sr julianapark wordt verbeterd Politie betrapt autodief opnieuw OUWTREKKEN OM EUTERSCHOOL Schiedammers onderscheiden Vergaderen?!? Jaarverslag: Trechter nog geen succes' i Dutina weg bij FCN 4 '3 s'chiedam wmmm langstelling oor André rg groot hé**' 9 >%ÏAU\ éL ■MmS g&fct$' ^ls-U *ta- VRIJDAG 7 DECEMBER 1979/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2 Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM Schiedam Zuid overweegt om zeil een stichting voor het opbouwwerk in het leven te roepen om los te komen van het SSWO. Onafhankelijk van de andere stadswijken zou deze stichting zelf een op bouwwerker in dienst kunnen nemen, indien de ge meente daarvoor subsidie verstrekt* Niet akkoord Hondje uitlaten in het park. Dadelijk is het beter toegankelijk. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM - Het Ju lianapark en het Volk spark zullen in 1980 beter op elkaar aansluiten. De gemeente gaat" voor 440 duizend gulden nieuwe paden en pleinen aanleg gen om de beide parken beter toegankelijk te ma ken en vooral aantrekke lijker. Aan de oostzijde 'van het Julianapark bij de Ziekenhuizen zal een zo genaamd zitpleintje wor den aangelegd. Andere pleinen aan de west- en oostzijde van de parken zullen een uitnodigende indruk geven om het bin nen te wandelen. - Samenvoeging van de parken is mogelijk door een gedeelte van de Stad houderslaan voor het ver keer af te sluiten. Het ge deelte tussen de parken zal een fietspad worden. Links: Volkspark en Ju lianapark worden samen gevoegd. "7^ 'iU nx ,.VX? w; De kleuterschool de Harlekijn Propjes gooien Voorzitter mm i - -x Krantje lezen. Een geliefkoosd tijdverdrijf tijdens gemeenteraadsvergaderingen. André van der Louw en -wethouder drs. J. G. van der Ploeg achter de cal- legetafel. K -| j >sX i v4w U i 0 V Zuid wil SS WO opblazen Met dit voornemen lijkt de ru zie tussen Schiedam Zuid en het SSWO, de Schiedamse Stichting voor het opbouwwerk, een nieuw hoogtepunt tegemoet te gaan. Zuid wil het SSWO opbla zen om zijn zin te krijgen: een opbouwwerker. Het idee van de Overleggroep Opbouwwerk Schiedam kwam onlangs naar buiten, toen het CDA-raadslid mevrouw van Lambalgen wethouder Post hoorn vroeg om dit voornemen van Zuid te steunen en geld be schikbaar te stellen. Zij zei, dat haar hele fractie erachter stond. Zij vond het een grote misstand, dat Zuid meer dan een jaar ge leden de toezegging had gekre gen voor een opbouwwerker en dat deze er nog steeds niet was. Posthoorn gaf te kennen dat zij finaal langs de zaak heen- praatte en blijkbaar niet van de ontwikkelingen in het opbouw werk op de hoogte was. Sinds enkele jaren is het op bouwwerk losgekoppeld van de gemeente om een zo groot moge lijke zelfstandigheid van een opbouwwerker te bewerkstelli gen. Via het SSWO, voluit Stichting Schiedams Werkge versinstituut ten behoeve van het Opbouwwerk, zou een op bouwwerker in feite in dienst staan van de bevolking. Het SSWO is opgericht door de vier oude stadswijken, die al jaren om tenminste vier opbouwwer kers vragen: voor iedere wijk één. De gemeente kon er verle den jaar slechts één subsidiëren en de vier wijken gingen in het wijkenoverleg uitmaken, wie de opbouwwerker zou krijgen. Het werd Zuid. Een door Zuid gevormde solli citatiecommissie koos indertijd twee sollicitanten: 1. Van Kam pen. 2. Armand van Puyvelde, secretaris van de bewonersver eniging Schiedam Zuid. De sol licitatiecommissie bestond uit twee leden van de BVSZ en de .heer Krikke van de bejaarden- soos. Een week later herriep de ze commissie haar standpunt en draaide de volgorde om Het SSWO ging hiermee niet akkoord. Van Puyvelde had niet de vereiste papieren. Ook omdat de sollicitatieprocedure warrig was geweest, legdt het SSWO het advies naast zich neer. Het bestuur benoemde Van Kampen telefonisch. Ondertussen had de toenmali ge voorzitter van de BVSZ, Arie Zwamborg, de heer Van Meenen die namens de BVSZ in het SSWO zat, teruggeroepen. Drie weken later werd Van Meenen geroyeerd, omdat hij zich niet achter de mening van de BVSZ had geschaard. Armand van Puyvelde ging tegen de beslissing van het SSWO in beroep en spande een kort geding aan. De president van de rechtbank had twee zit tingen nodig en kon toen nog niet tot een uitspraak komen. Het SSWO hield vol dat de be noeming van Van Puyvelde niet democratisch tot stand was ge komen. Slechts de BVSZ had in de sollicitatiecommissie de doorslag gegeven, terwijl er in Zuid veel meer verenigingen bestonden. Die waren niet bij het overleg betrokken geweest Van Puyvelde beriep zich op het recht van de sollicitatiecom missie om kandidaten te stellen. In BVSZ-kringen sprak men van een „Berufsverbot", nu het SSWO van Puyyelde niet wilde erkennen. Van Puyvelde is na melijk lid van de CPN. Uiteindelijk was het de gewo ne rechtbank die een uitspraak deed. Armand van Puyvelde werd in het ongelijk gesteld. Ondertussen had de BVSZ al een enorme haatcampagne ge voerd tegen het SSWO in het tweemaandelijkse verenigings blad. Ook de gemeente werd daarvan het slachtoffer. Zuid kreeg van het SSWO de opdracht om in eerste instantie een nieuwe sollicitatieprocedure te starten, waarbij meer vereni gingen deel zouden kunnen ne men. Het heeft erg lang geduurd eer dat tot stand kwam, omdat er ook in Zuid meningsverschil len bleken over van Pu welde. Het wijkenoverleg besloot om de dure gemeentelijke subsidie voor een opbouwwerker niet langer te verspillen aan onenig heid en wees de opbouwwerker toe aan Schiedam West Dat tot groot ongenoegen van Zuid, die bij de stemming wegliep. Door die handelwijze trachtte Zuid het besluit ongeldig te ma ken, maar op het ogenblik is de sollicitatieprocedure in West al in voile gang. Zuid zit echter niet stil. De door de verschillende verenigin gen gevormde overleggroep op bouwwerk Schiedam Zuid doet allerlei pogingen om van Puy velde alsnog aangesteld te krij gen. Het strijdmiddel is nu blaas de boel op. Enige tijd gele den heeft Zuid handtekeningen opgehaald om de aanstelling van een opbouwwerker te be spoedigen. Volgens de overleg groep is zeker 95 procent van de bevolking van Zuid vóór en zai ook het merendeel vóór Van Puyvelde zijn. Indien de ge meente de eis niet inwilligt, dan zal men opnieuw een proces gaan voeren. Van Puyvelde liet echter op 3J oktober in onze krant weten, dat hij al geen prijs meer stelt op een functie als opbouwwerker: „De gemeente heeft al eerder la ten doorschemeren geen prijs op mij te stellen. Zoals de zaken er nu voorstaan, maak ik geen kans. Gewonden bij aariijdingei (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Drie aanrij dingen, waarvan twee op een oversteekplaats, zorgden er gisteren voor dat drie perso nen in het ziekenhuis moesten worden opgenomen. Om half acht werd op bet zebrapad aan de 's-Graveniandseweg de 48-jarige Schiedammer J. van de JEL door een auto ge schept. Hij liep waarschijnlijk door rood licht. De 30-jarige automobilist B. S. kon hem niet meer ontwijken. H. werd met ernstige hoofdwonden naar het gemeenteziekenhuis overgebracht Ook omstreeks half acht vond erop de afrit van de Rijksweg a> bij de Churchillweg een botsing plaats tussen .drie auto's- De 38-jarige Rotter dammer C. U. verleende geen voorrang, met bet gevolg dat drie wagens grote schade op liepen. Bestuurder U. moest per GG en GD naar bet ge meenteziekenhuis worden overgebracht De 7-jarige S. H. E. van der W. stak gisteren rond half twee de oversteekplaats aan de Borodinlaan over, toen hij werd aangereden door de 20-jarige J. C, K. in zijn auto. Het jongetje werd met een on- derbeenfraktuur overge bracht naar bet Nolet-zieken- buis. Volgens getuigen is de automobilist door rood Hebt gereden. Toen de 64-Jarige D. P. woensdagnacht omstreeks 1 uur bij het station liep, werd hij overvallen door twee man nen die hem een gouden hor loge, gouden ketting en gou den ring afhandig maakten. Ook werd een bedrag van 100 gulden gestolen. De totale waarde bedraagt 3000 gulden. Van de daders ontbreekt ieder spoor. (Vaneen onzer verslaggevers) VLAARDINGEN - Een woensdagochtend op de Lijster laan ontvreemde auto werd 's -vonds op de Kortedijk terugge- onden door de politie. De dief bleek wederom de 46-jarige man nder vaste woon- of verblijf- ats, die eerder deze week op autodiefstal werd trapt. De man werd nu aange ven terwijl hij rich In weef andere auto bevond, waar- 't hij een hoeveelheid tulpen- llen wilde stelen. De man werd opgebracht naar het bu reau en ingesloten. In de nacht van woensdag op donderdag werd de politie ge alarmeerd door een Vlaardin- ger, die in rijn woning glasge rinkel had gehoord. De politie slaagde er in één inbreker nog in het huis te betrappwn. Een tweede jonge man werd na een korte speuractie buiten aange houden. Naar de activiteiten van de respectievelijk 24- en 25-jarige insluipers wordt een onderzoek ingesteld. Het twee tal werd ingesloten. 'C - V Xv-; Vïv.-i --■"ïV.ai' wKk-sï (Van onze sportredactie) SCHIEDAM - FC Nieuwiand heeft het contract met trainer Slobodan Dutina verbroken. Als reden wordt opgegeven dat hij niet meer goed functioneert met de spelersgroep. Zijn taak zal tot aan het einde van het seizoen worden overgenomen door Mar tin Schaap. De spelersgroep zal vanavond door het bestuur van deze maat regel op de hoogte worden ge steld. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM - Dinsdag 11 de cember zal burgemeester John te Loo namens de Stichting Maatschappij tot Redding van Drenkelingen een zilveren on derscheiding uitreiken aan de Schiedammer M. van den Berg. Dit naar aanleiding van het feit dat de beer Van den Berg op 18 maart van dit jaar in de ge meente Spijkenisse door snel optreden het toen 2-jarige jon getje Vincent Diederik van een 'zekere verdrinkingsdood wist te redden. Als passerende automo bilist zag hij het kind in de vij ver drijven. Door middel van mond op mond beademing werd het jongetje weer tot zijn posi tieven gebracht. SCHIEDAM - Schiedam is al ee jaar aan het touwtrekken t de minister van Onderwijs de kleuterschool De Harle- jn in Nieuwiand in stand te nnen houden. De laatste drie ~r bevond het aantal kinderen ch onder de wettelijke norm 150 kleuters. De minister heeft het verzoek an Schiedam tot nu toé twee- gehonoreerd en de ge- te is dan ook vrijwel ver- rd van de goedkeuring van minister voor de derde keer. t aantal kinderen op school jgt namelijk weer iets. In 1977 bezochten 46 kinderen school, maar in 1978 was dat afgezakt tot 37. Nu stijgt het SCHIEDAM - Wegens grote' langstelling voor de André an. Duin Show op 16 en 17 de- In Theater Passage, t de direktie van Passage ten, dat er niet meer dan en" kaarten per persoon ver- t mogen worden. Telefo- i reserveren kan via tde- .ummer 26 95 63. De ver- p begint op maandag 10 de- r om 1230uar.% vi weer langzaam en volgens de afdeling onderwijs van het stadskantoor komt dat door de vestiging van meer jonge gezin nen "in Nieuwiand. Nieuwiand werd in de jaren vijftig gebouwd en het was in die tijd de wijk met de meeste kinderen. Daardoor staan er zo veel scholen. Tegenwoordig is Nieuwiand echter een van de wijken met de minste kinderen. Vrijwel alle kleuterscholen in Schiedam zitten met een tekort aan leerlingen om aan de wette lijke normen te voldoen, want - en dat is niet onbekend - het aantal geboorten is de laatste jaren relatief gezien teruggelo pen. De belangrijkste reden om de school in stand te houden is het ontbreken van andere opvang mogelijkheden van de school kinderen. De scholen Olleke en Boileke en Het Stokpaardje bie den slechts weinig open plaat sen, Daarbij zouden de kinderen de drukke Burgemeester van Haarenlaan over moeten steken. Dat is onverantwoord. Volgens de heer Algra van de afdeling onderwijs houdt de aanvraag aan het ministerie niet veel in: „Zo bijzonder is het niet Het uiterste zou rijn, dat de minister de school zou laten op heffen, maar dat doet hij niet Dan zou hij ook het onderwij zend personeel moeten inkrim pen. De ontheffing krijgen we altijd." x f ~y 'f - Beeft u ooit wel eens een gemeenteraadvergade ring bijgewoond? Als dat niet zo is, moet u beslist eens gaan kijken. Want je weet niet wat je ziet Bij de Rotterdamse althans. Vorige week was ik er toeval lig tijdens een vergadering over de nota „decentralisatie beleid deelgemeenten." Dat wil zoveel zeggen als welke beslissingsbevoegdheden ge kozen wijkraden krijgen. Allereerst was er over dit onderwerp een enorme pa pierbrij, waar je als buiten staander geen touw aan kon vastknopen. De enige zinnige opmerking die ik tijdens het urenlange „vergaderen" kon noteren was die van mevrouw H. de Vos-Krul (CPN): „Ik snap er niet veel van. Laat staan de mensen de ons geko zen hebben. Ik weet niet waar ik voor of tegen moet stem men. Misschien is het beter dat ik wegloop." Voor de rest was het voor mij veel geleuter, zeg maar rustig gelul in de ruimte. Neem bij voorbeeld CDA-er A. P. Ger- retsen: „Meneer de voorzitter, op pagina 1850 is een punt vergeten op de i. Op pagina 1851 is een dubbele punt ver geten achter principe. En kijk eens op pagina 1853: in de laatste alinea is een letter greep weggelaten." Niet te ge loven! Ongeveer een uur ging dit gezever door. En dat noemt men dan vergaderen. Verder waren er loze kreten zoals: „Zijn de bovengeoemde principalen nu van boven-af of ondergeschikt belang?" (Mr. J. A. de Reus). Gevolg: een zaai die steeds met een-derde raadsleden was gevuld. De rest was ach ter de coulissen aan het koffie drinken, keuvelen over Sin terklaas en de laatste wed strijd van Feyenoord. De raadsleden die wel in de vergaderruimte aanwezig wa ren, inclusief de leden van het college van B. en W, waren met van alles bezig, behalve met de nota „decentralisatie- beleid gemeenten." Want wat zie je. Een me vrouw P, C. de Vries-Kaghel (PvdA) die de hele avond zat te breien aan een groene mouw. Zo van iinks, een ave links. Een doorhalen, een la ten staan, er tussendoor en een er onderdoor. En dat^ urenlang. Maar, zij was pre sent en daar gaat het tenslotte om. Een mr. H. C. G-L. Polak (VVD) die uit pure verveling voortdurend bezig was met proppen gooien naar een prul lenbak, die twee meter van hem verwijderd stond. In de korte tijd dat ik naar zijn spelletje keek gooide hij een keer raak, de tweede mis en de derde legde hij er op een halve meter afstand in. Dat laatste vond ik niet erg spor tief van hem.' CDA-er V. F. Tromer was steeds met zijn diplomaten koffertje aan het rommelen. Zo van papleren inpakken, papieren uitpakken. Koffertje open, koffertje dicht. Alsof hij een reis aan het voorbereiden was naar de Noordpool. Prof. dr. J. H. Christiaanse (CDA) maakve af en-toe een opmerking, maar zat toch het meeste van zijn tijd aan de poot van zijn bril te sabbelen. Het was voor mij duidelijk dat bij in zijn baby jaren borstvoeding tekort is geko men. Op andere momenten zai hij weer zijn pijp te lurken. Ook hij verdween regelmatig achter de coulissen, waar schijnlijk om op z'n of uit z'n duim te zuigen. W. Baggerman (VVD) zat een deel van de tijd te slapen. Echl knikkebollend. Af en toe schrok hij wakker. Dan stond hij op en ging hij zijn keurige blauwe streepjespak met een roze anjer in zijn knoopsgat - als de stiefbroer van prins Bernhard door de raadzaal banjerep. Drs. H. Bontebal (VVD) en mevrouw N. van der Pol-Van der Dorpel (VVD) waren een groot deel van de vergadering onderling bezig de krantenka ternen uit te wisselen. En d'r tussendoor steeds gesprekjes als: "Zie je dat de suiker weer' een cent duurder wordt." Ook mr. J. G. Bannink, ge meentesecretaris, zat achter de coüegetafel voortdurend kranten te lezen. Wethouder drs. R. den Dun nen was eveneens met zijn ge- 4achten overal, behalve bij de vergadering. Geruime tijd zat hij op een kalenderkaartje te studeren, waarna hij die ter gend langzaam in hele kleine stukjes scheurde. Vervolgens begon ook hij propjes te gooien in de prullenmand! Waar wethouder W. J. van der Have mee bezig was weet ik niet, maar hij zat s'teeds met zijn hoofd "neen" te schudden. Daartussendoor sabbelde hij aan zijn pen, klopte neuro tisch met zijn vingers, afge wisseld met bet slaan van de vlakke linkerhand, op de leu- ning van zijn wethouders ze tel. En voorzitter André'van der Louw? Die zat te spelen met een elastiekje. Zo op de ma- nier zoals je vroeger op school deed met "kop en schotel ma ken". De andere helft van zijn tijd zat hij te lezen in een blaadje: waa het Story of Pri vaat? - Overigens was hij de enige met wie ik echt te doen had. De vergadering was die dag om twee uur 's middags be gonnen en duurde tot half twaalf 's avonds. Al die tijd moest hij op de voorzitters- stoel aanwezig zijn, terwijl de anderen steeds er tussenuit konden lopen. Wat me het al lermoeilijkste voor hem lijkt is dat hij gedurende ai die vergaderuren niet zijn pijpje kan roken. En daar is voor een pi jplief hebber een grote zelf beheersing voor nodig. Concluderend zou ik de dames en heren raadsleden toch wil len voorstellen om eens bij zichzelf te rade te gaan. Want de manier waarop nu wordt vergaderd moet een martel gang zijn voor iedereen. En ten slotte: Wat heb je aan ver gaderingen, waarbij niemand naar niemand schijnt te luis teren? y N S'llllÜMl..,:-- ,f- k X -v, SCHIEDAM De reactie van mensen zonder werk op project De Trechter is nog te gering om van een succes te spreken, maar ondanks die lage respons zal het werk worden voortgezet, omdat er een stijgende lijn in de deel name zit", aldus het jaarverslag van De Trechter. Het project voor mensen zon der werk is in het begin van dit jaar gestart met activiteiten voor werklozen. Tot nu toe heb ben niet veel mensen de ruimte in de Overschiesestraat bezocht Toch ziet het SWA (Schiedam mers Werkloos maar toch Ac tief) het niet donker in. De Trechter gaat door en zal meer aandacht gaan besteder aan de propaganda. Vooral drempel vrees schijnt de mensen ervan te weerhouden om naar De Trechter te komen, volgens het jaarverslag. Ondanks het slechte bezoek zegt het bestuur van De Trech ter, dat het nog meevalt in ver gelijking met Rotterdam. „Van de 1534 mensen die in Schiedam onder onze" doelgroep vallen, schreven zich er 107 in. In Rot terdam waren dat er 500 van 14.000. Verschillende cursisten hou den tijdens de cursus op en de begeleiders van de Trechter- vernemen daarna vaak niets meer van hen. Om dat tegen te gaan zal de cursusduur worden verkort tot 8 weken in de hoop, dat dat beter werkt Ten aanzien van de cursussen wil de Trech ter onderzoeken of het mogelijk is om samen met het Geweste lijk Arbeidsbureau en eventueel met bedrijven cursussen op te zetten in de beroepsgerichte sfeer, zoals bijvoorbeeld lassen, metselen of electronica. De Trechter heeft op het ogenblik wel een cursus lassen, maar die is vooral creatief bedoeld. Om verder nieuwe cursussen op te zetten wil De Trechter eerst een beter contact krijgen met men sen zonder werk: „Een onder zoek zou er wellicht toe kunnen bijdragen, dat er een program ma-aanbod komt, waarbij ook die categorieën die thans niet of onvoldoende deelnemen, aan sluiting vinden". Voor het werk in het project de Trechter is de personeelsbe zetting te gebrekkig, zo stelt het jaarverslag verder. Drie krach ten werken er via een maatregel voor jeugdige werklozen en daardoor zijn zij slechts voor een bepaalde periode, anderhalf jaar, bij het project betrokken. Een andere medewerker is aan gesteld via de Wet Sociale Werkvoorziening. Deze kan ieder moment ergens anders te werk gesteld worden. Deze op bouw is niet bevorderlijk voor het werk. Een ander minpunt noemt het verslag de onderbezetting van het secretariaat, waardoor men niet toekomt aan het verzame len van informatie uit andere, steden en aan de noodzakelijke propaganda. Onderzoek is daardoor eveneens onmogelijk. ',K f4 X* n w1

Het Vrije volk | 1979 | | pagina 2