ïstratie vla n R'70 HEEFT SCHULD VAN f 1.6 MILJOEN Grond huur Kasbahs werd nooit betaald SUPERWINST OLIEREUZEN Even Carter een hondje geven FNVex Ta looneis van I a 2 proeent 'Zachtere auto's, minder letsel' 'God geve dat sjah kanker heeft' Kwart minder verkeersdoden - dankzij winter Even. bellen voor de bus I Souvenir: vleermuis in plastic Wij een abonnee, u een unieke handdoek. 1 i I 1 I 1 I 1 Afpersing verijdeld ffet llciT HET VRIJE VOLK BEL 010-14.74.00 Suiker in benzine 't Eikenhuvs 65+ goedkoop met NS naar Engeland !WV^ Koude nacht Muziekale dief KHOMEINY: m A Vrijdag 26 oktober 1979 34e jaargang no. 9916 De kasbah 's aan het Weena ROTTERDAM De door Rotterdamse banken en verzekeringsmaatschappijen gevormde Stichting R'7C 'heeft een schuld bij de gemeente van 2,6 miljoen gul- jRfff,Die is ontstaan, ómdat de huur, van de grond aan ~het Weena, waarop dè kasbah's staan, van meet af aan fiietbetaald is. De financiële deskundigen van de gemeenten breken - zich het hoofd al niet meer over de vraag hoe de schuld moet worden geind. Woordvoerders van de Stichting R'70 zeggen van geen schuld te weten. Ook Kok Beheer, die namens de stichting als beheerder optreedt, zegt er nooit van gehoord te hebben x NEW YORK - Vrijwel alle oliemaatschappijen blij ken enorme winststijgingen te noteren. In het derde ..kwartaal van dit jaar was de winst dikwijls ruim het 'dubbele van die in dezelfde periode van het vorig jaar. (Van onze redactie buitenland) NEW YORK - Zuid- Afrika heeft vorig® maand een kernbom van geringe sterkte in de at mosfeer tot ontploffing gebracht. Volgens de Amerikaanse televisie zender ABC werd de kernproef door VS-sate- lieten geregistreerd. tr. - i ABONNEE-SERVICE voor direkte bezorging ma. t/m vr.van 16.30 - 19.00 uur zaterdag 9.00- 16.00 uur van 9 Zie ook pag. 3. DEN HAAG - In het eerste half jaar van 1979 zij in het verkeer 23 per cent minder mensen om het leven gekomen dan in het eerste half jaar van 1978. De voorlopige cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) wijzen dit uit. SEKSFILMS HUREN? Herfst-Stunt! Stuur Het Vrije Volk naar Postcode: Plaats: Soort abonnement: kwartaal jaar h Bovendien ontvangt hij/zij Het Vrije Volk eerst nog 2 weken gratis. Als Beloning stuurt u die mooieexklusieve handdoek toe aan: Naam: Adres: Kleur: O rood o bruin o blauw o groen (s.v.p. de gewenste kleur aankruisen) Stuurt u de boa volledig ingevuld in een open envelop zonder postzegel aan; Het Vrije Volk. Antwoordnummer 1579, 3000 VB Rotterdam. S5&3 JS3S33 Si&üüJi S3SS3 S253 A Kernbom bij Zuidpool Zuid-Afrika ontkent HOOFDREDACTEUR HERMAN VVIGBOLD Witte de Withstraat 25.3012 BL Rotterdam, teL 010 - 14.74.00 Opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) tel. 010 -11.92.00 ,\vc\\y i (Van ome verslaggever JAN BOOISTER) Intussen vragen de huurders van de kasbah's zich af hoe iang •zij nog in de gebouwtjes kunnen blijven. Volgend jaar lopen de contracten af voor de huur van de kasbah's. Maar op de vraag 'aan de gemeente of en wanneer er gesloopt gaat worden is nog steeds geen antwoord gekomen (Van onze soc.-econ. redactie) UTRECHT - Met ingang van volgende maand krijgen mensen met een NS 60+ of 65+ kaart ook korting op hun retourbiljet- ten'naar een bestemming in En geland. Voor het treintraject geldt een reductie van 50ti; voor het boottraject Hoek van Hol land-Harwich 30%. Dè NS en de Engelse spoor wegmaatschappij British Rail hebben besloten eikaars 60+/65+ kaarten te erkennen, zo meldt Koppeling, het week blad van de NS deze week. Ne derlanders kunnen hun geredu ceerde kaartjes alleen in Neder land kbpen. Britten kunnen dat alleen in Engeland. De Stichting R(otterdam) '70 is min of meer een uitvloeisel van dfe Stichting C'70, die in 1970 al lerlei activiteiten in de stad or ganiseerde ter herdenking van 25 jaar wederopbouw De festi viteiten hadden een eenmalig karakter. En omdat de kasbah's van semi-permanente aard wa ren, werden die in een aparte stichting ondergebracht De bedoeling was dat er iets heel moois zou verrijzen aan het Weena. C'70-orgamsator A. J. Fibbè sprak zelfs van "een ge zelligheidscentrum waar je met de handen op de rug doorheen kuiert, een boek koopt een broodje eet, een broche uitzoekt vpor je vrouw, een reis be spreekt. een pilsje drinkt, een hoed, past, een afspraak maakt.." Maar zijn echtgenote, me vrouw J. M. Fibbe-Suurmond, had begin 1970 nog maar net de eerste paal voor de kasbah- bouw de grond in geslagen of de twijfels over die opzet kwamen naar boven borrelen. Eind 1970 bleek al dat winke liers geen trek in de kasbah's hebben. De ontwerper, het ar chitectenbureau W. Quist, wilde er opeens niet meerover praten. Het makelaarskantoor Brink en Kooyman, die het geheel "alseen trein" zou verhuren, evenmin. 9 Zie verder pag.3 (Van onze sociaal-economische redactie) Washington zou zijn bondge noten op de hoogte hebben ge steld van de kernproef, die op 22 september plaatsvond in het ge bied tussen de Indische Oceaan en het zuidelijk deel van de At lantische Oceaan, waarbinnen een deel van Antarctica en Zuid-Afrika valt. Hodding Carter, woordvoer der van het Amerikaanse minis terie van Buitenlandse Zaken, die deze plaatsaanduiding ver meldde, zei: „Een bevestiging hebben wij nog niet. Wij zijn nog steeds bewijsmateriaal aan het verzamelen." 1 De Zuidafrikaanse regering ontkende vandaag iets te weten over kemproeven boven de wa teren van hun land. Minister van Buitenlandse Zaken .Roelof Botha zei: „Waarom worden de Russen of Chinezen, of zelfs Amerikanen er niet over onder vraagd?" Volgens Botha was het gebied te groot dan dat Zuid-Afnka automatisch de schuldige zou zijn van een geregistreerde proef. „Het kan evengoed Aus tralië of Nieuw-Zeeland ge weest zijn", aldus Botha. Hij meende, dat de Amerika nen in paniek waren. „De Ame rikanen kunnen het beter aan koning Neptunus vragen" grap te hij. Ook al beschikt Zuid-Afrika over erg veel uraniumoxyde en ging het tien jaar geleden over tot industriële, vervaardiging van verrijkt uranium, de rege ring sprak voortdurend "berich ten tegen dat er aan een atoom bom werd gewerkt Amerikaanse inlichtingen- functionarissen verklaarden gisteren over bewijsmateriaal omtrent de Zuidafrikaanse kemproef te beschikken, maar de gegevens waren nog niet vol doende voor een eensluidend oordeel. Het KNMI in De Bilt heeft op de 22e september niets geregis treerd. Kernbommen onder de 50 kiloton zijn volgens de afde ling seismografie moeilijk te re gistreren en de grote afstand speelt ook een rol. De kernproef-onthullingen komen op hetzelfde moment dat de anti-apartheidscommissie van de VN wil aandringen op een olieboycot van Zuid-Afrika (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM - Gisteravond hebben twee jongemannen in een winkel aan de Vieram- bachtstraat een 14-jarige win kelhulp met een, op een vuur wapen gelijkend, voorwerp be dreigd en geld geeist. De eigenaar, die achterin'de winkel aan het werk was, veri jdelde de poging door met een ladder op het tweetal af te ko men en hen zonder geld de win kel uit te jagen. De politie kon even later de twee jongemannen, de 18-jarige L. J. S. van S. en de 18-jarige G. J. G. op de Hooidrift aanhouden. Het wapen bleek een plastic speelgoedpistool te zijn. VJsfc De president een hdnd je geven. Maar bij Carters bezoek giste- dat blijft voor veel Amerikanen ren aan het plaatsje New toch altijd iets heel bijzonders; - Brunswick in de staat New Jer sey deed een van zijn jonge fans het dit keer net eventjes anders: die probeerde hem een hondje te geven. Jimmy reageerde uitge laten - hij stak even z'n poot omhoog. 1 (Van onze sociaal-economische redactie) UTRECHT Voor handhaving van de koopkracht tot het modale inkomen (32.000) is de FNV van plan bij de komende CAO-onder- handelingen een extra-loonsverhoging te eisen van minstens één percent. De vervoersbonden FNV vinden dit nog aan de lage kant en schatten dat die aanvullende looneis zeker 13 a 2 percent zal moeten bedragen. Esso zag kans zijn winst te .verhogen met 119 procent tot een bedrag van 1,15 miljard dollar. - vxi ïübbil Oil noteerde een winst stijging van 130 procent Stan dard Oil Company of Ohio kwam zelfs op bijna het drie dubbele uit, namelijk 366,2 mil joen dollar, een stijging van 192 procent. Andere maatschappijen vermelden winststijgingen van vijftig tot zeventig procent In Amerika hebben de cijfers hevige politieke beroering ge wekt Droog en zonnig weer. Mini mumtemperaturen van 4 graden aan dè kust tot -1 graad m het binnenland. -Middagtemperatu- ren omstrèeks 11 graden. Vrij krachtige oostenwind. V 27okt zon x op ondér V 0725 1723 maan op onder 1325 2227 over adreswij Voor mlormalie ziging, betaling, vakantieadres kunt u bellen van 8 00 tot 16 30 uur op maandag tot en met vrijdag VALKENBURG - De Zuidlimburgse politie zal de verlaten mergelgroe ven bij Berg en Terblijt scherper in de gaten hou den, nu gebleken is dat daar massaal vleermui zen worden gevangen. Dat gebeurt in opdracht van Duitse handelaren in souvenirs. Die sturen de laatste tijd tal van Zuid limburgse jongeren de groeven in om de be schermde dieren te vangen. De vleermuizen worden daarna in door zichtig plastic gegoten, en als souvenir verkocht. „Het is bar en boos wat hier allemaal met die M vleermuizen gebeurt," al dus rentmeester Chris- tiaans van de Stichting Limburgs landschap, die de grotten onder beheer heeft. „Vooral In de herfstvakantie liepen he le groepen jongelui hier vleermuizen voor die Duitsers te vangen." Voorzitter Jan Schroer van de vervoersbonden FNV heeft dat gisteren verteld op een vergade ring van de federatieraad van zijn bonden over de te volgen centrale FNV-koers bij de ko mende CAO-onderhandeimgen. Die extra-looneis is volgens de FNV nodig voor het compense ren van de overheidsmaatrege len (belastingen en accijnzen), die de werknemers niet vergoed krijgen in de prijscompensatie. De regering heeft aangegeven dat een extra-loonsverhoging van een half procent voldoende is voor handhaving van de koopkracht tot modaal en heeft haar beleid daarop afgesteld. De FNV gelooft daar niet m en zal op korte termijn het juiste en hogere percentage vaststellen. De vervoersbonden FNV kun nen zich wel verenigen met het door de FNV voorgestelde ar beidsvoorwaardenbeleid 1980, zij het dat enkele wijzigingen worden voorgesteld. Daarmee komt de federatie- raad niet tegemoet aan de wens van de leden uit de Rotterdamse haven, die de FNV-koers volko-- men afwijzen. Een Rotterdamse motie hierover werd met drie stemmen voor en 55 tegen ver worpen. Een grote meerderheid in de federatieraad had ook geen goe de woorden over voor de Rotter damse motie van wantrouwen tegen voorzitter Jan Schoer van de vervoersbonden en voorzitter Jan van Eldik van de onderlig gende bedrijfstak Havens. Door een vertegenwoordiger uit het district Centrum-West (een KLM-werknemer) werd zelfs een tegenmotie ingediend waar in een duidelijk afkeuring werd uitgesproken over de Rotter damse motie. Die tegenmotie werd aangenomen met slechts 3 stemmen (Rotterdamse) tegen. 1 ROTTERDAM - Gisteren heeft een vrouw bij de politie aangifte gedaan, dat de motor van haar auto was vernield. On bekenden hebben via de niet- afsiuitbare tankdop een hoe veelheid suiker in de benzine tank gedaan. ROTTERDAM - Uit een auto, die geparkeerd stond in de Gaesbeekstraat werd gisteren een accordeon ter waarden van ƒ8100 gestolen. Het instrument lag in de kofferruimte, die door onbekenden werd opengebro ken. IMarinierswflg 28t, hkHoogstraat R.daml I'S Maandags qgsiotcn Tel 010- 133 744b (Van een onzer verslaggevers) EINDHOVEN - „Auto's kunnen best zo worden gebouwd dat fietsers en voetgangers bij botsingen veel minder letsel oplo pen." Dat zei vanmorgen prof. dr. H. Bouma op een congres in Eindhoven over de rol die de inge nieur kan spelen in de preventieve gezondheids zorg. „Bij de bouw van per sonenauto's en vrachtwa gens zouden onder meer'' zachtere materialen kun nen worden gebruikt. De fabrikanten kunnen voor en achter de wielen be schermende „vegers" (net zo als nu al bij trams ge bruikelijk is) aanbrengen. Bij vrachtwagens zou een zajbeplating absoluut ver plicht moeten zijn" aldus prof. Bouma. TEHERAN/NEW YORK - .Onlangs is de sjah naar de VS gegaan en men zegt dat hij kan ker heeft. God geve- dat de be richten juist zijn." Aldus de Iraanse ayatollah Khomeiny gisteren in een toespraak tot een grote menigte in de heilige stad Qom. Khomeiny vroeg zich ook af wat er na de dood van de sjah met diens geid zou gebeuren. Hij deed een beroep op iedereen daarover gegevens te verzame len, opdat een speciale recht bank de zaak vervolgens zou kunnen onderzoeken. Doktoren van het Newyorkse Cornell-ziekenhuis hebben in tussen bekend gemaakt dat de sjah al zes jaar lijdt aan'lymf- klierkanker en dat de ziekte zich uitbreidt ,De kans op herstel is onge veer 50 procent", aldus de dokto ren, „maar daar is een langduri ge, intensieve therapie met che mische middelen voor nodig, die zal worden begonnen als hij vol doende is hersteld van de opera tie van woensdag, waarbij zijn galblaas werd weggenome' GRONINGEN-De eerste belbus van Ne derland rijdt vanaf zondag 18 november in Oost-Groningen. Twee jaar gaat het experi ment duren. Passagiers kunnen dan vooraf te lefonisch een bus van het openbaar vervoer bestellen. Vanuit Winschoten worden vanaf die dag dagelijksltwee routes door de belbus gevolgd, die afhankelijk van de behoefte van passagiers langer of korter ge maakt kunnen worden. De twee belbuslijnen vervangen drie be staande buslijnen, die met hun zeer geringe frequentie de dorpen m Oost-Groningen maar moeilijk bereikbaar maakten. De belbus zal afhankelijk van de vraag veel vaker kun nen rijden. Passagiers bellen een speciaal nummer In Winschoten en krijgen dan te horen wanneer de bus' waar zal voor rijden. Ook Friesland krijgt binnenkort een belbus. Voldoet de bus dan zullen de bestaande lijnen voorgoed ver dwijnen. (Van een onzer verslaggevers) In de eerste helft van 1978 kwamen in het verkeer 1.175 mensen om het leven; in dezelf de periode van dit jaaar 910. De maand januari gaf m vergelij king met januari '78 een daling te zien van 53 percent februari 45 percent, maart 25 percent, april 8 percent, mei 4 percent en juni 1 procent De scherpe da ling in de eerste maanden is vol gens Economische Zaken een gevolg van het strenge winter weer. Het aantal verkeersongeval len waarbij doden of gewonden viel, nam inhet eerste half jaar met 1614 procent af: 21.900 tegen 26.21Z Ook die teruggang is vrij wel geheel terug ie vinden in het eerste kwartaal. Het aantal personen dat tengevolge van een verkeersongeval gewond raakte, daalde van 30.364 naar 25.370 een afname van ongeveer 16 percent Volgens de voorlopige cijfers kwamen er in de eerste zes maanden van dit jaar 140 fiet sers om in het verkeer. Dat zou een daling met bijna 42 percent betekenen. Er verongelukten 130 voetgangers en 80 bromfietsers, dalingen van respectievelijk 27 en 35 percent, zo blijkt uit de voorlopige gegevens. -Ti|deli|k nu 7 v. f 27.50 v. een weex Keus. duizenden films. Gratis cat W tef 010-267)26 (ook 's av BALI Dam' 5 a Schiedam.. Geopend v. 1O-I8 u. Dond. koQpav. Leg vereist. Alstublieft Voor u Van Het Vrije Volk 'n Mooie, lekker rulle en bovendien teer exklusieve badhanddoek Met de 100-jange Rotter damse Willemsbrug erop afgebeeld Zomaar Voor nop Tenminste, als u ons 'n nieuwe abonnee bezorgt Kom. u wee» vast wel iemand Misschien bent u zeil nog geen abonnee Laat u toch zeker gewoon iemand anders (die dat wel is) uw naam --.-r""- „Y-rgS. opgeven^ Da's geen punt Oh ja ~-a de handdoek kunt u bestellen in de kleu ren rood bruin blauw of groen Het formaat is 50bij 100 cm En de kwaliteit die is uitstékend' Naam' Adres: Postcode: Plaats: „U .O.-J. vt ifrfi

Het Vrije volk | 1979 | | pagina 1