ZIJDEVELD TERUG UIT AMERIKA: 'Onjuist beleid met water meters' Laatste dag Jeugdland Zaalvoetbal: herstel van Groei ioord SCHOLEN KRIJGEN EEN BEURT Bestek(onomie) 79 Progressief... I AO W-eten? Scheppen... F !p p Vorstschade valt tegen Overheid schept 7500 plaatsen schiedam m m WMm igJfWv Straatmuzikant Joop in QT? Radio gestolen Brand in café De Plantage Telefoon (010) 265205 266646 Inbraak in huis 600 gulden uit brandkast Redactie r J v_ VRIJDAG 19 OKTOBER 1979/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM - "Met de huidige energiecrisis is het onvermijdelijk om in Schiedam zonne-energie te gebruiken. AI is het kli maat hier wisselvallig, toch kunnen we door ge bruik van zonnewarmte 70 procent op energie be sparen. In Amerika is een brede volksbeweging het al aan het toepassen. Hoe kan het, dat het hier nog niet is doorgeklonken?" WA-"-: Zijdeveld: ken". ,Het is nu onvermijdelijk om ook in Schiedam zonne-energie te gebrui- I Redactie editie Schiedam: Hoogstraat 76 Schiedam Vandaag is de laatste dag dat Jeugdland met herfstaktiviteiten door de stad trekt. Men sluit de week af met een kreativiteitsmarkt op het Wilhelminaplein en een voorstelling in Wijkcentrum Nieuwland. De kinderen hebben volop kunnen genie ten van kleien, verven, leerbewerken en zoals te zien op de foto van sport en spel. Van een onzer medewerkers SCHIEDAM Hoofdklasser Groenoord heeft zich door een 7-3 overwinning op Hellevoetssluis hersteld van de teleurstelling van vorige week. Het meespelen van Slobodan Dutina bij Groenoord betekende alles. Hij zette een vroege 0—1 achterstand om in een 3—1 voorsprong. John Wanders zorgde voor de 4—1 rust stand- Nadat Brand Buitenhek al snel na rust de vijfde treffer liet aantekenen verslapte Groenoord even waardoor de tegenstander tot 5—3 kon terugkomen Leen Kooiman en Karei Bronsgeest zorgden voor de 7 -3 eindstand. - i 4 Het schoolgebouw aan het Edisonplein wordt gerenoveerd. mat™ ir het! risic en te gein hanc won stem vraa delei Di Vissi Cont voer medi uit b proe den steld heid. TWeteen beginnen mei t zomtie eniergï Wethouder Chris Zijdeveld is anderhalve week geleden terug gekeerd uit het Amerikaanse Kansas City. Daar heeft hij sa men met drie ambtenaren een congres bijgewoond over zonne- energie. Hij kwam daar zo on der de indruk van de goedkope en gemakkelijke mogelijkheden om enorm op brandstoffen te bezuinigen, dat hij meteen van wal wil steken om Schiedam zo veel mogelijk door de zon te la ten verwarmen. Hij liet weten, dat de wonin gen in Woudhoek Noord alle maal uitgevoerd zullen worden met installaties om de zonne warmte op te vangen, voorzover ze nog niet ontworpen zijn." Misschien lukt het ook nog wel, zo hoopte hij, om de woningen in de binnenstad eveneens van zonne-warmte te voorzien." Zijdeveld staat versteld over het gebruik van zonne-energie in Amerika. Hij had er wel een voorstelling van, maar dat men daar al zo ver was, deed hem zijn ogen niet geloven. Vele par ticulieren en bedrijven hebben onder druk van de energie- schaarste provisorische en tech nisch hoogstaande oplossingen uitgedacht Zijdeveld heeft drie toepas singen aanschouwd en die wil hij ook in Schiedam gebruiken. De eerste is in Nederland al be kend en wordt links en rechts al aangebracht: de zonnecollector. In Woudhoek Noord wordt deze aangesloten op warmwa terreservoirs, die op hun beurt weer zijn aangesloten op de nor male 'warmwatervoorzieningen. "Bijstoken is uiteraard onont koombaar", zo zegt hij. "De kos ten vallen mee, want het enige benodigde is de aanschaf van de collector en het reservoir. "Die zijn van eenvoudige materialen te maken," zo zegt Zijdeveld. "Daarentegen is de besparing enorm." Een tweede toepassing is het gebruik van de zogenaamde Trombemuur, een dikke beton nen muur of vensterbank. Deze is geheel zwart geschilderd en achter glas verzamelt deze het zonlicht. Daardoor ontstaat in de kamer een luchtcirculatie. die net zoals een centrale-ver- warmmgspïaat werkt Voordeel is echter, dat het geen brandstof kost Een derde toepassing is het "greenhouse", een glazen serre voor de kamer, die werktzoals een broeikas Hierin kan men een waterketel plaatsen, die door het zonlicht wordt ver warmd en in het huis ontstaat door ventilatieroosters de/Clfde warme luchtstroom. De stedebouvvkundige aanpak zal m Woudhoek Noord beter op de natuur worden afgestemd Zo zullen ideeen worden onder zocht om 20 bomen te plaatsen, dat ze in de zomer tijdens het warme middaguur de zon weren en in de avond en de ochtend het zonlicht vrij binnenlaten, In de winter zal een boom de zon al tijd binnenlaten, ook 's middags, omdat deze dan simpelweg geen bladeren draagt Ook wil men trachten, dat elke woning vol doende in de zon komt te liggen om de podige zonne-energie te ontvangen. Mensen, die zelf hun huis wil len voorzien van zonne-collecto- ren of Trombe-muren, krijgen van Zijdeveld zijn zegen. "We zullen bestemihsngsplanbepa- hngen zo ruim mogelijk inter preteren," zo laat hij weten. "WW SCHIEDAM - De Rechtswin kel Schiedam beschuldigt de ge meente Schiedam van een on juist en onrechtvaardig beleid bij het berekenen van het wa tergebruik. "Door lekkages lo pen de rekeningen hoog op. De gemeente zet de bewoners onder druk om te betalen met het drei gement om gas en electriciteit af te sluiten," zo schrijft de Rechtswinkel in een brief aan BenW. De Rechtswinkel haakt in op de verordening, die zegt dat de verhuurder aansprakelijk is voor het onderhoud van de lei dingen. "Die moet dan ook de gevolgen van lekkages dragen en niet de huurder", zo vindt de rechtswinkel. "De gemeente eist echter betaling van bewoners, die slechts moeilijk kunnen ach terhalen, waar de leidingbreuk is ontstaan. Zij kunnen geen deskundig rapport laten opstel len om hun onschuld te bewij zen. omdat loodgieters in de praktijk niet bereid zijn om een onderzoek te verrichten." Voigens de Rechtswinkel zijn de problemen te verhelpen door in iedere Woning een waterme ter te plaatsen. De Rechtswinkel eist ook, dat de gemeente nooit betaling mag afdwingen door te dreigen met het afsluiten van gas en electriciteit. "Dat mag pas als men weigert het normaal te beschouwen verbruik te beta len." De Rechtswinkel vindt, dat de gemeente de lasten maar moet dragen. "Dat zou slechts een ge ringe stijging van de waterkos ten leiden, terwijl het voordeel voor de toevallige en onschuldi ge schadelijder groot is. De Rechtswinkel pleit eveneens voor toepassing van het Rotter damse systeem van berekening van het waterverbruik. Water meters zijn daarbij overbodig en de verhuurder krijgt een aan slag, berekend naar de grootte van de woning. Deze brengt de aanslag in rekening van de huurders. (Vaneen onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM De sociëteit QT? haalt opnieuw een straat muzikant in huis. Ditmaal is het Joop Kramers die specialist is in gekke liedjes. Verder bestaat zijn repertoire uit volksmuziek en luisterliedjes. Joop begeleidt zichzelf op gitaar. Zijn optreden begint om 22.00 uur op zondag avond. SCHIEDAM Onbekenden hebben afgelopen woensdag middag ongezien een radio ge stolen uit de winkel van Radio Modern aan de Hoogstraat. Aangifte deed de 42-jarige A.F.J.H. <\\v. y* li Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM Een kleme brand heeft woensdagnacht een gedeelte van café Plantage aan de Hoofdstraat vernietigd. De brand brak om vier uur uit. De brandweer kon een uur later weer huiswaarts keren. De oor zaak van de brand is nog onbe kend, evenals de schade. i \v l^- Van een onzer verslaggeefsters SCHIEDAM De gemeente inventariseert de ouderdom van scholen in de wijken Centrum- Oost, Zuid en Nieuwland. Wet houder Posthoorn heeft al op dracht gegeven om een aantal gymnastieklokalen op te knap pen en in te richten volgens de hedendaagse eisen. De gemeenteraad heeft het principebesluit genomen om ook het schoolgebouw aan het Edi- sonplein een beurt te geven. Het gebouw is al sinds 1929 in ge bruik en voldoet helemaal met aan de eisen die tegenwoordig aan huisvesting van scholen ge steld worden. Er zijn op dit ogenblik een openbare kleuter school, Joepi-Joepi, in gevestigd die vier lokalen gebruikt en een openbare lagere school met ne gen lokalen. De gemeente heeft een ver bouwingsplan gemaakt waar door de beide scholen leefbaar der worden ingericht Op de be gane grond zal een vleugel ko men met twee werklokalen voor de kleuters. Twee bestaande le slokalen zullen samengevoegd worden tot een speellokaal met bergruimte en tevens krijgen de kleuters er vier toiletten bij en een douche. De lagere school wordt op nieuw ingedeeld. Er zal bijvoor beeld een film- en diaruimte bijkomen. De plafonds worden verlaagd, de toiletten ver nieuwd en ook zal het gebouw brandtrappen krijgen aan de achterkant In 1980 hoopt men met de ver bouwing van Het schoolgebouw aan het Edisonplein te kunnen beginnen. -'vA¥lvx r, - De andere Schiedamse hoofd klasser Martinit had heel wat meer moeite om tot winst te ko men. Pas in de allerlaatste se conde kon Kees Hoogwerf tegen Alexandria de winnende treffer scoren (4-3), Tegen het defen sief ingestelde Alexandria keek Martinit keer op keer tegen een achterstand aan. Jan Blom, Kees Hoogwerf en Ron Brust brach ten hun club steeds op gelijke voet Met drie veldspelers ging Martinit de laatste minuten in. De net van de strafbank afgeko men Kees Hoogwerf legde al zijn agressie in een verwoestend schot dat zijn club de overwin ning opleverde. De 2e klasser Schiedam had in de derby tegen Hermes DVS het geluk niet aan haar kant Het laag geklasseerde Schiedam was geen moment de mindere van haar tegenstander maar door één zwak moment van keeper Dick Heydra verloren de Schie dammers met 1-0. FCN '66 ging tegen lijstaan voerder Ursus lelijk onderuit en verloor met 0-5. De ruststand was 0-1. Doelpuntenmakers: Ton Koogje (2x), Henk Verwey (2x), en Coen Steenbergen. VVK en SPSV gaven elkaar in een spannend duel niets toe. Het 'torinstinct' van Peter van de Meer gaf in de laatste minuut de doorslag in het voordeel van VVK. zij wonnen met 4-3. Mario Zuidgeest, Koen Scheffer en Wim van Mil namen de overige WK doelpunten voor hun reke ning. Bij SPSV scoorden Gerard Eiderkamp, Jan Kooy en Leo Verhaas. Eerste klasser GSS bleef tegen ZW weer met lege handen staan. Zonder wisselspelers was het een hopeloze zaak voor GSS. Ze verloren ook met 4-2. Toch pleitte het voor GSS dat 2ij tot de laatste seconde bleven knok ken. Maar m de tweede helft moesten zij het conditioneel la ten afweten. Chris van Gerven scoorde beide GSS doelpunten. Overige uitslagen: USC-WF 4-2, OLDI-DCMR 6-1, HBSS- DESV 0-1, Excelsior '20-FA'75 6-4, DRZ-GWS 2-1, GTB-VSV 1-2 en DEH-DEMOS 7-2, Van onze verslaggevers SCHIEDAM - De heer G. G. uit Schiedam keek vreemd op toen hij na zijn vakantie, een ruit van zijn woning aan digge len vond. Een inbreker had zich op die manier toegang verschaft en in de woonkamer een mooie radio ter waarde van 650 gulden aangetroffen. De inbraak is ge pleegd tussen 18 augustus en 16 oktober, in de Stationsstraat. SCHIEDAM Bij een inbraak in de Opstandingskerk is woensdagnacht een bedrag van 600 gulden buitgemaakt uit een brandkast. De inbrekers door zochten de zalen onder het ge bouw en braken de brandkast open. De schade bedraagt 1000 gulden. m Ma m ripw f - Sinds „Bestek *81" gaat het uitstekend met onze economie, een paar uit zonderingen daargelaten.... Helaas is het bijvoorbeeld ijog zo dat de bananenhande- laar de pisang is en de tabaks handelaar de sigaar. De bak ker verdient geen droog brood meer en de herenmode is de das omgedaan. Ook de eige naars van iampenzaken zien de toekomst donker in. Van de scheepvaart-industrie was het a! bekend dat die' alle wind uit de zeilen is genomen. Dank zij dit kabinet! Dat minister Van der Stee de tuinders knollen voor ci troenen heeft verkocht zal hem een rotzorg zijn en even zo laat het minister Tuynman koud dat de binnenschippers aan lager wal zijn geraakt cn de chauffeurs de macht over het stuur kwijt zijn. Hetzelfde geldt voor de wielrijders die niet meer rond weten te ko men en de badmeesters die het hoofd niet meer boven water kunnen houden. Ja, ja, het gaat goed met on ze economie! Menige timmerman heeft het bijltje erbij neergelegd en de weverijen zijn de klos. De horlogemakers zouden de tijd wat graag willen terugzetten en de confectie-industrie moet er een mouw aanpassen. Dit allemaal dank zij minister Al. beda persoonlijk. DOEK Van Aerdenne is er weer verantwoordelijk voor dat de bierbrouwers uit een ander vaatje moeten tappen en dat voor bioscoopexploitanten hét doek is gevallen. Ais gevolg daarvan zijn uit pure armoede de publieke vrouwen maar aan het naaien geslagen, ter. wijl de kwekers op zwart zaad zitten. De schoorsteenvegers gaan langzaam de pijp uit en de stratenmakers kunnen wei op het dak gaan zitten. Wiegel heeft er toe bijge dragen dat de NS het spoor bijster is en volgens Van der Klaauw kan de KLM de lucht in vliegen. Geen wonder dat de kasteleins het zat zijn en de metselaars in de put zitten! Om van de kappers, die met de handen in het haar zitten, maar niet te spreken. Van Agt tenslotte heeft on- langs (terecht) de kous op zijn kop gekregen van dc kousen- fabrikanten die er geen gat meer inzien. „Niet verwonderlijk", zeg gen de doodkistenmaken, „dat de minister-president, zijn eigen graf graaft. V O 1 Ook in Barendrecht is de nieuwe rage van het „straatnamenbordje meepikken" van start gegaan. Was het in Rotterdam en omstreken nog zo dat je eerst een laddertje erbij moest ha len om die dingen los te schroeven (erg lastig!), in Ba rendrecht heeft men daar nu iets op gevonden om het de mensen wat gemakkelijker te maken. Aan de Dierensteinweg in Barendrecht worden de bord jes gewoon voor het meene- men tegen een paal aan gezet. Kijk, dat noem ik nog eens progressieve gemeentepoli tiek! -Ar Mevrouw M. van Hel- den, Goudseplein 136, Rotterdam vindt dat het nogal meevalt wat bejaarde mensen wel of niet kunnen eten. Dit naar aanleiding van een brief van de heer P. van Helden, Rotterdam. Die schreef onder meer: "Waar haalt Van Agt het lef vandaan om te zeggen dat de sociale uitkeringen nog wel ivat lager kunnen? Kamerle den die daarvoor zijn zouden eens moeten proberen dne maandenvan zo'n uitkering te leven. Ik zie ze all: zondags en woensdags een stukje vlees en de rest van de week jusblok- jes." Mevrouw Van Helden: "Ik ben het met de eerste 7 regels eens, maat ik vind de laatste twee regels erg overdreven. Wij ouderen met AOWkunnen iedere dag wel wat eten, fruit en soms een stukje vlees. Grote eetpartijen of uitgaan, ja daar moet ik wel voor spa ren. Maar dat moeten jongeren ook doen. Ik zit in een bejaar dentehuis en voel my met op geborgen maar geborgen. Wij die nog zelfstandig zijn, zor gen zelf voor ons eten, de een eet wat meer als een ander,' maar over het algemeen gaat het goed. Afgelopen woensdag en zondag kregen we alleen een klem stukje vlees en geen fuit!" Ik ben benieuwd te horen hoe het met de overige AOW- ers is gesteld. Kan u er een beetje van komen of niet?. Naar mijn mening heeft elke' bejaarde, als hij/zij daar be hoefte aan heeft, tenminste - recht op een flink stukje vlees per dag. En als het moet met een borreltje erbij. Als dat niet, zo is, hoor ik het graag! IlVV-krantekop: „Overheid schept 7500 plaatsen". Over opscheppen gespro- 'ken! F mi na dl) va di< ko I "H Ro v« (NI voi dn koi V pla dar var De koi tot i acf bur Das poli geei H litie bijh pier I hier (V In stitu de r zijn huiz< indu derzc ledei derzc eiger krijg voor res den, ben dat contr Vis const medi steldi komt preci< zijn. neesr 'kemj Van een onzer verslaggeefsters SCHIEDAM - De schade die de vorst van de afgelopen win ter heeft veroorzaakt aan de Schiedamse wegen is erger dan men aanvankelijk dacht Op een aantal plaatsen moest de defecte fundering vervangen worden. De scheuren in de wegen zijn gedicht, er is herbestraat en op sommige wegen is een extra as- faltiaag aangebracht, waardoor het draagvermogen van het wegdek werd verhoogd. De vorstschade aan wegen is ernstiger omdat de vorst inviel na een periode van flinke regen. Door de lange duur van de vorstperiode bevroor het inge drongen vocht tot op grote diep te. Daardoor leed met alleen het wegdek zelf maar beschadigde ■ook de ondergrond. Het water veroorzaakt door de flink inval lende dooi kon namelijk niei weg in de bevroren ondergrond.^ Het gevolg daarvan was weer* schade aan de vorstgevoelige' fundering. De struktuur van fundering en deklagen veran derde en leidde tot scheuren en gaten. Totaal is een schade ontstaan^ van 262,700 gulden. Alle répara-, tiewerkzaamheden zijn inmid dels uitgevoerd. j Wol kans i rature weste droog hoger Slokt 22okt

Het Vrije volk | 1979 | | pagina 2