zoekt adressen 'Ook reclame voor Schieda TonVandersmissen jubileert bij de Kuyper m schiedam-extra HW-Bijlage Schiedam Extra pag. 3 Van onze verslaggever NORBERT BRUGGEMAN SCHIEDAM De vereniging voor Vluchtelingen, onder meer opgericht door Amnesty International, zoekt in Schiedam en omstreken mensen die voor een bepaalde periode vluchtelingen willen opnemen. Mevrouw M. Marcus en mevrouw M. Snoek, beiden wonen ze in Schiedam, zetten zich in voor deze zaak. Mevrouw Marcus: „Het is de bedoeling dat de vluchte lingen die in Rotterdam aankomen voor een periode van ten hoogste drie maanden een plekje vinden óm bij te komen. In die tijd zoeken wij dan een definitieve be huizing voor die mensen." Amnesty Zwerven Tolk Stakkers De dames Marcus en Snoek zetten zich in voor de vluchtelingen. Overstuur SCHIEDAM - Hij kreeg er bijna een lam handje van. Ton Vander- smissen, toen vrienden en relaties hem gisteren in Novotel kwamen geluk wensen met zijn 25-jarig jubileum als adjunct-di recteur van De Kuyper. Begonnen als assistent op de afdeling expeditie export, is Vandersmissen langzaam opgeklommen tot de functie die hij nu heeft Het is een bezig baasje, deze van oor sprong Belg. Maar een le vensgenieter die altijd met plezier de wereld in kijkt „Wat moet ik anders", zegt hij. „Ik verkoop een gezelligheidsprodukt Als ik azijn zou verkopen in- plaats van sterke drank zou ik misschien zuur gaan kijken. Maar dat is mijn aard niet Ik heb echt plezier in mijn werk, zie overal de humor van in en misschien daarom leg ik makkelijk contac ten". '-w.' Ton Vandersmissen: ,Je bent Schiedammer of je bent het niet". 'Plekje om bij te komen voor vluchtelingen' „We hebben al succes. Een ge zin van vijf is nu bij een vrouw- in Schiedam ondergebracht Dat is mooi. Maar niet alleen die adressen zijn belangrijk, ook mensen die hdlpen met vervoer of oude kleren en andere spul len willen geven zijn welkom." „De grootste zorg die ik heb is de onwetendheid van de Schie dammers. Ze willen weten wat voor .mensen het zijn. Velen denken dat het misdadigers zijn of zo. Het zijn om te beginnen niet genodigde vluchtelingen. Ze komen op eigen gelegenheid naar Nederland toe. Ze hebben haast geen geld. Alles dat ze be zitten. hebben' ze aan." „Ze vluchten voor dingen die in ons land heet normaal zijn en daar niet mogen. Zoals staken bijvoorbeeld. Laatst was hier een Hongaar die in zijn land staakte en toen werd opgepakt" „Je moet die lui eens zien. Sommige mensen weten niet waarover ze praten. Vorige week stond ik op de markt met een stand van Amnesty. Komt een vrouw op mij toe die zegt dat zij het nu eenmaal goed heeft en dat er vluchtelingen komen die het kaas van haar brood gaan eten." Mevrouw Marcus begrijpt het allemaal wel. „Het is ook niet gemakkelijk. Je bent een stuk privacy kwijt en je moet het nog zelf betalen. Maar die mensen zijn zó zielig." „Mensen durven het niet aan. Ze denken wat moeten wij met die lui. Ze moesten ze eens zien. 30c ben er zeker van dat wanneer ze die arme mensen zien, ze di- rekt zeggen: 'oh, zijn dat vluch telingen? Laat ze maar komen." „Twee jaar geleden kwam ik voor het eerst met een vluchte ling in aanraking. Dat was Eduardo, een Chileen. Hij wei gerde om in dienst te gaan en is voor zijn oproep gevlucht In Chili is het gebruikelijk dat je per radio en televisie voor mili taire dienst wordt opgeroepen." „Hij zou eerst hulp krijgen van familie in Canada Dat ging niet door. Hij is toen via Spanje, Frankrijk en België in Neder land terechtgekomen. Met -de trein kwam hij in Amsterdam aan." „Hij is gaan zwerven door Amsterdam. Net zolang tot hij andere Chilenen zag. Hij vroeg telkens een vuurtje aan diverse mensen tot hij zijn moedertaal hoorde." „Die andere Chilenen waren genodigde vluchtelingen en woonden in Schiedam. Omdat ik die club Chilenen ken, zijn ze met Eduardo bij mij gekomen. Het was wel spannend. Ik wilde altijd al wat actiever zijn op het Amnesty gebied. Ineens sta ik er voor. Ik was wel zenuwachtig, hoor." „Hij is in de kamer op de bank gaan zitten. Bij was helemaal in de war. Ik heb direct een advo caat gebeld. Die zei dat Eduardo zijn verhaal moest opschrijven. Ik heb nog wat met Eduardo ge praat Hij sprak gelukkig Frans waardoor we wat gegevens kon den uitwisselen." „Hij is toen weer met die Chi lenen meegegaan. Hij heeft zijn verhaal in het Spaans opge schreven. Gelukkig kende ik iemand die het belangeloos wil de vertalen. Aan het einde van de eerste week van het verblijf van Eduardo, ben ik samen met hem naar de politie gegaan." „De politie heeft hem ver hoord en alle gegevens opge schreven. Zijn paspoort moest hij inleveren. Daarvoor kreeg hij een bewijsje. Daarna zijn we naar het ziekenfonds en naar de bijstand geweest." „De politie heeft de asielaan vraag van Eduardo naar het Mi nisterie in Den Haag gestuurd. Er is een ambtenaar en een tolk uit Den Haag gekomen voor oer een verhoor. Al die weken neeft hij bij de Chilenen ge woond. Eduardo moest zich iedere week bij de politie mel den." „Hij voelde zich na een tijd een beetje nutteloos. Hij wilde wat doen. Zijn landgenoten wa ren in die tijd bezig met het schilderen van hun gemeen schapshuis. Eduardo heeft daar aan meegeholpen." „De uitslag van zijn asielaan vraag was negatief. Hij mocht niet in Nederland blijven want hij was al in andere landen ge weest Zo zijn de regels. Wan neer je uit je geboorteland vlucht dan moet je in het alle reerste land waar je aankomt direct asiel aanvragen. Eduardo heeft in Spanje en Frankrijk ge zworven. Dus daarom mocht hij niet in Nederland blijven." Maar hij heeft in Rotterdam een meisje ontmoet waar hij verliefd op is geworden. Hij is toen met haar getrouwd en woont nu in Rotterdam. Ik heb geen kon takt meer met hem. Het is zo dat een vluchteling mag blijven wanneer hij trouwt" „Laatst las ik een artikel over schijnhuwelijken. Het gebeurt erg veel tegenwoordig. Het kost een vluchteling een hoop geld. Eduardo had geen cent op zak. Het'is dus wel echte liefde ge weest toen hij besloot te trou wen". Mevrouw Marcus kijkt liefde vol naar het jonge poesje dat op en neer springt voor de bank. „Ik heb altijd een naar gevoel gehad wanneer er iets onrecht vaardigs gebeurde. Als kind op school al. Misschien ook door de oorlog, ik weet het niet Tien jaar geleden heb ik mij daarom aangemeld als lid bij Amnesty International." „Er zijn stinkend rijke men sen die lopen af te geven op die stakkers. Ze eten zich dik, kle den zich goed en zeggen: "Wat moeten wij nu met nog meer van die vluchtelingen in ons land. Er zijn al genoeg* Degenen die deze kritiek geven, zijn vaak jonge mensen die nog niets heb- ben meegemaakt Ouderen kun nen we vaak terecht wijzen door een vergelijking te trekken met de oorlog" Mevrouw Marcus is fel wanneer ze dit zegt „Men weet niet half hoe goed men het heeft En dan van die linkse lui die helemaal dicht klappen wanneer ze horen dat er vluchtelingen komen uit lan den waar een voor hun sympa thiek regime heerst Het maakt helemaal niet uit wie de baas is. Of het nu een rechtse of linkse regering is the burgers onder drukt". „Maar he' -n niet alleen slechte gelui®, Een hoop men sen hebben een goed hart voor de zaak. Bij ons m de kerk werd veel ingezameld. Allerlei spul len die nodig zijn in het dage lijks leven." „We hebben niet voor niets een aanbevelingscommissie. Daar zitten onder meer pastoor Goes en loco-burgemeester Scheeres in. Voor ieder wat wils, voor kerkeiijken en niet kerke- lijken. Iedereen kan zien wie achter onze ideeën staan. De mensen gaan denken: 'Staat die er ook achter, dan zal het wel goed zijn. Dan helpen we wel mee' Dat is belangrijk. Je kan daarmee de onzekerheid wegne men. Door deze autoriteiten op te voeren wordt het wel duide lijk dat de vluchtelingen geen schurken zijn. Die Hongaar die bij mij kwam is een tijdje gebleven. Hij was "Volkomen overstuur en kon het maar niet begrijpen. 'Ik ben bij familie thuis, ik ben bij familie thuis, hoe kan het?", zei hij in het Duits. Hij praatte aan één stuk door." „Dat doen ze bijna allemaal. Als maar praten. Vertellen over de toestanden thuis. De Hongaar zei telkens: 'Sie wissen was ich me ine*" Ik hoorde dat 's nachts nog. Na verloop van tijd werd hij rustiger. „Het is de bedoeling dat de op- vanggezinnen als een soort f t klankbord gaan werken. Ze pra- ten tegen je. Je hoeft niet zoveel i" terug te zeggen. Geduldig luiste-J1 ren met af en toe een bemoedi-f gend woordje. Dat is de geeste- lijke opvang die ze nodig heb-1) ben." ij „Ik denk dat het wel zal luk- ff ken in Schiedam. Men moet een jï beetje bekend zijn met het Duits, Frans en Engels. Anders j1 kan je helemaal niet met hun praten. Op die egoïstische lui na. j' verwacht ik veel respons van de f Schiedammers." Aldus Mevrouw E. M. Marcus. Schiedammers die belangstel- ling hebben en willen helpen kunnen haar bellen; 707372. Van onze verslaggever BAS VAN BOCHOVE Ton Vandersmissen zit veel in het buitenland. Europa is zijn werkterrein als man van de ex port Want de disUlleerdrij John de Kuyper heeft een groot afzet gebied in Europa. „Dat brengt met zich mee dat ik niet' veel thuis ben. Gelukkig wordt dat door de vrouw en kinderen be grepen want anders zou de lol er snel vanaf rijn. Nou moet ik ook eerlijk zeggen dat het leuker lijkt dan het in werkelijkheid is al dat gereis naar het buiten land. Je sjokt van hotel naar ho tel en van beurs naar beurs. Maar het is mijn werk, dus doe ik het". Ton Vandersmissen is er echt trots op dat het De Kuyper goed gaat Toen de ene distilleerderij na de andere uit Schiedam ver dween, kon en kan De Kuyper zich nog steeds staande houden. „Hoe dat komt? Ach. wij ver kopen blijkbaar een goed pro- Schiedammers roert de trom! duet Verder hebben wij goed personeel zeg ik dan altijd maar en verder zijn er tien generaties De Kuyper geweest dus bestaan wij al een poosje. Dat wil met zrggrn dat je dan alteen op js naam verkoopt Je moet er wat voor doen. De afdeling export bijvoor beeld, bestaat uit een fijne ploeg mensen. Mijn assistent, Jos Specht, die voelt mij geweldig aan En ik hem. Dat is noodza kelijk want anders hou je het niet vol Sinds kort probeer ik in het buitenland niet alleen onze naam te promoten, maar ook de stad Schiedam. Ze hebben mij een poosje ge leden gevraagd in de VVV zit ting te nemen. Als ik nu op een beurs ben. in welk land dan ook. dan heb ik naast onze folders van De Kuyper ook folders van Schiedam om uit te delen. Men wilde in de VVV ook een verte genwoordiger van de distilla teurs en dat ben ik geworden". Op vrijdag 5 oktober is het op nieuw feest voor Ton Vander smissen. En niet alleen voor hem, maar voor het gehele be drijf. Dan wordt in het oude pand aan de Buitenhavenweg een ontvanglokaa! geopend, zo mooi en zo vol met oude spullen uit het distilleepcyak, dat het een waar pronkstuk is gewor den. „Dit heeft een paar centen ge kost, maar dat is er wel aan af te zien. Deze ontvangstruimte is te gebruiken voor ieder doel. Tij dens de jeugduitwisseling tus sen Schiedamse en Italiaanse jongeren enkele weken geleden, hebben wij deze ruimte al ge bruikt. Maar 5oktober is het pas echt klaar. Vele mensen uit ons bedrijf hebbn er bemoeienissen mee gehad. Maar het mag nu ge- zien worden'. Naast zijn drukke werkzaam heden heeft deze 4?- jarige Schiedammer niet veel tijd voor hobby's. Toch zegt hij bij herha ling dat hij niet stil kan zitten. Zelfs gisteren, op de dag van zijn jubleum, heeft het de direc tie moeite gekost om hem huis te houden. „Ik heb een best tehuis, daar niet van, maar wat moet ik nou thuis doen. Er is nog zo'n hoop werk te doen, zeg ik altijd maar". Deze week is het weer de Vre desweck. Vanaf 19S7 wordt in de laatste week van september de ze zgn. Vredesweck gehouden. Initiatiefnemer hierbij is het In terkerkelijk Vredesberaad - IKV), een samenwerkingsver band van een aantal kerken. Het IKV heeft o.a. tot doel studie, voorlichting, bewustmaking en politieke aktie m.b.t de vra??*n van oorlog en vrede. Vragen dit* uiteraard ook met-kerkelijke 'mensen aangaan. Vragen ook waarbij mensen vanuit ver schillende levensbeschouwingen tot dezelfde konklusies wat be treft de praktijk kunnen komen. Een van de gedachten van het IKV is dat de vragen van oorlog en vrede ons allemaal aangaan, of we nu inwoner van *t Harde zijn of Schiedam. De Vredes- week is een middel waarbij elk jaar weer gepoogd wordt nieu we impulsen te geven aan aktie en bezinning, vooral ook op plaatselijk vlak. Dit jaar staat de Vredesweck wederom sterk in htf teken van het verzet tegen de kernwapens. Sedert 1977 voert het IKV nl. campagne tegen de kernwapens met als motto: "Help de kern wapens de wereld uit, om te be ginnen uit Nederland." Inmid dels zijn er in Nederland zo'n 300 kernen (plaatselijke groepen) aan de stag, die bezig zijn om het probleem van de kernwapens aan de orde te stellen in gezin, school, politieke partijen enz. Ook in Schiedam is zo'n kern. Voor de hele campagne staat zo'n Silo jaar. met als einddoel verwijdering van de kernwa pens uit Nederland. Dit weer als poging de bewapeningswedloop (steeds meer. steeds geraffineer der) te doorbreken. Centrale gedachte bij deze campagne is uiteraard dat kern wapens onder geen enkele om standigheid aanvaardbaar zijn en uiteindelijk leiden tot de on dergang van de wereld. De bom, die op 6 augustus 1945 op Hiroshima viel, veroorzaakte naar schatting zo'n 140.000 tot 240000 doden. En uit ooggetui genverslagen weten we bij be nadering wat een verschrikke lijk lijden die dag en daarna te weeg werd gebracht: schoolkin deren met geheel verbrande huid, die om water vragen; hun huid in vellen langs hun li chaam hangend. Mensen die bloeden uit hun ogen. Blus bak ken waaromheenhalf verbrande mensen zich verdringen. Een meisje van 3 jaar, dat wa ter heeft gevonden in een blikje en dit aan haar op de grond lig gende moeder probeert te geven. Maar haar moeder is dood. Een vrouw, die getracht heeft haar baby te bcaritrrram. Haar rug is zwart geblakerd, maar de baby hangt nog aan de borst Mensen, die klem zitten onder het puin en aangevallen worden door dol geworden honden. Een bran dend. levend paard. De rivier vol lijken. In het wilde weg geslingerde trampas sagiers. De vuurstorm, die 6 uur lang door de stad raast. De zwarte, olieachtige, dodelijke radioaktieve regen daarna. De monstrueuze zwellingen van mensen die dachten dat ze er nog redelijk afgekomen waren en toen stralingsziekten kregen, (overgenomen uit de Vredes- krant 1978) De huidige voorraad kernwa pens staat gelijk aan meer dan een miljoen Hiroshima-bom men. Zonder angst te zaaien, maar de ontwikkelingen "nuch ter" bekijkend, moeten we zeg gen: Of de kernwapens schaffen ons af öf wij hen. Een eenzijdige Nederlandse stap garandeert geen gunstig effekt, maar alle andere pogingen hebben tot nu toe gefaald, We moeten het pro beren! De IKV-campagne richt zich dit jaar sterk op de plaatselijke politiek. Meer dan de helft van de Nederlandse bevolking is het eens met het IKV. Dit zal zijn weerslag moeten vinden bij de Tweede-Kamerverkiezingen. Daarvóór moeten de verkie zingsprogramma's vastgesteld worden op kongresaen, waar veelal plaatselijke vertegen woordigers zitten. Daarom moet mede van onderaf de nodige druk komen. PPR. 1*SP, CPN deelden het IKV-standpunt al. de PvdA is in april dit jaar gevolgd. Het verzet tegen de kernwa pens moet doorgaan, we mogen niet vervallen tot moedeloos heid of onverschilligheid. Het Is te hopen, dat ook de plaatselijke politici en de plaatselijke afde lingen van de politieke partijen aan de tand worden gevoeld. Daarom: Schiedammers, roert de trom: weg met de bom! HERMAN NOORDEGRAAF

Het Vrije volk | 1979 | | pagina 5