Panden Korte Haven worden gesloopt ET VEEL PLANNEN JAREN '80 IN Overheid moet onsumptie eïnvloeden' Metro-tunnel Gezoem... 2000? Wegenbelasting... Voor f 39.000 gereed schappen weg Vijfentwintig automobilisten aangehouden schledam vdA: PRATEN OVER ECONOMIE mmm SU -x SI {jgig DONDERDAG 10 JANUARI 1980/HET VRIJE VOLK/PAGINA J De panden aan de Korte Haven zijn zodanig verwoest door de brand van dinsdagnacht dat ze gesloopt zullen worden. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Schiedammers Werkloos maar toch ctief (SWA) heeft voorlopig 10.000 gulden beschik- aar gesteld voor activiteiten voor werkloze buiten - ndse werknemers. Zeker 14 procent van alle bij het beidsbureaü ingeschreven werkzoekenden is buiten- nder en voor hen wordt nog maar bitter weinig geor- aniseerd. Jongerenwerk iet revolutionair Stan Poppe in discussie met Schiedammers over wel of geen crisis. Tweede discussie illlÉ Utlipilljllêp In West voeren bewoners een actie voor goed ge bruik van het woonerf. De Jan Steenstraat is sinds kortzo'n woonerf. Schrik Volker Ritters exposeert in het Stedelijk grafieken en etsen van het Hollandse landschap. Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM - De panden v aan de Korte Haven waar in de nacht van dinsdag op woensdag brand uitbrak zul len worden, gesloopt Dat zegt een woordvoerder van make laarsbureau Ris, de eigenaar van de panden. Dat zal voor de omwonenden een hele op luchting zijn want bij herha ling maakt de jeugd van de gelegenheid gebruik om in de panden te spelen. Har Wiegman, die naast de voormalige fabriek van Dralle woont en als een van de eerste de brand ontdekte, zegt: „Er zitten bijna geen tussenmuren meer in. De jeugd heeft vrij spel. Dat kan ik best begrij pen want het is een ideaal speeloord. 35e bouwen er hut ten in, maar ze stoken er ook een vuurtje. Een gevaarlijke toestand waar al eerder aan merkingen op zijn gemaakt" Dat begreep blijkbaar ook de brandweer want er werd zodra de brandmelding bin nenkwam groot alarm gege ven. Dat gebeurde in de eerste plaats omdat het eï erger uit zag dan het was en ook omdat het een dichtbebouwde wijk is met oude tot zeer oude pan den in de buurt Deze konden gelukkig behouden blijven en viel alleen het autoreparatie bedrijf Van der Heide ten of fer aan het vuur. Cees Kroone, voorzitter van de invalidensportvereniging De Oooelvaars, die ook hun onderkomen aan de Korte Haven hebben vond het ook niet vreemd dat de zaak in de fik ging. „Ach. in de zomer maanden hebben we zo dik wijls aan de bel gehangen om dat de jeugd bezig was. Het moest een keer fout gaan. Ge lukkig is het vuur onder cont role gehouden, maar als het flink doorzet weet ik het nog niet Het is allemaal hout en kurkdoorg," Wanneer de slopers aan het werk zullen gaan en wat er dan op die vrijgekomen plaats gebouwd zal worden kon ma kelaarsbureau Ris nog niet zeggen. SCHIEDAM - Bij een inbraak in een directiekeet en een op slagcontainer van Nevanco Wo ningbouw in Woudhoek Noord is gisteren voor maar- liefst 39.000 gulden aan gereedschap pen buitgemaakt. Nevanco is bezig met de bouw van enkele honderden woningen. De heer G. V. D. deed aangifte van de in braak. Van een onzer verslaggeefsters SCHIEDAM Bij een snel heidscontrole op de Horvathweg en de Hargalaan heeft de politie weer veel 'snelheidsduivels' ge grepen. In totaal reden vijfen twintig automobilisten met een hogere snelheid dan 50 kilome ter per uur. Eén van hen had een vaart van 98 kilometer per uur. Tegen alle vijfentwintig is proces-verbaal opgemaakt. SWA begint cursussen voor buitenlanders Hans Verlinde, secretaris en "rdinator van S WA, wil de ac- 'viteiten opzetten in samen- rking met de Turkse en Ma- kkaanse Vereniging, de Stich- _ng Hulp aan Buitenlandse erknemers en het Gewestelijk èidsbureau. Hij denkt aan t cursus Nederlands, een cur- sodale wetgeving en aan een uitenlandse begeleiding bij be- aande activiteiten van het roject voor Mensen Zonder "erk, De Trechter. SWA gaat de jaren tachtig in met vele plannen, volgens Hans Verlinde. De activiteiten die door de inspanning van SWA tot nu toe zijn opgezet, zoals cur sussen bij de Schiedamse Ge meenschap, het Instituut voor Huishoudelijke Voorlichting en De Trechter, werden vorig jaar nog niet erg goed bezocht Het jaarverslag kon nog niet conclu deren, dat er van een succes sprake was. In de laatsfe maanden van het vorige jaar viel er volgens Ver linde echter een behoorlijke stijging van de deelname aan de activiteiten te bespeuren. „Vooral WAO-ers en AWW-ers hebben zich aangemeld. Ook de interesse voor de informatie winkel aan de Broersvest en voor De Trechter neemt toe", al dus Verlinde. Oorzaak van het geringe be zoek was vooral de drempel vrees bij de werklozen. Velen durven er niet voor uit te komen dat zij werkloos zijn. SWA gaat de activiteiten in het komende jaar behoorlijk uitbreiden en een van de plan nen is om die drempelvrees te overwinnen. Veel werklozen be zoeken regelmatig de verschil lende dienstencentra. Daarom zal een deel van de cursussen in die dienstencentra worden ge geven. In de 4 Molens moet dat in februari al van start gaan. De informatiewinkel van de Broersvest zal ook aanwezig zijn. Een ander plan van de SWA is de opzet van werkloosheidspro jecten voor jongeren naaf aan leiding van het plan van het FNV-jongerencontact. Verlinde denkt in Schiedam aan de opzet van een drukkerij, waar bij voorbeeld het club- en buurt huiswerk en de bewonersver- enigingen hun drukwerk tegen een lage kostprijs kunnen laten verzorgen. Op het ogenblik ge beurt dat veelal nog door wille keurige leden op eèn slecht stencilmachientje in een achter kamertje. Een ander idee van Verlinde is om de jonge werklo zen in te schakelen bij het op knappen van club- en buurthui zen.. Verlinde: „Neem bijvoor beeld het te bouwen open jonge rencentrum. Dat kunnen ze dan zelf helpen inrichten, zonder een aannemer de wind uit de zeilen te nemen. Er valt ook te denken aan een onderhoudsploeg. De jongeren krijgen salaris en te gelijkertijd doen ze kennis op." Minister Albeda heeft voor de plannen van het FNV-jongeren- contact een bedrag van 814 mil joen gulden beschikbaar ge steld. Wethouder Posthoorn zal proberen om voor Schiedam een greep in die pot te doen. Bij SWA leven verder plan nen om een ambachtelijke werkplaats in het leven te roe pen, maar Verlinde wil eerst be kijken of daar wel voldoende interesse voor is. „We kunnen een fietsenmakerij beginnen en meubelen repareren. Het pro bleem is echter dat wij daarvoor een nieuwe ruimte en een soort winkeltje nodig hebben, want de ontmoetingsruimte in de Overschiesestraat is bijna over bezet" Van een onzer verslaggeefsters SCHIEDAM „We proberen sr PvdA-leden bij het ver- iezingsprogramma te betrek en omdat beslissingen door zo- reel mogelijk mensen genomen oeten worden. Ik ben echt be- ieuwd hoe de nieuwe manier an discussiëren door de basis it zal werken. Er wordt veel sproken maar wat besproken ordt, gaat aan velen voorbij eestal." Tweede kamerlid Stan oppe was gisteren op bezoek ij de PvdA-leden in Schiedam. Na Poppe's inleiding op de no- economie voerden ongeveer' "ijfentwintig Schiedamse dA'ers een discussie over een tal punten die het Partijbe- tuur heeft opgesteld. De bedoe- ing is dat door PvdA-leden veral in den lande over vier nderwerpen wordt gediscus- 'eerd: vrede en veiligheid, mancipatie, maatschappelijke trategie en economie. Gisteren as het laatstgenoemde onder werp aan de orde. Een verslag an de discussie zal aan het Far- 'jbestuur gezonden worden. Al- verslagen tezamen zullen uit- indelijk gedeeltelijk het ge- 'cht gaan bepalen van het dA-verkiezingsprogramma. Na een uur discussiëren over e vraag of de overheid de con- mptie moet beïnvloeden, wa de PvdA-ers het erover eens at het antwoord op deze vraag a moest zijn. Sommigen vonden it punt niet zo revolutionair en erkten op dat de regering de nsumptie al probeert te bein- loeden door energiebesparing propageren en door de belas- ng te verhogen op alcohol en igaretten. De meesten waren hter van mening dat de bein- loeding vafti het consumptieve èdrag best verder mag gaan. uurd van der Veer merkte op: Ik vind dat het consumeren an. onderwijs best nog meer orderd mag worden." •De* moeilijkheden bij de dis- tissie kwamen pas los toen de ien aan moesten geven welke atregelen om de consumptie beinvloeden genomen dienen worden. De vrouwelijke dA-leden vonden dat de verheid bij de herverdeling an arbeid er voor moet zorgen t daaruit ook de consequenties trekken voor het consumptie- leid. „Ook de huishoudelijke arbeid moet betrokken worden bij het opstellen van het con- sumptiebeleid," vinden zij. Ook- het punt dat er meer informatie moet komen voor de consument vond veel aanhang bij de dis- eussiërenden. Hoe verschillend de visies kunnen zijn binnen één jaar partij bleek uit de discussie over de vraag welke maatregelen er genomen moeten worden om uit de huidige crisis te komen. Ve len waren het niet eens met het uitgangspunt dat er een crisis zou zijn en dat deze niet op te iossen zou zijn zonder impopu laire maatregelen te treffen. De beste maatregel om de eventuele crisis te bestrijden vond men het bezuinigen op de ministeries en iedereen, ook mensen met of be neden het modale inkomen op de minlijn te zetten. Maar wel zodanig dat mensen met de ho gere inkomens naar verhouding meer in zouden moeten leveren. Meer dan de helft ontkende ech ter dat er een crisis zou bestaan j en dat men een minlijn ter be- strijding daarvan zou moeten instellen. Iedereen was het er wel over eens dat de collectieve voorzieningen waaronder ook de sociale uitkeringen zoveel mogelijk beschermd moesten worden. Woensdag 30 januari wordt een tweede discussie gehouden. Bram Stemerdink zal dan het onderwerp "Vrede en veiligheid' inleiden. Iedereen is welkom in Zaai Irene om 20.00 uur. Van een onzer verslaggeefsters SCHIEDAM - "Veel bewo ners zijn niet op de hoogte van de regels, die gelden voor een woonerf", vindt de bewoners- vereniging Schiedam-West. Daarom organiseert zij op 12 ja nuari een aktie 'Veilig Woonerf'. Ook het Veilig Verkeer Neder land werkt eraan mee. De Rembrandtlaari, de Burge- meester Knappertiaari en de Vlaardingerdijk begrenzen het gebied waarin de actie zal plaatsvinden. "Omdat er in een goed functionerend woonerf toch wel muziek zit" heeft de V ys bewonersvereniging de bekende dixie-band 'Dirty Dozen' uitge nodigd om de actie muzikaal bij te staan. Voorafgegaan door een geluidswagen trekt om 10.30 uur vanaf slijterij De Romijn een stoet door het gebied dat pas woonerf geworden is. Een aan tal werkgroepleden van de be wonersvereniging Schiedam- west zullen huis-aan-huis in formatieboekjes uitdelen en een informatiefolder aanbieden van Veilig Verkeer Nederland. Kin deren zuilen stickers uitdelen, die beschikbaar zijn gesteld door Veilig Verkeer Nederland en speciaal voor de actie 'Veilig Woonerf' zijn ontworpen. Ook het verkeer dat het woonerf binnenkomt krijgt in formatiefolders en stickers aan geboden. Vele medewerkers lo pen met sandwich-borden door de straten om de aandacht te vestigen op het gebeuren. In de wijk zijn raamaffiches en wens kaarten uitgezet en voor scholen zijn kleine informatie-stands beschikbaar. Ten behoeve van een lesuur over woonerven kun nen scholen ook speciale folders krijgen over het gebruik/regels van een woonerf. -Ar Dinsdag. Metrosta tion Zuid plein. Uit de rich ting Hoogvliet komt de metro binnen. De RET- trein stopt, de deu ren gaan open. Tientallen mensen, wippen snel naar buiten. Zo ook een klein blond jochie van een jaar of vijf. Hij straalt van pret Zijn ma zit nog in de metro want Zuidplein is niet de juiste halte. Zoonlief trekt zich daar niets van aan. .Want hij heeft een nieuw spelletje ontdekt, zonder medeweten van ma. Vlug uitstappen bij een metrosta tion. En dan weer snel naar binnen. Wat een spanning geeft dat? En na tuurlijk die mooie zoevende metro deuren. Open en dicht liet is net alsof je met een ruimteschip op de maan bent geland. „Willen de ruimte- reizigers hier snel uitstappen. Dan gaan we weer ver der naar Jupiter." Zo ongeveer denkt de hummel In zijn fantasie. Of mis schien is hij wei de eerste ruimteeon- ducteur die moet kijken of alle rei zigers op tijd het „schip" hebben verlaten. Dan snel een sein aan de be stuurder en zoet daar gaan we weer. Op weg naar de volgende pla neet. Maar wat is dat? Voordat hij de kans krijgt in te stappen sluiten de metrodeuren. In een flits. En daar staat onze kleine reiziger. Alleen op een vreemde pla neet. Moeder ziet ineens tot haar grote schrik haar lieve ling op dat koude veriatien perron staan. Ze schiet overeind en pro beert tevergeefs van binnenuit de deuren te openen. De metro zet zich in beweging. Het •jochie ziet ma langzaam Zuid plein uitrijden. Nu zet hij een enorme keel op en begint te huilen. Alleen achtergela ten in een geheel vreemde wereld. Omstanders snel len toe en probe ren hardlopend de rijdende metro nog in te halen. Ze ma ken wilde gebaren: ..Stop de metro- Stoppen!" Een wonder ge schiedt. De RET- trein kont met een knarsend geluid tot stilstand. En rijdt langzaam te rug™ De deuren gaan opnieuw open en de kiene ruimte- reiziger wordt nog steeds huilend in de veilige armen van moeder geslo ten. In de controleka mer legt een RET- ermet een tevre den gebaar de tele foon neer. Een stukje menselijk heid op een koud metrostation™ „Ik en mijn man wor- den er knettergek van. Al anderhalf jaar is er in onze woning een vreemd zoemend geluid. De laatste tijd wordt het steeds erger. Ik krijg er bonje door met m'n man. Over 14 dagen pas komen mensen van de Hinderwet langs. Maar zo lang kan ik niet meer wachten. Kunt u alstublieft iets voor ons doen, want de situatie is nu echt on houdbaar", aldus deze nood- De jaren 70 mogen dan voorbij rijn, maar SO nog lang niet Zelfs langs de weg - zoals hier bij Ommen ivord je er weer met je neus opgedrukt Nog 10 jaar en en we zitten op 90. Zal mij benieuwen wat ze er in 2000 opzetten. Of zou die roodom- rande cirkel bete kenen dat we niet verder mogen dan 80c Ik hoop van niet; kreet van mevrouw A Visch, Brielselaan 82a, Rotterdam, 010 - 860349. Is er iemand of enige ge meentelijke instantie die op zo'n kort mogelijke termijn het echtpaar Visch kunnen helpen? De grote vraag is: „Wat is de oorzaak van dat ellendig zoemende geluid?" Als u suggesties heeft, neem dan contact op met de familie Viseh. «jw Een tijdje terug belde mij een oud-politieman die zei dat de politie kaarten stuurt naar het bu reau Kentekenregistratie in Veendam. Dit gebeurt wan neer men op de een of andere manier een overtreding heeft begaan. De politieman schrijft dan het kentekennununer op de kaart, dit met het doel om achter de naam en adres van de eigenaar te komen. Maar, zo zei de oud-politie man, tegelijk wordt dan ge controleerd of men wel de we genbelasting heeft betaald. Daarnaast, zo Iaat mijn infor mant weten, stuurt de politie ook kaarten rechtstreeks naar het Centraal Bureau Motor rijtuigenbelasting in Apel doorn. In dit geval betreft het kentekens van auto's die lan ge tijd langs de weg staan. Met name komt dit voor met wagens van tweedehands autohandelaren! THEATER DE TEERSTOOF Deze week is in theater De Teerstoof nog geen voorstelling voor volwassenen. Volgende week treedt het vrouwenkaba- ret Natascha Emanuels op met "Medianeuroze*. Zij geeft twee voorstellingen op vrijdag 18 ja nuari en zaterdag 19 januari. BINGO De wijkvereniging Nieuwland houdt op dinsdag 15 januari een bingoavond. Deze vindt plaats in het dienstencentrum 'De 4 Molens' om 20.00 uur. Kinderen beneden 14 jaar hebben zonder geleide geen toegang. Vrijdagavond 11 januari orga niseert de Invalidensportver eniging De Ooievaars een bin goavond in de grote zaal van Chr. Sociale Belangen aan de Lange Haven. Aanvang: 20.00 uur. 0 MUZIEKKURSUS De Nederlandse Vereniging voor Huisvrouwen afdeling Schiedam houdt vrijdag 11 ja nuari in het gebouw van de Chr. Sociale Belangen een muziek- kursus. Aanvang: 14.00 uur. Op 15 januari wordt door de KWH in zaal Irene aan de Nieuwe Haven de film "Tropi sche regenwouden' vertoond. In de pauze is er gelegenheid in het winkeltje Panda-artikelen te kopen. De opbrengst komt ten goede aan het Wereld Natuur- fonds. Iedereen is welkom, ook niet-Ieden. VRIJ-ENTREE Zondag 13 januari is in het dienstencentrum 'De 4 Molens' een Vrij-entree. Cis van Man- sum treedt op met zijn Big Ball Wheevil Band. Mevrouw Feel- ders exposeert tot eind januari haar schilderijen. Zij is op latere leeftijd gaan schilderen. In de bibliotheek wordt een ruilbeurs gehouden. Schiedammers die bereid zijn een verzameling ten toon te stellen, kunnen contact opnemen met het dienstencen trum, tel. 705500. Iedereen is welkom tussen 14.00 en 16.00 uur. THE-DANSANT Op dinsdag 15 januari wordt in het dienstencentrum 'De 4 Molens' een thé-dansant gehou den. Het begint om 14.00 uur en kaarten a vijftig cent zijn ver krijgbaar in de bibliotheek van het dienstencentrum op maan dag-, woensdag- en vrijdagmid dag tussen 14.00 en 16.00 uur. MUZIEK EN ZANG Op woensdag 16 januari kun nen liefhebbers luisteren en meezingen met het NIVON Mu ziek- en Zanggroep uit Rotter dam. A. Slager leidt de zang. Te vens zullen er insignes uitge reikt worden vanwege het 25-jarig lidmaatschap. STEDELIJK MUSEUM In het Stedelijk zijn vijf ten toonstellingen te bezichtigen: Tekeningen en grafieken van het Hollandse landschap door Volker Ritters; vier Franse ke ramisten met allerlei aardewerk dat ook te koop is; oude Schie damse prenten, een tentoonstel ling in elkaar gezet door de His torische Vereniging; jeneveraf fiches in samenwerking met Schiedamse destillateurs; por tretten en architectuur van de Schiedammer Abraham Gips. Het museum is dagelijks ge- openbd van .10.00 tot 17.00 uur en op zondag van 12.30 tot 17.00 uur. Er zijn ook een aantal werk stukken te bezichtigen van de Chinese kunstenaar Zao Wou- Ki. 9 PPR De Politieke Partij Radicalen houdt op 14 januari een leden vergadering. Spreken zal de voorzitter Herman Verbeek over de nota 'De PPR in de ja ren '80' en de actuele politieke situatie. De bijeenkomst vindt plaats in 'De Lijndraaier' in Vlaardingen. Aanvang: 20.00 uur. NIEUWJAARSBAL De Stichting Lentefeest geeft zaterdag een nieuwjaarsbal. Het feest begint om 20.00 uur. Er kan gedanst worden op muziek van de Ado's. O CAFE QUIBUS Zondagavond 13 januari treedt in de Quibus de nieuwe Schiedamse formatie 'Universe' op. Jasper de Koster zorgt voor de zang en het gitaarwerk. Iedereen is welkom om van de swingende luistermuziek ge maakt door Universe te komen genieten vanaf 21.30 uur. KINDERVOORSTELLIN GEN In theater De Teerstoof treedt Thoraldo's poppentheater op met het programma 'Jokko lost een raadsel op'. Thoraldo is een goochelkunstenaar, buikspreker - V 'SjaV' L - mi» -v-;v en poppenspeler. Zaterdagmid- dag om 14.30 uur. De toegangs- prijs is drie gulden, In Passage Bio draait de Ne- - derlandse film Robinson Cru soe. Het is een avontuur van een Nederlandse jongen op een on- bewoond eiland. Aanvang op zaterdag-, zondag- en woens- dagmiddag: 14.00 uur. 0 FILMS 1 In Het Passagetheater draait - dagelijke om 14.00,19.00 en 21.15 uur behalve op zondagmiddag de film 'Planet of Dinosaurs' met in de hoofdrollen James Whitworth en Pamela Bopparo. 1 Alle leeftijden. In Passage Bio draait voor twaalf jaar en ouder de musica- ie film 'Quadrophenia' van The Who. Dagelijks, behalve de mid-. - dagen van de kindervoorstel ling, om 1400 en 20.00 uur. DOKTER, TANDARTS. - APOTHEEK In het weekend een dokter no dig? -el de "boodschappendienst tel. 206611. Apotheekhulp voor spoedrecepten264018. Weekenddienst heeft tandarts De Wilde, Prins Bemhardlaan„ 89, tel. 268702. Alleen tijdens het spreekuur op zaterdag en zon-,t, dag tussen 17.00 en 18.00 uur. EHBO WEEKENDDIENST Van vrijdag 18.00 uur tot maandag 7.30 uur heeft' het Ge meenteziekenhuis weekend- •dienst tel. 269126.

Het Vrije volk | 1980 | | pagina 1