Nuchterheid SLAAPBANKEN imctuiir nog met in fondspakket r U Jeugd -verstoort fokexperiment van universiteit POST WORDT 5 CT DUURDER China werkt aan super-raketten Winst gevende trance Aannemer schiet op CNV-bestuurder Twaalfde slachtoffer Yorkshire Ripper? WIJ een aDonnee, u een unieke handdoek. Voo«-' IS ffctllW'i* TE WATER ROTTERDAM^ Orkaan'DavicT uitgewoed dlJIIJ'JrtaiS Weer jachten uitgebrand Zonnig ra- Woensdag 5 september 1979 34e jaa rgang no. 9872 hoofdredacteur herman wigbold Wint de Rotterdamse nuchterheid het of volgen de sta kers in de haven het voorbeeld van hun leiders, die over niets anders dan drie tientjes schoon per week willen pra ten? De Vervoersbonden FNV hebben in de onderhandelin gen met de werkgevers uit de Rotterdamse en Amsterdam se haven een akkoord afgesloten dat klinkt als een klok. Veel meer dan het eerste c.a.o.-akkoord in de haven, véél meer ook dan in alle andere bedrijfstakken uit het vuur is gesleept De nieuwe haven-c.a.o. zorgt voor een looz somstijging van elf procent, een getal dat herinnert aan de jaren zestig, de jaren van groei en bloei in de economie. Elf procent loonsomstijging in veel bedrijfstakken zou het de dood klap voor zwakkere ondernemingen kunnen betekenen. In het vuur van de strijd willen mensen wel eens uit het oog verliezen wat het goede moment is om een actie te stoppen. Dat moment lijkt langzamerhand te gaan aanbre ken, nu zo'n dure c.a.o. mogelijk wordt. Het zij erkend: dankzij de stakingen en de stakers. slaapbankstellen, enorme sortering. Vr.folder.Fabriekstoonzalen Industriegebouw, Goudsesingel 66, R'dam, tel. 010-13.80.18 DEN HAAG Staatssecretaris Veder-Smit van Volksgezondheid vindt het niet verantwoord om de acupunctuur op te nemen in het ziekenfondspakket, zoals de commissie-alternatieve geneeswijzen wil. Acupunctuur moet bovendien alleen nog maar worden toegepast door artsen, aldus de staatssecretaris. Ze schrijft dit in een notitie Justitie op aandringen ÉÉt jfÜiis «fel IMitr' i - |\?U, -X itiiiiisfi Q Zie verder pagina 3 en pagina 4, FOCUS. Zed-en motorjachten vanaf 6 meter. Leuvehaven, nabij museumschip "Buffel", 5 t/m 9 september, dagelijks geopend van 11.00 tot 19.00 uur. Witte de Withstraat 25,3012 BL Rotterdam, tel. 010 - 14.74.00 Opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) tel. 010 - 11.92.00 aan de vaste commissie voor Volksgezondheid van de Twee de Kamer. Haar schrijven is ge baseerd op adviezen van de Ge zondheidsraad en de commissie- alternatieve geneeswijzen, plus de reactie daarop van de artsen organisaties. Deze vinden het onverantwoord dat acupunctuur wordt toegepast door anderen dan artsen. 1 -Volgens Veder-Smit moeten „onaanvaardbare risico's" wor den vermeden en moet het ont staan van „commeraele praktij ken" worden tegengegaan. De staatssecretaris meent dat met haar aanbevelihgen wordt ver meden dat „de patiënten aan ri sico's worden blootgesteld." Veder-Smit gaat de Centrale Raad voor de Volksgezondheid wel advies vragen over de toe passing van acupunctuur door fysiotherapeuten na verwijzing door een arts. Als dat advies po sitief uitvait, zullen er mini mumeisen worden gesteld aan de opleiding, aldus Veder-Smit Dat acupunctuur niet in het ziekenfondspakket wordt opge nomen betekent volgens haar niet dat deze geneeswijze onmo gelijk wordt gemaakt Huisart sen en specialisten mogen de therapie toepassen die zij het meest wenselijk achten, dus ook acupunctuur, aldus de staatsse cretaris. Zij zal er bij de minister van op aananngen om „beunhazen" krachtiger te gaan vervolgen op grond van onbe voegde uitoefening van de ge neeskunst Jf, n X^-NWV. /•"- - iVriSmM v jJT P «SC" I Wpf .j' SfcV <5. 'j; Ws->Xv -S,Vv Met ,'ilutd (i gejuich werd op het 'Ay-rikaan- derplein de medede ling ontvangen dat de collega's in de haven van Amsterdam van ochtend ook het werk hebben neergelegd. Bij vier stukgoedbedrijven zijn de mensen voor 24 uur in staking gegaan. „De eigenlijke strijd is nu pas begonnen," aldus actiecomité woordvoerder Jim Sta- vinga. „Wij zullen alle middelen hanteren om ons eisenpakket boven water te krijgen," voegde zijn collega Flip Schults daaraan toe. (Foto: Niels van der Hoeven). DEN HAAG,- De minister raad is akkoord gegaan met een aantal tariefswijzigingen van de PTT per 14 januari volgend jaar. Het verzenden van brieven, briefkaarten en drukwerken wordt dan vijf cent duurder en komt op respectievelijk 60,45 en 50 cent Opbellen wordt goedkoper. De prijs per "tik" van 34 minuut gaat van 16 naar 14 cent Daar staat tegenover dat het onbe perkt bellen in het basisgebied - de eigen woonplaats plus het gebied daar omheen wordt te ruggebracht tot alleen de woon plaats. Voor het omliggende ge bied zal men per vijf minuten 14 cent moeten betalen. (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT Spelende kinde ren hebben een fokexperiment met konijnen van de vakgroep Zootechniek van de Rijksuni versiteit Utrecht ernstig ver stoord. Hoe groot de schade is die de kinderen aan het experi ment hebben toegebracht is nog niet precies bekend, maar zeker is dat belangrijk materiaal ver loren is gegaan. De kinderen hebben op het Poortstraatterrein, waar de vakgroep een kleine afdeling heeft, de hokken waarin de ko nijnen zaten vernield. Vier van de ongeveer honderd konijnen zijn dood, andere zijn door on derlinge vechtpartijen gewond geraakt Ongeveer zestig konijnen die tot een inteeltstam behoren zijn door elkaar geraakt Volgens de heer R. P. M. Leenaarts, beheer der van de vakgroep Zootech niek, is belangrijk en kostbaar onderzoeksmateriaal verloren gegaan en dreigen tijdrovende deelonderzoeken te mislukken. Aan de inteeltstam is al dertig jaar gewerkt In overleg met de weten schappelijk medewerkster die met het onderzoek bezig is, zal eind deze maand besloten wor den in welke omvang met het experiment doorgegaan wordt De onderafdeling op het Poort straatterrein zal binnenkort verhuizen. Volgens de heer Lee naars komt daarmee ook een eind aan de vernielingen. MIAMI - Nadat de Ameri kaanse staten Georgia en South- Carolina kennismaakten met de orkaan „David", is de duizenden slachtoffers vergende wervels torm inmiddels uitgewoed. Vannacht weinig wind en en kele mistbanken. Minimumtem peratuur 9 graden. Overdag zonnig, met middagtemperatu- ren van 20 graden aan zee tot 25 graden in het binnenland. Mati ge zuidenwind. 6 sept. zon op onder 0Ê59 2018 maan op onder 20.26 06 41 (Van onze buitenland redactie) LONDEN - China heeft lange afstandsraketten ont wikkeld met een reikwijdte van 13.000 kilometer. De eerste exemplaren van deze raketten zijn waarschijnlijk al operationeel. Dit is een van de conclusies in het verslag 1979-1980 van het onafhankelijke Internatio nale Instituut voor Strate gische Studies I1SS te Lon den dat gisteren verscheen. Volgens het IlSS-versIag hebben de Chinezen hun nieuwe intercontinentale „ballistische" raketten nog niet beproefd, omdat dit in de Stille of Indische Oceaan zou moeten gebeuren. Volgens bronnen In Pe king heeft China wel drie proeven genomen met ra ketten voor de middellange en lange afstand. Het ISS- verslag meldt ook dat er een Chinese kernmacht opera tioneel is, die grote delen van Rusland en Azië kan bestrijken. Voor taktische aanvallen zou China be schikken over TU-16 bom menwerpers met een actie radius van 3200 kilometer. Het IlSS-verslag meldt verder nog dat in de ver houding NAVO-Warschau- pakt de laatste een conven tioneel overwicht heeft, maar het evenwicht zodanig is dat agressie voor geen van beide partijen lonend is gezien de enorme risico's. winkelcentrum7 "Rotterdam v.: Giezellig.zcg.'EnhoEgoed bereikbaar ook!Bïïsscn' en metro stoppen in hetoverdekte winkel centrum. Met dé auto? Ook op gerekend. Ruim 1600 overdekte parkeerplaatsen.' v Dus iaat die paraplu maar thuis! Nou, j'^dan doen we toch een dagje Zuidplein. jÉHBR' Goed idee, zeg. En elke donderdag tot 21.00 uur koopavond.' V Vooru^gemak, .130 winkels onderden dak.*" ALBLASSERDAM - In de jachthaven aan de rivier De Noord in Alblasserdam zijn vanochtend drie jachten m brand gevlogen. Twee brandden geheel uit. Over de oorzaak is nog niets bekend. De technische recherche is bezig met een on derzoek. Vorige week werden in de Veerhaven in Numansdorp zes jachten door brand zwaar be schadigd. De schade liep bij deze brand op tot ruim een miljoen. Ook hier was de oorzaak onbe kend. (Van onze soc.-econ. redactie) ROTTERDAM - Het eind van de Rotterdamse haven staking is nog niet in zicht. Een groot aantal havenar beiders bleek vanmorgen helemaal niet tevreden te zijn over het gisteren be reikte akkoord tussen werk gevers en bonden, dat neer komt op een bruto loonsver hoging van ruim 37 gulden in de week. De acties in Rotterdam gaan vooralsnog onverminderd door. Ook in Amsterdam wordt sinds vanmorgen weer gestaakt: de hele stukgoedsector (rond 1000 man) ligt daar voor 24 uur plat. De Rotterdamse slepers in het Maasvlakte- en Europoortge- bied zijn vanmorgen na een sta king van een etmaal weer aan het werk gegaan. De stadssle- pers staken door. Op het Afrikaanderpiein ver wezen de woordvoerders van het "Gezamenlijk Actiekomité" de resultaten naar de prullen mand. Ze riepen de duizenden stakers op de acties juist te ver harden. Ook aan de poorten van de havenbedrijven overheerste de stemming dat de staking moet worden voortgezet. Binnen de Vervoersbonden FNV is een moeilijke situatie ontstaan omdat het eigen kader het akkoord gisteravond Iaat ook niet goedkeurde. Breekpunt is de datum, waarop de overeen gekomen verbeteringen van de arbeidsvoorwaarden 28,50 ex tra erbij in de week, vervroegde uittreding vanaf 62 jaar, niet één maar twee dagen vakantie erbij) in moeten gaan. Werkgevers en vakbondsbe- stuur zitten op één lijn: zijn houden vast aan 1 juh als in gangsdatum. Vakbondskader en stakers willen verder gaan en eisen dat ze vanaf 1 januari, dus 26 weken extra, een loonsverho ging krijgen. In de havenbedrijven wordt sinds vanmorgen heftig gedis cussieerd over het onderhande lingsresultaat De onderne mingsraadsleden van de GEM en andere bedrijven in de haven haalden vanmorgen stakers voor de poort naar binnen om te proberen een stemming over het principe-akkoord te organise ren. Tot ongenoegen van de lei ders van het actiecomité, dat sinds gisteravond het kantoor van de SHB (Samenwerkende Havenbedrijven) bezet houdt De Vervoersbonden zijn voor lopig niet van plan de stakers op te roepen weer aan het werk te gaan. Via een referendum wordt de komende weken gepeild wat de leden in de haven nu precies van het bereikte akkoord vin den. Morgen buigt de federatie- raad van de bonden zich over de resultaten. BOMBAY - De leider van een Hindoe-sekte in India is gearresteerd om dat hij vrouwelijke vol gelingen op handige wijze geld en juwelen wist af te troggelen. „Geestelijke krachten delen mij mee dat uw man binnenkort zal ster ven," piacht de priester, Bhaïsab Masand, tegen een vrouwelijke gelovige te zeggen. Als de vrouw de pries ter smeekte om iets tegen dit noodlot te onderne men, wendde de man voor in trance te gaan en gaf hij de vrouw opdracht al haar kostbaarheden aan hem over te dragen. Van één vrouwelijke gelovige wist de priester op deze wijze 30.000 gul den in ontvangst te ne men. De betreffende vrouw ging echter naar de politie toen bleek dat haar man voortdurend kerngezond bleef. 1 O RS> Tron Toeg.wg boetten bi| vefp sl<Kions (Van onze Amsterdamse redac tie) AMSTERDAM - Een sinds jaren slepend conflict tussen een kleine aannemer uit Amster dam-Noord en de bouwbonden van het CNV en het FNV heeft er de afgelopen nacht toe geleid dat de aannemer twee schoten heeft gelost op de CNV-bestuur- der G. de Lange. De bestuurder lag te slapen In zijn woning in het flatgebouw Gooioord in de Bijlmer toen de aannemer - de 36-jarige K. de W. - om kwart over twaalf bij hem aanbelde. De bestuurder opende het keukenraampje en zag de aan nemer op de galerij staan. Deze loste terstond een schot, dat de bestuurder in de linkerarm trof. De bestuurder vluchtte zijn. woonkamer in, waar zijn oppo nent hem een tweede schot na zond, dat echter geen doel trof. Kort nadien werd de aannemer gearresteerd. Achtergrond van het gebeu ren was de overtuiging van de aannemer dat de bonden zijn' bedrijfje hadden „kapotge-f maakt". Sinds 1975 had hij enke le geruchtmakende processen tegen de bonden gevoerd. W/sS/V' (Advertentie) BRADFORD - De 20-jarige studente Barbara Jane Leach die aan de rand van de rosse buurt van Bradford in Engeiand dood werd gevonden, is volgens de politie het twaalfde slachtof fer van de Yorkshire Ripper. Het meisje is met messteken om het leven gebracht In het VRIJE VOLK van 4 september j.l. wordt mededeling ge daan van frauduleuze handelingen door 2 Nederlanders onder de naam "Elektrorama"p.v.b.a. Doordat wij dezelfde artikelen verkopen als waarin in België is gefraudeerd, is een associatie tussen de fraudeurs en ons be drijf mogelijk. Wij stellen er dan ook prijs op nadrukkelijk te verklaren dat er geen enkele relatie met deze fraudeurs, in welke vorm dan ook, bestaat. Direktïe ELEKTRORAMA B.V. Het lichaam vertoonde dezelf de soort verwondingen als bij elf andere slachtoffers. De moordenaar ontleent zijn bij naam aan de beruchte „Jack de Ripper" die in 1888 in Londen zes prostituée's om het leven bracht Barbara Jane stond niet be kend als prostituée en omdat twee eerdere slachtoffers even min prostitueerden, vormt vol gens de politie de moordenaar nu een gevaar voor iedere jonge vrouw. Alstublieft Voor u Van Het Vrije Volk. 'n Mooie, lekker rulle en bovendien zeer exklusieve badhanddoek. Met de iOO-jange Rotter damse Willemsbrug erop afgebeeld. Zomaar. Naam: Adres Postcode: Tenminste, als u ons 'n nieuwe abonnee bezorgt Kom. u weet vast wel iemand. Misschien bent u zelf nog geen abonnee Laat u toch zeker gewoon iemand anders (die dat V\ wèl is) uw naam opgeven? Da's geen punt Oh ja: de handdoek kunt u bestellen in de kleu ren rood. bruint blauw of groen. Het formaat is 50 bij 100 cm. En de kwaliteit die is uitstékend! OF- i Stuur Het Vrije Volk naar: Plaats: Soort abonnement: kwartaal Bovendien ontvangt hij/zij Het Vrije Volk eerst nog 2 weken gratis. Als beloninq stuurt u die mooie, exkiusieve handdoek toe aan: Naam: Adres: Postcode:Plaats:. Kleur: o rood O bruin O blauw O groen (s.v.p. de gewenste kleur aankruisen). H Stuurt u de bon. volledig ingevuld in een open envelop zonder postzegel aan: Het Vrije Volk, Antwoordnummer 1579, 3000 VB Rotterdam.

Het Vrije volk | 1979 | | pagina 1