvingen uitgedeeld. De wandelroute is vrij kort en voert de deelnemers door een van de mooiste gebieden van oostelijk KetheL Ook de wandelaars kunnen een stic ker behalen door hun route beschrijvingen te laten af stempelen. Op de. zondag kan de route eveneens gewandeld en ge fietst worden. Stickers wor den die dag echter niet uitge reikt. «888*' \.Ss nese dansen opgevoerd. Voorts tonen diverse boetieks elke dag sari's en ancaeré Oosterse kle ding. „Het is de bedoeling dat het publiek van de Pasar Malam een klein gedeelte van het oos ten leert kennen. Wij willen de Schiedammers in een Oosterse sfeer plaatsen", vertelt de heer S. W. Wongsodikromo, organi sator van de Pasar Malam "Ba- roe". Hij trekt met de Pasar het hele land door. „Het plan is om als deze Pasar Malam dit jaar daagt, het jaarlijks terug te la ten keren. Ik reken in deze da gen op een bezoekersaantal van totaal 15.000 mensen want de vo- S3 rige Pasar in '77 heeft ook goed gelopen." De Pasar Malam "Baroe", waar ongeveer 110 stands met allerlei waren staan, is geopend van 12.00 uur tot middernacht. De entreeprijs voor volwasse nen bedraagt ƒ5.- per persoon en voor kinderen en 65-pIussers ƒ2,50. KMTP: 'Straten verpauperen door onkruid' VvW rf-r i <1^ \V, *S<\ „Straten, trottoirs en pleinen met sierbestrating behoren schoon te zijn. Graspolletjes en dergelijke leveren daarbij ook nog eens gevaar op voor autobe stuurders, fietsers en voetgan gers," zo laat het bestuur van de afdeling weten. „Kostbare sier bestrating is er om gezien te worden en des te vuiler de stra ten en pleinen zijn, des te meer is men geneigd om er nog een grotere troep van te maken." Wethouder Zijdeveld van ruimtelijke ordening heeft ai meerdere malen laten weten, dat het verwijderen 'van plant jes tussen de bestrating een on doenlijke zaak is. Bestrijdings middelen wil hij onder geen be ding toepassen om het milieu niet aan te tasten. Die stoffen kunnen gevaarlijk zijn voor spelende kinderen en natuurlijk ook honden, die gewoonlijk met hun hoofden vlak over het straatoppervlak neuzen. Op de kritiek van de KMTP zegt hij: „Het is juist ais de KMTP het college en de ge meenteraad verantwoordelijk stelt, want die hebben het be sluit genomen om geen chemi sche bestrijdingsmiddelen meer te gebruiken. In onze samenle ving kunnen we niet langer lichtvaardig op grote schaal be strijdingsmiddelen rond strooien." Zijdeveld zegt verder dat hij in de loop der jaren talloze boze reacties heeft gehad van men sen, die vinden, dat de „wild groei" de straten ontsiert. „Maar ik heb evenzovele positieve re acties gehad", zegt hij. „Men zegt dat het de stad een vriende lijker aanblik geeft, doordat de straat er niet als één gladgestre- kenm vlakte uitziet. Bij die me ning sluit ik mij aan." Zijdeveld noemt het argument van het gevaar voor het verkeer onterecht „Als de straat inten sief wordt gebruikt, dan kan het - groen de kop niet opsteken. En plaatsen waar het welig tiert, laten al blijken, dat dat stuk straat niet of zelden wordt ge bruikt" aldus Zijdeveld. De gemeente maakt trouwens - enkele uitzonderingen op het spuiten met chemische troep. Bij bejaardenhuizen en op plaatsen, waar doorgaans veelv algen en mossen de kop op ste- ken, gaat men het „onkruid" wel te lijf. Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM Zondagavond vindt de nationale actie voor de bootvluchtelingen plaats. Het gemeentebestuur van Schiedam en de Vereniging voor Vluchte lingen willen deze nationale ac tie, die ook in Schiedam wordt gëVoerd, van harte steunen en doen een beroep op alle inwo ners een bijdrage te leveren. Wie geld per giro wil overma ken kan dat doen op nummer 999 tn.v. Vluchtelingenhulp Den Haag. Maar wie contant geld wil geven kan daarvoor terecht op verschillende plaatsen in Schie dam. Die adressen zijn: Stad huis, Grote Kerk, Lange-'"" Nieuwstraat, Opstandingskerk, Burg. - Honnerlage Gretelaan, Bethel-kapel, Nieuwe Maas— straat. Dorpskerk, Kethel, -Noordeinde, Julianakerk, Burg. Knappertlaan, Magnalia Dei-*""' kerk, Albardastraat 67, De Ark,"" Hargplein. Singelkerk, Singel""* 106 H. Hartkerk, Lekstraat 55, St. Jan de Doperkerk, Mgr. No-'- w lenslaan 99, O.L.' V rouwe visi-- taiekerk, Dr. Schaepmansingel, St Jacobuskerk, Kerkweg, St„ Martinuskerk, Willem Andries- senlaan 65 en de Gereformeerde" Kerk aan de Westvest. Bij deze adressen kunnen bij-'ia dragen worden afgegeven van"'*'5 19.00 tot 22.00 uur. i. A

Het Vrije volk | 1979 | | pagina 2