Vakcentrales zetten partners voor het Nok Speedboat u ETA ontvoert parlementslid ff* Meubelfabriek 'Huisdieren eten baas op ZEVEN PALESTIJNSE BURGEMEESTERS WEG WANDMEUBELS Fout van politie man dood Aantjes kwaad op Omroepraad LOF VOOR CARTER OM OLIESTOP I I 8 8 mgm mmmêm Antiekbrand aangestoken? F- toonaangevend in eiken Op 24 en 31 december winkels open ffctllWi* Eerste gladde wegen eisen schade-tol Philipswinst gestegen Wij een abonnee, u een unieke handdoek I I Zoekactie levert nog niets op Regen 3ES33G HET VRIJE VOLK BEL 010-14.74.00 Dinsdag 13 november 1979 34e jaargang no. 9931 hoofdredacteur herman wigbold (Van een onzer verslaggevers) OTTERSUM Een onvolledige controle van het badwater heeft geleid tot de dood van een 32-jarige zwaar zwakzinnige patiënte in de Noordlimburgse in richting Maria Roepaan. De vrouw was in een speciaal aangepast bad gestapt, waarin echter water van 70 graden bleek te zitten. Thermostaat Geen mankementen wmm^ fï i MADRID - De politiek militaire tak van de Baski-- sche afscheidingsbeweging ETA heeft gisteren laten weten dat zij verantwoordelijk is voor de ontvoering van Javier Ruperez (38), parlementslid voor de rege rende Unie van het Centrum en een persoonlijk advi seur op het gebied van de buitenlandse politiek van premier Suarez. Amnestie Ook ETA ABONNEE-SERVICE voor direkte bezorging ma. t/m vr. van 16.30 - 19.00 uur zaterdag van 9.00- 16.00 uur Een uit de hand gelopen inhaalmanoeuvre tijdens een race op de Balsas rivier bij Mexico City deed deze speedboat met een reuzenslalom tussen het publiek be landen. Mensen vlogen als zandzakken door de lucht, toen het grommende monster zich een weg ploegde door de me nigte en met een schok tegen een aantal rotsblokken tot stilstand kwam. Twee personen kwamen om en zes raakten er bij deze uitzonderlijke aanvaring gewond? (Van onze sociaal-econo mische redactie) AMSTERDAM/ UTRECHT - De vakbe weging heeft regering en werkgevers voor het blok gezet met aanvullende looneisen. De FNV wil een extra loonsverhoging vol gend jaar van 2% boven de prijscompensatie. Het CNV beperkt zich tot 1%. fry*??* Witte de Withstraat 25, 3012 gbl Rotterdam, tel. 010 - 14.74.00 Opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) tel. 010 - 11.92.00 Patiënte (32] overleden na ie tieet bad De patiente, die zich slecht kon uitdrukken, gilde na korte tijd om hulp. Zij werd in allerijl weer uit het water gehaald en naar een ziekenhuis m Nijme gen gebracht Daar bleek zij zeer ernstige brandwonden te hebben opgelopen. De vrouw overleed na enkele uren. Volgens algemeen directeur J. van Ratingen van Maria Roep aan in Ottersum, wordt de tem peratuur van het water centraal geregeld door een thermostaat „Het schommelt tussen de 55 en 75 graden. De verpleegster, die de patiente een schuimbad wil de geven, heeft koud water bij gemengd. Ze heeft de tempera tuur met de hand gecontroleerd, maar niet diep genoeg. Ze heeft niet lang genoeg gewacht op een goede menging van het water. We vermoeden dat onder het bovenste koude water een laag zat met een temperatuur van omstreeks 70 graden. Het was een menselijke fout We zullen om zulke diep tragische gevol gen in de toekomst te voorko men er in de opleiding nog ern stiger op moeten wijzen dat een grondige controle bij zulke ba den noodzakelijk is." De rijkspolitie heeft de warm waterinstallatie in Maria Roep aan gisteren onderzocht en geen mankementen gevonden. De of ficier van Justitie kan nóg niet zeggen of tegen de betrokken verpleegster een vervolging zal worden ingesteld. SOMERENHEIDE - Een brand in een antiek-werkplaats in het Brabantse Someren-Hei- de heeft gisteren voor driekwart miljoen gulden schade aange richt De politie vermoedt dat er brandstichting in het spel is. Een aangrenzend buis hep ook grote schade op. Fï rV wil twee extra looii, CFlY 1 pet, Ji* v v, j, A if v" ,,W „sjt" Javier Ruperez (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG - De winkels blijven maandag'voor kerst en oudejaarsdag open. De werkge vers in de detailhandel voelen er niets voor om de zaken die da gen dicht te doen. zoals de Dienstenbonden FNV en CNV willen. Sluiting zou volgens hen met m het belang zijn van de detailhandel of van de consu ment Wel willen de werkgevers de winkels vroeger laten sluiten op dit dagen. Als het mogelijk is om 16.00 uur, maar anders toch uiterlijk om 17.00 uur. Vannacht opklaringen en mi nimumtemperaturen omstreeks mm 2 graden. Overdag veel be wolking en tijdelijk regen. Tot vrij krachtig toenemende zuid oostenwind. Mnov zon op onder 07 57 1R5J maan op onder 01.50 15 06 Ruperez werd zondagavond ontvoerd. Zijn auto werd leeg teruggevonden in het Madri- leense Casa da Campo-park. Een grootscheepse zoekactie van de politie, waarbij meer dan 40 wegversperringen werden op gericht en ruim honderd mensen ondervraagd, heeft tot nu toe niets opgeleverd. In haar verklaring aan de pers heeft de ETA gezegd dat Rupe rez pas weer mag terugkeren naar zijn (nederlandse) vrouw en tweejarig dochtertje als de regering amnestie afkondigt voor de Baskische gevangenen en haar politie terugtrekt uit de Baskische provincies. De ETA probeerde in augustus met het zelfde doel het parlementslid Gabne Cisneros ie ontvoeren. Deze werd toen ernstig gewond. In San Sebastian werd giste ren de 50-jarige Fernando Ro driguez Espinola door vier man nen doodgeschoten. Espinola was correspondent van het con servatieve Baskische dagblad El Diario Vasco. De politie ver moedt, dat ook deze aanslag het werk is van de ETA. DORSTEN - Een 34-ja rige Duitser is gisteren door zijn huisdieren - drie tijgers en een leeuw - aangevallen en ver scheurd. De dieren vielen hun baas aan toen deze hun stal binnenkwam om ze te voederen. Kennelijk von den ze hun baas lekkerder dan het voedsel dat hij bij zich had. De politie kon het slachtoffer pas bereiken na eerst met honderd schoten uit machinepisto len de tijgers en de leeuw gedood te hebben. De man was nog tn 2e- ven, maar overleed op weg naar het ziekenhuis. Voor informatie over adreswij aging, betaling, vakantieadres kunt u bellen van 8 00 tot 16 30 uur op maandag tot en met vri|dag ROTTERDAM - Door nacht vorst gladgeworden wegen heb ben vanmorgen op verschillende plaatsen in ons land tot ver keersongelukken geleid. In Utrecht raakten enkele tientallen automobilisten, die nietsvermoedend op weg naar hun werk gingen, in een slip. Eén persoon werd lichtgewond. Op de Galecopperbrug, ten zuiden van de stad, werden zes automobilisten verrast door het gladde wegdek. Drie wagens raakten hierbij zwaarbescha- digd. In Arnhem vonden acht glad heidsaanrijdingen plaats. JERUZALEM - Zeven Pale stijnse burgemeesters van de door Israel bezette westelijke Jordaanoever hebben vanmor gen hun functie neergelegd als protest tegen de gevangenne ming van hun collega Bassam Sjakaa van Nabloes. De vier zijn afkomstig uit het noordelijke deel van de westoever. Veertien andere burgemees ters hebben nog geen beslissing genomen. Zij zullen die laten af hangen van een gesprek dat vier van hen zullen hebben met de Israëlische minister van Defen sie Ezer Weizman, zo zei van morgen Eiias Freij. de als gema tigd bekend staande burgemees ter van Betlehem. STX&.U.' 1. A --JGv "WfsisK weXvf vSvvi- v e c/.- klassiek, modern en massief eiken. Nergens zo'n keus. Fabriekstoonzalen industriegebouw, Goudsesingel 66, R'dam. Tel. 010-12.64.61 Volgens beide vakcentrales zijn de gestelde loonsverhogin gen nodig voor het op peil hou den van de koopkracht volgend jaar tot en met het modale inko men (in 1979: 32.500). Het kabi net heeft eerder laten weten dat een extra loonruimte van een half procent hiervoor voldoende is FNV-voorzitter Wtm Kok gaf gisteravond na afloop van de fe- deratieraad, die het FNV-eisen- pakket vaststelde, toe dat die 2's niet is gebaseerd op gedetail leerde berekeningen of op een vaste formule. Niet alleen overheidsmaatre gelen, die de koopkracht aantas ten, zijn erbij betrokken, maar volgens Kok ook het sociaal- psychologisch klimaat van dit moment. „Wij zijn op dat per centage gekomen na raadple ging van onze leden." zo ver klaarde hij het simpel. Voorzitter Harm van der Meulen van het CNV zegt dat de extra looneis van 1% die de CNV-verbondsraad gisteren heeft vastgesteld is gebaseerd op berekeningen die een werk groep van overheid, vakbewe ging en werkgevers heeft ge maakt. Volgens hem hebben in die werkgroep ambtenaren van mi nister Aibeda van Sociale Zaken toegegeven dat de door de rege ring gestelde half procent voor handhaving van 'de koopkracht tot modaal inderdaad onvol doende is. Zowel FNV als CNV zijn ver der van mening dat bij de ko mende CAO-onderhandelmgen arbeidstijdverkortende maatre gelen moeten worden gereali seerd ten behoeve van de werk gelegenheid. De FNV wil conform de eisen van de Europese vakbeweging in de komende vier jaar een verkorting van de arbeidsduur met 109» realiseren. Per bedrijfs tak of per bedrijf moet worden bekeken op welke wijze dat moet gebeuren: vervroegde uit treding. meer vakantie, vijf ploegendienst, korter werken p>er week of per dag en/of edu catief verlof. Onder de FNV-leden is er vol gens Kok een "vrij brede voor keur" voor vervroegde uittre ding en méér vakantie. Zie verder pagina 19 en pagi na 4 Focus. ORLÉANS - Een Fran se automobilist heeft het feit dat zijn auto als „ge stolen" stond geregi streerd met zijn leven moeten bekopen. Een benzinepomphou der in Orleans waar schuwde de politie toen een 20-jarige Franse automobilist korzelig wegreed nadat de pomp houder klaagde dat de be taalcheque voor de volle tank te slordig zou zijn uitgeschreven. Binnen een paar minu ten stelde de politie vast dat de auto van de onlees- bare-chequeschrijver als „gestolen" stond geregi streerd. Het duurde niet lang of politieauto's reden de jonge chauffeur klem. Een politieman drukte een pistool tegen de zij ruit van de auto en som meerde de automobilist uit te stappen. Toen de jongeman dat deed, ging het pistool af en de kogel trof hem vol in het hoofd. Hij was op slag dood. Vervolgens bleek dat de auto wel twee maanden geleden was gestoten doch later aan de jonge eigenaar was teruggege ven. Door een fout van de politie was de politiecom puter hiervan nog niet op de hoogte. (Van onze soc.-econ. redactie) EINDHOVEN' - Philips heeft in het derde kwartaal van dit jaar een nettowinst behaald van 139 miljoen gulden. In dezelfde periode vorig jaar was dat 120 miljoen. De winst over de eerste negen maanden van 1979 is daarmee gekomen op 462 mil joen gulden (was vorig jaar 431 miljoen). De omzet steeg xn het derde kwartaal tot 8)33 miljoen gulden, tegen 7829 miljoen m 1978. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG - Willem Aan tjes, voormalig CDA-fractielei- der uit de Tweede Kamer, heeft afgezien van het voorzitterschap van de Omroepraad. Hij is ver ontwaardigd over de manier waarop de Omroepraad een met hem gemaakte afspraak met is nagekomen. Aantjes heeft dit laten weten aan minister mevr. Gardemers- Berendsen van Cultuur, Recrea tie en Maatschappelijk Werk, die hem voor deze functie na mens de Kroon had voorgedra gen. Half oktober was hij uitge nodigd voor een gesprek met de Omroepraad op 2 november. Op die dag trof Aantjes slechts een delegatie van de raad aan, die hem meedeelde dat reeds een standpunt was bepaald en dat de raad geen gesprek meer wil de. Discussie hierover was vol gens deze delegatie niet meer mogelijk. Op een gesprek van de Om roepraad met mr. Aantjes was ook aangedrongen door de mi nister. Mr. Aantjes, die vorig jaar de Tweede Kamer verliet na publi- katies over zijn oorlogsverleden, zei gisteravond in een radiom- terview dat hij zijn kandidatuur bij de Omroepraad met heeft willen gebruiken als "opstapje" naar een terugkeer in de poli- tiek. Tegenover het NOS-televi- siejoumaal gaf Aantjes gister avond te kennen dat hij bij eventuele nieuwe verzoeken voor bepaalde functies ver schoond wil blijven van gedra gingen zoals van de Omroe praad tegenover hem. WASHINGTON/TEHERAN - President Carter van Amerika wordt allerwegen lof toegezwaaid voor zijn besluit de import van olie uit Iran te staken, als drukmiddel om de gegijzelden in Teheran vrij te krijgen. Amerika voert 7 tot 8 percent van zijn olie in uit Iran, en op het to- taalgebruik in Amerika komt dit neer op 4 percent. Volgens deskundigen op een olie-congres dat in New York werd gehouden, en waar spon taan voor Carters besluit werd gea; plaudiseerd, zou de olie stop nauwelijks Invloed hebben op de Amerikaanse economie. De Iraanse revolutionaire raad deelde na Carters bekend making mee toch al besloten te hebben binnen 24 uur met de olieleveranties aan de VS te stoppen. In de Amerikaanse senaat hebben rechtse republikeinen een pleidooi gehouden voor mi litair ingrijpen door de VS in Iran. De nieuwe minister van Bui tenlandse Zaken van Iran, Bani Sadr, eiste van de buitenlandse gezanten in Teheran dat zij druk zouden uitoefenen op de VS om de sjah uit te leveren en te laten terechtstaan in Iran, en om diens fortuin terug te storten van Amerikaanse banken naar Teheran. De Westduitse en Britse am bassadeurs hebben laten weten dat landgenoten die niet drin gend m Iran nodig zijn, beter naar huis kunnen gaan. Veel buitenlanders verlaten daarom in alle stilte, maar gehaast, het land. Alstublieft Voor u Van Het Vnje Volk. 'n Mooie, lekker rulle en bovendien zeer exklusieve badhanddoek. MetdelOOjangePo damse Willemsbrug erop afgebeeld. Zomaar Voor nop. Tenminste, als u ons 'n nieuwe abonnee bezorgt Kom. u weet vast wel iemand. Misschien bent u zelf nog geen abonnee Laat u toch zeker gewoon iemand anders (die dat wè!is)uwnaam opgeven? Da's geen punt Oh ja de handdoek kunt u bestellen in de kleu- ren rood. bruin, blauw of groen. Het formaat is bObijlOOcm. En de kwaliteit die is uitstékend! "Stuur Het Vnje Volk naar Naam. Postcode:Plaats: Soort abonnement: O kwartaal Ojaar H Bovendien ontvangt hij/zij Het Vrije Volk eerst nog 2 weken gratis. Als beloning stuurt u die mooie, exklusieve handdoek toe aan: Naam: Adres: Postcode: Plaats: Kleur: o rood O bruin O blauw o groen (s.v.p. de gewenste kleur aankruisen). Stuurt u de bon, volledig ingevuld, in een open envelop zonder postzegel aan: Het Vnje Volk, Antwoordnummer 1579, 3000 VB Rotterdam. ÈM ISO 8333 £ÜO C33 SS BSB esam gsm som mrm

Het Vrije volk | 1979 | | pagina 1