Dieven rijden driemaal op politieman in iS&i TV maakt ouderwets 7® 7?5 Stuntduik van 'agent' SLAAPKAMERS Cambodja wil van hulpplan niets weten 'Kernproefvan stokoude Sowj et-raket9 Zigeuners eisen herstelgeld van West-Duitsland m Grimmig welkom in Arnhem Vt-- ïfcr Pijp brandt bijna 3 uur IIW llffT Bejaardenhuis bezet in Montfoort Vier lijken in tapijt WIJ een abonnee, u een unieke handdoek. Capsules verloren I 4%:i REETMAN rus HOOGHOUDT fe SEf\ mM BBRSSSfapaRiK mea&MiKÊbm HET VRIJE VOLK BEL 010-14.74.00 Mist EXTRA VOORDEELT/W WOENSDAG CITROEN BRANDEWIJN V0°f n0P" éSSS i WPf Pi Maandag 29 oktober 1979 34e jaarga ng no. 9918 CV an een onzer verslaggevers) MARKELO Door zich op het laatste moment opzij te rollen wist een politieman zaterdagavond op een parkeerterrein bij Markelo te voorkomen dat hij werd overreden door een Zutphenaar die net was betrapt bij het stélen van auto-onderdelen. De dief en zijn metgezel ontkwamen - na nog twee pogingen de agent omver te rijden - in een wagen met één lek geschoten band, maar het tweetal kon later in Zwolle worden aangehouden. Zigzaggen rl ABONNEE-SERVICE voor direkte bezorging ma. t/m vr.van 16.30 - 19.00 uur zaterdag van 9.00 16.00 uur DUTCH CREAM NET Z0 LEKKER ALS DE IRISH dranken UTER BANGKOK/WASHINGTON - Cambodja heeft dit weekeinde een Amerikaans voorstel van de hand ge wezen om dagelijk vrachtauto's met duizend ton voed sel via Thailand naar Cambodja te sturen. De regering Carter liet echter weten door te gaan met het uitwer ken van dergelijke plannen in de hoop dat "de reactie uit Phnom Penh niet het laatste woord is". BERGEN-BELSEN Honderden zigeuners uit diverse landen hebben dit weekeinde een bijeenkomst gehouden in het voormalige Duitse concentratiekamp Bergen Belsen. Zij wilden daarmee de 600.000 1.000.000 door de nazi's vermoor de zigeuners herdenken en hun eis kracht bij zetten, dat West-Duitsland eindelijk eens over de brug komt met zijn herstelbetalingen aan de zigeunerslachtoffers. Kleur: o rood o bruin o blauw o groen (s.v.p. de gewenste kleur aankruisen). i Stuurt u de bon. volledig ingevuld, tn een ópen envelop zonder 18 postzegel aan: Het Vrije Volk. Antwoordnummer 1579. 3000 VB Rotterdam, i''.v vVi'i"*! ITyïf'* ryic„ ?-W s8k-"feVSl 14 jANJüJ ^AA~ HOOFDREDACTEUR HERMAN WIGBOLD Witte de Withstraat 25,3012 BL Rotterdam, tel. 010 - 14.74.00 Opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) tel. 010 - 11.92.00 De Zutphenaar en zijn maat een stadgenoot van hem - zagen ach zaterdagavond op de par keerplaats onverwacht gecon fronteerd met drie politieman nen in, burger, die daar postten omdat er de laatste tijd herhaal delijk diefstallen zijn gepleegd. Tjxn de- politiemensen aan stalten maakten dé Zutphenaars 'aan te houden trachtte een van dè twee weg te rijden. Een der t agenten sprong daarop in de wagen van de dieven en poogde zich meester te maken'van het contactsleuteltje. ,i.X>at lukte niet - de man werd uit de auto gegooid, en de be stuurder reed meteen op hem in. De agent wist te vermijden dat hij onder de auto terecht kwam. twee Zutphenaars een kogel in zijn been. De gehavende auto reed met hoge snelheid weg in de richting van Markelo. De politie stelde vast dat de wagen afkomstig was uit Zutphen, en hoewel de twee Zutphenaars na hun vlucht van het parkeerterrein van wagen gewisseld hadden, konden ze na enige-tijd in Zwol le gepakt worden. Op hun aanhouding volgden nog zeven arrestaties. De be wuste zeven personen hebben zich, evenals de twee mannen uit Zutphen, schuldig gemaakt aan het stelen van auto-onder delen op de parkeerplaats. Hij trachtte opnieuw de wa gen tot stoppen te dwingen, maar de chauffeur reed weer op hem in. De agent sprong nu op de motorkap, maar kwam weer op de grond terecht doordat de Zutphenaar die aan het stuur zat scherp begon te zigzaggen. De dieven reden vervolgens voor de derde maal op de poli tieman in. Een van de andere agenten schoot op dat moment op de wa gen. Zijn kogels troffen een van de'achterbanden en verbrijzel den de voorruit Bovendien - zo bleek later kreeg een van de CDA «Mm onder druk van Schmelzer (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG - Onder druk van oud-KVP-leider Norbert Schmelzer, thans o.a. topadvi seur van Ahzo, zou de CDA- fractie niet meer bereid zijn mee te werken aan een Kamercom missie, die het doen en laten van multinationale ondernemingen gaat onderzoeken. Die indruk hebben de Twee de-Kamerleden Leo Jansen van de PPR en Arie van der Hek van de PvdA. Twee jaar geleden ge leden hadden zij voorgesteld zo'n Kamercommissie in te stel len. Aanvankelijk stond de CDA-fractie daar volgens hen „positief kritisch" tegenover. Die ommezwaai onder druk van Schmelzer, die deel uit maakt van de VNO/NCW-com- missie multinationale onderne ming, halen zij uit een briefwis seling tussen twee léden van de raad van bestuur van Unilever. In die brief stond: „De heer Schmelzer zal contact opnemen met diverse van zijn parlemen taire relaties teneinde het ini tiatief van PvdA en PPR in de grond te boren." Volgens Van der Hek is er duidelijk sprake van „doorge stoken kaart". De CDA-fractie wijst nu volgens hem de Ka mercommissie af met het argu ment dat je zoiets niet als Ne derland alleen kan doen, omdat de macht van die ondernemin gen veel verder reikt Van der Hek zegt ook door verschillende topmensen van Unilever en Akzo ie zijn bena derd over deze zaak. Hij heeft nu zo zijn twijfels erover of dat alleen maar met de bedoeling was om informatie m te winnen over zitn standpunt. De CDA-fractie en Schmelzer ontkennen dat er sprake is van doorgestoken kaart. Schmelzer bevestigt wel dat er een brief wisseling heeft plaatsgevonden tussen twee leden van de raad van bestuur van Unilever en dat hij met hen contact heeft gehad over het initiatiefvoorstel van Van der Hek en Jansen. Schmelzer: „Ook heeft een van de leden van de CDA-frac tie aan mij advies gevraagd. Ik heb hem toen gezegd dat het volgens mij de eerste taak van een Kamercommissie is om de regering te controleren en zono dig haar beleid bij te sturen." Hij vindt het dar, ook met zin vol om een Kamercommissie rechtstreeks de multi-nationale ondernemingen te laten contro leren. Iets wat volgens hem in de eerste plaats een taak van de regering is. Hij gelooft niet dat de CDA- fractie alleen maar door zijn mening van gedachten veran derd is. „Ik ken de mensen vol doende dat zij zich niet zo maar laten beïnvloeden Zij oriënte ren zich links en rechts. Trou wens ik weet nog met eens wat hun standpunt is. Alsof het de Staat van Beleg was, zo werden de Feyenoord-fans gistermiddag op het station in Arnhem door een geduchte, van de lange lat voor ziene, politiemacht opgewacht. Het sup- fjorterslegioen, voor het eerst met een ex- tra-Feyenoord-ex- press naar de uitwed strijd vervoerd, maakte overigens geen moeilijkheden. Daar was natuurlijk de uitslag van de, met zorg tegemoet geziene, wedstrijd tegen Vites se niet vreemd aan: met 3-1 bleef de club uit de Kuip meester van het terrein. Onze verslaggeefster Anne- miek van Oosten en fotograaf Tieleman van Rijnberk reisden met de express mee. Hun reportage vindt u op pagina 3. ROME (AP) - De Italiaan Vi- ris Vecchi heeft zondag zijn pijp 2 uur 51 minuten en 22 seconden „aan" gehouden en volgens de organisatoren is hij daarmee wereldkampioen langroker ge worden. Aan het toernooi werd deelge nomen door pijprokers uit 20 landen, voqral afkomstig uit Europa. Maar er was ook een Japanner bij. De heren werden voorzien, van houten pijpen van klassieke vorm die volkomen gelijk wa ren. Inhoud: 3 gram tabak. De pijpen werden precies gelijk aangestoken. De tabak mocht niet worden gevocht, om langer mee te gaan. Voor informatie over adreswij- aging, betaling, vakantieadres kunt u bellen van 8 00 tot 16 30 uur op maandag tot en met vrijdag. Vannacht enige regen; ook mistbanken. Overdag van het westen uit opklaringen. Minima van 4 graden in Groningen tot 7 graden elders. Middagtempera- turen circa 12 graden. Weinig wind. zon maan op onder. fRJmu aookt - ofo0 17.17 1572 0051 WASHINGTON Mensen die aan de televi sie gebakken zitten, zijn ouderwetser in hun kijk, op de man-vrouwverhou ding, dan minder vaste tv-kijkers. Een tien jaar durend onderzoek van de Amerikaanse Universiteit van Pennsylvania leverde als resultaat op: „TV heeft de neiging het oude beeld op te houden van de man die alle opwinding beleeft, en de vrouw die aan haar huishoudelijke plichten gebonden is." Het onderzoek werd ge houden onder 3600 Ameri kanen. KwairUhtsdranken voor prijsbewuste fijnproevers, altijd goedkoper. «3 Met motorfiets en al duikt een agent de Amsterdamse Brou wersgracht in - ex pres, want de agent is geen echte, maar een stuntman die meedoet aan de op namen voor de Amerikaanse speel film „Rough cut", waarvoor momen teel in de hoofdstad opnamen worden gemaakt. De hoofd rollen in „Rough cut" - een verhaal over diamantsmok kel - spelen David Niven en Burt Rey nolds. wandmcubelen,bankstellen enz. Nergens zo'n keus.FabriekEtoonza!eo Industriegebouw, Goudseslngel 66, R'dam. Tel. 010-12.64.61. Drie Amerikaanse senatoren hadden het voorstel afgelopen week overgebracht aan de Cam bodjaanse minister van Buiten landse Zaken Hung Sen. Vol gens hen was het "de enige ma nier om Cambodja te redden van de hongerdood". „Er is per maand ongeveer 30.000 ton aan voedsel en andere goederen nodig." aldus de sena tor James Sasser, de leider van de delegatie. „Via de zee en de lucht kan niet meer dan 12.000 ton worden aangevoerd. De eni ge manier'om te helpen is over de weg." Cambodja liet echter weten dat de voorwaarde dat de hulp "aan alle partijen" (dus ook aan de aanhangers van de verdre ven Pol Pot) ten goede moet ko men voor haar onaanvaardbaar is. „Dat is een voorwendsel om steun te verlenen aan groepen die de revolutie saboteren," al dus Phnom Penh. Thailand heeft intussen be kend gemaakt dat er per dag ge middeld zes acht CAmbodja- nen in een Thais vluchtelingen- kaï ip aan ondervoeding of ma laria sterven. De Chinese vice-premier Deng Xiaoping heeft dit week einde verklaard dat China de kant van Thailand zal kiezen als Vietnam of Cambodja dit land zal aanvallen. Ook herhaalde Deng nog eens dat China het verdreven Pol Pot-bewind blijft steunen. (Van een onzer verslaggevers) MONTFOORT Het bejaar denhuis Sint-Antonius wordt sinds het begin van dit weekend bezet gehouden door het perso neel. De bezetters eisen dat het stichtingsbestuur dat het tehuis beheert zich terugtrekt en dat het ontslag van de directrice on-- gedaan wordt gemaakt. De be jaarden die in Sint-Antonius. worden verzorgd staan achter de actie. Het bestuur heeft in eerste in stantie gereageerd door te drei gen met het aanspannen van een kort geding voor het geval dat de bezetting niet voor acht uur vanmorgen beëindigd zou zijn. Of het tot zo'n proces zal ko men is met duidelijk. Toen van morgen het ultimatum afliep zaten de bezetters nog steeds in het gebouw, en omdat zij geen contact meer onderhouden met het bestuur wisten zij niet of dit zijn dreigement ook waar gaat maken. Een lid van het college van Gedeputeerde Staten van Utrecht heeft intussen de rol van bemiddelaar op zich geno men. MOSKOU In een wa ter gelegen aan een duis tere straat aan de rand van Moskou zijn volgens buurtbewoners de ont hoofde lichamen gevon den van vier jonge vrou wen die in het afgelopen jaar zijn vermoord. De lijken waren allen gewik keld in een zwaar tapijt. In Moskou spreekt men dan ook over de „vloer kleedmoordenaar". De moorden zijn elkaar roet tussenpozen van drie maanden opgevolgd. Het laaLste slachtoffer, een meisje van 17, was af komstig uit een andere stadswijk. De politie ver moedt dus dat de moorde naar zijn slachtoffers op andere plaatsen heeft vermoord en het stille water alleen maar als dumpplaats heeft ge bruikt. De moorden lijken veel op die welke vijf jaar ge leden in Moskou zijn ge pleegd en waarvan elf personen het slachtoffer zijn geworden. (Van onze redactie buitenland) JOHANNESBURG De Zuidafrikaanse atoomgeleerde prof. J. K. Smit acht het mogelijk dat de lichtflits - vermoe delijk een kernontploffing die de Amerikaanse waarne-' mers in september hebben geregistreerd, is veroorzaakt door een Russische atoomraket die zestien jaar geleden in het zuiden van de Atlantische Oceaan zou zijn verongelukt. Professor Smit was in 1963 be trokken bij een geheim Amen- kaans-Zuidafnkaans project voor het lokaliseren van een naar men vermoedde Russische raket, die op 1200 zeemijl voor de kust van Kaapstad in zee was gestort Men vond echter niets. „De conclusie moest toen zijn, dat we met een meteoor te ma ken hadden gehad," aldus prof. Smit, „maar nu zou het wel eens een kernkop geweest kunnen zijn, die er zo lang over heeft ge daan om te ontploffen. De ontploffing is gesignaleerd door een Amerikaanse satelliet. Aanvankelijk werd het vermoe den geuit dat Zuid-Afrika zelf een kernproef had genomen. De Zuidafrikaanse regering ont kent dit ROTTERDAM - Zaterdag avond werd in de Noordelaan of omgeving een bruin potje met witte dop, waarin dertig grijs zwarte slaapcapsules, handels merk Balmadorn, verloren. Bij onoordeelkundig gebruik kun nen deze capsules dodelijk zijn. Mevrouw Stmone Veil, voor zitster van het Europese parle ment en zelf ais jodin ex-gevan- gene in Bergen Belsen, zei in een toespraak dat de strijd van de zigeuners voor erkenning van hun aanspraken en tegen discri minatie „een onderdeel vormt van de strijd voor de mensen rechten". Dr. Jan Cibula, voorzitter van de Wereldbond van Zigeuners in Genève, zei dat er nu - 34 jaar na de ooriog - nog groten deels niet is voldaan aan de aan spraken van de zigeuners. „Duitsldnd weigert te erkennen Hr dat de moord op de zigeuners net zozeer volkenmoord was als de moord op de joden", aldus Ci bula. Volgens hem zou West-Duits land het volk der zigeuners, waarvan 60 d 70 procent tijdens de oorlog omkwam, een bedrag ineens moeten betalen, zoais ook aan Israel is gedaan. Dat zou kunnen worden gebruikt om de nazaten van de slachtoffers fi nanciële zekerheid te verschaf fen en ook voor maatregelen om de cultuur van de zigeuners te kunnen bewaren, aldus Cibula. Alstublieft Voor u Van He! Vrije Volk. n Mooie lekker rulle en bovendien zeer exklusieve badhanddoek. Met de 100 jarige Rotter damse Willemsbrug erop afgebeeld Zomaar Stuur Het Vrije Volk naar naam Adres Postcode Plaats: Tenminste, als u ons 'n nieuwe abonnee bezorgt Kom. u weet vast wel iemand Misschien bent u zelf nog geen abonnee Laat u toch zeker gewoon iemand anders (die dat wel is) uw naam opgeven'1 Da s geen punt Oh ja: i de handdoek kunt u bestellen in de kieu- \ren rood. bruin, .blauw of groea vHet formaat is 50bij 100 cm. En de kwaliteit die is uitstekend! P Soort abonnement-okwartaal "jaar H Bovendien ontvangt hij/zij Het Vrije Volk eerst nog 2 weken 'gratis. Als beloning stuurt u die mooie, exklusieve handdoek toe aan: Haam: Adres: Postcode: Plaats: §30

Het Vrije volk | 1979 | | pagina 1