|§REET VOOR DIT CARNAVALSJAAR: Qók auto-belettering londsspaar- Ibank wint [bowling- Imarathon 'rins Floris liet bij ILentefeest adio uit mis gehaald Brand ih bijkantoorAD Vogelshow in Arcade Krans- fegging bij monument schiedam wmMmmim :'W§MÊmê, Wmmmê. De wezenbuurt, een aparte gemeenschap. Veel industrie, maar geen socialisme MAANDAG 12 NOVEMBER 1979/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM - "Ik zou die kreet 'geven voor le ven' willen omdraaien in We leven voor geven'. Dit wordt de lijfspreuk van het Schiedamse car na v tl voor het komend jaar. Het is niet belangrijk wat ik voor u doe maar wat u voor ons kan doen en voor alle instellingen in Schie dam". Onwennig Prins Frans de Eerste, alias Frans van Rijsbergen, hield na zijn installatie tot 'enige onvervalste prins Carnaval van Schiedam nog wat onwennig zijn eerste toespraak. Hij zei ook het moeilijk te vinden om het prinsschap van zijn voor ganger over te nemen. "Ik zal nooit boven hem uit kunnen steken, want hij is een kop groter." Frans de Eerste doelde hiermee op de vorige Prins, Hendrik de Grote de Eerste die zoals zijn naam al zegt een lange man is. De Rietzeilers Vrolijk Lief zi jn voor mekaar, lief zijn voor mekaar" Voor goed doel Van een onzer verslaggeefsters SCHIEDAM Op woensdag 14 november zal een tweede informatieavond gehouden worden over de verbetering van het gebied tussen de Singel en de Van Swindenstraat. Rekening houdend met de commenta ren die op de eerste avond door verschillende bewoners naar voren' werden gebracht, komen de bewonersver- eniging Schiedam-West en de dienst Gemeentewerken met een aangepast voorstel. De derde informatiekrant met dit voorstel zal deze week bij de belanghebbenden in de bus gedaan worden. DRIES SPAANSEPOLDER s# Van onze verslaggeefster WILMA VAN METEREN SCHIEDAM „Het is een stad waarin niets werkelijk oud is, waarin geen enkele herinnering verder gaat dan de dag van gister, van eer gisteren misschien, maar niet meer tot de dagen daar voor. Het is een stad, die zich altijd heeft bevonden tussen een conservatieve boeren- en vissersgemeente aan de ene kant en aan de andere een snel groeiende, dynami sche stad. En van beide heeft Schiedam iets meegekre gen." Hans van der Sloot, schrij ver van het boek „Schiedam rond de eeuwwisseling" proeft in Schiedam steeds de sfeer van botsingen tussen twee polen. Het is de gouden draad die door zijn boek loopt, de tegenstelling arm- rijk. die in de vorige eeuw onder meer tot uitdrukking kwam in de Hoogstraat. „Waar zich naast de eenvou digste, ook de fraaiste hui zen bevonden en waar elk deel van de gemeenschap zijn punten van samen komst had rond de volks winkels, de cafés en duurde re zaken, die er zonder on derlinge samenhang door el kaar heen stonden." De aparte gemeenschap pen in de Wezenbuurt, de Püobuurt achter de Broers- vest en In Fort Lilio worden ook in het bock beschreven. Vooral de tegenstellingen met de omliggende buurten worden door Van der Sloot benadrukt. Hij beschrijft bijvoorbeeld de leefgemeen schap van de bewoners van Fort Lillo als volgt: „Het was een eenkennige, verval len buurt waarvan de bewo ners niemand anders op hun grondgebied duldden. Ze stonden op voortdurende voet van oorlog met ieder een die niet op het fort of in de Gorzen woonde. Een Schiedammer hoefde zich niet te vertonen en evenmin een commies." Jammer ge noeg geeft hij niet aan' hoe het kwam dat dit zo'n aparte gemeenschap was. Toch is het een heel le zenswaard boek en krijgt men een goed idee van wat zich in de vorige eeuw in Schiedam heeft afgespeeld. De beschrijvingen van de opkomst van het socialisme zijn opvallend. „Omstreeks 1830 trachtten enige socialis ten vanuit Rotterdam met het beleggen van een open bare vergadering hier voet aan de grond te krijgen. Hun plannen konden echter geen doorgang vinden,want óveral werden hun zalen ge weigerd." Aan het einde van zijn boek merkt Hans van der Sloot echter op dat door de intrede van nieuwe in dustrieën en mensen de met handen en voeten gebonden Schiedammers rijp gemaakt werden voor de nieuwe idceèu. „Dit zou de stad zo grondig veranderen dat er vrijwel geen overeenkomst bestaat tussen het Schiedam van de negentiende eeuw en dat van de twintigste." Sinds kort is de nieuwe druk van het boek van Hans van der Sloot weer verkrijg baar in de Schiedamse boek handels. Het omvat 137 blad zijden en meer dan 170 af beeldingen van oud-Schie- dam zijn er in opgenomen. De prijs is 29,50. We leven voor geven' Voor diegenen die vast het Riet- zeilerslied willen oefenen voor het komend carnaval in februa ri volgt hier vast de tekst Het is gemaakt op de melodie van de Luv'song. En het is merakels fijn Om Rietzciler te zijn Voor de slanke lijn De liëtde en de gein Je hoort het steeds maar weer Je leeft maar ene keer Dag juffrouw, meneer De groeten dan maar weer En we nemen nog een neutje Schiedam is altijd in Dus steek je hele grote Jeneverneus erin - - En het is merakels fijn Om Rietzeiler te zijn Voor de slanke lijn De liefde en de gein 3e hoort het steeds maar weer Je leeft maar ene keer Dag juffrouw, dag meneer De groeten dan maar weer. Het ritueel van de installatie aanwezig. De grote keg het podium was eigenlijk een hint naar de nieuwe Prins Car naval. Maar pas om elf over elf mocht hij er achter vandaan ko men. Het bleek Frans van Rijs bergen te zijn, directeur van het bowlingcentrum Musis Sacrum. Hij werd geïntroduceerd door de vice-voorzitter van de Se naat, Wim Schenkelaars. "Hij is keeper en verzorger geweest bij Excelsior '20, hij heeft geijverd voor het behoud van de binnen stad, voor de winkels, hij is so ciaal actief en nog steeds in de sport door zijn bowlingcen trum." Frans kreeg zijn prinse lijke mantel omgehangen, de staf om de scepter te zwaaien over de stad Schiedam, het te ken van de Stenen Kruik, het te ken van waardigheid, en kruik Jenever. Want wat is een Schie damse prins zonder jenever? Als het hem allemaal te veel wordt kan Prins Frans zich bij laten staan door zijn twee narren voor de vrolijke noot, zijn adjudant en zijn graaf. "Zij zullen me in evenwicht moeten houden. Lukt dat niet dan mogen de dames van de Rietzeilers me bijbren gen met een natte zakdoek". van Prins Carnaval en zijn Raad van Elf had zaterdag avond plaats tijdens het elfde- van-de-elfde-bal. Daarbij wa ren ongeveer tweehonderd Schiedamse zotten en zottinen Op het elfde-van-de-elfde- feest heerste een vrolijke stem ming. Er werd gehost, geswingd, gestampt en de polonaise ge danst op muziek van De Riets- tampers en de boerenkapei van OBK 'De Rietbouwers'. Ook het trio Mustang kwam even om de Van ee onzer verslaggevers SCHIEDAM Het team. van Ide Bondsspaarbank is winnaar ■geworden van de door bowling ■De Walvis georganiseerde [24-uors bowling. Het vrijdag savond door burgemeester John [té Loo In werking gezette bow- jiingfeest heeft geen uitvallers te |zien gegeven. De acht deelne- Imende teams haalden compleet eindstreep. Vorig jaar was er i uitvaller. Ite j Van een onzer verslaggeefsters SCHIEDAM De bejaarden gehandicapten bij de Stich- ag Lentefeest hebben ook een rrolijk elfde-van-de-elfde-feest gevierd hoewel er een triest atje aan zat Prins Floris de erste van het Lentefeest kreeg kort voor het feest last van een rirusinfektie en kon daardoor zijn Raad van Elf niet presente- Daarvan waren trouwens ok drie leden door ziekte ge veld. De overige Raadsleden waren urom incognito gekomen, ier bevond zich Arie |Verlinde, die de heer Veerkamp mevrouw Verhoek bedankte hun werkzaamheden voor Stichting. De heer Veerkamp \eft in zijn eentje zevenduizend aten verkocht voor het Lente feest Mevrouw Verhoek heeft ele stickers aan de man pe ch t "Waarom doen we dit genlijk," stelde Arie Verlinde, doen dit om veel geld bin- i te krijgen en zo onze droom- een dagrecreatie voor ge- andiepten te verwezenlijken, aten we steeds voor ogen hou- dat het Lentefeest een feest rit zijn voor de gehandicapte, lleenstaande en bejaarde en la- we bij ons zelf nagaan hoe daaraan mee kunnen hel- L" De Raad van Elf en de Prins allen alsnog door het Lentefeest installeerd worden tijdens de "iieuwjaarsreceptie. Van een onzer verslaggeefsters SCHIEDAM - De 32-jarige 'S.L. is zijn tuner-versterker et B&O kwijtgeraakt Een in breker forceerde de keukendeur van zijn woning aan de Francois |Haversmidtlaan met een ekijzer en nam slechts de sterker mee. Wel heeft hij t hele huis nog doorzocht naar iere voorwerpen van zijn ga ng. De waarde van de verster- is 2500 gulden en de schade agt 500 gulden. In de loop van zaterdag was al merken dat het team van de (Bondsspaarbank onbedreigde winnaar zou worden. In bijna [iedere game liepen Rene Leus- |kens (captain), Peter Sigmond, Sigmond, Aad Rodenberg, Jan Boonekamp en Harry [Meijer verder weg van naaste elager en winnaar van vorig DDT Statenbouw. I Toen zaterdag omstreeks het [middernachtelijk uur Nico van Ree en zijn mensen de pun- en gingen tellen, kwam de rtdsspaarbank als eerste uit bus. DDT Statenbouw werd [tweede en Van Rietschoten en Kouwens derde. Aad van Praag |van Van Rietschoten en Hou- |wens gooide tijdens deze mara- de hoogte game namelijk Hij verbeterde daarmee het aande record van 247-dat De /alvis kent hoek kijken en presenteerde zijn camavalshit 'Als ik je hoempapa zo eens zie'. Zaal Irene was vrolijk aange kleed met slingers en andere versierselen. Cp de feestavond werden er ook vier blijmakers uitgedeeld De Rietzeilers gaven vier Schie- damse instellingen ieder dui zend gulden. Dit geld kwam uit de pot met carnavalsopbreng sten van vorig jaar. Gelukkigen waren dit jaar 'De Blijhöf', een gezinsvervangend tehuis, de 'Driemaasstede', een verpleegte huis, Stichting Autistisch Kind in Rotterdam, die ook werk zaam is in Schiedam en de Stichting Lentefeest Per-jaar treden de Prins zijn Raad van Elf zo'n 25 keer naar.buiten. Behalve bij instel lingen zoals ziekenhuizen, be jaardentehuizen en tehuizen voor gehandicapter, vragen zij voor die optredens een bedrag Prins Frans de Eerste met zijn gevolg is bijvoorbeeld al ge vraagd dit jaar naar Zwijn- drecht, Rotterdam en Amster dam te komen. Ook de toegangs prijzen voor de eigen carnavals avonden brengen geld in het laatje. Zoals gebruikelijk wor- *den die gelden ieder jaar ge schonken aan een goed doel. Een van de geldvreters, de carnavalsoptocht, willen de Rietzeilers onder gaan brengen in een andere stichting. Deze zou dan in aanmerking moeten komen voor een gemeentelijke subsidie, zodat de Rietzeilers meer geld overhouden om aan goede instellingen te geven. Alaaf! Nieuw voorstel voor deel Singelkwartier verwerkt zijn in het.aanpas- singsvoorstel. De tweede informatieavond wordt weer in de recreatiezaal van het Stadskantoor gehouden en begint om 20.00 uur Woensdag 14 november wordt dit voorstel toegelicht. Op de eerste informatie avond in september, die bezocht werd door ongeveer 150 bewo ners van het Singelkwartier, bleek een groot aantal toehoor ders het niet eens te zijn met het voorstel om de Singel af te slui ten. "U wilt van dit hele gebied een eiland maken. Straks ben ik net Robinson Crusoë en moet ik bij Sociale Zaken aankloppen," was toen de reactie van een middenstander. Vooral de groep winkeliers/bedrijfseigenaren maakte veel bezwaar tegen de pleinen van de gemeente. Zij zijn bang dat hun bedrijven on bereikbaar worden met alle ge volgen van dien. Zij vroegen daarom op de eerste avond aan de gemeente en de bewoners- vereniging om alternatieven te ontwikkelen, zoals alleen bus sen en vrachtverkeer uit de Sin- gei, het instellen van een woon erf met de daaraan verbonden maximumsnelheid en verkeers drempels of eenrichtingsver keer. De gemeente heeft met de winkeliers en bedrijven van de Singel en Overschiesestraat in- middels apart overleg gehad. Daarnaast zijn de kritiekpun ten van de bewoners nog eens bekeken iri drie bewonerswerk groepen die in september opge richt zijn. Sommigen hadden bijvoorbeeld bezwaar gemaakt tegen de uitbreiding van het speelterrein aan de Edison- straat "De speelplaats die er nu is, wordt alleen in schoolpauzes benut Waarom moet dat dan nog uitgebreid worden?" Allen waren het echter er wel over eens dat er iets aan de verkeers overlast en tekort aan groen en speelmogeüjkheden in de wijk gedaan moest worden. Ook de drie bewonersgroepen hebben alternatieven aangedragen die SCHIEDAM Bij het bijkan toor van het Algemeen Dagblad aan de Parkweg is een grote hoeveelheid gereedliggende kranten in de fik geraakt Poli tie en brandweer vermoeden dat het aangestoken is. De brand weer was de brand vrij gauw meester, maar kon niet voorko men'dat er toch een flinke scha de werd aangericht Door de hit te sneuvelde een ruit en in het gebouwtje ontstond veel water schade. De schade wordt geschat op 17.500 gulden. ■FOCWfl 9 Wi' beletteren en/of dekoreren uw bedrijfs- 1 wagen(s) zoals verlangt .vakkundig en snel. Desgewenst verzorgen wij ook het ontwerp. I Npderiand-*» Veremgmg I C«iriOv»vf>etM-df>|ven Bokelweg 100 Schiedam,tel.(010)-i54540. ttgêt piekfijn in OW. SCHIEDAM De afdeling Schiedam van de Nederlandse Bond van Vogelliefhebbers houdt aan het einde van deze week een tentoonstelling. Daar aan is ook een onderlinge wed strijd verbonden. In zaai Arcade aan de Lange Haven zullen tro pische vogels, bastaarden, par kieten, kleur-, vorm- en pos tuurkanaries te zien zijn; Op 16 november kunnen belangstel lenden een kijkje komen nemen tussen 20.00 en 22.00 uur, op 17 november tussen 10.00 en 22.00 uur, op 17 november tussen 10.00 en 22.00 uur en op 18 november tussen 10.00 en 19.00 uur. Voor meer informatie kan men bellen naar secretaris G. Droge, tel. 355749, -SCHIEDAM Burgemeester Te Leo heeft gisterenmiddag bij het monument in de Plantage een kiaprooskrans gelegd. Deze korte en sobere plechtig heid vindt jaarlijks plaats ter herdenking van de gevallenen uit de Eerste Wereldoorlog. In Nederland kent men de klap roosdag nauwelijks, In het traditionele Engeland daarentegen heeft het nog grote betekenis. Vandaar dat de Schiedamse zustergemeente in Engeland, het plaatsje Wands worth, trouw ieder jaar een plastic krans stuurt. Een twintigtal Schiedamse notabelen waaronder de echtge noten van burgemeester Te Loo, wethouder Scheeres en commis saris van politie de heer Van der Haagen waren bij de plechtig heid aanwezig.

Het Vrije volk | 1979 | | pagina 2