EX-GIJZELAARS BLIJ BIJEEN I" Oudéjcmrsdag oud brood? TV-zendtijd wordt niet Weer 10 «^gebreid RAF-lid W agner gepakt na schietpartij WANDMEUBELS vnj uit Teheran Wi Meubelfabriek bSf Oisterwijk s I B 1 I i Woonwagen bewoners op naar Den Haag Rover tong kwijt China lanceert habyhelastmg Hot Hoor toonaangevend in eiken Kom 'm over de brug met een nieuwe abonnee™ li "j HET VRIJE VOLK BEL 010-14.74.00 STAKING IN LEERDAM Mist Heler met grote naam -• 1 Dinsdag 20 november 1879 31e jaargang no. 9937 (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG - Boeren en tuinders zullen de komende tijd rekening moeten houden met een daling van hun inkomen. (Van onze sociaal- economische redactie) ROTTERDAM - In de Rotterdamse haven drei gen vanaf 1 januari vol gend jaar opnieuw wilde acties. Het actiecomité van havenarbeiders, dat twee maanden geleden de wilde staking organiseer de, heeft de havenwerkers nu al opgeroepen in ver zet te komen ais de werk gevers niet aan "de ver langens in de haven" te gemoet komen en als de vakbonden niet bereid zijn dié óver te nemen.. Koopkracht Referendum I Afwijzing O Zie verder pagina 19 De tien gijzelaars'die van- i daag werden vrijgelaten bevonden zich in ver schillende gebouwen op het terrein van de Ameri kaanse ambassade in Te heran. Ze begroetten el kaar uitbundig op de persconferentie die na hun vrijlating werd ge houden. nouaen. q "B H ZÜRICH Bij een bankoverval in de Zwitserse stad Zürich heeft de politie de van terrorisme verdachte Duitser Rolf Clemens Wagner gearresteerd, aldus een officiële bekendmaking gisteren in Zürich en Bonn. ABONNEE-SERVICE voor direkte bezorging ma. t/m vr.van 16.30 -19.00 uur zaterdag van 9.00 16.00 uur v Op woensdagmiddag 21 en 28 november en f zaterdagmiddag 25 november en 2 december is Sinterklaas in het Winkelcentrum Zuidplein. Tijden: 14.30 uur tot Ï6.0Ó uur. ■k Extra attractie: - Laait uw kind'graus fotograferen op de schoot van Sinterklaas. TEHERAN/WAS HINGTON - De bezetters van de Amerikaanse am bassade in Teheran heb ben opnieuw een aantal gijzelaars vrijgelaten: vier vrouwen en zes zwarten. (Van onze pariementsredactie) HILVERSUM De televisiezendtijd wordt volgend jaar niet uitgebreid. Het NOS-bestuur wilde met In gang van 1 oktober 1980 anderhalf uur per week langer uitzenden, maar minister Gardeniers van CRM heeft laten weten dat daar geen geld voor is. •PI H «4 f <i "ïSt U jtfW V1 4 tyT^-tr v v I"^.SÏ r«.»V. <iu,f HOOFDREDACTEUR HERMAN WIGBOLD Witte dc Withstraat 25,3012 gbl Rotterdam, tel. 010 - 14.74.00 Opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) tel. 0X0 - 11.92.00 Boeren qaan achteruit in hun inkomen x „Het is het laatste wat ik zou wensen, maar ik vrees dat we een inkomensachteruitgang niet kunnen ontlopen", zei minister Van der Stee (Landbouw) giste ren in Den Haag op de algemene vergadering van hel Koninklijk Nederlands Landbouwcomité KNLC. Van der Stee zei dat „een tij delijk e druk op opbrengsten en inkomens onvermijdelijk is. Om met het zuivelbeleid zekerheid (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - Een aantal woonwagenbewoners is van morgen mét de wagens naar het Haagse Paleis van Justitie ge trokken. Daar speelde het kort geding, dat ze hadden aange spannen tegen minister Garde niers (CRM). De woonwagenbe woners zijn erg ontevreden over de huidige woonwagenwet. Met het kort geding hoopten de woonwagenbewoners te be reiken dat CRM de gemeenten voortaan kan verplichten om woonwagens op te nemen. Mo menteel zouden zo'n 1200 wa gens op illegale plekken staan, omdat de gemeenten weigerden een legale plek aan te bieden. De woonwagenbewoners willen ook af van de grote kampen en terug naar de kleine. Om hun eisen kracht bij te zetten hadden tientallen woon wagenbewoners hun wagens gisteravond al voor het ministe rie van CRM neergezet (Van onze soc.- econ. redactie) LEERDAM - De 25 perso neelsleden van de Leerdamse fabriek voor elektronenflitsers Beam hebben vanochtend alle maal het werk neergelegd. Ze éisen dat het ontslag van drie collega's ongedaan gemaakt wordt en ze willen een gesprek met de directeur-eigenaar over diens personeelsbeleid en finan ciële beleid. i Volgens het personeel dreigt het bedrijf ten gronde te gaan aan dat beleid. De toch al wan kele financiële positie van het bedrijf zou worden ondergraven door de aanschaf van onnodige dure dingen. voor de toekomst te verkrijgen, zullen wij er niet omheen kun nen nu wat in te leveren." De minister, die zich onlangs liet ontvallen dat het misschien wel gaat om tien a twintig procent minder inkomen in de agrari sche en tuinbouw-sector zei er niet op uit te zijn de inkomens in de melkveehouderij, waar een overproduktie heerst, „nu eens flink af te toppen". Volgens hem gaat het er in zijn beleid om „de inkomensontwikkeling op langere termijn veilig te stel len." Volgens KNLC-voorzitter ir. D. Luteijn hebben de Neder landse boeren een verhoging met gemiddeld 5 procent van de EG-landbouwprijzen nodig om met hun inkomen in de pas te blijven. Die verhoging is vol gens hem nodig omdat de totale kostenontwikkeling, vooral door gestegen energie- en veevoeder- kosten, duidelijk ongunstiger verloopt dan vorig jaar. Dit feit. aidus Luteijn. staat in schrille tegenstelling tot gedachten over prijsbevriezing en de „strafbe- lasting" op melkproduktie die in Europese kringen leven. De si tuatie in de fruitteelt is volgens hem nu „alarmerend", de be drijfstak bevindt zich zei hij thans „aan de rand van de af grond". Op korte termijn is daar een krachtig overheidsbeleid nodig. Minister Van der Stee kreeg van de 500 „boe"-roepende agra riërs. speciaal per NS-'boeren- express' aangevoerd, een bijen korf mee. Met daarbij symbo lisch de woorden: „Boeren zijn als bijen. Als je ze met rust Iaat, is er niets aan de hand. Maar als je aan ze komt gaan ze steken". ■ty-ffi ■>-* - Mogelijk opn euw wilde acties in januari Havenarbeiders willen 'schone f 20' extra loon De belangrijkste eis, dje de havenarbeiders gisteravond op een vergadering van hel actie comité hebben gesteld en die af wijkt van het FNV-bclcid, is een extra loonsverhoging van twintig gulden netto per weck. De FNV heeft boven de prijs compensatie een looneis voor handhaving van de koopkracht tot en met het modale inkomen 32.500) gesteld van 2%, hetgeen voor de doorsnee werknejners neerkomt op ongeveer 12,50 bruto per week extra. Naast deze hoofdeis houdt het Actiecomité ook vast aan de nog niet gerealiseerde eisen, die bij de havenstaking naar voren zijn gebracht: het verwerken van de toeslagen in de uurlonen.' ver vroegde uittreding op 60 jaar, 35-urige werkweek en vijfploe gendienst in continuwerk. Woedend waren de twee woordvoerders van het actieco mité, Flip Schults en Jim Sta- vmga, over de laatste stap van de Vervoersbond FNV. Die houdt namelijk opnieuw onder zijn leden in de havens een refe rendum over het FNV-arbeids- voorwaarden beleid. De bond stelt in een begeleidende brief aan de leden dat het eigenlijk weinig zin heeft CAO-onder- handeiingen in de havens te be ginnen ais niet een meerderheid akkoord is met de FNV-opstel- iing, die als uitgangspunt moet dienen. v N; 2* s.c s ,V *55 KEULEN - Een tasjes rover is gisteren tn Keu len ?ijn tong kwijtge raakt. toen hij op het mo ment van de roof de eige naresse van het tasje wil de kussen De vrouw beet echter zo krachtig van zich af. dat de rover een flink stuk van zijn tong verloor ook al wist hij het tasje te bemachtigen. Het slachtoffer liet een- spoor na van 500 meter in de Keulse binnenstraten, maar de te hulp gesnelde politie raakte daarna het spoor toch bijster Via de radio werd een oproep aan de tasjesrover gedaan om zich bij een ziekenhuis te melden om dat het stuk dan mis schien weer aangehecht zou kunnen worden Toen de man zich na uren bij een ziekenhuis meldde, was het voor een hechtingsoperatie ai te laat Nadat de wond ge desinfecteerd was. werd de rover door de poiitie meegenomen. Zoals bekend hebben de ha venwerkers op de ledenverga deringen het FNV-beieid duide lijk afgewezen. Het centraal be- drijfsgroepsbestuur havens schrijft nu aan zijn leden dat het "in uw belang" toch heeft gekozen voor het FNV-arbeids- voorwaardenbeleid, „omdat bij eventuele acties de steun en so- lidariteir van de FNV onont beerlijk zijn." PEKING - China zal een "babybeiasting" in voeren als wapen in de strijd tegen de snelle be volkingstoename. Echtparen met één kind zullen belastingvoordelen krijgen. Een echtpaar dat een derde kind krijgt zal daarentegen extra wor den aangeslagen door de Chinese fiscus. De Chinese autoriteiten willen dat de bevolking in het jaar 2000 niet meer groeit. Momenteel zijn er 960 miljoen Chinezen waarmee China het volksrijkste land ter we reld is. De voordelen die een echtpaar met één kind krijgt, bestaan bijvoor beeld uit de toewijzing van een huis met even veel ruimte als voor een echtpaar met twee kinde ren. Het ene kind krijgt voorrang bij het onder wijs en bij het vinden van een baan. Dat ene kind krijgt ook in de toekomst een beterpensioen. Ais een echtpaar de be lofte zich bij één kind te houden, niet gestand doet en er een tweede bij- krijgt, moet het aile voor delen weer inleveren of terugbetalen aan de staat. (Van onze sociaal- economische redactie) UTRECHT - De broodfabrieken zul len op 31 december niet bakken. De Voedingsbon den FNV zijn dat met twee werkge versorganisaties overeengekomen. Het akkoord bete kent dat zevendui zend van de 20.000 werknemers in de broodfabrieken op oudejaarsdag in ieder geval vrij zijn. Dat houdt in: geen broodproduktie, geen bezorging, geen bevoorrading van supermarkten en veel gesloten bak kerswinkels. Een groot aantal bak kerszaken is name lijk eigendom van broodfabrieken. De Voedingsbon den staan op het standpunt dat juist de bakkers eind dit jaar een vrije dag hebben verdiend. Sinterklaas, kerst mis en Oud en Nieuw betekenen voor de bakkerwe reld "razende druk te", aldus een woordvoerster van de bonden. Volgende week gaan de bon den ook nog met werkgevers in mid den- en kleinbedrijf praten om alle bak kerswinkels met oudjaar dicht te krijgen. Als de slui ting daar rond komt betekent dat voor de consument dat hij zaterdag 29 decem ber "vers" brood moet inkopen tot 2 januari. Wagner werd gearresteerd toen hij en zijn medeplichtigen vorige week woensdag na een overval op de Zwjtserse Volks bank via een winkelcentrum probeerden te ontsnappen. Daarbij ontstond een schietpar tij waarin twee agenten zwaar werden gewond. Wagner wordt verdacht van Mmltk, modern en massief eiken. Nergens zo n keus. Fabriekstoonzalen industriegebouw, Goudsesingei 66, R'dam. Tel. 010-12.64.61 In de nacht en ochtend mist en minimumtemperaturen om het vriespunt. Overdag af en toe zon, met middagtemperaturen rond 8 graden. In hardnekkige rrastgebieden enkele graden la ger. Weinig wind. 21 nov zon op onder 06.09 1642 maan op onder 00.30 1627 Voor informatie over adreswij ziging betaling, vakantieadres kunt u bellen van 8 00 tot 16 30 uur op maandag tot en met vrijdag 'winkelcentrum Rotterdam het lidmaatschap van de Rote Armee Faktion, de extremisti sche beweging die twee jaar ge leden de Duitse werkgevers voorzitter Hanns Martin Schleyer ontvoerde en ver moordde. Wagner was de enige van de overvallers die in Zurich gepakt kon worden. Hij was in Neder land ai eens betrokken bij een schietpartij tijdens een overval, maar wist toen te ontvluchten. In mei 1978 werd hij met drie anderen in Joegoslavië gearres teerd. maar Belgrado wenste hem niet aan Duitsland uit te le veren. Hij mocht daarna Joego slavië verlaten en heeft zich toen vermoedelijk naar het Midden-Oosten begeven. DUBLIN - De kleinzoon van de vroegere Ierse president Eamon de Valera stond gisteren in Dublin terecht wegens heling van gestolen juwelen ter waar de van 44.000 gulden. De klein zoon die ook Éamon de Valera heet, heeft de heling bekend. Hij kreeg twee jaar voorwaardelijk. na (Van onze redactie buitenland) De tien zullen evenals de gis teren vrijgelaten drie gijzelaars naar de Amerikaanse lucht machtbasis in Wiesbaden wor den gebracht voor een medisch onderzoek en wat rust. Volgens de Amerikaanse re gering bevinden zich nog 49 Amerikaanse gijzelaars in de ambassade, onder wie twee vrouwen. Ook de tien die vandaag zijn vrijgelaten hielden een perscon ferentie in de ambassade in Te heran. Uit hun woorden bleek zij de hele tijd geboeid waren geweest. Een van de zvjarte gij zelaars zei dat hij zelfs 's nachts geboeid werd aan handen en voeten. De waarnemende minister van Buitenlandse Zaken van Iran, Bani-Sadr, heeft tegen de Amerikaanse televisiemaat schappij CBS gezegd dat de Amerikanen die nu nog in de ambassade worden vastgehou den met hoeven te rekenen op hun vrijlating zolang er geen nieuw Iraans kabinet is. De komst van die regering kan vol gens Bani-Sadr nog wel twee maanden op zich laten wachten. Iran is bereid weer normale betrekkingen met de Verenigde Staten te onderhouden als de thans zeer zieke ex-sjah - die in New York wordt verpleegd - is gestorven. Dit werd gisteren ge zegd door een van de voornaam ste medewerkers van de Iraanse revolutionaire leider Khomeiny, de imam van Teheran, ayatollah Montazari. Montazari deed deze uitspraak in een vraaggesprek met het Libanese dagblad As Safir. Op 1 april 1980 zal waarschijnlijk wei de radiozendtijd van Hil versum 4 met drie uur per dag worden verlengd, zodat deze zender tot acht uur 's avonds in de lucht zal kunnen blijven. In de begroting voor de omroep voor 1980 is ook geen geld uitge trokken voor een jeugdjournaal. De raad van beheer van de NÓS, het dagelijks bestuur, vindt dat er eerst maar eens gekeken moet worden of zo'n jeugdjournaal wei echt nodig is. Alstublieft Voor u. Van Het Vrije Volk. 'n Mooie, lekker rulle en bovendien zeer exklusieve badhanddoek. Met de 100-jarige Rotter damse Willemsbrug erop afgebeeld. Zomaa^ Voor non Stuur Het Vrije Volk naar Naam. Adres: Postcode. Tenminste, als u ons 'n nieuwe abonnee bezorgt Kom. u weet vast wel iemand Misschien bent u zelf nog geen abonnee. Laat u toch zeker gewoon ::;^"--r;iemand anders (die dat L\wèl is) uw naam opgeven? Das geen punt Oh ja; de handdoek kunt u bestellen in de kleu ren rood. bruin blauw of groea Het formaat is 50bij 100 cm. En de kwaliteit die is uitstékend! Plaats Soort abonnement: kwartaal Bovendien ontvangt hij/zij Het Vrije Volk eerst nog 2 weken gratis. Als beloning stuurt u die mooie, exklusieve handdoek toe aan: Naam: Adres: Postcode: Plaats: Kleur: o rood O bruin blauw groen (s,v.p. de gewenste kleur aankruisen). Stuurt u de bon volledig ingevuld, in een open envelop zonder postzegel aan: Het Vrije Volk, Antwoordnummer 1579. 3000 VB Rotterdam. ss-ïïW» Iwiinttf. "ty

Het Vrije volk | 1979 | | pagina 1