I Bruggetje komt er Twee bowling- bonden in Schiedam Waar kennis |in Kethel? i Instuif in sporthal Informatie avond 1980! 5'Herendief êmm Vijf piek... Dieren Opvang... Grond van Lage Weide j is niet giftig H r Burgemeester erevoorzitter van Orpheus Lunchconcert Ome Willem in Koningshof mwm Schiedam «li TffCS i WOENSDAG 2 JANUARI 1980/HET VRIJE VOLK/PAGINaÈ 1 1»8. Van onze verslaggevers SCHIEDAM/VLAARDINGEN/MAASSLUIS - De nieuwjaarsviering in Schiedam, Vlaaröingen en Maassluis had een zeer rustig karakter, "in jaren heb ben wij niet zo'n rustige jaarwisseling gehad", zei hoofdinspecteur Piet van den Hengel van de Schie- damse gemeentepolitie. Zijn Vlaardingse collega Mare Keizerwaard laat een zelfde geluid horen. "Wij hebben nergens behoeven in te grijpen", zegt hij. Vlaardingen Schiedam hield giste ren zijn Nieuwjaars receptie; Vlaardingen en Maassluis volgen vanavond. LJe trampoline was ver reweg het meest gewilde gymnastiektoestel tijdens de instuif voor de Vlaar dingse Raad voor Sport en Recreatie in de sporthal aan 'de Floris de Vijfde laan. Enkele tientallen kinderen vermaakten zich er maandag behalve met trampoline springen ook met tafeltennis, badmin ton, in de touwen klim men en klauteren op, on der en door andere toe stellen. Dat alles onder de en thousiaste en deskundige leiding van vrijwilligers van Leonidas-Dovido met mevrouw Scheffers als één van de meest getrou we instuifleidsters. Redactie :3im Föstma IliPlillglig Don wr ff% f fia <Mv»ï A-"- '"VV - -*> V-.- - .5 OA«* *w,«v~vC-N, ,.V X. AK ..v A /i X'.WasVV.^ .'v V„j; ,,V..« ^J, e start van 1980 weg voor de deur hadden gezet. Ook op de Hoogstraat voor het pand van Het Vrije Voik moest zo'n berg zakken worden ge blust Even voor twee uur kon de helft van de in de stad aanwezi ge politiemannen weer terug naar het bureau worden ge haald. Net op het moment dat men in Schiedam wilde over gaan tot de normale surveillan ce, vond er op het kruispunt Nieuwe Damlaan-Bureemeester van Haarenlaan ten botsing plaats tussen twee personen auto's waarbij een vrouw van 71 jaar het leven verloor. Haar man raakte ernstig gewond. De bestuurder van de andere wa gen liep slechts enkele lichte verwondingen op. Rond vier uur was in Schie dam alles weer rustig. Het viel de Schiedamse politie overigens wel op, dat ver voor midder nacht al zeer veel vuurwerk werd afgestoken. De Schiedamse politie ope reerde samen met de brand weer. Van den Hengel en de of ficier van dienst van de brand weer, Ad van Leeuwen, maak ten samen in één wagen con stant ritten door Schiedam. Ner gens heeft men bij kerstbomen- branden hoeven in te grijpen. In de Perenlaan in Kethel Tuin dorp dreigde het even uit de hand te lopen. Daar was een sta pel van enkele honderden kerst bomen op een schoolplein in brand gestoken, maar er hoefde niet te worden opgetreden. Verder had de brandweer het nog wel even druk met in brand gestoken vuilniszakken die be woners van flats aan de Park- Zowel Vlaardingen als Maas sluis beleefden een zeer rustige oudejaar. In beide steden hoefde de politie niet in te grijpen. Op enkele plaatsen werden stapels kerstbomen in de brand gesto ken, maar de brandweer en/of politie hoefden daarbij niet in actie te komen. In MAASSLUIS rukte de brandweer omstreeks één uur uit, omdat er op het Havenplein een auto in de brand stond. Toen de brandweer arriveerde, was de auto inmiddels geheel uitge brand. De eigenaar van de auto, een Turk, was niet erg onder de indruk. "Het was toch maar een oude auto", was zijn reactie. Verder sneuvelde een ruit van het Chinees-Indisch restrant in de Koningshoek. De schade loopt in de honderden guldens. Het nieuwe jaar werd gister middag in Schiedam al ingeluid met de traditionele nieuwjaars receptie van het gemeentebe stuur. Velen schudden de hand van burgemeester Te Loo en zijn echtgenote en wensten el kaar het allerbeste aan het be gin van de tachtiger jaren. Vlaardingen en Maassluis hou den vanavond hun nieuwjaars recepties. SCHIEDAM Het bruggetje over de Molensingel zal er bin nenkort komen. De bewoners I van Tuindorp hebben al jaren- I lang aangedrongen bij de ge- I nieente dat er zo'n bruggetje moest komen omdat ze nu om moeten lopen en fietsen als ze naar de Churchillweg willen. De wijk is namelijk omringd door singels. Nu hebben Ben W dan einde- I lijk de knoop door gehakt en zal er in de eerste maanden van het nieuwe jaar met de aanleg van de brug worden begonnen. Deze zal worden gebouwd over de Hargsingel op de hoek van de Molensingel. Dat is gedaan, op dat het bruggetje in de toekomst niet in de weg zal staan bij de aanleg van de sneltrambaan langs de Churchillweg. De bewoners van Tuindorp zullen binnenkort van de ge meente een brief krijgen waarin de plannen worden uiteengezet De kosten voor de bouw van het bruggetje zijn ongeveer ander halve ton. SCHIEDAM Terwijl overal wordt gezocht naar samenwerking op een zo'n breed mogelijk terrein, meent de bowlingbond Schiedam dat het zich maar in twee delen moet splitsen. Morgenavond, tijdens een buitengewone algemene ledenvergadering in het Rijnmondho- tci, zal het voorstel aan de orde komen op te richten de bowlingbond De Walvis en bowlingbond Musis Sacrum. Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM - Samen met de Oranjevereniging en de buurt en wijkverenigingen gaat de ge meente onderzoeken waar in het vervolg de voorjaarskermis van Kethel zou moeten worden ge houden. Door de bouw van het wijk centrum Schiedam-Noord blijft er niet vee! ruimte meer over. Het is ook zo dat de bewoners uit de omgeving van het Dach- plein klaagden over het lawaai dat de kermis teweeg bracht In samenwerking met politie en brandweer gaat de gemeente nu op zoek'naar een nieuwe lo- katie, want voorop staat dat de al jaren gehouden kermis in Ke thel gehandhaafd moet blijven. Het bestuur van de bowling bond Schiedam zet in een schrij ven aan haar leden uiteen waar om voor dit alternatief is geko zen. Het is nog geen enkel be stuur van de Bowling Bond Schiedam (BBS) gelukt om opti maal té functioneren in zowel De Walvis als in Musis Sacrum. Het bestuur van de BBS, geko zen in februari 1979, heeft met een consequent beleid gepoogd objectief te staan ten opzichte van beide bowlinghuizen, als mede ten opzichte van de leden die in beide bowlinghuizen spe len. Ondanks alle goede bedoelin gen en pogingen om de vrede te herstellen, is het het bestuur van de BBS niet gelukt „Het is ondoenlijk", zo schrijft het be stuur van de BBS aan haar le den, „op de huidige basis door te gaan. De redenen hiervan zijn dat er geen leden voor het BBS- bestuur zijn te vinden die in Musis Sacrum spelen. Wij ach-' ten dit onontbeerlijk, daar alle huidige bestuursleden, leden' zijn die in De Walvis spelen. Zo kan er natuurlijk nooit een goe de verstandhouding zijn met de bowling-exploitant van Musis Sacrum." Verder telt ook, dat de beide exploitanten van beide bow linghuizen "met elkaar op voet van oorlog leven", zo schrijft het bestuur van de BBS. Vandaar dat de enige oplossing om uit de problemen te komen is twee bowlingbonden in één stad. „Dit zou in het voordeel zijn van de Schiedamse bowler", zegt het BBS-bestuur. Het be stuur van de Nederlandse Bow ling Federatie alsmede het be stuur van Afdeling 8 staan ge heel achter de plannen van de BBS. Als de leden morgenavond zullen besluiten dat er twee bowlingbonden komen, dan zal de federatie een afgevaardigde van Afdeling 8 beschikbaar stel len om tijdens de overgangsfase beide bowlingbonden te begelei den. HM :-x: Kansen op Broek polderhos ini verkeken? VLAARDINGEN - PvdA'ers uit Vlaardingen en Rijnmond heb ben vorige maand vertrouwelijk overleg gehad over de toekomst van de Broekpolder. Centraal stond daarbij de vraag of het Open baar Lichaam Rijnmond akkoord zal kunnen gaan met de Vlaar dingse plannen om de gehele Broekpolder te bebossen en een deel eventueel later weg te kappen om plaats te maken voor woningen. Aan het overleg werd deelge nomen door ondermeer Johan de Jong (gecommitteerde Rijn mond), Harm de Block (Rijn mond-raadslid), Georgé Wicart (voorzitter PvdA-kieskring Rijnmond), Bas Goudriaan, Hans Versluys (PvdA-fractie- voorzitter), John Ranshuysen (afdelingsvoorzitter) en Toon Comelisse (raadslid). Gecommitteerde De Jong heeft tijdens de begrotingsbe handeling van Rijnmond al la ten doorschemeren weinig te voelen voor de Vlaardingse compromis-oplossing. Het .Vlaardings college wil één derde van de Broekpolder de dubbele bestemming 'bos en woondoel- einden' geven. Pas na 1989 wordt definitief beslist of die 120 hec tare bos blijft of, plaats maakt voor woningen. De gemeenter aad neemt in februari een be slissing. Daarna moet het be stemmingsplan door Rijnmond worden goedgekeurd. „Naar verluidt stond de Rijn monddelegatie ook in dit over leg afwijzend tegenover de Vlaardingse plannen", zo weet het PvdA-afdelingsblad Achter ban te melden. „Afgesproken is dat het Rijnmondbestuur de kritiek op hét ontwerp-bestem- mingsplan snel aan het Vlaar dingse gemeentebestuur zendt" Volgens de Achterbanredactie zouden niet alle PvdA-gecom- mitteerden in het Rijnmondbe stuur van mening zijn, dat de Broekpolder nodig is om de wo ningbehoefte in het Rijnmond gebied op te vangen. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Op de nieuw jaarsreceptie van het Konin klijk Schiedams Mannenkoor Orpheus, zal burgemeester John te Loo tot erevoorzitter worden benoemd. Het is al sinds de vori ge eeuw traditie dat de burge meester van Schiedam erevoor zitter is van het koor. John te Loo wil die traditie graag hand haven. Toen het koor hem dan ook benaderde heeft hij geen nee gezegd. Op de nieuwjaarsreceptie, die op 8 januari in Areada zal wor den gehouden, zullen ook enkele jubilarissen worden gehuldigd. Voorzitter Piet Smit zal er de traditionele nieuwjaarstoe spraak houden. Bij Orpheus overigens nog een nieuwtje. Tot secretaresse van het koor is be noemd Hennie Stouthandel als opvolgster van haar man Loet Stouthandel, die in 1979 is over leden. MAASSLUIS - Óp vrijdag 4 januari komen Ome Willem of tewel Edwin Rutten, "buur man" piano-geitebreier Haye v.d. Heyden en "neef" regelgei- tebreier Fred Hekket naar Maasluis. Ze geven een voor stelling in De Koningshof, Uiverlaan 20. Voor onze kinder vriend en de Maassluise jeugd wordt het wel een vroegertje, want de voorstelling begint al om half tien. Kaarten voor de voorstelling zijn ƒ3,50 ver krijgbaar in de Koningshof. VLAARDINGEN - De mili taire dienstgroep van het JAC- Vlaardingen organiseert mor gen een informatieavond over dienstplicht voor jongeren die deze maand in dienst moeten. Onderwerpen die aan bod ko men, zijn ondermeer rechten en plichten in dienst; Vereniging van Dienstplichtige Militairen (WDM); 85, dienstweigeren, uitstel en afstel van militaire dienst; studie, kostwinnerschap enz. Tijdens de avond wordt een dia-serie vertoond om een en ander te illustreren. De avond Met enkele vrienden K naar een bruin cafeetje geweest op Oudejaars dag om het jaar uit te luiden. Tegen de avond zegt de bar- O' i man tegen mij nadat hij de consumpties bij elkaar had opgeteld; "ƒ19,75." Ik maak er maar 1980 van!" iA De 67-jarige mevrouw C. van H-L uit Rotter dam heeft aan het Oudejaar een kater overge houden. Zij schrijft mij: "Op 28 december ging ik samen met mijn zuster, die zeer slecht ter been is, met de auto bood schappen doen in de binnen stad. Ik zette mijn zuster af bij een winkel op de Oude Bin nenweg, hielp haar naar bin nen en zette haar op een bank. Toen ben ik weer naar buiten gegaan om mijn auto op te ha len. Omdat er een vrachtwa gen in de weg stond had de po litie de straat afgezet en moest ik een stuk omrijden. Ik kon hem uiteindelijk parkeren in een hofje - waar het niet is toegestaan - bij Piet van Reeuw ijk. Ik was vrij nerveus omdat ik me zorgen maakte om mijn zus. Ik wist niet of ik de auto daar kon laten staan of niet Op dat moment stapte naast mij een "heer" uit de auto die vroeg: "Wat is er aan de hand mevrouw?" Ik vertelde hem dat ik mijt* zus moest ophalen, maar dat ik Oudejaarsdag. Vlak bij "iff de krant houd'een man van middelbare leef tijd,.moeilijk ter bien en iet- wat gebogen kpend, mij staande. „Meuee'" begint hij, „heeft u eten tijd voor mij." De man, die ik voor het eerst ontmoette hint een heel ver haal op over/het feit dat hij naar de stad <vas gekomen om naar het ziekenfonds te gaan. Hij liet daarbij allerlei papie ren, waarorder verwijskaar- ten zien. „Ikbcn een longjj&ti- ent en ik floet nog nafiir de specialist toë-Daarnantjoet ik terug naar. mijt.JlRiiSin Spij- kenisse, maar ik heb'geld ver geten voor de terugweg. Heeft u misschien vijf gulden voor mij?" Ja, wat doe je In zo'n geval. Meermalen hebben mensen met soortgelijke verhalen de wagen niet alleen durfde achter te laten. Toen zei hij:; "Gaat u maar gerust mevrouw, ik pas wel op de auto en als de politie komt zeg ik wel dat u" zo terug bent met uw zus.- v Ik liep toen hard weg, na eerst de man hartelijk te bedanken.1 Binnen twee minuten iuas ife1 terug, maar tot mijn grote' schrik bleek dat uit mijn tasje- op de voorbank mijn porie-, monnaie was verdwenen met f150,- twee girokaarten etë 1 mijn giropasje. Wat ik echter: nog het ergste vo I,i was dat er, ook een gouden i' muntstukje; bij was dat voori aij een zeef. dierbaar aandenken was van. mijn man die acjht jaar gele-' den is overleden. Ik wil dan ook de. "herendief", die een keurig voorkomen had- en die bij mijn aankomst in; rijn auto wegreed, vragen ofi hij alsjeblieft dit muntje aanj mij (adres staat óp giropasje) of aan Stukgoed wil terugstu-: ren. Want ik ben door dit voorval zeer geschokt!" i Dus "herendief" als u behal ve dief toch nog heer bent, dan toeet u toat u te doen staat geld van m<a weten los te ma ken en achteraf blijkt dan dat het een goedkope smoes was. Maar goecl, iemand kan ook inderdaad in hoge nood ver keren. ITet was Oudejaarsdag en vijf gulden kon ik missen. Dus zef; ik tegen de man: „U kunt die vïjr piek van me le nen. Rï zal u mijn naam en adres geven en dan kunt u het j per porst naar me toesturen." Daar Ling de man met een blij gezlcnt mee akkoord. Hij wil de n/og dat ik van de zieken- ^fontdsverwijskaart zijn naam er/,, adres zou opschrijven, maar ik weigerde dit „Ik ge loof u wel," zei ik. Wel, het zal mij benieuwen of ik de vijf gulden terug krijg- Niet voor het geld. Maar gewoon om te zien of er nog eerlijke mensen zijn. En ik vind dat we daar zeker in het begin van een nieuw jaar in moeten blijven geloven! Het "dierenasiel" aan de "JBT Rotterdamse Abraham -|§ van Stolkweg heeft een W naamsverandering ondergaan. In navolging van opvang cen tra voor vrouwen, alcoholis ten, kinderen etc. Hu heet het namelijk "Dieren Opvang Centrum". VLAARDINGEN - Aad Zou tendijk geeft morgen zijn eerste lunchconcert in het nieuwe jaar op het orgel van de Grote Kerk. Op het programma staan: Der Tag, der 1st zo freudenreich en Wir glauben all' an einen Gott, Vater van J. S. Bach en Concerto in C del Sigr. Megck van Johann G. Walther. Het concert dat van 12.45 tot 13.15 uur duurt, wordt besloten met een improvisatie. 3N t VLAARDINGEN - De grond die gebruikt wordt bij de ophoging van de straten in de Lage Weide is niet gif- tig. Dat blijkt uit een onderzoek van het Bedrijfslaboratorium voor grond- en gewasonderzoek Oosterbeek In opdracht van Ontmoetingscentrum West Alhoewel de grond afkomstig is uit de Broekpolder blijkt uit het onderzoek dat de hoeveelhe den lood, cadmium, nikkel, ko per, zink, chroom en kwik ruim schoots onder de zogenaamde tolerantiegrens, gehanteerd door het Instituut voor de Land bouw, liggen. Het Ontmoetingscentrum heeft voor de leden van de m- spraakwerkgroep Lage Weide behalve de cijfers van het grondonderzoek en de toleran tiegrens ook de normale hoe veelheden in rivierklei en de cijfers grondonderzoek' Broek polder 1977 in een tabel op een rijtje gezet. „Als je alle cijfers vergelijkt dan blijkt dat we ons niet ongerust hoeven te maken aldus Jan Robberegt van het -i Ontmoetingscentrum. -h ■Mé HOOI Witte Opge' IJan.

Het Vrije volk | 1980 | | pagina 2