m 3 Welzijn - waar gaat dat heen r - 'ÏÏM ill giJêïrt? i schiedam-extra mm L %fei Sg&M&a MèV HW-Bijlage Schiedam Extra pag. 2' BP [Van onze verslaggever BAS VAN BOCHOVE SCHIEDAM - Het NIVON, voluit bet Nederlands Eistituut voor Volksontwikkeling en Natuurvrienden- erk, leeft nog steeds en is, hoewel er een vergrijzing de club is, nog veerkrachtig genoeg. Nog steeds wordt er naar nieuwe wegen gezocht om Eiet de leden - en dat zijn er in Schiedam toch nog al- ijd 400 zo veel als maar mogelijk naar de zin te ma- ;en. Het NIVON is niet eèn club van mensen die uren laar een vogeltje zitten te staren of langdurig met el- ïaar in discussie gaan over een boom. Nee, het is een vereniging - en de naam zegt het al - die in de breed ste zin van het woord, de mensen ontwikkeling wil bij brengen over alles waarmee men in de maatschappij te maken heeft. Avondschool Animo Lol t. - «si- ciJfe, -- \j 'V' Arij Ouweneel: „Wij hebben een zomer- en winterprogramma. Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM - Snackbar Pinguïn viert vanmiddag het 20-jarig jubileum. Riet Zwaneveld en haar dochter Judie met haar man Henk doen al het werk. Riet is de eigenaresse van de zaak. Het jubileum valt samen met het gedeeltelijke terugtrekken van Riet. Zij gaat het Schoonzoon wat kalmer aandoen. Ter gelegenheid van het 20-jarig bestaan zullen de prijzen een vooroorlogs karakter dragen. Een patatje kost een kwartje, een kroket een dubbeltje meer en een ijslollie een stuiver. Riet Zwaneveld met haar dochter, schoonzoon en kleinkind in de jubile rende zaak. Leuk XXX -2 «i« I %is Jt iP® m Wij zijn geen dauwtrappers Voorzitter Arij Ouweneel: ruiken. WU men er nog meer I.Wij proberen de mensen aan de van weten dan is er het museum punst en aan de natuur te laten en de vrije natuur. Dan moeten SCHIEDAM - Het ministe- ie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk is bezig net een'omvartgrijke operatie, al hebt u daar misschien nog niet veel van gemerkt Onder dit ministerie valt voor een ieel wat wij het welzijnswerk noemen. De subsidies voor dub- en buurthuiswerk, jeugd- en jongerenwerk, be- jaardenwerk. vormingsactivi teiten voor volwassenen, kin deropvang, muziekscholen, opbouwwerk enz. zijn voor een groot deel afkomstig van CRM. POLITIK Aangezien het 2» is, dat wie ver de centen beschikt, in- loed heeft, betekent dat, dat :RM veel invloed heeft op het welzijnswerk in de plaatselij- :e gemeente. Als bijv. de be- 'olking in Lutjebroek een Iubhuis wil, moet zij aan- :loppen bij CRM en die beslist lan. De operatie die nu aan de ang is, houdt het volgende in: ;rm zegt - Wij op zo'n grote fstand van de plaatselijke ge- leente kunnen onvoldoende «oordelen wat nu wel of niet iodig is. Daarom gaan wij een tuk van onze macht afstaan. Voortaan moeten niet wij, naar het hoogste politieke or- aan van de gemeente, nl. de emeenteraad, over de verde- ing van de subsidies gaan be- lissen. Hoe doen wij dat? Wij even de gemeente een bedrag leens en dat bedrag moet de emeente zelf verdelen. Dit in ïgenstelling tot voorheen toen rij dat deden. Met een duur toord noemt men dat: decen tralisatie. j Principieel is hierbij de ach- ïrgrond, dat bevoegdheden en erantwoordelijkheden zo icht mogelijk gelegd moeten /orden bij de mensen om wie et gaat bij de uitoefening van ie verantwoordelijkheden en evoegdheden. Deze verlegging van CRM aar gemeente vindt niet in én keer plaats, maar fase ewijs. Voer bepaalde onder den van CRM Is de decentra- satie al doorgevoerd. Dit ge- eurt door middel van zgn. ijksbi jdragerege) ingen. Zo ijn er bijv. de rijksbijdrage- egeling kinderdagverblijven n de rijksbijdrageregeling so- iaal culturele activiteiten /oor jeugd- en jongerenwerk, lub- en buurthuiswerk e.d.). Voor dat onderdeel beslist lan de gemeente al over de lerdeling van het geld. Uitein- lelijk zal de decentralisatie haar wettelijke grondslag vin den in de Kaderwet specifiek welzijn, die nog in behande ling is bij de Tweede Kamer. Deze zeer schematisch weer gegeven ontwikkeling brengt met zich dat de gemeente meer dan voorheen zelf actief een beleid moet gaan voeren op het terrein van het welzijn. De gemeente wordt ver plicht om een welzijnsptan op te stellen, waarin zij aangeeft welke activiteiten zij in de ko mende jaren wil subsidiëren en waarom. Daarvoor moet een inventarisatie van het be staande werk plaatsvinden, zodat nagegaan kan worden waar overlappend werk plaatsvindt en waar nog niets gebeurt en hoe het bestaande werk gebeurt Dit alles moet zij in nauw overleg doen met bevolking en instanties werkzaam op het terrein van het welzijn. Uit eindelijk beslist de gemeente raad over het welzi jnsplan. Dat overleg, dat ik zelf ook meermalen bepleit heb, neemt niet weg, dat de gemeente ook zelf, met inachtneming van democratische spelregels, be leidsdoeleinden in mag en moet brengen. Bij het stellen van prioriteiten bij de verde ling van het geld, zijn voor mij belangrijke doelstellingen: viteiten en initiatieven die ge richt zijn op - bewustwording en emanci patie van achtergestelde groe pen; - het in staat stellen van men sen om zelf vorm te geven aan hun eigen leefsituatie. In Schiedam is helaas slechts traag Ingesprongen op het decentralisatiebeleid. In februari 1978 verscheen een eerste nota, nl. de nota ont wikkeling educatief beleid. Met deze nota is weinig ge beurd. Daarna is het onder werp nog verscheidene malen aan de orde geweest in de ge meenteraad en de raadscom missie. Nu is het zover dat de brieven zijn uitgegaan naar instanties en groepen met een voorstel over de te volgen pro cedures om tot een welzijns- plan te komen. Het welzijnsbeleid verdient ook in Schiedam meer aan dacht Wie alleen al naar de geringe omvang van het per soneel in gemeentelijke dienst voor dit onderdeel kijkt, weet dat het welzijnsbeleid onder gewaardeerd is - door te wei nig aandacht en (bij sommi gen) politieke onwil. Ik overschat de invloed van het welzijnswerk voor het welzijn niet Dat doet echter niets af aan het belang van dat werk, juist ook als middel om te komen tot een samenleving met minder ongelijkheid in verdeling van inkomens, macht, kennis en werk en met meer solidariteit HERMAN NOOBDEGRAAF zij het zelf doen. Als wij de be langstelling maar gewekt heb ben." Maar er is meer. In november wordt gestart met een Arbei dersavondschool. Er staan twee cursussen op het programma van elk tien avonden. Er is een cursus geschiedenis en een cur sus maatschappijleer. Arij Ouweneel: „Dat hebben wij vorig jaar ook gedaan en met succes. Wij hadden gedacht met vijftien mensen die cursus te doen en er kwamen er 18 die allemaal tot het einde van de cursus zijn gebleven." De cursus maatschappijleer behandelt onder meer rege ringsvorm, stadsbestuur, wijk- organisatie, EEG, Vereniging Europa, de Verenigde Naties en de NATO. De cursus geschiedenis gaat in op onderwerpen als parlemen taire democratie, koloniale be vrijding en vrije vakorganisa ties. „Iedereen met een lagere schoolopleiding kan aan deze cursus deelnemen", zegt Arij Ouweneel. Het werk van het NIVON valt ieder jaar in twee delen uiteen. Ouweneel: „Wij kennen een zomer- en winterprogramma. In de zomer, dat ligt voor de hand, wordt veel aandacht geschon ken aan de natuur. De winter maanden lenen zich natuurlijk weer voor lezingen. Voor de ko mende maanden hebben wij ze ven avonden gepland die stuk voor stuk aantrekkelijk zijn. Wij beginnen op 7 november met het vormingstoneel. Dan geeft de toneelgroep Discus een voorstelling met het stuk „Ik heb niets gedaan". Wij proberen echt iedereen aan zijn trekken te laten komen." Op de avonden die het NIVON organiseert valt de belangstel ling best mee. Vijftig tot zestig personen tonen dan hun belang stelling. Dat lijkt op een aantal van 400 niet veel, maar daar heeft Arij Ouweneel wel een verklaring voor. „Onze leden zoeken die avond uit die het dichtst bij hun be langstelling ligt Er staat bij voorbeeld voor 29 november een lezing over Indonesië op het programma Daar verwacht ik nou wel veel mensen. Nogmaals: het is maar hoe de interesse van de mensen is." In de statuten van het NIVON staat in artikel 2: Het NIVON stelt zich ten doel het welzijn te bevorderen door de mens ten dienste te staan in het streven om natuur, techniek en cultuur tot een evenwichtig geheel in ieders leven en in de maat schappij te verwerken. Arij Ouweneel: „Maar wij waken er voor om schools te werk te gaan. Als we wat van plan zijn of we gaan met de club ergens heen, dan bespreken we met elkaar de inhoud." Naast het werk in eigen land, zijn er ook de natuurvrienden- huizen in het buitenland. Daar van wordt door de leden van het NIVON veel gebruik gemaakt Arij Ouweneel; „Vroeger deed ik dat ook. Bijzonder gezellig. Je moet voor je eigen kostje zor gen, maar de vrouwen hadden met elkaar de grootste lol in de keuken. Nederlandse natuurvrienden, dus leden van het NIVON, kun nen in zo'n tehuis tegen een ge reduceerde prijs terecht Wij hebben vooral tegen de zomer nogal wat aanloop van nieuwe leden die zo op een goedkope 3 O» IT.,/' V' ^4tv V- CA WW/ manier hun vakantie kunnen zijn vooral om doorstroming in ben ik daar meteen voor. Maar doorbrengen." het bestuur te bewerkstelligen. het werk zoals wij dat doen, die Arij Ouweneel: „Ach, ik ge- Ik ben, toen ik lid werd, snel belangstelling zal wel altijd Heeft het NIVON levensvat- loof van wel. Hoewel ik moet penningmeester geworden, blijven. Kunst is mooi, de na- baarheid? Het bestaat al zeven- zeggen dat wij niet veel jeugd daarna voorzitter en als jonge- tuur is mooi en vorming is ook tig jaar, maar de interesse van hebben. Dat zou wel eens prettig ren taken kunnen overnemen nooit weg." I ,5 -y. v" V 7 v 'f 'J. V. 'jjr# 'fc*'hrA? - Een zak patat voor een kwartje "*T (&C** 3.V. 'tA V: »Ww 'o wel makkelijker. We bakken onze patat zelf voor. Géén fa- briekspatat, dat is niet lekker. Ik heb weieens een mosterdzak je geprobeerd maar je proeft het wel, hoor." „Twintig jaar geleden heb ik met mijn man de zaak overge nomen", vertelt Riet Zwane veld. Het was een ijszaak waar je ook een patatje en een kroket kon kopen. Voor de rest niets. Wij hebben het in twintig jaar opgebouwd tot wat het nu is, Tweeeneenhalf jaar geleden overleed mijn man, waardoor ik er alleen voor kwam te staan." „Ik stond van 's morgens tot *6 nachts drie uur te werken", gaat Riet verder. „Ik dacht, laat ik het doen tot ik niet meer kan. Dan zal ik de zaak moeten ver kopen. Vorig jaar was het zover. Het begon te veel te worden. Toen was het mijn dochter die protesteerde. Zij wilde niet dat ik die zaak weg zou doen. Ik had er twintig jaar voor gewerkt en het zou zonde zijn om nu alles te verlaten", vond ze. Haar dochter Judie heeft sa men met haar man besloten om de zaak voort te zetten. Ze heb ben er wel lang over na moeten denken. Henk werkte in een bloemenzaak, die van zijn vader was. Hij wilde aanvankelijk he lemaal niet weg uit die zaak, „Ik was daar veel vrijer", legt Henk uit „Ik ging naar bloemenvei lingen jn Duitsland, ik zag nog eens wat. Nu sta ik twaalf uur achter de toonbank. Maar ik moet zeggen dat ik er geen spijt van heb. Riet Zwaneveld vertelt waar om Henk geen spijt van zijn be sluit heeft. „Het kontakt tussen de mensen, dat is het. Dat heb je in een andere zaak niet. De mensen moeten even wachten op hun eten. Dan praat je wat. Ze kennen je nog van vroeger. Vrouwen die twintig jaar gele den kwamen zijn nu getrouwd. Hun kinderen komen ook in de zaak. Dat is toch hartstikke leuk." „Er is veel veranderd vergele ken met vroeger." Riet kijkt naar buiten. „Nu zijn het machi nes die het handwerk vervan gen. Vroeger moest ik de aard appelen zelf schillen. En blok ken ijs in stukken hakken voor de slagroomautomaat Dat is Het idee van de lage prijzen leefde ai vier jaar bij Riet. Zij wilde die prijzen hebben die toen werden gevraagd. „Het leek me een leuk idee. Wanneer je deze prijzen met de huidige vergelijkt, is het nog niet eens zoveel duurder geworden. Je moet dan natuurlijk ook verge lijken met het loon van vroeger, nou, dan is een zakje friet met schokkend duurder." De eigenaresse is maar wat blij dat haar schoonzoon het overneemt Hij werkt nu a! ze ven maanden in de zaak. In het begin was het wel wennen. „Ik wist van niets", bekende Henk. „Logisch toch? Ik wist niet hoe je patat moest bakken. Ik ben langs oudere collega's gegaan en heb gekeken hoe zij het deden. Daar leer je van. Vandaar dat we nu ook andere gerechten hebben. Zelfs een broodje Pin guïn. Dat moest wel. Anders kom je niet mee." Henk en Judie zijn hard bezig geweest om het feest voor te be reiden dat vanmiddag losbarst Op het politiebureau afdeling Bijzondere Wetten zeiden ze te gen Henk dat hij maar moest bekijken hoeveel hekken hij no dig heeft „Het zal wel een gek kenhuis worden", waren de re- acties Riet Zwaneveld kijkt het alle maal maar aan. Zij glimlacht en zegt: „Weet je, ik denk dat ik er nooit helemaal mee zal kunnen ophouden. Ik sta overdag m de zaak, Judie en Henk nemen het 's avonds over. ik heb het nu al wanneer ik in het weekend bo ven zit Dan ga ik toch op een gegeven moment naar beneden om te kijken hoe het ermee staat Ach, wanneer je erin ge boren bent kan je niet anders en wil je ook niet anders."

Het Vrije volk | 1979 | | pagina 4