Benzine 2 cent duurder ragen J. Wallage burgemeester Schiedam Aanslag was al in boek beschreven Blussers in feest pak naar de brand Man gedood, Nog twee over van achtling w Hf Afslanker van het Jaar m 1 I I I lid II W'i* Olievondst in VS Cubanen in Cambodja? bij monument Wilhelmina' Wij een abonnee, u een unieke handdoek. 1 HET VRIJE VOLK BEL 010-14.74.00 f JÖotlPG Warmer m COMITÉ: 'Betrek volk Vrijdag 31 augustus 1979 34e jaargang no. 9868 Woordvoerder Flip Schults las vanmorgen een lange lijst geldstortingen voor van allerlei groeperingen die solidair met de stakers zijn. Bij elkaar kwam er S zeker 5000 gulden binnen. (foto NIELS VAN DER HOEVEN) i (Van onze sociaal-economische redactie) ROTTERDAM - De havenstakers aarzelen over voortzetting van hun acties volgende week, nu van middag de nieuwe c.a.o.-onderhandelingen zijn begon nen. De stakingsleiders riepen vanmorgen tijdens de dagelijkse meeting op het Afrikaanderplein hun men sen op om rustig af te wachten. „We weten het, elke dag wachten Is te lang. Maar we heb ben nu een doorbraak geforceerd met onze staking. De voor waarden voor het overleg zijn er nu. Heb geduld/maar besef dat alleen wij uiteindelijk beslissen of we aan het werk gaan," aldus woordvoerder Jim Stavinga. Er klonken geen oproepen meer om volgende week keihard door te gaan met de staking en zich niets aan te trekken van de bestuurders van de Vervoersbonden. Zie verder pagina 3 ROSMALEN -Ineen puike feeststemming, in hun beste pak, en met een fleurige corsa ge op de revers, zo ston den de brandweerman nen van Rosmalen gis teren een levensge vaarlijke brand te blussen. Oud-commandant P. van Hirtum vierde zijn 40-jarige bruiloft en tijdens het feestgedruis kwam het brandalarm binnen. De feestgangers pik ten de brandweerauto op en spoedden zich naar de grote fik van een garagebedrijf in het centrum. De brand sloeg over naar een su permarkt u-aar een grote gastank naast lag. De tank moest voort durend nat gehouden worden, omwonenden openden de ramen in afwachting van de grote klap. De politie sloot de wegen in de omgeving af. De ontploffing kwam niet De feesten de brandweerlieden moesten tot laat in de avond na-blussen. (Van een onzer verslaggevers) EINDHOVEN De politie van Eindhoven acht het niet uitgesloten dat de verleden week ontvluchte Eddy, van der L. verantwoordelijk is voor de moord gisteren op de 79-jarige Eindhovenaar G. Kroese. De man werd gistermiddag met een hoofdwond dood in zijn flat aan de Benoitstraat aangetroffen. ABONNEE-SERVICE voor direkte bezorging ma. t/ra w.van 16.30 19.00 uur zaterdag yan 9.00 -16.00 uur Wm BRIDGETOWN - De orkaan "David" heeft op het Caribische eiland Do minica 16 slachtoffers ge maakt. Tientallen mensen liggen echter nog onder het puin dat in het or- kaanspoor achterbleef. Op verschillende Cari bische eilanden zijn hon derden mensen dakloos geworden. Bijna alle ge bouwen van de hoofdstad Roseau van Dominica werden platgelegd. De orkaan, de zwaarste van deze eeuw in hel Cari- bisch gebied, heeft op Domi nica de hele bananenaan- plant verwoest en op de buureilanden Martinique en Guadeloupe voor duizenden daklozen gezorgd. Gisteren zette de orkaan koers naar Santo Domingo, de hoofd stad van de Dominicaanse Republiek waar alle bewo ners van houten huizen en hutten door leger en politie werden geëvacueerd. Vliegtuigen De Franse minister voor Overzeese gebiedsdelen Paul Di joud is vandaag naar het rampgebied gevlogen om de schade in ogenschouw te nemen en een hulppro gramma te organiseren. Particuliere vliegtuigen be gonnen gisteren al hulp- vluchten naar Dominica uit te voeren. De rukwinden van orkaan "David" bereikten soms snelheden van 240 kilometer per uur. Ver buiten het or kaancentrum werd nog windkracht 10 gemeten. Volgens Amerikaanse weersdiensten beweegt de orkaan zich in noordweste lijke richting en kan "Da vid" vandaag afbuigen naar Cuba of de Verenigde Sta ten Anders „Sommige orkanen gaan rechtstreeks in westelijke richting naar Mexico, ande re gaan gewoon liggen. Het lijkt er niet op dat dit met deze orkaan gebeurt," aldus een Amerikaans weerdes- kundige. Plaats: Het Vrije Volk. Antwoordnummer I trdam. 1S£2 fi3£i fffUffll GSa 83&S3 12533 lü&KI H 30OV VB Rotterdam. 1=3 HOOFDREDACTEUR HERMAN WIGBOLD Witte de Withstraat 25.3012BL Rotterdam, tel. 010 - 14.74.00 Opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) teL 010 - 11.92.00 H (Van onze sociaal- economische redactie) DEN HAAG Benzine, zowel super als normaal, wordt mor gen twee emit d uurder. Een liter super komt daarmee op 125,2 cent. normaal op 12141 cent per liter. De maximumprijzen van pe troleum en dieselolie gaan vanaf morgen eveneens met twee cent per liter omhoog, aldus een me dedeling van het ministerie van 'Economische Zaken. De maximumprijzen van huisbrandolie en gasolie gaan 1 september met 2,45 cent per liter exclusief BTW omhoog. De Maximumprijs van stookolie stijgt met vijftien gulden per ton.aldus het ministerie. De stijgingen zijn het gevolg ;vaa een -gedeeltelijke - door- berekening .van de prijsverho gingen voor ruwe aardolie tot 15 ,juR, j.L In de stijging van de ptfjien van huisbrandolie en zit eveneens een verho- ,'ging'van de detailhandelsmarge iwmo,45 ceqtper liter. De laatste wernoging Voor deze produkten dateert van oktober 1977. t De maximumprijs van auto- gas, LPG, gaat met 4.5 cent om- hoog en komt daarmee op 49,5 cent per liter. LPG wordt vol gens het ministerie duurder als gevolg van de prijsstijgingen' voor dit produkt op de interna tionale markt aarzelen: k&jï; De bonden zijn de c.a.o.-on derhandelingen begonnen met de eis van een verhoging van het netto-loon. Dat moet gebeu ren door het verwerken van al lerlei toeslagen in het basisloon. Volgens de Vervoersbonden. kan op die manier voor iedereen een forse verhoging van het netto loon bereikt worden. Bedragen zijn nog niet genoemd. Voorzitter Schroër van de Vervoersbonden verwacht wel dat er een netto-verhoging mee valt te bereiken, die voor de sta ker voldoende zal zijn. „Hoe ze het ook noemen, dat doet er niet toe, wij vertalen het resultaat in ons uurloon, en dan zullen we beslissen," aldus Stavinga van morgen op het Afrikaander plein. De Vervoersbonden FNV heb ben de havenwerk gevers de tijd gegeven tot dinsdagmiddag vijf uur. Is er dan geen resultaat waarmee de bonden naar de ha venwerknemers durven; dan is de kans groot dat de bonden als nog de staking overnemen. Behalve de verwerking van toeslagen in het loon eisen de bonden ook twee extra vakan tiedagen, vervroegd uittreden met 62 jaar en vijfploegendienst met een werkweek van 33.6 uur in de volcontinuberi jven. De stakers kregen vanmorgen van de actieleiding nog wel de raad niet allemaal naar hun ca ravan te gaan. maar met een paar man aan de poort te blijven posten. In Amsterdam hebben de ha venstakers zich beperkt tot een actie van 24 uur. Hun Rotter damse collega's hebben begrip voor het feit dat zij gisteren weer allemaal aan het werk zijn gegaan. Door tussenkomst van burge meester André van der Louw en van de Vervoersbonden heeft Smit Internationale het mons ter-kort gedng tegen de 486 sleepstakers afgelast. De advo- katen hadden aangekondigd voor elke staker een volledige behandeling van het kort geding te eisen, waardoor de hele pro cedure maanden in beslag zou hebben genomen. Op dringend verzoek van de Vervoersbonden zou Smit van daag aan elke werknemer per soonlijk schriftelijk bekend ma ken wat de al lang afgesloten sleep-c.a.o. precies in het.loon zakje betekent. Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM - De Groningse wethouder Jacques Wallage (32) wordt de nieuwe burgemeester van Schiedam. De benoeming, die door het kabinet gebeurd, wordt vandaag verwacht. Als het kabinet in tijdnood komt kan de mededeling nog worden uitgesteld, maar de be noeming gaat in elk geval door. zo melden politieke kringen in Den Haag. Jacques Wallage is zeven jaar wethouder van Gro ningen geweest, in dezelfde col leges als PvdA-voorzitter Max van der Berg. Wallage, die burgemeester Arie Lems nu Zaanstad op volgt, is gehuwd met een klein dochter van dr. Willem Drees. CHICAGO - Drie we ken voor de aanslag die aan Lord Mountbatten en drie anderen het leven kostte, verscheen in Amerika een boek over een gefingeerde Ira-aan- slag waarin Mountbatten het overleefde. Het boek "De novem- ber-man" van de journa list Bill Granger be schrijft een aanslag op "een Britse lord, neef van de Engelse koningin, aan boord van een schip in de Ierse Zee". Volgens Bill Granger had de aanslag op Lord Mount batten hem dan ook niet ver rast. Granger was een jaar lang correspondent in Ierland voor de Amerikaanse krant Newsday. Hij concludeerde toen dat het terrorisme steeds heviger werd. Toen Granger begon met het boek te schrijven, stelde een Britse uitgever voor om prins Charles als hoofdper soon voor een aanslag te kie zen. Zijn 89-jarige vrouw, die blind, slechthorend en ziekelijk is, werd in wanhoop gevonden door een wijkverpleegster" die medicijnen voor de man kwam brengen. Ze weigerde de deur open te doen. De politie, ge waarschuwd door de verpleeg ster. sloeg daarop een ruit stuk en klom het huis binnen. De vrouw vertelde dat ze "s mor gens vanaf haar bed had ge hoord dat er een man binnen was geweest die nogal hard praatte. Er zou ook zijn gevoch ten. Het is niet bekend of de dader Zonnig weer met middagtem- pe ra turen van 22 graden aan zee tot 27 graden in het binnenland. Vannacht mistbanken en mini mumtemperaturen van onge veer 12 graden. Zwakke tot matige zuiden wind Itrpt, k,. op onder «ai 3033 op onder n£» oost ATLANTA - Voor de oost kust van de Verenigde Staten is een groot olieveld ontdekt dat wellicht even groot is als het veld in Alaska. Volgens de Ame rikaanse Geologische Dienst be vindt het nieuwe olieveld zich .onder de resten van een rif dat zich op ongeveer 160 kilometer uit de kust, van Florida tot Ca nada uitstrekt Voor informatie over aateswi). zigmg. belalmg. vakantieadres kunt u bellen van 800 tot 16 30 uur op maandag tot en mal vrijdag geld heeft meegenomen. Het echtpaar bracht nooit geld naar de bank. Ze verstopten het op diverse plaatsen in het huis. In het colbert van de man zat nog 5000 gulden. Wel had de dader een aantal kasten doorzocht De politie sluit niet uit dat Ed dy van der L. bij de moord is be trokken. Eddy, die in de Mes dagkliniek in Groningen een straf van 20 jaar uitzat voor moord op een 59-jarige vrouw en een vijfjarig meisje, ont vluchtte vorige week toen hij met bewakers op familiebezoek in Eindhoven was. Volgens een woordvoerder van de politie moet hij nu in geldnood zitten. Toen hij ontsnapte had hij slechts dertig gulden op zak. NAPELS - Nog slechts twee baby's zijn in leven van de acht ling die op 16 augustus in Napels ter wereld werd gebracht. Gis teren stief opnieuw een zuige ling, vermoedelijk als gevolg van een darmcomplicatie. De verantwoordelijke arts, dr. Ugo de Bellis, verklaarde dat hij de ouders had gewaarschuwd geen hoop te koesteren over de levenskansen van de twee nog overgebleven baby's. „Hun con ditie is ernstig", aldus de arts. BANGKOK Op dit moment bevinden zich Cubaanse solda ten in Cambodja. Een krant in Bangkok, de hoofdstad va- Cambodja's buurland Thailand, zegt dit vernomen te hebben van de inlichtingendienst van Thai land. De Cubanen zt Oen het nieu we bewind in Cambodja willen steunen in een offensief tegen guerrillastrijders van de Rode Khmer. LONDEN Mevrouw Valerie Thorpe uit Der byshire in Engeland is gekozen tot „Afslanker van het Jaar", in één jaar tijds mg zij kans 114 kilo af te vallen. Toen zij zich realiseerde dar hrnr hu welijk in gevaar tras, be sloot ze zich aan een dieet uan 1000 calorién per dag te houden. Op de foto staat zij naast een levens grote foto ton haarzelf in vroeger tijden. Toen woog ze nog ruim 170 ki lo. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - „Benoem een nieuwe commissie die het natio nale monument voor koningin Wilhelmina gaat uitkiezen. En zorg er tegelijkertijd voor dat iri die commissie niet uitsluitend leden met een voornamelijk ar-v tistiek-georiënteerde inbreng zitten, maar ook mensen met een goed gevoel voor de wensen die onder het Nederlandse volk leven. Een brief met deze tekst heeft het comité Nationaal Monument koningin Wilhelmina gisteren gestuurd aan CRM-minister, mevrouw Gardeniers-Berend- sen. 'Orkaan van de eeuw': 16 doden Alstublieft Voor u Van Het Vrije Volk. 'n Mooie, lekker rulle en bovendien zeer exklusieve badhanddoek. Met de 100-tange Rotter damse Willemsbrug erop afgebeeld Zomaar. Voor nop. Tenminste, ais u ons 'n nieuwe abonnee bezofgt Kom. u weet vast wel iemand Misschien bent u zelf nog geen abonnee. Laat u toch zeker gewoon iemand anders (die dat *::-A wét is) uw naam opgeven^ Da's geen punt Oh ja: de handdoek kunt u bestellen m de kleu ren rood bruin, blauw of groen. Het formaat is 50 bi| 100 cm. En di'kwaliteit die is uitstekend! v Stuur Het Vrije Volk naar: Naam: Adres: Postcode: Plaats: Soort abonnement:' 'kwartaal 'jaar Bovendien ontvangt hij/zit )M Vrije Volk eerst nog 2 weken •jialis. A!» béiuftiik] ilutjimGCfe êüklüsiéVê höfiddöêK Kleur: rood o bruin o blauw groen S §(s.v.p. de gewenste kleur aankruisen) H I Stuurt u de bon. volledig ingevuld, ineen open envelop zonder B pos»/, {t l aan: Het Vrije Volk. Antwoordnummer 1579. flj toe aan: Naam: Adres: Postcode:

Het Vrije volk | 1979 | | pagina 1