fag Groenoord: De Hoogstraat Onder 1 BON VOOR 2 WEKEN GRATIS HET VRIJE VOLK SCHIEDAM EXTRA 60min. Krediet ftp Höofdrèdacteur Herman Wigbold, Kantoon Hoogstraat 76, Schiedam. Tel. 26 87 98 of 26 52 05 ur donderdag 20 september 1979 Van onze verslaggeefster WILMA' VAN"METEREN SCHIEDAM Met het ledental van Wijkvereniging Groenoord is het droevig gesteld. In de beginjaren van dé vereniging waren 500 gezinnen lid, nu nog maar 200. Het? bestuur vouwt brieven waarin bewoners opgeroe pen worden zich als lid te melden. Onderaan zo'n brief staan de noodkreten: MOGEN WIJ U ALS LID BE GROETEN en STEUN HET WERK VAN UW WIJK VERENIGING. De brieven zullen in eerste instantie verspreid worden onder 500 gezinnen om të kijken of ér, antwoord op komt: Reageren deze wijkbewoners, •dan zullen ook de andere 4500 gezinnen in Groenoord ënbrief ontvangen. Het bestuur van de wijkvereniging. Trimmen en pleinen Te weinig bestuursleden Bejaarden urfijk Groenoord in vogelvlucht Sc FINANCIERINGEN BV Telefoon 010 - 73.62.62 .r.JEBENTJÖHG enjewiltwat;^ KINGS DISCOTHEEK besss samen met de donderdagbijlage Bezorg mij 4 weken Het Vrije Volk, waarvan de eerste twee weken gratis. Ik betaal dus slechts f 6,60. Daarna beslis ik of ik abonnee word. Maak mij maar meteen kwartaal-abonnee. Ik ontvang Het Vrije Volk eerst twee weken gratis. Mijn voordeel is dan f 6,60. Aankruisen wat van toepassing is. Naaml Adres Postcode Woonplaats IN Pil 1 pi Ml C'<". jaI ;pl ïrf 'v Is?,, 11 t nieuwe "Volgens het bestuur van—de Wijkvereniging is het ledental ziryermindcrd omdat de wijk wordenen door de sléchte opzet van 'de wijk. Vol gens de heer Bakkers komt dat de andere/ideeën die een jaren geleden leefden, 'minister dacht op zijn ka- uit hoe hij het woningnood- robteem kon oplossen. Deze geen kleine eenheden Woudhoek-zuid. De daar geelt'veel meer ,een- saamhorigheidsgevoel dan ►deze hoge flats. Er is hier geen «intact met de straat. De moe ders zitten drie. vijf of zeven Koog en komen niet verder dan Tian galerij. Je blijft gemakkc- ■jUkcr achter de televisie zitten bekijkt alles op een afstand". 1 luist de huisvrouwen willen pe bestuursleden graag bij hun werk betrekken. „Het is nog te .veels een. mannengemeenschap. Bij-vrouwen heerst er nog altijd oèn^zekere drempelvrees, al staan binnen de wijkvereniging. De toneelclub Groeten en de zaalvoetbalclub zijn daarvan de grootsten. De laatste kampt zelfs met ruimtegebrek. In de loop van de jaren zijn ai heel wat in itiatieven na een opleving weer onder de grond verdwenen om daar weer plotseling op te loeien. Voor de bestuursleden van de Wijkvereniging is het een raadsel. „Vooral de jeugd is in dit geval een probleem. Zo heb je een goed draaiende disco op zondagmiddag en opeens trekken ze dan ergens anders heen. Gelukkig hebben we een- erg' aktieve .sjposcommissie, dié „1 ^8 aktteve.woscommissie. tue werken met de Huurdersve komt -daar. de-laatete üjd wei v:stee35 meuwê*f>!attnenmaafct.vera.:ging'r"G ;meentewoningen verandering m., We.hcbben nu r,5 - een penningmeesteresse en een secretaresse. Santen met de be heerscommissie van het wijkge- bouw De Landvreugd proberen we ook VOS-cursussen in de wijk op te zetten'" De Wijkvereniging Groenoord .heeft een tweeledige funktie. Het is een gezelligheidsvereni ging, die activiteiten organiseert als zaalvoetbal, trimmen voor dames en klaverjassen. Maar aan de andere kant houdt zij zich*ook-bezig met het inrichten van pleinen en straten, het op vangen van de jeugd en het pro bleem rond rijksweg 19. Ze doet dit in nauwe samenwer king met de Stichting Samenle vingsopbouw Schiedam-Noord. In 1968 wilde men wel wat meer dan een pilsje. Zo zijn er .allerlei onderafdelingen ont- Hetzelfde hadden we met de jongereninstuif die we op za terdagochtend organiseerden. Om een hele gekke reden is die instuif verdwenen. De mensen van de organisatie wilden het na acht jaar overdragen aan ande ren. Dat lukte niet en toen is die instuif als een pudding ingezakt Nu horen we steeds de vraag om weer zoiets op te zetten. De moeilijkheid is echter om men sen te vinden, die het willen op starten. Inmiddels hebben we veel spullen weggegeven aan peuterspeelzalen. Tja, het is eigenlijk het eeuwige probleem: de mens". De Wijkvereniging staat al tijd open voor nieuwe initiatie ven. Iedereen die een idee heeft kan bij haar aankloppen om ruimte, financiering en overleg. Zo heeft de vereniging samen met andere instanties in de wijk, zelfs de kerken, er voor geknokt dat er een opbouwwer ker kwam. Jos van der Lugt is nu de tweede en hij functioneert volgens de bestuursleden uitste kend. De heer Louis, bestuurs lid: „Wij zitten hier voor het welzijn van de wijk. Als er een probleem is dan moet je daar op inspelen. We zouden bijvoor beeld erg graag willen samen werken met de Huurdersvereni- om' met hun samen op te komen voor alle huurders. Het had best een onderdeel kunnen vormen van de Wijkvereniging. Door een tekort aan bestuursleden is dat uit de hand gelopen. We hebben één vergadering gemist en daarmee de aansluiting." Een van de grootste proble men voor de Wijkvereniging Groenoord is het gebrek aan be stuursleden. Door de groei van de wijk is het bijna onmogelijk geworden om de hele wijk te be mannen. liet is ook heel moei lijk om de interesse van mensen voor bestuurswerk te wekken. Er verhuizen heel veel men sen uit en in de wijk Groenoord. De weinige bestuursleden kun nen de nieuwkomers niet per soonlijk verwelkomen en vra gen of zij lid willen worden van de Wijkvereniging. Dit moet eigenlijk via de mond tot mond reklame gebeuren, maar omdat er steeds minder leden zijn in verhouding tot de andere bewo* ners gebéurt dit nauwelijks.' Daarbij komt nog dat het wijkgebouw de Landvreugd niet in het centrum van de wijk gelegen is, maar een beetje aan de buitenkant. Het is bovendien meer een buurtontmoetingscen- trum dan een wijkontmoetmgs- gebouw. Verschillende activitei ten als een bibliotheek, kinder speelzaal en een muziekschool kunnen er niet in onder ge bracht worden, hoewel daar in de wijk wel behoefte naar is. De Wijkvereniging Groenoord be moeit zich daarom ook met de bouw van zo'n wijkontmoe- tingscentrum in Woudhoek- Noord. Verschillende bestuurs leden zijn aktief in de commis sie die de activiteiten moet op zetten. Ook in deze werkgroepen zou men meer mensen kunnen ge bruiken. Dat vereist echter vee! energie. Het duurt minstens een half jaar voor iemand helemaal ingewerkt is. Er zijn verschil lende bestuursleden afgevallen omdat 2ij moeilijkheden in hun werk of familie hadden. De heer Bakkers: We hadden bestuurs- """'"•^è'deh'die in dé scheepsbouw za ten, maar die zijn overge plaatst." Ook de werkgelegen heid in deze tijd drukt haar stempel op het verenigingsle ven. Toch zijn er ook nieuwe men sen die iets op touw zetten. Een aantal jongeren zijn al twee a drie jaar bezig om een open jon gerencentrum van de grond te krijgen. Eerst geloofde de ge meente Schiedam er niet zo m, maar omdat zij doorgedramd hebben en de gemeente conti nuïteit zag, komt het er nu toch. De wijkvereniging zou ook graag binnen haar geledingen een aktieve groep bejaarden willen zien. Vroeger waren de heer en mevrouw De Jager, zelf ook bejaard, steeds in touw. Zij waren heel aktief in het werk voor zieken en invaliden, de ak- tic Breng 's 'n zonnetje. Door een hartaanval raakte de heer de Jager uitgeschakeld. Het bestuur 'is nu op zoek naar iemand die het bejaardenwerk zou kunnen activeren want steeds duikt de vraag op, waar om het niets doet voor bejaar den. „Als we ooit nog eens een sterk team krijgen, kunnen we misschien twintig dertig auto's organiseren om de bejaarden op te haien voor een speciale mid dag. Nu blijft het nog bij één Kerstmiddag." Mensen die er voor voelen om de Wijkvereniging Groenoord een handje te helpen kunnen bellen naar de heer Bakkers, tel. 7010 74. Men kjm ook rustend lid worden en door een financiële bijdrage van 18,- per jaar voor 65-plussers 12,- per jaar - het wijkverenigingswerk steu- fte?- 12 mm iU belt ons en wil brengen direkt t:-- gratls het.géld bij u thuis/ af Ook leasing en hypotheken. - r Van Deyenterstraat -! ZRotterdam V" U TTi' iV'irfffl"11 L" Sokafflma huran? S v. 2750. v. tan w*rk. Kaüs, duizen den films.* Gratis. Cat, Inf. tat. 010- 267124 (ook av.) Ball Dam Sa SchS«: damGaopand.v. 10-11 u Oond. koopav.'La»; ntalal Vorige week is de Dam, de oorsprong van ons neder- zettinkje, aan de beurt ge weest Nu gaan we het eens hebben over de Hoogstraat, die, al was het dan niet direct als straat, reeds vroeg be stond. Het poldertje Riviere, de „bakermat" van onze stad, werd toen begrensd door wat nu Hoogstraat, Boterstraat en Singel heet. Het is bekend dat er in die vroege periode mensen af kwamen op het werk, dat bij de Dam te doen viel (laden en lossen van schepen). Die men sen moesten ergens wonen, dus moesten er huizen worden gebouwd. Dat moet toen in eerste instantie zo ongeveer op de plek, die nu Hoogstraat heet gebeurd zijn. In de 14e eeuw vormde de Hoogstraat, samen met de Dam en de Vlaardingerdijk, de rivierdijk van de polder en was als zodanig een stukje stadsgrens. Daarachter lag open water, een inham van de rivier. Gedurende de 16e eeuw werd het laatste stuk van de Hoogstraat, dat bij de huidige Koemarkt lag. het „eijnde" genoemd. Waarschijnlijk hield dat verband met het feit, dat Schiedam daar zo'n beetje ophield. Uit diezeifde eeuw (1547) stamt het oudste gege ven over het feit dat het Sint Jqcobsgasthuis in de Hoog straat was gevestigd. Voordien was de instelling gehuisvest geweest in enkele huizen aan of bij de Korte Dam. Nu' doet het gebouw dienst als Stedelijk Museum. De Hoogstraat vormde in deze tijd, samen met de huidige Korte Dam het middelpunt van de stad: de „Drie Weechs- cee", het kruispunt dat vorige week ook al even aan de orde is gekomen. Vanuit dit punt begon men met het verwijde ren van de rieten daken van de (houten) huizen, die veel te brandgevaarlijk waren. In de 16c eeuw werd be paald, dat alle nieuwe huizen stenen muren en harde daken moesten hebben. Het stadsbe stuur had zijn lesje wel ge leerd, nadat diverse branden {o.a. in 1428 en 1494) grote de len van de stad hadden ver woest! In deze eeuw zien we veel lijnbanen aan het einde van de Hoogstraat, Deze banen, die nauw met de visserij wa ren verbonden, verdwenen met de opkomst van de bran dersindustrie. De bioei van deze industrie had tot gevolg dat er in de 18e eeuw 18 bran derijen en destilleerderijen in de Hoogstraat stonden. Ook stonden er aan het ein de van de straat enkele mo lens. Van dit alles is nu niets meer over gebleven. Iedereen kent de Hoogstraat nu ais een gezellige winkelstraat waar men niet meer voor verkeer hoeft te vrezen omdat de straat al jaren een voctgan- gerspromenade is. Op deze wijze heeft de Hoogstraat nog steeds een functie als deel van de Schicdamse stadskern. HENRIËTTE VAN ALDER- WERELT is (onder de Amttelbron) Maak meer gebruik van het openbaar vervoer Zo schreeuwen de slagzin nen op bus, tram en trein ons toe. Maar hoe valt dat dan te rijmen met het feit dat de NS-dienstregeling voor 1979/1980 op het tra ject Den Haag Schiedam - Rotterdam heen en terug met onaanzienlijk is inge krompen ten opzichte van die over de periode 1978/1979. Per ETMAAL ZIJN niet minder dan 43 treinen vervallen, hetgeen neer komt op een frequentie- vermindering met maar liefst 20% van het aantal tremen welke waren op genomen in de dienstrege ling van 1978/1980. Moeder vraagt of het zo goed is. HET GEMEENTEBE STUUR van Schiedam heeft de minister van Ver keer en Waterstaat laten weten dit een verontrus tende ontwikkeling te vinden. En terecht. "Wij vragen ons af waar het einde van. deze inkrim pingen van de treinenloop ligt", schrijft het gemeen tebestuur. In 1977 hebben de gemeenten Schiedam, Vlaardingen, Rotterdam, Maassluis en Rozenburg al eens een protest laten ho ren tegen de inkrimping op de lijn Hoek van Hol land - Rotterdam. Dat ini tiatief van de spoorwegen heeft toen niet het beoog de effect gehad. "Wij achten elke frequentievermindering op de trajecten in de randstad hoe klein ook - in het kader van het openbaar vervoer een on juiste politiek", aldus het gemeentebestuur. Dat zal dus betekenen dat we lek ker allemaal m onze auto blijven njden. Ondanks de slagzinnen. Willen we nou wei of geen inspraak. Wethouder Herman Posthoorn en ambtenaarReijnhout heb ben twee keer de burgerij tn de gelegenheid gesteld inspraak te geven over de inspraak. "Posthoorn loopt een blauwtje", schreef deze krant omdat niemand zich in Cinema Bio liet zien. MAAR Posthoorn is wat dat betreft een echte door douwer want ook vandaag heeft hij weer keurig zit ten wachten of de burger nu wat te melden zou heb ben. Het resultaat kunnen wij u morgen pas vertel len, maar gemeten naar de eerste twee keer, zal Post hoorn ook nu wel weer een blauwtje hebben gelo pen. HET blijkt dat het schrij ven van een brief - een nette of een scheldbrief - de burger beter afgaat dan verbaal zijn wensen ken baar te maken. Wat dat betreft zijn we in dit land echte nazaten van Willem de Zwijger. Als we wat kunnen zeggen hebben we mets te zeggen. Stuur de bon voiledig ingevuld in een open envelop zonder postzegel aan Het Vrije Volk, Antwoordnummer 1579,3000 VB Rotterdam. Yi L Vil kil -ifl ,S'| '4' I lal H/l r

Het Vrije volk | 1979 | | pagina 3