I 9 Meer dan duizend mensen protesteren Stedelingen mogen zich ontspannen tussen Rijkswegen9 Dus uw kaartclub zoekt nog 'n vierde man Ouwe Hap krijgt handen op elkaar \$chieimm schiedam Geeft u toch zeker zoïi handig Extraatje op? i •sr .\u i£##u 1 MAANDAG 10 SEPTEMBER 1979/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 Van onze verslaggever ONNO BUITER WINSCHOTEN "Ik beschouw het burgemeester schap als een politiek ambt Ik houd me niet aan het gebruik van "boven de partijen staan", want ik ben in de eerste plaats socialist en dan pas burgemeester voor iedereen. In het coüege van B en W stel ik mij niet op als een koudbloedig wezen. Ik maak altijd duidelijk de politieke keuze." ui Inspraak Te Loo altijd politieke keuze De brandweer heeft het vuur zelf aangestoken, om het later weer te blussen. Het prachtige weer zorgde er voor dat veel fietsers kwamen demonstreren tegen de aanleg van Rijksweg 19. Extraatjes Particulier Schiedam is een servicerubriek van Schiedam Extra, speciaal voor alle Schiedammers. Daarin kunt u uw privé-berichtjes kwijt Want misschien hebt u nog 'n oud bed op zolder staan, zoekt u uw weggelopen huisdier, hebt u verenigingsnieuws te meldea Voortaan kunt u elke donderdag in Schiedam Extra uw mede-Schiedammers aanbieden wat u kwijt wilt, vragen wat u hebben wilt oproepen voor uw vergadering of verzoeken uw verloren voorwerp terug te brengen. En zou het niet leuk zijn om Opa te feliciteren in de krant? li kunt uw Extraatje opqeven bij ons kantoor in Schiedam, Hoogstraat 76. Een vriendelijke medewerkster helpt u graag bij het opstellen van uw mededeling. De kantooruren zijn: 930-1230uur en 1330-17.00 uur. üw Extraatje vraagt een bijdrage van f5,-per 20 woorden en voor elk woord méér'n kwartje extra. Kortom: Extraatjes zijn bedoeld voor het kleine nieuws bij u thuis en in uw buurt i> is „V De Jeugdrijnmondraad weerde zich zaterdag goed tijdens het Drumbandfes tival t v rf'« i de eerste plaats n Ik soci alist ik Al Schiedams' nieuwe burge meester Johan Gijsbert Te Loo heeft zin in de stad, al is hl j niet erg gelukkig over de teleurstel lende geluiden vanuit de Partij van de Arbeid, die liever Walla ge naar Schiedam had zien ko men. Ik kan daar best begrip voor hebben", zegt hij, "die din gen gebeuren nu eenmaal, maar we moeten niet sentimenteel worden. We moeten proberen om aan het werk te gaan. We zijn toch zeker niet aan het stijl dansen!" Te Loo laat zich door de nega tieve berichten uit Schiedam niet uit het veld slaan. Waar hij zich wel boos om toont is de op merking van PvdA-fractievoor- zïtter Dielemans over zijn leef tijd. "Ik zou te oud zijn", zegt hij, "en dat op 51-jarige leeftijd. Be ben juist van plan om en thousiast van start te gaan. An- titers zou ik ook niet naar de baan gesolliciteerd hebben." Over die sollicitatie merkt Te Loo verder op:* "De PvdA had Wallage een brief gestuurd om te solliciteren. Maar ook ik ben vanuit Schiedam getipt Dat was echter al nadat Ik het ministerie van Binnenlandse Zaken had laten weten interesse voor de baan te hebben. Over Te Loo doen verhalen de ronde dat Mj een gematigd so cialist zou zijn: "In sommige za ken ben ik inderdaad gematigd, maar als het over een eerlijke verdeling van de welvaart en de armoede gaat dan zet ik alles op alles. Ik heb lang genoeg in Oost- I Groningen meegedraaid om te weten, dat er niets ergers is. dan drie keer ontslagen te zijn ge weest Waarin ik werkelijk "gema- Itigd" ben, is de zaak van het royement van de drie Groningse Statenleden. Met zulke zuiver ingen is de beweging niet ge diend. Hoe fout ze ook geweest mogen zijn: nu 2it iedereen met de brokken!" Ook als het gaat om het hijsen van de rode vlag toont Te Loo zich gematigd. Daar wil hij niet aan. „Dat heeft te maken met democratie", beweert hij. „Er zijn groepen die de rode vlag op het stadhuis niet willen zien." Op de vraag of socialisten dan zo gelukkig zijn met het rood- wit-blauw met een oranje wim pel op koninginnedag zegt hij: „koninginnedag loopt door alle groeperingen heen. Wij als so cialisten, moeten zorgvuldig te werk gaan, want nog steeds gaat het om acceptatie." Te Loo is wel voorstander van een vrije dag op 1 mei als tegen hanger van de opgelegde chris telijke feestdagen. „Dat hebben we in Winschoten nu ook aange- zwendeld". De nieuwe burgemeester is een goede bezoeker van afde lingsvergaderingen van de par tij: „Als het niet over plaatselij ke aangelegenheden gaat, kom ik altijd en praat ik altijd mee, maar indien het gemeentezaken betreft, houd ik mij afzijdig, want ik zou mijn waffel toch niet kunnen houden." Over de bijdrage in de partij kas zegt hij: „Volgens mijn zui veringseed mag ik geen giften schenken, waaruit ik conclu deer, dat ik geen geld in de kas mag storten. Ik ben wel bereid om geld af'te staan, maar dan alleen als de hogere inkomens belangrijk meer contributie gaan betalen. In vele andere partijen is die contributie-hef fing veel progressiever geregeld. Zelfs met de hulp van die wet houders zit Te Loo nog met de zware portefeuilles Economi sche aangelegenh 'den en Ruim telijke Ordening. Over het waarom zegt hij: „De andere wethouders werken niet full-ti me, waardoor ik onevenredig veel op mij heb moeten nemen. Ik moet toegeven dat het eigen lijk teveel Is." Over de samenwerking in het college zegt hij: „We praten re gelmatig over eikaars porte feuilles. We bespreken alleen de hoofdlijnen en we treden niet in details. Je zou het kunnen ver talen als geintegreerd beleid." Ik begrijp niet dat de PvdA die heffing nog niet heeft veran derd." Te Loo werkt in Winschoten met vier wethouders samen in het college van B eN W. Vier wethouders is voor een gemeen te van 21.000 inwoners erg veel. Normaal zouden dat er hooguit twee moeten zijn. „Wij zitten echter in een uitzonderingsposi tie", zegt hij, „omdat Winscho ten een centrumfunctie vervult voor 70.000 inwoners." Over inspraak heeft Te Loo een duidelijke mening: „Toen ik in Winschoten werd benoemd als burgemeester veranderden de visies over de v/oningbouw en de stadsvernieuwing. Bij het opstellen van een bestemmings plan voor de binnenstad hebben we de bewoners laten praten met de winkeliers. Wijzelf kwa men pas aan het einde van het inspraakproces aan het woord. Het resultaat van de inspraak was, dat er in het centrum van Winschoten een parkeergarage is gekomen. Dat hebben we als gemeentebestuur moeten accep teren. Dankzij de inspraak kwam het bestemmingsplan evenwel zonder slag of stoot door de raad. Er werden ook geen bezwaarschriften inge diend." Het belang van een goede voorlichting leeft bij Te Loo al lang. Toen hij burgemeester was van Borger, stelde hij als eerste burgemeester in Drente een voorlichter aan. „Op elke 20.000- inwoners moet een voorlich tingsambtenaar zijn en in Win schoten met 21.000 inwoners hebben y/e er nu twee. Ik schrik wel van de situatie in Schiedam, waar maar één voorlichter be staat. Indien het geld aanwezig is, zal ik daar snel verandemg in brengen." Burgemeester Te Loo zal of morgen of aanstaande vrijdag een eerste bezoek brengen aan Schiedam. Van onze medewerkster SCHIEDAM/VLAARDIN- GEN - „De aanleg van Rijks weg 19 is onaanvaardbaar." Dat zei Herman Noordegraaf tijdens de manifestatie hiertegen zon dagmiddag te midden van hon derden mededemonstranten. Meer dan duizend deelnemers fietsten de door de Samenwer kende Milieugroepen Midden Delfland uitgestippelde route door het nu nog wonderschone natuurgebied ingeklemd tussen Schiedam, Vlaardmgen en Delft. Herman Noordegraaf, PPR raadslid in Schiedam ver- klaardde radicaal tegen de aan leg van de rijksweg te zijn. Zijn mening vond bij de meeste toe hoorders een goed gehoor. Nordegraaf„De ontwikkelin gen van de laatste jaren geven hoe langer hoe meer het beeld dat onze beschaving een zoge naamde bermbesc^ ~-ving aan het worden is. I- .voord be schaving dient dan .assen haak jes geplaatst te worden. Dat gaat ten koste van mens, dier en plant Bij de structuur over de aan leg die nu op tafel ligt blijft het bij mooie woorden en excuses over de miljoenen die reeds voor de aanleggingsvoorbereidingen zijn betaald. En toch het wegen net maar blijven uitbreiden. Terwijl iedereen over het be houd van het milieu praat en over het sparen van energie. Dat is praten met een gespleten tong. We moeten ons geen zand in de ogen en oren laten Opendag brandweer lost veel vragen op |(Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM - Moe, maar vol- ■daan konden de Schiedamse ■brandweermannen zaterdag in (de namiddag terugkijken op een |wel bijzonder geslaagde open Meer mensen dan vorig jaar Ihet geval was hebben een kijkje ■genomen in de keuken van de I brandweer. Dat begon al In de I vroege morgenuren toen com- Imandant Arie Metaal de open ■dag opende en met trots melding Ikon maken van het feit, dat de [nieuwe autospuit met een ge- Jweldig vermogen, nu min of Inteer officieel in gebruik was gesteld. Later, in de Schie bij het Doe- |ieplein. liet de brandweer zien [tot welke prestaties de nieuwe [autospuit in staat was. Met vol [vermogen werd een watergor- tijn gelegd over de Schie met ■gewone straalpijpen en met en- I kele waterkanonnen. Maar er was meer. De brand weer speelde niet alleen met water, misschien wel leuk voor de jongelui, maar ik de kazerne waren stands ingericht waar in formatie te krijgen was in de eerste plaats over het voorko men van brand. Aan de hand van voorbeelden liet men zien wat een grote brand - maar ook een kleine - voor gevolgen kan hebben. Uit eengerukte gasflessen niet al k-en die in bedrijven gebruikt worden maar in het bijzonder de flessen die in caravans en in plezierboten worden gebruikt, waren een afschrikwekkend voorbeeld. Nieuwe was een prullenbak die, wanneer daar brand In ont staat, het vuur vanzelf dooft Ook aan de hand van andere voorbeelden werd duidelijk ge maakt dat het meer een kwestie is van voorkomen dan van blus sen. Spectaculair was ook het re den van een drenkeling. Twee duikers doken een pop op die van te voren op de bodem van de Schie was neergelaten. Bin nen enkele minuten na het sig naal "man te water" werd de pop bovengebracht De brandweermensen hebben zaterdag twee keer het pro gramma afgewerkt In de mor- jpnuren en later in de middag bestond er zeer veel bekijks voor het werk van de brand weer. Vooral de infromatiewagen had over belangstelling niet te klagen. Daar kon men informa tie inwinnen over het vrijwillig dienstnemen bij de brandweer. Arie Metaal: „Er kunnen nog steeds vrijwilligers geplaatst worden bij ons. Wij zijn nog niet helemaal öp sterkte. Ieder jaar bij zo'n open dag als vandaag komen er toch weer jonge men sen opaf en als we er dan maar een paar overhouden, zijn we daar blij mee." Om het voor het publiek niet al te droog te houden, waren op het kazemeterrein mterialen opgesteld van oude brandweer wagens en andere brandweer middelen zoals deze vroeger werden gebruikt. Daarbij was een oude Ahren Fox van 1929. S^'K v> CA* WM strooien. Want als we niet op passen mogen we ais stedelin gen straks tussen de rijkswegen 13 en 20 en straks ook nog 16 èn 19 ontspannen. Dat is die „berm- beschaving". En dat is onaan vaardbaar." Marjan van Holst, PSP raads lid uit Delft en Yvonne Siljé hd van de Rijnmondraad gaven voor de in het stuifzand staande protesterenden hun mening. Yvonne Siljé: „Ik schaam me eigenlijk een beetje. De Tweede Kamer heeft zich al uitgespro ken tegen de aanleg. De ge meenteraden van Schiedam, Vlaardingen en Rotterdam ook. De Rijnmondraad heeft zich m dezen tweeslachtig opgesteld. Het is nu gelukt om tot één ge zamenlijk standpunt te komen. We zeggen nog niet definitief nee, maar we willen uitstel. En laten we dan hopen dat van uit stel afstel komt In de uitstel periode kan he't ministerie van Verkeer en Waterstaat de.nood- zakelijkheid van.de -aanleg nog eens heel serieus bestuderen en vooral de alternatieven. Want het kan zijn dat blijkt dat door uitbreiding en verbreding van Rijksweg 13 toch problemen zijn opgelost Ook moeten we er re kening mee houden, dat het par ticuliere autobezit kan afne men." Marjan van Holst hield het op .het laatste; „Het particuliere autobezit moet afnemen en daarvoor in de plaats moet een beter en goedkoper openbaar vervoer komen," Terwijl op een afstandje mo torcrossers verbaasd de activi teiten van de demonstranten volgden werd er gelaten geluis terd naar muziek van de Schie damse folkgroep Snierken. Stands van de Samenwerkende Milieugroepen Midden Delfland gaven, aan wie dat nog niet wist, alle gewenste informatie. De ge plande vliegeropiaatv, edstri jd werd verwaarloosd want veel wind stond er niet. Eiso Blaauw, en Henk Tette- roo van de SMMD praatten het geheel aan elkaar en legden de toehoorders de standpunten van de regering nog eens voor. Tet- teroo:,„We moeten blijven de monstreren en onszelf en onze bezwaren kenbaar maken." Nu is het wachten op de be slissing die het ministerie van Verkeer en Waterstaat in de persooh van minister Tuynman zal nemen. En of die beslissing door de bevolking uit de Rand stad beinvloed kan worden blijft een vraag tot in maart het lang verwachte antwoord komt §14 «Vn 1 IA 1 s Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM - De Oude Hap van de voorloper van de Rijn- mondband, de vroeger Harmo nie en de Vlaardingse Oude Hap van de Pijpers kregen zaterdag in Schiedam de handen van het zeer talrijke publiek bij herha ling op elkaar. Alvorens het défilé plaats vond van het gehouden Drum-, bandfestival, waren het de "oudjes", die de toeschouwers voor en rond het oude Raadhuis op de Grote Markt alvast in de stemming moesten brengen. En daar slaagden beide korpsen in. Zij lieten zien het spelen en vooral het marcheren nog, lang niet verleerd te hebben. Beide Oude Happen, zowel de Schiedammers als de Vlaardin- gers, zijn tot leven geroepen toen De ijnmondband en De Pijpers 1 an vijftig jarig jubi leum vierden. De heer Van Aal ten van de sectie muziek van de SG: „De Pijpers hebben bij het formeren van de Oude Hap ge zegd niet buiten Vlaardingen te zulten optreden. Maar zij heb ben voor ons Drumbandfestival een uitzondering gemaakt Dat stellen wij geweldig op prijs. Zag je hoe enthousiast het pu- Hek was? En dan die ouwe knarren van de Harmonie. Doen het ook geweldig. Wij vonden het een leuke stunt om ze bij dit festival in te schakelen." In totaal deden zaterdag 41 formaties mee aan het Drum bandfestival. „Wij hebben nog enkele korpsen moeten afwijzen want anders wordt het te groot. Er moet voldoendë tijd overblij ven om ieder korps de gelegen heid te geven hun kunnen te to nen," aldus Van Aalten. In de Plantage werden de ver richtingen van de korpsen door een deskundige jury beoordeeld en daarna bij het défilé voor het stadhuis nog een keer. De Schiedamse korpsen zoals De Gusto - in keurige unifor men, - OBK, de Jeugdrijn- mondband en de Rijnmondband zelf, sloegen lang geen slecht fi guur. Zoals gebruikelijk sloot de Rijnmondband het défilé af, dat was geopend door de Oude Hap van de Pijpers. Het défilé werd afgenomen door loco-burge meester mevrouw Taveme. •sv. A.vvi \sww\w ->,wi HOM»»».* i' I

Het Vrije volk | 1979 | | pagina 2