SCHILDERSBRIGADE RAMONA PARRA: <§DQ0Ga Huisvrouwen naar Denemarken Jubilea bij Wilton Fyenoord LAW AAJPAPEGAAI Handbalveld in aanleg Vakbekwame medewerkers FEESTELIJK SLOT ZWEMVJERDAA GSE Kortedijk rijtje fraaie huizen rijker Ml Schiedam Inbraak in snackbar Loodgietersbedrijf v.d. Moezel B.V. vraagt Diefstal in winkel Televisie ontploft ZATERDAG l SEPTEMBER 1979/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 Het symbool van de schildersbrigade: een kwast in de vuist. Enkele tekeningen van Ramona Parra SCHIEDAM - Vanmorgen In alle vroegte zijn ze venenveertig leden van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen afgereist naar de stad Vejle in De nemarken. Evenals in vorige jaren het geval was vie ren de vrouwen een korte buitenlandse vakantie. Al twee maal waren zij In Engeland en Frankrijk. Tij dens andere reizen werden Luxemburg, België en Oos tenrijk bezocht. Ballingschap George Nunes: ...in ballingschap... Propaganda werk bezig. HVK voorzitter Over de Vest: „Wij zijn er blij mee dat er in elk geval iets gaat ge beuren. Als het zo snel gaat ais deze week, hoop ik dat we er snel op kunnen gaan spelen. Van onze sportre dactie SCHIEDAM - De- se week is een begin gemaakt met het aanleggen van een verhard handbal- veld ht KetheL Ach ter de Joppelaan is men druk met dit Tel. 732077 Schiedam. v. 9.00-9.30. Schie 52, 'Iedereen mag op Emmapleir ti cieeschildei rer C p Van onze verslaggever ONNO BUITER SCHIEDAM - De Chileense Schildersbrigade Ramona Parra roept alle Schiedammers op om I dinsdag mee te schilderen op het I Emmapletn. Iedereen mag mee- l helpen om een flinke schutting te voorzien van een Chileense I boodschap aan de stad. „In de meeste plaatsen waar -wij ge schilderd hebben deden de men sen ooft mee", zegt George Nu- nes van de brigade. De schildersbrigade Ramona Parra heeft juist dinsdag als i schilderdag uitgekozen, omdat het dan precies tien jaar geleden is, dat Salvador Allende tot pre sident van Chili werd gekozen. De brigade heeft van Schie dam een subsidie gekregen van 3J300 gulden om de schutting te bouwen en 1.900 voor subsidi ering van het culturele werk van de brigade. Even kwam die subsidie nog in opspraak. Het CDA vond het weggegooid geld en samen met-de VVD vroeg de partij zich in de gemeenteraad af, of een muurschildering geen precedent zou scheppen. De schildering komt er gelukkig toch. omdat de Partij van de Ar beid. de PPR, D*68 en de CPN erg goed het nut zien van een in ternationale boodschap in Schiedam. „We moeten wat in Chili is gebeurd niet laten ver vagen. We moeten het laten in dringen op Schiedam. Het hoort bij de stad", zo betoogde wet houder Herman Posthoorn van Vorming en Recreatie vorige maand. De brigade Ramona Parra heeft nog geen definitief ont- SCHIEDAM - Inbrekers heb ben uit een snackbar in de Die selstraat 240 pakjes sigaretten en een kleuren tv gestolen. Via het inslaan van een raam is men het pand binnen kunnen komen. De schade bedraagt 2300 gulden. werp voor de tekening klaarlig gen, maar George Nunes verze kert, dat het tijdig klaar zal zijn. Hij zegt het verder wel vreemd te vinden, dat ze van het Schie- damse gemeentebestuur pas zeer laat het bericht kregen, dat de gemeenteraad de schildering had goedgekeurd. „Afgelopen donderdag wisten we nog van niets", zegt hij. George Nunes is één van de acht leden van de Chileense schildersbrigade Ramona Parra. Anderen zijn Victor Hugo Va- lenzuela en Sylvia Parsten. Syl- v.a draagt een valse naam en w ilde niet poseren voor een foto. v ant zij wil terug naar Chili om te gaan studeren. Zij is bang is dat de Dina, de Chileense gehei me politie, het haar moeilijk zal gaan maken, als die te weten komt, dat zij in Nederland muurschilderingen maakt. George leeft al drie jaar in Nederland in ballingschap. In Chili zat hij enige jaren m de gevangenis, omdat hij liet blij ken, dat hij het met eens was met de regering Pinochet Hij kon daarna kiezen uit vijftien jaar gevangenisstraf of vijftien jaar ballingschap. Hij kon te recht in Engeland en Nederland, maar koos die laatste mogelijk heid. Nu zegt hij grappend; „Als ik geweten had, hoe moeilijk de Nederlandse taal was, dan was ik nooit hiernaartoe gekomen'" Over zijn aanhouding in 1974 zegt hij: „Midden in de nacht werd ik door de politie van mijn bed gelicht Samen met zeven andere gevangenen werd ik de gehele nacht aan mijn boeien aan een paal gehangen. Daarna werd ik apart verhoord, waarbij ze mij sloegen en onder electri- citeit zetten. Pas in de avond werd ik naar de gevangenis ge bracht Ik mocht onder géén voorwaarde met de anderen spreken". Victor heeft in Chili één week vastgezeten, vlak na de staats greep van Pinochet Om politie ke redenen verliet hij het land in 1978 om zich bij zijn tante in Nederland te voegen. De schildersbrigade Ramona Parra heeft meestal slechts en kele uren nodig om een schilde ring af te maken. De Chilenen gaan als volgt te werk. George zet zijn ontwerp in zwarte lijnen op de muur, waarna de anderen deze inkleuren met latex-muur- verf. Als dat werk klaar is. dan brengt George de zwarte lijnen opnieuw aan, „want anders is het geen gezicht", zegt Sylvia. Een laagje plastic moet daarna de verf tegen weer en wind be schermen. Op deze manier heeft de bri gade, de enige in Nederland, al 20 muurschilderingen gemaakt De naam Ramona Parra voert terug naar de Chileense geschie denis. George zegt: „Ramona was een vrouw, die op 28-jarige leeftijd in 1946 tijdens een arbei- dersdemonstratie werd doodge schoten door een groep agenten. De arbeiders demonstreerden tegen hogere belastingen, me de mm reactionaire regering destijds wilde doorvoeren." In 1968 werd de groep „Ramo na Parra" opgericht gaat Geor ge verder. „In de eerste plaats was het hen te doem om via ge schreven propaganda solidari teit met het Vietnamese volk te bewerkstelligen. Daarna kwa men ze in actie om de socialisti sche kandidaten voor de verkie zingen te steunen. Het werd een propaganda-orgaan, dat zijn oorsprong heeft in Santiago. La ter verspreidde het zich over ge heel Chili". Over de ommezwaai naar muurschilderingen zegt George: „In de zeventiger jaren ging de beweging steeds meer kunstge- nchter werken. Kunstenaars sloten zich erbij aan en lang zaamaan verschenen er teke ningen en schilderingen bij de geschreven propaganda-pam- fletten. In 1972 bestonden er in Chili zeker 500 van die brigades. Een deel van de mensen vlucht te in 1973 naar het buitenland en zette hier het werk voort. Nu kunt je het meer een culturele stroming noemen, die zich ook bezighoudt met de politieke si tuatie". aldus George Nunes. De schildersbrigade heeft naast het maken van muurschil deringen om de Nederlanders wakker te roepen uiteraard één groot ideaal voor ogen: de te rugkeer naaar Chili, zelfs al moeten ze daar onder een dicta-, tuur leven. Dit jaar verblijven de NVvH leden in een hotel. Voorgaande jaren verbleven zij meestal in Volkshogescholen, zoals Cha teau de Méridon In Chevreuse, dichtbij Parijs. In Denemarken zal een agendavol excursie- adressen op de huisvrouwen lig gen te wachten, Legoland zal bezocht worden. Het kleine mi niatuurstadje dat opgebouwd is uit vijftien miljoen legosteen tjes, waaronder een geheel na gebouwde lanceerbasis op Cape Kennedy. Verder zal vanuit Vejle, een bergstad gelegen aan het Vejle fjord in een bosrijke omgeving in het oostelijk gedeelte van Jutland een bezoek gebracht worden aan het land van Hans Christian Anderson. In het bij zonder de stad Odense, waar Anderson werd geboren, op groeide en leefde en van waar uit hij de hele wereld verraste met zijn sprookjesverhalen. Ook het stadje Ribe, met meer dan honderd huizen en gebouwen uit de zestiende eeuw, zal door de huisvrouwen bekeken wor den. Bestuurslid en medereisgeno te Riet van Pelt vertelde voor vertrek nog: „Veel van onze le den kunnen door hun eigen si tuatie niet op vakantie. Of ze duiven niet alleen. De wens om Denemarken te zien was al vele keren gehoord en middels een goedkope reis nu eindelijk te realiseren. In Denemarken was echter geen volkshogeschool, dus we waren blij dat we de accommo datie die we nu hebben, konden krijgen. Er zijn ook oudere da mes bij en verleden jaar, toen we terugkwamen van onze En- geland-reis, moesten we trap op, trap-af met onze eigen kof fers. Dat was niet te doen. Dat is beter geregeld nu. We hoeven alleen maar in de bus te stap pen, voor de bagage wordt ge zorgd." {Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM - De Dok- en Werf-Maatschappij Wilton- Fijenoord heeft vijfentwintig jubilarissen gehuldigd Zes daarvan zijn al 40 jaar in dienst van het bedrijf en negentien hebben er 25 jaar op zitten. De jubilarissen werden door de heer W. Bos, lid van de directie toegesproken. Hij overhandigde hen een aantal geschenken, de vererende getuigschriften en de daarbij behorende insignes. De heer R. Schee res, loco-burge meester van Schiedam, reikte namens de koningin de ere-me- daiiles in brons behorende bij de Orde van Oranje Nassau uit aan de heer W. J. Lobensteyn uit Hoogvliet en de heer A. M. Vroegh uit Rotterdam. De heer L. Versluis uit Schiedam werd gehuldigd met een ere-medaille in zilver behorende bij de Orde van Oranje Nassau. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Toen een pape gaai van een snackbar op de Rotterdamsedijk een jeugdige bezoeker'in de rug beet, ont stond er enige onenigheid in de zaak. Een groep jongelui dreig de met eikaar op de vuist te gaan, maar bij de komst van twee agenten, keerde men zich tegen de politie. Een van de agenten werd in de rug geschopt en kreeg een klap op zijn oog. De agent werd in bet Noletziekenhuis behan deld. De jongeman, die geschopt en geslagen heeft, is hard weg gelopen. lelgische jenever stokers in Schiedam Van onze verslaggevers SCHIEDAM - De Belgische jeneventad Hasselt gaat een ge distilleerd musuem opzetten. Een delegatie van wethouders, leden van de Confrérie van de Hasseltse jenever brachten daarom gisteren een bezoek aan Schiedam. De veertien Belgen bekeken 's morgens bet museumpje van distilleerderij Mekhtn aan de Lange Haven, 's Middags wer den ze door wethouder Post hoorn van Vorming en Recrea tie ontvangen in het Nationaal Gedistilleerd Museum. Het Hasseltse stadsbestuur heeft enige tijd geleden een oude stokerij op de kop getikt •België heeft nog geen museum op het gebied van de jenever en likeuren. Daarom wil de stad deze als museum inrichten. Om ervaringen op te doen kwamen ze uiteraard eerst naar Schiedam. In de distilleerderij van Melchers toonden ze zich zeer onder de indruk van de verzameling kleine flesjes drank. Zeker 6000 flesjes roet drankjes van de gehele wereld stonden opgesteld langs de muur. De totale voorraad telt maar liefst 11.000 flesjes, maar die kon Melchers niet meer kwijt Hij is er van overtuigd dat hij met dat aantal wel de grootste verzameling heeft De Belgen kregen tevens een 4ia-programma te zien over de geschiedenis van de Schiedamse stokerijen. Ze werden ontvan gen in een zaaltje, dat leek na gemaakt van een prent van An ton Pieck. Ook keken de leden van de delegatie even rond in de distilleerderij. Van de heer Mel chers kreeg een van de schepe nen (wethouders) een oeroude jeneverfles cadeau: een eerste aanwinst voor het museum, Uiteraard gingen de borrels er met gemak in. In het Nationaal Gedistilleerd Museum legde de heer Dirkzwa ger. voorzitter van «te stichting Nationaal Gedistilleerd Mu seum uit hoe het tot stand was gekomen. „De oprichters begon nen vlak na de oorlog gelden te verzamelen. Oorspronkelijk dacht men aan het Beursge bouw, maar een goedkopere op lossing was «te kelder van het Stedelijk Museum". Verder ver telde hij over de activiteiten, die de stichting ontplooit Hij ver klapte, dat in het najaar jene ver-affiches zijn te bezichtigen met mooie dames. Wethouder Herman Post hoorn zei nog steeds met de ge dachte rond te lopen om een apart gedistilleerd museum in te richten. „Een oud pand, hetzij een oude stokerij, hetzij een kuiperij, zou best als museum in te richten zijn." Hij bood «te Bel gen enkele nog opgeslagen za ken in bruikleen aan. De heer Jo Smeets, de beheer der van de Confrérie, zei over het Hasseltse plan: „We hebben zoveel ruimte, zodat we van het museum een geheel ontmoe tingscentrum kunnen maken. We denken aan allerlei activi teiten die met jenever te maken hebben. Sommigen spreken over een restaurant met streekge- nechten." Het plaatsje Hasselt in het Noorden van België vertoont op vele zaken overeenkomsten met Schiedam. Ook daar kwam de jenever-industrie in de 1% eeuw op gang en lag het hoogte punt tevens tussen 1840 en 1880. In tegenstelling tot die tijd bezit de plaats nu nog slechts twee stokerijen. Vaneen orner verslaggevers SCHIEDAM - De organisato ren van de zwemvierdaagse kunnen terugzien op een bijzon der goed geslaagd evenement Bijna 1200 deelnemers hebben de algelopen vier avonden in Bid Greemml het aantal vsor^ geschreven baantjes gezwom men, om na afloop uit handen van sportambtenaar Gé Rens een zilveren ol gouden medaille te ontvangen. De laatste avond, gisteravond, was een feestelijke avond omdat er een mini-kermis was opge bouwd op het grasveld van bet zwembad, met voor ledereen van alle» waL Zo was er een grote springma- ixt doelschieten en de grabbel ton voor de jeugd. Voordeoude ren waren er verlotingen en ballengooten. De oliebollen- kraam had zoveel klandizie, dat om acht uur alle oliebollen wa ren uitverkocht De drie jongste deelnemers werden door sportambtenaar Jan Tjnwiw en rwemsrhooi- houder Piet Goedrond extra in het zonnetje gezet Deze drie vljf-jangen, Alexander Hanne- wijk, Katja Kalkhoven en Mar co den Dunnen, kregen een pre sentje van de organisatoren. Ook de beide oudste deelnemers, tw. mevrouw Van Diest en de Vlaardingse arts Storm - bel den 72 jaar - werden niet verge ten. Zij kregen van wethouder Herman Posthoorn een boeket bloemen aangeboden. SCHIEDAM - Bij een diefstal in een winkel aan de Hoogstraat is afgelopen week voor 560 gul den aan goederen en 720 gulden aan geld buitgemaakt De deur van de zaak werd vermoedelijk met een valse sleutel geopend. Vermist zijn acht pantalons en twaalf paar sokken. SCHIEDAM - "Midden in een spannende film ontplofte het tv- toestel van de familie J. in de Jacob Catalaan. Door snel het toestel uit het raam te gooien kon brand worden voorkomen. Maar toch ontstond er brand schade aan de vloerbedekking en «1e gordijnen. De gewaar schuwde brandweer hoefde geen dienst te doen. VLAARD1NOEN - „De lange jammer". Met deze uitdrukking uit het bekende boek Hartje be titelde wethouder Maarleveld gisteren het rijtje huizen aan de Kortedijki dat nu eindelijk is klaargekomen. „Ik hoop dat de lange jammer voor de Vlaardin- gers een lange vreugde zal zijn", rei de wethouder en overhan digde de sleutels van de drie, in grijpend vernieuwde gemeente- woningen aan de bewoners. Met het opleveren van de acht voormalige dijkhuisjes is VTaar- dingen weer een fraai gevelrijt je rijker. Maar het renovatie project Kortedijk is niet zonder moeite verlopen. Oorspronkelijk was het plan de woningen op te knappen. Architect Barkema uit Leiden maakte eind 1975 een plan en de bewoners vertrokken naar wisselwoningen. Het aan tal huurders slonk tot drie en toen aannemer Both in de start blokken stond, bleek de funde ring aanzienlijk slechter te zijn dan werd verondersteld De conclusie was duidelijk: renova tie was onmogelijk en er moest vervangende nieuwbouw ko men. In februari 1977 kwam het gewijzigde plan klaar en op 10 juli 1978 kon «te eerste paal «ie grond in. Een en ander had wel gevol gen voor de drie overgeblevenen huurders. Bij renovatie zou «ie huur 165 gulden per maand gaan bedragen, maar «ie nieuwbouw woningen kwamen aanzienlijk duurder uit Na overleg tussen gemeente en huurders werd een compromis bereikt, waarbij be paald werd dat de huur over een periode van vijf jaar zal op klimmen tot circa 500 gulden per maand inclusief de te verwaeh-. ten huurverhogingen. Drie woningen werden voor rekening van de gemeente ge bouwd (het geld daarvoor kwam uit het fonds stadsherstel) en de overige vijf kwamen voor reke- niftg van aannemer Both. Zij zijn inmiddels al verkocht voor ÏTSXCOO gulden per stuk. In zijn toespraak bij het uit reiken van de sleutels noemde wethouder Maarleveld de Kor tedijk een gebit waar de tanden uit waren en nu weer zijn inge zet „het lijkt wel of verkrotting besmettelijk is", zet hij en doe lend op verschillende omringen de pandjes vervolgde hij „en het lijkt ook wel of opknappen be smettelijk ls". Hij ging kort in op de geschie denis van het rijtje huizen en noemde het jaartal 1806, waarin beide zijden van de Kortedijk afbrandden. „De Kortedijk heeft een bewogen geschiedenis achter zich", aldus de wethou der. Over het renovatie-project zelf zei hij: „Er zijn vele moei lijkheden overwonnen. Wie het rijtje woningen nog van vroeger kent zal ze nauwe lijks meer herkennen. De voor kant wekt de indruk zo uit een stadje van enkele eeuwen terug te zijn weggelopen. De achter kant daarentegen is strak to modem. De indeling binnen speels en praktisch. Alle kan*** bevinden zich op verschillend» hoogte. Via een halletje komt men de woonkamer binnen. Daarachter ligt een stuk lage* de open keuken en weer «s» stuk lager ligt de achterkamer Boven bevinden zich ttw<* slaapkamers t

Het Vrije volk | 1979 | | pagina 2