Schiedam misschien 9beschermd stadsgezicht9 Wie mist horloge? moet beter env Historisch Jaarboek gevarieerd en boeiend Zestienhonderd gulden buit bij br andkastkr a ak Verbouwen? Overleg met buren! Het nieuws van de dag leest u in Hèt Vrije Volk, 7000 gulden gestolen Raad voor bejaardenwerk In vangrail Schiedam Vernielzuehtigen opgepakt PiiPÉliiP ^mmêimm. DINSDAG 25 SEPTEMBER 1979/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 Redactie Helmen De LAnge HAven. Met het predicaat "beschermd stadsgezicht" kan foeilijke neiuwbouw hier worden voorkomen. Ton den Haan met het Seiko-horloge dat iemand tij dens de wed strijd Excel- sior-Feijen- oord op het veld gooide. Bezuinigen Excelsior- Feijenoord: een grote rot zooi op het veld. Schienoko, het gebied tussen de Schie, de Noordvest en de Korte Haven, zal ook kunnen genieten van de extra rijkssubsidies. ■'■- >xe.\\k,c SCHIEDAM - Tijdens de weekmarkt is van de eigenares se van een marktkraam een por tefeuille met 7000 gulden gesto len. De diefstal was vorige week al gepleegd, maar de vrouw deed afgelopen vrijdag pas aan gifte. Inbrekers hebben in Bowling Musis Sacrum 390 gulden gesto len uit gokautomaten en de kas sa. De schade bedraagt 500 gul den. De wagen van een 32-jarige Rotterdammer is gestolen ter wijl deze geparkeerd stond op een parkeerplaats op de Korte Achterweg in Schiedam. nujoenen voor binnenstad? _j_ Rondom de voetbat- A velden is de laatste tijd een nieuwe rage ontstaan: zoveel mogelijk rot zooi op het veld gooien. En als 't effe kan de doelman van de bezoekende club, scheidsrech ter, grensrechter of fotografen met een rot ei, of iets derge lijks, bekogelen. Fotograaf Ton den Haan, die al menig jaartje de voetbal velden bezoekt zegt: „Het is allemaal begonnen met spu gen en een brandend peukje achter je oor pieken. Maar wat je tegenwoordig allemaal om je hoofd krijgt geslingerd is gek om los te lopen." Afgelopen zondag tijdens de wedstrijd Excelsior-Feijen- oord krg Ton den Haan echter de verrassing van z'n leven naar hem toegegooid: een echt automatisch Seiko-horloge. De waarde van zo'n uurwerk je is gauw vijfhonderd gul den. Ton: „Naast me ploft ineens een steen, op nog geen tien centimeter van me van daan. Nog geen seconde later komt dat horloge erachter aan.Iemand die linkshandig is (een horloge draag je meestal om je linkerpols) moet die steen hebben gegooid, waarbij de horlogeband van het klokje moet zijn losgeraakt." Ton heeft zich geen moment tedacht en heeft het kleinood in zijn zak gestopt. „Als de eigenaar zich meldt, zal ik het uurwerk wel teruggeven, maar tegelijk zal ik wel even zeggen wat ik van hem denk. Horloges gooien is tot daar- aantoe, maar stenen is na tuurlijk van de gekke. Als ik zo'n ding op m'n kop krijg, lig ik in het ziekenhuis." Ton den Haan en zijn collega's hebben er al vele malen over- gedacht helmen op te zetten tijdens de voetbalwedstrijden. Aan de andere kant lijkt dat weer niet zo'n goed idee om dat het provocerend werkt. „We zitten nu eenmaal met het probleem.' zegt Ton, "dat we met een mannetje of tien vlak voor de tribunes zitten. De mensen achter ons begin nen dan te schelden dat ze niets kunnen zien. En dan worden ze agressief en begin nen met allerlei dingen naar ons te gooien. Maar wij kun nen er niets aan doen. Wij zit ten daar ook maar voor ons brood. Eigenlijk moeten de stadiondirecties een soort van 'dug-out" voor ons maken, achter het doel. En wel zo dat het publiek daar geen last van heeft." Geliefkoosde voorwerpen die de laatste tijd over de omhei ningen in het veld worden ge smeten zijn: lege batterijen, bierblikjes, flesjes, toiletrol- Icn, gereedschap zoals ver roeste moersleutels en— sleu telbossen." Sleutelbossen? Ton: ,4a, de menso winden zich onder het spel soms zo op dat zc uit pure agressie en woede het eerste de beste uit hun zak grijpen, wat ze vinden. En dat blijkt ook wel eens een sleutelbos te zijn. Een andere keer was het weer een stiletto die vlak naast me trillend op de gras mat belandde!" Maar de sup porters nemen tegenwoordig ook ai verfbussen en spuitbus sen mee, waarmee ze iedereen die binnen de omheining zit mee bekogelen. Vorige week nog kon Den Ifaan tijdens de wedstrijd Feijenoord-Everton zijn pak gelijk naar de stomerij bren gen, Iemand had een Mona- toetje, een literpak. over de heining gekieperd. Een vol treffer: bovenop het hoofd van Den Haan.Ton: „Ik had als toetje liever een mals kip petje gehad!" 5 vn v itryA »-•. ••ay-.- "Vv* vw Ov X Van een onzer verslaggeefsters SCHIEDAM Het bestuur van de Stichting Raad voor het Bejaardenwerk Schiedam heeft niet vee! hoop alle activiteiten metterdaad uit te kunnen voe ren. "De slechte economische toestand van ons land roept bij veel ouderen gedachten op aan de dertiger jaren. Ofschoon de jaren zeventig voor wat betreft het leefniveau duidelijk gunstig afsteken is het psychologisch ef fect er niet minder om", zegt de Raad in haar jaarverslag. Zij hoopt de negatieve effecten voor de ouderen zoveel mogelijk te voorkomen door voor hen op de bres te staan. Volgens de Raad is een goede samenwerking met de bejaardenbonden en andere in stellingen daarvoor noodzake lijk. Het bestuur constateert echter dat de instellingen die in de Raad voor het Bejaardenwerk zijn ondergebracht, te veel tijd aan hun eigen zaken moeten be steden. Zij kunnen zich nauwe lijks richten op de taken van de Raad. Men zou bijvoorbeeld meer willen doen voor de oude re Schiedammers in de wijken Oost en Zuid. Er worden ge sprekken daarover gevoerd met het college van Burgemeester en Wethouders. In 1978 moest er zesduizend gulden bezuinigd worden op de conceptbegroting van de dien stencentra de 4 Molens en De Woudhoek. Dit geld is opgegaan aan de secties Huisvesting en maatschappelijke dienstverle ning. Ook dit jaar kan er sprake zijn van een "niet verantwoorde bezuiniging" op activiteiten als voorlichting, film/toneel, cur sussen, bajaardengymnastiek en lectuurvoorziening. Het bestuur van de Raad vindt dat verhoog de bijdragen van bejaarden maar in beperkte mate mogelijk is zonder grote afbreuk te doen aan de deelnamemogelijkheden. Zij wii vooral geld steken in de deskundigheidsbevordering van vrijwilligers, het kader, ac tiviteitencommissies en hethou den van gespreksgroepen van bejaarden onder deskundige lei ding. Ook wil zij graag aan de verzoeken van veel bejaarden tegemoet komen om activiteiten te organiseren die gericht zijn op het "meer bewegen" van be jaarden. Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM Tijdens een boodschap doen in de Coöp aan de mgr. Nolenslaan is de porte monnee gestolen van de 56- jari ge mevrouw GE. B. uit Spijke- nisse. Zij had net geld gehaald en had de portemonee m haar tas gelegd. Bij de kassa bleek deze, met een bedrag van 1075 gulden, gestolen te zijn. Uit het tuinhuisje van de 72-jarige D.P.P. uit Schiedam aan de Schiedamseweg is een radio ter waarde van 25 guoden gestolen. Zes dozen eetwaren vormden de buit van een diefstal in het Vormingscentrum Waterwegge bied Noord in het weekeinde. De inbrekers kwamen binnen via een klapraam. De waarde van de spullen bedraagt 65 gulden. Uit de winkel van de 56-jarige L.J. zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag 200 pakjes sigaret ten gestolen. DCe waarde be draagt 520 gulden. De braak- schade bedraagt 350 gulden. SCHIEDAM - Na februik van alcohol reed afgelopen zaterdag de 38-jarige J. van D, uit Rotter dam met zijn auto in de vangrail van rijksweg 29 De man was in een slip geraakt Na onderzoek bleek, dat hij niet over een rij bewijs beschikte. Bij de ba- lie van het plaatsbe- sprekingskaritoor in De Doelen staan twee vrij corpu lente dames van middelbare leef tijd. Zegt de één tegen de baliejuf frouw in een Haags accent: "Mevrouw we hebben wel dege lijk twee kaartjes voor de operavoor stelling van vol gende week be steld." spijt me dames, maar ik kan echt niets vinden." s/s* Antwoordt de dikste dame (zeker een kleine 100 kg) uiterst verbaasd: "Hoe kan dat nou? We zaten nog wel met z'n tweeen in de envelop!" VLAARDINGEN - Op 26 de cember 1928 organiseerde de Ne derlandse Christelijke Geheel onthouders Vereeniging een kerstfeest voor arme kinderen in het Zeemanshuis aan de Westhavenplaats. Vijftig jaar later was er een Kerstnacht dienst van het Leger des Heils m de Pnièlkerk. Twee gebeurte nissen die zo sterk op elkaar lij ken, dat de conclusie voor de hand ligt, dat wei de tijden ver anderen maar de mensen niet of nauwelijks. De twee feesten staan respec tievelijk vermeld in de "Kro niek van Vlaardingen 1928" en de Kroniek van Vlaardingen 1978", beide te vinden in het His torisch Jaarboek Vlaardingen 1979, dat gisteravond werd ge presenteerd tijdens de eerste le denbijeenkomst van het nieuwe seizoen van de Historische Ver eniging Vlaardingen. Het jaarboek is zijn derde jaargang ingegaan en vergele ken met dat van vorig jaar blijft het boek op hetzelfde niveau en is de inhoud zelfs gevarieerder geworden. Behalve de beide kronieken bevat het jaarboek jaarversla gen van de gemeentelijke ar chiefdienst, Historische Vereni ging, het Streekmuseum Jan Anderson en Visserijmuseum. In "Vlaardings visserij van 1750 tot 1795" gaat H. A. H. Boelmans Kranenburg in op een periode waarin de Vlaardingse reders hun weg zochten tussen de klip pen van concurrerende belan gen. Het artikel werd eerder als lezing uitgesproken voor de His torische Vereniging. Ton Stolk schrijft over op richting en koorleven van het mannenkoor Orpheus. Hij ver meldt heel wat aardige details uit de 75-jarige geschiedenis van deze "onderafdeling van den Volksbond tegen Drankmis bruik". Tenslotte belicht Jan P. van de Voort het wel en wee van het Vlaardingse bedrijf "De Zeeman" (1821-1979). Het Jaarboek kost 19.50 en is verkrijbaar via de boekhandel. Leden van de Historische Ver eniging ontvangen het gratis. De twee voorgaande jaargangen zijn nog verkrijgbaar voor 17,50 per stuk. De juffrouw zoekt nog eens tus sen de paperassen en zegt dan: "Het SCHIEDAM - De Bewoners vereniging Schiedam Centrum houdt morgenavond in zaal BEatrix in de Lange Kerkstraat een ledenvergadering. Aanvang is om 20.00 uur. Op de agenda staat onder andere aanvulling van het bestuur. Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM De politie heeft zaterdag drie jongens aange houden, die op de Broersvest een bord van een bushalte had den verbogen. Laster bleek dat ze ook de daders waren van het in brand steken van een wacht huisje aan de Huis te Riviere- weg. De daders waren de 17-jarige P. Kde eveneens 17-jange J. C. van W. en de 16-jarige J, A. W. van M., allen uit Rotterdam. De politie heeft in het week einde tevens twee zendinstalla- ties in beslag genomen. In de auto van de 27-jarige L. T. werd een installatie gevonden, terwijl deze op de Brauwweg reed. De 23-jarige R. van B. kon zijn zen der inleveren op de Boerhaavc- laan. omdat de vergunning reeds is afgegeven. Ruzie is het enige merkbare ge volg. Volgens Zijdeveld is het open baar maken van aanvragen voor bouwvergunningen m Neder land nieuw. "Het vergroot de democratie", zegt hij. Hij weet eveneens te vertellen, dat het in Scandinavië een geheel normaal gebruik is om de buren van te voren m te lichten over voorge nomen bouwplannen, om hen zodoende de mogelijkheid van inspraak te teven. "Het is een regeling naar de tijdsgeest", besluit hij. "Door het overleg besparen we beide partijen gezichtsverlies." bouwvergunningen te publice ren op de gemeente-informatie pagina kan iedereen te weten komen of zijn buurman er bouwplannen op nahoudt In dien dat zo is, kan hij naar hem toestappen en vragen wat hij van plan is. In overleg kan een kippenhok inplaats van felgroen bijvoorbeeld brum worden, of kan een dakkapel kleinere af metingen krijgen, dan in de eer ste plaats de bedoeling was. Op het ogenblik bemerkt iemand pas na afgifte van de bouwvergunning, dat de buur man gaat verbouwen. De enige mogelijkheid om daar iets tegen te doen is in beroep gaan. Meestal is zo'n beroep zinloos, .Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM - Als Iemand zijn woning gaat verbouwen, of bijvoorbeeld een kippenhok wil neerzetten, moet hij eerst met zijn buren overleggen. Op die manier kunnen veel burenru zies en beroepsprocedures wor den voorkomen, zo denkt wet» houder Zijdeveld van ruimtelij ke ordening. Mensen tot overleg dwingen is echter niet mogelijk in Neder land en daarom zoekt de wet houder zijn heil in de mogelijk heid van het openbaar maken ■an aanvragen voor bouwver- unningen. Door iedere week een lijst van aanvragen voor Van een onzer verslaggeefsters SCHIEDAM Bij een inbraak bij het bedrijf Reo aan de Re- goutstraat is 1600 gulden buit gemaakt De inbreker had zich toegang verschaft via een ruit. De 39-jarige procuratiehouder L A.J. v.d. V. heeft aangifte ge daan. ©Uit een autobus, die gepar keerd stond in de Nieuwe Ma- thenesserstraat is een radio-ca- setterecorder gestolen. De waar de is S1000.-. Namens De Jong- tours uit Ridderkerk heeft de 35-jarige chauffeur J.G.M.B. aangifte gedaan. Opnieuw hebben gereed- schapdieven toegeslagen. De 27-jarige ondernemer E.K. heeft aangifte gedaan van diefstal van een eiectrische handschaaf en een eiectrische circelzaag. De waarde van beide gereedschap pen is totaal 2300 gulden. De zaag en schaaf zijn gestolen uit de kelder van de heer E.K. aan de J.C. van Markenstraat. Bij een inbraak bij de firma Bode aan de Jan van Riebeek- straat is uit het kantoor 25,-ge stolen.

Het Vrije volk | 1979 | | pagina 2