Redelijke doorstroming bij jeugdigen Eindelijk beleids- Vlooienplaag. tvf 11 1 1 •11 beleids- 1»j 11 wv erMjlü Sfneid .MÏCMjt program Iqfofeg Wereldspaardag met Europese klederdrachten PROLOOG HOUDT VROUWEN SPIEGEL VOOR VRIJWILLIGERS KRIJGEN GELD F DE PliBSJiN' 1959 1979 NDU- tuinl Afscheid zomer? Hardrij ders gepakt: t* F F 3 ts Schiedam Radio uit school gestolen f* SNACKBAR Riet - Judie - Henk Aanwagen met ondergoed verdwenen Zonder betalen winkel uit n; -Sr WOENSDAG 10 OKTOBER 1979/HET VRIJE VOLK/PAGINA2 T? SCHIEDAM/VLAARDINGEN/MAASSLUIS - Het aantal werklozen Is in de maand september met 89 ge daald. Volgens de directeur van het Gewestelijk Ar beidsbureau Nieuwe Waterweg Noord, de heer J. A. van Lent, is de ontwikkeling van de vraag- en aanbod- cijfers voor de tijd van het jaar redelijk gunstig te noemen. In de komende maanden wordt het bedrijfsle ven verzocht zijn behoefte aan personeel, via de zoge naamde vraagacquisitie, aan het arbeidsbureau ken baar temaken. Eind september bedroeg het aantal werklozen 2644 (mannen: 1581, vrouwen: 1063) in het gebied Schie dam, Vlaardingen, Maas sluis, Rozenburg, Hoek van Holland en Maasland. De vraag naar mannelijk personeel daalde van 877 naar 876 en de vraag naar vrouwelijk personeel ver minderde van 108 tot 92. Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM Voor de viering van Wereldspaardag op de derde dinsdag van oktober heeft de Bondsspaar bank Schiedam weer een aardig programma in elkaar gedraaid. Omdat Wereldspaardag 1979 in het teken van de Europese Eenheid zullen negen medewerkers van de spaarbank op 16 oktober in klederdrachten van de negen lidstaten verschijnen. Een grote opkomst bij Spiegeling Groei Van een onzer verslaggeefsters SCHIEDAM - „Voor mij hoeft ie ze niet meer uit te trekken. Hij mag hem gewoon aanhouden. Ik heb er toch niets aan." Op het toneel vouwt een vrouw de onderbroeken van haar man. Uit de hele scène spreekt eenzaam heid en het vast zitten in een rollenpatroon. Het geeft de sleur aan waarin een vrouw, ook op sexueel gebied kan rken. Griezelig De kindercrèche tijdens het toneelstuk was een succes. Verrassing r* Bli&BP? eig. R. Zwaneveld-Riemersma Ampèrestraat 1 Schiedam. Te!.: 010-266375 Donderdag 11 oktober a.s. vieren Riet, Judie en Henk het 20- jarig bestaan van hun snackbar "De Pinguin". Ter gelegenheid van dit heuglijk feit draaien wij de klok terug tot het jaar 1959, het jaar van oprichting. Wij bieden u het assortiment aan uit deze tijd, voor de prijzen welke wij toen rekenden!!! i Ja, u leest het goed: Patat Patat Mayonaise Knakworst Frikadel Kroket Bitterballen Bamihapje Nasischijf 25 ct. Zure worst 35 ct. 35 ct. Kroepia 35 ct. Loempia 75 ct. 40 ct. 30 ct. iJsloliie 35 ct. Softijs 35 ct. Softijs met slagroom 50 of 75 ct. 35 ct. Sorbet En als klap op de vuurpijl is er voor groot en klein, zolang de voorraad strekt, een leuke verrassing aanwezig. Deze dag zal muzikaal omlijst worden door tamboer- en majorettenkorps "Juliana" uit Sohiedam. Wij hopen u allen op donderdag 11 oktober te mogen verwelkomen in onze snackbar "De Pinguin". Openingstijd 15.00 u—24.00 u. Tot ziens. Waterbak Loep L !- 'V 7^ ï^S^S' ^v£?> n*- - j mm In de bouwnijverheid daalde hét aanbod en steeg de vraag. De bouwnijverheid snakt naar goed-geschoold personeel, zoals timmerlieden, metselaars, op perlieden en huisschilders. Bij de metaalnijverheid blijkt de herstructurering van de scheepsbouw voorlopig nog geen verdere negatieve invloed op de werkloosheidscijfers uit te oefe nen. Het aanbod daalde van 372 naar 343 en de vraag daalde van 484 naar 453. Het aanbod van mannelijk handeispersoneel bleef vrijwel constant en het aanbod van vrouwelijk ^handeispersoneel daalde wat Het totale aanbod bedraagt 330 en de totale vraag 20. De directeur van het arbeids bureau constateert dan ook, dat "de aansluiting tussen vraag en aanbod m deze arbeidsdeel- markt volslagen zoek is". Het aanbod van kantoorper soneel daalde, terwijl de vraag bij de mannen verminderde en bij de vrouwen constant bleef. In deze sector zijn de mogelijk heden om een geschikte baan te vinden zeer beperkt (vraag be draagt 58). Ten slotte meldt het arbeids bureau dat de werkloosheid on der schoolverlaters terug loopt, maar onder jeugdigen in zijn to taliteit slechts in geringe mate daalt. „Ondanks de geringe aan sluiting van vraag en aanbod op de arbeidsdeelmarkt van jeug digen, blijft er sprake van een redelijke doorstroming", aldus de heer J. A. van Lent. De werkloosheidscijters per gemeente zien er als volgt uit (mannen/vrouwen); Schiedam 149/411, Vlaardingen 543/428, Maassluis 158/117, Rozenburg 62/75, Hoek van Holland 33/23 en Maasland 6/9. Van een onzer verslaggevers) lala»*. S SRS ietsje terug Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM - Eindelijk heeft het college van BenW van Schiedam het beleidsprogram ma voor de periode tot en met 1982 op papier gezet. Schiedam heeft daar meer dan een jaar op moeten wachten. Het zogenaamde college werkprogramma bevat een schema, waarin het gemeente bestuur aangeeft in welk jaar zij een plan ten uitvoer wil brengen. Als de gemeenteraad aanstaande maandag met het programma akkoord gaat, heeft zij een instrument om het colle ge van BenW aan de afspraken te houden. De PvdA-fractie in de ge meenteraad wilde het beleids programma twee maanden gele den al op tafel hebben bij de be handeling van de meerjarenbe groting. „Hoe kunnen we een meerjarenbegroting aannemen, als het college niet meteen aan geeft wanneer zij de plannen precies wil realiseren", zo bracht toenmalig fractievoorzit ter Dielemans naar voren. Het gevolg was, dat een deel van de PvdA-fractie tegen de meerja renbegroting stemde. Enkelen liepen de raadszaal uit om zich van stemming te kunnen ont houden. Omdat de PvdA in Schiedam samen roet het CDAregeert, hadden de socialisten graag ge zien, dat ook het CDA het be leidsprogramma eerst wilde zien en daarom eveneens tegen zou stemmen. Dat gebeurde niet. Dielemans beschuldigde het CDA daarom van het „op de tocht zetten van de samenwer king". 1 Wereldspaardag is een ai voor 'de vijfenvijftigste keer terugko mend fenomeen. Op Wereld spaardag herinneren de spaar banken in binnen- en buiten land de mensen aan het belang van het sparen: men spaart voor een appeltje voor de dorst en men spaart om via de banken anderen te voorzien van geldle ningen en die komen de econo mie ten goede. Zoals elk jaar op Wereld spaardag is iedereen volgende week donderdag welkom in de kantoren van de Bondsspaar bank. Iedere bezoeker krijgt van de negen dames in kleder dracht een kopje koffie of fris drank. Uiteraard ontvangt iedereen ook de traditionele spaarbankkalender. Deze bevat" mooie foto's van steden in de negen £.E.G.-landen. Alle kan toren van de bank zullen op die dag geopend zijn van 8.30 tot 15.30 uur en van 18.30 tot 20 uur. Iedere nieuwe inlegger, die met een minumum-inlage van ƒ25.' begint, krijgt een premie van 7,50. De schoolspaarders zuilen op school enkele cadeautjes toe gestopt krijgen. Het bestaan van Wereld spaardag wordt, zoals zovele feest- en herdenkingen de laat ste tijd nogal in twijfel getrok ken. De directeur van de Bonds spaarbank, de heer B. van Vliet, heeft zich weieens afgevraagd, maar zegt: men moet de mensen toch minstens één dag in het jaar bewust maken van het be lang van het sparen." De spaar-inleg maakt nog steeds een groei door, al is deze minder, dan in het topjaar 1977. toen de Bondsspaarbank Schie dam de inleg tot over de 200 mil joen gulden zag stijgen. "Door de werkloosheid is die er uit", zegt de heer van Vliet De Bondsspaarbank, zal in no vember overschakelen op een ander computercentrum van de gezamelijke Bondsspaarbanken In Woerden. "Het personeel kan daarmee sneller gegevens op vragen en het heeft daardoor te- -yens meer tijd om de cliënten afdoende van dienst te zijn. De directie van de bank verzekert, 'dat de modernisering geen ge- 1 volgen zal hebben voor het per soneelsbestand. Vier vrouwen van Toneel groep Proloog schetsten gisteren in het Passage-theater het dage lijks leven van een vrouw. Ze wilden laten zien hoe de ver schillende situaties, de schijn baar tegengestelde belangen vrouwen van elkaar isoleert. Een opmerkelijke zin uit het to neelstuk Spiegeling: „Dat had ik van jou niet verwacht. Ik dacht dat jullie zo gelukkig waren." De ongeveer 300 toeschouwsters waren zeer enthousiast over het optreden van de Proloog-vrou wen. Bij de diskussie aan het einde kwamen er vele reacties los. Een aantal vrouwen had zichzelf te ruggezien. „Ik heb in de pauze met een wildvreemde vrouw dingen besproken, die mijn man niet eens weet. Al mijn kinderen zijn al ouder en ik voel me nu eenzaam. Maar ik kan daar niet met hem over praten, terwijl ik hem nu juist zo nodig heb." De scène waarin een zestien jarig meisje verklaart graag haar borsten tegen die van haar vriendin te willen voelen, werd door sommigen een beetje grie zelig gevonden. De actrice: „Ik heb zelf gekozen voor vrijen met vrouwen. In deze scène heb ik proberen aan te geven dat druk van buitenaf 'die gevoelens mag je wel hebben, maar andere niet' van invloed kan zijn op je keuze. Daar moet je maar ge lukkig mee zijn. Die taboes moeten nog steeds doorbroken worden. Een vrouw voelt best wat ze wil". Bij de discussie mochten geen mannen aanwezig zijn. De actri ces hadden hier een verklaring voor. „We hebben ook ervarin gen m discussies met gemengd publiek over ons vorige vrou wenprogramma. De discussie w-erd helemaal vanuit de man nen gevoerd. Zij moesten zich- zelf bewijzen. De vrouwen kwa men zelf niet meer aan bod. Als vrouwen met hun man zijn den ken ze vaak 'Wat zal hij ervan vinden. Zijn ze alleen, dan rea geren ze zelf." De opkomst van vrouwen was mede zo groot omdat Jo Ouwens bij de Schiedamse Gemeenschap er op aangedrongen had dat er kinderopvang was tijdens het toneelstuk. De moeders konden rustig kijken terwijl de kinde ren onder leiding in de foyer met boekjes, autootjes en elkaar speelden. Een uitstekende op- tossing, die misschien overgeno men kan worden door anderen. Op 18 december is het vrouwen stuk "Spiegeling" nog te zien in Rotterdam. Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM De Schiedamse Vrijwilligerscentrale moet vol gend jaar een feit zijn. Het col lege van B en W heeft gisteren besloten om een bedrag van 45.000 gulden voor de opzet van de centrale uit te trekken. Via de vrijwiliigerscentraie kunnen allerlei instellingen, stichtingen en verenigingen een beroep doen om hulp te krijgen bij onbetaalde werkzaamheden zoals stencillen en andere kleine karweitjes. Studenten, werklo zen en andere mensen, die hun tijd dienstbaar willen maken voor anderen, kunnen zich daarbij aanmelden. Schiedam is al enige tijd bezig om een vrijwilligerscentrale op poten te zetten. Het ministerie van CRM zag echter graag, dat er voor Schiedam, Vlaardingen en Maassluis één centrale kwam en eiste onderhandelingen tus sen de drie steden. Vlaardingen en Maassluis toonden met veel interesse. Schiedam zag het be lang wel en pakt de zaak met deze maatregel meteen stevig aan. Het bedrag van 45.000 gulden is onderdeel van een voordeeltje van 330.000 gulden, die de ge meente verkreeg door gebruik te maken van het gemeentelijk spaarpotje bij de totstandko ming van de begroting voor 1980. Door het tekort van 2,3 miljoen weg te werken met de saldire- serves. bleef er een vrij besteed baar bedrag over van 330.000 gulden. Het college van Ben Wis nog meer van plan-met dat geld. Zo zal er bij de GG GD een me disch voorlichter aangesteld kunnen worden en zal er op het stadskantoor een medewerker ten behoeve van de welzijns planning aangetrokken kunnen worden. Verder zal het Beatrix- park met het geld enige verbete ring ondergaan. Wethouder Reinier Scheeres van Financien maakte deze nieuwe plannen gistermiddag bekend tijdens een gesprek over de begroting voor 1980. "Het zal wel een verrassing zijn, dat wij na alie negatieve geluiden over Schiedams finan ciële positie, toch de tarieven binnen de perken hebben kun nen houden", zo zei Scheeres over de begroting. "De regering vindt dat we de belastingen en tarieven met niet meer dan 3t4 procent mogen laten stijgen. Voor ons is dat op het ogenblik aanvaardbaar, zeker gezien de overschotten, die wij na elk boekjaar weer overhouden." In het jaar 1978 heeft Schie dam een bedrag van S miljoen guiden overgehouden. Dat geld gaat naar de zogenaamde "re serve bijzondere werken," een potje voor de bouw en verbouw van speciale gebouwen Daaruit zou bijvoorbeeld het prove niershuis gerestaureerd kunnen worden. Scheeres toont zich blij met deze meevaller, maar hij ver wacht in de toekomst ook nog de nodige tegenvallers. "Bestek '81 kost de gemeenten dadelijk mis schien nog meer geld en Rijn mond zal op den duur ook wel enige bijdragen van de gemeen te claimen. De malaise bij Af valverwerking Rijnmond kan ons ook nog geld gaan kosten, al zeg ik van te voren, dat Schie dam doorvoor geen extra hef fingen zal toestaan." I SCHIEDAM - Een portable radio is deze week gestolen uit de St. Bernardusschool aan de Bosboomiaan. De 32-jarige H.H.L. P, deed aangifte van de diefstal. l Jf Ongedierte, zoals muizen, ratten en in- sekten, kunnen bij mensen veel irritatie wekken. Een tijdje terng nog heb ik het gehad over muggen en de sla peloze nachten die deze bloed zuigers mij bezorgden. Via collega Jan Meijer (van de Bonte Hond) kreeg ik een brief in handen van de heer J. F. Capoen uit Rotterdam, waar zowel Jan als ik de krie bels van kregen. Capoen heeft in zijn huis al maandenlang last van vlooien. Onder de titel „Het taaie leven van de vlo" geeft hij een uiterst gedetailleerde beschrijving van wat hij na dagen studie heeft ontdekt. Capoen: „Ondanks de vlooie- band, shampoo, poeder en be stuiving blijft mijn hondje tast houden van de kleine pa- rasietjes. Ook ik zit daarmee natuurlijk. Het vlooienvolkje schijnt eenvoudig immuun te zijn voor de vele bestrijdsprc- paraten die in de handel zijn. Ook gebruik ik op mijn hond je wel eens de „pietenkam". Maar de meesten zijn zo klein dat ze zelfs nog door de haar fijne hamtanden heenglippen. Met tientallen springen ze er éénvoudig tussendoor." „Maar daar had ik wat op ge vonden", vervolgt Capoen. „Ik zette een hoge bak met water naast me en na elke kamhaal hield ik die boven de bak. De diertjes vielen erin en ver dronken. Althans, dat dacht ik. Een nadere bestudering leerde mij dat ze nog bleven naspartelen. Wel vier tot vijf uur lang. Dat vond ik verve lend, want veronderstel dat ze in die tussentijd weer uit de bak kropen. De volgende keer gooide ik er bleekwater bij"! Met de grote dikke vlooien was het toen snel gedaan. Trouwens, die had ik eerder flink geknepen, zodat ze toch al halfbewusteioos waren toen ik ze in het water mieter de. De hele kleine ettertjes bleven echter, ondanks het bleekwater, vrolijk doorspar telen. Toen probeerde ik het met heet water, azijn en bleek. In een uurtje was het bekeken: allemaal morsdood, j Maar wat een strijd ging daaraan in het water vooraf, zeg!" „Met een extra grote loep had ik ze in dat uur zitten bestu deren. Je zag duidelijk hoe ze elkaar in dat hete bleekwater beten, ja, zelfs de pootjes afknaag den. Het gewonnen bloed tap ten ze al spartelend weer v?n mekaar af. Enkele probeerden de dans te ontspringen door uit het wa ter te springen. Maar door de nattigheid waren hun lijfjes te zwaar en dus lukte dat lek ker niet! Ook zag ik in het dikke ver- grootglas hoe de vlootjes nog eitjes en ander afval uit hun lichaampjes persten. Het viel mij verder op dat de kleintjes in hun soort kannibalisme veel venijniger waren dan de groten... Intussen houd ik mijn vlooie- plaag. En hoewel m'n hondje bang van water is. was ik hem toch elke dag, voordat ik er gens met hem op visite ga. Bo vendien kam en poeder ik hem. Toch blijven de vlooien op mijn hondje en in de vloer bedekking. Lysol heb ik ook nog tevergeefs geprobeerd. - Is er iemand die nu eens een middel weet waarmee het ra- dikaal met de vlooienoverlast is gedaan? Ziezo! Het was toch interes sant te ontdekken hoe taai het leven van een doodgewone vlo kan zijn. P.S. Denk niet dat ik uit wreedheid experimenteerde. Alles gebeurde louter bij toe val. Toen ik de ontdekking met het hete bleekwater deed. ja, toen wilde ik alles nog even bestuderen, en zodoen de. aldus de briefschrijver. Als vlo sta ik niet graag in de schoen van de heer Capoen! Een tijdje "m terug heeft er in HVV een verhaal ge staan over een gro te muizenplaag in de Witte de Witk- straat. Sloopwo ningen in de nabij heid werden als oorzaak van de on- gedierte-epidemie aangevoerd. Maar onlangs ben ik achter de ware oorzaak van de muizenplaag geko men. Een ieder weet dat in tuinen ■waar veel rotzooi en voedselresten zijn, het een para dijs is voor muizen en ratten. Aan de Een- drachtsstraat num- merS'7 iszo'n tuin waar het een grote beestenbende is. De eigenaar van deze vergaarbak van troep en rom mel is, zo bleek mij bij navraag, De Ne derlandse Dagblad Unie (NDU). Binnenkort zal ik hierover eens een hartig woonlje voeren met NDU- directeur Pluggers, desnoods laat ik hem op het Roteb- matje roepen! Ast KNMI m De Bilt weet er weer geen ballen van af, zo xN is mij onlangs weer gebleken. Drie weken terug stuurde het KNMI het volgende te lexbericht: "De zomer gaat afscheid nemen". Gisteren was het in Brabant nog 22 graden Celsius. Ik bedoel maar. i WFFROV EHZ1 CHTt IUC>- „.„«LI!» in - CF. niLT SCHIEDAM - Bij een snelheidscontro le op de Hargalaan heeft de Schiedamse politie deze week 27 hardrijders betrapt De hoogst gemeten snelheid was 97 kilo meter per uur. Te gen alle bestuurders is proces verbaal op gemaakt. Uit een directie keet van een bouw- firma zijn afgelopen maandag een boor machine, een ,5 scheerapparaat. en- kele kratten bier en frisdrank ont vreemd. SCHIEDAM De heer A.C. P. uit Rotterdam heeft aangifte ge- daan van een diefstal van een aanhangwagen waarin voor 6000 guiden aan ondergoed zat. De aanhangwagen stond in de Kreupels traat ijs\ wfr.jX- "kV Wv*/<w* VLAARDINGEN - Twee meisjes van 14 en li jaar zijn- aangehouden nadat ze maan-, dagmiddag geprobeerd hadden boodschappen ter waarde van 46 t gulden zonder te betalen mee to nemen uit de winkel van de Co- op aan de dr. Wiardi Beekman- singel. - -- De Schiedammer C.K.(63) maandagavond aangehouden toen hij zwaar onder invloed op_>c een bromfiets reed. De man had..,, geen bezwaar tegen de blaastest maar hij weigerde een bloed- proef. Hij moest ter ontnuchte- nng worden ingesloten. 'r

Het Vrije volk | 1979 | | pagina 2