Na Shell ook Albatros plat Guerrilla-leiders stemmen in met eis van Britten WANDMEUBELS ffot ll Russisch schaafspaar kiest het Westen mm mm UFO? Nee, vervuiling van lucht Loongrens fonds ruim 40 mille Suarez zegt VS-reis af •Bram en Freek gaan nit elkaar Vliegen naar LondenParijs minder duur Italiaanse rechter vermoord Wij een abonnee, u een unieke handdoek. "^7 I 1 i I 1 I JU Belegging in diamant is riskant I Stakingen breiden zich uit HET VRIJE yOLK BEL 010-14.74.00 ■MÉÉ Asiel in Zwitserland gevraagd c- Sirhan welkom in Libië Kansje op bui Sterke Yerke bij Las Palmas Dinsdag 25 september 1979 34e jaargang no. 9889 hoofdredacteur herman wigbold ROTTERDAM - Na Shell gaat nu ook de chemische fabriek Albatros in Pernis in staking voor de vijfploe gendienst. De 500 leden van de Industriebond FNV bij dit bedrijf hebben dat gisteravond besloten, nadat de directie niet gereageerd had op het ultimatum. De voorbereidingen voor de staking zijn in volle gang en worden, net als bij Shell, samen met de directie geno men. De staking begint misschien morgen al. O zie verder pag 3 en pag 4 FOCUS Geachte kwartaalabonnee, ABONNEE-SERVICE voor direkte bezorging ma. t/m vr.van 16.30 - 19.00 uur zaterdag van 9.00 15.00 uur mmmm 'W%mê 0% Loedmilla Belousowa en Oleg Protopopow in Bern met de orga nisatorvan hun Zwitserse tournee, (rechts) ROME - De politie van Rome heeft gisteren de belangrijkste verdachte in de zaak- Aldo Moro ge arresteerd: Prospero Gal- linari (28), die een hoofd rol zou hebben gespeeld bij de ontvoering van en de moord op de vroegere Italiaanse premier. De arrestatie volgde op een spectaculaire schietpartij op de Via Appia, waarbij Gallinari een levensge vaarlijke hoofdwond op liep. DEN HAAG - Verdergaande vermindering van de prijscompensatie wordt de inzet van een felle politieke strijd. Een meerderheid van de Tweede Kamer is vóór extra kortingen op de prijscompensatie - wat leidt tot lagere loonsverhogingen maar die meerderheid wil de vakbeweging niet tegen zich in het harnas jagen. oZie verder pagina 19. SCHIPHOL Vliegen vanaf Schiphol en Zestienho- ven naar Londen en Parijs wordt vanaf 1 november goedkoper. KLM, NLM-Cityhopper, British Airways en Air France komen dan met een speciaal excursieta rief, dat een verlaging betekent van 10 (Parijs) tot 17 percent (Londen) in vergelijking met de bestaande ex cursietarieven. Vooraf betalen Freek (links) en Bram: artistieke meningsverschillen. A ajHi. :7'■;--?^lvC'i Witte de Withstraat 25,3012 gbl Rotterdam, tel. 010 -14.74.00 Opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) tel. 010 -11.92.00 (Van onze sociaal-economische redactie) Bij 1CI zijn de vakbondsleden ook zeer ontevreden over het cao-aanbod van de directie. Ze vragen de directie om een nieuw gesprek. Ais dat niets méér op levert, dan volgt een ultimatum en mogelijk ook een staking. Shell heeft gezegd de werkne mers die willen werken maar dat niet kunnen vanwege de staking, door te zullen betalen. Het bedrijf heeft gevraagd of de werkwilligen zich melden vóór aanstaande vrijdag. Shell moet hsLwel doorbetalen, omdat het ,JJtdrUf ,.zelf ;«iet. de- stakers is overeengekomen dat nfemand het terrein on kan om de veilig heid te garanderen. Het kantoorpersoneel, onge veer de helft van het totaal aan tal werknemers van Shell in Pemis en Moerdijk, doet in meerderheid niet mee aan de staking. Ook de CNV-leden heb ben zich er tegen gekeerd. De directies van BP en Gulf hebben verklaard geen extra werk te zullen doen, nu er een gat in de markt is gevallen door het stilliggen van de Shell-pro- duktie. De ondernemingsraden van beide bedrijven hebben ook gezegd geen 'besmet' werk te zullen doen. Oud-burgemeester Thomas sen, die zijn bemiddelingspoging zag mislukken, zegt dat Shell.de vijfploegendienst best kan beta len, maar het niet mag van het VNO en van minister Albeda. LONDEN - De guerrillalei ders op de Rhodesische vredes conferentie bi Londen hebben gisteren ingestemd met de Brit se eis van een blanke minder heid van 20 percent in een nieu we parlemnt. „Het is een racistisch voor stel," zei een woordvoerder van het Patriottisch Front van Ro bert Mugabe en Joshua Nkomo, aan het begin var» de derde week van onderhandelen. -"Het instemmen met de Britse vredesvoorstellen door het Pa triottisch Front komt nadat bis schop Moezorewa, de eerste zwarte premier van Zimbabwe- Rhodesië, er eind vorige week ai akkoord mee ging. Muzorewa is afhankelijk van de blanken voor het leiden van het leger en het regelen van de economie. De guerrilla-organi satie die zich steeds sterk tegen Moezorewa heeft gekeerd, wilde slechts praten over voorstellen waarin de zwarten alle macht in Zimbabwe-Rhodesie uitoefen den. De woordvoerder van het Pa triottisch Front zei: „Met droef heid hebben wij dit aan de Brit ten aangeboden. Zo gauw het grondwettelijk mogelijk is, zul len we natuurlijk deze regelin gen afschaffen." De aanvaarding van de Britse voorstellen door zowel het Pa triottisch Front en de regering van bisschop Moezorewa maakt nu onderhandelingen mogelijk over het beeindigen van de guerrilla-oorlog in Rhodesië en in de buurlanden waar het Pa triottisch Front kampen heeft Hwiafc. modem en ma**let eiken. Nergens zo'n keu*. Fabriekstoonzaten Industries* bouw, Goudseslnge! 66, R'dam. Tel. 010-12.64.61 Voordat u het abonnementsgeld voor het vierde kwartaal 1979 gaat betalen, vragen wij uw aandacht voor het volgende. Het is belangrijk dat u met uw betaling even wacht, totdat u de accept-girokaart voor het vierde kwartaal van ons ontvangt. Overschrijving via uw girorekening: onderteken de accept-giro kaart en zend deze in de bekende envelop aan uw giro kantoor. Overschrijving via uw bankrekening: onderteken de accept girokaart en zend deze aan uw bank. N.B. Deze mededelingen gelden niet voor abonnees die ons reeds machtigden tot giro-incasso (automatische afschrijving). Zij ontvangen derhalve geen girokaart. Tenslotte wijzen wij u als kwartaalabonnee erop. dat de auto matische afschrijving nog altijd de snelste en eenvoudigste be talingswijze is. Vraag telefonisch een machtigingsformulier aan Het Vrije Volk, Afd. Abonneeservice, tel. 010 - 147400. toestel 243, of schrijf naar: Het Vrije Volk. Afd. Abonneeservice. Ant woordnummer 1579,3000 VD Rotterdam. De Administratie. Veel bewolking en slechts een kleine kans op regen. Mini mumtemperaturen van onge veer 12 graden aan zee tot om streeks 6 graden in het binnen land. Middagtempera turen circa 17 graden. Matige tot krachtige zuidwes ten wind. ion maan op onder op onder 07J1 19.31 12-36 22.08 Voor informatie over adreswij ziging. betaling, vakantieadres kunt u bellen van 8 00 tot 16 30 uur op maandag tot en met vrijdag Vijscompensatie inzet van felle politieke strijd BERN - Het Rus sische schaatspaar Oleg Protopopow - Loedmilla Belouso wa, meervoudige olympische en we reldkampioenen bij het kunstrijden op de schaats voor pa ren, hebben in Zwit serland politiek asiel gevraagd. Het echtpaar heeft het verzoek al enige dagen geleden ge daan tijdens een tournee in Zwitser land. Waarschijnlijk zal het verzoek wor den ingewilligd. Tij dens de behandeling van de aanvraag verblijft het' echt-, paar op een onbe kende plaats. Protopopew en Belousowa behoren tot de absolute we reldtop en waren ook in de Sowjet- Unie zeer populair. Zij werden in 1965, 66, 67 en 68 wereld kampioen en be haalden in 1964 en 1968 gouden medail les bij de olympische spelen. Hun asielaan vraag volgt op het overlopen van drie dansers van het Bolshoi-ballet on langs tijdens een Amerikaanse tour nee- ROTTERDAM - De Sterke Yerke III, het vlot waarmee drie Friezen de oversteek naar Cura cao willen maken, nadert Las Palmas. Na alle problemen van de laatste weken -storm, kat overboord- heeft het vlot nu een goede wind m de zeilen. Mor genavond hoopt schipper Guus Schweigmann de Canarische Eilanden te breiken. Daar wordt tot december op gunstige oos tenwind gewacht voor de gro.e oversteek. Tot nu toe is alles wel aan boord. MOSKOU - Vliegende schotels? UFO's, ongeiden- lificeerde vliegende voor werpen? Volgens Russi sche onderzoekers zijn het niets anders dan schotel- vormige opeenstapelingen van stof en water, die, wor den veroorzaakt door wer velingen van de lucht. Om hun theorie In de praktijd te Cesten hebben de Russische geleerden In hun laboratorium de luiste omstandigheden in het le ven geroepen. En ziet: voor hun ogen zagen de weten schappers hoe hun eigen UFO-in-zakformaat zich verhief en zich begon voort te bewegen door het lucht ruim van hun onderzoeks ruimte. Na dit succes, aldus het persbureau Tass, weten de Sowjetgeleerden het heel zeker:- "de toenemende mate waarin de laatste tijd vliegende schotels worden waargenomen is aan niets anders te wijten dan aan steeds meer luchtvervui ling." 'Ontvoerder van Moro' gepakt De man die bijna boven aan de Italiaanse lijst van voort vluchtige misdadigers stond werd in de drukke winkelstraat getroffen door vijf kogels, waarvan er een in zijn hoofd be landde. Een politieman liep bij het vuurgevecht verwondingen op. Een tweede verdachte in de Moro-affaire kon na een achter volging worden gepakt, maar een derde ontkwam. De arrestaties kwamen na een tip, die de politie leidde naar een groepje personen dat op de via Appia nummerplaten van een auto stond te verwisselen. Van uit dit gezelschap werd bij het verschijnen van agenten onmid dellijk geschoten. (Van onze sociaal-economische redactie) De regeringspartijen CDA en VVD houden rekening met een nieuwe discussie over de "opschoning" van de prijscompensatie. De uitkomst daarvan zal een belangrijke rol spelen bij het toch ai zeer moeilijke overleg dit najaar tussen vakbonden en werkgevers. De Tweede Kamer heeft al uitgesproken dat de extra prijs stijgingen van duurdere olie, aardgas en milieu-kosten niet meer in het loon mogen worden vergoed. De indiener van dat voorstel, D'66-kamerlid drs. M. Engwirda, wil zijn toch ai ver gaande voorstel halverwege volgende maand nog een keer indienen, maar nu nog verstrek kender. Engwirda meent dat prijsver schillen van im- en export niet langer vergoed moeten worden in de lonen. Hij zegt dat die prijsverschillen - net als de duurdere olie - niet aan de Ne derlandse ondernemers verwe ten mogen worden. Dus hoeven de bedrijven volgens Engwirda de extra kosten niet in de lonen te vergoeden. Van onze sociaal- economische redactie) AMSTELVEEN - De loon grens voor het Ziekenfonds gaat volgend jaar waarschijnlijk om hoog van 38.150 gulden naar 40.259 -gulden. De nieuwe'grens wordt voorgesteld In een ont- werp-advies van de staatssecre tarissen Veder-Smit (voiksge* zondheid) en De Graaf (sociale zaken) aan de Ziekenfondsraad. Deze raad beslist hierover don derdag. De loongrens voor het Zieken fonds wordt ieder jaar aange past aan de stijging van het in dexcijfer voor de lonen. Dat was In de periode 31 juli 1978 tot 31 juli 1979 539 procent Het op trekken van de grens zal waar schijnlijk betekenen dat het aantal verplicht verzekerden (ruim zeven miljoen mensen), iets zal dalen. Het maximum premie-dagloon zou moeten worden bepaald op 132 gulden. De aanvallen van D'66 op de prijscompensatie vallen bij de vakbonden erg slecht omdat er toch al grote ingrepen nodig zijn om de koopkracht van de werk nemers op peil te houden. De PvdA heeft tegen de eerste motie van Engwirde gestemd. PvdA-Kamerlid Memie Epema- Brugman: "Niet omdat wij prin cipieel tegen iedere opschoning van de prijscompensatie zijn. Ook wij vinden dat je niet onder alle omstandigheden prijsstij gingen, die vanuit het buiten land op ons afkomen, binnen lands door het bedrijfsleven laat vergoeden. Maar je kunt niet zo maar over "de" olieprijsstijging praten. Eerst willen we dat duidelij ker wordt in hoeverre de olie maatschappijen tn die stijging een rol spelen. Ook moet je in komensverdeling in de gaten houden; de lagere inkomens ontzien. Bovendien moet ook de Sociaal-Economische Raad hierover maar eens een uit spraak doen. DEN HAAG - Mensen die hun spaarcenten be leggen m diamant, storten zich in een uiterst riskant' avontuur, meent de Con sumentenbond. Gekochte diamant blijkt vaak van mindere kwaliteit te zijn dan op het bijgevoegde certificaat is vermeld, zo is de ervaring van de con sumentenorganisatie. De bond wijst erop dat kopers van diamant hele maal zijn aangewezen op de handelaar, die wel eens failliet kan gaan en met de noorderzon kan verdwijnen. Verder is men bijna geheel afhan kelijk van wat de hande laar voor de diamant wil geven als mensen hun „beleggingswinst" willen innen. Volgens de bond vraagt de handelaar bij de verkoop van een steen 20 tot 100 percent meer dan hij ervoor moet beta- len op de diamantbeurs. MADRID - De Spaanse pre mier Adolfo Suarez heeft van morgen onverwachts een tien daagse reis afgezegd naar de VS en diverse landen in Mmdden- Amerika. Het besluis van Suarez volot op een golf van politieke onrust en geweld, die de afgelopen da gen let leven leeft gekost aan drie Spaanse legerofficieren en nadat Suarez het gehele afgelo pen weekeinde koortsachtig overleg heeft gevoerd met zijn kabinet en het militaire opper- •bevel; Als gevolg van de moorden staat het kabinet bloot aan hevi ge druk vanuit militaire krin gen. V v LONDEN - Sirhan Sirhan, d« moordenaar van senator Roberl Kennedy, zal als lij in 1984 vrij komt naar Libië kunnen ver trekken. De Libische leider Khadaffi heeft hem in een bnei onderdak en werk aangeboden. Sirhan heeft dat gezegd in een interview met de Londense Dai ly Mirroor dat is afgenomen in de SoSedad-gevangenis in Cal- forme, waar hij een levenslange gevangenisstraf uitzit wegens de in 1968 gepleegde moord. „Maar na een tijdje wil ik weer naar Palestina om deel te nemen aan de strijd voor de be vrijding van mtjn geliefde va derland," aldus Sirhan. Van de moord zei hij zich niets meer te kunnen herinne ren, omdat die "in trance" was gepleegd. J, (Van onze sociaal-economische redactie) Voor de prijs van een enkele reis Londen of Parijs (allebei 269) krijgt men na 1 november een retourtje. Er zijn wel diver se beperkende voorwaarden aan verbonden. Passagiers mogen alleen buiten de piekuren vüe- gen, om zo de bezettingsgraad van de vliegtuigen op "stille" tijdstippen te verhogen. Verder moet in ieder geval de nacht van zaterdag op zondag in Parijs of Londen worden door gebracht Bij aankoop van de vliegtickets moeten uit- en thuisreis vastliggen, mag men niet afwijken van het reissche ma en moet er van tevoren wor den betaald. De samenwerkende lucht vaartmaatschappijen wachten nog op toestemming van de be trokken overheidsinstanties. PALERMO Onbeken den hebben vanmorgen vroeg in Palermo op het Italiaanse eiland Sicilië rechter Cesare Terranova doodgeschoten. Zijn lijf wacht die naast hem in de auto zat overleed op weg naar het ziekenhuis. Als rechter van Instruc tie had Tarrabona een groot aantal processen te gen maffia-leiders geleid. Ook is hij als voormalig communistisch parle mentslid lid geweest van een anti-maffia-commis sie. ..kX\ V-, Alstublieft Voor u Van Het Vrije Volk. 'n Mooie, lekker rulle en bovendien zeer exklusieve badhanddoek. Met de 100 jarige Rotter* damse Willemsbrug erop afgebeeld Zomaar" Tenminste, als u ons n nieuwe abonnee bezorgt Kom u weet vast wel iemand Misschien bent u zeil nog geen abonnee. Laat u toch zeker gewoon ..iemand anders (die dat "-7\wel is) uw naam opgevenJ Da s geen punt Oh ja: de henddoek kunt u bestellen inde kleu ren rood, brum blauw of groen Het formaat is 50 bij 100 cm. En de kwaliteit die is uitstekend! Stuur Het Vrije Volk naar. Naam. Adres- Postcode' Plaats- Soort abonnement: kwartaal ROTTERDAM - Neerland» Hoop gaat uit eikaar. Freek de Jonge en Bram Vermeulen maken nog het einde van dit seizoen af met hun programma OFFSMBOET JPFQ (Neerlands Hoop co de), daarna gaat ieder zijn'eigen weg. De splitsing van het succesvolle ca baretduo na een twaalf jaar lange samenwerking is een gevolg van de vV artistieke verwijde ring die tussen Ver meulen en De Jonge is ontstaan. Over hun verdere thea tertoekomst hebben zij nog geen vastom lijnde plannen. iaar H 8 Bovendien ontvangt hij/zij Het Vrije Volk eerst nog 2 weken gratis. Ais beloning stuurt u die mooie, exklusieve handdoek toe aan- Naam: Adres: Postcode: Plaats Kleur: rood bruin blauw groen |(s v p. de gewenste kleur aankruisen). Stuurt u de bon. volledig ingevuld, ineen open envelop zonder jiostzegel aan: Het Vrije Volk. Antwoordnummer 1579. 3000 VB Rotterdam Mr >5

Het Vrije volk | 1979 | | pagina 1