Wanbeheer Regering springt bij Kernbewapening niet collega's bespreken Carter gaat er weer tegenaan demelk <Z Twee uur per dag gemengd SLAAPBANKEN Morgenster heeft goede Sint Ambassadeur uit Parijs teruggeroepen —T I I I 1 I I I r Vrouw steekt ex-man dood ffet llW'i* We geloven er nog heilig in Dok vaster 'Hoogzwanger? gaatu maar lopen' Wij een abonnee, u een unieke handdoek. magere, fles 1000 gram HET VBUE VOLK BEL 010-14.74.00 f fx. Nu en dan regen Explosie bij KLM-kantoor Woensdag 5 december 1979 34e jaargang no. 9950 Het faillissement van de Afvalverwerking Rijnmond is voorlopig afgewend dankzij een overbruggingskrediet van het Rijk. Onvermijdelijk dient nu de vraag aan de orde te komen hoe het mogelijk is geweest dat onder de ogen van prak tisch iedereen die in de Rijnmond iets voorstelt, een der gelijk wanbeleid kan worden gevoerd, dat het ene verlies op het andere werd gestapeld en het ene gat met het ande re werd gedicht zonder dat een van die topfiguren duide lijk aan de bel trok. Tot tweemaal toe zijn er bij de AVR gewezen gecommit teerden van de Rijnmond benoemd, kennelijk meer om hun aan een baantje te helpen dan op grond van hun be kwaamheden. Het begint er soms op te lijken dat het pro gressieve establishment in dit gebied elkaar de bal voort reffelijk weet toe te spelen. (Van onze verslaggevers) "ROTTERDAM/DEN HAAG - De ondergang van de AVR is voorlopig voorkomen. De regering wil alsnog een overbruggingskrediet beschikbaar stellen voor de zieltogende Afvalverwerking Rijnmond. De financiële armslag wordt voorlopig verleend tot 1 februari vol gend jaar. 9 Zie verder pagina 3 Met de rechtervuist gebald als teken van zijn onverzettelijke wil om het weer te gaan winnen, maakte presi dent Carter gisteravond bekend dat hij zich kandidaat stelt voor een tweede termijn in het Witte Huis. Carter was op dit historische moment omringd door zijn familie: van links naar rechts zijn moeder, Mrs. Lilian, dochter Amy en first lady Rosalynn. r® JOHANNESBURG - Ingrijpen van de Zuid- afrikaanse regering heeft ertoe geleid dat de ge meenteraad van Johan nesburg is teruggekomen op een eerder genomen besluit, dat niet-blanken verbood te zwemmen in het gemeentelijke zwem bad. t (Van onze parlementsre- dactie) DEN HAAG - Door bliksembezoeken aan zijn ambtgenoten in België, Italië en Engeland wil de Nederlandse premier Van Agt duidelijk maken dat hij de bezwaren in het parlement tegen "moder nisering" van de kernwa pens in West-Europa ern stig neemt. In zijn eigen partij, het CDA, lijkt het aantal bezwaarden toe te nemen. ABONNEE-SERVICE voor direkle bezorging ma. t/ifl vr.van 16.30 - 19.00 uur zaterdag 9.00-16,00 uur van H Stuurt u de bon, volledig ingevuld, in een open envelop zonder Lpostzegel aan: Het Vrije Volk. Antwoordnummer 1579. 3000 VB Rotterdam. Kleur: o rood o bruin O blauw o groen (s.v.p. de gewenste kleur aankruisen). rti S 5 s i HOOFDREDACTEUR HERMAN VVTGBOLD Witte de Withstraat 25,3012 BL Rotterdam, tel. 010 - 14.74.00 Opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) tel. 010 -11.92.00 i •>*«4 AYR gered Over het exacte bedrag van de hulp heeft de regering zich nog niet uitgelaten. Een AVR-delegatie heeft vanmorgen bij minister Andriessen van Financiën aangedrongen op 165 miljoen. Over de voorwaarden wordt nog onderhandeld. De AVR zou het liefst vastgelegd zien dat Rijnmond het geld niet hoeft terug te betalen, als het onverhoopt weer fout mocht gaan. Los van het precieze resultaat van deze onderhandelingen komt er een regeringscommis sie, die de gang van zaken bij de AVR gaat onderzoeken. Het se- mi-overheidsbedrijf verkeert in gigantische financiële moeilijk heden. De noodzaak surséance van betaling aan te vragen, is door de krediettoezegging van de regering voorlopig van de baan. Het Kamerlid Meinie Epema- Brugman (PvdA) heeft de rege ring inmiddels gevraagd onder welke voorwaarden ze bereid is de'AVR uit de moeilijkheden te helpen. Het beantwoorden van die vragen komt morgen tijdens het wekelijkse vragenuurtje in de Tweede Kamer. Officieel was er gisteren in Den Haag geen bevestiging te krijgen dat er hulp nabij was in de AVR-zaak. Rijnmond zelf maakte gisteren het krediet aanbod openbaar. Met name het ministerie van Binnenlandse Zaken is daar zeer woedend over. s._;,v Van Agts bliksemreis moet kabinet redden SUPER a:- è'M EINDHOVEN - Een 50-jarige vrouw uit Eindhoven heeft gis teren haar ex-man W. Maatman (61) doodgestoken, het gebeurde in het huis waar het slachtoffer samenwoonde met een andere vrouw. De verdachte werd een half uur na haar daad in haar eigen woning aangehouden. Zij be kende te hebben gestoken. Zij was het huis van het slachtoffer, nadat zij had aange beld, binnengedrongen. In de gang stak zij de heer Maatman m de borst Deze overleed korte tijd later in een ziekenhuis. De concessie is overigens maar bescheiden: "gemengd zwemmen" zal er nu zijn toege staan van 19.00 tot 21.00 uur en slechts vier dagen van de week. Het ingrijpen van de regering kwam naar aanleiding van een verzoek van een organisatie van zwarte zwemmers en van de Progressieve Federale partij. De regering toonde zich vooral ge voelig voor het argument dat zij anders de kansen zou ver knoeien dat Zuid-Afrika ooit weer lid zou kunnen worden van de Internationale Zwemfe- deratie FINA. Veel bewolking met nu en dan regen. Minimumtemperaturen rond acht graden, middagtem- peraturen omstreeks tien gra den. Matige tot krachtige, aan de kust nu en dan harde, zuid westen wind. 8 dec. zon op onoer 0831 1630 maan op onder 19-27 1032 Beatrix W: SOESTDIJK - Prinses Beatrix speelt een grote rol in de tv-film "Kinde ren, in het Jaar van het Kind", die op 19 december door de NOS wordt uitge zonden. Voor deze film heeft de prinses op een twintigtal plaatsen in het land met kinderen over bun problemen gespro ken. Een aantal van die gesprekken is opgenomen in de film, die door de prinses ook van commen taar wordt voorzien. Bijzondere aandacht krijgen: onderwijs en dis criminatie van de "twee de generatie" buitenland se kinderen, gehandicapte kinderen en kinderen op de Antillen. Verder wordt ingegaan op oorzaken en gevolgen van kindermis handeling en op het ge brek aan leef- en speel ruimte voor de jeugd. De film is gemaakt in opdracht van het Natio naal Jeugdfonds (Jantje Beton). Op de dag van uitzending komt ook een (foto-)boek uit met de zelfde (film)titel. De op brengst hiervan komt grootdeels ten goede aan de actie "Jaar van het Kind". Spoortunnel onder Maas (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De spoor brug over de Nieuwe Maas wordt vervangen door een vier- sporige tunnel. In 1982 wordt met het werk, dat tien jaar in beslag neemt, begonnen. De ministers Andriessen (Fi nancien) en Tuijnman (Verkeer en Waterstaat) zijn het eens over een rijkssteun van 450 mil joen gulden, laatstgenoemde zei dit gisteren op vragen van het Kamerlid Comelissen (CDA). Volgens de Nederlandse Spoor wegen zal de tunnelbouw meer dan een half miljard gulden kosten. Minister Tuijnman weet ove rigens nog niet waar hij al het geld vandaan moet halen. Daar wordt binnenkort verder over gesproken. „Maar Rotterdam heeft in ieder geval de zekerheid waarom steeds is gevraagd," zo zei hij gisteren. „Men kan de zaak verder uitwerken." Gekozen is voor de duurste oplossing omdat deze het beste is voor het spoorweg- en het scheepvaartverkeer. Vervan ging van de bestaande brug zou 175 miljoen gulden hebben ge kost. Tuijnman was het roerend eens met Comelissen dat de lijn een „achillespees" in het spoor wegnet vormt De Maasbruggen moeten nu iedere twee uur ten minste twintig minuten open voor passerende schepen. Comelissen en de socialist Rienks leverden nog wel kritiek op het lange uitblijven van de beslissing. „Ik geef geen schoon heidsprijs nu de haan in deze Kamer al drie keer tevergeefs heeft gekraaid," aldus de CDA- er. Het kabinet neemt 20 decem ber het definitieve besluit. Op verzoek van de PvdA en D'66 wordt morgen in de Twee de Kamer opnieuw gedebat teerd over de kernwapenkwes tie. Aanleiding tot het verzoek is in een brief van minister Van der Klaauw van Buitenlandse Zaken waarin hij stelt dat de politieke beslissing tot kernbe wapening aan de regering is. De Kamer mag die beslissing dan achteraf beoordelen. Eind volgende week begint in Brussei het topoverleg van de NAVO, waarop bijna zeker be- sloten zal worden tot het plaat sen van de nieuwe Amerikaanse kemraketten Pershing II en To mahawk in West-Europa. De CDA-fractie heeft ais "vertrekpunt" de voorwaarde gesteld dat in Brussel wel beslo ten mag worden de nieuwe Amerikaanse raketten in pro- duktie te nemen, maar dat er nog geen besluit mag vallen over de plaatsing ervan. Eerst moet met de Russen worden on derhandeld over wederzijdse wapenvermindering. De NAVO-partners delen deze opvatting niet Volgens hen moet er geproduceerd èn ge plaatst worden en pas op basis van dit gegeven kan met de Sowjet-Unie onderhandeld worden. De Italiaanse premier Cossiga. bij wie Van Agt vandaag op be zoek is, heeft gisteren meege deeld dat de Italiaanse regering haar goedkeuring hecht aan de NAVO-plannen tot vernieuwing van de in West-Europa opge stelde kern raketten, Deze ver nieuwing houdt in dat de Sow jet-Unie onder bereik van de Pershing II - en Tomahawk kruisraketten komt Vandaag is de Sowjet-Unie. in gevolge de 6 oktober gedane be- iofte van president Brezjnjew, begonnen een tankdivisie uit Oost-Duitsland terug te trek ken. Volgens het Internationale Strategische Instituut in Londen heeft Rusland 20 divisies in Oost-Duitsland, 5 in Tsjechoslo- wakije, 4 in Hongarije cn 2 m Polen staan. ROTTERDAM - Sint Nicolaas is in Nederland nog steeds erg populair. Drte van de mer volwasse nen spelen vanavond Smtje, zo blijkt uit een Ni- po-onderzoek De bejaar den geloven ivat minder in de oude baas; één op de twee nog wél. De helft van de Sinten en Pieten maakt nog een surprise. Bejaarde Sinten zien daar vaak vanaf. Gedichtjes toorden door vier van de tien Sinten ge maakten ook hier tonen de jonge Sinten zich actie ver dan de oude. Gerefor meerde Sinten dichten het minst; één op de drie. Ka tholieke en hervormde Sinten rijmen er meer op los. BAHREIN Een bomontplof fing in Manama, de hoofdstad van het Arabische oliestaatje Bahrein, heeft glasschade ver oorzaakt aan het daar gevestig de KLM-kantoor. Er vielen geen slachtoffers. Volgens de KLM ontplofte de bom verderop in de straat. slaapbankstellen, enormèsorterirtg. Vr.foldetfFabriekstoonzalen Industriegebouw, Goudsesihgel 66, R'darti, tel. 010-13.80.18 ROTTERDAM - De zeesle pers Rotterdam en London van Smit uit Rotterdam komen steeds vaster te zitten in met hun superdok in de fjord bij Trondheim. AMSTERDAM In Amster dam moet op dit moment een "morgenster" rondlopen die de Sinterklaas van zijn leven heeft Maandagmorgen zette een 30-jarige Amsterdammer zijn vuilniszak buiten, ter me deneming door de ophaal dienst Even later ontdekte de man tot zijn schrik dat hij de ver keerde zak op straat had gede poneerd: eentje waarin hij zo lang voor ruim 100.000 gulden aan goud en sieraden had op- geborgen- De stadsreiniging kon de van het ophalen verdachte vuilniswagen nog tijdens de nt opsporen. Onder toezicht werd de inhoud geheel nage plozen, maar kostbare juwelen bevatte het huisvuil niet Waarna bij de stadsreini ging de zekerheid ontstond, dat een "morgenster", iemand die op straat gedeponeerde vuilniszakken op bruikbare zaken onderzoekt de juwelen- zak in bezit heeft genomen. BILBAO - Een Spaanse is langs de weg bevallen van haar zesde kind. "Vijf passerende automobilisten weigerden mij te helpen. Ze zagen me best, stop ten zelfs, maar reden door om dat ze geen bloed aan de bekle ding wiiden." Maria Josepha Dominguez (28) was alleen bij haar huisje toen de weeen begonnen. Ze ging on middellijk te voet op weg naar het ziekenhuis, maar de baby kwam te gauw. De zesde auto mobilist, bestuurder van een be stelauto, nam haar mee naar het ziekenhuis. Moeder en kind ma ken het goed. over adreswij- vakantieadres kunt u bellen van 8 00 tot 16.30 uur op maandag tot en met vrijdag Voor informatie zigmg, betaling. DEN HAAG - De Nederland se regering heeft gisteren uit boosheid over de Franse weige ring het Rijnzoutverdrag voor te leggen aan het Franse parle ment ambassadeur jhr. mr. J. A. de Ranitz in Parijs terug geroe pen voor overleg. Het terugroepen van een am bassadeur is in het diplomatieke verkeer een zeer zwaar blijk van ongenoegen. Nederland heeft het de iaatste jaren alleen gedaan met haar ambassadeurs in Zuid-Afrika en Spanje (na de terechtstelling van vijf Basken). De Nederlandse regering had, nadat de Franse premier Ray mond Barre haar maandag avond in kennis had gesteld van het besluit, ai eerder laten we ten "verrast en diep teleurge steld" te zijn. Premier Barre had ambassadeur De Ranitz toen meegedeeld dat de Franse rege ring zich achter het Rijnverdrag blijft stellen, maar dat er helaas in het Franse parlement geen meerderheid voor te vinden was. Frankrijk wil nu opnieuw overleggen met Zwitserland. West-Duitsland, Luxemburg en Nederland over oplossingen die wel haalbaar zijn. Frankrijk wil daarbij tegelijkertijd een be roep op andere Rijnoeverstaten doen om hun zoutlozingen in de Rijn te verminderen. Volgens Frankrijk wordt er in West- Duitsland minstens evenveel zout geloosd als in Frankrijk. Het Tweede Kamerlid Hart- meyer (PvdA) heeft gisteren ge vraagd om nog voor het kerstre ces een debat in de Tweede Ka mer te houden naar aanleiding van het Franse besluit Alstublieft Voor u. Van Het Vnje Volk. 'n Mooie, lekker rulle en bovendien zeer exklusieve badhanddoek. Met de 100-jange Rotter damse Willemsbrug erop afgebeeld. Zomaar. - - Stuur Het Vrije Volk naar; Naam: Adres: Tenminste, als u ons 'n nieuwe abonnee bezorgt Kom, u weet vèst wel iemand. Misschien bent u zelf nog geen abonnee. Laat u toch zeker gewoon iemand anders (die dat wèl is) uw naam opgeven? Da's geen punt Oh ja: de handdoek kunt u bestellen in de kleu ren rood, bruin, blauw of groen. Het formaat is 50 bij 100 cm. En de kwaliteit die is uitstékend! Postcode: Plaats: Soort abonnement: o kwartaal ojaar H Bovendien ontvangt hij/zij Het Vrije Volk eerst nog 2 weken gratis. Ais beloning stuurt u die mooie, exklusieve handdoek toe aan: Naam: Adres: Postcode: .Plaats: 1 EBB3 8HH SSffü 83 *A U, Uüi <1 -• 1 -« -inT T ffiM i^'n

Het Vrije volk | 1979 | | pagina 1