van Wallraff in Stedelijk Jl VRAAGTEKENS ROND VRIJWILLIGERS CENTRALE Rinke buit bij inbraken Scheeres overdenkt soepele regeling Overtreders gepakt Tassendief opgepakt Pechvogel 2 AOW-eten 2 Dode Griek Politie grijpt jeugdbende TEILTJE' GESTOLEN AUTO IN BRAND PvdA bezoekt de Gorzen Motordiefstal verijdeld mm Schiedam w#^v «h- DINSDAG 23 OKTOBER 1979/HETVRIJE VOLK/PAGINA 2 U' ymm'/'"Vn x, Jm&m m I mmem - v., M&mtm tL I fWfW Gunther Wallraff kroop in de huid van een Bild- redacteur Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM Het initiatief om in Schiedam een Vrijwilligerscentrale op poten te zetten heeft gister avond tijdens een hoorzitting veel kritiek ontvangen. Tegenstanders beriepen zich op het vermoeden, dat het vrijwilligerswerk veel arbeidsplaatsen zou kosten. Voorstanders lieten weten, dat er bij talloze mensen een grote behoefte is aan tijdsbesteding en dat er voor veel werk geen betaalde krachten zijn te vinden. *3 Hoorzitting over de Vrijwilligerscentrale: meningen ernstig verdeeld. «in 500. Scheeres: "We kunnen re- keningen niet kwijtscheld den" rpstitt» A v-lf i /K^t - S (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM - Het Stedelijk Museum aan de Hoogstraat brengt vanaf vrijdag een docu mentaire van Gunther Wallraff. In een ongeveer twintig minu ten durende film licht hij de- sluier van de praktijken bij de meestgelezen krant van West- Duitsland, Büd Zeitung. Zowel zijn boek hierover ais zijn film hebben veel opzien gebaard. Onder de schuilnaam Hans Esser was Wallraff drie maan den in dienst van het boule vardblad Bild. Hij krpop in de «huid van een journalist om na te gaan welke journalistieke me thodes de krant gebruikt en hoe bet is om als Biid-journalist te werken. In de film is te zien hoe bij Bild telefoongesprekken ge voerd worden. De krant voert een soort banenactie om jonge mensen aan werk te helpen. Ze belt alle bedrijven op om te vra gen of zij nog plaats hebben. Dit gebeurt allemaal telefonisch. Er wordt niet nagegaan of die be drijven Inderdaad banen be schikbaar hebben en hoe het werken er is. Gunther Wallraff schrok erg van deze methodes. Maar hij merkte tijdens zijn Bildperiode dat hij er steeds minder moeite mee had. Hij begreep daardoor ook heter dat het gewone men sen zijn die Bild maken. Onder druk van bovenaf produceren zij artikelen die miljoenen men sen ais het ware 'vreten', maar die de waarheid nog al eens ge weld aandoen. Wallraff: „Het gaat mij er niet om een aan klacht in te dienen tegen deze actieve slachtoffers van het Bild-systeem." Wallraff wil aantonen hoe er geestelijke ter reur wordt uitgeoefend door Bild-zeitung. „Het gaat hier om geweld, geestelijk geweld, geen molotovcocktails en machinege weren. De slachtoffers zijn mensen, hun gevoelens en hun waarden. Dit geweld valt niet onder het wetboek van straf recht." Tooo'Bild er achter kwam dat Wallraff in haar gelederen bin nengedrongen was, nam zij wraak. In een zo groot artikel werd Gunther Wallraff tot drie keer toe een ondergrondse com munist genoemd. De reactie van Wallraff hierop: „Op dit mo ment komt alle democratische kritiek in een slecht daglicht te staan en wordt over één kam geschoren met terreur. Omdat ik mij de vrijheid heb gepermit teerd Bild van binnen te leren kennen word ik een onder grondse communist genoemd, wat zo veel wil zeggen dat ik terrorist zou zijn." De documentaire vah Wall raff is te zien tot 2 december, dagelijks van 10.00 tot 17.00 uur en zondag van 12.30 tot 17.00 uur. 7V- 'Vi s/'sfi?. Li', L/ yyA' t, «5 - *«s i®, v 4» ws* ugÉ&r v v '7/4 y SCHIEDAM - Het zeilbootje van de 15-jarige C. van L. is in het weekeinde gestolen uit het water van de Schie. Het bootje, "Teiltje" genaamd, was 200 gul den waard. SCHIEDAM De auto van de 31-jarige M.C. vloog afgelopen zaterdag op de Kortlandstraat spontaan in de brand. Hij zat aan zijn auto te sleu telen toen deze plotseling vlam vatte. De brandweer kon de vlammen snel blussen, maar kon niet voorkomen dat de wagen geheel uitbrandde. De oorzaak is onbekend. SCHIEDAM - De gemeente- raadsfractie van de Partij van de Arbeid gaat op 1 november een bezoek brengen aan de Gor zen. De fractie doet dit om de band tussen raadsleden en be woners te verstevigen. Tijdens een bijeenkomst zal men met de Gorzenaren vooral spreken over de stadsvernieuwing in Zuid als gevolg van de Interim Saldo Re geling, waardoor Schiedam ex tra subsidies van het rijk ver krijgt SCHIEDAM - De 16-jarige J.K. heeft verleden week een poging tot diefstal van zijn va ders motor verijdeld. Toen hij de garage in de Pascalstraat binnenliep, zag hij daar twee jongens aan de motor sleutelen. Ze vluchtten, maar zagen toch nog kans om een achteras en wat gereedschap ter waarde van 200 gulden mee te nemen. 1 Cost dat niet veel e u rfbei dsi pi laatsen V De hoorzitting in het oude stadhuis .werd zeer druk be zocht Velen hadden aan de op roep van de werkgroep Vrijwil ligerscentrale Schiedam gehoor gegeven om' een eerste stand punt te bepalen. De gemeente Schiedam heeft eriige tijd gele den 45.000 gulden tevoorschijn getoverd om een eventuele cen trale te subsidiëren onder de voorwaarde dat er voldoende animo voor is en dat er geen ar beidsplaatsen verloren mogen gaan. Het ministerie van CRM heeft er bij Schiedam, Viaardingen en Maassluis lange tijd op aange drongen om samen een regiona le centrale op te>zetten. Viaar dingen en Maassluis hebben af gehaakt. Viaardingen wil eerst de behoefte terdege peilen. Een vrijwilligerscentrale moet in de toekomst de vraag naar onbetaald werk en het aanbod bij elkaar brengen. Vrij willigers kunnen dan werkzaam zijn in talloze stichtingen, tehui zen, instellingen en het club- en buurthuiswerk. Volgens de heer Van Duin van de Rotterdamse vrijwilligerscentrale kunnen er ook projecten worden opgezet Een bekend voorbeeld in Rot terdam is het project om gedu peerden van misdrijven te bege leiden. H Tijdens de hoorzitting kwam overduidelijk de vrees naar vo ren, dat een vrijwilligerscentra le niet alleen arbeidsplaatsen zou kosten, maar dat het zelfs het ontstaan van nieuwe ar beidsplaatsen in de welzijnssec tor in de weg zou staan. Vooral de Rooie Vrouwen waren bang: "Dit is een valkuil van het kabi net-Door op slimme wijze vrij- willigerswerk te propageren .zullen vooral vrouwen dadelijk geen baan meer kunnen vinden, want het werk richt zich vooral op die sectoren, waarin - veel vrouwen werken. De regering wil gaan bezuinigen op de ge zinsverzorging en de bejaarden hulp. Dadelijk zullen ze zich, om toch iets te doen, aanmelden als vrijwilliger. Dan is er sprake van "onvrijwillig vrijwilllgen". Ook anderen vreesden die uit werking en wilden, indien er een centrale zou komen, garan ties zien, dat vrijwilligers geen werk gaan doen, waarvoor an ders een betaalde kracht ingezet zou kunnen worden. Het argu ment, dat sommige bestaande vrijwilligers-instellingen, zoals de Unie van Vrijwilligers, het om de menselijkheid doen, vond geen genade: "Het blijft hoe dan ook werk. Schep daarom banen. Volgens sommigen is er voor het incidentele vrijwilligerswerk dat dan overblijft geen centrale nodig. Verder- ontbrak volgens Yvonne Siljée van de PvdA bij vrijwilligers verantwoording voor het werk. De heer van Duin bracht te gen de vermoedens in, dat er on danks alles veel werk is, waar voor nooit een beroepskracht in te zetten zou zijn. Hij vond een centrale daarbij een middel om aan de weet te komen op welke 'terreinen werkelijke arbeids plaatsen braak liggen. Hij noemde een voorbeeld uit Rot terdam, waarbij invalidenver- voer Is overgenomen door vaste krachten. Andere kritiek van de Rooie Vrouwen was, waarom alleen de georganiseerde welzijnsin- stellingen waren uitgenodigd bij de voorversprekingen over de -opzet van de centrale. "Waarom zijn andere groeperingen niet uitgenodigd?" zo vroegen zij zich af. Anderen stelden de vraag of wel voldoende was on derzocht of bij de mensen be- i hoef te was aan vrijwilligers werk. Daarop moest .de werk groep het antwoord' schuldig blijven, al hield de heer van Duin vol, dat voorbeelden uit al lerlei steden, waar al enige tijd centrales werken, laten zien dat er-een grote behoefte aan be staat "Op dat punt kan een stad als Schiedam geen uitzondering vormen." De tegenstanders gingen na de hoorzitting naar huis met het gevoel, dat de welzijns-instel- lingen kosten wat het kost een vrijwilligerscentrale in het le ven willen roepen om aan me dewerkers te komen. De voor standers toonden zich zeer te leurgesteld omdat een initiatief als plotseling zoveel kritiek on dervond. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN - Het nog niet eens officieel geopende buurthuis Oost aan de Ooster straat was het afgelopen week einde het doelwit van inbrekers. Uit een kast verdween een be drag van 2500. Elders in het ge- bouw werden enkele honderden guldens gestolen alsmede voor 137 aan postzegels. Twee vrouwen uit Den Haag, werden bij V en D betrapt op winkeldiefstal. Op verschillende afdelingen van het warenhuis, m vergaarden de vrouwen voor re spectievelijk ƒ224, ƒ80 en ƒ234 aan goederen. Vanuit een schuur, behorend bij een woning aan de Jozef Is- raelstraat, werden gereed schapsstukken en hengelbeno- - digheden ontvreemd. Waarde van de buit: 1000. Bij een in- 1$.braak in een "slagerij aan de fWilhelm inastraat werden enke- H potten groenten, 10 kilo worst, f-jdlo rundvlees en een ander stuk vlees van 8 kilo gestolen. m winkelende vrouw uit De liÊïie^werd op het Liesveld be- d ïvan haar portemonnee ij-- ÏVi stA Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM - „We kunnen de hoge waterrekeningen, die zijn ontstaan door lekkages niet kwijtschelden. We kunnen wel een soepeler regeling opstellen om huurders niet voor bet blok te zetten." Zo reageert wethouder Rei- nier Scheeres op de aantijgingen van de rechtswinkel Schiedam, als zou de gemeente een onjuist en onrechtvaardig beleid voeren bij het berekenen van het wa tergebruik in geval van lekka- ges. Veel bewoners van oude wo ningen zijn gezamenlijk aange sloten op slechts^één waterme ter. Vaak ontstaan lekkages door achterstallig onderhoud, waarbij mensen plotseling erg hoog worden aangeslagen, zelfs als het onbekend is, waar het !ek zit De Rechtswinkel Schiedam eist daarom, dat elke woning een eigen watermeter krijgt en dat de gemeente de kosten" van de lekkages moet dragen, zolang verhuurders de leidingen niet repareren. Verder acht de rechtswinkel toepassing van het Rotterdamse berekeningssys- teem in Schiedam een uitkomst Daarbij wordt het verbruik ge schat naar het aantal vierkante meters van de woning. De ver huurder wordt daarbij aange slagen, die op zijn beurt de huurder aanslaat De rechtswinkel vindt het verder hoogst ongepast dat de gemeente de huurders, die de lekkages niet betalen onder worden gezet door te dreigen met afsluiting van gas en elec- triciteit f Scheeres antwoord op die sug gesties en beschuldigingen, dat het voor de gemeente op het ogenblik onmogelijk is om in el ke woning een watermeter te plaatsen: „Dan moeten we het gehele leidingennet aanpassen. Dat kunnen we wel doen bij een gehele renovatie. Dat meerdere woningen op één meter zijn aangesloten is het resultaat van eet\ gegroeide situatie, die we niet zomaar even kunnen ver anderen. Dat de gemeente de kosten van de lekkages moet dragen vindt Scheeres onaanvaardbaar: „Het water is verbruikt en moet betaald worden. Op het ogen blik nemen we al eenderde van die extra hoge rekeningen voor onze rekening. We kunnen het ook niet doen, omdat verhuur ders en huurders dan maar gaan denken van -„de gemeente be taalt toch wel, laat die lekkages maar. Het water is tegenwoor dig duur en'daarom kunnen we ons dat niet veroorloven." Scheeres is het met de rechts winkel eens, dat de verhuurders aansprakelijk zijn voor de lek kages, „maar we kunnen hen niet voor de kosten aansprake lijk stellen omdat wij een cont ract hebben met de bewoners. Juridisch kunnen we hen niet aanpakken.; "Over de dreige menten tegen de verbruikers, die hun lekkage-rekeningen niet betalen, zegt Scheeres: „De Gemeentelijke Technische Be drijven staan in hun volste recht" Scheeres houdt vol dat Schie dams regeling voor het bereke nen van het waterverbruik een alleszins redelijke regeling is: „Het is inderdaad zielig, dat sommige mensen daarvan het slachtoffer zijn. Dat is voor ons echter niet te controleren. Als iemand opeens een hogere reke ning krijgt, kan dat ook komen doordat hij bijvoorbeeld een wasmachine heeft aangeschaft" Scheeres,zegt verder een fel tegenstander te zijn van het Rotterdamse systeem van bere kenen „want dan hoeft niemand zijn verbruik in de gaten te hou den. Men betaalt maandelijks een vast bedrag waarvoor men het water maar kan laten stro men. In dat geval is er geen prikkeling om op water te be zuinigen." SCHIEDAM - Tijdens snelheids controles op de Hargalaan en de Vlaardingerdijk heeft de politie van Schiedam vo rige week 26 be stuurders op te hard rijden be trapt Op de Vlaardin gerdijk reden 14 van de 600 gecont- roleerden te hard. De hoogste snel heid was 87 kilo meter per uur. Op de Hargalaan re den van de 150 bestuurders te hard. Hier was de hoogste snelheid 99 kilometer per uur. Tegen alle overtre ders is proces-ver baal opgemaakt SCHIEDAM - De Schiedamse politie heeft afgelopen zater dagmiddag de 12-jarige J. van de W. uit Schiedam opgepakt, nadat deze een tas had gestolen uit een geparkeerd staande auto. De 36-jarige vrouw M.C.F. van V. zag dat de jongen de tas uit haar wagen had gehaald, die geparkeerd stond op de Lange Achterweg. Zij snelde naar de politie en vertelde dat de jongen een pand aan de Lange Haven, was binnengevlucht. Daar trof de plitie acht jongelieden aan. De 12-jarige dader bekende snel. m „Hoedt u voor het X blonde meisje dat 's avonds of 's nachts bij mensen aanbelt met het verhaal dat haar moeder fe overleden bij een verkeerson geluk in Groningen. Vervol gens vraagt zij 100 of 50 om zo snel mogelijk de trein of ta xi te nemen," zo vertelde mij hoofdinspecteur Heidenman van de Dordrechtse politie. In stukgoed van zaterdag stond de ervaring van een col lega die er in was „getrapt" en het meisje zijn laatste 35 gaf. Het meisje zegt Mariëtte te heten (volgens de politie ook haar ware naam) en weet met veel overtuiging elke keer weer dezelfde act op te voe ren. Daarbij biedt ze aan een schuldverklaring te willen te kenen, die ze echter nooit na komt. Gisteren beide mij nog een AOVV-er van 81 jaar op die hetzelfde was overkomen in de Gaffelstraat. „Dat meisje moet bij het toneel gaan," zei hij mij, „want je zou zweren dat het verhaal echt is. Alleen kostte me het wel 50. Ook een buurman in de straat is er in gelopen en heeft zelfs 100 gegeven. Het merkwaardige is," aldus de AO\V-er,"„dat ik het geval aan de politie heb gemeld, maar die doet er niets aan. Omdat ik zeif moeilijk kan lo pen vroeg ik of er een wijk agent bij me langs kon komen. Dat is nu twee wekcn'geleden, maar ik heb nog niemand ge zien. Dit is je reinste oplichte rijl", aldus dc bejaarde gedu- peerde man. Misdrijf -Hoofdinspecteur Heiden- man bevestigt dat het hier om oplichterij gaat. „Het is een misdrijf." zegt hij, „en het. meisje is hiervoor wel eens veroordeeld. Ze heeft er zelfs een gevangenisstraf voor uit gezeten. Mariëtte is afkomstig uit Dordrcht en ze is aan drugs verslaafd." Volgens de hoofdinspecteur' is het meisje al twee jaar be zig met deze vorm van oplich terij. Iedere keer weer tuime len mensen er in. De politie kan haar alleen arresteren als men een aanklacht indient bij, het naburige politiebureau. Mariëtte is schraal, onge veer 1.60 meter, heeft lang blond stijl haar en ze mist en kele tanden. Mocht ze bij u aanbellen' dan bent u gewaar schuwd. Ze is gezien in het ge zelschap van een jongeman met een grote gele Ford, ken teken 80-94 DM. „Kunnen AOW-ers er wel van komen en kunnen ze genoeg eten kopen," zo vroeg ik in Stukgoed van vrijdag. Dit naar aanleiding van het "steeds meer afknabbelen van de sociale inkomens, door het- kabinet Van Agt. Mevrouw Lebon uit de Michel Angelostraat 70, Alexander- polder, belde me hierover op: „Van Agt moet maar is bij me langs komen,' zegt ze uitda gend, „dan kan hij zien wat voor karig eten wij AOW-ers elke dag op ons bord hebben. Mijn man is suikerpatiënt en moet daarom een duur sui ker- en vetvrij dieet houden. We zijn al twee jaar niet op vakantie geweest omdat we het eenvoudig niet kunnen bekostigen. - We krijgen een AOW-uitke- ring van 1329,62 samen. Hiervan gaat zoal 557,35 aan vaste lasten af. Dan houden we nog 772,27 over. Van dat geld is nog geën zakgeld af, een borreltje, eén rokertje of zelfs de wasserij. Ik ben van wege mijn hernia verplicht elke week de was buiten de deur te doen. Wat we uitein delijk overhouden is veel te weinig om mée rond te ko men. Een vriendin van mij, 80 jaar oud, moet met een AOW van 902,70 zien rond te komen, daar gaat zo al 280,50 voor de huur van af en huursubsidie krijgt ze niet meer. Dan houdt ze nog 622,20 over en van dat bedrag moeten ook nog eens allerlei vaste lasten af. Bij dit totaal zit het vakantiegeld al inbegrepen. Dan kun je zo al op je vingers-natellen wat ze „overhoudt" om van te leven. We zijn van plan het er niet te bij te laten zitten. We gaan een werkgroep oprichten die er voormoet zorgen dat Van Agt met zijn tengels van onze afkeringen afblijft. Eerder moeten we meer krijgen dan minder! Tenslotte zijn het een miljoen mensen die van een minimale AOW-uitkering moeten leven," aldus me- vrouw Lebon. f iVis 4TO.Ü-. v<! S ,N Vsv*'"- Deze "lelijke eend" verdient het predikaat: "moeders mooiste!" Op de redactie van een krant is het maken van verslagen van ongeluk ken, waarbij doden en gewon den vallen, helaas aan de orde van de dag. Emotioneel ben je bij die ongelukken niet be- trokken, je ziet het gewoon als een stuk werk. Het kan ook gebeuren dat je in het redactielokaal de volgende opmerking van een collega achter z'n schrijfmachine te horen krijgt; „Zeg Jansen, je moet even bij de hoofdredac teur komen." Jansen: „Ja, ik kom zo. Ik moet eerst nog even die dode Griek afmaken...". (V an een onzer verslaggevers) SCHIEDAM - De politie van Schiedam heeft met de aanhou ding van vijf jongelieden vorige week twintig inbraken opgelost. De vijf haalden hun bui» vooral uit kantines, slgarettten-auto- niatcn en kelders. Zij hadden zich de toepasselijke naam "Trash" toegeëigend, wat zoveel betekent als "tuig". De politie kon vorige week drie van hen, de 16-jarige H.O.E., zijn broer de I5-jarige R.O.E. en de 16-jarige R.H. de G. aanhouden. Zij waren bezig om een kauwgumballen-automaat open te breken. Zij brachten de politie op het spoor van de ande re twee bendeleden, de 13-jarige S.M.S. en de 14-jarige R.B. de B. Die twee'hielden zich voorna melijk bezig met fiets- en brom» fietsdiefstallen. Voor zover de politie heeft kunnen nagaan bedraagt de waarde van de buit ongeveer 5.500 gulden. Veel van de gesto len goederen zijn teruggevon den. Van veel spullen is geen eigenaar bekend, want in veel gevallen is geen aangifte van diefstal gedaan. De groep Is verantwoordelijk" - voor de inbraak in de stations kiosk, enige weken geleden. Daarbij werd voor 3000 gulden aan snoep, tijdschriften en shag buitgemaakt. Ook stalen ze uit de kantine van SVDPW snoep ter waarde van 500 gulden. Uit de kantine van SW namen ze: drank mee en het onderkomen van de Sportvereniging Schie dam kreeg het afgelopen week einde een beurt Daar werd ech ter niets ontvreemd. Verder stal 'Trash" vier fiet sen en vier brommers en wer den verscheidene auto-antennes verbogen. f J 'i V, O.,

Het Vrije volk | 1979 | | pagina 2