mm LEDEN VOOR HISTORISCHE VERENI68NG GJVW houdt open dag WERELDWINKEL WIL BEWUSTERE HUISVROUW Donderdag officiële heropening van soos De 5'drie-munter Tik-klap Verbouwing Passagetheater 1 Muur schildering ISTRO T OUDE Irene-toemooi voor sterkere schakers AEDTHUYS Dahlia's In gemeenteziekenhuis 1 I Schiedam fUnf-4 V IKS WOENSDAG 5 SEPTEMBER 1979/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 mjm Rietje Konings en Joke Lindeboom met de loten! «P De wereldwinkel-caravan levert informatie en produkten uit de derde wereld. De „drie-munter" bij het Centraal Station. De nieuwe toneelvloer in wording. 0 IfVÜ.A'5 -f'. De heer Groeneweg (l) en de heer Lutz zullen op 15 sep tember de wisselbokaal uitreiken aan de schaakkam pioen. d< Si d< bc va or m. de de In; do bit ov ge Ujc nie I op koi dit k I nat Cy on< in hat lar fa JX Avl. V x V&C-+: STICHTING LENTEFEEST GAAT RUSTIG VERDER Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM - De Stichting Lentefeest gaat vrijdag weer met de soos beginnen in het pand dat enkele maanden gele den door brand zwaar werd be schadigd. Alleen het onderste deel van het gebouw aan de Broersvest is nog maar te ge bruiken. Boven zijn de ramen dichtgespijkerd want daar heb ben de vlammen nun meest ver woestende werk gedaan. De start van het soosseizoen gaat gepaard met een grote ver loting met als hoofdprijs een Honda Civic, beschikbaar ge steld door autohandel Walraven en Dekker. „Een hoofdprijs waar wij bijzonder gelukkig mee zijn", zegt Rietje Konings. De loten kosten 2.50 en er zijn er 20.000. Voor de winnaar staat de auto belastingvrij op hem of haar te wachten. Overigens was deze grootse verloting al ge pland vóór de brand, om de bouwkas te spekken. „Het is toch nog steeds ons grote streven om een eigen ge bouw te kunnen neerzetten of een oud, maar goed pand te kunnen opknappen. Want toen wij na de brand geen gebruik meer konden maken van ons onderkomen aan de Broersvest, toen wisten wij en onze mensen pas wat wij kwijt waren en wat wij misten. Hoewel wij vrijdag weer soos oouden, zijn we er van over tuigd dat we niet meer aan de Broersvest kunnen 2.'ten. De mogelijkheid om een ex'ra in- ralidenwagen op te slaan is er iu niet meer." Om het werk van Lentefeest e steunen staat er nog meer op iet programma. Het gezelschap Sroussel zal een musical gaan spvoeren in de Passage waar- tan niet minder dan tachtig nensen zullen meewerken. De ïeer Imming van het Lente eest: „Dat wordt werkelijk jroots wat dat gezelschap gaat toen. Er komt een gala-avond •n daarnaast nog twee voorstel - ingen waarvan een voor ouden •an dagen en een matinee." Zes jaar is de Stichting Lente- lëest nu bezig:" De vraag dringt zich op: wanneer der.kt men bij Lentefeest te kunnen gaan bou wen of verbouwen aan een goed eigen onderkomen? Een vraag, maandag gesteld op de perscon ferentie, waarop seder lid van het aanwezige stichtingsbestuur een antwoord wil geven. Leen van der Kraan: „Dan zal de plaatselijke overheid een handje moeten helpen. Het is niet alleen een kwestie van geld, maar ook van ruimte. Een stuk je grond om iets op neer te kun nen zetten of een goed pand be schikbaar stellen, daar gaat het ook om. Maar ik moet zeggen dat wij op vele, door ons ge schreven brieven niet eens ant woord krijgen." Arie Verlinde: „Ik ben het er mee eens en kan best begrijpen dat de bevolking van Schiedam zegt: gaat er nou nog gebouwd worden. Wij zijn met plannen bezig, maar het is echt moeilijk. Zoals Van der Kraan zegt moet ook de gemeente meewerken. Wij als stichtingsbestuur willen heus wel." Voor Rietje Konings staat vast dat het Lentefeest door moet gaan en dat het zin heeft daar voor te knokken. „Ik zit er met mijn neus bovenop en dan merk je dagelijks dat het zin heeft om er mee door te gaan. Vandaar dat wij het hebben aangedurfd opnieuw met een verloting voor de dag te komen. Het aanbod van die auto konden wij niet afslaan." Ander punt waarop de Stich ting Lentefeest nu wel eens ant woord zou willen hebben is het subsidie voor de autobus die Lentefeest laat rijden. Die bus wordt gebruikt voor vervoer van en naar de soos van mensen die slecht ter been zijn of in een invalidenwagen zitten. „Maar ook anderen maken er gebruik van. Het aantal aanvra gen van andere verenigingen, zoals Het Rode Kruis, het Zon nehuis en noem maar op, zijn le gio. Wie wij rijden is niet be langrijk. Die wagen is er niet al leen voor Lentefeest, maar voor iedereen. Nu hebben wij een subsidieaanvraag ingediend, maar weten nog steeds niets", aldus Rietje Konings. Y/Y.-// SCHIEDAM - De Historische Vereniging Schiedam heeft op het ogenblik meer dan vijfhon derd leden. Het vijfhonderdste lid, de heer Plooij, meldde zich aan tijdens de welzijnsmarkt in mei van dit jaar. Bij die gele genheid kreeg hij het lijvige boekwerk "De Stad Schiedam" van F. J. A. Broeze cadeau. Het aantal leden bedraagt op het Ogenblik 530. SCHIEDAM - De stichting voor Gespecialiseerd Jeugd e.: Volwassenenwerk organiseert op zaterdag 8 september een open dag in haar clubgebouw aan de Dr. Kuyperlaan 4. Doel van de dag is om de geestelijk gehandicapten kennis te laten maken met de activiteiten die het GJVW wekelijks organi seert. Vanaf 11 uur 's morgens tot 15 uur wordt hen de mogelijkheid geboden om aan diverse activi teiten deel te nemen. fan een onzer verslaggeefsters SCHIEDAM - Op de Groen- jrdse markt staat vanaf dins- 3g ook een kleurige kraam met imbabailen, houten poppetjes, Dffie uit Guatamata en thee uit anzania. Het is het tweede in- irmatie-verkooppunt van de •ereldwinkel Schiedam. Behal- met het verkopen van pro- Lcten, die wordem betrokken pn ontwikkelingsprojecten uit derde wereld, houdt de we- Jdwinkel zich ook bezig met ;t verspreiden van informatie erover. In de caravan op de Groen- >rdse markt liggen folders die et de producten aan de kopers orden meegegeven. Mevrouw Taat, lid van de werkgroep >ór ontwikkehngssamenwer- ng is blij dat het op de eerste ig al heel aardig loopt. De ca- van staat steeds vo! met ko- ts en geïnteresseerden. "Wij l£ verdienen er helemaal niets in. Het meeste geld gaat naar Stichting Ontwikkelingssa- lenwerking en de ABAL, en de Inst gebruiken we om andere fojecten uit te kunnen voeren I acties op touw te zetten. Maar |et acties zijn we heel voorzich- Dat schrikt de mensen te [él af." Je wereldwinkel in Groen- |rd heeft meer de taktiek om mensen geleidelijk kennis te pn maken met de problema- Ik in de derde wereld. Ze pro- |ren vooral ook vrouwen erbij betrekken. Mevrouw Taat: bouwen zijn doorgaans bezig et het huishouden. Door op de 'arkt te gaan staan zodat ze ge- nkkelijk bij ons binnen kun- - V"' nen lopen, kunnen we ze mis schien iets bewuster maken Zo krijgen ze een andere kijk op de wereld." De tien vrouwen die de twee de wereldwinkel hebben opge richt, nemen ook deel aan stu diegroepen, die zich verdiept in de problematiek van de derde wereld. Mevrouw Taat: "Je pro beert toch iets van de achter gronden te weten te komen. Je werkt met gewone vrouwen en samen proberen we iets te le ren." De volgende studiegroep gaat de levensgewoonten van mensen in de hele wereld bestu deren; de kleding, het huis, het onderwijs enzovoorts. Dit ge beurt aan de hand van boekjes die hierover door de NOVIB zijn uitgegeven. De wereldwinkel is elke dins dag van 10.00 tot 12.30 uur te vin den op het Bachplein. SWXM'wlW (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM - Donder dag om 19.30 uur zal de soos van de Stichting Len tefeest officieel worden^ heropend. Dat gaat gebeu ren door op die avond de eerste loten te koop aan te bieden met als hoofdprijs een auto. Wethouder Chris Zijdeveld zal het eerste lot kopen. Pas vrijdag is de soos weer geheel beschikbaar voor hen die er gebruik van willen maken. Er is voor de donderdagavond gekozen omdat er dan te vens koopavond is en het waarschijnlijk wat druk ker zal zijn in de stad dan normaal. Tijdens het zaterdag te houden drumbandfestival zal een wagen van Lente feest meerijden om loten te koop aan te bieden. Jt-Y Telefoonboek Heeft u een telefoon- ■*$L aansluiting aange vraagd in het district Rotterdam? Dan kan ik u nu vast melden: „er rijn nog tien duizend wachtenden voor u!" Dit kreeg ik gisteren te ho ren van de Centrale Directie van de PTT in Den Haag. „In de loop van de eerste helft van de tachtiger jaren," zo vertelde mij voorlichtster mevrouw Schoor, „zal een verzadiging optreden in de telefoonaan- vragen. Tegen die tijd hopen wij ook de landelijke wacht lijsten geheel te hebben wegge werkt Omdat ik van verschillende kante-" nogal eens wat klach ten had gehoord over de nieu we opzet van het telefoonboek, sneed ik ook dit onderwerp bij de PTT aan. Eind I97S en begin van dit jaar rijn er de nieuwe telefoonboeken verschenen voor de regio en stad Rotter dam. Veel mensen hadden met name m het begin moeite hun weg in het boek te vinden. Im mers, in plaats txin de voorna men op alfabet, staan nu de straatnamen in alfabetische volgorde. Dat geeft vooral pro blemen als je meneer A. Jansen nodig hebt en je weet de straatnaam niet. Met je vin gertje kan je dan vier pagina's Jansen gaan nalopen omdat de voorletters nu doorelkaar staan. Een van de grootste bezwa ren tegen het telefoonboek nieuwe stijl" kwam voorna melijk van oudere mensen. Die klaagden steen en been over de te kleine lettertjes. „We wor den er scheel van,"zo vertelde mij een bejaard echtpaar. An- i Bij het Rotterdamse «p| Centraal Station zijn sinds kort nieuwe tele foontoestellen geplaatst, de zogenaamde „drie-munter". Dit zijn toestellen waarmee je automatische aansluitingen rond de gehele wereld kan krijgen. In de automaat gaan muntstukken van een kwart je, een piek en een riks. Ook op andere plaatsen in de stad en in de regio komen de „drie-munters". Alleen in Botterdam al 70. Sommige grote warenhuizen en restau rants tonen eveneens belang stelling voor de automaat. PTF-beambte Burghgraaff in Rotterdam zegt: „De drie- munters komen vooral op plaatsen te staan waar veel internationaal verkeer langs komt. Een voordeel van het nieuwe toestel Is dat je via de drukknopjes sneller met een nummer in verbinding komt, dan met de traditionele kies- schijf." Een belletje vóór 10 uur 's ochtends en na 10 uur *s avonds en in de weekeinden is goedkoper. Dan geldt een verlaagd tarief. Op andere tij den het volle pond. Een tele- Over telefoontarieven gesproken. Gisteravond zag ik «fC, voor het NOS-journaal dat de prijs per TIK is verlaagd van 16 naar 14 cent Een KLAP is het zelfde gebleven: de eerste kost nog altijd een daalder! Gezien echter de nieuwe verhoogde posttarieven mag u er wat mij betreft gerust een paar uitdelen! foontje naar bijvoorbeeld New York kost tegen het lage tarief 5,50 per minuut en 7,40 tegen vol tarief. Van een onzer verslaggeefsters SCHIEDAM - In de Passage wordt druk verbouwd. Op dit ogenblik is de oude toneelvloer verdwenen. Deze moet plaats maken voor een nieuw kroeing- houten podium. Wethouder Posthoorn: "De vloer was hele maal verrot. Er was zelfs al een poot van de vleugel doorheen gegaan." Volgens de timmerman die het nieuwe podium aanlegt is het uitstekend hout, erg hard en bijzonder geschikt voor dansscholen en podjaSjVrijdag- middag zal het klaar Behalve de tonee@ï&f^wor- den ook de kleedkamers ver nieuwd. Een ploegje werkt daar aan het betimmeren van wan den, het aanleggen van een ge- luidissysteem zodat men bene den kan horen wat zich op het podium afspeelt, en het bekle den van de trap. De heer Post hoorn: "Er zat een houten trap in. Als je naar boven liep, hoor de je dat op het toneel." deren weer konden het gehele boek niet gebruiken. Dit wa ren vooral bijziende mensen. Centrale directie PTT-Den Haag: „Over het veranderen van de alfabetische volgorde van voorletters in straatnamen krijgen we weinig klachten binnen. Voordat de wijziging inging, hielden we een markt onderzoek. Daaruit bleek dat de meeste mensen namen op zoeken met behulp van straat namen. Het voordeel van het auto matische bestand dat nu via de computer loopt, is dat we tot de laatste dag van het drukken van het telefoonboek (bij de Staatsdrukkerij) mutaties kunnen aanbrengen. Vroeger, met het oude systeem kon dat niet en zat je met vaak ver ouderde telefoonlijsten van maanden terug". En de kleine lettertjes? PTT: „Daarover hebben veel mensen, voornamelijk oude ren, geklaagd. Volgens ons zijn die klachten ook gegrond. In het oude telefoonboek tcerkten toe nog met drie ko lommen namen. Nu zijn dat er vier geworden per pagina. We wilden de telefoonboeken na melijk zo dun en handelbaar mogelijk houden. Maar daar gaan we nu veranderingen in aanbrengen. De vier kolom men namen per pagina blij ven, alleen de letters worden groter. Dat betekent automa tisch weer dikkere telefoon boeken. Het is met waar schijnlijk dat die wigend jaar reeds verschijnen, maar hope lijk wel in 1981," aldus de PTT. Tot die tijd rijn de opticiens in ieder geval verzekerd van vol op werk! H W O] (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM L De zes Chileen se kunstenaars van de schilders brigade Ramona Parra hebben gistermiddag hun muurschilde ring voltooid. De oproep aan de Schiedammers om mee te ko men schilderen ondervond he laas geen weerklank op het Em- maplein, maar men stak de han den niet uit de mouwen. De schildersbrigade had onge veer vier uur nodig om de grijze schutting te voorzien van fel uitgebeelde figuren, die het the ma onderdrukking uitbeelden. Voorbijgangers raakten zo nu en dan met elkaar in gesprek over Chili. Helaas bleek, dat niet iedereen wist waarom de Chile- nen de schildering aan het aan brengen waren. Het scheen dat aan vele mensen het wereldge beuren voorbij was gegaan. (Van een onzer verslaggevers) IEDAM In het bijzijn architecten, bouwers. Piet ut namens de gemeente en leide Feyenoord-speiers Ge- I van der Lem en André Sta tu, is gistermiddag het Oude jedthuys geopend. bistro, gerund door de broeders Van Engelen, is ge- !igd in het oude raadhuis van 1, later politiepost en heeft de verbouwing een geweldi- gedaantewisseling onder en et geheel bestaat uit een bar, aurant en boven een gezelli- Izaal. Beneden kunnen zeven- 1 .personen, een plaats vinden en de bovenzaal biedt de moge lijkheid tot het houden van re cepties. De heer Dirkzwager van Flo- ryn bracht in herinnering dat de verbouwing perfect is uitge voerd, maar dat de aanpalende gebouwen veel van het oude weghalen. „Maar omdat met de architec ten van het gebouwde winkel centrum Spaland eigenlijk niet viel te praten, ziet u nu buiten iets wat er helemaal niet hoort. De burgemeesterswoning die te gen het oude raadhuis aanston- das van de ene dag op de andere gesloopt En wat er voor in de plaats is gekomen valt ten op zichte van dit pand helemaal uit de toon." (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM - In samenwer king met de Schaakvereniging Schiedam organiseert de heer Lutz van zaal Irene op 15 sep tember het Irene-Schaaktoer- nooi. De heer Lutz is van plan om het uit te laten groeien tot een zeer bekend toernooi waar aan ook veel grootmeesters zul len deelnemen. Dit jaar blijft het echter be perkt tot spelers uit de eerste klasse van de landelijke Bonds- compeutie die in de hoofdklasse van het toernooi zullen uitko men. De winnaars van de twee groepen in de hoofdklasse zullen met elkaar strijden om de Irene Wisseltrofee. De heer Lutz heeft deze trofee meegenomen van een reis naar Italië omdat hij hem vanwege zijn pionachtige vorm heel geschikt vond. Behal ve deze „zware" jongens zullen ook de minder professionele schakers aan bod komen. Zij ko men uit in een van de vijf lagere klassen. De heer Lutz: „We verwach ten wel de sterkere schakers, niet de huis-tuin en keuken- groep." De huis-tuin en keuken schakers zijn diegenen die bij een partij veel stukken wegge ven. „Idereen speelt vijf par tijen en het zou niet leuk zijn als iemand alle partijen verliest" Er wordt met een tijdklok ge speeld en iedereen heeft een half uur speeltijd per partij. Ook de jeugd zal op de vijf tiende meedoen. Zij spelen in de kleine zaai van Zaal Irene. Uit het hele land hebben zich al deelnemers gemeld maar die genen die zich alsnog willen op geven, kunnen bellen naar de heer C. Groenweg, Vondellaan 58b tel. 261493. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM De lustrum- dahlia ten toonstelling van de Koninklijke Nederlandse Maat schappij voor Tuinbouw en Plantkunde wordt gehouden van vrijdag 7 tot en met zondag 9 september. De hal van het Schiedamse Gemeentezieken huis zal in die tijd volstaan met dahlia's maar ook fuchsia's en bijzondere soorten geraniums, afkomstig van kwekers uit Vlaardingen. De bloementuin van de Bedrijfsgemeenschap „Schiemond" richt een eigen hoekje dahlia's in met exclusie ve soorten die bij eerder gehou den tentoonstellingen in de prij zen vielen. Ook de dahlia „Schiedam", die bij de viering van 700-jaar Schiedam de eerste prijs won, maakt deel uit van deze show. De tentoonstelling is voor ieder een vrij toegankelijk. Vanaf aanstaande vrijdagavond na het laatste bezoekuur kan men de tentoonstelling bezichtigen. Vé Vl rit zc 0IT l 1 B de sief R

Het Vrije volk | 1979 | | pagina 2