Henk Engelsman begraven Sportcomplex Bijdorp en wijkbewoners sluiten vrede Wie helpt Hoogtevrees Louwe voddenpop DeMenten agenda I schiedam Solidair niet Shell-stakers Ledental BVSZ met sprongen omhoog DONDERDAG 27 SEPTEMBER 1979/HET VRIJE VOLK/PAGINAZ WSmmm- I -1 - SCHIEDAM „Te Loo moet zijn bijdrage aan de :f partijkas betalen, anders accepteren we hem in Schie- dam niet als PvdA-lid", zo heeft de ledenvergadering I van de Partij van de Arbeid gisteravond in zaal Irene duidelijk gemaakt „De nieuwe burgemeester mag zich niet onttrekken aan zijn verplichtingen jegens de par tij, vanwege de solidariteit" wsM&ÈÊL Te LooWordt hij geweigerd als PvdA-lid? SCHIEDAM - Zeer veel mensen hebben gistermid dag in Rotterdam Zuid de crematie bijgewoond van de Schiedamse politicus Henk Engelsman, die afgelopen vrijdag is overleden. I Aanwezig waren de commissaris van de koningin Maarten Vrolijk, professor van Praag, de Schiedamse wethouders, de voltallige gemeenteraadsfractie van de j. PvdA en andere gemeenteraadsleden. life 1 Het sportcomplex nabij Bijdorp. De vrede is getekend. Clown Wauda, aanstaande zaterdag in het Zolder theater.sd&ïk j'A< Van een onzer verslaggeefsters SCHIEDAM - „Dat we als kemphanen tegenover elkaar staan, die tijd Is voorbij- We zijn nu een stap verder omdat we de zaken in een goede at mosfeer kunnen bespre ken en ik hoop dat dit in de toekomst ook zo blijft. We proberen als goede buren verder te leven." Zo besloot de heer Blaauw, voorzitter van de Wijk- vereniging Bijdorp de bijeenkomst die met de stichting}Beheer Sport complex Bijdorp, het overkoepelend orgaan van de sportclubs WK en WF, gehouden werd. Geluidsinstallatie Bèd&ctié Posfcma Bijdrage: Jan Meijer Redactie editie Schieda&i: Hoogstraat 76 Schiedam; Teièfoon (010) 265205 266646 PvdA A (Van een onzer verslaggevers) hun baan te danken hebben aan het partijlidmaatschap, dan moeten ze de contributie maar verhogen", zo redeneert Te Loo. Het partijlid Jan Simons stel de gisteravond tijdens de leden vergadering het weigeren van Te Loo aan de orde. Hij wilde dat de partij zich uitsprak mid dels een motie, die stelde dat Te Loo zich niet mag onttrekken aan de plicht van de bijdrage Het is genoegzaam bekend, dat de opvolger van Arie Lems in Winschoten altijd principieel heeft geweigerd om een bijdra ge te leveren aan het Fonds Bij zondere Activiteiten van de Partij van de Arbeid. Hij vindt, dat dat indruist'tegen zijn zui veringseed, waarin staat dat hij geen schenkingen mag verrich ten, „Als de partij geld wil in casseren van bestuurders die Die .motie zou moeten worden opgestuurd naar. Winschoten. Andere partijleden vonden dat een wat onelegant welkom voor de nieuwe burgemeester en wil den Te Loo een kans geven: „In dien hij als burgemeester van Schiedam blijft weigeren, dan pas zullen er maatregelen vol gen." De partij overweegt om hem in dat geval als lid te weigeren en om een brief te sturen naar het partijbestuur om hardere maatregelen te nemen tegen le den die de bijdrage niet willen afstaan. „Wij hebben in Schie dam nooit misverstanden iaten bestaan over de plicht tot beta ling. Het partijbestuur treedt, helaas nog steeds lankmoedig op tegen weigeraars", zo stelde men. Door het aannemen van een andere motie gaf de afdelings vergadering gisteren te kennen, dat zij het betreurde, dat minis ter Wiegel was afgeweken van de voordracht van commissaris van de koningen Maarten Vro lijk. De PvdA in Schiedam had duidelijk te kennen gegeven dat zij Wallage wilde hebben. Voorzitter Wim Oomen vond de gehele procedure een argu ment te meer om te pleiten voor een gekozen burgemeester. „Zo komt er van de democratie niets terecht", zei hij. „We zullen al tijd blijven gissen naar het waarom van het afwijken. Al leen de memoires van Van Agt zullen daarover uitsluitsel kun nen geven en ik hoop dat die snel zullen verschijnen', zo grapte hij. Van een onzer verslaggevers j> Maarten Vrolijk sprak na mens de Partij van de Arbeid en alle organen, waarin Engelsman functies heeft gehad, zoals de Tweede Kamer, de Provinciale l Staten, Gedeputeerde Staten, Rijnmond en de Schiedamse ge- -f meenteraad. Ook professor Van Praag, een persoonlijke vriend T van Engelsman, zei iets overide persoon Engelsman: „Een hard t,werker, die zich zelfs in zijn laatste jaren geheel voor de po- litiek inzette." Ook PvdA-afdelingsyoorzit- ter Wim Oomen sprak tijdens de afdelingsvergaderirig gister avond over Henk Engelsman: „We zullen hem en zijn wijs er. onafhankelijk oordeel missen. Wat hem vooral typeerde was zijn inzet: juist in de tijd, dat hij moest rusten vanwege zijn ge zondheid, stelde hij zijn kennis en ervarenheid in dienst van de partij, waarvan hij meer als dertig jaar lid was. Hij was een mens die respect afdwong door dat hij respect toonde voor an deren." Na deze woorden namen deaanwezige PvdA-leden enke le momenten stilte in acht. De snelle opvolging van En gelsman door Arie van Loenen en de rel daaromheen hebben in de PvdA nogal wat beroering gewekt „Is het nodig, dat zo snel na het overlijden al een plaatsvervanger wordt be noemd?" vroeg men zich af. "Verder schoot de opmerking van Van Loenen over „manipu- laties" in het verkeerde keelgat van voorzitter Wim Oomen. Van Loenen houdt vol, dat het be- SCHIEDAM - Het afdelings bestuur van de PvdA in Schie dam zal een solidariteitstele- gram sturen naar de stakende Sheli-Werknemers, Hiertoe werd gisteravond tijdens de af delingsvergadering besloten. stuur twee keer had getracht om hem over te halen zijn plaats af te staan aan Jan Simons. Hij had daarbij de term „manipula tie" laten vallen. Oomen daarop: „Hét bestuur heeft zich beraden over de op volging en heeft met Van Loe nen gepraat Als dat tegenwoor dig al manipuleren heet dan kunnen we niets meer doen. De gehele procedure was normaal." y W i-* J* X O Theater De Teerstoof Zaterdag 29 september om 14.30 uur treedt Clown Woudi op. Toegang: ƒ3,-. *s-Avonds om 21.00 uur geeft Boudewijn de Groot een concert. De toegans- prijzen zijn 17,50 en voor 65-plussers en CJP'ers 15,-. 0 Passage Theater Eénakterfestival met Alber- dingk Thijm, Utile Dulci, Groe- ton Toneelgroep '71, Othello en Intermezzo. Aanvang: 20.00 uur. Toegang ƒ5,-. Het festival wordt gehouden op 29 septem ber. Verder draait er dagelijks behalve op zaterdag en zondag middag om 2.00, 7.00 en 9.30 uur de film Battlestar Gallactica. Zondagochtend om 10.30 uur geeft Jan van Weelden een or gelconcert 0 Cinema Bio Dagelijks om 2.00, 7.00 en 9.30 uur behalve zaterdag, zondag en woensdag Short Eyes'. Een spannende film over het gevan genisleven met Bruce Davison, José Perez en Nathan George. Voor de jeugd draait de Neder lands gesproken film "Vier rak kers en een oude jeep'. Zater dag-, zondag- en woensdagmid dag om 2.00 uur. 0 Qulbus Zondagavond om 21.30 uur is er in Quibus een optreden van het Jazz Quintet Barend Peter sen. De toegang is gratis. 0 Bingo-avond De Schiedamse Invaliden Sportvereniging "De Ooievaars" organiseert een bingo-avond in de grote zaal van de Chr. Sociale Belangen, Lange Haven 73. Het batig saldo komt geheel ten goe de aan "De Ooievaars". Er zijn strijkijzers, koffiezetapparaten, klokradio's, dekbedden en slaapzakken te winnen. De Bin go is woensdag 3 oktober om 20.00 uur. 0 Loop-Inn Woudhoek Zaterdag 29 september orga niseert de Loop-Inn weer een gezellige avond in het diensten centrum Woudhoek in de Heijermansflat Toegang is gra tis, leeftijd vanaf 18 jaar. Leger des Hells Opnieuw organiseert het Le ger des Heils een muziek/zang festival. Het vindt plaats in de Magnalia Dei Kerk in de Albar- •iastraat op 29 september om 19.30 uur. Naast Schiedamse groepen als het Muziekkorps, de Zang- en de Tambourijnbrigade werken Reinata Heemskerk en het Nationaal Zangkoor mee. Toegangsprijs bedraagt 3,-. 0 Dansavond De Stichting Open Huis houdt op vrijdag een dansavond in het dienstencentrum de 4 Molens. Men kan dansen op de muziek van grammofoonplaten en de bitterballen en bingo zullen niet ontbreken. 0 Straatmuziek in QT? Vrijdagavond zuilen Rien de Bruin en Ben Sikken optreden in soos QT? De beide straatmu zikanten noemen zich Spijkcity- Hobeum en bespelen allerlei in strumenten zoals viiol, buikor- gei, mandoline en dobro. Het duo brengt Cajun (Louisiana), Hokum (kroegenmuziek) en Blues. Het begint rond half tien. 0 Discomiddag De vereniging Het Singel- kwartier houdt op zondagmid dag een disco. Deze vindt plaats in zaal Marijke op de Broersveld 121. Aanvang 14.00 uur. 0 Bingomiddag Dinsdag 2 oktober wordt om 14.00 uur een bingo-middag ge houden, in de 4 Molens aan de Nieuwe Damlaan 776. Tentoonstellingen In het Stedelijk Museum zijn er drie tentoonstellingen te zien. Realistische spijkerjasjes van Eric de Nie, Symbolische schil derijen van Ries Linnartz en ansichtkaarten van het duo The Bank of Friedship. Openingstij den 10.00 tot 17.00 uur en 's zon dags van 12.30 tot 17.00 uur. De toegang is gratis. Dokter, tandarts, apotheek Wie in het weekend een dok ter nodig heeft, moet de bood schappendienst bellen, tel. 206611. Apotheekhulp voor spoed recep ten: 264018. Weekenddienst tandarts: R. J. Graven Faassenpiein 60. tcL 714275. Spreekuur zaterdag en zondag van 17.00 tot 18.00 uur. 0 EHBO Weekenddienst Vrijdag 18.00 uur tot maandag 7.30 uur Noletziekenhuis, tel. 260080. „Het lijkt wel een Indianen- vergadering, waar de vredespijp wordt gerookt", merkte een van de wijkbewoners op. Inderdaad bleek gisterenavond de oplos singen die het bestuur van de sportclubs en de wijkvereniging en commissie wijkbelangen ge vonden hadden weinig kritiek op te roepen bij de Bijdorpers. Een tijd lang klaagden de be woners van Bijdorp over over last, veroorzaakt door het sport complex achter hun wijk. Sup porters en voetballers parkeer den hun auto's vaak zodanig dat het leefmilieu van de wijk daardoor verpest werd. Er werd aan beide kanten geparkeerd waar het niet mocht, zodat de bewoners er zelf niet meer langs konden. Het groen in de omge ving moest het ook af en toe ont gelden omdat bezoekers hun wagens achterlieten op gras veldjes. Dit leidde, tot ergernis bij de Bijdorpers eri zij probeer den via procedures de proble men op te lossen. Er ontstond een ruzieachtige sfeer tussen de wijkvereniging en de sportclubs die dachten dat de Bijdorpers hen kwijt wilden. Gisteren stemden de wijkbe woners echter ermee in dat het Stichtingsbestuur een brief zou verzenden naar Gemeentewer ken om parkeerverwijzingen aan te vragen die supporters en voetballers zouden sturen naar de parkeerplaatsen bij Bad Groenoord. Men stelt daarin voor een groot bord te mogen aanbrengen op de blinde muur van i het rioleringsgebouwtje voor de spoorwegovergang. „Je moet dan wel erg stom zijn niet onder de tunnel door te rijden", aldus de heer Reijkers van het Stichtingsbestuur Sportcomplex* Bijdorp. Ook zegde het bestuur' toe dat bij drukbezochte wed strijden en toernooien een man of vrouw aangewezen zal wor den om één uur voor de aanvang het verkeer in goede banen te leiden. Toch vrezen de Bijdorpers niet helemaal uit de problemen te zijn hiermee. De roep om de politie fout-parkeerders te laten bekeuren was groot Men is bang dat parkeerverwijzingen niet voldoende werken, temeer omdat bij drukke bezetting van de Marijkehal, Bad Groenoord en het Sportcomplex er een te kort is aan parkeerplaatsen. Wijkbewoner Lansbergen stelde voor de wijkagent in te schake len en hem een uur voor de wedstrijd om te laten roepen wie er fout geparkeerd stond. „Luisteren ze dan nog niet, dan moet hij ze maar een boete ge ven." „We moeten naar die agenten blijven gaan, tot ze atrontmisselijk ervan worden en ingrijpen", merkte een ande re wijkbewoner op. Het Stichtingsbestuur van het sportcomplex beloofde een soort communiqué te sturen naar de politie. Ook waren er bij de Bijdor pers nog al wat klachten over S Voor poort 5 (symbolisch) bij Shell Pernis zitten vier katers te wachten op een vijfde maat voor de continue. De vraag is: „Wie helpt Shell aan zijn vijfde kater?" Kan een mens hoogte- vrees van zichzelf krij gen? Gekke vraag. On zin. Wie krijgt er nu hoogte vrees van zichzelf? Maar pas op. Onze zeer goede vriend Dick is op luttele centimeters na twee meter lang. Daar heeft hij nooit iets voor moeten doen dat ging vanzelf. Kortom: hij was er-al uit de kluiten schietend - aan gewend om een aanzienlijk deel van de mensen op de kruin te kijken. Doch wat geschiedde? Hij kwam in een ziekenhuis te recht waar hem voor een flink aantal toeken het lopen verbo den werd. Hij bracht zijn da gen op bed of in een rolstoel door, liefdevol bijgestaan door zijn vrouw en - uiteraard - de Florences Nightingale van het Zuiderziekenhuis. Want daar lag hij. „U mag proberen te lopen" sprak de arts op een mooie dag, Dick verhief zich en ontdekte inééns dat de wereld toch wel diep aan zijn voeten lag, heel diep. Voor het eerst van zijn leven had hij pas goed in de gaten dat hij bijna twee meter lang was. Hijf kreeg het gevoel dat som migen hebben als ze tijdens een Alpenwandeling vooreen afgrond staan. Of als ze in een film een vent op de dakrand van een wolkenkrabber zien staan. Hij had hóógtevrees. Vanzich- zélve. Zijn vrouw én de Florences Nightingale van het (volgens hem voortreffelijke) Zuider ziekenhuis hebben hem er met tedere hand overheen gehol pen. InhetRot- terdamse stadhuis hangt naast de ka- - mer van de burge meester al enige tijd een levensgro te vodden pop. Je zou je kunnen af vragen wie deze moet voorstellen. Misschien heeft u er een gedachte over? Ik in ieder geval niet Ik blijf er lauw-louw on der™ Schoolmeester: „Hoe heet de groep deskundigen van Mentent" Leerling: „DeMentenr het geluid dat van de sportvel den over hun wijk schetterde. Als oplossing daarvoor droeg men aan het installeren van een eigen geluidsinstallatie die zo geplaatst zal worden dat hij geen last bezorgt aan de Bijdor pers. De heer Reijkers: Ik kon bij Harga de stem van meneer Kooijman horen. Ik kan me voorstellen.dat dat veel onge noegen heeft veroorzaakt in dp wijk. De boxen van de nieuwe installatie 'zullen aan de voor kant van het gebouw geplaatst worden zodat de kantine als klankbord kan dienen. Als die nieuwe installatie er nog niet is, zullen we ons bij toernooien be perken tot het omroepen van de wedstrijden en zal er geen mu ziek meer gedraaid worden." Voortaan worden de wijkbewo ners ook ingelicht over de op handen zijnde toernooien. Een aantal van hen zal als geluid- waarnemers aangesteld worden om te beoordelen of het lawaai niet te erg is. Een derde punt van kritiek op de Stichting Sportcomplex was losgekomen vanwege hun plan nen om de fietsenstalling uit te breiden naar de Westpolder straat en zo een stukje van het wijkgroen te verorberen. Het Stichtingsbestuur dient nu ook een alternatief plan in dat de goedkeuring heeft van de Bij dorpers. Verder stemden de wijkbewo ners ermee in dat de vrachtwa gens die nodig zijn voor het on derhoud van de sportvelden, en het ophalen van afval, via de Burgemeester Verveenstraat toegang krijgen tot het sport complex. Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM - Het ledental van de Bewonersvereniging Schiedam Zuid gaat nog steeds met sprongen omhoog. Sinds de afgelopen vakantie-periode hebben 95 mensen zich aange meld bij de BVSZ. "Het ledental is nu boven de 120Ó gestegen", aldus het bestuur van de bewo- nersvereniging. Traditiegetrouw schenkt de - béwonersvereniging ieder vijf tigste lid een waardebon en een bosje bloemen. Het 1150ste lid is de'familie Van Dijk uit de Nieu- f we Maasstraat, het 1200ste lid is de familie J. Nijman uit de Wa- rande. Nu het ledental boven de 1200 is uitgekomen, zal de BVSZ, a) zegt het bestuur, niet stil zitten t om nog meer leden te krijgen.

Het Vrije volk | 1979 | | pagina 2