Over halfjaar definitieve beslissing Regio-radio? Peere(klapper)boom Kapotte klokken DISCUS TREEDT OP VOOR VOS-VROUWEN Ongeval op Harreweg schiedam Museum mag weer aankopen QuiLus viert vijfjarig bestaan Gereedschap gestolen SCHIEDAM .--Daar staat de muurschildering dan: De schildersbrigade Ramona Parra heeft een prach tig kuntwerk afgeleverd in Schiedam. De schutting is vrij klein van afmetingen, maar. staat toch goed in het zicht overdag. In de avonduren en 's nachts is het Emmaplein meestal vrijwel verlaten. Dat houdt meteen de vraag in zicht,hoe lang.zal de schildering onbeklad blijven?- :.y DONDERDAG 6 SEPTEMBER 1979/HET VRIJE VOLK /PAGINA2 Reikhalzend De demonstratie op 28 april viel door de regen in het water ^WmËÊËmËm De heren Schoenmakers en Boon bespreken de onder- wasprogramma's van Nieuwelant 0 DOKTER TANDARTS APO THEEK De grote klok aan de voorkant van CS, die al vanaf vorige week buiten gebruik is. Weer fietsen (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De stroom storing heeft gisteren ook in Schiedam de nodige chaos veroorzaakt. Stoplichten werkten niet meer, electrische typmachines van kantoorper soneel stopten ea 'Winkeliers moesten hun zaak vaak nood gedwongen sluiten. De klok op de Koemarkt wees urenlang vijf over vier aan, de tijd dat de storing op trad. Oorzaak van de plotse linge stroomstoring was het ontploffen van een transfor mator in de centrale in de Ga- lileistraat in Rotterdam. Te gelijkertijd deed zich een soortgelijk geval voor bij het bedrijf Windmill in Vlaardin- gen. De politic had bij drukke kruispunten enkele agenten neergezet om het »rkeer in goede banen te leidDe He- ma sloot meteen na de storing de toegangsdeuren, want in het donker viel niet te winke len. Evenmin zou men toezicht kunnen, houden op de uitge stalde waren. De Hoogstraat toonde een apart beeld: winkeliers ston-> den buiten met elkaar te pra ten. De altijd verlichte etala?: ges gaven een ongezellige aanblik. Electrische kassa's konden niet worden gebruikt. In flatgebouwen werkten de liften niet, zodat de mensen ij» Groenoord de trap moesten nemen. De storing was precies om 18.22 uur voorbij. Óp dat mij- ment floepten de lichten wee*, aan. t „Wordt het nu eindelijk niet eens tijd dat we een regio-radio krij gen?", zo vroeg mij gisteren tijdens de stroomstoring een verontruste radio- en televi siehandelaar. „In de stad is het één grote' chaos en niemand weet wat er aan de hand is. We hebben ue portable radio's aangehad, maar Hilversum blijft in alle talen zwijgen. Moet er eerst een grote ramp gebeuren in het Rijnmondgebied, voordat de bestuurders worden wak ker geschud? Met calamiteiten zoals deze stroomstoring, die de halve Stad lam legt, hebben de men sen in de regio recht op infor matie. En die kunnen ze al leen snel krijgen via een re gio-radio. Een krant kan pas uren later uitgebreide infor matie geven," aldus de hande laar, die overigens de vraag in het midden iiet of de regio-ra dio al dan niet commercieel van opzet moet zijn. Gelijk na zijn telefoontje, het was toen tien minuten voor vijf 's middags, belde ik de ra dio-nieuwsdienst van de NOS. Inderdaad bleek men daar uiterst verbaasd te zijn dat al bijna een uur in grote delen van Rotterdam, Schiedam en Vlaardmgen, de stroom was uitgevallen. „Ik dank u voor de tip", zo sprak de radioman, „ik zal er bij het nieuws van vijf uur gelijk melding van laten maken." In de stad zelf, zo is mij geble ken, wisten inderdaad zeer weinig mensen wat er precies aan de hand was. Om kwart over vijf zag ik bij tramhaltes nog rijen mensen staan, die maar reikhalzend bleven uit kijken waar de tram bleef. Velen wisten wel - gezien de niet-werkende stoplichten - dat het om een stroomstoring moest gaan. Maar aan de dis cussies kon je toch merken dat de mensen razendnieuwsgie- rig waren en het naadje van de koud wilden weten. De verontruste radio- en tv- handelaar, die misschien uit andere overwegingen belde, moet ik toch gelijk geven dat een regio-radio gisteren bij zonder welkom was geweest Weliswaar, zouden de uitzen dingen tijdens de stroomsto ring alleen kunnen worden opgevangen via portables en autoradio's, maar toch zou het nieuws als een lopend vuurtje door de stad zijn gegaan. Het meeste verbaasde ik me er over dat de radio-nieuws dienst van de NOS om tien voor vijf nog van niets wist. Bij gemeentelijke instanties moest het toch duidelijk zijn dat vanwege de brand in het schakelhuis, de storing niet binnen korte tijd zou zijn ver holpen. Waarom dan van gemeente zijde niet even.de radio in Hilversum gebeld? Is daar binnen het gemeentehuis ooit wel eens over nagedacht? Dit keer ging het om een vrij omvangrijke stroomstoring. Ik hou mijn hart vast, hoe snel de bevolking kan worden gewaarschuwd, als het om een werkelijke ramp gaat. den Delfland is en anderzijds om te protesteren tegen rijks weg 19, die dwars door dat na tuurgebied zal komen te liggen. Tot voor kort eisten ze staking van de werkzaamheden aan de rijksweg tot dat de regering al ternatieven voor de wegverbin ding zou onderzoeken. In juni van dit jaar presenteerde het ministerie van Verkeer en Wa terstaat een nota, waarin het stelde, dat rijksweg 19 het beste alternatief is, beter dan verbre ding van rijksweg 13 en aanleg van een rijksweg 14 en 16. De milieugroepen vechten de uitslag van het onderzoek terde ge aan en willen een tegen-nota schrijven. Henk Tetteroo van de SMMD: „De regering gaat blijkbaar nog steeds uit'van een verdubbeling van het aantal auto's in de toe komst en dat terwijl het de be doeling is om op energie te be zuinigen. De kwaliteit van de nota iaat veel te wensen over." Volgens Tetteroo moeten we nu protesteren tegen de aanleg, want de regering neemt over een half jaar een definitieve be slissing. SCHIEDAM - Het Stedelijk Museum van Schiedam mag weer vrijelijk kunstwerken aankopen. Het college van B en W van Schiedam heeft de vrij heidsbeperkende maatregelen tegen museumdirecteur Hans Paalman opgeheven. Het gemeentebestuur had hier vorig jaar toe besloten, omdat Paalman werken aankocht, zon der deze vooraf met de mu seumcommissie te hebben be sproken. Daarnaast vond het ge meentebestuur dat zijn jaarver slagen niet in orde waren. SCHIEDAM - Café de Quibus viert zaterdag vanaf S-'X) uur het vijfjarige bestaa* it vijf muziekgroepen. Optredens zijn te ve - «-achten van Hot Lips een wouwen- popgezelschap - Amazing Stroopwafels, Berlin, Easy, Dazz en als extra treedt óp: The Troub Aloonies, een theater groep. Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM - Namens de fa. Spindler heeft de 32-jarige A. K. bij de politie aangifte gedaan van diefstal van een hoeveel heid gereedschap ter waarde van 8000 gulden. Het materiaal is gestolen van een bouwwerk in de 's Gravenlandsepolder. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM „Van een wis kundeles.' een vertelling of film onthoudt de leerling datgene wat aansluit bij zijn ervaringen en zij^Ièefwereld. Wil het on derwijs effektief zijn. en aan spreken, dan zal het op die ver schillen moten inspelen. Het zal de leerling een maatkostuum moeten aanmeten, dat hem past. ook al is hij nog zo smal of heeft hij erge lange armen." Zo begon de heer C. Schoenamerks» direc teur van Scholengemeenschap Niéuwelant, zijn toespraak van wege het tienjarig bestaan van de school. Ilij merkte op dat een van de manieren waarop inge speeld kan worden op de ver schillen van de leerlingen het vormen van een scholenge meenschap is. Verder ging hij in op de wijze waarop de Scholengemeenschap de problemen die in de beginja ren kwamen opduiken had aan gepakt Men heeft op Nieuwe- lant zelf de leerstof voor de brugklassen geproduceerd om dat er niets op de markt was. Ook in de richting van een twee-jarige brugklas zijn al aardige stappen gezet, waarbij echter wel het niveau MAVO en LBO gehandhaafd blijft. In de toekomst ziet directeur Schoenamkers zelfs een ge mengd examen met zowel vak ken uit het MAVO-pakket als vakken uit het LBO-pakket zit ten. Daarbij stelt hij echter wel de voorwaarden dat een leerling geprofileerd examen moet kun nen doen, de niveau's maat schappelijk herkenbaar moeten zijn, een leerling ook alleen met een MAVO- en LTS-diploma mag afstuderen en een goede onderbouw aanwezig moet zijn. De heer Schoenmakers verge leek de ontwikkeling van de Scholengemeenschap met een bergpad. „Naar mate men hoger komt wordt het moeilijker. Een maal op de top gekomen is er de beloning van het magnifieke uitzicht. Ons uitzicht is de indi viduele leerling datgene te bie den dat hij aankan, gekoppeld aan een stuk vorming. Hem gro te teleurstellingen besparen en motiveren tot het maken van een goede keuze. Gisteren werden ter opening van de feestelijkheden op Nieu- welant verschillende toespraken gehouden in de pas opgeknapte aula. Eregast zou drs. K. de Jong, staatssecretaris van On derwijs en Wetenschappen zijn. Vanwege zijn werkzaamheden in de Tweede Kamer kon hij niet komen. Hij werd vervangen door de heer J. Boon, adjunct- drecteur-generaal van het mi nisterie voor O W, die voor hem de speech uitsprak. Ook de staatssecretaris haalde de problemen aan die bij het ontstaan van de scholengemeen schappen de kop opstaken. Hij spitste het toe op die gemeen schappen, waarin h t algemeen voortgezet onderwijs en het be roepsonderwijs zijn onderge bracht De Scholengemeenschap gaat vandaag en morgen nog door met feesten. 4 i AVRO's-commcntator "Ekkle" Peereboom is bij de Rci- terdamse havenstakers bepaald niet geliefd, getuige dit vlugschrift, vastgeplakt aan een auto. Gisteren, vóór de -ét stroomstoring, had ik een verhaaltje gemaakt, dat begon met: „Het wordt in Rotterdam steeds moeilijker om bij de tijd te blijven. Eerst stonden de stadhuisklokken de hele dag op halfzeven (nu in reparatieen nu staat de grote klok aan de voorkant van het Centraal Station gedurende 24 uur op 12 uur. En dat al vanaf zaterdag!" Toen ik dit schreef wist ik natuurlijk nop niet wat ons later boven het hoofd zou han gen. Na 16.00 uurstonden alle elektrische klokken aan de rechter Maasoever en vele in Schiedam en Vlaardingen stil. En dat voor enkele uren. Hoe moeten die in hemels naam weer gelijk gaan lopen, was mijn eerste vraag aan GEB-voirlichter Hans Web bers. „Simpfl", was zijn ant- woord, „we zetten gewoon al die klokken gedurende twaalf uur stil en wachten dan tot het weer de juiste tijd is." Om twee minuten over vier vanochtend zijn ze dus weer ingeschakeld en liepen ze weer gelijk. Althans als we het GEB mogen geloven. Behalve dan die grote klok aan de workant ren het Cen traal Station die ook mndaag nog steeds op 12 uur staat. Een NS-woordvoerder: We zijn bezig met omschakelingen in het 220-volt-net, waarop die grote klok is aangesloten. Vandaar dat we de wijzers op 12 uur hebben gezet, als teken dat die buiten werking is. Morgen (vrijdag) hopen we de klok weer in werking te heb- Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM - Bij een aanrij-, ding op de Harreweg, waarbij een auto en twee bromfietsen betrokken warén, is de 16-jarige bromfietser R. van der G. met verwondingen in het Gemeente ziekenhuis opgenomen. Het on geval gebeurde toen de auto. be stuurd door de 27-jarige Schie dammer P, L. bromfietser Van der G. wilde gaan inhalen. Van der G, was op dat mo ment bezig de voor hem rijden de bromfietser T. S. (16) in te ha len. De aanrijding kon hierna niet meer worden voorkomen. T. S. liep lichte verwondingen op en de auto van J. werd be schadigd. Alle drie zeggen zij niet harder dan 40 kilometer per uur te'hebben gereden. O DE TEERSTOOF 0 CIRCUS MIKKENIE In Zoldertheater De Teerstoof Op het Schuttersveld staat in vertoont Henk van Ulsen vrij- het weekend Circus Mikkenie d3g en zaterdag zijn programma opgesteld. De artiesten geven "Van het één komt het ander", vier voorstellingen. Op zaterdag Aanvang van de voorstelling is zijn de aanvangstijden 15.00 en op beide avonden 21.00 uur. De 20.00 uur en op zondag 13.30 en toegangsprijs is IC, voor Pas 16.00 uur. Kaarten zijn via de 65/GJP houders ƒ11. Reserve- kassa te bestellen van 11.00 tot ringen: tot en met vrijdag via de 13.00 uur. VW-Schiedam, op vrijdag avond en zaterdag via het thea- 0 GEMEENTEZIEKENHUIS ter. Gereserveerde kaarten die- jn het Gemeenteziekenhuis nen uiterlijk een kwartier voor vindt de Dahliatentoonstelling de voorstelling te'worden afge- plaats van vrijdag tot en met haald. Tel. VW: 266000, tel. zondag. De Dahlia's staan opge- theater: 269455. Volgende week steld in de hal en zijn vrijdag na treedt in het Zoldertheater op: het laatste bezoek uur te bekij- Cabaret Vangrail met "De jonge ken. weduwe zoekt een stapelbed 0 BEIAARDCONCERT Addie de Jong speelt maandag het laatste zomer-avond- beiaardconcert op het carillon van de Sint Janstoren. Luister- plaats is het Zakkendragers- huisje. Het publiek moet goed luiste ren, want Addie de Jong veran dert de volgorde van het pro-, gramma. Wie de goedé volgorde raadt, dingt mee naar een aantal prijzen. Eveneens worden dia's vertoond van Schiedam. 0 ORGELCONCERT De Amerikaanse organiste Maria Kumagai bespeelt aan staande zondag om 10.30 uur het orgel in het Passagetheater. Prijzen: ƒ3,50, voor pashouders eniging van Huisvrouwen. Aan vang is 14.00 uur. 0 PASSAGETHEATER Foul Play, elke dag om 14, 19 en 21.15 uur. Alle leeftijden. 0 CINEMA BIO De moordenaar is aan de tele foon, eike dag om 14, 19 en 21.15 uur. Op zaterdag, zondag en woensdagmiddag geen voorstel ling. 16 jaar. 0 KINDERMATINEE'S Sjors en Sjimmie en de Tover ring, zaterdag-, zondag- en woensdagmiddag om 14 uur. Boodschappendienst voor doktershulp: 206611. Apotheekhulp voor spoedre- cepten: 264018. Weekenddienst tandarts: De heer Van den Burg, Julianalaan 40, telefoon 265996. Alleen na af spraak op spreekuur op zater dag en zondag van 17 tot 18 uur. 0 EIIBO WEEKENDDIENST Vrijdag 18 tot maandag 7.30 uur Gemeenteziekenhuis tel. 269126. 0 CHR. SOCIALE BELANGEN Invalidensnortvereniging De Ooievaars hcudt op vrijdag 7 september een bingo-avond in de zaal van Oir. Sociale Belan gen aan de Lange Haven. Het batig saldo komt ten goede aan de sportvereniging. 0 ZAAL MARIJKE Wijkvereniging Het Singel- kwartier organiseert op 11 sep tember een bingo-avond in zaal Marijke aan het Broersveld, 0QT? Sociëteit QT? draait aan staande vrijdagavond de film "Chinatown". Aanvang is 21 uur. 0 ZAALIRENE Op donderdag 13 september treedt in zaal lrene op de beken de actrice Nel Kars met het pro gramma "IK, JIJ, ZIJ" voor de dames van de Nederlandse Ver- (Van een onzer ochtendcursussen van onn. 04 MOLENS Toneelgroep Diskus brengt 11 september aanstaande in het dienstencentrum voor geïnte resseerden het toneelstuk "Ik zeg het nu hardop". Aanvang van de voorstelling is 20.00 uur, toegang is gratis. 0 STEDELIJK MUSEUM Het museum toont tot en met zondag een deel van de collectie hedendaagse kunst Middelpunt van de tentoonstelling vormen aankopen en in bruikleen ver kregen werken van de laatste drie jaar. Directeur Hans Paal man zal een toelichting geven. ochtendcursussen van 9.15 tot 11.15 uur wor den gegeven in Groe noord, Boerderij Landvreugd, Swee- lincksingel 7 en in Zuid, Zuiderkwartier, Dwarsstraat 33. Er is ook een avondcursus in West, in „De Be ver", Van Beveren straat 40 van 20.00 tot 22.00 uur, VOS beteken f Vrouwen Oriënteren zich in de Samenle ving. De cursus is be doeld voor vrouwen die tot nu toe weinig kansen en mogelijk heden tot vorming en scholing hebben ge had. Er zijn 12 bijeen komsten en de kosten voor de gehele cursus bedragen 25. Vooraf wordt er een informatie-ochtend gehouden om met el kaar kennis te maken en het programma vast te stellen. De on derwerpen die aan de orde komen hebben betrekking op de rol verdeling tussen man en vrouw, de opvoe ding en omgang met kinderen en de plaats van de vrouw in deze maatschappij. verslaggeefsters) SCHIEDAM - De toneelgroep Diskus brengt 11 september voor geïnteresseerden in de VOS-cursussen het toneelstuk „Ik zeg het nu hardop". Vrou wen. die belangstel ling hebben voor deze cursussen, kunnen na afloop informatie er over krijgen. Op 18 september starten weer drie VOS-cursussen. De 0 POPPENTHEATER In Poppentheater De Teer stoof treedt zaterdag om 14.30 uur het Nederlands Marionet tentheater op met "Tafeltje Dek je". De toegangsprijs be draagt ƒ3. Volgende week komt poppen theater.. De Trekwagen naar Schiedam met het programma "Prullaria". Voor reserveringen zie boven. *s Morgens is er kinderoppas waar geen extra kosten aan verbonden zijn. In lichtingen zijn te ver krijgen bij Len van Berkel, Prof. Kamer-, lingh Onneslaan 125a, teL 260332.

Het Vrije volk | 1979 | | pagina 2