RIETJE KONINGS: 'MET OF ZONDER VERGUNNING' Uitreiking diploma's WF- hedrijfsschoo l Politie heeft eigen ME- wagen Ellénde Pechvogel 3 Pólitiepet De metro-slaper Bankbumpers Meer vrouwen in Schiedam Bestuurder neemt de benen 84 DHS-Oud-intemationals schiedam Museum verwacht binnen maand uitslag enquête DINSDAG 30 OKTO/R1979/HET VRIJE VOLK /PAGINA 2 Van onze verslaggever BAS VAN BOCHOVE SCHIEDAM - Het protest dat door het taxibedrijf Eurotax is ingediend bij Gedeputeerde Staten tegen een vergunning die door de gemeente Schiedam is af gegeven aan de Stichting Lentefeest om gehandicapten te kunnen vervoeren, is persé niet gericht tegen het werk van Lentefeest! Aldus de directeur van Eurotax, de heer J. van der Meer. Rietje Konings van de Stichting Lentefeest ligt er dan ook geen nacht van wakker. Als GS mocht beslui ten, dat die vergunning ten onrechte door de gemeente Schiedam is verstrekt, wil dat niet zeggen dat het bus je van Lentefeest niet meer zal rijden. „Welnee", zegt Rietje Konings. „Als wij die vergunning niet meer krijgen, gaan we toch gewoon door." Uitkomst Reacties Subsidie De wagen rxin Lentefeest. Een oplossing voor veel gehandicapten. iH I TfS Rietje Konings: „Wij zit- ten niet in de put". Redactie editie Schiedam: hoogstraat 76 Schiedam Telefoon (010) 265205 266646 De wagen is nog niet bruikbaar, omdat techni sche mensen bezig zijn de radioapparatuur aan te brengen. Aan het einde van deze week of anders begin volgende week kan de wagen aan het Schie- damse autopark worden toegevoegd. Er wordt hard gewerkt om de nieuwe ME-wagen deze week nog klaar te krijgen. -Ar Vorige Bijdragen: Jan Meijer. m (f- t 't Jit V f1 f 'Wij gaan geiroo nl door' r «Mg-* >- - Het bosje, waarmee gehandi capten door de Stichting Lente feest worden vervoerd, is in Schiedam al zo ingeburgerd, dat bet moeilijk zal vallen er van de ene dag op de andere een streep onder te zetten. „In jullie krant stond dat we een jaar met dat busje rijden, maar dat is niet juist. Wij Tijden al zeven jaar. De vergunning hebben wij één jaar in ons bezit en dat op uit drukkelijk verzoek van ons. Want steeds is ons voorgebon den: jullie doen goed werk dus er is geen vergunning nodig. Maar wij wilden die vergun ning persé hebben omdat er be lastingtechnische voordelen aan vast zaten. Nu niet meer, maar vorig jaar nog wel. Dat busje blijft rijden, ook zonder vergun ning Ik geloof niet, dat de be volking van Schiedam, die echt veel voor Lentefeest heeft ge daan en nog doet, precies weet höe noodzakelijk zo'n busje is. Iemand die niet gehandicapt is en dus geen gebruik hoeft te maken van dit, soort vervoer, begrijpt het geloof ik niet hele maal. Als je de hele week in huls zit of in een verzorgingste huis en je kan één keer per week naar je kinderen of naar een kennis, dan is dat busje van' ons een uitkomst. Wie in een rolstoel zit kan doodeenvoudig geen gebruik maken van een ta xi." Volgens Eurotax verricht de Stichting Lentefeest niet alleen plaatselijk groepsvervoer, maar voert zij op aanvraag ook ritten uit van derden. Rietje Konings: „Dat klopt Als het Rode Kruis een boot tocht heeft dan wordt er wel eens een beroep op ons gedaan. Ook als het busje van het Rode Kruis kapot is dan vraagt men ons wel eens om medewerking. En dan maken wij daar hele maal geen punt van omdat het dikwijls dezelfde mensen zijn die vervoerd worden als waar wij mee te maken krijgen. Eurotax is pas in het geweer gekomen toen het vorig jaar zelf een busje kocht geschikt om er invaliden in te vervoeren. Dat denkt men bij Lentefeest ook. Daarvoor was het niet mogelijk voor Eurotax om zwaar gehan dicapten met rolstoel te vervoe ren. Rietje Konings: „Dat hebben wij altijd gedaan. En in goede samenwerking met de verschil lende verpleeghuizen die er in Schiedam zijn. £r is namelijk nog een groot misverstand. Er zijn mensen die denken dal wij onze bus van de gemeente heb ben gekregen. Insiders weten wel drommels goed dat die bus er is gekomen door geiden van de acties die er in Schiedam door ons zijn gehouden of door giften van zeer veel verenigin gen. Je krijgt soms de indruk dat er mensen zijn die denken dat we dit allemaal maar voor ons plezier doen. Nee, zo is het niet Door de gunstige reacties die wij hebben ontvangen, voelen wij ons gesterkt om er, met of zonder vergunning, gewoon mee door te blijven gaan," aldus Rietje Konings. Het aantal vrijwilligers om op de bus te rijden is de laatste we ken aanzienlijk toegenomen. Na een advertentie geplaatst te hebben kwamen niet minder dan twaalf chauffeurs hun me dewerking aanbieden. „Dat was een verwarmende reactie." zegt Rietje Konings. „Wij konden er geen twaalf ge bruiken. Enkelen hebben wij nu in het schema opgenomen en de anderen moeten bedanken voor hun soontane reacties. Ze had den er echt begrip voor dat we geen twaalf mensen konden ge bruiken." Waar de Stichting Lentefeest nu nog op wacht is subsidie van de gemeente. Een zaak die al ge ruime tijd speelt, maar waar nog geen enkel uitzicht te be speuren is. Want het gaat niet alleen om Lentefeest, ook ande re stichtingen en organisaties willen subsidie. Daaronder de Raad voor Bejaardenwerk en het Rode Kruis. Wie zijn oor goed te luisteren legt - en niet alleen bij Lente feest - bemerkt dat het met de toekenning van subsidie een moeilijke zaak is. Al vanaf 1974 is men met deze materie bezig en nog steeds is er geen enkel inzicht hoe de vlag er bij staat Rietje Konings: „Toen wij in 1874 subsidie aanvroegen, heb ben wij meer dan een jaar op antwoord zitten wachten van de sociale dienst Toen hebben wij ons maar tot B en W gewend en toen kwam er opeens wél ant woord. Maar laat ik daarover mijn mond maar houden want wij hebben de vreemdste dingen *\vV- SCss»"» Van een onzer verslaggeefsters SCHIEDAM - Achtenvijftig leerlingen van de Bedrijfsschool Wliton-Fijenoord krijgen hun diploma. Chef van de Bedrijfs school. de heer P. G. van de Geer zal ze aan de geslaagden over handigen op g november in de kantine van het hoofdkantoor. Sinds 1924 verzorgt de Be drijfsschool van Wilton-Fije- noord opleidingen voor de pro- duktie-afdelingen van de on- Van een onzer verslaggeefsters SCHIEDAM - Het aantal vrouwen in Schiedam is met vijftien toegenomen. Op dit mo ment wonen er 37.972 vrouwen en 38.967 mannen. Dat is een be volkingstotaal van 7L939. Schiedam is 71 baby's rijker, maar door overlijden van zestig inwoners en verhuizen van 324 mensen kwam het totaal op 74.939, 32 Schiedammers minder dan de maand ervoor. In augus tus telde de bevolking nog 74.971 mannen en vrouwen. Het aantal nieuwkomers is 281. Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM - Toen zondag avond een bestuurder van een BMW op de Vlaardmgerdijk geen voorrang verleende aan een politieauto, werd hij tot stoppen gedwongen. De be stuurder van de BMW had geen geldige papieren en ook het kenteken deel 3 klopte niet Tom de agenten de bestuurder wilde overbrengen naar het bu reau, nam hij de benen. De ach tervolging werd ingezet en er werden zelfs twee schoten uit een politiepistool gelost Maar de vluchter kon niet worden achterhaald. De BMW is naar het politiebureau gebracht dememmg. Deze bestaan uit praktische, vaktechnische en al gemeen vormende onderdelen en zijn goedgekeurd door het landelijk leerlingstelsel, de Stichting Bemetel, De program ma's zijn tot stand gekomen in overleg met deskundigen in de industrie en worden na twee jaar afgesloten door een exa men, afgenomen door het leer lingstelsel. Dit jaar zijn er bij Wilton- Fijenoord 49 leerlingen afgestu deerd in de primaire opleiding Bemetel, 9 tn de sectiebouw en afschrijven in de scheepsbouw en 14 in de Bemetel-meetcursus. De prima:re opleiding bestaat onder meer :jit de vakken teke- ninglezen, rekenen, wiskunde, materialenkennis en mechanica Op 8 november zal er een ex positie zijn van de examen- werkstukken. Na afloop van de diploma-uitreiking is er een dis- co-show die verzorgd wordt door DJ Martin Green. meegemaakt op die vergaderin gen. Vorige week is opnieuw het probleem van wel of geen subsi die aan de orde geweest Op 5 december is er opnieuw een vergadering. „Ik vind vergade ren heus niet zo erg, maar ik heb liever dat ze zeggen: je krijgt geen subsidie, dan ons als maar aan het lijntje tehouden," aldus Rietje Konings, die ondanks de ze toestanden met haar mede werkers rustig verder gaat met het werk dat gedaan moet wor den voor de vele gehandicapten in Schiedam. Wie eens de moeite wit nemen op de Broersvest bij Lentefeest naar binnen te stappen en er een kopje koffie te drinken, zal be ter begrijpen waarom Rietje Konings en haar medewerkers dit werk doen. Met of zonder vergunning. Het werk is nodig en gaat gewoon verder». Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM - De Schie- damse politie beschikt sinds enkele dagen over een eigen ME-wagen. Het voertuig is van alle ge makken voorzien en kan ingezet worden bij rellen van een grotere omvang. SCHIEDAM - Het Stedelijk Museum hoopt binnen een maand de uitslag van de aldaar gehouden enquête te ontvangen. In die enquête werd onder meer gevraagd hoe vaak u naar het museum gaat, met wie en wat u het meest interessant vond. Een stagaire van de Rijnward Aca demie in Leiden heeft deze en quête georganiseerd en zal nu met specialisten in statistiek de resultaten uitwerken. Volgens een medewerkster van het mu seum hebben de bezoek(st)ers enthousiast aan de enquête m Neem nou zo'n dag als X gisteren, 'n Laag wol- kenpak om beroerd van te worden, motregen tegen je brilleglazcn, ellénde, 't Liefst zou je onder je dekbed blij ven, de gordijnen dicht, de bo rn wereld buitensluitend. Graag zou je tegen je hoofdre dacteur zeggen: „Ga zélf maar naar de wijkraad voor de Heijplaat En schrijf zélf dat stukje over de Dag van de Postzegel" Maar dat is nóg geen haalbare kaart, geen verworven recht voor Jan Journaal aan de basis. En dan lijn 6. Wat 'n damp! Bij de Leuvehaven vertelde de bestuurder door zijn mi crofoontje wie er moesten uit stappen: „Die mevrouw voor de Glas haven." (Voor wie het niet 'mochten weten: daar wordt bloed afgetapt). „Die meneer voor het oogzie kenhuis" (Ja, dat was duide lijk te zien aan 's mans oog klep). „'t Ziekenfonds." (AZB aan de Westbiaak). .Arbeidsbureau." (Drie Tur ken stapten uit). 't Was me het rijtje wel. Hoor de écht bij die miezerdag. „Goed, dat er geen uitvaart vereniging in de buurt Is", peinsden we. „En Het Vrije Volk", riep de bestuurder. Het Vrije Volk? Wie van de - pakweg - vijf tien uitstappende RET-klan- ten zou er naar onze Witte de With koersen? Na enig speu ren kwamen we erachter dat het een schriel mannetje was. Aan de balie hoorden we dat hij graag een dagtocht naar Texel zou willen maken. Maar dat kon niet Het dag tochtenseizoen is voorbij. „Nou, dat is dan jammer", sei het mannetje en verdween ge laten In de mist. De EO moet ons toch eens vertellen waar om Onze Lieve Heer zulke da gen schept. week maak ten een col lega en ik melding van mensen die ■waren opgelicht door een meisje dat al twee jaar lang 's arx>nds bij mensen onverwacht aan- bett en om financi ële hulp vraagt. Zij doet dit steeds met het smoesje: „M'n moeder is bij een verkeersongeluk omgekomen m Groningen. Ik woon vlak om de hoek, maar heb geen geld om zo snel mogelijk een taxi of trein te pakken." Vele mensen ga ven spontaan hun laatste paar tien tjes aan hethulp behoevende'meis je. Natuurlijk is het geen pretje als je op die manier wordt opgelicht Toch zitten aan het hele verhaal weer erg veel positieve kanten. Hieruit blijkt namelijk dat er in onze keiharde maatschappij nog genoeg mensen zijn met een hart En ondanks dat er al tijd wel lieden tus senlopen die daar misbruik can ma ken, zou ik zeggen, alsjeblieft houden zo. Want morgen staat er misschien iemand op de stoep die wel zeer drin gend zijn mede mens nodig heeft 4 Er dreef een pólitiepet in de gracht „Laat hem drijven," X riep iedereen. „Er kan hoogstens een dooie diender onder zitten." Halte Centraal Station ■fg Een menigte dnngt naar voren om in de zojuist gearriveerde metro te dringen. Dan gaan er verbaasde stem men op: „Er zit nog iemand in. Hij zit te slapen!" Helemaal voorin zit een oude, wat sjofel geklede man, met zijn ogen dicht onderuitgezakt op het bankje. Hoewel alle plaatsen snel bezet toaren en vele mensen moesten blijven staan, ging niemand zitten op de drie open plaatsen naast de slapende bejaarde man. Links en rechts in de metro was veel gegiechel te horen. Een huisvrouw zei lachend te gen enkele andere dames: „Die heeft zeker een retourtje Bee- renburg gekocht"Een man: Als de controleur komt, krijgt hij moeilijkheden." En zo gingen de gesprekken over en weer, terwijl de bejaarde rustig bleef verder dutten. Niemand van de passagiers echter dacht eraan de man wakker te schudden en te vra gen waar hij er nu precies uit moest. Halte na halte ging voorbij. En de passagiers ble ven maar opmerkingen over de langslaper maken. Totdat de metro het station Slinge naderde. Hier opende de bejaarde zachtjes zijn oogjes. Zijn pupillen gluurden stra lend door de spleten van zijn onder- en bovenooglcden. Hij rekte zich vervolgens gapend uit en zei doodnuchter toen de metro bij de Slinge stopteO ,/Zo dat hebben we ook weer ge had. Hij stond op en liep nog bijzonder vief door de geopen de metrodeuren naar buiten. De passagiers bleven verstomd achter. Bij de Vlaardlngse Rabobank heeft men een be- veüigingsmethode uitgevonden om overvallen met auto's tegen te gaan. Betonnen palen dienen als stoot- bumpers, terwijl ze tegelijk als fiet senstalling worden gebruikt f* rTtV" SCHIEDAM - In het Itader van hei 60-jarig jubileum speelt DHS op woensdag 31 oktober om 19.45 uur een lichtwedstrijd tegen de Oud-internatio nals. De oud-interna tionals komen met onder meer de vol gende spelers: Ton Thie, Frits Flinke- vleugel, Hans Dor- jee, Barry Hulsoff, Ad Brouwers, Piet Romeijn, Sjaak Swart, Charley Bos veld, Tinus Bosse- iaar, Reinier Kreyerma.it, Henk Schouten,Piet de Vries, Leen van der Lugt Schouten en Leen Coach is Joop Stoffelen. De Rijnmondband zal vanaf 19 uur en tij» dens de rust de wed- strijd muzikaal öm- lijsten •kif. 5i

Het Vrije volk | 1979 | | pagina 2