Bijdorp vreest overlast van jongerencentrum |OngevaUencijfers: ién dode Rijnmond houdt Open Huis Bingo-avond van 'de Ooievaars' ERT AG Videofoon! Paraatheid? Bi or not bi? Plakken? m Bontjas ontvreemd Auto botst op brommer [Br andweerwedst rij den rtote schade bouwwerk schiedam Militaire oefening WOENSDAG 3 OKTOBER 1979/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM De wijk Bijdorp vreest overlast te krijgen van het Open Jongeren centrum, dat binnen twee jaar zal moeten verrijzen op op de hoek van de nieuwe Damlaan met de Schiedamse- weg. Bijdorp is bang voor vernielingen, geluidsover last en spreekt bij voorbaat al over „rotzooima- kers", daar waar het de jeugd betreft Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM Om efficiënter te kunnen werken heeft het Schiedamse politiekorps een video-installatie in gebruik genomen. Door een kort programma wor den dienstdoende agenten dagelijks op de hoogte ge houden van voor hen van belang zijnde gebeurtenissen en worden hun mededelingen gedaan. Commissaris van i Haagen: "Toepassing nieuw". Van een onzer verslaggeefsters SCHIEDAM Burgemeester en wethouders hebben besloten een commissie welzijn jeugd en jongeren in te stellen. De commissieleden moeten de verschillende jeugdvraagstukken bestuderen, waaronder het vanda lisme. Bij hun adviezen aan B en W dienen ze rekening te houden met het rapport naar aanleiding van de on geregeldheden in het najaar van 1978. Grote groepen jongeren raakten toen in Groenoord met elkaar slaags. De oktoberrellen vorig jaar hebben aange toond dat er voor de jeugd nog heel wat ge daan moet worden. lip Redactie n editie Schiedam: Hoogstraat 76 Schiedam Telefoon (010) 265205 266646 Videofoon links: "Hallo, is u daar?" Videofoon rechts: "Ja! Ben ik in beeld SCHIEDAM-HVK, dat lange tijd heeft uitgezien naar een verhard handbalveld, vraagt zich af of ze blij moeten zijn met wat nu tot stand is gekomen. Aan de Joppeiaan ligt een verhard veld, maar zonder toplaag. Om dat de lijnen al op het veld zijn aange bracht, gaat de ver eniging HVK ervan- uit dat dit het dan is. Voor een van de doe len bijvoorbeeld, is het veld ongelijk en voor het overige te ruw om erop te spelen zonder last van bles sures te krijgen. és SCHIEDAM Vandalen t>ben grote schade aange- p een bouwterrein op hoek van de Burgemees- van Haarenlaan en de Vlaardtngerdijk. Er is met rollen dakbedekking gesme ten en er zijn vaten met pek omgegooid. De schade be draagt 8000 gulden. mmm introduceert video Een afvaardl- van alles neer te die hij vreest, wist zetten." Hij was de hij gisteravond houw van enkele ook te vertellen, kleedlokalen bij de dat het parkje op sportvelden nog de hoek van de niet vergeten. Bij- Nieuwe Damlaan dorp heelt daarle- en de Schiedamse- gen jarenlang weg door de komst strijd gevoerd met van het jongeren- bezwaarschriften. Wethouder ging van de com missie wijkbelan gen Bijdorp was gisteren aanwezig hij de vergadering van de commissie Vorming en Re creatie en het voorstel van wet houder Posthoorn te bekritiseren. Hij had voorgesteld om het Open Jon gerencentrum op de desbetreffende plaats neer te zet ten, omdat dat de enige mogelijkheid zon zijn. De heer Ter Haar zei na mens Bijdorp, dat het Open Jonge rencentrum beter aan de andere zij de van de Nieuwe Damlaan kan wor den neergezet, naast de sporthal. Bil zei. dat Bijdorp niet onwelwillend tegenover een Open Jongeren centram in de buurt staat, maar dat de plaats wat centrum zou ver loederen. Het Posthoorn was het fietspad zou door in het geheel niet overmatig gebruik tnet Ter Haar eens, van bromfietsers, Geluidsoverlast auto's en vracht kon het volgens wagens eveneens hem niet opieve- te veel te lijden ren, omdat het krijgen. Een op- verkeer op de merking. die door Nieuwe Damlaan Posthoorn teniet de herrie verreweg werd gedaan met: zou overtreffen, „dan kunnen we Hij vond het klei- altijd nog paaltjes ne stukje grond -neerzetten om dat naast de sporthal tegen te gaan.' niet geschikt voor de bouw van het Jongerencentrum. De leden van de raadscommissie hadden slechts lo vende woorden voor de plannen van Posthoorn. Al len zaten nu te wachten op het ongelukkig is ge- slaan van de eerste kruist door be- kazen. Ter Haar paal. Ze konden r»aarschriften 1 het ongeloof- wel begrip opbren- van Bijdorp, gaat gen voor de klach- een broodnodig ten van Bijdorp en project de mist in." zou daarom zal de ge- Piet Penning, de zijn. Hij zei verder, meen te eerst on- voorzitter van de dat Bijdorp op het derzoeken of het werkgroep Open een plekje bij de sport- Jongerencentrum, hal geschikt is. waardig, dat het de enig mogelijke bouwplaats Arie Vertinde van de PvdA stel de voor om toch meteen met de realisering van het centrum voorzie ningen aan te leg gen tegen geluids hinder. «Als de bouw wordt door- ablik in rechteloze situatie tih »Het bestem- kreeg van Ter Haar drong Posthoorn de toe- mingsplan is ver- erop aan om het zegging los om in ouderd en de ge- voorstel serieus te meeote neemt die bekijken, want- kans waar om er naast de overlast. geval van uitstel voor een noodop lossing te zorgen. mUI. -s. (Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM - Bij een totaal stal verkeersongevallen van in de maand september Is In dam één dode te betreuren veest. Achtentwintig mensen ramen er met lichte vtrwon- laf enéén^moest metern- letsel fn het ziekenhuis wor- t opgenomen. Vorig jaar september bedroeg totale aantal ongevallen op aat nog 170, doden vielen er (sterniet Bij de ongelukken waren 211 personenauto's, 3 vrachtwagens. 28 bromfietsers. 17 fietsers en voetgangers betrokken. Op voetgangersoversteekplaatsen f deden zich geen ongelukken I voor. Kinderen waren in prak- j Usch geen geval bij enig ongeluk t betrokken. j Ala belangrijkste oorzaken neemt de Sehiedanwe politie: geen voorrang verlenen, te dicht 1 volgen, onoplettendheid, on- voorzichtig achteruit rijden en stippen. De politie hoopt met de video- installatie de interne communi catie op het hoofdbureau te ver beteren. Door een druk op een knop verschijnen op de monitor dienstaanwijzingen en voorlich tingsfilms in de vorm van een nieuwsbulletin. Op het hoofd- bumreau van politie heeft men lang nagedacht over de aan schaf, maar koos men toch voor de invoering vanwege de doel matigheid. Commissaris Van der Haagen:- „We kunnen nu iedereen gelijke dienstinstructies geven, zonder twintig keer hetzelfde verhaal af te draaien. In het verleden moesten we dat wel, omdat we met een vijfploegendienst wer ken." Volgens Van der Haagen is toepassing van video voor de in structie geheel nieuw. „Het is mij in ieder geval niet bekend, dat andere korpsen er gebruik van maken", zegt hij. De video-installatie staat in een zogenaamde informatieka mer, waar iedere agent voor zijn vertrek vanaf het bureau door heen komt In vijf minuten tijd komt hij aan dé weet, wie ge zocht wordt, waar hij op moet letten en wat eventueel te ver wachten is. Op de band wordt ook informatiemateriaal afge draaid over bijvoorbeeld vals geld. De video zal naast informatie verschaffing cn instructie ook worden gebruikt voor het vast leggen van misdrijven en onge lukken. Zaken waarvoor voor been een fototoestel werd ge bruikt. De politie verzekert dat ze de nieuwe aanwinst niet zal gebruiken, voor het vastleggen van demonstraties en stakingen om daar de „raddraaiers" uit te pikken, „Daarover kan gêen misverstand bestaan",' aldus Van der Haagen. ..Al jaren gele den hebben wij besloten om zul ke zaken niet te fotograferen. We zullen ze dan ook niet met de video opnemen." Commissie voor jongeren aan de slag In dat rapport werd onder meer geadviseerd om zo snel mogelijk een Open Jongeren centrum van de grond te laten komen. Ook de jeugd in de leef tijd van 12 tot 16 jaar had vol gens het rapport een sterke be hoefte aan een eigen onderdak. Eén van de opdrachten van de commissie welzijn jeugd en jon geren is daarom het plannen maken voor voorzieningen ten behoeve van jeugd cn jongeren in Schiedam. Een andere taak is te onder zoeken op welke manier de in spraak van jongeren in het ge meentelijk beleid geregeld kan worden. De werkgroep die zich bezig heeft gehouden met de rellen stelt in het rapport dat in spraak onmisbaar is voor oplos sing van problemen. Zij pleit voor een eenvoudige procedure waarbij vooral de ongeorgani seerde jongeren betrokken moe ten worden. Het rapport spreekt ook over de ongeveer 700 bui tenlandse jongeren- „In de grote steden houden zij zich op straat op en gedragen, zich provoce rend omdat ze buiten hun wil naar Nederland zijn gekomen en het thuis niet kunnen vinden met hun ouders. Onder hen is sprake van toenemende crimi naliteit" Ook voor hen ziet de werkgroep een oplossing in een eigen centrum, dat ook open zou moeten staan voor Nederlandse jongeren. Met dit soort zaken gaat de in te stellen commissie welzijn jeugd en jongeren aan de gang. Als leden wil men aanwijzen: de wethouder van Vorming en re- creatie in dit geval Posthoorn of een vervanger, drie leden: uit de commissie voor vorming en re creatie, een lid namens de dienst gemeentewerken, de gemeente lijk onderwijsconsulent en de jeugdconsulent Daarnaast zal ook nog iemand van de gemeen- v tepolitie aangewezen worden. V Het is eenzelfde soort forma tie als bij de werkgroep die het rapport na de rellen heeft sa mengesteld. Alleen de jeugd werkers ontbreken. De commis sie krijgt wel het recht om des kundigen bij haar werft te be trekken. De seeretarb van de nieuwe commissie zal de heer G. IJL B. Boes zijn van de afdeling onder wijs. Zijn plaatsvervangster Ss mevrouw IL J. Idjtsman van de afdeling cultuur, sport- en jeugdzaken. Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM - De Dienst ten- iraai Milieubeheer Bijnmond houdt op zaterdag 6 oktober een open dag. Iedere geïnteresseer de Rijnmondburger kan die dag tussen IX en IJ uur het nieuwe pand aan de 's Graveiandseweg 065 in Schiedam bekijken. De bezoekers kunnende meidkamer aanschouwen en kunnen inzicht krijgen in- de wijze waarop klachten worden verwerkt Er zullen tevens en kele milieu-proefjes worden verricht in het laboratorium. Op de zevende etageis een tentoonstelling; ingericht met veel foto's.' Öe inruk wagen ge vaarlijke stoffen en een'geluids wagen kunnen van binnen wor den bekeken. In de filmzaal zal elk half uur een lezing met dia's worden gehouden. Milieudes kundigen zuilen de gehele dag aanwezig zijn om vragen te beantwoorden. Zij zullen tevens de computers en het automa tisch meetnet uitleggen. -Iedere bezoeker krijgt bij bin nenkomst een informatiepakket in handen gedrukt, terwijl voor iedere tiende en vijfentwintig ste bezoeker een verrassing klaarligt. SCHIEDAM - Omdat de 33-jarige automobilist L. P. op de Joppeiaan de bocht te gróót nam. kwam hij frontaal in bot sing met de 43-jarige J. de J. die op een bromfiets reed. Met schaafwonden en een fractuur Is De J. in het Vlaardingse Holy- ziekenhuis opgenomen. SCHIEDAM - De Schiedamse Invali den Sportvereniging 'de Ooievaars" erga» niseert vanavond om acht uur een t bingo- avond in de grote zaal van de Christelijke Sociale Belangen ass de Lange Haven 73. Het batig saldo van de bingo zal ge heel ten goede ko men aan Se Ooie vaars. _w Decente vt- dcofoon, u weet wel die telefoonapparaten waarbij je onder het spreken ook mekaar kan zien, is in Nederland in gebruik genomen. De primeur van dit uiterst vernuftige apparaat ia te be wonderen voor hei postkantoor op het Rotterdamse Delftseplein. W Het ministerie van De- fensie adverteert dezer dageh'over het houden van de militaire oefening „Donderdag 10." De bedoeling van deze exercitie is de pa raatheid van de Nederlandse soldaten te testen, In geval van oorlog moeten de manschappen immers onmid dellijk kunnen worden opge roepen. „Donderdag 10" is zo geheim dat die begint, volgens de advertentie, „op een onver wacht tijdstip." „Bedoelde oefening." zo wordt verder gemeld, „wordt niet gehouden op of gedurende het weekeinde!" Aanvullend hierop zou Ik het ministerie Aan Defensie ook de suggestie willen doen bij onze lands grenzen de volgende bordjes te plaatsen: „Vreemde mo gendheden, gelieve tijdens het weekeinde, ons land niet bin nen te vallen!" OFFICIËLE PUBLICATIE MINISTERIE VAM DEFENSIE KONINKLIJKE LANDMACHT In oktober 1979 zat gedurende drie dagen een oefening worden gehouden waarbij één der parate brigades wan de Komnktyke landmacht op volledige oorlogssterkte wordt gebracht. Hiertoe zal een zeer beperkte groep reserve- en dienstplichtig# mHitairen met klem- en groot verlof, me! een motutisatiebessemming bg de betref fende brigade gedurende drie dagen m werkettpe dienst worden geroe pen. Os oefening zal onder de naam ..DONDERSLAG 1(7" woeden gehouden en vangt aan op een onverwacht tijdstip. Cedoatde «wtentog wordt met gehouden op of gedurende het weekeinde ue daadweineinke opfoep voor dejeoeferMno..üowutetoLAtj gaat uit5S| V De werk- - groep Bi seksualiteit opent vanavond in bet NVSH-info centrum. Kon. Em- «plein 1. Rotter dam, om 20.00 uur het nieuwe seizoen met een zoge naamde Thema- avond. Het thema is: 31 or not Bi?" Iedere bezoeker kan. als hij of zij daar prijs op stelt de vraag ook in het midden laten, on der bet mom van „to bi or not to bi?". Jtat zoeken weopf1 W De AMRG-Ban k adver- teert nu met een postze gel txin koningin Julia na met de tekst: Voortaan plakken wij "m." Ik vraag me af of dat Hare Ma jesteit wel behaagt. VLAARDINGEN - Wie tientallen brandweer- O's naar het terrein van Le- Sunlight bv aan de Delta- ►ziet rijden, hoeft niet direct lern grote brand te denken. Dertien Unltever-brandweer- korpsen zuilen elkaar die dag namelijk bestrijden in brand weer- en EHBO-wedstn jden, die om 8.30 uur beginnen en de gehele dag zullen duren. De korpsen zijn afkomstig van Vestigingen van Unilever uit het gehele land. Van onze sportredactie Ifte, t, ■,,;v (Vaneen onzer verslaggevers} SCHIEDAM - Een jas van ko nijnebont b gistermiddag gesto len uit een winkel aan de Koe markt Het korte Jasje had een waarde van 380 gulden. Aangif te van de diefstal deed de SS-ja rige verkoopster P. B, van de W. Een foto-camera en een zak- rekenmachine zijn in de nacht van maandag op dinsdag gesto len uit de auto van de 30-jarige directeur T. van L. De man had de wagen geparkeerd op de Poe Is laan in de StachthuUbuurt. Een deur van de wagen was ge forceerd. Een krutwagentje ter waarde van 400 gulden is verdwenen uit het tuintje van de 41-jarige roe vrouw A. P. van der K. Zij had het wagentje als decoratie in haar tuin aan de Kerkweg staan. i'A H.

Het Vrije volk | 1979 | | pagina 2