Enorm feest in Passage Bingo in 4 molens Kerstboom uit Zweden komt op Koemarkt Ik zie geen Pieten I 1 S v C Hfe Velgen gestolen Koopavonden met kerst Nieuwjaars receptie voor burgerij Bromfietser hersenschudding Van ladder gevallen Toiletten tegen hondepoep •*«!iii SHOT fNTD THE BLUE Schiedam -MIl •I; W -f a V a H! lï »i' w ZATERDAG 8 DECEMBER 1979/HET VRIJE VOLK/PAGINA 2,?k 1 er, piet Penningvoorzitter van de stichting Open Jonge rencentrumverheugd door toezegging van Posthoorn om toch snel een vast onderkomen te bouwen. Van een onzer verslaggevers .SCHIEDAM De bewoners van Kethel Oost zijn diep verbolgen over het feit, dat hen discriminerende opmerkingen in de schoenen worden geschoven over de woonwagenbewoners. „Met nadruk distantiëren wij ons van die uitlatingen, die ons in een kwaad daglicht stellen," zo zegt de Vereniging Ruimtelijke Ordening Kethel en Omstreken. Van onze verslaggever ONNO BUITER SCHIEDAM - De plan nen voor een Open Jonge rencentrum in Schiedam Noord vorderen moei zaam. Vergissingen, men selijke fouten, tegenwer- king van de bewoners van Bijdorp hebben ertoe ge leid, dat weer een onder deel van het prioriteiten programma van bet colle ge van B en W ernstig wordt vertraagd, ondanks de inspanningen van de stichting Open Jongeren centrum én wethouder Posthoorn. Bezwaar Marijke Kassels en Jaap van Hoek: „elke maand een feest" Naast sporthal Drie jaar Theehuisje Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM De busbaan op de Horvathweg, vanaf Plein 40-45 tot aan het Stationsplein zal in oktober van 1980 gereed moeten zijn. Dan kan met de ingang van de winterdienstregèiing voor 1980 de Singel worden ont last van het busverkeer. Redactie Pöstma MIDDENSTAND c fi Ei U |f, v v ■*«£-.> >t X^v^r De stichting Open Jongeren centrum organiseert op sater dag 22 december een enorm feest in het Passagetheater. De stichting wil hiermee wat meer publiciteit geven aan het stre ven naar een eigen centrum voor de jeugd in Noord. Het feest begint om 14 uur en zat pas omstreeks 23.30 zijn afgelo pen. Twee popgroepen komen het feest opluisteren, namelijk de New Adventurers en de beken de popgroep Sweet D'Buster. In de foyer van Cinema Bio zullen straatmuzikanten, zo is de bedoeling, hun instrumen ten bespelen. In de grote foyer zullen allerlei kraampjes in formatie bieden over zaken, die voor de jeugd van belang zijn. Uitgenodigd zijn het JAC uit Vlaardingen, de NVSII, de ENFB en de Trechter, het pro ject voor mensen zonder werk, samen met de informatiewin kel. Als klap op de vuurpijl zal in Cinema Bio de film „Wings over America" draaien, een film over de popgroep van Paul McCartney. De stichting OJC had het feest liever in Schiedam Noord gehouden, "maar", zo zegt voorzitter Piet Penning", daar heerst een ernstig tekort aan zalen, zodat we moeten uitwij ken naar de Passage." De stich ting heeft van de gemeente en kele duizenden guldens subsi die gekregen voor het feest Ook de Stichting Samenle vingsopbouw Schiedam Noord heeft een bedrag beschikbaar gesteld. „Het is onze bedoeling om el ke maand een dergelijk feest te organiseren", zeggen Mireille Kassels en Jaap van Hoek, bei den bestuursleden van de stichting. „Op die manier kun nen we toch alvast iets voor de jeugd doen. Voor de organisa tie hebben we echter vrijwilli gers nodig. We doen op hen een beroep om mee te doen." SCHIEDAM - Op dinsdag 11 december houdt Wijkvereniging Nieuwland haar maandelijke bingo-avond, die zal worden ge houden in de grote zaal van dienstencentrum „De 4 Molens", aan de Nieuwe Damlaan. Efe aanvang van dezevoor iedereen toegankelijke bingo avond is 20.00 uur. Kinderen be neden de 14 jaar hebben zonder geleide geen toegang. SCHIEDAM - Bij bedrijf Vic toria b.v. zijn deze week vier magnesiumvelgen gestolen van een auto. De wagen stond op de binnenplaats van het bedrijf aan de Strickledeweg gepar keerd. Vergissingen, fouten, tegenwerking Open jongerencentrum vordert nog moeizaam Bewoners Kethel diep veitoigen SCHIEDAM - Rond de kerst viering zullen de winkels 's avonds tot 21 uur open mogen blijven in Schiedam. Koopavon den zijn er op woensdag 19 en vrijdag 21 december. De koop avond op de dag na kerst, op 27 december gaat gewoon door. SCHIEDAM - Burgemeester en wethouders houden ter gele genheid van de intrede van het nieuwe jaar een receptie in het stadhuis aan de Grote Markt en wel op dinsdag 1 januari van 16.00 tot 18.00 uur. Deze nieuw jaarsreceptie is voor iedere Schiedammer toegankelijk. De vereniging zegt wel, dat zij vrezen, dat hun wijk diepgaand wordt aangetast door de komst van de woonwagenbewoners op het terrein naast de Koekoeks laan. „De bewoners zijn door de gemeente niet vooraf geraad pleegd over haar plannen, on danks alle inspraak, die vooral in Schiedam hoog m het vaandel staat geschreven", zo zegt zij. Volgens de bewoners van Ke thel vormen zij geen elitaire groep. „Wij zijn gewone men sen, die ook hard moeten wer ken om de vooral zeer hoge ge meentelijke belastingen en erf pacht op te kunnen brengen." De bewoners van Kethel heb ben onlangs de vereniging ruimtelijke ordening opgericht. Het doel is om de belangen van de bewoners te behartigen door het bestuderen van bestem mingsplannen en het onderhan delen met diverse overheden. Volgens de vereniging is de bouw van het woonwagenkamp tegen het geldende bestem mingsplan, ondanks het gege ven, dat de gemeenteraad op 20 november het bestemmingsplan heeft herzien. SCHIEDAM - Ook dit jaar zal er OP de kPemar'ct weer een kerstboom staan geschonken door de directie van Sandvik- Nederland. De boom komt rechtstreeks uit Zweden en wordt binnenkort op het Koe- marktplein geplaatst Op donderdag 12 de burgemeester John te Loo de verlichting ontsteken. Dat zal gebeuren om 19.30 uur en muzi kale medewerking zal worden verleend door de Harmoniever eniging Harpe Davids. De boom is 21 jaar oud en heeft een hoog te van elf meter. december zal SCHIEDAM - Met een her senschudding is de 51-jarige bromfietser J-AC.O. in het zie kenhuis opgenomen na een aan rijding met een auto. De man reed donderdagavond op de Lange Haven en wilde de Ap- pelmarktbrug oprijden. Hij zag de naderende automobilist de 41-jarige A.D.T. niet en reed te gen zijn auto op. De bromfietser bleek bij controle teveel alcohol in zijn bloed te hebben. Anderhalve week geleden wa ren de plannen zo goed als rond. Opeens bleek echter, dat de plek in Blijdorp veel te klein was voor een gebouw van 600 vier kante meter. De Dienst Ge meentewerken had van Post hoorn 200 vierkante meter opge kregen en was voor het zoeken van een geschikte locatie daar van uitgegaan. Wethouder Posthoorn steekt voor de fout de hand in eigen boezem: „Ik had gemeentewer ken lang geleden opdracht gege ven om een plaats te zoeken voor een tijdelijke locatie, om- dat een permanente vestiging toen nog niet aan de orde was. We willen nu meteen een vast onderkomen neerzetten, maar ik ben alleen vergeten om de Dienst Gemeentewerken te ver tellen, dat daarvoor minstens 500 vierkante meter nodig is". De gemeenteraad heeft voor de bouw van het Open Jonge-, rencentrum dit jaar vrij plotse ling een miljoen gulden be schikbaar gesteld. De bouw zou volgens het college-werkpro gramma half '80 moeten begin nen. De commissie Vorming en Re creatie van de gemeenteraad heeft tot nu toe drie vergaderin gen aan het Open Jongerencen trum gewijd, maar heeft de on derhand Gordiaanse knoop nóg niet door kunnen hakken. Maanden geleden had de Dienst Gemeentewerken, uit gaande van een oppervlakte van 200 vierkante meter, een plekje aangewezen langs de Schiedam- seweg, nabij station Nieuwland. De commissie voor Vorming en Recreatie wilde daarmee ak koord gaan, maar de bewoners van Bijdorp maakten bezwaar. Zij vreesden veel verkeersover last en zij waren bang, dat de moestuintjes het slachtoffer van vernielingen zouden worden. Zij kwamen met een ander plaatsje op de proppen: naast sporthal Margriet, vlak bij het viaduct De commissie wachtte met be sluiten, totdat Gemeentewerken had onderzocht of deze moge lijkheid in aanmerking komt voor een jongerencentrum. Vrij snel bleek, dat het erin paste, let wel: uitgaande van 200 vierkan te meter. Dat de fout toen nog niet bleek is eigenlijk ontstel lend. Afgelopen dinsdagavond zat de commissie weer aan tafel, nu om van Posthoorn te horen, dat hij een vergissing had begaan. Een oplossing zocht hij in de - c NV bouw van een pand met twee etages: het zou alleen duurder worden, omdat er op z'n minst al een lift nodig zal zijn om gehan dicapten naar boven te brengen. Hij zegde toe, dat hij die plan nen binnen een maand op tafel zal hebben. Gemeentewerken zal nu bekijken of twee etages wel tot de mogelijkheden be hoort. Het gebouw zal in ieder geval niet langs de Schiedamse weg kunnen staan. Het bestem mingsplan zegt, dat daar alleen gelijkvloers gebouwd kan wor den. De hoop is nu gericht op de oplossing naast de sporthal. Voordeel daarbij is gelukkig, dat de bewoners van Bijdorp daartegen geen bezwaren zullen aantekenen: het is hun eigen voorstel geweest. De stichting Open Jongeren centrum, vorige week nog zeer teleurgesteld nadat de vergis sing bleek, heeft nu weer wat hoop. Aan de mogelijkheid van twee etages hadden de be stuursleden niet gedacht Ze waren bang dat de bouw voorlo pig op losse schroeven stond. Ze hadden van Posthoorn slechts verwacht dat hij zijn afspraak na zou komen om voor een tij delijke oplossing te zorgen in dien er sprake zou zijn 'van uit stel. Posthoorn wu daar nt aan: „We willen meteen een perma nent gebouw neerzetten. Als we voor tijdelijke oplossing zorgen, zijn we snel weer vier jaar ver der." De stichting Open Jongeren centrum is nu al weer drie jaar bezig om in Schiedam Noord een Open Jongerencentrum te be werkstelligen. Enkele bewoners vormden in 1977 een werkgroep en na een eerste gesprek met Posthoorn werd de stichting op gericht Piet Penning, voorzitter van de stichting: „Het idee rees op, toen er werd gesproken over de bouw van een wij kontmoetings- centrum, waarvoor het werk nu in volie gang is. Na bezoeken aan wijkcentra in andere steden bleek, dat het erg moeilijk was om de jeugd daar onderdak te geven. Die zou een eigen onder komen moeten hebben, en dan doel ik op de jeugd, die niet naar dancings gaat De eerste voelbare stap van de gemeente om onze wens in te willigen was de opdracht aan gemeentewerken om een plaats je te zoeken. Even later bleek, dat er voor de bouw een miljoen gulden was uitgetrokken. Wij wildeft indertijd het-centrum vlak bij het arbeidsbureau neerzetten, maar dat terrein bleek al een bestemming te heb ben." Volgens de stichting moet het Open Jongerencentrum voor iedereen toegankelijk zijn. De bedoeling is om hen ten eerste enig vertier te brengen in de slaapwijk Noord en ten tweede om hen vormings- en recreatie mogelijkheden te bieden. De verveling moet uitgebannen worden. De stichting wil verder de werkende jongeren, werklozen en scholieren met elkaar in contact brengen. In het centrum komt in ieder geval een thee huisje, een bar en verschillende ruimten om allerlei zaken te or ganiseren. Thema-avonden over onder andere school, werk, arbeids verhoudingen, gezin, militaire dienst en drugs zullen op het programma staan. Daarbij zal het Open Jongerencentrum filmavonden organiseren en theatervoorstell ingen. SCHIEDAM - Na een val van een ladder is de 16-jarige R.P.S. afgelopen donderdag met een hoofdwond en een gebroken botje in zijn rechtervoet naar het Noletziekenhuis vervoerd. De jongeman was aan een wo ning op de Eduard van Beinum- laan bezig met isolatiewerk zaamheden. Door onbekende oorzaak schoot plotseling de ladder onder hem weg en viel hij vier 5 vijf meter naar bene den. Busbaan Horvath weg in 1980gereed Dit voorstel geeft wethouder Zijdeveld van ruimtelijke orde ning in overweging. Het plan past volledig in het schema voor het openbaar vervoer voor 1980-1985, dat deze week is ge presenteerd. Het idee om op de Horvathweg een busbaan aan te leggen is al oud. Het plan heeft enige jaren in de la gelegen. Nu Schiedam de toezegging heeft gekregen van de minister om lijn I door te trekken vanaf de Koemarkt naar Schiedam- Noord kon een volledig open baar-vervoerplan worden sa mengesteld, waarbij ook het stof van het busbaanontwerp kon worden geveegd. Voorwaarde voor een doelma tige busbaan is de aanleg van extra stoplichten op de kruising van dt? 's Gravetandseweg met de Burg. van Haarenlaan "en de Horvathweg. Daar zal ook tram lijn 1 afbuigen richting Nieuwe Damlaan. Bij elkaar komen de kosten van de aanleg op bijna 13 miljoen gulden. f Indien de baan gereed is zul len alle buslijnen er gebruik van maken. Het is de bedoeling om de Singel busvri j te maken, van wege de overlast aan de omwo nenden. Vanaf oktober 1980 zul len ze vanaf de 's-Gravelandse- weg naar het Emmaplein rijden. Schiedam wil haast maken met de aanleg en de busbaan zal dan ook het eerste onderdeel zijn van het openbaar-vervoers plan, dat wordt aangepakt. SCHIEDAM - Langs de Vlaardingerdijk en aan de Maasboulevard zullen binnen kort twee hondentoiletten wor den, geplaatst. Het blijkt, dat de bordjes „verboden voor honden" goed werken. De vervuiling neemt af. Het effect is echter een toename van hondepoep op nabij liggende plantsoenen. Door middel van de toiletten tracht de plantsoendienst nu de ze vervuiling tegen te gaan. In het park Stricklede bestaat al enige tijd zo'n hondentoilet en volgens de gemeente wordt daarvan een goed gebruik ge maakt m De eerste prijs van de TA laatste Stukgoedprijs- vraag het onder schrift van de Sinterklazente- kening is: "„IK ZIE GEEN PIETEN". Er waren drie in zenders met dit onderschrift en dat betekent dat zij alle drie de prijs van 100,- moe ten delen. Dit zijn: G. J. Aaf- jes, Schiedam; D. Dane, Hoog vliet en W. de Heer uit Rotter dam. De tweede prijs: „Ieder kind z'n eigen Sirrt" moet ook door twee inzenders worden gedeeld. A. R. Stuip uit Melis sant en wederom W. de Heer. U krijgt beiden 25,-. De derde prijs is voor de fa milie A. van Eijkelen uit Rot terdam met „6 december koopjes". U ontvangt 35,-. \V. L. Raué uit Vlaardingen krijgt de vierde prijs van 25,- met het onderschrift „Eens-ge-sint". En de vijfde prijs van 12,50 is voor Abra ham Vermaat, Rotterdam, met:,, Wil de echte Jan Zwartkruis naar voren komen". Verder waren er weer vele inzendingen die wat mij be treft net zo goed voor een prijs in aanmerking kwamen, maar helaas waren er maar vijf prijsjes te delen. L. Groen, Rotterdam: „Klaas Vaak", (meerdere in zenders). Mevr. Lambermont, Capelle a/.d ÏJssel: „De boot gemist". "W. Kusters, Rotterdam: „Schijnheilig protest". W. van Erk, Rotterdam: „Spaans benauwd". A Kooy- man, Rotterdam: „Sinter- klaasdrukte". Mevr. De Jonge; Ridder kerk: „U heeft het niet ver wacht, wij staan te wachten op bisschop Van Agt". J. Molendijk, Rotterdam: „Sint-Juttemis". (meerdere inzenders). F. Tempelaar, Vlaardingen: „Bij de konijnen af". J. H. van Gooi, Rotterdam: „Sinterklaas Cartoontje". (meerdere inzen ders). - G. J. van Gorcum: „Stuk- goedheiligmannenmassade- monstratie". G. Bloemhoff, Rotterdam: „Ra, ra, wie is de echte me vrouw Smit Kroes". Thea Bronsrna, Schiedam: „Is er soms een Kerstman in de zaak?" W. Ai Huisman, Rotterdam: „Het Caticaan houdt uitver koop". C. W. Debets Aelesie, Rot terdam: „O. Rotterdam, ik blijf mij steeds verbazen, eerst havensleépboots takin gen en nu zelfs de Sinterkla zen". i Els Labruyère, Rotterdam: „Wij willen W.W.". A van der Pols: „Het ziet zwart van dé .Sinterklazen". R. C. de Jong, Rotterdam: „Sint-pop-festival". Rob Spierings Rotterdam: „We gens sterfgeval", (hij had heel simpel het onderschrift geno men van het volgende Stuk- goed-onderwerp. Een goede vondst!). J. J. Volwerk, Rotterdam: „Sinterklazen doen ook mee. Handen af van de W.W." A Scheepmaker, Vlaardin gen; .Eenzaam, maar niet al leen". L. Aiarm-v.d. Ent, Vlaar dingen:' „bemabeustadion: vak F" (Dit is een stadion in Spanje). C. J, Pieterson, Rotterdam: „CAO-strijd gaat voort". P. A J. Goemans, Vlaardingen: „Alle Pieten in de W. AO." N. F. Smeets: „Allerheili gen". (meerdere inzenders). Gerda Oudshoorn, Den Haag: „Draagt uw kruis van boven", D. C. A. Fenijn, Poortugaal: „Alle Sinterklazen in koor: prijscompensatie daar zijn we voor". M. G. van Eek-Hartman: „Sint, bezint eer ge begint". D. v. Helden-Wagner, Poorte gaal: „Volle zakken inleveren, vergeet het maar". A. DekkerrTerband, Sneek: „Khomeinunissen". M. Kooy, Schiedam: „Beter een leger Sinterklazen, dan de raketten der dwazen". Derck Buiten dijk, Rotterdam: „Okay, je hebt me overtuigd: hij bestaat inderdaad". L. Kolmeijer, Rotterdam: „Dat de echte Sinterklaas gaat zitten", (meerdere inzenders). J. v. Nieuwland, Rotterdam: „Heus mannen, met deze sta king bereik je geen Pieten". C. de Block Dantes, Goes: „Sin terklazen aller landen, ver enigt u". (meerdere Inzen ders). C. Hol, Rotterdam: „Einde lijk weer werk". D. C. A Fe nijn, Poortegaal: „Was Sin terklaas toch getrouwd". J. A de Waard, Rotterdam: „Wil len de passagiers voor de vluchten naar Ghana, Sahel, Bangladesh en India zich ge reed maken?" C. J. Jonas, Rotterdam: „Emancipatie! Ho, maar". W. Delwei, Rotterdam. „We gaan naar Holland over zee, daar krijgen we lekker A.O.W.". Jan Kusters, Rotterdam: „Tot het heil der midden stand, komen wij in uw land. En zoals u ziet, 5-ploegen- dienst geldt bij "ons niet!" F. W. Kusters.'Rotterdam: „Fes tival der zaligmakers." Carla Oiij, Rotterdam: „Ach, waar is nu mijn knecht? Of zullen we het met z'n allen doen." A Zuurbier, Alphen a/d Rijn: „Graag geziene gastar- beidërs." H. Antes-v.d. Meij- den, Schiedam: „We gaan col lega Khomeini overtuigen dat'ie fout zit" D. de Boer, Rotterdam: „De meute gereed voor de aanval op de neuten." T. Bloemhoff, Rotterdam: „Bij het zie- van deze teke ning zal de goede Sint zich be hoorlijk op z'n staf getrapt voelen." Anja Vermaat Rot terdam: „In welke Sint moet ik nu geloven." H. I. van Sool- en, Rotterdam: „Veel Sinter klazen maken de speculaas dun." A F. Stuip, Melissant: „En wie heeft nou de kaartjes voor de boot?" M. v.cL'Vaart, Rot terdam: „De. stijgende werke- looshid in de Klazen-sector neemt onrustbarende vormen aan." A. C. Kamp, Rotterdam: „Staan wij even voor Sinter klaas." D. Touw, Rotterdam: „Waar blijft toch de boot met zwarte Pieten." C. Leewis, Rotterdam: „Waar is dat Eroscentrum nou?" A van Bennekom- Hommei, Rotterdam: 9.000.000 Sinterklazen weten geen raad. als deze aarde op instorten staat, cadeautjes kunnen zij niet.meer kwijt, bij gebrek aan verdraagzaamheid." J. G. v. Lith-Mackay, Vlaardingen: „Er zijn nog tweeduizend wachtenden voor u." A Harders, Vlaardingen: „Als er zo voor Sinterklaas gespeeld wordt, vormen de zwarte Pieten 'n te zware be lasting." M. de Jonge, Ridder kerk: „Wij wachten geduldig aan de kant, tot de zwarte Pieten terug rijn van de bij stand." M. van Dnel, Rotter- 'dam: „Waar rit die zak van een Piet nou?" G. van Beek, Rotterdam: „Betoging van Sinterklazen in Spanje omdat de regering dit jaar geen extra strooiverlof geeft aan zwarte Pieten die in militaire dienst rijn." W. M. A. G. Zilvertand, Rot terdam: „Voor deze vreemde lingen geen zwarte Piet?" B. Hokke, Brielle: „Wat ik hier zie is niet normaal, het is be drog op grote schaal, 't is niet aan mij om hier te vitten, laat de echte Sint gaan zitten." L. C. Antes, Schiedam: „Afge- sproken jongens? Ieder maar vier families bezoeken." A. J. van Schouwen, Den Haag: „Bij de aankomst van het kind dat er nog in gelooft." Jan Kooyman, Amsterdam: „Gelukkig maar tijdelijk." J. Louwman, Rotterdam: „Par don, achter wie ben ik." A. L. Quist-v. Kesteren, Vlaardin gen: „Wil de echte even z'n taaie derrière laten zien? Dan weten we dus wie wie is." Mevr. Robat, Poortugaai: „Zou dat dak het met al die - Klazen wel houwen? Je ziet geen moer door al die ouwen." Mevr. Krab» Rotterdam: „Le- - gioen gastarbeiders, zoeken werk." D. Smallegange, Krim pen a/d IJssei: „O, alle Heili- gen bijelkaar." Ger van Wijk, Rotterdam: „Wie neemt een gast aan tafel met de feestdagen?" J. C. - Hólzken, Schiedam: „Zij heten toch niet allemaal Gij- sen?" C. Schouten, Capelle a/d Ussel: „Parade der profeten." M. N. Koen, Rotterdam: „Wat moeten wij Sinterklazen nou met een lege zak in het Eros centrum doen?" N. Brinkman-Gesdere, Rot terdam: „Don't cry for me Espana." H. Westdijk, West- J maas: „Spaanse bootvluchte lingen." C. Buijs, Capelle a/d Ussel: „Waar blijven nu onze H zwartwerkers?" Ellis Wape naar, Vlaardingen: „WU eige naar van schimmel 377 zich melden!" Vele anderen moet ik helaas -t deze keer - vanwege plaats- - gebrek - teleurstellen. Maar de volgende keer beter. En dat is volgende maand. Tot dan! - r===ssss===sj^ fi I tl tl f2 dl R d< si er oc w ir R n, h< vc in tie in sd Va ke Ht ric de 1 pn gel sp< wa pei get na me bul get F vra och var chli poli in 5 tch len vat Vai mu aar ner sel< Mi» 9 gi en wir II de

Het Vrije volk | 1979 | | pagina 2