Trechter slecht bezochtmaar: KAPOTTE ACCU: PAMEKEVLÜN8 Zandbakken weer ververst Onder- schrift Jumbo Dub beltjesh aringen Bezoek Coöp Museum! W Bestuurder met glaasje opbotst tegen paal schiedam ipül wmmm. m CREMATORIUM ZATERDAG S OKTOBER 1979/HET VRIJE VOLK/PAGINA WêmM De Trechter aan de Overschiesestraat, Van onze verslaggever ONNO BUITER SCHIEDAM - Met een bezoekersaantal van ge middeld zes per week lijkt het project voor Mensen zonder Werk, De Trech ter, nog niet erg geslaagd. De subsidie van 120.000 gulden en de goede wil van de gemeente Schie dam schijnen verloren moeite te zijn. De vraag rijst of werklozen wel be hoefte hebben aan een timmer- en knutselruim- te en of zij wel met andere werklozen over hun si tuatie willen praten. Project ^Parasiet' Frank Krommenhoek is zelf i-at. tijdenlang werkloos en beeft zich jaren geleden aan De ïfirechter verbonden. Hij zegt flyer het project en de schroom vasi de werklozen om er gebruik van te maken: «Ik ervaar het •put Als werkloze word je door 'Je omgeving aangekeken. Je bent een parasiet een nietsnut «Be profiteert van de sociale uit- keringen. Vele werklozen voe len zich daardoor minder iKMkftL JEe durven niet aan .an*. m Hans Verlinde: De Trechter is geen gunst Het is een verworven recht!' Ganzebord Erkenning Haringhandelaar J. A. Amelin'g met zijn drie harin gen voor een vooroorlogs dubbeltje. 't Gaat om V werklozen' wm Volgens de vaste krachten van het werklozenproject, Hans Vertinde en Hans Grob moeten we het niet zo donker inzien. JHet project is het eerste in Zuid-Holland en we hebben daarom nogal moeite met het bestrijden van kinderziektes. Daarnaast leeft er bij de werk lozen in Schiedam de angst om aan anderen te tonen dat zij werkloos zijn. ..aldus Harts Ver linde. coördinator voor werk loosheidsactiviteiten in Schie dam. „Wij bemerken steeds weer een grote drempelvrees, doordat werkloosheid in Zuid- West Nederland nog steeds niet is geaccepteerd. „Werkloos zijn is vies", zo schijnt men te den ken en de. werklozen schamen zich. In Limburg en Overijssel, waar de werkloosheid al veel langer aanwezig is, speelt dat niet meer zo sterk mee. Daar hebben de mensen leren leven met het feit, dat zij economisch onnut zijn". Het project voor Mensen zon der Werk ging in maart van dit jaar officieel van start in het ge bouw van het voormalige Open Jongerencentrum De Tempel in de Overschiesestraat De gehele gemeenteraad. inclusief de WD. was bereid om een subsi die van 120.000 gulden toe te kennen. Tijdens de officiële opening toonde iedereen zich zeer enthousiast, maar enkele maanden later al. in augustus, werden er in de raadscommissie voor Vorming en Recreatie vra gen gesteld door drie PvdA-ge- meenteraadsteden: „Als er zo weinig bezoekers blijven ko men. heeft het dan nog wel zin om 120.000 gulden te besteden. We geven.De Trechter nog een jaar de kans om zich te ont plooienLukt dat niet, dan zijn er genoeg andere zaken, waar voor w-e het geld kunnen ge bruiken". Het werklozenproject omvat een ontmoetingsruimte, een bi bliotheek, een informatiewinkel en een kreatieve werkplaats. In de ontmoetingsruimte kunnen.' de mensen zonder werk. werk lozen én arbeidsongeschikten, met elkaar praten over hun si tuatie, voorzover zij die be spreekbaar willen maken. In de creatieve werkplaats kunnen ze hun tijd besteden aan het be werken van hout en metaal en aan verven en lassen. Voor de werkplaats is een rooster in el kaar gezet want lassen en ver ven is moeilijk te combineren vanwege de geluidsoverlast De informatie-winkel is ge vestigd aan de Broersvest en be staat a! meerdere jaren. Daar kan men terecht voor hulp- en Jinformatie over de sociale wet geving en moeilijkheden bij uit keringen. In dat pand is tevens een doka gevestigd en een ruim te om de zeefdruk te gebruiken. In het gebouw in de Over schiesestraat gaat binnenkort de cursus Kiekte reparaties in Huis van Start, in samenwerking met de Stichting Huishoudelijke Voorlichting Tien mensen heb ben Zich daarvoor opgegeven en het team van de Trechter hoopt dat bet project daardoor een ruimere bekendheid krijgt De Trechter werkt met een kern van vier vaste vrijwillige medewerkers en twee beroeps krachten. Hans Vertinde is voor halve dagen aan project verbon den en Sociaal Cultureel werker Hans Crob is altijd in de Over schiesestraat te vinden. Hilga Bolwerkt op de Broersvest SCHIEDAM - Het Coöp museum boven Coöperatie 't Winkeltje In Schiedam is voortaan elke donderdag middag voor het publiek geopend. Vroeger moest men voor een bezoek een speciale afspraak maken. Dat hoeft nu niet meer. In 't Winkeltje kan men om te beginnen meemaken hoe boodschappen doen vroeger in z'n werk ging. Vervolgens kan men door lopen naar de bovenzaal, waar onder het genot van een kopje koffie of thee een praatje over het mu seum wordt gehouden. Daarna kan men het mu seum bezoeken. De toe gang is geheel gratis. Men kan tevens lid wor den van de Vereniging van Vrienden van -het Coöp- eratiemuseom» de WC. Ais men dat wil moet men 10 gulden storten op giro 210374 ten name van Coöp. Nieuwe Waterweg Schie dam. deren kenbaar te maken, dat ze werkloos zijn. Een ontmoeting met andere werklozen gaan ze ook uit de weg. Ze willen ano niem blijven. Een andere drem pel is zeker ook. dat ze in De Trechter plots geconfronteerd worden met vreemde mensen". Hans Verlinde daarop: ..Het begrip werken wordt iismaar voorop gesteld. Je riet het al op scholen: je gaat werken, geld verdienen. Zo wordt de wereld voorgespiegeld, maar de andere kant van de medaille komt bit ter weinig ter discussie. Werk loos zijn wordt geschuwd en daardoor blijft de „viezigheid" aan het begrip kleven". Hans Grob: „In Dienstencen trum de 4 Molens komen dage lijks zeker 300 erk lozen biie^o. Daar kunnen ze anoniem blij ven en de schijn ophouden, dat ze niet werkloos zijn. Onze be doeling is om de mensen bewust te maken van hun positie en over hun werkloos zijn te pra ten, hen te doordringen van de wetenschap dat werkloos zijn niét vies is. In de 4 Molens wordt er in het geheel niet over ge praat. Het streven van de Trechter is om de mensen te la ten denken: _Ik voel me niet schuldig". Volgens Verlinde is juist het openstellen van een centrum zoals de Trechter al een bewijs, dat er wat in het denken veran derd is. „Toch is de houding aan het veranderen. Dat is ook te merken aan de regelingen voor pro deo werk door werklozen. Vroeger verloor je je uitkering, als je werkte. Tegenwoordig kan het". Die voorzieningen zijn ingesteld door de overheid. De kwestie „hoe kijken de mensen tegen de werkloosheid aan" blijft echter overeind. De ménsen van de Trechter willen dat door voorlichting aan werklozen zelf en aan de omge ving beïnvloeden. ..Preventief werk" noemt Verlinde het In december hoopt De Trech ter dan ook met een schoolverla tersproject van start te gaan in de hogere klassen van het mid delbaar onderwijs. Vragen die aan de orde zullen komen zijn: „wat als je geen werk kunt vin den" en „wat voor sociale verze keringen bestaan er'. Die vra gen zullen worde» verpakt in een ganzebordspel: een spel op het levenspad. Je komt nu niet meer door het gooien van een aantal ogen van de dobbelsteen in de gevangenis, maar je bent plotseling werkloos: drie beur ten oversltan. Hans Vertinde: „Er zitten vra gen bii over de sociale wetge ving die ze in groepjes moeten beantwoorden. We maken ze be kend met het Arbeidsbureau, de Sociale Dienst en we leren ze hoe ze moeten solliciteren. We hopen dat ieraren maatschap pij-leer het initiatief overne men. Binnenkort gaan de brieven naar de schoolbesturen de deur uit. gaat hij verder. „Tijden ge leden hadden we ai eens afspra ken gemaakt met schoolhoofden en men reageerde zeer positief Sindsdien is er niets gebeurd en we proberen het opnieuw. Eigenlijk is het niet de taak van De Tfechter om op scholen voorlichting te geven over „wer ken" en de maatschappij. Maar we hebben gemerkt, dat daar aan weinig gebeurde", aldus Verlinde. In De Trechter zelf gaan bin nenkort gespreksgroepen van start met werklozen. Ir» de ont moetingsruimte spreken de mensen zonder werk elkaar wel, maar de diepste vragen en ge voelens komen er meestal niet uit. Die houden de mensen voor zichzelf. Om werkelijk iets te bereiken 'zullen er geplande ge sprekken plaatsvinden met in het bijzijn van beroepskrachtn. Verder gaat De Trechter voort met het verspreiden van infor matie door middel van folders in de club- en buurthuizen en in de advertentie-bladen. Dat er een grote behoefte bestaat aan informatie wordt steeds duide lijker. In de informatiewinkel aan de Broersvest wordt het volgens Hilga Bot steeds druk ker. met het verspreiden van infor matie door middel van folders in de clubr en buurthuizen en in de advertentie-bladen. Dat er grote behoefte bestaat aan in formatie wordt steeds duidelij ker. In de informatiewinkel aan de Broersvest wordt het volgens Hilga Bot steeds grukker. Het team van de Trechter heeft de opmerkingen van de PvdA-raadsleden goed in de oren geknoopt: „Als er over een jaar nog zo weinig belangstel ling is, dan stoppen we ermee", was de kritiek. Met een uitgebreid informa tiepakket hoopt het team van De Trechter de mensen aan te trek ken, „maar dat is nog niet eens het belangrijkste", zegt Hans Verlinde. „Ais we gedaan krij gen dat werklozen in de samen leving geaccepteerd worden, hebben we onze doeLstelling be reikt. Het gaat om de erkenning en slaat zelfs dat niet aan. dan moeten we de zaak gaan afbou wen. Tegen de werklozen zou ik willen zeggen: kom! Het bestaan van de Trechter is geen gunst. Het is een verworven recht!" (Van een oneer verslaggeefsters) SCHIEDAM - Een grote rookontwikkeling veroorzaakte gisteren in tramlijn 8 een lichte paniek. De bestuurder die ge waarschuwd werd door passa giers deed onmlddelijk de deu ren open. De passagiers konden bij de halte op de Koemarkt uitstap pen. Oorzaak was kortsluiting in één van de accu's. De brand weer haaide de stinkende en ro kende aocu aan de achterkant van de tram eruit "Ze hadden dat nooit mogen doen. Er staat een spanning op van 550 volt" aldus een RET-man. Dit soort gevallen knmon volg??*» hen» wel meer voor. "Het heeft niets te maken met de oorzaak van de brand in lijn 6, zo'n twee weken geleden." Vijftig passagiers konden toen net op tijd op het Churchillplein uitstappen voor dat de vlammen zich geheel meester maakten van de tram. "Het kan vocht geweest zijn, waardoor de verbinding niet meer tot stand kwam. Maar er was geen enkale reden tot pa niek De De accu zit in een huis dat brandvrij is. De kabel waar in de kortsluiting is ontstaan, is bovendien i>e!ema«i omwikkeld mt isolerend draad." De trambaan werd snel vrij gemaakt om andere trams onge hinderd door te kunnen laten rijden. Lijn 1 duwde lijn 8 naar een zijspoor, waar de technische dienst van de RET, bestaande uit vier man, lijn 8 weer rijd- klaar maakte. Zij hoefden daar voor slechts een doorschakeling te maken. Overblijven op school succes (van een bnzer verslaggeefsters) SCHIEDAM - De overblijf mogelijkheid voor kinderen op de openbare kleuter- en lagere schooi Het Windas, is een succes. Gemiddeld blijven er elke dag ongeveer dertig kleters en scho tieren tussen de middag op school. Twee maanden geleden is Het Windas gestart met dit experi ment. Men wilde ouders de gele genheid geven om hun kroost ononderbroken naar school te sturen. Kleuters; Ie- en 2e-klas sers verblijven van aoo tot 15.00 uur op school en de leerlingen van de hogere klassen van aOO tot 15.45 uur. Ouders, vooral moeders, kunnen in die tijd cur sussen volgen of gaan werken. Vier overblijfleidsters vangen de kinderen om 1215 uur op. Ze verzorgen een broodmaaltijd en laten ze dan tot 13.15 uur onder toezicht spelen. Het onderwij zend personeel neemt het daar na van hun over. De belangstel ling voor deze "service" aan ouders is erg groot De over blijfmogelijkheid op Het windas in Kethel voorziet in een be hoefte. Het experiment gaat drie jaar door. Een commissie waarin on derwijzend personeel, een ver tegenwoordiger van de School raad. een ouder van" een regel matig overblijvend kind en iemand van de adviescommissie kindercentra zitting hebben zul len het begeleiden. Wie nadere informatie wil hebben, kan bellen naar het hoofd en de hoofdleidster van "Het Windas", tel. 700245 of 709609. SCHIEDAM - De plantsoenendienst van Schiedam heeft alle zandbakken in de stad onlangs weer voorzien van vers zand. Tot een diepte ran 40 centimeter zijn de bakken af gegraven, waarna een schone zandlaag is aangebracht Schiedam ververst de zandbakken minimaal een keer per jaar. Sommige „kritieke" bakken worden meerdere malen ververst. De reden daarvan is, dat niet alleen kinderen graag in het zand ravotten, maar ook de honden en katten in de buurt Dier uitwerpselen zijn dan ook regelmatig in het zand can te treffen. Een Duits rapport meent dat het voldoende is om de zand bakken iedere drie jaar te verversen, maar in een druk ge bied als Schiedam is dat volgens de plantsoenendienst on verantwoord. Deze toch wel merk waardige combinatie van wegborden staan aan de Doenkade, afslag Zes tienhoven. Aan u om onder deze foto het meest originele onderschrift te verzinnen. Mogelijkheden vol op lijkt mij, ais u uw fantasie laat werken. Uw onderschrift kunt u sturen aan de redactie van Stukgoed en voor de drie besten zijn weer prijsjes beschikbaar van 50. 25 en 12.50. Sluitingsda tum. maandag 15 oktober. „Ik vroeg aan Jumbo in z'n stal: „Wat heb jij daar voor vreemd geval?" Hij zei: „Weet je dat niet m'n zoon? Dat is een olifantentelefoon. Altijd bel ik voor ik slapen ga. nog gauw m'n lieve moe op Soembawa." Dit rijmpje van de heer H, G. L. Pool, Pievierstraaat 95, Schagen, is het winnende fo toonderschrift bij Jumbo de olifant met zijn stok. U krijgt de eerste prijs van f 50,-. Gezien de reacties die zijn bin nengekomen was het duidelijk dat de opgave deze keer heel wat moeilijker was, dan het parkeervogcltje. Dat lag aan het plaatje waarbij gewoon wat minder ruimte was de fantasie de vrije loop te laten- gaan. Het tyveede prijsje van 25,- gaat naar de heer H. y.d. Pijl, Rusthofstraat 9, Rotterdam. Hij stuurde het volgende on derschrift bij de foto: „Ik heb hele grote oren daar kan ik goed mee horen maar heb ik geen zin dan... gaat de stok erin. Frans Vogel. De Genestet- straat 25a, Rotterdam won het derde prijsje van 1250 met het onderschrift: „Die oorjeuk komt m'n slurf uit Even 'n stokje voor steken!" Verder waren er nog heel veel leuke inzendingen, die helaas niet voor een prijsje in aan merking kwamen. W. A. Huisman. Rotterdam sturrde bijvoorbeeld het vol gende bijschrift: „Ja, hoor. dit is 'n slagtand uit m'n oor." F. van Gelder. Rotterdam: „Ik, ben met geen stok klein te krijgen." M. Bal. Capelie a/d IJssel een korte, maar krachtige: .Stok doof!" A. Vermaal, Rotterdam: „Op veler verzoek nogmaals een keer zingt Kamahl mijn song en ik dirigeer..." W. A. van Keuten. Poortugaal, de prijswinnaar van de vorige keer: „Misschien is hij rechts georiënteerd en heeft daar door wel jeuk aan zijn linker oor" A. L..Quïst-Van Kesteren, Vlaardingen: „Goed zeg, zov. stuk wattenstok!" G. J. Gorcum, Rotterdam: „Geen porseleinkast, tóch Stukgoed L. Daim, Rotterdam: „Deze olifant heeft het door. hij heeft jeuk in zijn oor." En ten slotte sneldichter van Delfthaven. Sam Cohen„Ik wil maar zeggen - dat ik trots ben op mijn durf - alhoewel ik toch wel een vrouw prefereer boven een slurf." Die goeie ouwe tijd. A Zelfs bij Rijnmond raakt men er niet over uitgepraat De geuren van ha ring. dia's van oud-Rotterdam en de veteranen van sportclub 25 brachten van de week grootmoeders tijd terug in de kantine van de Dienst Cen traal Milieubeheer in Schie dam. Bij visboer Ameling kon men voor een dubbeltje drie harin gen kopen. Hoopvol stapte het personeel met de tmalie beun erop af. Maar helaas. Ame ling nam alles te serieus en vroeg om vooroorlogse dub beltjes. Terwijl het personeel heerlijk nostalgisch bezig was. stond de telefoon in de meldkamer roodgloeiend. De klachten over vervuiling stroomden zoals gewoonlijk binnen. Dit keer voornamelijk over stinkende haringen. v" - VLAARDINGEN - Ten ge volge van drankgebruik, aldus de politie, verloor de 22-jarige M.A.A. uit Vlaardingen de macht over het stuur. Op de kruising L. A. Kesperweg - Schiedamsedijk nam hij de bocht te snel en botste tegen een lantaarnpaal. De auto werd zwaar beschadigd, A. bleef on gedeerd. Bij een controle op de Aal- scholderverlaan en de Kraanvo- geliaan bekeurde de politie twaalf (bromifietsers, omdat zij over het voetpad reden. De 46-jarige A. P. werd be- trapt op rijden onder invloed - De man werd verbal iseerd It

Het Vrije volk | 1979 | | pagina 2