V- W oudlopersclub wil een eiland in het park kopen ichiedam •aagt steun voor el zijn Zijdeveld koopt eerste lootjes Vlaardingen akkoord met plan voor Holy-centram T entoonsteliing over V enetië Bezetting Smit ''Stakersvlees Linkse CDA-er? m- m >1^ Postzegels gestolen u Schiedam VRIJDAG 7 SEPTEMBER 1979/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 Van onze verslaggever ONNO BÜITER SCHIEDAM Tot grote schrik van de Partij van de Lrbeid in Schiedam is de Groningse wethouder Jac- |ues Wallage géén burgemeester van Schiedam ge worden. liet kabinet liet gisteren de keuze vallen op de lurgemeester van Winschoten, Gijsbert Johan Te Loo, lok een PvdA-man. Gematigd 10! liaise Stadskantoor krijgt zijn draaideuren Bij winkelen gedupeerd SCHIEDAM De Stichting Lentefeest is gister avond. begonnen met de verkoop van loten om op die manier een nieuw onderdak bij elkaar te spa ren. Wethouder Zijdeveld moest als eerste zijn portemonnee trekken om een aantal ervan op te kopen. Arie Verlinde zei heel blij te zijn dat de mensen van Gemeentewerken van het afgebrande gebouw aan de Broersvest nog een redelijk onder komen had gemaakt. De prijs per lot is f 2,50. Voor de winnaar is een Honda-Civic beschikbaar gesteld. Beo&ctic Jün, Fostma Bijdragen: Hans Roodenburg en Ben van Haren. Mm 'Trrt.ï 'vdA schril!it van 11 Deining Te Lo o I De fractievoorzitter van de wdA in de gemeenteraad, Ni- ulaj Dielemans reageerde: „Er hoet door het CDA druk uitge- efend zijn, want Te Loo is veel ematigder dan Wallage. Ik lind het een grote teleurstelling, eker nu we verwachtten, dat pe een man kregen, die daad werkelijk iets met het beleid kilde doen," I De Partij van de Arbeid had an de commissaris van de ko- lingin in Zuid-Holiar.d, de heer paarten Vrolijk duidelijk te ennen gegeven, dat men Wal- kge in Schiedam wilde hebben. Pie wens is totaal doorkruist 1 De heer Rosman, fractievoor- ptter van het CDA in Schiedam tevreden met de nieuwe bur- emeesterr „In de profielschets |ebben wij laten weten, dat we en man met ervaring zochten, fe Loo voldoet aan onze voor- paarden." Rosman geeft toe, dat ook hij de benoeming van Wallage ad gerekend, maar door het be- kid van minister Wiegel om re- lening te houden met promotie- lansen voor burgemeesters, was lit te verwachten." [Gijsbert Johan Te Loo is in in Harlingen geboren op 10 [ptember. Hij is getrouwd en eft twee kinderen: een zoon an 15 jaar en een dochter van I jaar. Hij is lid van de Neder- |mds Hervormde Kerk en te ens van de Partij van de Ar- eid. 1 Hij begon zijn carrière in 1949 Is leerling ambtenaar m Urk, l'aama hij vervolgens in Beem- er, Baarderadee! en Roden als abtenaar aan het werk kwam. 1958 werd hij burgemeester van Gasselte de plaats van de anti-atoomdemonstratie - en in 1969 promoveerde hij naar Bor ger. In mei 1972 werd hij burge meester van Winschoten. On dertussen had hij zijn doctoraal in de rechtenstudie afgelegd. Te Loo heeft ook een zetel ge had in de Drentse Provinciale Staten. Als burgemeester be heert hij de portefeuilles ruim telijke ordening, economische aangelegenheden en openbare nutsbedrijven. Tevens is hij hd van de herstructureringscom- missie Veenkdionien. Te Loo heeft altijd bekend ge staan als een gematigd socialist. Hij weigert contributie aan de partij te betalen en draagt tij dens de raadsvergaderingen al tijd een jacquet om uitdrukking te geven aan de waardi .held van een raadsvergadering. In zijn tuin heeft hij altijd een vlaggestok staan met een oranje wimpel. Onder zijn bewind is Win schoten uit de streekraad Oost Groningen getreden. Dat, omdat hij vond, dat het een tè politiek orgaan werd. In Winschoten, waar de PvdA ruimschoots een meerderheid in de raad heeft, bestaat een college van B en W van drie PvdA- en één CDA- wethouder. Vroeger vormde de PvdA een coalitie met de CPN. Te Loo is daarentegen wel de man, die Winschoten in Gronin gen weer een stem gaf, doordat hij het kleinbedrijf naar binnen haalde. Door een opeenvolging van zwakkere burgemeesters was daar de klad in gekomen. Te Loo is ook de man, die als eerste burgemeester in de pro- vincie een gemeente-voorlichter aanstelde. En dat voor een klei ne gemeente als Winschoten met 21.000 inwoners. De 50-jarige man, aanstaande maandag wordt hij 51, houdt van strakke leiding. In de ge meenteraad laat hij ieder z'n woordje doen, maar het mag niet ontaarden in woordentwis ten. Volgens een redacteur van de Winschoter Courant weet hij echter niet altijd wat voor zaken er op de raads-agenda staan. Evenmin heeft hij contacten met de plaatselijke pers. In een eerste gesprek zei Te Loo, dat hij erg gelukkig was met zijn benoeming m Schie dam: „Ik heb altijd al burge meester willen zijn van een ha venplaats en ik kom zo snel mo gelijk kennis maken met de stad." Over zijn jacquet zegt hij: „Ik denk dat ik dat voortaan maar uit za! laten, want Schiedam houdt er waarschijnlijk een an dere stijl op na." Over de slechte economische situatie in Schiedam is hij goed op de hoogte. „Ik heb steeds ge werkt in gemeenten, die te lij den hadden van werkloosheid. Oost Groningen is op dat gebied een van de zwartste gebieden." -sW W s." -« .\V V SCHIEDAM - Via het force ren van een ruit zijn inbrekers er m geslaagd zich toegang te verschaffen tot een woning in de Stadhouderslaan. Er werden acht stokboeken met postzegels, drie zilveren snuifdozen en een gouden horloge ontvreemd. De gastolen spullen waren eigen dom van de heer A, T. S. De waarde is niet bekend, wel was er voor honderd gulden braak - schade. SCHIEDAM - Het Stadskan toor van Schiedam krijgt draai deuren. De huidige electrisch bediende deuren, die automa tisch opengaan als men op een drempel stapt, leveren teveel overlast op. Als het buiten fel waait, kan het in het gebouw flink gaan tochten. De gemeente hoopt, dat dit euvel met deze maatregel verholpen wordt. Te vens wordt er bespaard op elec- triciteit SCHIEDAM - Tijdens het winkelen ih de Hema is me vrouw C. A. F. T. van der L. haar tas kwijtgeraakt. Deze lag op het bagagerek van haar kin derwagen. In de tas zaten een portemonnee met honderd gul den, girobetaalkaarten en een giropas en haar pas. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN - Sander Dankelman (9) en zijn vriendjes hebben een plan. Samen willen zij in het Oranjepark een eilandje kopen, om daar een clubhuis voor hun woudlopers- groep te bouwen. Een brief met een verzoek daarvoor, ligt ter behandeling op het bureau van burgemeester Wim Kieboom. „We hebben al 85,- gulden bij'el- kaar gespaard en in onze brief hebben we aangeboden om het eiland voor 150,- te kopen," al dus Sander Dankelman. De wouderlopersclub van Sander en zij'n vriendje Dennis Dirk, is geïnspireerd op de avonturen van de broertjes Kwik, Kwek en Kwak in het blad Donald Duck. „Onze taak is mensen redden", legt Dennis uit Nu zullen er in het Oranjepark niet al te veel mensen verdwa len of door wilde dieren be dreigd worden, dus spelen de jongens dat er mensen in gevaar zijn. Dat neemt niet weg dat zij er een serieuze zaak van maken. „Als we het nu al vast leren, kunnen we misschien later echt mensen gaan helpen," meent Sander. De woudlopersclub komt elke zaterdag bijeen in het Oranje- park. De groep bestaat uit tien jongens, allemaal van ongeveer Sanders' leeftijd. Het clubhuis, waarvoor de jongens een keurig ontwerp maakten, moet drie bij vijfenhalve meter groot worden. „Er zijn een boel mensen die ons met bouwen willen helpen. We kennen ook een aannemer die ons aan het n.ateriaal kan hel pen. Wat dat betreft is alles ge regeld," vertelt Sander. De burgemeester heeft nog niet gereageerd op het verzoek van de woudlopersclub. „Ter wijl het nu al vijf maanden ge leden is dat we hem een brief schreven. We hopen dat hij nu snel antwoord geeft Het liefst willen we natuurlijk een club huis op een eilandje in het park bouwen, maar ergens andors is ook wel goed." Vanuit het hoofdkantojr van de woudlopersclub. dat ,'i geves tigd aan de Hofsingel 24, ver spreiden Sander, Dennis en de derde man van de groep. Marcel Verboon, oproepen om lid te worden, „Hoe groter de club, hoe leuker het wordt. Daarom hoop ik ook dat de burgemeester snel schrijft; wanneer we een clubhuis kunnen bouwen, kun nen er nog meer jongens mee doen," aldus Sander. Tot nu toe zijn er geen meisjes lid van de woudlopersclub. „Het mag wel, maar de meesten kunnen niet hardlopen en zijn niet stoer ge noeg". Van een onzer verslaggevers [SCHIEDAM - Schiedam heeft fen beroep gedaan op een fonds Welzijnsvoorzieningen van Ge muteerde Staten van Zuid- Jolland. De stad heeft vijf pro- cten op stapel staan en wil de- uit het fonds financieren. 1 Het gemeentebestuur vraagt S. een bijdrage in .de bouw een open jongerencentrum i Schiedam noord, dat in totaal bgeveer een miljoen gaat kos- fn. Met het geld wil het tevens wijkcentrum Nieuwland re uveren en uitbreiden met een [nsultatie-bureau. De kosten aarvan bedragen ongeveer vee miljoen gulden. lEen derde wens van de ge- een te is de aanschaf van een voor bejaarden- en invali- ènvervoér. De bus, die 80 dui- fcnd gulden zal kosten, komt ader beheer van de Stichting aad voor het Bejaardenwerk. Later zal deze ondergebracht worden m een op te zetten vrij- willigerscentrale. De verhuizing van kinderdag verblijf Honki Ponk van een woonhuis in Schiedam Noord naar een voormalige kleuter school zal door het overheids geld eveneens mogelijk zijn. Het is de bedoeling om de oude kleu terschool nog dit jaar te betrek ken. Een laatste subsidie-aanvraag betreft een Sociale Gids, be doeld voor professionele hulp verleners. Door alle instanties en voorzieningen in een boekje op een rijtje te zetten, kan de hulpverlening worden verbe terd, zo denkt de gemeente. VLAARDINGEN - Het tracé voor het openbaar vervoer door centrum Holy komt definitief 80 centimeter diep m de grond te liggen. De gemeenteraad be stempelde deze variant als "de minst slechte". Oorspronkelijk was het plan een tunnel door het gebied te graven; het rijk vmdt dit echter te duur en geeft geen toestemming. De keuze van de raad heeft een flinke wijziging van de woningbouwolannen en het bestemmingsplan tot gevolg. De raad is eveneens akkoord gegaan met het bestemmings plan Wijkcentrum-Hoiy als zo danig. Opmerkelijk is hierbij, dat de raad het college een blan co cheque voor het gehele plan gaf. De kosten voor het bouw complex. waarin huizen, win kels, een wijkgebouw, een sporthal en praktijkruimten voor artsen zijn opgenomen, zijn nog niet precies vastgesteld. Ruwweg worden de kosten ge schat op 180 miljoen. In het hart van Holy worden minstens 900 woningen ge bouwd, waarvan 40 procent 2 en 3 kamerwoningen. Verder ko men er 30 procent 5 kamerwo ningen, 15 tot 25 procent 4 ka merwoningen en 5 tot 15 procent 6 kamerwoningen. Ongeveer 60 procent van de huizen wordt ge bouwd in de sociale sector, 40 procent in de premiesector en een kleine rest in de vrije sector. Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM In de vestiging van de AMRO-bank in de Gerrit Verboomstraat is vandaag een 'tentoonstelling begonnen met als motto: "Venetie Behoud- i". Deze tentoonstelling wordt ge houden in het kader van een in ternationaal project van de UNESCO en het doe! is het red den van historische gebouwen en kunstwerken in deze oude Italiaanse stad. "Venetie Behouden" blijft tot 2 oktober in Schiedam. Daarna zal het geheel rondreizen langs alle AMRO-vestigingen m Ne derland. De tentoonstelling toont dia's en geeft in woord en beeld het verleden en heden van Venetie weer. Ook laat het de moeilijk heden zien van de laatste tien tallen jaren die hebben geleid tot een internationale reddings operatie. De milieuverontreini ging, maar vooral de overstro mingen, waarvan die in 1966 de ergste was, plegen voortdurend aanslagen op het oude Venetie. Deze problemen werden op een gegeven moment zo groot, dat Italic het zelf niet meer aan kon om te redden wat er te red den viel. Een tiental landen, on der toezicht van de UNESCO is nu bijgesprongen. Enkele resul taten zijn ai zichtbaar. Op de tentoonstelling is dat te zien. Ondermeer de restauratie van het beroemde Gouden Huis, het Ca'd' Oro, schilderijen, wonin gen en het Arenaal. De reizende tentoonstelling is tot stand gekomen dankzij een samenwerking tussen de Stich ting Nederlands Venetie Comité en de UNESCO. De werkgroep van de Stichting Venetie wil vanuit ons land een bijdrage le veren tot redding van de stad. Als eerste project staat de res tauratie van één van de belang rijkste kerken, de San Zaccana, op het programma. Binnenkort wordt al begonnen met het her stel van altaarluiken uit de I5e eeuw en het Calido orgel uit 1790. De openingstijden van de ten toonstelling zijn gelijk aan de kasuren van de AMRO-bank. Maandag tot en met vrijdag is dat van 9.00 tot 16.00 uur en tij dens de koopavond- op donder dag- van 18.30 tot 20.00 uur. SV k Gisterochtendvroeg was ik met een paar collega's bij de bezetting van het hoofdkantoor van Smit Inter nationale. Binnen het gebouw zongen de bezetters zeemans liedjes, zo op de wijs van „Geef ons, geef ons die 5 tient jes erbij". Dat zij uiteindelijk door de Mobiele Eenheid van de Rot terdamse politic uit het hoofd kantoor verwijderd zijn, kan je terecht of niet terecht noe men. Eerlijk gezegd lagen mijn sympathieën aan de kant van de Rotterdamse sleep- vaarders, hoewel ik me af vraag of de hele bezettingsak- tie nou zo zinvol is geweest. Aan de andere kant had ik te doen met de „jongens" (20-25 jaar) van de Mobiele Eenheid, die toch eigenlijk tegen hun zin waren opgeroepen, om po tige kerels als siecpvaarders, het gebouw uit te halen, In ons commentaar van gisteren was reeds te lezen dat het optreden van de Rotterdamse politie vlekkeloos was verlopen. Enerzijds was dat te danken aan een koelbloedige commis saris Biaauw die in zijn ééntje meer dan een uur met de bezetters had onderhandeld - anderzijds aan de niet pro vocerende houding van de sta kers. Duidelijk was wel dat de man nen van Smit emotioneel gela den waren. Toen ik dan ook op een hoek de leden van de Mo biele Eenheid zag staan in vo! gevechtstenue (helmen, schil den en wapenstokken) hield ik m'n hart vast. PRAATPAAL Toen Biaauw via de praatpaal, als spreekbuis van de directie leden van Smit (die met se rieuze gezichten op de achter grond stonden) de stakers sommeerde het pand te verla ten kwam hierop in eerste in stantie geen antwoord. De be zetters zouden niet vrijwillig naar buiten komen, maar be loofden wel geen verzet te zul len bieden. Biaauw haalde op gelucht adem. Bijzonder wijs vond ik de be slissing de Mobiele Eenheid naar binnen te sturen, zonder gevechtstenue. Dus zonder schilden, helmen en wapens tokken. Onnodig vond Ik het echter dat de bezetters voor een proces verbaal werden afgevoerd naar het politiebureau. Im mers de stakers gedroegen zich keurig en vernielden niets in het gebouw. Wat het meeste kwaad bloed bij me zette was de houding van de Smit-directieleden. Die waren Jn een grote dure Peu geot, bestuurd door een chauf feur met pet. naar het hoofd kantoor gekomen. Ze lieten Biaauw en zijn mannen alies opknappen, terwijl ze zelf rus tig op de achterbank van de wagen bleven zitten. Een keer zijn ze met de commissaris en een brigade van de Mobiele Eenheid het gebouw binnen geweest. Een paar minuten la ter kwamen ze met lijkwitte gezichten weer naar buiten. Net of ze het in hun broek hadden gedaan! Als ze een greintje moed had den gehad waarvoor stoere sicepvaarders op z'n minst re spect kunnen hebben waren ze zelf met de sicepbootbe- manningsleden gaan praten. Maar nee, op de achtergrond blijven, met een chauffeur met pet! Wat mij betreft kunnen ze bij Smit beter een sleepboot kapitein in de directie zetten. Collega Hans Rooden- ■JL- burg zat gisteren bij de poort van Muller-Thom- sen aan de Beatnxhaven in zijn auto zijn verhaaltje te tikken over de havenstakingen. Een van de stakers, een oudere man, stapt op hem af en zegt: „Ik wil m'n HVV-abonnement opzeg gen." Roodenburg verbaasd: „Was je het weer niet eens met m'n stukkie van gisteren?" Tot zijn verrassing zei de man: „Nee, dat niet, maar ons geld raakt op. We zitten nu al twee weken zonder loon en de Nieuwkomers in een ge- "THT meentcraad moeten bij hun installatie altijd plechtig beloven dat ze geen geld of kadootjes uitgedeeld hebben om op die stoel in de raadszaal te komen. Voorts dat ze alles zuilen doen in het be lang van hun gemeente en nooit eigen voordeel zullen na streven in hun raadswerk. Ze hebben bij de plechtig heid de keuze uit twee moge lijkheden, Ze mogen het ge woon beioven of er een eed op afleggen. In het laatste geval, bij leden van SGP, GPV en CDA gemeengoed, moet dan de rechterhand met twee uitge stoken vingers de lucht in on der het zeggen van de tekst: ,Zo waarlijk helpe mij God Almachtig." Gisteren in het stadhuis aan de Coolsinge! werden beide staking kan nog lang duren. We moeten bezuinigen en daarom wil ik voorlopig de krant opzeggen. Mijn vrouw koopt nu al bij de slager „sta- kersvlees": speklappen! Dure varkenslapjes kunnen we niet meer bekostigen!" Stukgoed is hierdoor geroerd. Als deze oude havenarbeider mij opbelt, zal ik uit eigen por temonnee, ,zijn abonnement voor één kwartaal betalen. Im mers nü, kun je de krant met missen. Geen dag! methoden gebruikt. D'66-er M. ■I. D. Jansen koos voor de be lofte maar CDA ei drs. M. Smits voelde meer voor een eed. En met dat laatste ging het helemaal mis. Bij de eerste verklaring vergat hij de arm omhoog te steken, maar bij de tweede ging na een seintje van wethouder Van der Ploeg - zijn linkerhand met twee uitgestoken vingers de iueht in. Omdat de rechtsgeldigheid van de eerste verklaring in het geding zou kunnen komen, be sloot burgemeester Van der Louw die nog maar een keer te herhalen waarbij Smits het onberispelijk deed. De tweede eed met de linkerhand hoefde hij niet over te doen. Zei een tribuncgast: „Hij is zeker een linkse CDA'cr." t s 105». Y^Vn,

Het Vrije volk | 1979 | | pagina 2