UITSTEL JN DEBAT OVER Pi LESTUNEN Van Agt: „Niet meer bang voor loongolf Tweespalt bij Smit-stakers Vluchten kan niet meer Vurige minnaar Politie Utrecht zelf op zoek naar Benjamin Minister wint van weekblad Gijzel clubbestuur, eist voetbaltrainer GIRO 999 w ft Man met zeis IfcUllWr I 1 1 I .J I I 1 1 Franse collega's geven 't op HET VRIJE VOLK Teen wordt duim Cholera ook in Spanje Anti-Israël- verklaring KLM blijft WIJ «en abonnee, u een unieke ftarafdoelc. AKTIE BOOTVLUCHTELINGEN ZONDAGAVOND 7 UUR n Vrij koel BEL 010-14.74.00 Jubilea-taptoe Drie militairen Unifil gedood Zaterdag 25 augustus 1979 34e jaargang no. 9863 (Van onze redactie buitenland) NEW YORK De ambassadeur van Senegal bij de Verenigde Naties, Medoune Fall, is gisteravond ak koord gegaan met een uitstel voor onbepaalde tijd van de behandeling van zijn resolutie over de Palestijnse nationale onafhankelijkheid. (Van onze sociaal-economische redactie) UTRECHT-DEN HAAG - Na ruim 14 uur onder handelen zijn de werkgevers en werknemers in de vleesindustrie het vannacht eens geworden over een loonsverhoging conform de vakbondseisen. Alle 12.009 werknemers in deze bedrijfstak krijgen er 20 gulden per week bruto bij (vanaf 1 juli) en 500 gulden schoon ineens. De stakingen in de diverse bedrijven zijn hier mee beëindigd. O Zie verder pagina 5 De tegenstanders in het conflict in de vleeswarenin- dustriegisteren gefotografeerd toen zij even de onder handelingstafel verlieten. Links secretaris Dik van de Voedingshond FNV, rechts voorzitter Lauwes van de Nederlandse Vereniging van Vleeswarenfabrikanten. ROTTERDAM - Het besluit van de Vervoersbonden FNV om niet achter de staking bij de Rotterdamse stadssleepdiensten van Smit Internationale te gaan staan heeft voor tweespalt gezorgd onder de wilde sta kers. ills Zie verder pagina 5 TEXEL - „Hun harten niet in vuur en vlam voor mij? Dan hun tenten maar!" Moet een 18-jarige jongen uiit Lunteren hebben gedacht toen hij op Texel de kampeerver- blijven van enkele Amsterdamse en Duitse meisjes in brand stak. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Nu de Franse politie de zoekacties naar Benjamin Deen (13) uit Utrecht heeft gestaakt - zij neemt aan dat de jongen niet meer in leven is gaat de Utrechtse kinderpolitie zèif in Montpellier le Vieux opS zoek. Men wil, koste wat het kost, weten wat er met de jongen is gebeurd. BRUSSEL - De Belgische minister van Defensie, Paul Vanden Boynants, heeft gisteren het proces ge wonnen dat hij had aangespannen tegen het weekblad "Knack". Het weekblad had geweigerd twee ingezon den brieven van hem in hun geheel af te drukken, wat volgens de Belgische wet verplicht is. ABONNEE-SERVICE voor direkte bezorging ma. 1/m vr.van 16.30 -19.00 uur zaterdag van 9.00 16.00 uur KIJK OF LUISTER Vluchtelingenhulp Den Haag 1 on ra» t m Kyy^-. 4*«™ ftft v Tv, ,.7»-* *-.pv« >"V« -»#**»« -^» f -««ff If«W*-• HOOFDREDACTEUR HERMAN WIGBOLD Witte de Withstraat 25,3012 BL Rotterdam, tei. 010 - 14.74,00 Opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) teL 010 - 11.92.00 De Amerikaanse VN-ambas- iLpoiaconi faim vleessector bij gelegd De onderhandelingen verlie pen uiterst moeizaam en dreig den stuk te lopen op een verschil van 10O gulden netto. Nadat al- ierlei andere varianten van looncompensatie over tafel wa ren gegaan, kwamen beide par tijen vanmorgen vroeg dan tot een vergelijk. „Er is nog nooit met de belas tingtabellen op tafel onderhan deld, maar hier is het gebeurd," aldus een woordvoerder van de Voedingsbond FNV. Hij toonde zich zeer verbaasd over de wijze van onderhandelingen van de vlees werkgevers: „Een nog nooit vertoond toneelstuk, zéér amateuristisch." Een woordvoerder van de werkgevers gaf toe dat het al eerder toegeven aan de loonei sen door sommige bedrijven, een factor was die de onderhan delingen zeer heeft bemoeilijkt Premier Van Agt liet gister avond na afloop van het kabi netsberaad weten niet langer bang te zijn voor een loongolf. 'Volgens Van Agt is zijn be zorgdheid vooral verminderd „door de moedige opstelling van de loondeskundige van de FNV, de heer Drabbe." Deze zei don derdag dat een loongolf zou uit lopen op een ramp. De premier deelde mee dat de werkgeversvoorzitters Van Veen en Van Eijkelenburg op hun verzoek een onderhoud met hem hebben gehad. Zij hebben hem gevraagd alles te doen om looneisen en lastenverhogingen te voorkomen. Van Agt blijkt overigens niet wakker te liggen van het feit dat zowei werkgevers als werk nemers hem nu de wind van vo ren geven. „Ik denk dat we er sterker van worden,; aldus de premier, „Als één groep steeds roept dat het beleid niet deugd ga ik twijfelen, maar als ze het allemaal roepen denk ik dat we aardig goed zitten." sadeur Andrew Young had over deze resolutie zijn veto moeten uitspreken. De ontwerp-resolutie, die tot stand was gekomen na overleg tussen indiener Koeweit en de leden van de "speciale commis sie voor de uitoefening v -n het onvervreemdbaar reel an het Palestijnse volk," waarvan de Senegalees Medoune Fall voor zitter is, wilde voor de Palestij- sien het recht van zelfbeschik king, nationale onafhankelijk heid en het recht om terug te ke- renjiaar hun haardsteden of, als zij dat verkiezen, schadeloos stelling. Het Senegalese ontwerp steunde ook de resoluties 242 en 338 van de Veiligheidsraad.' die het bestaan van Israël erkennen als een van de landen in het ge bied die recht hebben op veilige en erkende grenzen. In het ontwerp werd tevens bezorgdheid uitgesproken over de toestand in het Midden-Oos ten en de voortdurende bezet ting door Israel van de westelij ke Jordaanoever, Gaza en Oost- Jeruzalem, Het ontwerp eiste ten slotte dat de palestijnen als volwaardige partners betrokken zouden worden bij het zoeken naar een rechtvaardige en duur zame vrede in het Midden-Oos ten. DORDRECHT - De recht bank van Dordrecht heeft giste ren de 52-jarige Wouter D. uit Hardinxveld-Giessendam ver oordeeld tot twaalf maanden gevangenisstraf, waarvan drie voorwaardelijk, omdat hij in ju ni zijn vrouw te lijf was gegaan met een zeis. De man is boven dien onder toezicht van de re classering gesteld. D., die na vele reizen in het buitenland voorgoed naar huis was gekomen, wilde weten hoe veel geld er op het spaarbank boekje van de familie stond. Toen zijn vrouw hem dat niet wilde zeggen, ontstak de man in toom en pakte een zeis. Me vrouw D. kon* de aanval met haar arm afweren. I De 18-jarige Keith Kitteredge uit Brooklyn, New York, koos wel een zeer opvallende plek uit om te vluchten voor de sterke arm. Hij beklom de spits van een kerktoren toen de politie hem wilde arresteren in ver band met een roofoverval op een bank. Met behulp van een hoogwer ker werd hij eraf gehaald. In plaats van hoog in de lucht zit Keith nu in een niet al te gro te politiecel. Een deel is van plan na of zelfs in het weekeinde weer aan het werk te gaan, zeker als de Rotterdamse rechtbank een voor hen negatieve uitspraak doet in het kort geding dat Smit tegen de stakers heeft aange spannen. Dat geding zou van daag dienen. Een ander deel - de iharde kern en vele ongeorganiseerden - wil de actie om een loonsver hoging van 50 schoon per week vooralsnog voortzetten. Een aantal vakbondsleden wilde gistermiddag al aan het werk gaan. Maar na een harde discussie met collega's, die er anders over dachten, zagen zij daar voorlopig van af. Een werkwillig vakbondslid: "Nu de bonden de actie niet overnemen heeft verder staken geen zin meer. De moeilijke situatie is nu dat een kleine groep heethoof den ons ten koste van alles pro beert tegen,te houden." De jongedames waren helemaal niet gediend van de toenaderingspo gingen die hij had onder nomen. Toen zij lagen te slapen, nam de jongen wraak op de meisjes. Die konden overigens onge deerd de tenten uitvluch ten. De afgewezen minnaar is aangehouden. Eind volgende week zullen Utrechtse politiemannen met familieleden van Benjamin naar het Franse vakantieplaatsje af reizen. Ze willen daar m het weekeinde, nog éénmaal een massale speuractie organiseren. De verantwoordelijke redac teur en de uitgever zijn beiden veroordeeld tot een boete van 4000 frank (270 gulden) of een maand cel. Bovendien moet de elf pagina's tellende uitspraak van de rechter worden gepubli ceerd in twee dagbladen, iets wat ongeveer 350.000 gulden gaat kosten. De uitgever kondigde al aan AMSTERDAM - De ontsla gen trainer Henk van Neck van de Amsterdamse amateurclub WA eist „gijzeling" van het ne gen man tellende verenigings bestuur. „Een rigoureuze maat regel," erkende zijn raadsman mr. P. Greuter gisteren voor de rechtbank, „maar mijn cliënt ziet geen andere uitweg. Het be stuur moet eerst zijn verplich tingen jegens hem maar eens nakomen." Van Neck were) in april van dit jaar op staande voet ontsla gen. Op last van de rechter is hij weer in dienst genomen, maar de club maakt het hem onmoge lijk'zijn werk te hervatten. WA heeft inmiddels de ex-bonds- coach Cor van der Hart aange trokken als trainer. De vice-president van de Am sterdamse rechtbank, mr. As- scher probeerde bij de behande ling van een tweede kort geding tegen WA beide partijen tot el kaar te brengen. Hij stelde gis teren voor om Van der Hart en Van Neck samen de selectie te laten trainen totdat de laatste een andere werkkring heeft ge vonden. Perioden met zon, afgewisseld door een bui. Zwakke tot matige wind, krimpend van noordwest naar zuidwest tot zuid. Middag- temperatuur ongeveer 17 gra den. ZSaug. Zlaug. zon op onder 064Ï 2042 06.43 2040 maan op onder 10 24 22,13 11.28 2237 Voor informatie over adreswij ziging, befalmg, vakantieadres kunt u bellen van 8 00 tot 16 30 uur op maandag tot en met vrijdag Maar geen der betrokkenen was voor deze oplossing te por ren. Volgens Van Neck heeft het VVA-bestuur tijdens zijn va kantie een campagne tegen hem op touw gezet: de selectie is op geroepen onder Van der Hart te gaan oefenen. Het team werd gelijktijdig ingrijpend gewij zigd. Vijftien spelers werden vervangen. In de nieuwe opstelling ko men ook twee zoons van Van der Hart voor. Slechts twee spe lers uit de nieuwgevormde groep bleken bereid zich aan Van Necks leiding te onderwer pen. Dertig anderen weigerden. De rechter doet dinsdag uit spraak. BREDA - De vierde nationale taptoe in Breda, die gisteravond van start ging, staat in het teken van de jubilea. Gevierd worden "400 jaar Unie van Utrecht," het 150-jarig bestaan van de konin klijke militaire kapel en dat van de garderegimenten grenadiers en jagers; ISO jaar Johan Willem Frisoicapel en 165 jaar Mare chaussee. r (Van een onzer verslagge vers) SITTARD - De grote teen van de 40-jarige NS- beambte M. Broer uit het Limburgse Echt zit na een operatie op de plaats waar vijf jaar geleden zijn linkerduim zat. De man raakte zijn duim kwijt bij het boren van een gat in een kabelstoel. Het ziekenhuis van Sit- tard maakte gisteravond bekend dat met succes een grote-teenverhuizing is uitgevoerd. Het gemis van zijn duim bezorgde de heer Broer veel moeilijkheden, vooral bij het oppakken van voorwerpen. Een aantal malen probeerde hij via plastische chirur gie een nieuwe duim te krijgen. De doktoren van het ziekenhuis in Sittard heb ben hem gegarandeerd 1 dat de grote teen het uit stekend zal doen als alter natieve duim. De teen zal hij, zo is hem verzekerd, aan zijn voet niet missen. BARCELONA/NIEUW DEL HI - Bij mensen die lijden aan ingewandsstoomissen m de om geving van Barcelona is in vijf gevallen vastgesteld dat het om cholera gaat Een van de patiën ten is inmiddels overleden. In vier steden ten westen van Bar celona is de inwoners aangera den water voor het gebruik eerst te koken. De verkoop van fruit en groenten van boerderijen langs de rivier de Sec is verboden. De rivier is besmet door organisch en industrieel afval. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG - Staatssecreta ris Smit-Kroes van Verkeer en Waterstaat vindt het met nodig om de KLM te verbieden anti- Israelverklanngen uit te geven. Zijn antwoordt dit op vragen van de PvdA-kamerleden Rienks en Van Thijn. In de omstreden verklaring wordt gezegd dat goederen voor Arabische landen geen tussen landing maken in Israel. Vol gens Smit-Kroes verstrekt de KLM het document al sinds de jaren zestig en doen ook andere luchtvaartmaatschappijen dat. Zonder de verklaring worden goederen niet toegelaten in be paalde Arabische landen. Daar om wil de staatssecretaris het afgeven van het document niet verbieden. liever de gevangenis in te gaan dan de boete te betalen. Zijn verdediger noemde de uitspraak "een aanval op de persvrijheid". Het weekblad had begin dit jaar geschreven dat de minister dik bevriend zou zijn met een fabrikant van legervoertuigen die geld voor Vanden Bceynants herverkiezing had gegeven. De fabrikant kreeg opdracht 1000 voertuigen aan het leger te le le veren. De lange weerwoorden van de minister werden verkort afge drukt, maar volgens een wet uit 1961 heeft iedereen "recht op weerwoord" en is een uitgever verplicht ingezonden brieven in hun geheel te plaatsen. Daarbij zal men zich concentre- fe ren op het wandelgebied rond Montpellier Ie Vieux. Benjamin werd daar op 28 juli voor het laatst gezien. Nu alle tips niets hebben op geleverd, en een ontvoering uit- - gesloten wordt geacht, gaat men ervan uit dat de jongen in één van de honderden rotsspleten iangs de wandelroute is geval len. De politie denkt dat Benja min. na in Montpleiiier le Vieux enkele cola's te hebben gedron ken, teruggewandeld is langs dezelfde route die hij op de heenweg nam. Omdat het die middag 40 graden warm was, vrezen de politiemensen dat Benjamin onderweg onwel is geworden, en van de rotsen is gevallen. JERUZALEM - Drie Unifil- mihtairen van de Fidji-eilanden zijn gisteren in Zuid-Libanon htj een aanval door vermoede lijk Palestijnse strijders gedood. De Fidji-militairen bewaken een gebied dat grenst aan dat waar het Nederlandse detache ment is gelegerd. Enkele dagen geleden kwamen de Nederlan ders hun buren' bij een schiet partij te hulp. Daarbij werden drie Nederlanders gewond. Gisteren liep de patrouille van acht Fidji-militairen in een hin derlaag. Drie soldaten werden gedood, vwr "epen verwondin gen op Alstublieft Voor u Van Het Vrije Volk 'n étooie. lekker rulle en bovendien zeer exkiusieve badhanddoek. Met de 100-jarsge Rotter damse Willemsbrug erop afgebeeld. Zomaar. Voo, - Tenminste, als u ons "n nieuwe abonnee bezorgt Kom. u weet vast wel iemand. Misschien bent u zelf nog geen abonnee. Laat u toch zeker gewoon iemand anders (die dat wel is) uw naam opgeven? Da's geen punt Oh ja. de handdoek kunt u bestellen in de kleu ren rood. bruin, blauw of groen. Het formaat is 50 bij 100 cm. En de kwaliteit die is uitstekend! Stuur Het Vrije Volk naar: faam: 'Adres: Postcode: Plaats: Soort abonnement:! kwartaal gaar Bovendien ontvangt hij/zij Het Vrije Volk eerst nog 2 weken gratis. Als^belomng stuurt u die mooie, exkiusieve handdoek toe aan: Naam: Adres: Postcode:Plaats: Kleur.Oroodobruin jbiauwogroen (s.v.p. de gewenste kleur aankruisen). H Stuurt u de bon, volledig ingevuld, in een open envelop zonder postzegel aan: Het Vrije Volk, Antwoordnummer 1579, 3000 VB Rotterdam. m

Het Vrije volk | 1979 | | pagina 1