Vredeswede slaat voor de deur SHOW Politiebeste buur I Y B 5 I Schiedam 5Zorgen dat men niets aan Vrouwenoverleg ophangt! I I Portemonnees gestolen LET OP: NOG T/M ZATERDAG 22 SEPTEMBER 'm 'sm I I tëtT C n 4 R< ZATERDAG 22 SEPTEMBER 1979/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 Van onze verslaggever ONNO BUITER SCHIEDAM "Als Nikolaj Dielemans in het open baar zegt, dat hij liever Arie Verlinde dan mij ais frac tievoorzitter had gezien, dan is hij de Partij van de Ar beid in Schiedam aan het uithollen. Zulke opmerkin gen behoren binnen de partij te blijven. Daar is gele genheid genoeg om elkaar van katoen te geven." Lou van der Stel: „We zijn niet met het CDA getrouwd". Golfbeweging Fatsoen ïi a 3 De doelstellingen van het Schiedamse Vrouwenoverleg: 1. ondersteuning van het emancipatorisch vormingswerk voor trouwen. 2. contacten leggen tussen de deelne-, mende groepen. 3. problemen signa leren. 4. problemen geza menlijk oplossen. 5. nieuwe ideeën sti muleren. 6. organisatie van gezamenlijke ideeën. Wat er voor nodig is om het S.V.O. in stand te houden: 1. Accommodatie. 2. Subsidie 3. Rechtsvorm: ofwel zelfstandig, of aan gesloten bij bestaan de gemeentelijke or ganisatie. 4. betaalde vrouw- kracht. 5. documentatiecen trum. En natuurlijk zijn er altijd vrouwen nodig die zich met alle energie die ze hebben willen inzet ten voor het emanci patorische vor mingswerk voor vrouwen. Dat mogen vrouwen zijn die zich bezig houden met de kinderop vang in de stad of vrouwen die gewoon iets willen doen om uit hun eigen isole ment in bijvoorbeeld Groenoord te ko men. Nel van Pelt, telefoonnummer 710210 is altijd te be reiken en wil graag meer informatie ge ven. I or-rn:;* ;-v^: Overkoepelend Tijdens een braderie in mei van dit jaar. Vrouwen ver tellen over emancipatorisch vormingswerk voor vrou wen. Links achter de kraam Jo Ouwens, één van de ac- tivistes van de VOS-cursussen, die het begin vormden voor wat nu het Schiedamse Vrouwenoverleg heet. Opb ouiv Showroom: 2e Van Leyden Gaelstraat 38, Vlaai tel. 010-34.88.23 en 34.08.52 Beoactte Drie parkeerovertredingen van een politieman met een privé-wagen: 1. aan de verkeerde kant van de weg; 2. met twee wielen op de stoep; 3. bij een parkeerverbodsbord. Kassa? Een poli tiewagen voor het Haagse Veer op een par keerplaats voor invali-] den! Uren lang heeft hij er ge staan; Fout! M ge alt i ee te de rei ne zé uil sp on ge sta de I Int vai dri de hei blij dit de Onder: Op de hoek van de straat een wagen van een politie-- man (Haagse Veer). Fout. Privé-wagens van politieagenten. Een langs een ge le streep, een met twee wielen op de stoep! mo eer de de Mu zev o 1 .Melema: as holt partij uit' Dat zegt de nieuwe fractie voorzitter van de PvdA m de Schiedamse gemeenteraad Lou van der Stel. Hij werd afgelopen maandagavond als opvolger van Dielemans benoemd. De stem ming ging vreemd in zijn werk. Tot tweemaal toe staakten de stemmen in de fractievergade ring met een acht-acht stand. Het lot gaf daarna de de voor keur aan Van der Stel. Dielemans had liever Arie Verlinde op de stoel van de frac tievoorzitter zien zitten, want hij vindt Van der Stel te rechts. Van der Stel is ook gepikeerd over die opmerking: "Wat is rechts en wat is links?" vraagt hij zich af. "Binnen de PvdA lijkt het een gewoonte te wor den, dat, als men het niet met el kaar eens is, te zeggen: "jij bent rechts, ik ben links! "Er is er niet één, die zegt "ik ben socia list". In socialisten heb je grada ties, maar dat wil niet zeggen dat er linkse en rechtse mensen bijlopen: ze zijn allemaal pro gressief. Door sommigen wordt ik zelfs "rechtse bal" genoemd. Anderen gaan nog wat verder en zeggen, dat ik een CDA-aan- hanger ben. Ze gaan hun gang maar. Ik houd niet van etiket- tenplakkerij. Als ik een voor liefde had voor het CDA zou ik wel lid zijn van die partij, maar dat ben ik niet Ik ben en blijf socialist!" Lou van der Stel, voluit Louis, wordt in november 50 jaar. Hij Initiatieven moeten uit bevolking komen draait al ettelijke decennia mee in de linkse beweging. "Toen ik nog in de Gorzen woonde was ik lid van de A.J.C. en na de oorlog sloot ik mij aan bij de PvdA- jongerenorganisatie De Nieuwe Koers. Contacten met de vakbe weging zijn mij met de paplepel ingegeven." Met golfbewegingen was hij actief in zowel de Partij van de Arbeid als in de vakbeweging. "Bij de partij begon ik met cont ributie ophalen. Dat was een uitstekend begin, want ik kende op die manier alle partijleden." Later werd hij penningmeester en in 1976 werd hij gekozen tot partij-voorzitter, een functie, die hij niet lang uitoefende, om dat hij een zetel kreeg in de ge meenteraad in 1977. In de vakbeweging was hij ac tief in de Algemene Nederland se Metaalbewerkersbond, van- waaruit hij plaats nam in één van de eerste Ondernemingsra den van Nederland, die van het allang overleden bedrijf Swart- touw. Op het ogenblik werkt Van der Stel bij de Arbeidsin spectie en is zodoende bestuur der van Abva m Schiedam. Ver der is Lou al 31 jaar actief hd van de NVSH. Over het fractievoorzitter schap van Van der Stel deden vijf weken geleden al geruchten de ronde."Pas op 10 september, net na mijn vakantie, hebben fractieleden mij gevraagd om mij kandidaat te stellen. Na I dubben en nadenken be! daar op in gegaan." Over de stemverhouding acht-acht zegt Van der Stel:"Ik heb met de indruk, dat een deel van de fractie tegen mij is. Ik ben nagegaan, waarom de ande re acht op Ane Verlinde hebben gestemd en dat was voorzover ik weet niet, omdat ze tégen mij waren, maar omdat zij Arie een betere kandidaat vonden.Het is- zeker niet zo, dat ik dadelijk steeds een verdeelde fractie aan elkaar moet lijmen. De acht- acht verhouding speelt geen rol." Over de geruchten zegt hij:"- Die hebben er deels voor ge zorgd, dat Dielemans niet terug zou komen. Mensen gaan daar op inspelen, waardoor de ge ruchten nog uitkomen ook. Aan geruchtevorming heb ik over het algemeen een hekel", gaat Van der Stel verder."Ik ben daarom voor veel openheid. Je kunt wel denken, dat je dingen geheim kunt houden, maar er is toch altijd wel ergens een lek. Waarom speel je dan niet me teen open kaart?" Van der Stel vindt het flau wekul om nu tegen het CDA te zeggen "de samenwerking hoeft niet meer", zoals Dielemans dui delijk wel liet doorschemeren. "Van die overeenkomst moeten we niet af, zolang beide partijen zich er aan houden. Het is onfat soenlijk om zo maar te zeggen: "We stoppen ermee". In dat ge val wordt je onbetrouwbaar. We kunnen wel na vier jaar samen werking zeggen van "we bre ken", want we zijn natuurlijk niet met het CDA getrouwd." Tijd noemde Dielemans de be langrijkste overweging om zich niet meer verkiesbaar te stellen als fractievoorzitter. Van der Stel daarop: "Ik kan als rijks ambtenaar vrij vragen voor mijn politieke werk. Daarnaast kan ik mijn werktijden geheel zelf invullen.Ik kan er gemak kelijk een middagje tussenuit Tijd speelt bij mij geen rol." 'f.f -/f y? ff ff v> PK .- v s i SCHIEDAM Het Interkerkelijk Vredesberaad organi seert volgende week weer enkele activiteiten in het kader van de Vredesweek. De stelling is deze keer „Kernwapens de wereld uit, om te beginnen uit Nederland", een stelling die al twee jaar lang wordt gebruikt om mensen bewust te maken van de gevolgen en het gebruik van kernwapens. In oktober en november be legt het Vredesberaad enkele cursusavonden met de doelstel ling problemen van vrede en veiligheid op een eenvoudige manier aan de orde te stellen. De vragen zijn „Wat is vrede, meer dan oorlog. Wat heeft vre de met gerechtigheid te maken. Wat zeggen christendom en an dere wereldbeschouwingen over oorlog. Wat zeggen politieke partijen? De cursussen vinden plaats op 17, 24 en 31 oktober en op 7 en 14 november in De 4 Molens. Nieu we Damlaan 766. Tijdens de vre desweek kan men op 27 septem ber in De 4 Molens discussieren over de stelling „Kernwapens de wereld uit". Aanvang 20.00 uur. SCHIEDAM Twee dames portemonnees zijn afgelopen donderdag gestolen in winkels in Schiedam, De 74-jarige me vrouw C. M. C. van V. miste in een winkel aan de mgr. Nolens- laan plotseling haar beurs met twee bankbiljetten en een giro pas. Van de 33-jarige C. E. van H. werd een portemonnee met een inhoud van 225 gestolen in een winkel aan hét Nipuwland- plein."! 3 u - Van onze medewerkster MARJAN MEIJER SCHIEDAM Alhoewel het Schiedamse Vrouwenoverleg gehoopt had dat de voorlich tingsochtend in de 4 Molens voor iedere Schiedamse vrouw belangrijk moest zijn. bleek jammer genoeg dat geen enkele Schiedamse het nodig had ge vonden te komen.Van alle aan wezigen was er niet eentje bij die nog nooit iets aan het, lang zaam maar zeker opkomende,- vrouwenwerk had gedaan. Het Vrouwenoverleg heeft se dert eind verleden jaar de draad van het twee jaar geleden dood gebloede overleg overgenomen en praat over zaken die vrou wen aangaan. Bij monde van Greet Roosloot, de onbetaalde kracht van de Schiedamse Ge meenschap en lid van het over leg Jacinthe Winnubst probeer den uit te leggen waar het over leg aan werkt Het Schiedamse Vrouwen overleg (kortweg S.V.O. ge naamd) moet een overkoepelend orgaan worden voor alle niet ge organiseerde vrouwenclubs. Or ganisaties zoals de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwe n.en politieke groeperingen hebben tot nu toe geen plaats gevonden m het overleg. Zij ne men wel deel uit van de Schie damse Vrouwenraad, die zich niet met emancipatie bezig houdt „Want", aldus Gré Roos- loot", wij zijn een overkoepe lend orgaan voor alle groepen die emancipattonsch vormings werk voor vrouwen oen. En po litieke groeperingen zijn altijd bezig met partijpolitieke belan gen. We zullen er echter wel over discussieren, want mis schien gaat de behoefte wel ont staan deze groeperingen toe te laten." Jacinthe Winnubst maakte duidelijker wat het S.V.O. is of moet zijn: „We willen nieuwe ideeën ontwikkelen en uitwer ken. Elkaar ondersteunen in het vrouwenwerk. Om gezamenlijk problemen te kunnen oplossen en daardoor ook de krachten bundelen, zoals dat bijv. nodig ismet het tot stand brengen van voldoende kinderopvang in de stad. We moeten ons wel reali seren dat er "niets aan het ove- leg wordt opgehangen". Het is de bedoeling dat alle activiteiten uit de bevolking komen en het overleg kan dan die activiteiten stimuleren en doorgeven aan S-i»! verschillende werk- en stuur groepen." Het vrouwenoverleg waarin alle Schiedamse praatgroepen een plaats gevonden hebben, de V.I D.O. groepen, de vrouwen van de Bijspijkercursus, Vrou- wensoos Vrommes en leerlingen van de V.O.S.-cursussen heeft tot doelstellingen gekozen: 1. werken aan doorbreking van het rollenpatroon man/vrouw; 2. opkomen voor jezelf; 3. ach terstand inhalen op mannen voor wat betreft rechten, moge lijkheden en onderwijskansen; .4. recht opgelijke waardering van huishoudelijk werk, opvang en opvoeding van de kinderen; 5. maatschappelijke onafhanke lijkheid bewerkstelligen; 6. werken aan eigenwaarde als Op het ogenblik wordt door de leden van het overleg nog ge zocht naar een goede opbouw voor de organisatie. Stemmen zijn opgegaan om van het ^ver leg een stichting te maken en ook enkele leden wilden het m verenigingsverband proberen. Dit omdat natuurlijk voor het vele werk dat verzet moet wor den geld nodig is. Vooral een vaste vrouwkracht, zoals dat be slist genoemd werd door de overlegvrouwen, geen man kracht dus. is noodzakelijk. Gre Roosloot, die het laatste jaar alle organisatorische kanten van het overleg op haar schouders droeg, is als onbetaalde kracht in dienst bij de Schiedamse Ge meenschap. Ook wordt nog overwogen of het niet beter is het overleg in te lijven bij één van de nu al bestaand emeen- telijke organisaties, nu de S G., die ook voor de subsidies zorgt. Al is die structuur er nog niet, veel wensen heeft het overleg wel: *Het vinden van een eigen ruimte, om te vergaderen, infor matie over het verrichte vrou wenwerk op te slaan, ruimte waar de Bijspijkercursus in kan lesgeven en een eigen documen- tatic-informatiecentrum waar Schiedamse vrouwen alle info kunnen naslaan over vrouwen zaken. Vrouwkracht, in vaste dienst. Educatief planning ma ken, om m het subsidiebeleid 1980-1984 ingepast te kunnen worden, want er is veel geld no dig. in de eerste plaats om dui delijk te maken aan de gemeen te wat het overleg wil en doet en in de tweede plaats het eigenlij ke werk voor vrouwen. ©Werkgroepen en stuurgroe pen oprichten die zich vanuit de initiatieven van de bevolking moten gaan bezig houden met het wezenlijke vrouwenvor mingswerk. Er zijn in Schiedam en het he le land vele groepjes die zich ge- zig houden met het zogenaamde vrouwenbewustwordingswerk. Ze komen op voor de rechten van de vrouw en geven haar de kans zich te ontwikkelen. In Schiedam hebben we het S.V.O., die nu met de voorbereidingen is begonnen, want de daadwer kelijke acties moeten volgen. Het S.V.O. is er van overtuigd dat de behoefte wel degelijk be staat al verbaast het dan wel dat er geen enkele, laten we maar zeggen, „gewone Schie damse" naar de voorlichtings ochtend is gekomen. TAUNUS '80 r# i „Gelijke monniken, ge- lijke kappen". Voor de wet is iedereen gelijk, nietwaar? Althans, zo zou het moeten wezen. Maar op het hoofdbureau van de Rotter damse politie, Haagse Veer, denkt men kennelijk: „Gelij ke monniken? Gelijk mee kappen!" Bewoners in het nieuwbouw- complex Haagse Veer, hoek Meent (St. Jacobsplaats), er geren zich al maanden groen en geel aan het optreden van de politie. Volgens vele bewo ners maakt de politie zich schuldig aan praktijken, waarvoor een burger op de bon wordt geslingerd. De grootste grieven van de omliggende bewoners en ook middenstanders betreffen klachten op het gebied van parkeerovertredingen en ge luidsoverlast door de politie. Net als overal in de stad is er in de buurt van het Haagse Veer een groot tekort aan par keerruimte. Niet verwonder lijk, want op het hoofdbureau alleen al werken 600 politie mensen. Zetten de bewoners ergens op een plaats, waar je niet mag parkeren, hun auto neer, dan zit er even later een bon op de ruit „Maar", zo zegt een kwa de bewoner, „de heren politie mannen zetten hun privé-wa- gens links en rechts op het plein Het Raam (nabij het Stadhuis en haagse Veer) neer en laten die dan uren staan. Deze wagens worden half op de stoep geparkeerd, bij par keerverbodsborden of naast gele strepen, zonder bekeurd te worden. Ze zin gewoon te belazerd om een blokje verder te gaan staan. Wij zelf moeten soms kilometers lopen om een parkeerplaatsje te vinden. Van de politie (je beste vriend) verwacht je toch dat ze het goede voorbeeld geven. Maar als zij zich boven de wet plaatsen, wekt dit alleen maar ergernis op". Een andere bewoner: „Als ik burengerucht maak, word ik bekeurd. Maar als de politie het zelf doet, zijn er geen wetsdienaren die hen op de bon slingert". 's Ochtends om half zeven, als de meeste mensen in de buurt nog slapen, laten de heren agenten van de surveillance wagens hun sirenes te loeien. Iedereen schrikt dan gelijk wakker. Toen ik aan een wachtcommandant vroeg, waarom elke keer 's ochtend s zoveel lawaai werd gemaakt, kreeg ik te horen: „Ach me neer, we moeten gewoon de sirenes uitproberen voor we de straat op gaan!" 's Avonds en 's nachts", zo vervolgt deze bewoners, ko men de heren agenten van de politiehondenbrigades op be paalde uren koffie drinken, die wagens met de honden erin worden dan vlak naast elkaar geparkeerd, zodat je een geblaf van jewelste hoort We hebben daar menig maal over geklaagd, maar ze trek ken er zich geen zier van aan!" Politievoorlichter Van Maaslo vroeg ik even om commen- taar: „Van deze klachten is mij niets bekend. Voor de wet is natuurlijk elke burger ge lijk en dat geldt zeker ook voor een politieman. Ik zal de klachten van de bewoners on middellijk laten onderzoe ken". Fotograaf Ton den Haan, die in de buurt van het Haagse Veer woont heeft zelf her haalde malen de parkeerover tredingen van de politiemen sen geconstateerd. Hij legde i enkele van deze overtreders op de plaat vast Geen van de foutparkeerders kreeg een bon. Tsja, wat dacht je wat?! H< Wi I Of |CK Stï 4 sS.-JSZ ty&Ss/'SSf/* V i f J*1fffIMfr 4 TPrrf"; A ma OV( gen van Am koo had sten on ti ban *s de stee een (V: Ri leng Bev Tuy ters vijf D op VOOl beir gint Gro kom Bev 12.0C lijn darr •binc zuid ranl met Ve rege temi grati het ratu Tot men 25sc| V -

Het Vrije volk | 1979 | | pagina 2