e ver Reactie uit Moskou op HVV-mterview Olieprodukten ook duurder Medaillewinnaar terug Eén op tien reist 'zwaif in tram/bus JUIST HU! Ëlvt IVvvv Justitie m actie tegen 'import' van prostitnées Doek valt over Haagsche Kringen Tweederde is voor maximum salaris Jongen doodde vrouw in paniek na aanranding STUDEREN MET VALS DIPLOMA Afgerukte arm weer vast Cüïïnnmn Klok één uur terug 'Misschien, kom ik nu wel vri Wij een abonnee, u een unieke handdoek. I I i 1 I I L B I I I I I ■I op de Femina Gouden tip? 10% federatie bouw en houtbonden Vrij zonnig INFORMATIE OVER BEZORGING: Bella Kortsjnoj: P r r Zaterdag 29 september 1979 34e jaargang no. 9893 HOOFDREDACTEUR HERMAN WIGBOLD (Van onze sociaal-economische redactie) ROTTERDAM - Burgemeester Van der Louw van Rotterdam heeft stakers en directie van de kunstmest- fabriek Albatros in Pernis opgeroepen om weer te gaan onderhandelen. In telegrammen aan beide par tijen zei hij gisteravond dat hij "nieuwe conflicten met mogelijke ernstige risico's wil vermijden." (Van onze sociaal-economische redactie) ROTTERDAM De havenslepers staken dóór. Op een rumoerig verlopen informatiebijeenkomst van de Vervoersbonden FNV gisteravond verwierpen de slepers het aanbod van de directie van Smit Inter nationale om bij wijze van "voorschot" de 28,50 bruto per week uit het haven-akkoord te verwerken in hun c.a.o. voor volgend jaar. Smit had met dit "uiterste bod" gehoopt dat de sleepboten maandag weer zouden kunnen uitvaren. Zie verder pagina 3 IP voor alle werknemers in de bouw en hout (Van een onzer verslaggevers) HILVERSUM - „Haag sche Kringen" de parle mentaire televisierubriek van de Vara, komt defini tief niet terug. De bemid deling in het conflict tus sen de presentatoren Joop van Tijn, Koos Postema en Harrie van Wijnen en regisseur Siem Suurhoff aan de ene kant en eind redacteur Hans Jacobs aan de andere, is mislukt. SEXFILMS TE HUUR 6 voor 25.- FILMSHOP PENDRECHT Acteur Bruce Bennett (rechts) en regisseur Nicolai van der Heijden bekijken een Amsterdamse locatie "van de brug af'. De 73-jarige Amerikaanse acteur Bruce Ben nett zal een van de hoofdrollen spelen in de Nederland se speelfilm, die Nikolai van der Heijde maakt naar de roman "Laat de dokter maar schuiven" van Toon Kort- ooms. Bennett, die in 1928 op de Olympische Spelen in Am sterdam een zilveren medaille bij het kogelstoten won, speelt een uit Nederland afkomstige Amerikaan, die na vijftig jaar zijn vaderland bezoekt. Medespelers zijn onder meer: Jo de Meijere, Joop Doderer, Piet Bamber- gen, Paul Cammermans, Hans Boswinkel en Rob van Reijn. Bol 010- 117100 Niets om wakker van te liggen, hoor. Hooguit even wakker opletten. De zomertijd zit er weer op en de klokken moeten dus 'n uur TERUG. Officieel gebeurt 'dat vannacht om drie uur precies: dan zetten ze sta tions- en stadsklokken één uur stil Wij langslapers kunnen onze klokjes gewoon voor het slapengaan al vast een uurtje terugzetten. Beloning na een slechte zo mertijd: een nacht die een vol uur langer duurt! Maak er een gepast gebruik van. Zie pagina 23 Slepers hone] l Smite hutei rate aanbod^ weg Witte de Withstraat 25.3012 BL Rotterdam, tel. 010 - 14.74.00 Opgeven van TIPS (rubrickadvertenties)tel. 010 -11.92.00 Van der Lc uw wil geen geweld bi Albatros Van der Louw wil niet bemid delen, maar eventueel wel een eerste gesprek leiden. De Indus triebond FNV heeft inmiddels al laten weten een gesprek niet uit de weg te zullen gaan. Districts bestuurder Piet Janssen: "Al is de kans op een resultaat nog zo klein." Het conflict bij Albatros draait om hetzelfde als bij Shell: een* vijfploegendienst en daar- nfee een 35-urige werkweek. ;<Over de staking bij Shell Moerdijk wordt vandaag in twee vergaderingen, beslist door dè betrokkenheden van de In dustriebond FNV. Bij Shell Per ms8 is vanochtend het werk her- Vat na de dramatische beëindi ging. De stakingen bij Shell Moerdijk en Pernis karnen kos ten het concern vijf tot tien mil joen gulden per dag, zo liet Shell-directeur drs. E. Meinsma gisteravond op een persconfe rentie weten. Die kosten lopen door totdat de raffinaderij in P nis weer in vol bedrijf is. Na door Shell met geweld beëin digde staking duurt dat nog een week. Hoeveel de staking bij Shell Moerdijk afzonderlijk kost, is niet duidelijk. De Industriebond FNV zal bij eikaar een half miljoen gulden betalen aan de werknemers die de vijf dagen bij' Shell Pemis hebben gestaakt Dat betekent 57 gulden- schoorTper dag uit de stakingskassen. In totaal zouden zeventienhonderd mensen aan de staking hebben meegedaan. ROTTERDAM - Het inter view van onze verslaggever Rien Robijns met het Pvda-Ka- merlid mr. Klaas de Vries over diens inspanningen om de se naat van de Verenigde Staten te bewegen het Salt Il-verdrag goed te keuren (gepubliceerd in HW van 11 september) heeft geleid tot een ingezonden brief uit Moskou. De schrijver, Sergei Guk, is commentator van het pers agentschap Novosti en zi jn, reac tie staat op pagina 17. De stakers bleven gisteren echter bij hun jongste eisen: ze willen de 28,50 al vanaf 1 juli dit jaar in hun loon terugzien, plus een vergoeding voor de nu vijf gestaakte weken. Stakings leider Cor van der Zanden tot een met meer dan 500 man vol gepakte zaal Engels: "We heb- -benhet hier nu niét over de cao voor 1980, het gaat nog om de cao over dit jaar. Dat moet eerst worden opgelost." De herhaalde oproep van FNV-bestuurder Nico Sannes "om terug te komen op jullie heilloze weg, met doorstaken gaat alleen nog maar meer stuk" werd slechts ontvangen met hoongelach. Een stemming over dit "dringende advies" van de bonden vond na bijna twee uur rumoer niet eens meer plaats. Met groot gejuich werd daarop wel de vraag "of gaan we door?" door de zaal beantwoord. Een ontgoochelde vakbonds bestuurder Sannes na afloop: "Ik had gehoopt op een bezin ning bij de stakers, maar ik ge loof niet dat wij gezien deze uit slag in dit conflict nog een taak hebben.," Sannes zei te bewtijfe- len of de meerderheid van van de stakende slepers, die volgens Smit werkwillig is, echter nog wil doorgaan met de actie. Hij wenste het stakingscomité "veel succes" toe na de aankon diging dat dit van nu af aan zélf zal gaan onderhandelen met Smit. "Maar de stakingsleiding probeert dan helaas al vijf we- ken."Sannes zei geen oplossing, te zien voor het slepersconflict dat sinds gisteravond nu muur vast zit. "We moeten ons maar even terugtrekken tot de gemoederen wat gekalmeerd zijn. We zullen ons nu eerst concentreren op steun aan de havenwerkers na de gevolgen van die staking." De stakers verweten de bon den dat die "onze eisen eenvou dig door de plee hebben getrok ken." Nu aan de slag gaan kost pas écht geld" aldus Cock Kraaijeveld, een andere sta kingsleider. Volgens het sta kingscomité ligt "de overwin ning op Smit" nu bijna voor het grijpen. Het comité beschouwt de vrij tumultueus verlopen vakbondsbijeenkomst van gis- Met opgeheven vinger discussieert een stakende sleper met FNV-bestuurders achter de tafel teravond als een overwinning. Volgens een aantal stakers heeft Smit gisteren al - telefo nisch - geprobeerd personeel voor een zaterdagochtend-ploeg bijeen te krijgen. Daarbij zou "met gevolgen" gedreigd zijn. wanneer stakende personeelsle den geen werkwilligheids-ver- klanng op kantoor kwamen te kenen. Ongeveer 100 stakers trokken na de vergadering naar de ha ven omdat verwacht werd. dat Smit internationale werkwilli gen wilde laten varen. (Van onze parlementsredaedie) DEN HAAG - De maximum prijzen van huisbrandolie, die selolie en petroleum gaan maandag omhoog. Huisbrando lie wordt 1 cent per liter (excl. BTW) duurder: dieselolie 12 cent (incl. BTW) en petroleum gaat 1,5 cent tot 2,7 per liter om hoog (incl. BTW); De verhoging van de maxi mumprijs voor petroleum is af hankelijk van de hoeveelheid die in één keer. wordt gekocht Stookolie wordt 10,60 gulden (excl. BTW) per ton duurder als het per trein of schip wordt ge leverd en 13,20 gulden per tank auto.. De verhogingen zijn volgens Economische Zaken het gevolg van de prijsverhogingen vain ru we aardolie half augustus. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Eén op de tien passagiers rijdt „zwart" in de Haagse trams. Daarom wil de Haagse Tramweg-Maatschappij (HTM) meer personeel in dienst nemen om de controle te ver scherpen. Dat staat in het jaarverslag van de HTM, waarin verder verontrust wordt gesproken over de toenemende agressie in trams en bussen en de daarmee gepaard gaande vernielingen. Met'rijk en gemeente wil men zich beraden over maatregelen. postbus 520:344Ó AM Woerden In de ochtend enkele mistban ken, overigens vrij zonnig en middagtemperatuur ongeveer 15 graden. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende richtingen. lokt. 2 aki. zon op onder 00,39 19.19 06.41 18.17 maan op onder 16 10 0039 16.48 01.52 (Van een onzer verslaggevers) UTRECHT „Justitie wil voor komen dat men on gestraft vrouwen importeert uit arme landen, om die hier als prostituées aan het werk te zetten". Met dit argument eiste de'officier van Justitie bij' de Utrechtse rechtbank gisteren boetes van 5000 en 2000 gulden tegen twee mensen*" ui,t Nieuwegein, die zijn beschuldigd van vrouwenhandel. De 23-jarige Rosa de^H. en haar ex- man de 28-jarige Joop de G., richtten begin dit jaar de „Seksclub Suzie Wong" op, in een Nieuwegeinse flat -Via een Indonesi sche vriendin haal den zij uit een kam pong bij Bandoeng, twee 19-jarige Indo nesische schonen. Hun ouders in Indo nesië zouden 400 gulden per maand krijgen, de meisjes zelf niets. Volgens officier mr. Droessen stond het als een paal bo ven water dat Rosa en Joop vrouwen handel hadden be dreven. „De meisjes zijn niet vrijwillig het rosse leven van Nieuwegein inge gaan. Fooitjes van klanten moesten ze verstoppen. Vooral voor „zakelijk leid ster Rosa waren ze bang". Ze konden geen kant op, aldus mr. Droessen, spraken geen Nederlands en waren volkomen af hankelijk van Joop en Rosa. De zaak kwam uit toen één van, de meisjes een klant moeizaam duidelijk maakte dat zij uit de flat weg wou. De klant schakelde de politie in. Wat het einde betekende van „Suzie Wong". De raadslieden van de verdachten toonden zich er he lemaal niet van overtuigd dat de twee, Indonesische meisjes onvrijwillig het oudste beroep ter wereld waren gaan behoefenen. Ze zouden van tevoren geweten hebben dat ze als een soort Geisha's moesten werken. De rechtbank doet op 12 oktober uit spraak. Na de beslissing van het dage lijks bestuur van de Vara om niet met de „Kringen" door te gaan, is gisteren aan de televi- siedienst opdracht gegeven een nieuwe „Haagse" rubriek voor te bereiden. De vier losse medewerkers aan het televisieprogramma spraken aan het eind van het vorige winterseizoen hun on aanvaardbaar over Jacobs uit Zij konden met meer met hem samenwerken. Onder leiding van Piet van den Ende, directeur Radio van de Vara werd na veel getouw trek een arbitragepoging onder nomen. Jacobs zou niet meer als eindredacteur maar als gewoon redactielid aan „Haagsche Krin gen" gaan werken. Iedereen, be halve Jacobs zelf, verklaarde zich daarmee akkoord. Hans Jacobs trok zich begin deze week helemaal terug. .Waarna ook Van Tijn, Postema en Van Wijnen er geen zin meer in hadden. Gisteren viel het doek over „Haagsche Kringen" definitief, toen als "laatste Piet van den Ende zijn rol in de arbi trage opgaf. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM - De meerderheid van de Ne derlanders (61 procent), vindt dat er een maxi mumloon moet komen. Zo'n plafond in het inko men zou ook moeten gei den voor sportmensen en artiesten die veelal maar een klein aantal jaren veel kunnen verdienen. Dat is de uitslag van een NIPO-enquëte, die ook aantoonde dat de meeste voorstanders van een maximumloon wor den gevonden bij FNV- leden en PvdA-stemmers (73 procent). De ondervraagden zijn er minder zeker van of het ook mogelijk is het loon te begrenzen. (49 pro cent vindt van wel, 44 procent denkt dat het niet haalbaar is). Vijftien procent van de -5 geënquêteerden gaf toe wel eens jaloers te zijn op mensen die meer geld verdienen dan zij zelf." Van deze "afgunstigen" is 71 procent vóór invoering van een maximuminko- men. Zijpe 11 (achter Slinge) Tel. 010-100948, 's avonds 382091 HARDENBERG - De 19-jari- ge J. W. uit Hardenberg heeft bekend dat hij op 6 september de 30-jarige mevrouw H. Reintz heeft verkracht en daarna ge dood. W. had de vrouw op een landelijke weg opgewacht en HEERLEN Een gouden tip moet lelden tot meer licht in de roof van twee miljoen aan va kantiebonnen in Heerlen. Tien percent (twee ton) krijgt de tipgever, wanneer de totale buit dankzij zijn aanwijzingen wordt teruggevonden, vijf per cent, wanneer een geringer ge deelte wordt getraceerd. UTRECHT - Buiten landers, die in Nederland willen studeren, proberen steeds meer toegang tot de universiteiten te krij gen met vervalste diplo ma's. ,,'t Is niet schrik wekkend, maar wel merkbaar", aldus de Ne derlandse Stichting voor Internationale Universi taire Samenwerking Nuf fic. De Nuffic, die adviezen moet geven over de waar de van de studiepapieren van buitenlanders, heeft dit jaar met enkele tien tallen vervalste diploma's te maken gehad op een to taal van ruim 1300 advies aanvragen. De organisa tie heeft de Nederlandse universiteiten het advies gegeven meer attent te zijn op vervalsingen, zo meldt het „U-blad" van de Utrechtse rijksuniver siteit. De vervalsingen die worden gepleegd varieren van het aanbrengen van wijzigingen op het origi nele diploma tot het eigenhandig vervaardi gen van „studiecertifica ten". Een ernstige zaak, maar op zich geen reden om iemand bijvoorbeeld de grens over te zetten, als de verwachting ge wettigd is dat hij dan m eigen land grote proble men krijgt, zo stelt het Nuffic. Tot nu toe is slechts in een enkel geval de offi cier van Justitie op de hoogte gesteld van knoeien met buitenlandse diploma's. (géén onder nummer) Vroog noor de old. abonnee-senrke maandag t/m vrijdag rot 19.00 uur joterdcg lol 16,00 uur Zit ook adreuen op do stfippogino (Van een onzer verslaggevers) MAASTRICHT - Na een operatie van tien uur is in Maastricht gisteren de afgerukte arm van een 50-jarige arbeider Weer aange hecht Het ongeluk gebeurde gisternacht aan een transportbank van een Maastrichts bedrijf. De patient maakt het goed, maar het is nog onzeker of de operatie werkelijk een succes zal worden. t met geweld in zijn auto geduwd. Hij bracht haar naar het Vrie- zenveense bos. Nadat hij de vrouw had verkracht, raakte W in paniek toen zij vertelde de politie tè zullen waarschuwen. Hij kneep de keel van de vrouw dicht en verborg het lijk. De jongen bezocht de plek van het misdrijf de dagen erna nog enkele keren om te kijken of het al was ontdekt De politie hield W. op 15 sep tember aan zijn alibi - dat hij bij een buurtonderzoek had ge geven - met klopte. Ook hadden getuigen verklaard dat zij de auto van W. in de dagen na het misdrijf in het bos hadden ge zien. Het duurde nog tien dagen voor W. een volledige bekente nis aflegde. ROTTERDAM „Ik hoop dat het Viktor nü zal lukken mij en onze zoon Igor uit de Sovjet- Unie te kFijgen. Vroeger was er geen regering, die het iets kon schelen als hij weer een beroep op Brezjnjev had gedaan om ons vrij te latpn, maar nu hij het doet als Zwitsers staatsburger, zal het de staat Zwitserland toch niet helemaal onverschillig la ten. Wie weet legt dat gewicht in de schaal." Zo reageerde gisteravond me- vrouw (Isa) Bella Kortsjnoj op het feit dat haar man, de van het Russische staatsburgerschap vervallen verklaarde schaak grootmeester Viktor Kortsjnoj, de Zwitserse nationaliteit heeft verworven. Zij deed dit in een exclusief telefonisch interview met onze verslaggever Hans Hoffmann. Alstublieft Voor u Van Het Vrije Volk 'n Mooie lekker rulle en bovendien zeer exklusieve badhanddoek Met de 100 jarige Rotter damse Willemsbrug erop afgebeeld Zomaar Voor nop Tenminste, als u ons "n nieuwe abonnee bezorgt Kom. u weet vast wel iemand Misschien bent u zeil nog geen abonnee Laat u toch zeker gewoon iemand anders (die dat 1 i wel is) uw naam UlvcSbl*®' opgevem» Vfiy* |M-lïrlrt V* Da s geen punt Oh ja de handdoek kun! u bestellen in de kleu ren rood. bruia blauw of groea Het formaat is 50 b» 100 cm En de kwaliteit die is uitstekend' Stuur Het Vrije Volk naar Naam. Adres- Postcode: Plaats. Soort abonnement: kwartaal jaar )-{ Bovendien ontvangt hij/zij Het Vrije Volk eerst nog 2 weken gratis Als beloning stuurt u die mooie, exklusieve handdoek toe aan: Naam: Adres- Postcode: Plaats: Kleur rood bruin blauw groen (s.v.p. de gewenste kleur aankruisen). Stuurt u de bon. volledig ingevuld, in een open envelop zonder postzegel aan: Het Vri|e Volk, Antwoordnummer 1579 3000VB Rotterdam.

Het Vrije volk | 1979 | | pagina 1