Werknemers BP EINDE IN ZICHT Gearresteerde Piraat Mi Amigo zwijgt; zeven man in arrest Christen-Turken moeten nü weg, Haars zet door Ludwina Janssen na 3 jaar thuis RIJBEWIJS VOOR KORTE PERIODE Wi) een abonnee, u een unieke handdoek Boek kaper wordt niet uitgegeven Israëli's in Libanon Skiër uit coma Weer Sovjet wapens naar Egypte 'Nederland liet boycot mislukken? HET VRIJE VOLK BEL 010-14.74.00 Rooftocht om heroïne te kopen Bükseniafweer voetballers gezocht Seksfilms huren Zaterdag 22 september 1979 34e jaargang no. 9887 hoofdredacteur herman wigbold (Van onze sociaal-economische redactie) ROTTERDAM De vijf havenstakers, die bij rellen waren gearresteerd, zijn gisteravond vrijgelaten. De vijf, onder wie stakingsleider Bertus van der Horst, zouden zich schuldig hebben gemaakt aan openlijke geweldpleging. Bemiddeling Dierenverzorgers Fred Versteeg en Dirk Jan van den Bosch met de "dode" Sia mees die zij met hartmassage weer tot leven brachten. QZie verder pagina 3. ABONNEE-SERVICE voor direkte bezorging ma. l/m vr.van 16.30 19.00 uur zaterdag van 9.00 - 16.00 uur Ludwina Janssen 6 v 27-50V- een-woek. Keus. duizenden films. Gratis Cat. Inf. TeL 010 - 267126 (ook 's av.) BaD Dam 5a Schiedam Geopend y. 10-18 u. Ipond. koopavond Leg. vereist door benzinevoorraad (Van onze sociaal- economische redactie) ROTTERDAM - Een sta king bij Shell zal 'binnen een beperkt aantal dagen' minder benzine in de pomp betekenen, voorspelt het concern. De aanvoer van brandstof naar de benzine pompen zal snel verminde ren. En de hoeveelheid ben zine en olie die Shell nu le vert voor de Nederlandse markt, kan nooit volledig door de andere oliemaat schappijen opgevangen worden, zegt de directie. Shell zegt te voorzien in een kwart van het Nederlandse ver bruik aan benzine en huis brandolie. Het concern zegt dat de voorraad op dit moment niet ruim is. De concurrenten van Shell kunnen een deel van de normale produktie van Shell overnemen, maar niet blijvend en zeker niet voor de volle hon derd procent. De leden van de Industrie- bond FNV die werken op de raf finaderij van BP hebben boven dien al verklaard geen besmet werk te zullen doen. Bestuurder Piet Scheele van de Industrie bond, die de Shell-staking leidt, verwacht dat de vakbondsleden bij de andere raffinaderijen ook zullen weigeren de productie van Shell over te nemen in hun eigen bedrijf, omdat ze anders als stakingsbreker optreden. Witte de Withstraat 25,3012 BL Rotterdam, tel. 010 - 14.74.00 Opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) tel. 010 - 11.92.00 MÜNCHEN - Uitgever Willy Droemer weigert het manuscript "Kaping tot Menselijkheid" van de Wfestduitse vliegtuigka per Raphael Keppei te publiceren. De 30-jarige Keppei kaapte tien dagen geleden een Boeing-727 van de Lufthansa met 128 perso nen aan boord. Daags daarvoor had hij zijn ma nuscript aan de uitgeverij gezonden. Later noemde Keppei de kaping een "verkoopstunt". Een reden voor zijn weigering het boek te pu bliceren heeft Willy Droemer niet gegeven, maar aangenomen wordt dat de uitgever tot zijn besluit is gekomen om het proces tegen de kaper niet te beïnvloeden. De Officier van Justitie eiste sleepboothulp nodig om weer te verlenging van de voorlopige vertrekken. Een van de twee hechtenis. De rechter-commis- stoomsleepboten kreeg echter saris vindt echter dat hier spra- een lekke ketel, waardoor er ke is van een "incidenteel" voor- niet voldoende vermogen was val en stelde de stakers op vrije om een schip van 80.000 ton vei- voeten. lig te assisteren. De staking lijkt af te lopen. Zie verder pag. 3 Volgens de Vervoersbonden FNV waren gisteren alweer 1200 man in de stukgoedsector aan het werk gegaan. De bond ver wacht dat de staking volgende week volledig wordt beëindigd. Een van de groeperingen die nauw bij de wilde staking be trokken was. de Federatieve Haven Vakvereniging, gelooft er ook niet meer in. "Zoais de papieren nu liggen is het uit met de slag," aldus een FHV-woord- voerder. Werkwillige vakbondsleden in de haven krijgen van de FNV-bonden een voorschot van ƒ550,-. De federatieraad van de Vervoersbonden heeft hieraan zijn goedkeuring gegeven. Op deze vergadering kwam op nieuw kritiek op de vakbonds opstelling in de afgelopen we ken. Voorzitter Schroër zegde toe dat het beleid van de bond na afloop van de staking nog eens kritisch doorgenomen zal worden. Hij haalde nog fel uit naar de actieleiders van de wilde sta king. "De worst die de mensen is voorgehouden is allang bedor ven. Nog iets winnen is uitgeslo ten," De sleepbootstaking bij Smit Internationale gaat nog onver minderd door. Twee eigenaars van oude stoomsleepboten zijn gisteren overigens benaderd door een scheepsagent om twee graanschapen weg te slepen. Die waren op eigen houtje binnen gekomen, gelost, maar hadden BEIROET/TEL AVIV - Isra- eiische troepen zijn gisteren de grens met Zuid-Libanon over getrokken en acht kilometer naar het noorden opgerukt. De troepen ter sterkte van een compagnie, raakten meteen slaags met Palestijnse eenheden bij de Khardaiibrug over de Li- tani, vlakbij een PLO-bolwerk. Shell wil graag een bemidde ling aanvaarden in het conflict over de vijfploegendienst. Het concern houdt echter tegelijk vol dat het geen dag vakantie extra wil geven en zeker geen enkele stap in de richting van de vijfploegendienst wil doen. De Industriebond FNV staat ook niet afwijzend tegenover het bemiddelingsplan dat van de centrale ondernemingsraad afkomstig is. Volgens districts bestuurder Piet Scheele is ech ter niet duidelijk wat er te be middelen valt De zaak kan alleen maar uit de impasse worden gehaald als Shell de vakbonden tegemoet komt aldus Scheele. „Shell kan ons ook rechtstreeks laten we ten als men weer wil praten, daar is geen bemiddelaar voor nodig." (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM - "Er zit een kat onder uw auto," schreeuyv- den buurtjongens uit de Rti'i-*» terdamse' Stoikstraat' toen J, Hofman met zijn bestelauto gisteren wegreed. Na honderd meter stopte Hofman. De kat werd "dood" onder de wagen vandaag gehaald. Broeders van de dieren-ambulance red den de Siamees met hartmas sage. Hofman: „Vanonder de auto hoorde ik een verschrikkelijk gejank. Tussen de aandrijfas en de uitlaat zat de poes met haar kop klem. Ik schrok me rot. Het beestje ging ver schrikkelijk te keer." Via de politie werd de die renambulance erbij gehaald. Omdat niemand een krik bij zich had, kantelden zes buurt- Onmiddellijk pasten wij hartmassage toe en even later, ja hoor, de poes'kwam weer tot leven..." Vandaar ging het met loeiende sirenes van de die renambulance, alsof het leven van een mens in gevaar was. naar dierenarts Miltenburg aan de 's Gravendijkwal. Met een infuus en een injectie hielp hij het verkecrsslachtof- fertje er weer bovenop. De sia mees is daarna naar het die renasiel aan de Abraham van Stolkweg gebracht. "Als dc eigenaar van de poes zich niet meldt." vertelde nog de geheel ontdane heer Hofman, "dan zal ik me over het beestje ont fermen." ZEIST - Verontrust door re cente blikseminslagen oï> Ne derlandse voetbalvelden 'is de KNVB momenteel aan het zoe ken naar mogelijkheden om voetballers bij onweer meer be scherming te geven. Aan twee instituten, het Ne derlands Electronisch Comité en het Nederlands Normalisatie In stituut, is om advies over pre ventieve maatregelen gevraagd. De instituten moeten voor het eind van dit jaar met suggesties komen. De Industriebond overlegt op dit moment met de Shell-direc- tie over het stopzetten van de- produktie in Pernis en Moer dijk. Het stilleggen van de in stallaties is de verantwoorde lijkheid van de directie, maar die heeft daarbij de technische kennis en medewerking van de stakers nodig. Als de staking uitbreekt, waarschijnlijk in of na het weekeinde, krijgen de vak bondsleden van de bonden een stakingsuitkering van 57,50 netto per dag. Bij de kunstmest- fabriek Albatros is inmiddels dezelfde situatie ontstaan. De directie weigert in te gaan op de vakbondseisen. Het ultimatum van de bonden loopt maandag bewoners de bestelauto op twee wielen. Dierenverzorgers Fred Ver steeg en Dirk Jan van den Bosch schoven met hand schoenen aan, onder de auto. Versteeg: "De Siamees ging als een gek tekeer, maar toch wisten wij haar eronderuit te halen. Het beestje bleek toen, waarschijnlijk door de ontbe ringen klinisch dood te zijn. INNSBRUCK - Leonardo Da vid, de Italiaanse skiër, is bezig bij te komen uit een coma die zes maanden heeft geduurd. Dit voorjaar kwam David, groot kanshebber voor de wereldtitel skiën, tijdens een afdaling in Amerika ten val en raakte hij bewusteloos. Hij werd verpleegd in Ameri ka, later in Italië en ten slotte in het Universiteitsziekenhuis van Innsbruck. De toestand van Da vid is de laatste vier weken sterk vooruitgegaan. "Hij heeft meer belangstelling voor zijn omgeving, begint zijn benen te bewegen en herkent zijn vrienden en familieleden weer", aldus een opgetogen ge neesheer. (Van een onzer verslaggevers) DORDRECHT - Radio Mi Amigo is weer uit de lucht. De oude coaster Magdalena kwam gisteren "over de banken rollen" voor dc kust van Schou- wen-Duiveland, nadat het in de nacht al van de ankers was los geslagen. Toen het schip de ter ritoriale wateren binnendreef, lagen de rijkspoiitie-te-water en dc PTT-opsporingsdienst al te wachten om de Magdalena te enteren. De Magdalena sloeg na de stranding lek en maakte meteen water. Men wil proberen het lek provisorisch te dichten en het schip dan bij hoog water vlotte- trekken waarna het naar Am sterdam versleept za! worden. Zeven mensen werden gear resteerd, radio-medewerkers, technici en de kapitein. Ze zui len worden voorgeleid voor mr. Pieters, officier van Justitie in Amsterdam, die de opsporings actie leidde. DEN HAAG De meeste Ne derlanders zullen op 5 mei vol gend jaar vrij zijn. De Stichting van de Arbeid, het overlegor gaan van werkgevers en vakor ganisaties, is het daarover eens geworden. Voorwaarde is wel dat de werkomstandigheden zich er niet tegen verzetten. Mi nister Albeda van Sociale Zaken had het bedrijfsleven medewer king gevraagd voor de viering van de bevrijdingsdag op 5 mei 1980. LONDEN De Sovjet-Unie heeft de afgelopen twee maan den al vijftig motoren voor Mig-21 toestellen en veertig mo toren voor de M-18 helicopters aan Egypte geleverd. Dit heeft de Londense krant Financial Times gisteren be kend gemaakt. De krant noemde deze stap van Moskou een klap in het gezicht van de Arabische landen die Egypte boycotten vanwege de Camp-David ak koorden. De Sovjet-Unie had vorig jaar de levering van onderdelen ge weigerd. omdat Egypte de te rugbetaling van zijn schulden aan Moskou had stopgezet (Van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL Bijna drie jaar nadat zij op het Israëlisch vlieg veld Ben Goerion was gearres teerd. is de 26-jarige Ludwina Janssen uit Breda gisteravond uit Tel Aviv op Schiphol terug gekeerd. Ze was in gezelschap van twee familieleden. Op haar eigen verzoek werd zij door de rijkspolitie in een auto direct van het vliegveld naar een onbekende bestem ming gebracht. Ludwina Janssen was veroor deeld tot zes jaar gevangenis straf voor haar aandeel in het beraden van een terreuractie op Israëlisch grondgebied. In juni werd haar straf terug gebracht tot viereneenhalf jaar. Het kabinet van premier Begin heeft nu de strafvermindering ROTTERDAM - De mislukking van het inter nationale olie-embargo te gen het racisme in Zuid- Afrika is voornamelijk een Nederlandse aangelegen heid. De belangrijkste le verancier van ruwe olie aan Zuid-Afrika is de En gels-Nederlandse Sheil- groep. De olie wordt gekocht op de termijnmarkten, waar van Rotterdam de grootste ter wereld is. Die beschuldiging uit Martin Baily, een Engelse econoom, die de mogelijk heden van een olieboycot tegen Zuid-Afrika heeft onderzocht. Baily heeft zijn verklaring afeiegd voor de speciale anti- Apartheidscommissie van de Verenigde Naties. De omstandigheden voor een olieboycot zijn gunstiger dan ooit. Iran levert geen druppel meer «inds de sjah is afgezet. En Nigeria, een andere grote leverancier, heeft de oliekraan tegen Zuid-Afri ka ook rigoureus dichtge draaid. Zuid-Afrika krijgt echter nog steeds olie, via Shell en de Rotterdamse oliemarkt, maar het, tand betaalt daarvoor 5 miljoen dollar per dag extra kos ten. weekeind Turkse christenen zonder verblijfsvergunning ons land worden uitgezet. Het gaat hierbij met name om de 41 Tur ken die een kerk in Almelo be- zet houden en de vier die in de 1 afgelopen dagen in Twente zijn gearresteerd. Staatssecretaris Haars van Justitie heeft besloten deze door haar al eerder genomen beslis sing nu daadwerkelijk uit te voeren. De politie heeft op dracht gekregen de illegalen aan te houden zodat ze over de grens kunnen worden gezet. Noch humanitaire, noch ande re overwegingen kunnen aan leiding zijn deze mensen in Ne- deland te laten, aldus mevrouw Haars in antwoord op vragen van het PPR-Kamerlid Beckers. Volgens haar hebben de betrok kenen ruimschoots de gelegen heid gehad om elders opvang te vinden. De vier gearresteerde chris ten-Turken hebben gisteren nog een wanhoopspoging gedaan om uitzetting te voorkomen, in een kort geding eisten zij verblijf in Nederland totdat in hoogste in stantie over hun lot was beslist. De president van de Almelose rechtbank, mr. Van den Biessen, besliste echter dat de vier van daag ons land moeten verlaten. Hij zag geen nieuwe gezicht spunten om af te wijken van het standpunt van de staatssecreta ris. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG/ALMELO - De kans is zeer groot dat in het Alstublieft Voor u Van Hel Vrije Volk. 'n Mooie, lekker rulle en bovendien zeer exklusicve badhanddoek Met de lOOjarige Rotter damse Willemsbrug erop afgebeeld. Zomaar Voor nop Tenminste, als u ons n nieuwe abonnee bezorgt Kom. u weet vast wei iemand. Misschien bent u zeil nog geen abonnee Laat u toch zeker gewoon iemand anders (die dat wel is) uw naam - opgeven? Da s geen punt Oh ja, -Tj),de handdoek kunt u kMfïïUbestellen inde kleu- ren rood. bruia f<:~ ïJCSA blauw of groen. &jgK|£§i|| Het formaat is m&>\ 50hij 100cm. En de kwaliteit die is uitstékend' j Voor informatie over adreswij ziging. betaling, vakantieadres kunt u bellen van 8.00 tot 16 30 uur op maandag tot en niet vrijdag. aanbevolen als gebaar van wel willendheid tegenover president Sadat van Egypte en in ant woord op verzoeken om clemen tie van Nederland en de Ver enigde Staten. GRONINGEN Om aan geld voor heroine te komen hebben een jongen en een meisje de af gelopen maanden tientallen in braken gepleegd in Groningen, zo bekenden zij tegenover de politie. Hun totale buit wordt geschat op 50.000, Bij een juwelier roofden zij uit de etalage een tableau rin gen ter waarde van 25.000. Bij een andere juwelier verdwenen 110 horloges voor een bedrag van 18.000. Het tweetal, 20 en 21 jaar, werd vorig weekeinde op heterdaad betrapt bij een auto maten inbraak. Stuur Het Vrije Volk naar Naam- Adres: Postcode: Plaats. Soort abonnement- kwartaal jaar f-j Bovendien ontvangt hij/zij Het Vrije Vulk eerst nog 2 weken gratis. Als beloning stuurt u die mooie, exklusicve handdoek toe aan- Naam: Adres: Postcode: Plaats: Kleur: rood bruin blauw groen (s.v.p. de gewenste kleur aankruisen). Stuurt u de bon. volledig ingevuld, in een open envelop zonder postzegel aan: Het Vrije Volk. Antwoordnummer 1579. C' 3000 VB Rotterdam. ven voor perioden van één, twee, drie of vier jaar. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - Oudere of zieke mensen krijgen voortaan een rij bewijs voor een kortere duur dan vijf jaar. Vanaf I oktober bestaat de mogelijkheid rij bewijzen af te ge ling geen rijbewijs meer kregen, om dat het risico voor vijf jaar te groot zou kunnen zijn. Nu wordt dat on dervangen door de keuring bij elke nieuwe aanvraag naar de kortere periode te herha len. Zonnige perioden maar ook enkele buien. Temperaturen rond 15 graden. Matige tot vrij ■krachtige wind uit west tot noordwest. De duur van de periode wordt be paald door de keu- rings-arts van het CBR. Voordeel voor ouderen of zieken is dat zij bij de bestaande rege- maan op onder 00.20 20.41 op onder 10.25 21.07 zon op onder 0757 10.38 op onder 07.28 13.36

Het Vrije volk | 1979 | | pagina 1