Rietje Kouings stopt ermee Tramverbinding Schiedam-Noord Weer onderzoek naar in baarmoederhals Stem van rechts Nieuwe straat Loterij... VROM maakt zich op voor de winter Vrommes draait film SlÉllIfi Gratis naar Sport- fondsenbad Werkloosheid bevorderen? Vechtpartijen in dancings Trechter praat over arbeidsongeschiktheid BADHUIS DICHT I' "'rv Politie zoekt wereldreiziger BINGO-AV OND BIJ OOIEVAARS DINSDAG 13 NOVEMBER 1979/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 De bus van Lentefeest, zet van een ge schil net Euro- tax. rt het In- I rt ae- tos Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM Schiedam slaat een dubbele slag met Ide aanleg van een tramverbinding naar Schiedam ■Noord, Minister Tuynman van Verkeer en Waterstaat ■heeft beloofd dat het rijk driekwart van de kosten zal [betalen voor de ondertunneling van de spoorwegover gang op de Nieuwe Damiaan. Zodoende wordt niet al- [leen het openbaar vervoer verbeterd, maar ook het [wegverkeer. Het viaduct moet vol gens de planning van het rijk in 1983 gereed zijn en zal in totaal 20 miljoen gulden kosten. De vrije onderdoorgang zal de bottle-neck op de Nieuwe Damiaan tot het verleden doen behoren. ■M Redactie editie Schiedam: Hoogstraat76 Schiedam/ Telefoon (010)265205 Wethouder Zijdeveld: "Het komt niet vaak voor dat Schiedam 76,6 miljoen gulden krijgt. Links eist wéér loonsverhoging! Gevofg: extra werklozen. Wat doet U tegen links? Wij geven geld en tijd voor aktie tegen links! U mist de tijd? Geeft u dan alleen geld! Bel antwoordapp. 078-131113 De VROM-dienst maakt zich met deze berg strooizout geen zorgen voor de winter. i «•■spa Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM - Rietje Ro llings, de animator van Stich ting Lentefeest legt het bijltje er bij neer. De voortdurende tegenwerkingen, die zij van alle kanten ervaart en de vele uren die zij aan het werk van het Lentefeest kwijt is, heb ben haar dit plotseling doen besluiten. „Ik kan er niet meer tegenop boksen. Ik ben doodmoe", zo verklaarde zij gisteravond. De druppel die de emmer deed overlopen was volgens Rietje de houding van de Schiedatnse brandweer. Op 17 november treedt Caroussel op met de musical Maud in het Passagetheater. De opbrengst van de gala-voorstelling is be stemd voor het Lentefeest. Rietje: „Ik wilde daar ook be jaarden bij hebben, maar de brandweer maakte opmerkin gen over de rolstoelen. Altijd als de brandweer de naam Lentefeest hoert willen ze het niet begrijpen, dan klikt er blijkbaar iets, dan zijn ze opeens angsti x en bang. Ik wil dolgraag mensen hel pen, maar op c ie manier zoals het de laatste tijd gaat, kan ik het niet meer. Het gaat me aan het hart, maar niemand kan iets alleen. Ik hoop dat het bestuur de taken goed overneemt en actiever wordt, nu ik weg ben. De bus zal uiteraard blijven rijden." Arie Verlinde, het PvdA- raadslïd,- zal vandaag met burgemeester Te Loo over de houding van de brandweer spreken. Maar dan nog blijft Rietje bij haar besluit om op te stappen. Ze heeft de laatste jaren teveel tegenslagen moe ten verwerken om het werk met enthousiasme voort te zeiten. „Ik wil mij inzetten om mensen te helpen. Niet om al lerlei misverstanden en te genwerkingen recht te breien", zo vindt zij. Enkele van die problemen is de rechtzaak, die Eurotax te gen het bestaan van de bus van het Lentefeest heeft aan gespannen. Een ander punt was de loskoppeling van de Carnavalsvereniging de Riet- zeilers van het Lentefeest. Ook de brand dit jaar in het pand van het Lentefeest aan de Broersvest heeft een rake klap uitgedeeld. „Neen", zegt Rietje, die het Lentefeest met een enorme benefietbijeenkomst in de Margriethai jaren terug heeft opgericht om gehandicapten te helpen en te vervoeren. „Ze moeten wel van erg goede huize komen om mij nog over te balen terug te keren!" SCHIEDAM De gemeente Schiedam heeft acht mensen een gratis abonnement voor het Sportfondsebad aangeboden, als tegemoetkoming voor de slui ting van het badhuis begin dit jaar. De mensen waren op het badhuis aangewezen en hadden thuis geen goede wasvoorzie- ningen. Schiedam heeft alle ex-bezoe kers van het badhuis in februari zo'n abonnement aangeboden. Acht hebben van het aanbod ge- fcruik gemaakt, terwijl het bad huis door gemiddeld 27 mensen werd bezocht. De kosten van de abonnemer. ten bedragen 1600 gulden. Dat is heel wat minder dan het exploi tatieverlies van het badhuis de gemeente en het rijk kostte. Schi e claimslaat di Jblbelie slag -■n - v Wethouder Chris Zijdeveld toonde zich gistermiddag zeer tevreden met de toezegging van de minister om snel met de doortrekking van lijn 1 naar Kethel te beginnen. „De minis ter toont hiermee zijn bereid heid om toch wat voor het open baar vervoer te doen. Ik ben blij (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM - De GG&GD zai binnenkort weer een onderzoek houden naar kan ker in de baarmoe derhals. De orga nisatoren van het regionale onder zoek doen een dringend beroep op atle opgeroepen vrouwen om mas saal deel te nemen omwille van de eigen gezondheid, maar ook vanwege de grote weten schappelijke waarde. Het onderzoek is geheel pijnloos en bestaat slechts uit het nemen van een "afstrijksel" van de baarmoeder- mond. Indien de opgeroepene ver schijnt, staat zij binnen een kwar tier weer buiten. Het onderzoek vindt plaats door dames, ook het ad ministratieve werk wordt door vrouwen verricht. Het onderzoek start op 21 noveni^ ber in het Kruisge- bouw aan het Bachplein, waarna het op 30 novem ber wordt ver plaatst naar het voormalige ge bouw van de GG&GD, Tuinlaan 80. Bij de onder zoeken zijn de vrouwen aan de beurt, die zijn ge boren in de jaren 1927, 1930, 1933, 1936, 1942 en B45. Zij zullen allen een persoonlijke op- roepingskaart ont vangen. Zonder deze kaart zal men niet worden gehol pen. Iedereen krijgt de uitslag van het onderzoek thuis gestuurd. In dien afwijkingen worden geconsta teerd, zai de huis arts worden inge licht. {Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM - De FNV- WAO-werkgroep Schiedam en de Trechter organiseren op dinsdag 20 november gezamen lijk een bijeenkomst over de ar beidsongeschiktheid. Na een korte inleiding wordt een dia serie vertoond, waarna het de bedoeling is om m kleine groep jes te discussieren. Na de pauze willen de organisatoren een standpunt bepalen over de si tuatie van arbeidsongeschikten in de samenleving. De bijeenkomst begint om 14.00 uur in het Ontmoetings centrum voor Mensen zonder Werk, de Trechter, Overschiese- straat 44. Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM - De politie van Schiedam is op zoek naar iemand die voornemens is om een wereldreis te maken. Bij de Hakkenbar aan de Rotterdamsedijk zijn namelijk 100 lederen schoenzolen gestolen ter waarde van 2300 gulden. De inbreker kon het pand binnenkomen via de achterdeur. Hij deed ook nog een rake greep in de kassa, waarin 150 gulden zat. SCHIEDAM - De Schiedamse Invaliden Sportvereniging 'De Ooievaars' organiseert weer een bingoavond. De opbrengsten ko men geheel ten goede aan de vereniging. In de grote zaal van de Chr. Sociale Belangen, Lange Haven 73, zal de bingo starten om 20.00 uur. Al le bingoliefhebbers zijn welkom op woensdag 14 november. dat hij riat in Schiedam tot uiting laat komen. Het komt niet alle dagen voor, dat wij de be schikking krijgen over 76,6 mil joen gulden", zo reageerde hij. De tramverbinding moet in 1985 operationeel zijn. Dan moet lijn 1 vanaf het Marconiplein in Rotterdam doorrijden naar Ke thel. De route in Schiedam gaat over de Koemarkt, de Broers- vest, de 's-Graveiandseweg, de Burg. van Haarenlaan, de Nieu we Damiaan en de Churchtll- weg. Voorlopig zal het winkel centrum Hof van Spaland het eindpunt vormen. Later kan men kijken of de lijn wordt doorgetrokken. Vlaardingen heeft ondertussen laten weten, dat het de tramlijn niet binnen zijn grenzen wil hebben. In die stad had men jaren geleden al gekozen voor de ondergrondse metro en voor niets anders. Schiedam heeft liever de snel tram binnen zijn grenzen, een soort rijtuig, dat het midden houdt tussen de metro en be staande trams. Minister Tuyn man heeft echter laten weten, dat hij doortrekking van de sneltram vanaf de Koemarkt naar Schiedam Noord „thans met noodzakelijk" acht. Wel zou deze volgens hem ooit eens kun nen worden doorgetrokken van af het Marconiplein naar de Koemarkt. Zoals het er nu met de plan nen voorstaat, ziet een rit vanaf het centrum van Rotterdam naar Schiedam Noord er zo uit: Op metrostation Coolhaven overstappen op de sneltram, op het Marconiplein overstappen op lijn 1. Indien men verder wil reizen naar Vlaardingen, moet men in Schiedam Noord de bus pakken. Tramlijn 8 zal met de komst van de sneltram zeer waarschijnlijk verdwijnen. Indien de minister ooit nog eens geld uittrekt voor door trekking van de sneltram naar Schiedam, zal dat zonder moei lijke aanpassingen kunnen ge schieden. Wethouder Zijdeveld: „Metro, tram en sneltram heb ben dezelfde wielafstand. Het enige dat verschilt is de afstand van de baanvakken, maar dat is geen bezwaar". De nieuwe verbinding zal van de huidige Koemarkt alleen de herinnering achterlaten. De ro tonde zal verdwijnen en plaats maken voor een T-splitsing, die uit verkeerstechnisch oogpunt ook nog eens aantrekkelijker is. Op de Broersvest zal de tram aan de kant van de Passage ko men te liggen. De rijbaan zal daardoor smaller worden. Zijdeveld zegt, dat het bin nenhalen van de tramverbin ding voor een groot deel te dan ken is aan Rijnmond: „We heb ben een goed overleg gehad, ook met Rotterdam!" Uitbreiding van de verbinding acht Zijde veld in de toekomst ook voor mogelijk: „Het moeilijkste was om dit binnen te halen. Indien we het binnen de grenzen heb ben is aankoppelen gemakkelij ker," zo zegt hij. Hij denkt daar bij aan een lijn vanaf de Burg. van Haarenlaan naar de Hor- vathweg en een uitbreiding naar Spaland. „Indien er in Spa- land ooit 500 woningen worden gebouwd", zo verwacht hij, „zal daar zeker ook een N.S.-station komen. In dat geval hebben we een mooi samenhangend open baar-vervoersysteem tot onze beschikking". W In het blad Drechtstreek Dordt stond deze adver tentie, duidelijk gericht tegen links. Als je het telefoonnummer draait, knjg je op een bandje het volgende te horen: Dit is een stem tegen links. Wel de theorie van links is toch prachtig. Alle mensen gelijke rechten en kansen en de macht van bezit verdwijnt. Ideaal Dxt moet hier en nu en daar zit de fout. Idealen kun je alteen berei ken door stap voor stap helon- recht te bestrijden. Een strijd die alleen democratisch kan worden gewonnen. En demo cratisch ts links nergens, ook ■niet in Nederland. Dat zeggen ook Drees en Van Walsum, op richters van de Partij van de Arbeid. Kijk op de kaart, waar links de macht heeft heerst dictatuur. Deze stem komt nooit op de radio of tv (maar nu wel lekker in de krant - red.), die zijn door links bezet Wilt u echt een democraat zijn, dan bent u anti-links. Doe wat. Inlichtingen postbus JG83, Dordrecht", aldus de ge heimzinnige stem. Kijk, meneer, wie of wat u ook bent, dat is nou democra tie. Uw rechtse grafstem in on ze linkse krant. Alleen bent u een schijthuis! Wel hoog van de toren bla zen, maar niet zeggen wie u bent En ook nog stiekem weg kruipen in een postbus. En dan nog vragen of mensen u geld willen geven. Y In Rotterdam is er een „nieuwe straat" bijgeko men. Op de plaats waar vroeger het bordje hing van de Vaikeniersweg, hangt nu: „Leeg standstraat." De reden van de ze naamsverande ring laat zich ra den. In bet cafeetje komt een keurig uitziende man binnengelopen. Zo te zien is hij een vermogend za kenman. Met een moedeloos gezicht neemt hij op een bar kruk plaats tussen de stam gasten. Uit zijn zijn zak haalt hij een verguld gouden horloge en deponeert het op de toon bank. "De laatste van de par tij," zegt hij hoofdschuddend, "en ik raak hem maar niet kwijt." AUe ogen zijn op hem en het duur uitziende horloge ge richt. Hij bestelt een con sumptie en zegt dan spontaan: "Weet je wat, ik verloot hem. Ik moét dat ding kwijt." Hij telt het aantal klanten in de zaak en komt tot 15. Ver volgens schrijft hij op een pa piertje een zelfde aantal loot jes uit. "Gulden per stuk," roept hij dan, "hoofdprijs een origineel Seiko horloge". De 15 tootjes vliegen weg. Het geld steekt de man in zijn zak. Twee gulden haalt hij er weer uit en legt die op de toonbank voor zijn consump tie. Daarna laat hij de barman trekken uit 15 briefjes die hij uit zijn andere zak bad ge haald. De barman vouwt het pa piertje open en leest stame lend: "Nummer 14'A." De horlogeman kijkt met een pokerface naar de café klanten, loopt naar de deur en roept voor het naar buiten gaan naar de stomverbaasde achterblijvers: "Bonjour!" i Jt'1-*--"'-V- s,-. wv#-- i""' s:.'" s .•s'ff...-. Sv s .SPVN" --"ü SCHIEDAM - De politie heeft m het afgelopen weekeinde twee keer een einde moeten ma ken aan vechtpartijen in disco theken. Klappen vielen er vrij dagavond in dancing De Hoeve aan de Grote Markt. De 21-jari- ge F.H., de 19-jarige R.A.D. en de 18-jarige P.B.A.v.O. werden meegenomen naar het politiebu reau. In Cartouche in de Boterstraat ontstonden zaterdagavond schermutselingen, waarbij de 18-jarige P.W. en de eveneens 18-jarige L.P. enkele verwon dingen opliepen. ysV\\. Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM - De VROM- dienst maakt ziek op voor de winter. In de loop van het jaar heeft de dienst vroegtijdig een grote voorraad strooizout inge kocht: 762 ton. „We zijn start klaar", zo zegt een -woordvoerder van de VROM-dienst. Schiedam heeft geen proble men gehad met de inkoop van het toch schaarse zout. Het heeft zelfs reductie op de pnjs gekre gen, omdat er al in juni werd aangekocht Het strooimaterieel is weer in paraatheid gebracht. De VROM heeft onlangs nog een nieuwe sneeuwschuiver aangekocht. Zo kunnen natte weggedeelten, bus routes, fietspaden en troittoirs rondom bejaardentehuizen goed begaanbaar worden. De VROM verzoekt iedereen om bij gladheid de eigen straat vooral vrij van sneeuw en ijzel te houden. Daartoe is bij de VROM m bescheiden mate strooizout verkrijgbaar. Ï4 '-X 4 ,+s, 'As* W ss V..&5" SCHIEDAM - Vrou wencafé Vrommes draait op donderdag 15 novem ber de film „Van brei naald tot politiek steek spel". Het is een docu mentaire over de inzet van Nederlandse vrou wen om onze wetgeving aan de bestaande abor tuspraktijken aan te pas-, sen. Er zal een korte inlei ding worden gehouden. Documentatiemateriaal is voorhanden van het co mité „Wij Vrouwen Eisen". Het comité maakt nog eens duidelijk, dat het de vrouwen niet wil stimu leren om abortus te laten plegen, maar dat abortus in noodgevallen mogelijk moet zijn. V-

Het Vrije volk | 1979 | | pagina 2