1 Vuilnisplaats wijkt voor moestuintjes m Martinit- PPSC onbeslist ASENDA Fikkie-treintjes HVV AOW'er geholpen Rupsband-invaliden Warmtemeters gaan energie besparen VOORLICHTINGSAVONDEN R.K. VOORTGEZET ONDERWIJS NIEUWE WATERWEG NOORD C r mmm Woningnood I blijft stijgen mm schiedam J V' 4 <iM-, i VLAARDINGEN: 4 0 DONDERDAG 15 NOVEMBER 1979/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 De Van Swindenstraat zal ter hoogte van het Edisonplein niet afgesloten worden. Kan het sloopterreintje in de Wattstraat niet behouden blijven voor spelende hinde ren? ■van het waarin participeren: ST. JOZEFSCHOOL voor Mavo, Vlaardingen UEDEWYDE voor L.H.N.O., M.H.N.O. en I.H.N.O., Schiedam S.G. NIEUWELANT voor Mavo en L.T.O., Schiedam S.G. SPIERINGSHOEK voor Havo en V.W.O., Schiedam DE VLIETHORST voor L.H.N.O., Maassluis kindervoorstellingen •ehbo-weekenddienst Michael Vermaat (links vooraan) speelt met zijn vriendjes met de treintjes die zij van HW-lezers hebben gekregen. V De traprupsband met de dodemansknop... is m si met helemaal afsluiten (van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM - Dank zij de inspanningen van be- wonersgroepen in Oost is voor het gebied tussen Singel en Van Swinden stra at een redelijk aan vaardbaar voorstel uit de gemeentelijke bus geko men. De Singel zal niet I zoals de gemeente het aanvankelijk voorstelde helemaal afgesloten wor den, maar wordt minder aantrekkelijk gemaakt voor doorgaand verkeer. Al jaren kampen de bewoners van dit gebied met verkeers overlast. Per etmaal rijden er ongeveer 8000 personenauto's en 800 bussen over de Singel. Voorts hebben diverse straten te maken met parkeeroverlast en ook de speel- en groenvoorzie ningen laten te wensen over. De gemeente meende tegemoet te moeten komen aan de klachten van de bewoners en lanceerde half september een verbete ringsvoorstel. Op de informatie avond hierover kwamen vele reacties. „De Singel moet niet afgesloten worden" en „We hoe ven geen grotere speelplaats in de Edisonstraat" waren op die avond enkele kreten. Drie bewonersgroepen gingen toen aan de slag. Zij formuleer den alternatieve plannen, bege leid door de bewonersvereni ging Schiedam-Oost Aan de hand van deze alternatieven en de schriftelijke reacties die op het eerste voorstel binnengeko men waren, heeft de gemeente een aangepast voorstel gelan ceerd. Mevrouw C. Bosveld-de Ridder vindt dat de bewoners er ontzettend hard aan gewerkt hebben. „Ze kunnen een voor beeld zijn vor* heel Schiedam. Niet de bewr - vereniging zoals sommige- icnken - heeft hier alleen a. -gewerkt. Nee, vooral de bewor. rs zelf. Ik vind dat ontzettend góed, want het kost veel energie." Een belangrijke wijziging die in het aangepaste voorstel is op genomen, is het niet helemaal afsluiten van de Singel. Alleen het gedeelte bij de Oosterstraat zal volgens het nieuwe voorstel slechts toegankelijk zijn voor voetgangers, fietsers en brom fietsers. Het autoverkeer zal dan via de Overschiesedwarsstraat moeten rijden en flink afgeremd worden door de scherpe bochten die in deze route liggen. Een aantal bewoners is het niet met dit aangepaste plan eens omdat ze denken dat het verkeer toch nog te veel over de Singel blijft rijden. Van hun kant kan de ge meente misschien een bezwaar schrift verwachten, de enige mogelijkheid om nog protest aan te tekenen. SCHIEDAM - Het aantal wo ningzoekende. Schiedammers is. in de maand oktober weer .toe genomen, ondanks het vrijko men van 214 woningen. Op het ogenblik staan 5365 stadgenoten op de wachtlijst voor een wo ning. Vórige maand was dat aantal nog 5344. Het aantal men sen van buiten de stad. dat staat ingeschreven bedraagt 1341. In totaal wensen 6685 mensen een huis in Schiedam. Het aantal ingeschreven aan staande echtparen steeg in de rriaand oktober van 718 tot 728. Daarnaast staan op het ogenblik 283 inwonend gehuwden gere- gistreerd, tegen 275 in de vorige J maand. Bureau huisvesting heeft onvoldoende aan gehuis- vesten en mensen met een ur gentieverklaring 41 woningen toegewezen. Het aantal mensen met een urgentieverklaring daalde zodoende van 634 tot 597. Aan alleenstaanden werden 10 woningen toegewezen. Een aantal bewoners had liever gezien dat er nog een tweede en quête onder alle belanghebben den gehouden werd om een dui delijker mening over het aange paste voorstel te krijgen. De ge meente vond dit echter niet noodzakelijk. Een tweede belangrijke wijzi ging is het openblijven voor verkeer van de Van Swinden straat ter hoogte van het Edi sonplein. Wel zullen in deze straat verkeersbeperkende mid delen worden toegepast Ten aanzien van het parkeren zal aan B en W voorgesteld worden om in Oost een parkeerstelsel in te voeren zodat alleen bewoners in hun straten kunnen parkeren en niet de mensen uit de kanto ren in de omgeving. Nadat B en W een besluit heb ben genomen over dit aangepas te voorstel, de richtlijnen voor de uiteindelijke verbetering, zullen de bewoners over de in richting van hun eigen straat gaan praten. Dat zal medio 1980 waarschijnlijk gaan plaatsvin den. Mensen die kritiek op het aanpassingsvoorstel hebben, kunnen tot 1 december be zwaarschriften indienen. Daar na gaan voorstel en reacties naar Burgemeester en Wethou ders. SCHIEDAM De vuil nisstortplaats nabij de 's-Cravelandsetveg moet plaats maken voor moes- en schooltuintjes. De tuintjes op het Land win Ris' achter de Singelkerk moeten in het leader van de stadsvernieuwing ver dwijnen en daarom wil de gemeente deze ver plaatsen. De tuintjes zullen zeer sober worden gehouden. Er zullen enkele paadjes worden aangelegd en de scholieren en tuinhouders zullen de beschikking krijgen over een water put. Het werk, de grond moet worden opgehoogd met 30 centimeter teelaar de, zal ongeveer 30.000 gulden gaan kosten. SCHIEDAM Hoewel er deze week slechts een beperkt aantal wedstrijden op het programma stonden was de Sporthal Mar griet weer eens ouderwets vol. In de hoofdklasse stond na melijk de derby tussen de lei ders Martinit en PPSC gepro grammeerd, juist daar waren de meeste toeschouwers voor geko men. Beide kemphanen zorgden ervoor dat de aanwezigen volle dig aan hun trekken kwamen. Onbeslist eindigde de topper (2-2) en daar waren beide teams tevreden mee. PPSC begon overdonderend, het stond al binnen drie minu ten met 2-0 voor. Peter Bax en Koen Winkelman waren de schutters. Martinit mocht zich daarna gelukkig prijzen dat het team van Cor Donkersloot geen gebruik kon maken van de des organisatie bij Martinit. Verder dan een schot tegen de paal van Dick Vos kwam PPSC niet waardoor Martinit een afgang bespaard bleef en het zelfs vlak voor het rustsignaal de marge kon verkleinen. Een overtreding van Arie Bel tegen Jan Blom werd door de zoals gewoonlijk uitstekend lei dende arbiter Ben Kempers be straft met een penalty, waaruit Jan Blom John Rost het nakij ken gaf: 2-1. Een doelpunt dat op Martinit een gunstige uitwerking had. Steeds beter ging het team van Joop Schop spelen en de gelijk maker van Giel Gouka was dan ook geheel volgens de verwach ting. PPSC kreeg het hierna,ontzet tend moeilijk, doelma'n John Rost wist echter met medewer king van paal en lat het gelijke spel veilig te stellen. In de voorronde van de beker competitie won Excelsior'20 van het twee klassen hoger uitko mende WOH (1-2). Cees Schouwenberg leidde zijn team na de rust naar de overwinning. Het in de hoofdklasse uitko mende WOH had in het eerste bedrijf de leiding genomen wel ke echter door een subliem spe lend Excelsior '20 met een beetje meer geluk al in de eerste helft omgebogen had kunnen worden in een voorsprong. Evenals Excelsior schakelde ook WF een hoofdklasser uit In Hoogvliet deklasseerde WF WCR met 4—1, Met^fc» rust.ston- den beide teams nog gelijk (1-1). maar in de tweede helft deed een snel doelpunt van Peet den Hartogh WF „groeien". De ex cellerende doelman Dick van de Meer inspireerde zijn makkers tot grootse daden. Nog tweemaal scoorde WF, via Peet den Har togh en Jan Boon, daarmee de tegenstander gebroken achter latend. SVDPW kon zich niet voor de volgende ronde plaatsen. Zon der Rini Bras bleek het tegen BKB in de Vlaardingse Oude Lijnbaan niet in staat om een driemaal genomen voorsprong vast te houden. Vier minuten voor tijd kwam de thuisclub voor de derde keer op gelijke hoogte waarna het in de verlen ging gebruikt maakte van een numeriek overwicht (Ben de Berg zat op de strafbank) en SVDPW-doelman Rob van Vliet passeerde, waarmee de strijd gelijk gestreden was. Voor SVDPW scoorden: Piet Krijne, Wim Klein en Hennie Bras. Op dit moment spreekt men in de 6e klas van de lagere school vaak. en uitvoerig over welke vorm van voortgezet onderwijs voor de leer lingen het beste is. Bovengenoemde scholen zijn bereid u alle ge wenste inlichtingen te geven. Daartoe wordt een drietal voorlichtings avonden gehouden. ^VpHIFrïAM" Maandagavond 19 november om 20.00 uur OuiliL.urUil> in het schoolgebouw Liedewyde, Parkweg 212 (parkeren in de Mgr. Nolenslaan of in de Burg. Hon. Gretelaan). Dinsdagavond 20 november om 20.00 uur in de St. Jozefschool voor Mavo. Willem de Zwij- gerlaan 240 (Holy). MAAQQi IHQ" Maandagavond 26 november om 20.00 uur I InnÜuLUI ift hot crhArilnohrii tvw "Ho Y/lïothorot** I-ar» in het schoolgebouw "De Vliethorst", Jan Luykenstraat 1 a. Op elke avond zijn vertegenwoordigers van het L.H.N.O., M.H.N.O., I.H.N.O.. L.T.O., M.A.V.O., H.A.V.O. en V.W.O. atheneum en gym nasium) aanwezig. In kleine groepen zal getracht worden u een beeld te geven van een aantal belangrijke zaken die een rol spelen wanneer het kind Voort gezet Onderwijs gaat volgen. Aan de orde komen de volgende onderwerpen: 1Welke vorm van voortgezet onderwijs is voor mijn kind het meest geschikt? 2. Welke problemen kunnen zich voordoen bij de overgang van de lagere school naar de brugklas van het voortgezet onderwijs? 3. Wat wordt in het voortgezet onderwijs gedaan aan persoonlijk heidsvorming? Ouders;en belangstellenden zijn van harte welkom op een van bovengenoemde avonden. Op aanvraag kunt u bij de directies van de scholen verkrijgen boekje, getiteld "Waarheen na de basisschool". De direkties: H. C. Post J. B. P. M. Huisman - C. J. J. Schoenmakers J. P. J. Uijterwaal Zr. Laurentia Kuijpers de het THEATER DE TEERSTOOF Kabaret Monkau, Mok, en Meeberg brengen in de Teerstoof op vrijdag 16 en zondag 17 november het program ma „We staan er gekleurd op". Actue le zaken zoals de neutronenbom, de werkloosheid en de houding van het Westen tegenover de Derde Wereld worden aangepakt. Toegangsprijzen 12,- en voor Pas 65/CJP 9,-. Aan vang 21.00 uur. VRLI-ENTREE In het dienstencentrum de 4 Molens, Nieuwe Damlaan 766 wordt op zondag 18 november weer een vrij-entree ge hóuden, Het jeugdorkest van OBK en de majorettes zullen een optreden verzorgen. Iedereen is welkom tussen 14.00 en 16.00 uur. SOLDAAT VAN ORANJE Eveneens in het dienstencentrum de 4 Molens wordt op dinsdag 20 novem ber de film „Soldaat van Oranje" ge draaid. De toegangsprijs bedraagt 1,50 en het begint om J.4.00 uur. MUZIEK In het Stedelijk Museum laat het Nederlands klarinetkwartet op don derdagavond 22 november ter ere van de heilige Cecilia haar klanken horen. Het kwartet bestaat uit Jan Jansen, Marten Hemminga, Gijs van Leeuwen en Henri Blok. Zij zullen werken van Loevendie, Arma, Bóhm, Bubois en anderen ten gehore brengen. Aan vang: 20.15 uur. QUIBUS In café Quibus treedt óp zondag avond 18 november de groep Nova Karta op. Nova Karta is de nieuwe naam voor Magna Carta. Tom Hoy, Robin Thyne, Dahmane Mesbahi, Roy Kuschel en Lex Tanger hebben pas een nieuwe elpee opgenomen, ge naamd Road Works. Vanaf 21.30 uur zullen ze een aantal nummers daar van spelen. De toegang is vrij. O STEDELIoX MUSEUM Op vrijdag 16 november draait in het Stedelijk de film 'Die verlorene Ehre der Katharina Blum' van Völker Schlöndorf ter gelegenheid van de tentoonstelling van Günter Wallraff. Het is een film over een Bild-slachtof- fer. Het begint om 20.15 uur en de toe gang is gratis. Behalve de tentoonstelling van Wallraff zijn in het Stedelijk ook de werken van schilder Henri Plaat te bezichtigen, een expositie van Ameri kaanse lappendekens en een overzicht van 80 jaar museum. Het Stedelijk is dagelijks van 10.00 tot 17.00 uur ge opend en op zondag van 12.30 tot 17.00 uur. VOGELSHOW In zaai Arcade wordt van 16 tot en met 18 november een vogeltentoon stelling gehouden door de afdeling Schiedam van de Nederlandse Bond voor vogelliefhebbers. Informatie is te knjgen bij de heer Dróge, tel. 355749. MUSICAL MAUD In het Passagetheater treedt 17 no vember het amateurgezelschap Car- roussel op ten bate van de Stichting Lentefeest. Bejaarden kunnen gratis kaarten afhalen voor de middagvoor stelling, die om 14.0 uur begint 's Avonds om 20.00 uur is de Gala-avond waarvan de opbrengsten gaan naar de Stichting Lentefeest PASSAGETHEATER De film Prophecy waarin een mon ster zal toeslaan, draait dagelijks be halve op zaterdag en zondagmiddag. Er is geen ontkomen aan." Aan vangstijden: 14.00 uur, 19.00 uur en 21.15 uur. CINEMA BIO Ia c,ine"]a Bio draait dagelijks de erotische film 'Inslikken en doorgaan'. Het is een film voor boven de 16 jaar Aanvangstijden: 14.00 uur. 19.00 uur en 21.15 uur, behalve op zaterdag, zon dag- en woensdagmiddag, In de Teerstoof komt de goochelaar - buikspreker - poppenspeler Thoral- do. Hij verzorgt een geheimzinnig kindermatinee om 14.30 uur. Het pro gramma heet 'Hoe de heks gevangen werd'. Er komen een aap, een heks en'- twee jongens in voor. De toegangs- prijs bedraagt ƒ3,-. In Cinema Bio draait de romantische kinderfilm Lang leve Sneeuwwitje. Op zater dag-, zondag- en woensdagmiddag om 14.00 uur. TIffiEKTER' TANDARTS, APO- Wie een dokter nodig heeft, moet de boodschappendienst bellen, tel. 206611. ^Apwtheekhulp voor spoedrecepten: Weekenddienst-tandarts, alleen op en zondaS van m la?Luur: de heer Erkelens, Van Rijkpad 3, tel. 712802. EHBO-hulp nodig in het weekend? Gemeenteziekenhuis heeft van vnjdag 18.00 uur tot maandag 7.30 uur dienst, tel. 269126. i CONCERTEN Op 16 november is in het,Stedelijk een lunchconcert van Addie de Jong op orgel en het Limburgs Strijkkwar tet van 12.45 tot 13.15 uur. Toegang en koffie gratis. 9°^ °P november is er in het Ste delijk een orgelconcert De toegang is eveneens gratis. V 1.7** j In het jongenstehuis 'A Zonnehoek aan de Rot- - terdamse Honingerdijk schijnt, ondanks het druileri ge herfstweer, volop de zon. Michael Vermaat (12), die mij vorige week benaderde met de vraag of hij en zijn vriendjes uit het jongenste huis eens ergens in de stad een fikkie mogen stoken, krij gen hun zin. Maar niet alleen dat Naar aanleiding van Stukgoed van 8 november belden verschil lende mensen op die iets voor Michael en zijn vriendjes wil den doen. Zo kreeg ik de heer Daenen aan de lijn uit Zuidland die zei: „Ik heb gezien dat de jon gens graag met treintjes spe len. Mijn zoon heeft nog een aantal wagonnetjes, rails en locomotieven over die ze kun nen hebben. Ik kom ze wel even naar HVV brengen". En zo stapte ik gisteren met een volle doos treinspeelgoed van de familie Daenen (nog maals geweldig bedankt!) naar de Zonnehoek. Nou, ik wou dat u al die glunderende gezichten daar had kunnen zien. Maar, zo bleek, er was ook nog een mevrouw langs geweest die ook een doos met Het Vrije Volk is zijn tijd vooruit", zo schrijft mij C. Over- kleeft uit Vlaardingen. „In de krant van maandag 5 no vember stond bij desportbij- treintjes had afgegeven, zodat alle 22 jongens van het tehuis nu heerlijk kunnen spelen. En dan als klap op de vuur pijl kon ik Michael nog ver tellen dat zijn droomwens - „eens lekker een fikkie sto ken" - ook in vervulling gaat Henk van Kempen, voorlich ter van de brandweer, bracht het verheugende nieuws dat er voor Michael en zijn vriendjes en eventueel andere kinderen, een fikkiestook- middag wordt georganiseerd! De plaats en tijd moeten we nog vaststellen, maar wel bin nenkort En wat meer is, er zal een heuse brandweerwagen bij het fikkie aanwezig zijn, die na een tijdje met behulp van de jongens er weer voor zal zorgen dat het vuur ge blust wordt. Toch geweldig dat dit in een grote stad voor de jeugd mo gelijk is. Michael en zijn vriendjes zijn in ieder geval dol enthousiast. „Heerlijk", zegt hij, „eindelijk mogen we nou eens een keer een fikkie stoken, zonder dat we op ons donder krijgen!" In jongenstehuis Zonne hoek kloppen 22 hartjes, vol verwachting op de grote fik- kiestook-dag! Ik houd u op de hoogte. i lage de datering bovenaan de krant: maandag 12 novem ber." i Uziet, wie HVV leest, kijkt in de toekomst! t Namens de 67-jarige JT mevrouw Van Osch, die 14 dagen terug gedu peerd werd omdat haar fiets werd gestolen, wilde ik u even hartelijk danken voor uw -re acties. Dank zij uw hulp kan .deze AO\V-er weer de stad in om boodschappen te doen. In totaal hebben drie men sen haar spontaan een twee dehands fiets aangeboden. Op een daarvan rijdt zij nu weer rond. Mevrouw Van Osch: „Ik was ontzettend blij en verrast dat er nog zoveel mensen be reid zijn je te helpen als je in de put zit". i Talloze gebouwen zijn X no9 steeds niet toegan- kelijk voor invalide mensen in rolstoelen. Een Ja panse firma, zo staat.in het laatste personeelsblad van Rijn-Schelde-Verolme, heeft nu een oplossing voor dit pro bleem gevonden. Met een zogenaamde traprups band kan nu een gehandicapte in een rolstoel over rechte trappen (met een helling van 35 tot 40graden) laten klim men en dalen. Het apparaat kan men zonodig loslaten en in de stoel kan men zelfs schommelen. De bestu ring geschiedt via een 'dode- mansknop'. Laat de bestuurder de knop los, dan staat dit ver voermiddel stil. Droge batterijen drijven de traprupsband aan. Het appa raat is met twee handgrepen in twee delen te demonteren en het onderstel weegt 30 kg: Het past in de kofferruimte van iedere auto. Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM Schiedam gaat 1026 woningen in Schiedam- Noord voorzien van individuele warmtemeters. Het gemeente bestuur hoopt dat de bewoners zich zodoende bewust worden van het totale energieverbruik. Men rekent op een besparing van 10 tot 15 procent op de stookkosten. Onderzoekingen van TNO in Delft hebben aangetoond, dat de warmtemeters, per jaar min stens 50 gulden besparen. De be woners zullen daarentegen ech ter 12 tot 25 gulden per jaar moeten betalen voorde warmte meters, die de gemeente in to taal 130.000 gulden kosten. Daar bij wordt de brutohuur met 1,15 verhoogd. Enkele woningen in Schiedam zijn al enige tijd voorzien van de warmtemeters. Bij andere com plexen betaalt men voor de cen trale verwarming een bedrag op basis van de vloeroppervlakte van de woning, ongeacht hun etgen gebruik. Er bestaat geen Prikkel om de stookkosten zelf in de gaten te houden. J?e Semeente wil binnenkort 100 woningen op de NÈuwe Damlaan, 160 woningen op het Herman Heijermansplein. 160 woningen op het Van Beetho- venplein, 126 woningen in de Verdi-, Bossini- en Puccini- siraat en 480 woningen op het Schubert- en Lisztplein van de meters voorzien. Gezien het tijdstip in het jaar. ^zal het echter niet haalbaar zijn om in alle woningen voor het stookseizoen nog meters te plaatsen. Het eerste aan de beurt komen de woningen op de Nieuwe Damlaan. id -J zé i JBf

Het Vrije volk | 1979 | | pagina 2