jiMlMli/'iiiiiilFI Kinderachtig ihMegrijijt opfiieiiw-m Brandbommen bij Belangen Simnamers Ayatoiia zit waar 1 hij zit 'Nederlands VN-dorp beschoten Las Legos schrikt Hvtmm Van Hanegem naar Utrecht POLITIE MAAKT BONNEN ZOEK Vliegopleidinggaat in rook op 4 Ti Kantoor SHB rustig ontruimd ROTTERDAM:: Wij een aioonrree, u een unieke handdoek. m i i HET VRIJE VOLK BEL 010-14.74.00 PlISflSSftiSi Hoof slaapwagen Perioden zon f' itVJA ESS 1 EMggB Sj \J L I |J%BMl J Vrijdag 7 september 1979 34e jaargang no. 9874 Mr. te Loo - geen jaquet". ,In Schiedam Jac. Wallage u mij nou?" tWat zegt SCHIEDAM Tot stomme verbazing van velen is niet de Groningse wethouder Jac Wallage, maar mr. G. J. Te Loo uit Winschoten tot burgemeester van Schiedam benoemd. De fractievoorzitter van de PvdA in Schiedam, Nikolaj Die- lemans spreekt zelfs van een "zeer grote teleurstelling", nu niet tegemoet is gekomen aan de wens van zijn fractie om Wallage tot burgemeester te benoemen. "Wat zegt u me nou," was de eerste reactie van Wallage zelf toen hij het niet doorgaan van zijn benoeming vernam van Het Vrije Volk. Wat een kinderachtigheid weer van Wiegel! De PvdA in Schiedam had een grote voorkeur voor de Groningse wethouder Wallage ais burgemeester. Wallage heeft zich doen kennen als een zeer bekwame wethouder: jong, dynamisch, ideeënrijk, een man die bovendien goed met mensen kan omgaan en met behoud van een duidelij ke eigen mening als bestuurder een verzoenende rol speelde. Hij was het brein achter de vele Groningse plan nen die toen landelijke aandacht kregen. Maar Wallage was ook lid van een links programcollege en het Is bekend dat Wiegel daaraan een gloeiende hekel heeft. En dus moest Wallage gestraft worden en hij werd ondanks zijn door iedereen erkende capaciteiten terzijde geschoven. In plaats daarvan benoemde Wiegel een andere PvdA-er zodat er formeel aan de politieke kleur werd voldaan. Het onfatsoen ging zelfs zover dat Wiegel Wallage niet van zijn beslissing In kennis steSde zodat wij het hem moesten ver tellen. Zelfs aan de kleine dingen herken je de truttigheid van dit kabinet. ROTTERDAM De Rotterdamse politie heeft van nacht ook een eind gemaakt aan de bezetting van het kantoor van de Samenwerkende Havenbedrijven (SHB) aan de Westzeedijk. Ploegen van de Mobiele Eenheid, bij elkaar 64 man, traden aan om de negen stakers/bezetters en actieleider Jim Stavinga uit het pand te halen. Q Zie verder pagina 4 Fo cus, 5 en 13. Geheel boven: Het uitgebrande pand van de stichting SBS aan de Graaf Florisstraat. Boven: De heer J. Wiltjer liep brandwonden op bij het opruimen van een molo- tow-cocktail (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM - Drie molotov-cocktails zetten afge lopen nacht het pand van de stichting Sociale Belan gen Surinamers aan de Rotterdamse Graaf Floris straat 41, in lichterlaaie. Een buurman liep hierbij brandwonden op, nadat hij trachtte één van de bran dende benzineflessen van zijn stoep te verwijderen. 8 r ABONNEE-SERVICE voor direkte bezorging m3. t/m vr.van 16.30 - 19.00 uur zaterdag ..van 9.00- 16.00 uur Voor informatie over adreswij ziging. betaling, vakantieadres kunt u bellen van 8 00 tot 16 30 uur op maandag tot en met vrijdag. Zeil-en motorjachten vanaf 6 meter. Leuvehaven, nabij museumschip "Buffel", 5 t/m 9 september, dagelijks geopend van 11.00 tot 19.00 uur. Schiedam krijgt Te Loo, ]W allege1 it...? HOOFDREDACTEUR HERMAN YVIGBOLD Witte de Withstraat 25,3012 BL Rotterdam, tel. 010 -14.74.00 Opgeven van TIPS (rubrlekadvertenties) teL 010 -11.92.00 .<-* ii-V.lJf"' li tfT 'v (Van onze verslaggevers) (Van onze verslaggevers) De ontruiming had, net als de politie-actie gistermorgen bij het hoofdkantoor van Smit-In- iemationale, een betrekkelijk rustig verloop. Enkele bezetters, die sinds dinsdag in het gebouw zaten, waren gaan zitten en moesten weg worden gedragen. Tegen de negen bezetters en ac- tiecomitS-woordvoerder Stavin ga is proces-verbaal opgemaakt. Burgemeester Van der Louw had besloten de politie in te zet ten nadat hij de stakers vergeefs had gevraagd het pand vrijwil lig te verlaten. De SHB-directie had om ontruiming gevraagd. In de Rotterdamse haven ging de staking vanmorgn nog on verminderd door. Het actieco mité liet op de dagelijkse bij eenkomst op het Afrikaander- plein weten, dat vandaag en het komend weekeinde geen uit breiding van de acties is ge pland. De stakers kregen het verzoek de komende dagen niet naar'de camping te gaan, maar aan de poorten te gaan posten. Woordvoerder Flip Schults drong er vanmorgen bij de sta kers op aan'vooral niet in te gaan op de toenemende „provo caties" van bestuurders van de vervoersbonden FNV. Deze bond is in een lastig parket ge komen nu het grootste deel van het kader in de haven zijn func tie in de bedrijfsgroep havens van de vervoersbond heeft neergelegd. Naast de hele stukgoedsector en containergigant ECT lag vanmorgen in Rotterdam ook Graan Elevator Maatschappij weer plat. Mededelingen van de GEM-directi dat een groot aan tal "stakers het werk weer zou hebben hervat, bleken iets te voorbarig. De havenslepers, die nu al twee en een halve.'week staken, zeggen morgen een gesprek te hebben met de vakbonden. Daarnaast beraden ze zich over acties die „sympathiek moeten overkomen bij de buitenwe reld," zo bleek vanmorgen na een vergadering van de slepers. Ook in Amsterdam lag van morgen de haven nog groten deels plat De daders, zo is uit het politie onderzoek gebleken, gooiden eerst een straattegel door de ruiten van het stichtingspand. Onmiddellijk daarachteraan wierpen zij de brandbommen. Op dat moment werd de 39-ja rige J. Wiltjer, die naast het SBS-gebouw woont, wakker. Een van de brandende molotov cocktails bleek toen voor zijn deur te liggen. Hij veegde de fles met zijn hand weg en liep daar bij lichte brandwonden op aan zijn rechterhand. De beneden verdieping van de SBS brandde geheel uit. Na enige momenten stilte, vervolgde Jac Wallage met: "Ik moet eerst even ademhalen en erbij gaan zitten. Na alle publi citeit die er rond mijn eventuele benoeming is geweest, is dit toch een vervelende zaak. Het is geen ramp, maar ook weer niet zo leuk voor de PvdA in Schiedam. Die heeft mij voorgedragen.En dan te weten dat de felicitaties en bloemen al bij mij thuis be zorgd waren. De berichten uit Den Haag bleven te lang uit, dus heb ik de laatste dagen wel iets zien aankomen." De nieuwe burgemeester van Schiedam, de 50-jarige mr. Gtjs- bert Johan Te Loo gaat op 16 ok tober beginnen met zijn taak. Hij is op het ogenblik burge meester van Winschoten. Daar voor was hij burgemeester van Gasselte en Borger. De PvdA-man Te Loo staat bekend om zijn gematigde hou ding in de politiek. Hij komt bij raadsvergaderingen in jacquet opdagen. "Maar", zo zegt Te Loo, "ik denk dat ik dat voortaan maar uit zal laten, want Schie dam houdt er waarschijnlijk een andere stijl op na." Te Loo behoort tot de PvdA- burpvmeesters die weigeren een bijdrage te leveren in de partij kas. De opvolger van Arie Lems zegt blij te zijn burgemeester te worden van een havenplaats. Over de slechte economische si tuatie in Schiedam zegt hij: "Wat dat betreft heb ik in Oost- Groningen kennis gemaakt met de allerzwartste gebieden van Nederland." Nikolaj Dielemans PvdA Schiedam - vermoedt dat het CDA grote druk bij de benoe ming moet hebben uitgeoefend, want Te Loo stond niet hoog op de lijst. "Hij heeft niet het kali ber van Wallage," aldus Diele mans. Waar de wens van de Schie- damse fractie is doorkruist is niet te achterhalen. Zowel de Commissaris van de Koningin als het ministerie van Binnen landse Zaken hullen zich zoals gebruikelijk bij benoemingen - in stilzwijgen. De uiteindelijke verantwoordelijkheid voor de benoeming ligt bij het kabinet 2K2S ïi K TE HER EN - Ondanks de dringenste smeekbedes van de regering in Tehe ran weigert ayatoiia Kho meini naar de hoofdstad te bomen om knellende staatszaken te bespreken. Premier Mehdi Bazar- gan van Iran heeft al twee keer met aftreden gedreigd als Khomeini niet naar Teheran komt, maar de ayatolla blijft ze "gen: „De Ir aan se rege ring verricht goed werk." Desondanks ban de Iraanse regering geen stap doen zonder de goed keuring van de gesstelij- ke leider en feitelijk staatshoofd van het land. Op 1 februari, twee we ken na de val van de Sjah, keerde Khomeini uit bal lingschap In Iran terug. Hij installeerde Bazargan als eerste minister en ver trok vier weken later naar de heilige stad Qom waar hij sinds die tijd is gebleven. „De omstandigheden vereisen Khomeini's aan wezigheid met spoed", al dus paniekerige rege ringswoordvoerders, maar zelfs op Bazargans mededeling dat hij af zou treden heeft de Moslim leider niet gereageerd. Jj BEIROET De christelijke strijders van majoor Haddad hebben vanmorgen een aantal dorpen in Zuid-Libanon, waar onder het door Nederlandse VN- militairen bezette Aita Zut, on der vuur genomen. Volgens de Libanese staatsra dio, die melding maakte van het bombardement, waren de be schietingen ook gericht op een drietal dorpen die door de Ierse VN-eenheid worden bewaakt. De aanva! is de eerste belang rijke schending van het 13 da gen oude bestand in Zuid-Liba non. MÜNCHEN - Dieven hebben een tiental passagiers in slaap- cabines van de sneltrein Am- sterdam-Munchen van al hun bezittingen beroofd. De reizigers merkten pas wat er gebeurd was toen ze ontwaakten. LAS VEGAS - Een krachtige ondergrondse kemproef in de Ameri kaanse staat Nevada heeft de toeristen van Las Vegas gisteren heftig doen schrikken. De kemproef bracht zo'n heftige schok teweeg, dat het KNMI in De Bilt een explosie van 6,5 op de schaal van Richter regis treerde. De ondergrondse kern explosie was volgens Amerikaanse autoritei ten noodzakelijk om een andere bom onschadelijk te maken, die anderhalf jaar geleden weigerde af te gaan. In Las Vegas, 150 kilo meter ten zijd-oosten van de plaats van de proef, stonden zelfs hoge ge bouwen te schudden op hun grondvesten. In de nacht en ochtend mist banken. Weinig dnd. Mini mumtemperaturen omstreeks 10 graden. Overdag droog' en perioden met zon. Middagtemperaturen ongeveer 21 graden. Matige zui denwind. Bsept zon i op onder 07.02 20.13 maan op onder 21.25 0*27 (Van onze sportredactie) ROTTERDAM - Willem van Hanegem heeft defintief voor de FC Utrecht gekozen. Hij zal zich voor een jaar aan zijn nieuwe club verbinden. Van Hanegem krijgt de mogelijkheid aan het eind van het seizoen zijn activi teiten in Amerika te hervatten. Hij zal zondag over een week in de thuiswedstrijd tegen Ex celsior zijn debuut maken. Van Hanegem heeft bij zijn nieuwste werkgever bedongen dat hij woensdagavond 26 september vrij-af krijgt om mee te doen in de jubileumwedstrijd tegen Bel gië: „maar het wordt wèl m'n laatste interland." CJ^4> Trein Toegang bilieften bijvele stations (Van een onzer verslaggevers) ROERMOND De rijksre cherche is bezig met een onder zoek naar geldtekorten bij de Roermondse politie. De zaak - er zijn enkele tienduizenden gul dens mee gemoeid - draait om de bonboekjes die aan agenten worden uitgereikt voor het uit schrijven van bekeuringen die zij onmiddellijk zelf mogen in nen. Een vrij groot aantal boekjes met deze "transactie-bonnen" (van 5 tot 25 gulden) is öf ver dwenen óf gebruikt door poli tiemannen die vervolgens niet hebben afgerekend. De Roermondse commissaris van politie G. van Vlijmen, die zelf om het rijksrecherche-on derzoek heeft gevraagd, meent dat het ook mogelijk is dat er slechts wat slordig met de bon nen is omgesprongen. "Het is niet uitgesloten," zegt hij, "dat agenten meer betaalbewijzen aan overtreders hebben afgege ven dan waarvoor zij geld heb ben gemd. Ook kunnen burgers de boekjes gestolen hebben." Op korte termijn zullen nu minstens 60 agenten van de sur veillance- en verkeersdienst en enkele administratieve mede werkers verhoord worden. Wel licht zal zelfs het voltallige Roermondse politie-apparaat worden doorgelicht. MOUNT PLEASANT - Voor elf Nederlandse jongelui is in het Amerikaanse Mount Plea sant (Michigan) een abrupt ein de gekomen aan een nauwelijks begonnen opleiding tot piloot Eigenaar Al Branch van de bewuste vliegschool stak door financiële nood gedreven zijn hele hebben en houden in de brand en wel zo goed dat er voor de brandweer mets meer te red den viel. Branch stichtte twee jaar ge leden zijn aviatisch instituut en had aanvankelijk veel succes. De opleiding vergde zes maan den waama de leerlingen, voor namelijk uit Nederland afkom stig, anderhalf jaar praktijk op konden doen bij een particulier luchtvaartbedrijf in de Verenig de Staten. Branch accepteerde voor de laatste cursus evenwel een te groot aantal leerlingen. De strenge winter leidde er toe dat de leergang drie maanden lan ger duurde dan normaal." Bo vendien was er veel pech met de machines. Branch was te trots om een hoger studiegeld te vra gen en dat bracht hem in ernsti ge financiële perikelen. De forse verhoging van de olieprijs deed hem tenslotte helemaal de gel delijke das om. Voordat Branch de rooie haan liet kraaien had hij wèl 12.000 dollar aan studiegeld van zijn nieuwste klas geïncasseerd. Hierdoor staan de elf Nederlan ders zonder een cent op straat Alstublieft Voor u. Van Het Vrije Volk. 'n Mooie, lekker rulle en bovendien zeer exklusieve badhanddoek. Met de 100-jange Rotter damse Willemsbrug erop afgebeeld Zomaar. Voor nop. - - naam Tenminste, als u ons 'n nieuwe abonnee bezorgt Kom. u weet vèst wel iemand. Misschien bent u zelf nog geen abonnee Laat u toch zeker gewoon -.iemand anders (die dat L- "T\wèl is) uw naam fihïtopgeven'5 Da's geen punt Oh ja: \de handdoek kunt u bestellen in de kleu men rood, brui a blauw of groen. Het formaat is \50bij lOOcm, En de kwaliteit die ts uitstékend! 1181 ÖSs ES! Stuur Het Vrije Volk naar. Adres: Postcode: Plaats: Soort abonnement: o kwartaal njaar Bovendien ontvangt hij/zij Het Vrije Volk eerst nog 2 weken gratis. Als beloning stuurt u die mooie, exklusieve handdoek toe aan: Haam: Adres: Postcode:Plaats: Kleur: o rood O bruin o blauw o groen (s.v.p. de gewenste kleur aankruisen). H H Stuurt u de bon. volledig ingevuld, in een open envelop zonder 'postzegel aan: Het Vrije Volk. Antwoordnummer 1579, Ij 3000 VB Rotterdam. SS 85S9 iMap

Het Vrije volk | 1979 | | pagina 1