I Waakt H Nederland-Polen Leger zet president El Salvador af Meubelfabriek 9Wilheimina wilde alléén aan de macht Na maand IË:> in oerwoud Vliegen verjagen dorpsbeiaardier Zeeman in bar doodgeschoten WANDMEUBELS Strooizout gehamsterd We eten meer Dok vandaag reeds vlot? Wi| een abonnee, u een unieke handdoek. Aardbeving ffct UW'I* m*. toonaangevend in eiken Af en toe regen HET VRIJE VOLK BEL 010-14.74.00 «JWte JÈÊk. vygm - inffp8apg^n^ m is M I pi I' ISSMIi MSB» Dinsdag 16 oktober 1979 34e jaargang no. 9907 (Van onze sportredactie) ZEIST De Belgische voetbalbond zal vanavond be slissen of hij zijn bezwaren tegen rechtstreeks tv-ver- slag van de voetbalwedstrijd Nederland-Polen hand haaft.- De Belgen, die vrezen dat zo'n reportage de kaartverkoop voor het tegelijkertijd in Brussel te ver spelen duel België-Portugal nadelig zal beinvloeden, kunnen van de KNVB 25.000 krijgen als zij toestem men. *1 'k I EL SALVADOR - Het leger van de Midden- .Amerikaanse staat El Salvador heeft na een on bloedig verlopen staats greep de macht overgeno men van president Carlos Humberto Romero. Hij "zalworden opgevolgd .door een junta van bur gers en militairen, waar van de samenstelling nog bekend zal worden ge smaakt. ABONNEE-SERVICE voor direkle bezorging ma. 1/rn vr.van 16.30 -19.00 uur zaterdag van 9.00 -16.00 uur Van onze redacteur Ben Maandag Prins Hendrik, vader van koningin Juliana, kreeg in het begin van de jaren twintig een zoon (Henry) bij een onbekende vrouw. Prins Hendrik KONINGIN Wilheimina heeft vanaf 13 mei '40 in En geland gemeend, dat zij het in Nederland na de bevrij ding alleen voor het zeggen moest hebben. Zij voelde dat als een roeping in wat zij noemde een „vernieuwd" land. Wat zij wilde bereiken moest wel langs constitu tionele weg bekrachtigd worden. 4 .1 *!f F ""ril Versuft van de honger hangt deze baby op moe ders rugvlak nadat bei den het Ban Vinai-vluch- telingenkamp in Thai land wisten te bereiken. Thailand kampt met een onmetelijk vluchte lingenprobleem, want be halve uit Cambodja stro men ook opgejaagde bur gers uit Laos toe, zoals de ze vrouw die tot het Meo- volk behoort uit de berg streken van Zuidoost- Azië. Moeder en baby maak ten een tocht van een maand door het oerwoud. De hulp aan de vluchte lingen in Thailand en aan de hongerende Cambod- janen is nog maar nauwe lijks op gang gekomen. Zie pagina 17. O Zie verder pagina 4, Fo cus. fiii (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM - In de Athens bar aan de Nieu we Binnenweg is vanoch tend de 24-jarige Fasicios Georgantopucos uit Grie kenland door landgenoten tegen de grond geslagen en door zijn, hoofd ge schoten. In het Dijkzigt- ziekenhuis bleek dat de man, was overleden. Het slachtoffer was radio-te legrafist op het zeeschip Rinoia dat bij een Schie- damse werf in dok ligt. h- r?t ]:|S M (Van onze verslaggever JEN VLIETSTRA) KIRKENES a/b SMIT ROTTERDAM - Smit Tak en Smit Internationale sleepdienst hopen vandaag al het grootste dok ter wereld vlot te trekken; het „dok 910", dat een tiental dagen geleden vastliep op de rotsen van de Noorse Varanger-fjord, net binnen de Russische grens. Bijna in het zicht van de haven van bestem ming: Moermansk. i Zie verder pagina 9 Naam: Adres: Postcode: ■Mi 1 'i jl; Kleur.-oroodobruinoblauwogroen ra (s.v.p. de gewenste kleur aankruisen). ,'B. Stuurt u de bon. volledig ingevuld, in een open envelop zonder ra postzegel aan: Het Vrije Volk. Antwoordnummer 1579. B L3000 VB. Rotterdam. -'fi- j S3 E&S3 na mm m rnrn msm wam maas j i cna i Loii de[ong onthult; halfbroer van Juliana HOOFDREDACTEUR HERMAN WIGBOLD Witte de WIthstraat 25,3012 gbl Rotterdam, tel. 010-14.74.00 1 Opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) tel. 010 - 11.92.00 Ze hoeven dat niet te doen, want ze kunnen zich beroepen op een afspraak waarbij zeven elanden' (waaronder Nederland, 'België en de Bondsrepubliek) zijai overeengekomen geen di recte tv-verslagen van voetbal wedstrijden uit te zenden zon der toestemming van de buur staten. - - Üe Belgen hebben op grond van die overeenkomst eveneens geprotesteerd - tegen recht streekse uitzending van West- Duitsland-Wales dieóók .mor- - gen .wordt gespeeld op hét eerste - Duitse net In beide gevallen be- roepen-ze zich erop dat voor Bélgië-Portugal nog lang. niet alle kaarten zijn verkocht De KNVB en de Westduitse voetbalbond hebben al verbol gen contact opgenomenmet de UEFA, maar van die kant kre gen ze het advies zich bij de Bel gische weigering neer te leggen. Nederland en West-Duitsland willen, de overeenkomst nu op zeggen. maar daar fatsoenshal ve mee wachten tot donderdag. Van de ruim 63.000 plaatsbe wijzen voor Nederland-Polen waren er gisteren ruim 50.000 verkocht Als de ontmoeting toch op het scherm komt zal Theo Reitsma het commentaar verzorgen. De radio-uitzending (vanaf acht uur op Hilversum I) gaat in elk geval door. Voorlopig wordt de macht uit geoefend door kolonel Adolfo .Amoldo Majano, de onder-di- "recteur van de militaire acade- "mie en kolonel Jaime Abdul Gu tierrez, het hoofd van de onder houdsdienst van het leger. Pre sident Romero is nog in zijn pa- ■ieis om „een ordelijke over- ïdracht van de macht te regelen". terwijl zijn familie al naar het buitenland is vertrokken. In een communiqué hebben de nieuwe leiders rechtse en linkse groepen opgeroepen de wapens neer te leggen. „Iedereen zal een rol kunnen spelen in het toe komstige politieke proces van El Salvador," aldus dit communi qué. Romero kwam in 1977 aan de macht na verkiezingen waar volgens de oppositie mee was' geknoeid. Sindsdien is het land de prooi van een oeverloze golf van geweld en reeksen stakin gen. In juli beloofde Romero dat er in i960 verkiezingen zouden worden gehouden voor het par lement en de gemeenteraden en voor 1932 zou zijn Partij van Na tionale Verzoening een burger- kandidaat stellen voor het ambt van president Deze vooruitzichten op libera lisering werden echter door de kerk en de oppositie eensgezind als „onvoldoende" van de hand gewezen. Veel Bewolking én af én tóe regen. In de nacht en ochtend «enkele mistbanken. Minimum- Itemperaturen rond 9 graden, middagtemperaturen omstreeks 14 graden. Zwakke tot matige •wind uit uiteenlopende richtin gen. nokt zon op onder msn 17.43 maan op onder <8.00 10J8 Voor informatie over adreswij ziging, betaling, vakantieadres kunt u bellen van 8.00 tot 16.30 uur op maandag tot en met vrijdag. Dit pikante detail onthult prof. dr. Lou de Jong in zijn vandaag verschenen 9e deel van „Het Koninkrijk der Ne derlanden in de Tweede Wereldoorlog 1939 - 1945". Die vrouw ging later ook betrekkingen aan met de Nederlandse gezant in Brussel, jhr. dr. C. G. VV. F. van Vredenburch. Toen deze op 3 december '27 overleed, heeft Fran§ois van 't Sant, in die dagen hoofdcommisaris van politie in Den Haag 'be middelt'. Van "t Sant hield in opdracht van Wilheimina de escapades van Hendrik in de gaten. Nog voor de begrafenis van Van Vredenburch regelde hij, dat de vrouw, die de moeder was van Hendriks zoon - maar dat was onbekend ƒ40.000 kreeg van de familie Van Vredenburch. Van 't Sant. vertrouweling van Wilheimina, schoof het kind in de schoenen van Van Vreden burch, die overigens ook uit trouw aan' het vorstenhuis be reid was het vaderschap te er kennen. Lou de Jong plaatste deze ont hulling in het levensverhaal van Van 't Sant, een omstreden fi guur in de Londense jaren van onze regering. Hij was in de ja ren dertig, na het overlijden van Hendrik (in '34) in opspraak ge weest over het geschil met de familie van de gezant in Brussel. In Londen werd hij later ge wantrouwd. Ook door de Duitse Abwehr is hij als verrader ge kenmerkt, De Jong beschouwt hem niet als verrader: hij droeg Het Geheim van het prinsen kind met zich mee. Dat geheim vertelde hij in '56, '57 aan De Jong, doe ook uit andere bron achter zijn wetenschap kwam. De onbekende vrouw is met haar kind vanuit Antwerpen naar Zuid-Amerika vertrokken eind '27, begin "28. Alle naspeu ringen zijn tevergeefs geweest. Niemand hee'ft, behalve Van 't Sant in '45, ooit meer van moe der en prinsenkind gehoord. Andere chantage-zaken inte resseren De Jong, naar hij zegt: „Geen bliksem". Haar ministers wantrouwden haar. Maar zowel koningin als ministers hebben de bete kenis van die allereerste pe riode na de bevrijding schro melijk overschat. Aldus een van de voornaamste conclusies van De Jong in het negende deel, dat vandaag in twee helften verscheen. Andere conclusies: O Over het Englandspiel: geen verraad, wel verregaande in competentie op basis van een gebrekkig en slecht gehan teerd veiligheidssysteem: ka pitale blunders. O Over hulp aan joden: een niet-agressief antisemitisme bij aanzienlijke delen van het Nederlandse volk. Ook de mi nisters hebben zich generali serend negatief over joden uitgelaten. Deel 9 gaat over de regering in Londen. Deel 10,* dat 220O pagina's krijgt, ver schijnt in tweeën: Volgend jaar komt 10A over het laatste jaar, dee! 10B verschijnt dan half 1982. Het behandelt de. hongerwinter. Op 31 decem ber 1985 hoopt De Jong klaar te zijn. GROENLO De plantsoenen dienst van Groenlo heeft van morgen haar zwaarste middelen, in de strijd geworpen tegen de 'vliegenzwerm die de toren van de plaatselijke. Callixtuskerk jbezét houdt.-Duizenden en nog eens duizenden vliegen maken het de dorpsbeiaardier sinds 'vrijdagavond onmogelijk zijn •carillon in de toren te bespelen. Groenlo heeft het daarom de af gelopen dagen met een carillon-, grammofoonplaat moeten doen. Vanavond klokke zes hoopt de beiaardier weer achter zijn kla vier te kunnen plaatsnemen. Direct na de aanslag hield de politie In de omgeving drie mannen als verdachten aan. Het klassiek, modem en massief eiken. Nergens zo'n keus. Fabriekstoonzaïcn industriegebouw, Goudsesingel 66, R'dam. Tel» 01 <M 2.64.61 HENGELO Er is sprake van een weergalo ze run op strooizout. AK- ZO-Zoutchemie in het Overijsselse Hengelo heeft een dergelijke vraag nog nooit meege maakt Nu al hebben ge meenten, provincie en rijk bestellingen ge plaatst voor meer dan 350.000 ton, drieëneenhalf maal zoveel als in,andere jaren. Kennelijk zit de schrik voor een winter als de vo rige er diep in bij de 'stroefmakers' in Neder land. De herhaalde ijzel- golven van de glibbér- winter '79 brachten een angstaanjagende schaars te aan strooizout aan het licht De aflevcringscon- tracten voorzien nu in een bijlevering voor noodge vallen. Vertaald in zout komt dat erop neer dat voor de komende winter 600.000 ton voorhanden is - genoeg voor drie 'nor male' winters. Ook de vraag naar keu kenzout door particulie ren is veel groter dan in voorgaande jaren. Ook bij de huisvrouw, de kruide nier en de groothandel zit de. angst voor nóg zo'n glibberwinter er kenne lijk diep in. zijn de 32-jarige N.T., de 27-jari ge S.Z. en de 31 jaar oude M.T. allen Grieken en wonend Rotterdam. Eerder in de nacht was er op de Nieuwe Binnenweg bij een andere bar al gevochten tussen Griekse opvarenden en in Rot terdam wonende Grieken. Deze vechtpartij zette zich voort tot bij de Athens bar waar uitein delijk de gemoederen werden gesust. Het merendeel van de bij de vechtpartij betrokkenen ging naar huis. Georgantopucos stap te echter de Athens bar binnen. Even later kwamen daar drie Grieken binnen die hem van zijn barkruk afsloegen en hem door het hoofd schoten. Een ade- re Griekse barbezoeker werd licht gewond, maar kon na be handeling in Dijkzigt weer wor den heengezonden. UTRECHT - Het is geen indrukwekkende, toename, maar de gemid delde Nederlander heeft" dit jaar toch weer., enige onsjes méér vlees gegeten" "dan in 1978. Per inwoner verorbe- ren wij bijna zeventig ki- lo per jaar, waarbij wij ons vooral hét varkens vlees goed laten smaken..' Hiervan verteren wij;-: ieder zo'n veertig kilo. T Deze cijfers zijn giste ren bekend gemaakt bij de opening van de sla gersvakbeurs "Slavakto" in Utrecht De export van Nederlands vlees is "op nieuw gestegen: de uit voer bedroeg vorig jaar 4,6 miljard gulden, drie honderd miljoen méér dan in 1977. De EG-landen nemen vrijwel deze hele op brengst voor hun reke ning. West-Duitsland is nog steeds onze grootste" afnemer met 35 procent De totale Nederlandse vleesproduktie beloopt de 1,6 miljard kilo. Cp de door minister Wiegel geopend tentoon stelling is van alles te be wonderen op het terrein van het slachten en berei den van vlees, zoals be- dwelmïngsapparatuur en varkensontharingsmachi- nes. Alstublieft Voor u. Van Het Vrije Volk. 'n Mooie, lekker rulle en bovendien zeer exklusieve badhanddoek Met de 100-jarige Rotter damse Willemsbrug erop afgebeeld. Zomaar. Voor nop. Nimmer in de geschiedenis van de scheepvaart zal dan een groter object geborgen zijn dan dit 300 meter lange en 30 meter hoge dok, dat in het Zweedse Gothenburg voor de Russen werd gebouwd. Bergers en slepers zijn opti mistisch. Zo'n bittere tegenval ler als de geheel onverwachte storm van vier oktober was (wat tot de stranding leidde), zo'n meevaller is het weer van de laatste dagen geweest Daardoor heeft men dag en nacht kunnen werken om het hier en daar als een auto met blikschade gekreu kelde dok provisorisch zover te herstellen, dat men een eerste poging kan wagen om het vlot te trekken. De zeeslepers Smit Rotterdam en Smit London hebben alweer vastgemaakt en wachten op het gunstigste tij van vandaag om hun gezamenlijke 44.000 paarde- krachten in te spannen. Als het dok los komt hopen zij het in een veiliger inham van de Va- rangerfjord aan de grond te zet ten om daar te overwinteren. We waren gisteren op het dok, en voelden ons als een mier. CALEXICO Het zuiden van Califomië en een deel van 'Mexico zijn gisteren getroffen door een krachtige aardbeving. Hierbij raakten 76 mensen ge-- j wond. Tot in Los Angeles en Las ■Vegas voelde men de grond schudden. Stuur Het Vrije Volk naar Plaats: Tenminste, als u ons 'n nieuwe abonnee bezorgt Kom. u weet vast wel iemand. Misschien bent u zelf nog geen abonnee. Laat u toch zeker gewoon iemand anders (die dat „„-..---"A v.éi is) uw naam l.\ opgeven? fafi'Ht' Da's geen punt Oh ja; de handdoek kunt u bestellen in de kleu ren rood. bruin, blauw of groen. Het formaat is SObijlOOcrn. ,i En de kwaliteit die is uitstékend! fc'S i. Soort abonnement: o kwartaal jaar Bovendien ontvangt hij/zij Het Vrije Volk eerst nog 2 weken gratis. Als beloning stuurt u die mooie, exklusieve handdoek toe aan: Naam: Adres: Postcode:IPlaats:

Het Vrije volk | 1979 | | pagina 1