KACHELDRAMA Rijnmond betaalde 't zelf 'Aansteker is net dynamiet' KOOPAVOND WEER naArdevrudag Stankklachten helpenmaar hduurt lang Moslems boos op Rudi na Duitse tv-show Weer deining Eroseentrum Molukse wijk beschoten w f ff ei 11 Ver Wilt u moreen een Colt Schoorsteen kap? BENZINE DUURDER 1 I Meer 'vrij' over grens kom kijken... naar eiken tEikenhuys Kom 'ns over de brug met een nieuwe abonnee... Meer stroom verbruikt Enige regen HET VRIJE VOLK BEL 010-14.74.00 Vrijdag 30 november 1979 34e jaargan g no. 9946 hoofdredacteur herman wigbold (Van een onzer verslaggevers) ENSCHEDE Bij een korte felle brand in een wo ning in Enschede zijn vannacht een 31-jarige Turkse* Vrouw en drie van haar kinderen in de vlammen om gekomen. De slachtoffers werden in hun slaap verrast. Een zoontje van negen jaar kon zich redden en de buren waarschuwen. De vader was op het moment van de brand niet thuis. Hij was op zijn werk, in een En- schedese textielfabriek Onder bedje MEXICO/WASHINGTON/TEHERAN - De ex-sjah van Iran is niet langer welkom in Mexico. De Mexi caanse regering maakte vannacht bekend dat'het toe ristenvisum van de sjah niet zal worden verlengd, om dat,dat - door de ernst van de crisis tussen Iran en de VS niet langer in het belang van Mexico is. *5 De grote gatan' Farah Diba verlaat het huis van haar schoonzus in New York om op ziekenbezoek te gaan bij haar man in het Cornell Ziekenhuis. De ex-sjah is volgens 'de berichten al aardig aan de beterende hand na zijn recente gal- blaas-opetatie en andere chirurgische ingrepen. ABONNEE-SERVICE voor direkte bezorging ma. l/m vr.van 16.30 -19.00 uur SÈXFILMS TE HUUR 6 voor f 25.- FILMSHOP PENDRECHT BRJLAT BOUWSTOFFEN «Z Rudi Carrell zie ook "pag. 3 en Focus Postcode: «2 s ss sss na ons bsés am m sat smt üi' N*:*V Vb* "-'■.-/•;■" "•'•'•'V. - Amerika schakelt Internationale Hof Den Witte dc Withstraat 25,3012 BL Rotterdam, tel. 010 - 14.74.00 Opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) tel. 010 - 11.92.00 Moeder en 3 kinderen verbrand - -Vólgens de brandweer staat vrijwel vast dat wasgoed dat voor een straalkach'el-te drogen hing, in brand is geraakt en de 'hele bovenverdieping, waar de vier slaapkamers waren, in lich terlaaie heeft gezet. De Ensehedese brandweer commandant Maas sprak sprak vanmorgen van „een drama". „Die meifsen zijn omgekomen in een brandje dat eigenlijk niets voorstelde. Toen we met twee hogedrukstralen door die bo- venétage joegen, was het vuur zo uit." De omgekomen Turkse vrouw werd dood op bed aangetroffen, evenals een dochtertje van acht en een zoontje van vijf. Het eveneens omgekomen zoontje van twee werd onder z'n bedje, waar hij vermoedelijk uit angst bescherming- had gezocht, ont dekt. De9-jarige Ferat die kon ont snappen, had op zijn vlucht de buitendeur van het huis open laten staan. Volgens de brand weer wakkerde het vuur daar door nog heviger aan. Ook op de beneden-etage in de huiskamer hing wasgoed voor een kachel'te drogen. Dat wasgoed heeft niet, viamgevat ROTTERDAM In een klein deel van onze oplage stond gis teren dat AVR-president-com- missaris en Rijnmond-gecom- miteerde drs. P. de Ruiter een lening had afgesloten, die ach teraf door de Rijnmondraad zou zijn gegarandeerd. De juiste toedracht stond om schreven op pagina 21: ,Het da gelijks bestuur van Rijnmond stelde uit eigen middelen 4,6 miljoen gulden ter beschik king." ARNHEM - Hel stroomver bruik in ons land zal dit jaar vijf procent hoger liggen dan in 1978. Dat-is anderhalf procent meer dan de elektriciteitsbe drijven hadden verwacht. In de nacht en ochtend wat re gen, maar in de middag van het westen uit opklaringen. Mini mumtemperaturen omstreeks 7 "graden. Middagtemperaturen ongeveer 10 graden. Matige, aan de kust krachtige zuidwesten wind. 1 dec. zon op onder 0825 18 33 maan op onder 15 46 05 04 t BRUSSEL - Reizigers binnen de, Europese Gemeenschap mo gen vanaf januari voor'onge veer 570'gulden aan goederen vrij over de grenzen meenemen. De belastingvrije waarde be draagt op het ogenblik 488 gul den. De hoeveelheden drank, si garetten en parfum blijven vol gens een voorstel van de Euro pese Commissie echter dezelfde. Lagere iimietbedragen gelden alleen, voor Denemarken en Ier land. i li ah kan niet terug naar I1 [exicaanse grond Het besluit van Mexico maakt een einde aan geruchten dat de sjah zeer binnenkort naar zijn luxueuze villa in Mexicostad zou terugkeren. Medici van het Corneil-ziekenhuis in New York verklaarden gisteren nog dat zijn lichamelijke toestand zoda- nog is verbeterd dat hij elk mo ment de VS kan verlaten. Overi gens liet Egypte vanmorgen we ten dat de sjah nog steeds wel kom is in Cairo. De bezetters van de Ameri kaanse ambassade in Teheran hebben het Mexicaanse besluit toegejuicht als "een kleine stap naar de overwinning". Zij lieten er echter geen twijfel over be- staan.dat de Amerikaanse gijze laars voor de rechtbank zullen komen als de sjah niet wordt uitgeleverd.' Gisteren dreigden zij de berechting te zullen ver haasten als de sjah uit de VS vertrekt "naar welk land dan ook'.'. De VS hebben zich gisteren tot het Internationale Gerechtshof in Den Haag gewend om de vrij lating te gelasten van de 50 gij zelaars in Teheran. (De VS zijn tot de conclusie gekomen dat het er 50 zijn, 49 leden van de am bassadestaf en een zakenman). In een brief aan het Gerechts hof heeft de Amerikaanse rege ring gevraagd zo spoedig moge lijk tussentijdse maatregelen te nemen. De zaak is zeer drin gend, omdat de gijzelaars al meer dan drie weken worden vastgehouden en de crisis een "ernstige bedreiging is voor de wereldvrede". De VS spreken verder in hun brief van "een flagrante schending van het in ternationale recht", omdat vrij wel alle gijzelaars de diploma tieke status hebben of tot de ambassadestaf behoren. In Teheran gingen gisteren opnieuw honderdduizend men sen de straat op om hun steun te betuigen aan de bezetters. Zij riepen leuzen als "Dood aan Amerika". Op een massabijeen komst op het grote plein in Te heran brandmerkte een reiir gieuze leider de VS als "de grote Satan". Ayatollah Khomeiny heeft gisteren aangekondigd dat hij óók president Carter voor de rechter wil brengen als "mede plichtige van de sjah".- hlcHoogstraat Mariniersweg Maandags 133744 (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM „Huisvrouwen die plastic wegwerp-aanstekers ge bruiken om er het ga? mee aan te steken, weten niet wat ze doen. Als he* plastic vlam vat, en de aansteker ontploft is hel leed niet te overzien. Het is dan net of je een staaf dynamiet aansteekt, le vensgevaarlijk!" Deze waarschwuing heeft het Nederlands Vei ligheidsinstituut te Am sterdam laten horen. Het 'instituut vindt dat er eigenlijk meteen een ver koopverbod moet komen voor zulke aanstekers. „Eerst moeten er maar eens wettelijke veilig heidsnormen voor die> dingen komen," aldus de experts. .Alleen dan kan de Keuringsdienst van waren de onveilige aan stekers eruit halen." .Het instituut, gealar meerd door ongelukken met aanstekers bij het lassen, waarschuwt er voor geen plastic aanste kers te gebruiken bij het aansteken van kaarsen. „Vat zo'n ding vlam, dan kan je hele hand worden afgerukt." 1 (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM - De koopavond in Rotterdam gaat - definitief - weer naar de vrijdag. Dat heeft de gemeente raad gisteren met algemene stemmen besloten. Datum van ingang: 1 januari voigena jaar. Over de terugkeer naar de vrijdag- avond werd in de raad niet lang ge praat We! vroegen sommige raadsleden zich af wat de deel gemeenten nu gaan doen. De deelge meente raad Prins - Alexander had be gin november al be sloten tot vrijdag koopavond. In Char- lois komt de kwestie op 17 december, en in Hoogvliet^ op 20 december ter spra ke. Waarschijnlijk zal ook daar tot te-' cugkeer naar de vrijdagavond wor den besloten. ROTTERDAM - Ruim tweederde van de mensen die bij Rijnmond wel eens klagen over milieuhinder (stank- of geluidsover last) vinden dat hun klacht op korte termijn nauwelijks effect heeft, maar bijna allemaal den ken zij dat het op den duur wel of "een beetje" helpt Dat blijkt uit een on derzoek dat de Centrale Meld- en Regelkamer van - Rijnmond heeft gehouden onder ruim vierhonderd mensen die tussen begin september en half okto ber vorig jaar een klacht meldden. Uit het onderzoek bleek ook dat een kwart van die mensen voor het eerst klaagde en dat er over het algemeen een relatief grote groep vaste klagers is. Bij specifieke gevallen als geluidshinder rond Zestienhoven en de ECT en stankoverlast bij de Gekro is er wel een kleine groep vaste bellers. Ruim de helft van de mensen bellen binnen een uur nadat zij de hinder begonnen te ondervinden, Veertig procent van de geënquêteerden kende het nummer van de meld-, kamer uit het hoofd; van de regelmatige bellers zelfs 73 procent. Geluidsoverlast buiten wordt vrijwel niet ge meld. Lawaaiklachten worden voor 93 .procent binnenshuis ondervon den. Voor stankklachten geldt dit voor de helft. Deze enquête vormt een onderdeel van een groter onderzoek" naar de moge lijkheden het waarschu wingssysteem van de Dienst Centraal Milieu beheer Rijnmond, gericht op het tijdig beperken van industriële uitworp bij dreigende hinder, te verbeteren. Men hoopt met het onderzoek van de klachten (naar aard en 'herkomst), van de meteo rologische omstandighe den cn de waargenomen niveaus van verontreini ging te komen tot waar schuwingen die via alge meen geldende criteria kunnen worden samenge steld. zaterdag van 9.00- 16.00 uur ,Voor informatie over adreswij ziging, betaling, vakantieadres kunt u bellen van 8 00 tot 16 30 uur op maandag tot en met vrijdag - Zijpe 11 (acHterSlinge) v Tel. 010-100948, 's avonds 382091 Dan bent u vrij van hinderlijke rook tijdens het gezellig branden van uw open haard Dat kan. Want voortaan kunt u ook zaterdags al om 9.00 uur bij ons terecht, ook voor een haard, een pook, een tang om uw aan- maakblok te verleggen. Linschotenstraat 32, 3044 AW Rotterdam. Telefoon (010) 6215 88 Open: ma. t/m vr, van 900-17.00 uur, za. van 9.00 -13 00 uur. DEN HAAG - Een liter nor male en super benzine wordt morgen twee cent duurder. De zelfde prijsstijging geldt voor huisbrand- en gasolie. De maxi mumprijs van dieselolie en pe troleum gaat per liter met 2,4 cent omhoog. De stijgingen zijn volgens het ministerie van Eco nomische Zaken een gevolg van de hogere prijzen van ruwe olie. (Van onze redactie buitenland) FRANKFORT De vier mil joen in West-Duitsland levende .moslems zijn woest op Rudi Carrel!. "Zijn kwalijke grappen zijn een stoot onder onze gor del!" schreven zij gisteren in een open brief-op-poten. Carreiis tv-spelshow "Aan de lopende band" ademde afgelo pen zaterdag een Duizend-en- een-nacht-sfeertje. Met dichtge knepen neus liep Carrell langs een groepje vooroverliggende figuranten. Die moesten bidden de moslems voorstellen en had den derhalve hun schoenen uit getrokken. "Ze zijn op zoek naar de contactlenzen van Khomei ny," grapte de in Duitsland nog steeds razendpopulaire Rudi. "Beledigend en onwaardig," schrijft de leider van de Ah- maddiya-missie in de Bondsre publiek in zijn boze brief aan de WDR (die het programma uit zond). "We zijn er niet op uit om de fanatieke uitwassen van ver keerd geleide g<_'ovigen - of dat nu in Iran is otm Ierland - goed ■te praten. Maar dit leidt tot dis criminatie. De tolerantie in de Bondsrepubliek is toch ai zo ge ring," aldus Mansoor Ahmad Khan namens alle moslems. Hij eist op de kortst mogelijke termijn verontschuldiging van de omroep - en van Rudi Car rell. (Van een onzer verslaggeefsters) ROTTERDAM - De gemeente Rotterdam wil het terrein van het metaalbedrijf Oving, Diepe- veen en Struycken (ODS) aan de Binnenhaven aankopen om zo èn het Eroseentrum èn de wo ningbouw in de omgeving veilig te stellen. Dit plan heeft op nieuw deining rondom het Euroscentrum veroorzaakt Het plan staat in een rapport van Stadsontwikkeling, dat de. Bewonersorganisatie Feijen- oord (BOF) gisteren heeft laten uitlekken. Het gemeentebestuur (Van een onzer verslaggevers) ASSEN - Een onbekende heeft gisteravond vanuit een rijdende auto schoten gelost op huizen, voorbijgangers en een andere auto in de Zuidmolukse wijk van Assen. Ook op het Zuidmolukse wijkgebouw Pat- timura werd gericht gevuurd. Niemandiraakte gewond. Volgen# de Asser politie be- treft het hiër "beslist geen bra voure maar een bloedserieuze zaak." Bij de huizen, allen in straten aan de rand van de Zuidmolukse wijk, werd op een hoogte van 1.50 m. dwars door de huiskamer geschoten. De be schoten auto liep een treffer op, precies onder het rechter-por- tierraampje. De politie is ervan overtuigd dat er volstrekt willekeurig is geschoten. Getuigen hebben vanuit de auto waarin de onbe kende schutter zat, alleen licht flitsen gezien. In het verleden is het wei vaker voorgekomen dat er op Zuidmolukse woningen in Assen werd geschoten. In slechts enkele gevallen kon een dader worden aangehouden. wil met de aankoop van het ODS-terrein het verlies van duizend woningen verzachten, dat de bouw van het Eroseen trum zou veroorzaken. Volgens het rapport, dat de bouw van het Eroseentrum in feite op de tocht zet, zouden er door de bouw in het gebied van Spoorweghaven en Binnenha ven 3500 in plaats van 4500 wo ningen gebouwd kunnen wor den. De aankoop van het ODS-ter rein zal dat aantal niet groter maken, maar maakt wel de rea lisering van de tweede fase van het bouwplan (1550 woningen) waarschijnlijker. In het rapport van Stadsont wikkeling wordt echter betwij feld of van die 1550 huizen tach tig procent woningwetbouw kan zijn, zoals de raad heeft geëist. De grondprijs per woning zal in het plangebied namelijk te hoog worden. Het bedrijf ODS zal, als de koop doorgaat, naar eiders in de regio worden verplaatst. Vol gens de ondernemingsraad loopt de werkgelegenheid geen ge vaar. Alstublieft Voor u. Van Het Vrije Volk. 'n Mooie, lekker rulle en bovendien zeer exklusïeve badhanddoek. Met de 100-jange Rotter damse Willemsbrug erop afgebeeld. Zomaar. Voor nop. Stuur Het Vrije Volk naar: Naam: Adres: Plaats: Tenminste, als u ons 'n nieuwe abonnee bezorgt Kom. u weet vèst wet iemand. Misschien bent u zeif nog geen abonnee. Laat u toch zeker gewoon iemand anders (die dat wèl is) uw naam opgeven? Da's geen punt Oh ja: de handdoek kunt u bestellen in de kleu ren rood, bruin, blauw of groen. Het formaat is 50 bij 100 cm. En de kwaliteit die is uitstékend! Soort abonnement: o kwartaal O jaar Bovendien ontvangt hij/zij Het Vrije Volk eerst nog 2 weken gratis. AJs beloning stuurt u die mooie, exklusïeve handdoek toe aan: Naam: Adres: Postcode: Plaats: Kleur: O rood o bruin o blauw o groen (s.v.p. de gewenste kleur aankruisen). Stuurt u de bon, volledig ingevuld, in een open envelop zonder S Lpostzegel aan: Het Vrije Volk, Antwoordnummer 1579 m 3000 VB Rotterdam. B

Het Vrije volk | 1979 | | pagina 1