Diefstal Zaag Bingo bij Ooievaars Pas op met vuurwerk Sinterklaas en Pieten zingen voor inspraak Vakantiebonnen uit brandkast Snoepers breken in Fietser aangereden Vereenzaming 3 Vereenzaming 4 Explosie: ernstig oogletsel Gestolen: vier Perzen Woning uitgebrand schiedam VLAARDINGEN LANGZAAM NAAR 80.000 DINSDAG 4 DECEMBER 1979/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 3 - S. i SCHIEDAM „Waarom is het voormalige gemeen te-archief aan het Oude Kerkhof na twee jaar nog niet verbouwd?" Die indringende vraag stelt het VVD- raadslid Cor van Tilborg aan het college van B en W van Schiedam, De gemeenteraad nam meer dan twee jaar geleden een voorstel aan dat zei, dat het monu mentale pand verbouwd zou worden om er twee wo ningen van te maken, gezien de hoge woningnood. Cor van Tilborg: "Al twee jaar geleden besluit geno men." Het pand waar het om gaat. Het oude gemeente-archief. SCHIEDAM - "Sinterklaas kapoentje, inspraak in, mijn schoentje, inspraak in mijn wijkje, bewoners aan je zijtje." Deze melodie zingend, naar het bekende Sin terklaasliedje, trok een aantal bewoners van Nieuw land verkleed als Sinterklaas en zwarte Pieten hun eigen wijkcentrum binnen. Op dat moment was daar net een vergadering aan de gang over het nieuw op te zetten sociaal-cultureel plan. "Het is een troep in Nieuwland. Besognes tl nógi niet ver jouwd? -BBHI'-'S N^aBKSSSr? Van Tilborg vraagt het ge meentebestuur schriftelijk of zij stappen wil ondernemen om de situatie op te lossen. De wonin gen zouden bestemd zijn voor Schiedamse ingezetenen, waardoor de doorstroming iets verbeterd zou worden. „Waar om is deze doelstelling nog niet verwezenlijkt", vraagt het raadslid nu. „De raad heeft deze condities zwaar laten meewegen bij zijn besluit." Na de verhuizing van het ge meente-archief van het pand Oude Kerkhof 5 naar de Korte Haven nummer 33 aarzelde het gemeentebestuur niet om het pand weer een woonbestem ming te geven. Van het gebouw zouden met gemak twee wonin gen gemaakt kunnen worden. De gemeente verkocht het oude archief aan de heren Mayer en De Vos. De gemeente zou met hen in overleg treden om de doelstellingen te verwezenlijken en om moeilijkheden bij even tuele verkoop te voorkomen. Nu, na twee jaar, zijn de wo ningen nog steeds met ver bouwd. Van Tilborg wenst dat de wens van de raad nu wordt gehonoreerd. WAO-protest iin Den Haag (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM - De FNV-WAO werkgroep Schiedam gaat m Den Haag protesteren tegen de loskoppeling van de uitkeringen van het minimumloon. Op don derdag 13 december zal tijdens de Kamerdebatten een petitie worden aangeboden. De werkgroep Schiedam ver zorgt de busreis naar Den Haag en roept alle WAO-ers op om mee te protesteren. Het FNV stelt de bussen gratis ter be schikking. Deze vertrekken om 10 uur vanaf het Emmaplein. „Wij kunnen niet toestaan, dat er aan de uitkeringen wordt getornd, nu niet en in de toe komst niet. WAO-ers, Iaat zien dat U er nog bent!", zo luidt de strijdkreet van de werkgroep Schiedam van het FNV. Indien men mee wil naar Den Haag, kan men zich opgeven bij de heren C. Fabrie, Ampère straat 28, tel. 263377, J. Rosman, Rïdderkerksestraat 26a, teL 733705 en J. Schaap, Ant. Muis straat 69, tel. 263571. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM - De bouw aan het Faassenplein is enigszins belemmerd door een diefstal. In het weekend is er een afkant- zaag met tafel weggenomen. De 42-jarige G. van D. heeft na mens de firma Nevanco aangifte gedaan bij de politie. De waarde van de zaag bedraagt 1600 gul den. SeHIEDAM - De mvahden- sportverenigmg De Ooievaars organiseert op Sint Nicolaas- avond een grote bingo in de gro te zaal van de Christelijk Socia le Belangen. Het batig saldo komt geheel ten goede van de sportvereniging. De bingo be gint om 20 uur. De zaal is al om 19 uur open. it1iM-m--■ rtnr-Tt«-Ti11rr~TnrriTnïïTiïim'rMnnTiTiVi17;- Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM Pas toch op met vuurwerk!, zo heft de poli tie van Schiedam waarschu wend het vingertje. Elk jaar ra ken veel mensen verwond bij het afsteken van vuurwerk en daarbij hebben veel mensen last van de herrie, indien het te vroeg wordt afgestoken. Ook dieren hebben er last van: hon den worden angstig en schrik achtig. De politie constateert, dat er dit jaar weer veel vuurwerk wordt verkocht Verkoop vóór 27 december is verboden, maar toch is er tot nu toe al voor kapi talen aan vuurwerk afgestoken. Het afsteken van vuurwerk is slechts toegestaan tussen 23 uur op 31 december en 1.30 uur op 1 januari. Verkoop mag plaats vinden van 27 tot en met 31 de cember. De politie raadt de ouders aan om hun kinderen geen vuur werk mee te geven en om op oudejaarsnacht toezicht te hou den. Zij krijgen eveneens de raad om ramen en deuren aan de straatzijde, vooral die van kelderruimten, trappenhuizen en lifthallen, zoveel mogelijk gesloten te houden. Zo kan men voorkomen dat men uit balda digheid vuurwerk naar binnen gooit dien. met alle gevolgen van Nieuwland: nog geen antwoord gemeente (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM De werkgroep "Wonen en Leven' in Nieuwland heeft nog geen reactie van de gemeente gekregen op de klach ten over het onderhoud in de wijk. Vele bewoners hebben zo langzamerhand schoon genoeg van de troep op straten, in zand bakken en tussen de struiken. De werkgroep heeft daarom alle Nieuwlanders opgeroepen om op 6 december mee te denken over deze problematiek. De werkgroep wil stimuleren dat groepjes bewoners het heft in handen nemen en zo nodig de gemeente op dit achterstallig onderhoud aanvallen. Tot nu toe heeft de werkgroep deze taak altijd op zich genomen. De hui dige leden vinden het echter be ter dat de bewoners die direct met de problemen te maken hebben, iets ondernemen voor de oplossing daarvan. "De moti vatie om er daadwerkelijk iets aan te doen is veel groter", vindt Jan Schlarmann van Wonen en Leven "Het probleem is echter de relatie met de gemeente. De mensen moeten zo lang wachten eer er iets gedaan wordt, dat zij de moed verhezen op den duur. Wij hopen de bewonersgroepen de wegen te wijzen in het Stads kantoor en hen te ondersteunen bij acties." Op de bijeenkomst van 6 de cember in de Jeugdhaven aan de •Albardastraat zullen verschil lende zaken die in de wijk leven aan de orde gesteld worden. De leden van de werkgroep Wonen en Leven' willen bijvoorbeeld een oplossing zoeken voor het hondevuil. "De kreet 'Hond m de goot" gaat voor Nieuwland allang niet meer op. Met al die woonerven is er geen goot meer." De werkgroep wil daar om met hondenliefhebbers rond de tafel gaan zitten om samen tot oplossing van de vraag Waar iaat ik mijn hond uit' te komen. Daarnaast zullen op de vergadering ook onderwerpen als het onderhoud van de bin nentuinen, de zandbakken, het groen en de sierbestrating be handeld worden. Eveneens wil men peilen of het kijkgroen tus sen de flats te veranderen is m gebruiksgroen, als speelplaats voor kinderen bijvoorbeeld. Het werkterrein van de werk groep ligt tussen de Vlaardin- gerdijk, Delflandseweg en de Rijksweg. Op de bijeenkomst van 6 december zou men het liefst vertegenwoordigers uit al le delen van de wijk zien. Men kan echter ook bellen naar het wijkhuis Nieuwland, tel. 704671 of 708878. Ook bij andere proble men kan men die nummers bel len. bijvoorbeeld bij achterstal lig onderhoud. SCHIEDAM - Gisteravond omstreeks 7 uur brak er brand uit in een bovenwoning aan de Rhoonsestraat 22. De vlammen grepen snel om zich heen. De brandweer, die snel ter plaatse was, kon echter niet voorkomen dat de woonkamer en de zolder geheel uitbrandden. De woning, die wel gemeubileerd was, maar niet bewoond, behoorde toe aan de firma Raamgroep van de fir ma Kreuger. Een van de mensen van Kreuger: 's Middags heeft een van onze onderhoudsmon teurs nog een gaskachel uitge daan." Maar de kachel was volgens de politie niet de oorzaak van de brand. Het zijn waarschijnlijk kinderen geweest die in de wo ning met vuur hebben gespeeld. De deur was niet afgesloten zo dat de jeugd vrij spel had in de woning. Nadat het spel gespeeld was be dankte de heer Mulder In het De aanwezige ambtenaren werden feestelijk onthaald op een aantal Sinterklaasliederen waarvan de teksten nogal strijdbaar klonken. "O kom maar eens kijken wat ik in mijn wijkkie heb. Alles geregeld, maar nog niet zo best Een boek' vol plannen na twee jaar dat geeft weer hoop, vergeet het maar, met twee handen in het haar kijken wij er naar." De ambtenaren Mulder en Trommel die onder wethouder PcBthsani, de ontwerper van de nieuwe inspraakverordening, ressorteren mochten bovendien even kwartetten met de Pieten. Sinterklaas keek toe of het wel eerlijk toeging. "Mag ik van U de A van spraakverwarring, in spraak." Het spel dat de naam van eerlijk verdelen heeft be stond uit vele onderdelen. Er waren bijvoorbeeld vier kaar ten met beslissers; Mulder, Posthoor. Trommel en Te Loo. Spaans namens de gemeente. „Als de inspraak verloopt zoals vanavond, zal de gemeente daar geen moeite mee hebben." De bewoners van Nieuwland voerden deze demonstratieve actie omdat zij vinden dat de in spraaknota die Posthoorn heeft uitgebracht onleesbaar is. "Bo vendien is deze inspraakproce dure al gestart bij de behande ling van het sociaal-cultureel plan zonder dat hij goedgekeurd is. Mensen, zoals wijkbewoners, die juist zouden moeten inspre ken, kunnen er niets van begrij pen. De taal die gehanteerd wordt is onduidelijk en men kan met constateren hoe het in de praktijk toe zal gaan." Ditmaal dus niet het woord inspraak in chocoladeletters voor wethouder Posthoorn, maar Sinterklaasversjes en een inspraakkwartet voor zijn amb tenaren. (Van een onzer verslaggeefsters) SCHIEDAM - De firma Sig- mond kan zich wel voor de kop slaan. Doordat de brandkast van het bedrijf aan de Bettoweg open was blijven staan, konden inbrekers zeer gemakkelijk bij een geldkistje met 580 gulden en drie boekjes met vakantiebon nen. De waarde van die bonnen bedraagt samen 6000 gulden. SCHIEEDAM - Twee kanti nes van Schiedamse sportver enigingen hebben het weer moeten ontgelden dit weekein de. Bij de voetbalvereniging Schiedam werd een ruit van 300 gulden ingeslagen en een gerin ge hoeveelheid snoepgoed mee genomen. Ook bij de voetbal vereniging S. F. C. is door snoepdieven ingebroken. Zij stalen daar marsen, bounty's en ander snoepgoed ter waarde van .tien gulden. Via een geforceerd raampje konden zij binnenko men. SCHIEDAM - Met hoofdletsel en pijn in de rug is de 17-jarige fietser E. de N. gistermiddag na een verkeersongeluk ln het No- let-ziekenhuis opgenomen. Op de kruising van de Nieuwe Damlaan met de Mgr. Nolens- laan kwam hij in botsing met een automobilist. VLAARDINGEN - Het inwo nertal van Vlaardingen ls in de maand oktober opnieuw een heel klein stapje dichter bij de 80.000 gekomen. Het totaal aan tal inwoners nam met 15 toe tot 79.628. Er werden in oktober 85 baby's geboren. Er overleden 24 mannen en 20 vrouwen. Er is dus één geboorte-overschot van 41 personen. Daar tegenover staat een ver- trek-overschot van 26 mensen. Er vestigden zich 215 mensen in Vlaardingen. 241 perosnen ver lieten echter de stad. Sinds 1 ja nuari '78 nam het inwonertal toe met 281. Bij de burgerlijke stand werden in oktober 40 huwelij ken en 11 echtscheidingen gere gistreerd. "Beste Stukgoed. Ik heb waanzinnig zit ten lachen, en dat moet je letterlijk opvatten, om het tweede deel van je stukje "Vereenzaming" in HVV van 1 november. Dat ouwe mensje, dat niet wist welke dag het —was. Nou ben ik geen bejaarde, dat hoop ik over een jaar of tien te worden, maar ik weet soms van geen tijd af. Ik ben ook al jaren alleen. Heb geen tv of radio (vrijwillig afgestoten) en dan raak je op den duur de tijd kwijt. Ik zie dat het 's morgens licht wordt en 's avonds donker, maar of mijn klok nou een uur voor of achter loopt, dat weet ik niet. Ik eet wat als ik honger krijg en slaap wat als ik slaap heb, maar of het daar de juiste tijd voor is weet ik eigenlijk niet." Met boodschappen doen kom ik wel eens voor een gesloten deur want dan is het te vroeg of te laat of de winkels heb ben een vrije dag wegens ko ninginnedag of iets dergelijks. Ja, ik zie natuurlijk wel of het zondag is, want dan zie je geen mens op straat. Ja, ik lees de krant, maar kijk nooit naar de datum die er boven staat, waarom zou ik, want el ke dag is hetzelfde. Als het regent is het baiten nat en als het mooi weer is, droog, 's Zomers is het warm en 's winters is het koud. Er komt af en toe een maat schappelijk werkster bij me op bezoek. En dan heb ik nog een nicht die ook wel eens komt kijken hoe ik het maak. Maar dat zijn eigenlijk de eni ge contacten die ik heb. zaamt Nee, dat gaat vanzelf. Want iedereen heeft zijn eigen besognes. En als je geen vrouw hebt tel je niet (meer) "Het is niet de schuld van de mensen, hoor, als je vercen- Ach, ik ben eigenlijk altijd al alleen geweest, van jongs af aan. Ik ben gewoon niet ge schikt tot het leggen van con tacten. Ik heb niets mee, niets meegekregen van de Schep per. Ik ben eigenlijk gewoon een zak, een underdog in het kwadraat, iets om te gillen. Ik ben wel op de hoogte wat er op de wereld gebeurt, want ik lees naast de krant ook nog "De Tijd" en "Hervormd Ne derland" en af en toe "Vrij Nederland." Maar letterlijk ben ik niet bij de tijd. Maar als ik dood ga zal nie mand het merken; weer een berichtje in de krant: "vent ligt al weken dood in huis." "From the time you say good bye", maar ik heb niemand om goeiedag te zeggen, al thans geen vriend pt vriendin. Nee, nooit gehad, want ik ben schuw, stotter af en toe enz. Ik moet maar tegen mezelf zeggen: "Cheerio." Want nie- jnand anders doet het voor mij. Of als ik zit te drinken: "cheers". Ach, die goeie ouwe tijd van Vera Lybn, Victor Sylvester en Charlie Kunz. En daarom heb ik de tv en de radio de deur uitgedonderd. Want wat moet een ouwe vent met rock, pop of punk. "Auf wiederse- ben" of "Lily Mariene" hoor je nooit meer en dat kon Vera Lynn zo mooi zingen. Vriendelijke groeten van, Teun Vermeulen Bruijnstraat 7a, 3026 VA Rotterdam." rVan mevrouw J. Klip huis, leidster diensten centrum Zuidwijk, kreeg ik eveneens een reactie over vereenzaming. Zij schrijft: "Ik vraag me af of wel (voldoende) nagetrokken ivordt waarom en hoe iemand in zo trieste omstandigheden komt te verkeren. Vaak blij ken de betreffende bejaarden zelf te kiezen voor de afzonde ring waarin ze leven. In onze toch nog vrij nieuwe wijk kan ik u zeker injf adressen noe men waar iets dergelijks aan de hand is. Ik durf te stellen dat in Rotter dam met 24 dienstencentra die een maaltijdenvoorziening hebben, niemand aan onder voeding hoeft te lijden. Als iemand echter alle hulp van buiten afwijst om welke reden dan ook, dan moet dit gere specteerd worden en dan moet de betrokkene zelf de conse quentie aanvaarden. Het gevaar van berichten als de uwe is, dat ouderen die nog zelfstandig wonen bang wor den ook eens zo te worden ge vonden. Dit is geen loze veron derstelling, dit weet ik uit eigen ervaring," aldus me vrouw Kliphuis. Als u de brief van meneer Teun Vermeulen gelezen heeft, kunt u misschien begrijpen waarom ik een probleem als "vereenzaming"aansnij. Aan struisvogelpolitiek hebben we niets. ...I 1 SCHIEDAM - Bij een explo sie op de werf Wilton-Feijen- oord is gisteren de 22-jarige F.C.F. ernstig aan zijn oog ver wond. Hij voerde met anderen laswefkzaamheden uit op de Noorse boot Jorek Kombiner. Door de ontploffing schoot een afsluiter van een leiding weg. Een splinter trof hem in zijn oog. In het Rotterdamse Oogzie kenhuis moest operatief worden ingegrepen. Oorzaak van de ontploffing was aanwezigheid van gas in de leidingen. De politie en de ar beidsinspectie hebben een on derzoek ingesteld. Van een onzer verslaggeefsters SCHIEDAM - De 46-jarige importeur D.T. is het slachtoffer geworden van een diefstal. Uit zijn zaak aan de Gerrit Vef- boonstraat zijn vier Perzische tapijten gestolen. De dieven hadden een ruit ingeslagen en zich op die manier toegang ver schaft tot de winkel. Uit de voorhande zijnde tapijten heb ben ze vier waardevolle uitge zocht. De waarde van de gesto len waar bedraagt ruim 35.000 gulden. De schade toegebracht aan de winkel komt op 1200 gul den.

Het Vrije volk | 1979 | | pagina 2