TIJDENS RUMOERIGE VERGADERING TWEEDE KAMER DIRECT OP BUIS Rez jaarschriften op komst tegen woningbouw op Schuttersveld Schiedam betaalt jniet mee aan verliezen AVR Een schip? i Vakantiehuisje Hulp en informatie in lindenhof Schiedamse ambtenaren kampioen ïl i A y «p Schiedam Leuke soevenir «11 ■fi Nog 2 maal 'Maud' voor Lentefeest m WOENSDAG 21 NOVEMBER1979/HET VRIJE VOLK/PAGINaS Vi" Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM De gemeenteraad van Schiedam heeft gisteravond na een rumoerige vergadering "ja" gezegd tegen de vestiging van een woonwagenkamp in KetheL Na de raadsbesiissing ging op de bomvolle publieke tribune een luidkeels gejuich op in de gelederen van de woonwagenbewoners. De eveneens in grote getale op gekomen bewoners van Kethel dropen verongelijkt af. mïMmm m mÈÊZ Wethouder Zijdeveld: „We kunnen de kampbewoners niet langer in onzekerheid laten." Van een onzer verslaggeefsters SCHIEDAM - „We wil len absoluut geen wo ningbouw op het Schut tersveld. We gaan contact opnemen met de wijkver- eniging Nieuwland en zullen in overleg be zwaarschriften indienen tegen de plannen van wethouder Zijdeveld. Het heeft niets te maken met wel of geen woonwagen bewoners op het Schut tersveld. Het is het enige stukje groen dat we hier in de buurt hebben en het wordt door zeer veel wijkbewoners gebruikt." - Leden van de werkgroep "bewoners Schuttersveld" (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM - Schiedam zal onder geen beding mee- I betalen aan de enorme verliezen van Afvalverwerking I Rijnmond. "Wij zullen ons tot het uiterste verzetten Itegen een verhoging van onze bijdrage", zo voorspelde I gisteravond wethouder Reinier Scheeres op voorstel- llen om de bijdragen van Rijnmondgemeenten te ver- I hogen. i' dac* m Werner Wuyts, -Oir- Ct^ r /foüds Uit het dagboek van Werner. ,11 '"'n De Lindenhof. In de toekomst zal het voor een deel een Hulp- en Informatiecentrum worden. •vf t \i 'i yl-r f' zegt ja tegen nkamp Nog nooit waren zoveel men sen naar een zitting van de ge meenteraad gekomen. De raads zaal was te klein om ze allemaal te herbergen. Velen moesten blijven staan, anderen gingen op de grond zitten. Opmerkelijk was ook de nog zeiden vertoonde verdeeldheid binnen de CDA-fractie. Vijf fractieleden stemden tegen, de andere vijf waren voor. Twee dracht was er ook in de twee mansfractie D'66. Wethouder Chris Zijdeveld van ruimtelijke ordening wist echter een ruime meerderheid te vinden voor zijn voorstel om bij de Koekoekslaan een nieuw woonwagenkamp te vestigen. Hij kon steunen op de gehele PvdA, de PPR en "dissidenten" van het CDA en de helft van D'66 In totaal stemden 24 raads leden voor en 10 tegen, - De tegenstemmers beriepen zich op het feit, dat de gemeente in het geheel geen inspraak had toegestaan van de bewoners van de dure villa's in Kethel en von den, dat wethouder Zijdeveld meer dan één locatie had moe ten voorstellen, opdat de raad kon kiezen uit enkele alterna tieven, De heer Rosman van het CDA, de WD en Eef Collé van de CPN eisten dat Zijdeveld het voorstel terugtrok, om alsnog andere vestigingsplaatsen te on derzoeken. De voorstemmers vonden een senelle beslissing echter zo belangrijk voor de woonwagenbewoners, die al zo lang op een beter kamp zitten te wachten, dat ze daar niet op in wilden gaan. Ook Zijdeveld niet. Hij wierp op, dat het mi nisterie van CRM geld wil ge ven voor een kamp in Kethel en dt het in het geheel niet zeker is, dat het ministerie voor een an dere locatie ook geld beschik baar zal stellen. Rosman beriep zich op een motie, die de PvdA afgelopen maandag had ingediend om voer de woonwagenbewoners in Schiedam een totaalplan te ma ken. Hij wilde daarop wachten. De heer van de Veer van de PvdA sprong daar echter op in met: „Die motie steit, dat bij woningbouw voor woonwagen bewoners het aantal woonwa gens evenredig afneemt om te voorkomen dat Schiedam een doorloophuis wordt voor woon- wagenbewoneers. Dat mag geen handvat zijn voor enig uitstel!" "Van der Veer zei namens de PvdA, dat de tegenwerkingen van de bewoners van Kethel stoelde op vooroordelen. In spraak achtte hij in dit geval dan ook niet gerechtvaardigd. Herman Noordegraaf ging daar in iets verder en noemde ter il- -lustratie van de gevoelens in Kethel het in zwang geraakte spreekwoord „Ik heb niets tegen Turken, maar ik wii ze niet ais buren". Hij vond dat de bewo ners van Kethel maar eens ken nis moesten maken met de woonwagenbewoners, want „onbekend maakt onbemind". Hij zei hen: „Schort uw oordeel op en wacht met allerlei be roepsprocedures, tenzij u de woonwagenbewoners niet wil accepteren als medemens!" Mevrouw Hellwig-Kuypers van het CDA had in het geheel geen kritiek op het voorstel van B en W. Zij sprak van een door tastend optreden. Zij vond een kamp in Kethel een goede plaats, waar de woonwagenbe woners de garantie krijgen om zich op eigen wijze te ont plooien. Gerard Verhulsdonk van de WD, die in zijn geheel tegen stemde. wilde dat laatste niet te genspreken. „Trek uw voorstel terug, anders verliest u uw ge zicht", zo zei hij. Twee CDA-ers, de heren de Koning en Rosseen, eisten in eerste instantie ook intrekking, maar gingen uiteindelijk ak koord. „Ik zou eigenlijk tegen moeten stemmen, maar ik wil niet de schijn opwekken om te gen integratie van woonwagen bewoners te zijn", zo zei Roos-, sen. Wethouder Zijdeveld zei ten slotte, dat het voorstel geen schoonheidsprijs zou winnen, maar hij was er wel van over tuigd dat „wij goed bezig zijn". „We kunnen de kampbewoners niet langer in onzekerheid la ten." Eef Collé van de CPN die zich jaren terug ais wethouder met de situatie van de woonwagen bewoners had beziggehouden, was fel tegen. Volgens hem be hoefde een nader onderzoek naar andere locaties in het ge heel geen uitstek te betekenen. Indien de bewoners van Kethel bezwaarschriften zouden indie nen, zou het nog lang kunnen duren eer het kamp er staat, volgens hem. Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM - De debatten in de Tweede Kamer zullen in fe bruari rechtstreeks op de Schie damse beeldbuizen verschijnen. De gemeente heeft de Centrale Antenne Inrichting (CAI) aan laten sluiten op de camera's van het Binnenhof in Den Haag. De op het CAI-net aangeslo ten Schiedammers kunnen dan met de kanaalkiezer van hun te levisietoestel de gebeurtenissen in het parlement volgen zonder tussenkomst van de persmedia en behoeven niet te wachten op Den Haag Vandaag. Wethouder Reinier Scheeres van Financiën en Economische aangelegenheden maakte dit gistermiddag bekend tijdens de behandeling van de begroting in de gemeenteraad. Hij maakte het nieuwtje bekend naar aan leiding van vragen van de VVD- er Cor van Tilborg over ver meende klachten in het kabelte levisienet Rechtstreekse beelden vanuit de Tweede Kamer worden al enige tijd verzorgd. In Spijke- nisse kunnen de kijkers de zit tingen al enige tijd volgen. In die gemeente bevinden de uit zendingen zich nog in een expe rimentele fase. Van een onzer verslaggeefsters SCHIEDAM - Op weg naar zijn kosthuis zag de 18-jarige P. K. uit Engeland een prachtige wegbebakeningslamp staan. Hij vond dit een leuk souvenir en nam de lamp onder zijn jas mee. Een surveillerende agent zag hem met een vreemd gebolde jas lopen en hield hem staande. Daarop kwam de lamp onder de jas tevoorschijn. P. K. werd meegenomen naar het politiebu reau. De heer B. Meijer, lid van de werkgroep "bewoners Schut tersveld" vindt dat de gemeente ook haar oor te luister moet leg gen bij de bewoners en zich af moet vragen wat zij willen met het Schuttersveld. „De wijkver- eniging Nieuwland is al jaren bezig met plannen voor het Schuttersveld." Sinds haar op richting in mei verzet de werk groep zich al tegen de plannen om veertig a vijftig woningen neer te zetten op het Schutters veld. Een aantal daarvan is best emd voor gezinnen die nu in het woonwagencentrum aan de Schiekade wonen. De werk groep vindt echter dat het Schuttersveld gebruikt moet worden voor recreatie en niet voor woningbouw. De heer Meijer: „De jeugd voetbalt er altijd en ook aile fes tiviteiten van het wijkhuis 'Jeügdhaven Nieuwland' wor den op het Schuttersveld geor ganiseerd, „Uit een enquête die door de werkgroep in juni geor-, ganiseerd is, blijkt ook dat 82. procent van de bewoners die geantwoord hebben (66,3%) prin cipieel tegen woningbouw is. Er kwamen suggesties naar voren als een park, terrein voor sport, spel, jeugd en recreatie, apart hondenstukje en parkeerruimte. Onlangs hebben de elf leden van de werkgroep de bewoners van het Schuttersveld en omgeving weer bij elkaar geroepen om te bespreken welke stappen er vervolgens dienden worden ge nomen. Brieven, een bezoek aan de gemeenteraad en een gesprek met de heer Zijdeveld hadden niets opgeleverd. Op deze bijeenkomst met on geveer 40 bewoners is besloten 'om het uiterste middel, het in dienen van bezwaarschriften, te gebruiken. „De heer Zijdeveld zei dat de plannen definitief zijn en het indienen van bezwaar schriften is de enige weg die voor ons nog openstaat. Onze organisatie moet echter wel rechtsgeldig zijn' om protest te kunnen aantekenen. Daarom zoeken wij contact met de wijk- vereniging of richten we een be wonersvereniging op. Dit laatste kost echter veel tijd en geld. Je moet het bij de notaris vast laten leggen." De Werkgroep gaat een enquêteformulier naar alle bewoners van het Schut tersveld sturen om na te gaan of zij het eens zijn met de plannen en of zij zich willen aansluiten bij de wijkvereniging Nieuw land om zo samen iets te kunnen doen tegen de plannen van de igemeente. Het contact met de woonwa genbewoners is inmiddels verlo ren, omdat de werkgroep gecon cludeerd heeft dat de belangen van de woonwagenbewoners en de bewoners van het Schutters veld niet met elkaar samengaan. „De bewoners van het woonwa genkamp wensen een betere, andere accomodatie en de bewo ners van het Schuttersveld zijn blijkens de enquête tegen be bouwing," Afvalverwerking .Rijnmond [maakt veie verhezen en om die [goed te maken zouden die moe- [ten worden verhaald op de ge- bruikers. De prijzen zouden dan [drastisch omhoog moeten, Schiedam is weliswaar geen ge- jbruiker van AVR, maar stort |het afval elders. SchiedanV is echter wel aandeelhouder. Vlaardingen heeft enige tijd geleden een motie ingediend bij de raad van commissarissen van het afvalverwerkingsbedrijf. Deze stelt, dat alle aandeelhou ders aansprakelijk gesteld moe ten worden voor de grote verlie zen. Schiedam wil niet: "Het is een taak van Rijnmond om dat op te lossen", zo stelde Scheeresj gistermiddag tijdens de begro tingsdebatten. Een deken, een rug- TV zak en wat kleren zijn het hele bezit in deze wereld van de 24-jarige Vla ming Werner Wuyts, Gisteren trof ik hem zwervend in de stad Rotterdam. Werner: „Ik ben nou vijf da gen in deze wereldhaven, maar ik kan niet zeggen dat de mensen hier erg vriende lijk zijn. Iedereen heeft het zo druk met zichzelf en met zijn eigen problemen, dat je je al gauw verloren voelt tussen de grote mensenmassa. Niemand vraagt iets aan je. Contact maken is er niet bij." Werner Wuyts leidt een zwer vend reizigersbestaan. Negen maanden geleden verliet hij zijn geboorteplaats Lier, nabij Antwerpen. In zijn dagboekaantekenin gen staat.. „Nooit zal ik daar meer terugkeren." Na een ge regeld leven geleid te hebben als i jzervlechter in de bouw is hij duidelijk ontgoocheld. Hij werkte vanaf zijn 14c, „om dat", zegt hij, „we het thuis erg arm hadden. Ik kom uit een gezin van zeven kinderen en die konden niet allemaal op school blijven." Werner stichtte enkele ja ren terug een gezinnetje: er werden twee dochters gebo ren. Toen is zijn vrouw van hem weggelopen met de kin deren. Zij leeft nu met een an dere man. Dit was voor goed hartige Werner te veel en hij besloot maar de wijde wereld in te trekken, hier én daar werkend om aan de kost te komen. „Geld interesseert me niet", zegt hij, „als ik maar genoeg heb voor wat eten en drin ken". „Ik ben nu in Rotterdam om een schip te zoeken dat me naar Australië of Mexico zal brengen. Uiteraard wil ik on derweg als matroos of manus je-van-alles (ik kan ook las sen) de kost verdienen voor mijn overtocht. In Australië of Mexico wil ik eerst een tijd gaan werken. Ik kan dan wat centjes sparen om mijn grote doei in het leven te verwezen lijken: het bestuderen van in dianen-culturen, met name de Inca's in Mexico. Als het me lukt wil ik me bij een weten schappelijk onderzoekteam aansluiten," aldus Werner. V/,;. Overigens merkt hij wel dat het niet zo eenvoudig is een schip te krijgen naar zijn reis- bestemming. Totdat hij kan aanmonsteren verblijft hij zwervend in Rotterdam. De éne keer moet hij buiten sla pen, de andere keer kan hij voor een nachtje terecht bij het Leger des Heils. Mocht er een redersfirma zijn die schepen heeft varen op Mexico of Australië, dan zou ik dit graag horen. Misschien' dat er voor Werner een plaatsje open is om als ma- troos mee te varen. O ja, Wemer heeft nog een persoonlijke boodschap voor alle stadsmensen: „Wees aar dig en vriendelijk voor lieden' die arm reizen." In Oosfvoome heeft iemand achterin zijn lelijke eend een va kantiehuisje gebouwd. Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM - De Lindenhof zal in de toekomst dienst gaan doen als Hulp- en Informatie centrum (HIC). Het gemeente bestuur is van plan om de voor lichting in Schiedam uit te brei den. Een deel van het al jaren leegstaande gebouw zou daar voor gebruikt kunnen worden. Het is de bedoeling om allerlei zaken daar bij elkaar te brengen naar voorbeeld van het Rotter damse Hulp- en Informatiecen trum in het postkantoor aan de Coolsingel. De Lindenhof in het centrum van Schiedam staat al jaren te verpauperen. Het gemeentebe stuur heeft er nog geen echte plannen mee. Zij wil het ooit bij het museum betrekken, indien de binnenstad wordt aangepakt Wethouder Posthoorn van Vorming en Recreatie maakte de bestemming als Hulp- en In formatiecentrum gistermiddag bekend bij de begrotingsbehan delingen, nadat het PPR-raads- lid Herman Noordegraaf om zo'n HIC had gevraagd. Deze had eerst het idee om het Prove niershuis daartoe in te richten. Noordegraafs vragen over de tweede voorlichter werden door burgemeester Te Loo beant woord. Hij zei toe, dat er in de eerste helft van 1980 een tweede voorlichtingsambtenaar zou worden aangesteld. Over het lange uitblijven van de aanstel ling zei de burgemeester, dat het moeite kost om de echte functie van een afdeling voorlichting op testellen. "éi i-w Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM - Het zaalvoet balteam van de Schiedams* ambtenaren is zaterdag kam- :i." pioen van Nederland geworden ,.,.i tijdens een landelijk toernooi ■•'j van ambtenaren in Arnhem. De Schiedamse formatie, onder '«J*; aanvoerderschap van de heer,n<!v Steenbergen; won alie zeven --ï.'.i wedstrijden. In de halve finale-:;-;* werd Velsen met 1-0 geklopt en ,.C in de finaie kreeg Nijmegen met «v 4-2 een nederlaag.aan de broek. j'A Topscorer bij de Schiedam- £vi mers werd Hans van der Linden rri van het bureau Sportzaken. Hij t*3 scoorde elf van de vijftien doel- punten. ?- -Tc W., X i SCHIEDAM - Omdat de pu- J blieke belangstelling vorige week is tegengevallen, zal het -'Jj gezelschap Carroussel nog twee - rj voorstellingen van de musical;''"1"; Maud geven. De baten daarvan" Kf" komen ten goede aan het Lente-rm feest - De voorstellingen zijn vrij-- dagavond en zaterdagavond in jA het Passage-theater. Aanvang 20.00 uur. Kaarten zijn aan het theater te verkrijgen.

Het Vrije volk | 1979 | | pagina 2