iBsi I si#!*® Geen geritsel a.u.b. London Gevaarte voor reparatie naar "Glscaitl pakte veel meer diamanten aan President Carter- is brandschoon Kinderen verliezen pilproces Te Loo koel ontvangen Voetbal komt op televisie SLAAPBANKEN m 8 Het IIWt 'Gooi 'nazi studenten' van kamer' Wil een abonnee, u een unieke handdtoek. - PP*** m Margaret flap-uit HET VRIJE VOLK BEL 010-14.74.00 literfles 169 Pop-storm} Franse j volkslied i -tl .4 ii Nieuwe burgemeester Schiedam Woensdag 17 oktober 1979 34e jaargang no. 9908 Het zogenaamde slepersmiljoen krijgt steeds bedenke lijker kanten. Aanvankelijk leek het een typisch Rotterdamse oplos sing. Niet zeuren over principes, gewoon zorgen dat er za ken kunnen worden gedaan. Bart Wilton zou het geld wel bijeen brengen. Maar de mi st wordt steeds dikker. Het gemeentebestuur bezweert bij hoog en bij laag dat het alleen het geld voorschiet en dat niet uit eigen porte- monnaie betaalt. Maar het VNO verklaart met evenveel overtuiging dat er geen sprake van is dat het bedrijfsleven het geld op tafel legt. De tijd is voorbij' dat enkele heren dit onderling even konden regelen. Dit klemt te meer nu de overheid op welke manier dan ook tot over haar oren in de zaak zit. Die overheid dient zich daarover te verantwoorden tegen over, de burgerij. De gemeenteraad is het hoofd van de gemeente. Die dient er thans voor te zorgen dat op korte termijn duidelijk wordt hoe de vork precies in de steel zit. (Yan onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG - Een overgrote meerderheid van de Tweede Kamer wil dat ook volgend jaar de hogere in komens geen volledige prijscompensatie krijgen. De aftopping zou dan bij de ambtenaren al boven de 45 mille moeten beginnen en in het particuliere bedrijfs leven boven de 50 mille. Op dit moment is de grens nog 55 mille. SEKSFILMS HUREN? Herfst-Stunt! Handleiding ABONNEE-SERVICE voor direkte bezorging ma. t/m vr.van 16.30 - 19.00 uur zaterdag wan 9.00- 16.00 uur if mm. (Van een onzer verslaggevers) KIRKENESS - Met alles wat hun motoren in zich hadden hebben de Smit London en de Smit Rotterdam gisteren het in de Varanger Fjord gestrande mam moet-dok vlot gekregen. De twee Smitsiepers moesten er zo hard aan trekken dat ze zelf bijna onder water schoten, maar toen de klok twee uur aanwees brak het moment aan waarop de bemanningen sinds 4 oktober hadden gewacht: het dok drééf. Een beeld om te onthou den in de sombere dagen die ons nog een winter lang te wachten staan: poffende Bermudashorts voor de komende zomer. Yves St. Laurent presen teerde ze gisteren op zijn prêt-a-porter modeshow in Parijs. PARIJS - Het Franse satirische weekblad Le Canard Enchafné (De ge ketende eend) geeft in zijn laatste nummer nog meer bijzonderheden over de diamanten die de hui dige Franse president Va- léry Giscard d'Estaing in dertijd heeft gekregen van ex-keizer Bokassa van de Centraalafrikaan- se Republiek. mr. G. J. te Loo: vóór on derste tree Dronkenschap slaapbankstellen, enorme sortering. Vr.folder.Fabriekstoonzalen Industriegebouw, Goudsesingei 66, R'dam, tel. 010-13.80.18 jrti 'Alü m fmüsi Jf '3000 Vfr Rotterdam. J| HOOFDREDACTEUR HERMAN WIGBOLD Witte de Withstraat 25,3012 BL Rotterdam, tel. 010 -14.74.00 Opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) tel. 010 - 11.92.00 - Kamer wil CHICAGO - „De Ieren zijn varkens!" zei de Engelse prinses Margaret tijdens een ontmoe ting met de burgemeester van Chicago, mevrouw Jane Byrne toen het gesprek op de begrafe nis van de door de IRA ver moorde lord Mountbatten kwam. Geschrokken sloeg de prinses meteen een hand voor de mond. .O jee",- zo riep zij uit, „maar u bent zelf een Ierse." Het bovenstaande verhaal werd opgetekend door de vaste columnist van de Sun-Times van Chicago. Margaret ontkent en burgemeester Byrne liet het bij een „geen commentaar". Tijdelijk nu 7 y. J 27.50 v.; een weeki] Keus. duizenden films Gratis cat tnf: tel OTO-267126 (ook \av.) BAL! Darrt 5a Schiedam Geópend v 10-19'u; Doncf koopav Leg vereist. .J Nog tamelijk verrassend is de steun van het CDA aan deze motie van D'66, waarmee de Ka mermeerderheid gistermiddag werd bereikt Omdat de VVD tegen stemde, was de zoveelste kloof tussen beide regeringspar tijen VVD en CDA een feit. Alleen G. van Dam (CDA) sloot zich met de VVD aan bij de overige tegenstemmers: SGP, GPV en CPN. De motie van D'66-Kamerlid Engwirda bete kent dat inkomens boven de 50.000 gulden, hoe hoog ook, vol gend jaar niet meer dan 500 gul den per percent prijsstijging er bij krijgen. Lagere inkomens blijven zoals gebruikelijk voor elk, percent prijsstijging één percent loons tijging ontvangen. Bij een te verwachten inflatie van rond 5 percent in 1980 betekent dat dus 5 percent loonstijging als ver goeding voor de gestegen kosten van levensonderhoud. Voor informatie over adreswij ziging. betaling, vakantieadres kunt u bellen van 8 00 tot 16.30 uur op maandag tot en met vrijdag. In de nacht en ochtend enkele mistbanken. Minimumtempera turen rond 7 graden. Overdag wolkenvelden en waarschijnlijk droog. Middagtemperaturen omstreeks 14' graden. Matige zuidwesten wind. Mokt zon op onder 071» 17.4Ï maan op onder 04.03 17.01 De Sociaal Economische Raad, die over de .aftopping van de prijscompensatie nog een advies moet uitbrengen aan de rege ring, kijgt met deze Kameruit spraak ongevraagd een enigs zins verrassende politieke hand leiding. Nog pas een jaar gele den stemde het CDA, op vijf le den na, tégen de motie van D'66 om de prijscompensatie af te toppen bij 45 mille. Met ingang van 1 juli van dit jaar besloot de regering de prijscompensatie af te toppen bij 55 mille. Dat gebeurde toen na harde strijd binnen het kabi net, maar de VVD was „in het uiterste geval" bereid een grens van 60 mille te slikken. Die ka binetsbeslissing loopt echter tot eind dit jaar. Shandy li 19 wm\é "A,- -V-" i 4 v i'AïHi Groot werk geklaard: ieuzendok w<eer vl<ot r merking komen zijn Veroime in Rotterdam en Linave in de Por tugese hoofdstad Lissabon. De Zweedse eigenaar van de kolos (bestemd voor de Sowjet-Unie, maar nog niet overgedragen) en de verzekeringsmaatschappij zijn het er nog niet over eens of hij nu al naar Lissabon of Rot terdam kan worden gesleept, en zo ja, op welke condities. Die beslissing kan nog wel even op zich laten wachten, maar de tijd dringt. Het weer is de laatste dagen in de omgeving van de Varanger Fjord uitzon derlijk goed geweest voor de tijd van het jaar, maar de vraag is hoe lang dat nog zo zal blij ven. Onze verslaggever Jen Vliet- stra, maakte aan boord van de Smit Rotterdam de succesvoile bergingsoperatie mee. Zijn ver slag staat op pagina 9. De operatie is dus geslaagd, maar de vraag is nu wat er met de patiënt (gehavend, maar niet onherstelbaar beschadigd) moet gebeuren. Het 80.000 ton wegende en 300 meter lange gevaarte (bouwkos ten 150 miljoen) was van de Zweedse stad Gothenburg - waar het gebouwd is op weg naar Moermansk, maar het strandde op 4 oktober in het zicht van die haven, toen er nog maar 80 mijl te gaan was. De Smit London en de Smit Rotterdam varen nu kringetjes in het Noorse deel van de Va ranger Fjord, maar de Noorse regering heeft nog niet beslist of ze we! een plaatsje beschikbaar wil stellen orn het dok te laten overwinteren. De enige twee werven die voor het reparatie-werk in aan- MARSEILLE - Een fel 4'; omstreden pop versie van], de Marseillaise, het Fran-; se volkslied, zal voortaan] niet vaker dan één keer per week mogen worden] uitgezonden door de»: Franse staatsomroep, ORTF. De staatssecreta-j. ris voor Veteranenzaken.! Maurice Plantier, heeft dat gisteren bekend ge-j maakt. ■-•} „En nog steeds is datj veel te veel", aldus Plan-j tier. - De omstreden uitvoe-| ring is een reggae-achtigejr bewerking van de Franse]! popzanger Serge Gains-^' bourg. Direct na de eerste uitzending barstten de eerste protesten los, toen oorlogsveteranen en felle nationalisten Gainsbourg en de ORTF ervan be schuldigden „de nage dachtenis van Frankrijks gesneuvelden belachelijk, temaken". Gainsbourg moest oni die reden al eens een op treden afzeggen in Mar seille. Ook dreigde staats-, secretaris Plantier mét; een proces. „Maar omdat] het niet zeker was dat Gainsbourg veroordeeld zou worden heb ik daar] maar vanaf gezien." WASHINGTON - President Carter van de Verenigde Staten is gezuiverd van alle verdenkin gen van illegale fi nanciële transacties tussen het pindabe- drijf van hem en zijn familie en de Nationale Bank van de staat Georgia. Na een onderzoek van zeven maanden, waarbij hij "elke stuiver en elke pin da" volgens zijn zeg gen heeft nagetrok ken, is officier van justitie Paul Curran tot de conclusie ge komen dat de in 1976 door de bank van Georgia aan de fa milie verstrekte ze ven miljoen dollar (ongeveer 14 miljoen gulden) niet zijn aangewend voor de verkiezingscampag ne van Carter. Maandenlang hebben in de Ver enigde Staten ge ruchten de ronde ge daan over financiële manipulaties ten gunste van Carter. Directeur van de Nationale Bank van Georgia was des tijds Carters goede vriend Bert Lance, die later door de president werd be noemd tot directeur van de Nationale Begroting. Lance moest zijn functie bij het Witte Huis in 1977 opgeven na een schandaal rond zijn persoonlijke finan ciële zaken. Tijdens zijn on derzoek heeft offi cier van justitie Curran ook Carter gedurende vier uur onder ede verhoord. STOCKHOLM - Twee kinderen die gesteund door hun vader in Zwe den een proces voerden tegen een fabrikant van anticonceptiepillen nadat hun moeder was overle den, hebben hun rechts zaak gisteren verloren. Het was het eerste proces tegen een fabrikant van de pil in Europa. De 18-jarige Mikhael Lindstrom en zijn 14-jari- ge broer Peter werden veroordeeld tot het beta len van de kosten van het proces. Hun moeder, Ani ta Lindstrom, overleed in 1968 ten gevolge van trombose. Zij gebruikte de anticonceptiepil' "Ano- vlar" die door een West- duitse fabrikant wordt gemaakt Het geval sleepte zich jaren voort doordat de fa brikant het proces steeds weer wist te vertragen. In april begon de uiteinde lijke rechtszaak, waarbij de advokaat van de twee broers aanvoerde dat de trombose door de pil was veroorzaakt Het West- duitse merk was volgens de advocaat niet voldoen de getest voordat het op de markt kwam. Het blad vermeldt de volgen de geschenken: O in 1970, bij een safari, een fraaie diamant, waarde on bekend; O in 1972 een "plaquette" van kleine diamanten; in april 1973 de plaquette van 30-karaats diamanten waarvan de Canard vorige week de be stelbon publiceerde; O tijdens Giscards eerste be zoek aan Afrika als Frans presi dent, van 5 tot 8 maart 1975, een plaquette van 20-karaats dia- Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM - Schie dams nieuwe bugemees- ter mr. G. J. te Loo is gis termiddag koeltjes door de Schiedamse gemeen teraad ontvangen. Tij dens zijn officiële instal latie in het stadskantoor sprak loco-burgemeester Scheeres: „Wij hebben u niet gevraagd. Wij heb ben u gekregen door een verrassende beslissing van het kabinet". Enkele leden van de PvdA in Schiedam lieten nogmaals mer ken, dat zij het niet eens zijn met de benoeming van Te Loo. Gemeenteraadslid Arie Verlin- de bleef demonstratief weg en ex-fractievoorzitter Nikolai Dielemans kwam nadrukkelijk te laat Het oudste lid van de raad, de CDA-er de heer Poot, had als enige raadslid het voorrecht om de nieuwe burgemeester te be groeten. Hij liet de herrie om trent de benoeming in het mid den en gaf slechts een opsom ming van de problemen, waar- mee Schiedam zich al jaren ge confronteerd ziet. Ter Loo zei begrip te kunnen opbrengen voor de teleurstellin gen en vroeg om geduld. „Ik realiseer mij, dat ik nog vóór de onderste trede van de ladder sta, maar ik zal mij volledig inzetten om via politieke invloed de doelstellingen van de Partij van de Arbeid na te streven". (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - De stichting Leidse Studentenhuisvesting wil dat zeven bij haar inge schreven studenten zo snel mo gelijk van hun kamer worden gezet. De zeven hebben in de nacht van vijf op zes augustus op het terrein van het studen tenflat-complex aan de Kiik- spaanweg in Leiden nazi-liede ren gezongen en fascistische leuzen geroepen. De stichting heeft, om te be reiken dat de studenten moeten verhuizen, een kort geding aan gespannen, dat gisteren heeft gediend voor de president van de Haagse rechtbank. De zeven zouaen ook betrok ken zijn geweest bij andere ver storingen van de rust aan de Klikspaanweg, waar een klein groepje studenten - naar ver luidt voornamelijk corpsleden - zich van tijd tot tijd in dronken schap te buiten gaat aan zaken ais het zingen van het Horst- Wessel-lied of midden in de nacht voor de deur van een joodse studente roepen dat aile joden doodgeschoten moeten worden. Vooral na de gebeurtenissen in de nacht van 5 op 6 augustus is de situatie op het terrein "on houdbaar"' geworden, aidus gis teren de advocaat van de stich ting. De zeven studenten ontken nen, maar twee hebben hun ka mer intussen ai opgezegd. Uit spraak: 23 oktober. BB» manten, waarbij één grote en bijzonder fraaie steen. Het weekblad schrijft verder dat op 10 oktober van dit jaar een medewerker van het Franse ministerie van Samenwerking, op instructie van het Elysée (de residentie van de Franse presi dent) een telegram heeft ge stuurd naar de Franse ambassa deur in Bangui, de hoofdstad van Centraal-Afrika, met het verzoek het archief van de na tionale diamantslijperij in Ban gui "naar een veiliger plaats" over te brengen. De Canard besluit met de woorden: "Zoals elke burger heeft Giscard recht op bescher ming door de justitie. Als het hem behaagt ons blad voor de rechter te slepen, staan wij tot zijn beschikking." Een woordvoerder van de Franse president had eerder la ten weten dat Giscard het bene den zijn waardigheid acht, op te treden tegen de Canard Enchaf né. Twee neven van de presi dent, Frangois en Jacques Gis card d'Estaing. hebben echter verklaard dat zij gerechtelijke stappen tegen het weekblad willen ondernemen. De Canard heeft geschreven dat ook zij dia manten zouden hebben aange nomen van de Centraalafri- kaanse tiran. ROTTERDAM - Nederland- Polen komt vanavond recht- streeks op de Nederlandse tele-1 visie. De reportage vanuit het Olympisch Stadion in Amster-i dam begint om vijf minuten] voor acht, en is te zien op Neder--! land 1. Het commentaar wordt] gesproken door Theo Reitsma. Op het eerste Duitse tv-netj wordt tegelijkertijd een recht-: streeks beeldversïag uitgezon-i .11 den van West-Duitsland-Wales, evenals Nederland-Polen een belangrijke wedstrijd in de! E voorronden van de strijd om het Europees voetbalkampioen schap. De Duitse tv heeft beslo ten de afspraken met o.a. België voor deze keer te negeren. Alstublieft Voor u. Van Het Vrije Volk. 'n Mooie, lekker rulle en bovendien zeer exklusieve badhanddoek. Met de lOOjarige Rotter damse Willemsbrug erop afgebeeld. Zomaar. c-- Tenminste, als u ons 'n nieuwe abonnee bezorgt Kom. u weet vast wel iemand. Misschien bent u zelf nog geen abonnee. Laat u toch zeker gewoon - iemand anders (die dat wèl is) uw naam opgeven? Da's geen punt Oh ja: de handdoek kunt u bestellen in de kleu- ren rood. bruin, blauw of groen Het formaat is 50 bij 100 cm. n de kwaliteit die is uitstékend! f tói y! ;-ï:ïï Naam: Adres: Postcode: Stuur Het Vrije Volk naar. .Plaats:. 'Soort abonnement: O kwartaal Cjaar H Bovendien ontvangt hij/zij Het Vrije Volk eerst nog 2 weken gratis. Als beloning stuurt u die mooie, exkiusieve handdoek R toe aan: Naam: Adres: Postcode: Plaats: jfj Kleur: O rood O bruin o biauw o groen -j (s.v.p. de gewenste kleur aankruisen), ja Stuurt u de bon. volledig ingevuld, in een open envelop zonder J3 postzegel aan: Het Vrije Volk. Antwoordnummer 1579. H -jssse-t r.-ï» mihtti

Het Vrije volk | 1979 | | pagina 1