Veel te grote schulden schaden behandeling 9 'Russen blijven voorlopig bij ons' Almelo in ernstige drinkwaterzorgen I REBUS 1980 Eerste staking tegen loonpauze voorbij TEGEN WENS VAN SPELERS Hij vers weg bij PSV Gevraagd: oudere inwoners Iran: Panama moet sjah uitleveren Zësling in Florence Leven met kinderen is stuk duurder HET VRIJE VOLK 1 'Graanstop Rusland goed voor Rotterdam' Wij een abonnee, u een unieke handdoek. MziMW LPG-rïota doet deur dicht9 Montreal weer in voor OS? Joodse jeugddag Treinstakingen inFrankrijk Vorst au Afghaanse leiden BEL 010-14.74.00 ■1**4 Wee, u vindt Me- rebus ditmaal niet op dit plekje. Omdat 't de Me en laatste rebus van Htk vrije Valk is, hekben we 'm voor u afgedrukt of een speciaal inzendfbrmulier dat at op pag.3# van deze krant aanheft. Q'aarop kant: u dan meteen <dt oplos- ünjjenvan alle voorgaande rebussen 20 maakt u opjn makkelijke manier kans op een van die fraaie qeldpraztn, maronder een VAtJ J 16B0~. A Inflatie in 1979 laag Zaterdag 12 januari 1980 34e jaargang no. 9980 (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Het Rotterdamse Tweede-Kamer lid voor dé Partij van' de Arbeid, Frans Moor, zal vol gende week donderdag zowel zijn lidmaatschap'van de PvdA als dat van de Tweede Kamer opzeggen. Frans Moor...laatste drup pel... 'Zeer begrensd' (Van een onzer verslaggevers) ALMELO - De inspectie voor de Volksgezondheid is ernstig bezorgd over de wijze waarop het Almelose Drinkwaterbedrijf optreedt tegen de chloorverontrei- niging in het waterwingebied. ABONNEE-SERVICE voor direkte bezorging ma. t/mvr.van 16.30- 19.00 uur zaterdag van 9.00 - 16.00 uur Een grote menigte demonstrerende Afghanen duwde net zo lang totdat de grote poort van de gevangenis te Pul-l-Charkhi open was. De Afghanen waren ontevre den nadat er gisteren 125 gevangenen waren vrijgelaten. Volgens de demonstranten zaten er nog meer politieke gevangenen achter slot en wie vrijlating was beloofd. Enkele gevangenen slaagden erin met behulp van de demonstranten uit de cellen te komen, waarna Russische en Afghaanse troepen de gevangenis weer hermetisch afsloten. Tijdens de bestorming vielen er twee doden. (Van onze sociaal- economische re dactïe) UTRECHT - Banken en financieringsinstellin gen vormen een bedrei ging voor de kwaliteit van de medische zorg door tandartsen. Dat zegt de Amersfoortse tandarts GJ. Sollewijn Gelpke, woordvoerder van de tandartsenorganisatie. Sollewijn stelt dat ban ken de tandartsen a! tij dens hun studie voorhou den dat zij straks de enor me schulden van een praktijk, woonhuis en auto's gemakkelijk kun nen dragen, omdat hun inkomsten immers fabel achtig zullen zijn en alle kosten aftrekbaar van de belasting. Sjksesf 0 Zie voor meningen van bondsvoorzitters pag. 17. 9 Zie ook pagina 9 tfc. Van onze verslaggever DICK VAN DEN POLDER EINDHOVEN - PSV en Kees Rijvers gaan aan het einde van dit seizoen uit eikaar. Voorzitter Groeneveid heeft de 53-jarige oefenmeester gisteren meegedeeld dat PSV de overeenkomst per 1 juli 1980 wenst te ver breken. Zie verder pagina 13. 7" .rdV*3* Adres Plaats:. Ij Naam: ji Adres: Postcode: .Plaats:. Kleun o rood O bruin o blauw o groen (s.v.p. de gewenste kleur aankruisen). H Stuurt u de bon, volledig ingevuld, in een open envelop zonder posUegei aan: Het Vrije Volk, Antwoordnummer 1579, Ij 3000 VB Rotterdam. <<n* *-vc*"v- h> HOOFDREDACTEUR HERMAN WIGBOLD Witte de Withstraat 25.3012 BL Rotterdam, tel. 010 - 14.74.00 Opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) tel. 010 - 11.92.00 f^v £1"^'»v *-'?■! S»v('t" fï>. i jW.- f. uit V IA èn Moor is het volstrekt oneens met de conclusie van de LPG- nota van het gewest Zuid-Hol land van de PvdA, waarin wordt aanbevolen het vloeibare petroleumgas.in het Europoort- gebied aan te voeren. "Deze nota is de druppel die de emmer doet overlopen," ai- dus Frans Moor gisteravond. "Ik heb mijn besluit genomen op grond van een aantal passages in de.nota,_die. ik nu niet naar buiten kan" brengen, omdat de nota niet voor donderdag wordt gepubliceerd." Moor. die eerder raadslid in Rotterdam was en in die periode nogal eens tegen de lijn van de partij in ging, trekt de conse quentie uit het opzeggen van het partij-lidmaatschap door ook de Tweede Kamer te verlaten. Als dit de druppel is die de emmer deed overlopen, zijn er nog andere druppels. Welke? Moor: "Je kunt zoveel noe men. Maar laat ik maar bij de laatste raadsvergadering begin nen. Het college heeft iedereen die tijdens de staking van de, sleepbootbemanningen schepen aan de wal heeft gebracht 800 in het vooruitzicht gesteld. Het komt mij voor dat de PvdA hier nooit een beloning voor mag ge ven. En neem de kwestie rond het Eroscentrum. De Bewoners Or ganisatie Feijenoord heeft kort geleden duidelijk aangetoond dat de PvdA anderhalf jaar ge leden informatie en juridische adviezen heeft achtergehouden. Ook aan het gewest Nu de LPG-nota. Dat doet de deur dicht." OTTAWA - De Canadese premier Joe Clark gaat het ini tiatief nemen om de Olympische Spelen van Moskou naar elders te verplaatsen. Clark zei giste ren dat hij met burgemeester Jean Drapeau van Montreal had gesproken over de mogelijkheid de Olympische Spelen daar te houden, evenals in 1976. AMSTERDAM - Op zondag 20 januari zal in Amsterdam een landelijke joodse jeugddag wor den gehouden. Voor joodse jon geren van 8 tot en met 16 jaar. De laatse Jom Hanoar (jeugd dag) werd in juni 1954 gehouden. Toen namen er 800 kinderen aan deel, nu worden er 250 verwacht. TEHERAN - Iran heeft Pana ma een arrestatiebevel gestuurd voor de afgezette sjah om zo een uitleveringsprocedure tegen de ex-sjah op gang te brengen. ..Eerder had het Amerikaanse televisiestation ABC bekend ge maakt dat de ex-sjah Panama wil verlaten en dats,hij wil dat de Verenigde Staten hem helpen een ander gastland te vinden. FLORENCE - In een zieken hui^ in Florence is gisteren een zesling geboren, vier jongens en twee mesjes. De baby's wegen twee tot vier pond en zijn ge zond. Volgens de artsen hebben ze goede overlevingskansen. De zwangerschap van de moe der'duurde acht en een halve maand. Volgens de artsen was dit een ongebruikelijk lange pe riode voor een dergelijke meer voudige bevalling. Vijf- of ze- slingen worden als regel gebo ren na een zwangerschap van zeven maanden. PARIJS - Vakbonden in Frankrijk hebben de treinbe stuurders opgeroepen vanavond het werk neer te leggen. De sta king duurt tot maandagavond, maar wordt telkens met 24 uur verlengd. Droog weer met wolkenvel den afgewisseld door opklarin gen. in de ochtend matige vorst. In de middag lichte vorst met temperaturen van'min 8 oplo pend tot ongeveer min 2 graden. Matige Noordoostenwind. ionmaan - op onder op onder 13 Jan. 0842 16.51 03.46 13.38 H jan. «142 16.52 04S3 14.13 Banken nemen tandarts in de tang NEW YORK/KABOEL - In een resolutie die vanavond in stemming komt hebben zeven tien ongebonden landen de Al gemene Vergadering van de Verenigde Naties gisteren ge vraagd de terugtrekking van „de buitênlendse troepen" uit Afghanistan te eisen, verwacht wordt det de resolutie de vereis te tweederde meerderheid ruimschootw zal halen. Banrak Karmal, de nieuwe Afghaanse leider, heeft gisteren op zijn eerste persconferentie voor buitenlandse journalisten in Kaboel gezegd dat de Russi sche interventiemacht in zijn land blijft totdat „het Ameri kaanse imperialisme ophoudt en de VS hun agressieve beleid hebben laten varen". Karmal weigerde in te gaan op berichten dat er al meer dan 100.000 Russische militairen in Afghanistan zijn. Hij sprak slechts van een "zeer begrensd Russisch contingent". De Sowjet-Unie heeft de rege ring van India de verzekering gegeven dat zij haar troepen uit Afghanistan zal terugtrekken zodra de regering in Kaboel daarom'vraagt.V" Een Indiase regeringswoord voerder heeft verklaard dat In dia geen enkele reden' heeft om aan dit woord van een bevriend land te twijfelen'. De britse ambassadeur in Afghanistan, Norman Hillier- Fry. is naar Londen teruggeroe pen voor „nader beraad". DEN HAAG - Gezin nen met jonge kinderen onder de zes jaar geven een kwart méér uit dan kinderloze echtparen. Voor ouders van oudere kinderen, tussen de 12 en 17 jaar, is het leven meer dan 40 percent duurder. Dat blijkt uit een on derzoek dat het CBS heeft verricht op verzoek van de Nederlandse Ge zinsraad. Het CBS verge leek de uitgaven van ge zinnen met twee kinde ren met die van echtpa ren zonder kinderen. De extra uitgaven die mensen met kinderen moeten doen, worden maar voor een deel ge compenseerd door de kinderbijslag. Gezinnen met kleine kinderen in de laagste inkomensgroepen komen er zo'n 40 percent op te kort In de hoogste inkomensgroepen en voor oudere kinderen vangt de kinderbijslag nog maar 20 percent van de uitgaven voor de kin deren op. Het waterleidingbedrijf heeft volgens de inspectie een met chloorverbindingen besmette bron weer in gebruik genomen zonder te zorgen voor afdoende zuivering. Zo kon het gebeuren dat tetra- en trichlooretheen in het schone water terecht kwa men. Weliswaar, is die bron nu bui ten werking, maar door de aan wezigheid van de vervuiling van het grondwater lopen ande re bronnen in het waterwinge bied nog steeds gevaar. Almelo is daarom zeer dringend ver zocht voor een goed zuiverings systeem te zorgen - Voor informatie over adreswij ziging, betaling, vakantieadres kunt u bellen van 8 00 tot 16 30 uur op maandag tot en met vrijdag. t. Op deze manier slagen de banken en financieringsinstel lingen er in jonge tandartsen schulden van acht ton tot één miljoen op te dringen. Om die enorme schulden af te kunnen betalen, is voor tandartsen de verleiding groot om zoveel mo gelijk handelingen in zo weinig mogelijk tijd te doen, aldus Sol lewijn. "Dat betekent voor de tand arts gewetensconflicten, verlies aan gezondheid en aan arbeids vreugde. Voor de gemeenschap variëren de gevolgen van een kwalitatief onvoldoende tand heelkundige zorg tot de kans op grote of kleine fraudes." Solle wijn Gelpke heeft niet de in druk dat de financieringsinstel lingen zich over die gevolgen van hun handelen veel zorgen maken. De banken en instellingen zijn volgens Sollewijn graag bereid om voor de tandarts-student na het behalen van het-doctoraal examen een flinke auto te beta len; Ze organiseren in de uni versiteitssteden ook. elk jaar orientatie-avonden, waarop iedere student met open armen wordt ontvangen. De maatschappijen, wekken bij de studenten ook niet de in druk dat. het verstandig is om zuinig te zijn. "Waarom zou u alleen voor de fiscus werken", is bij voorbeeld een aansporing om zoveel mogelijk aftrekbare pos ten te kweken. Rente en aflossingen betalen hoéft geen probleem te zijn, "want een beetje handige tand arts maakt toch wel zeven vul lingen of twee kronen per uur," aldus de voorlichtingsfolders van de banken. De tandarts staat extra onder de verleiding om snel te werken, omdat de doorsneepatiënt zo snel mogelijk weer buiten wil staan, aldus Sollewijn Gelpke. 333K5SÏS2ESSS8S5H it, (Van onze sociaal-economische redactie) AMSTERDAM - De eerste actie tegen de door de regering opgelegde loonpauze is al gevoerd, en wel docT •..■icc veer 500 personeelslede - ai Ford Nederland in Amsteiaam. Het hele produktiepersoneel en een deel van het administratie ve personeel legde voor een half uur het werk neer. De Bedrijfsledengroep van de Industriebond FNV bij Ford sloot zich bi) de actie aan. De werkonderbreking was bedoeld als protest tegen het aantasten van de koopkracht ook voor de beneden-modalen en tegen het misschien niet doorgaan van de prijscompensatie in juni. Secretaris Roel Dik van de Voedingsbonden sluit nieuwe acties in de bedrijfstakken zui vel en vlees niet uit, als de pas gesloten akkoorden ook onder de loonpauze blijken te vallen. Roel Dik heeft over die vraag maandag nog spoedoverleg met minister Albeda. In alle be drijfstakken is nu grote ondui delijkheid over de vraag wat de loonpauze nu precies verbiedt De 800 ploegenwerkers van de CCF in Leeuwarden gaan er van uit dat de loonsverhoging van 1,8 tot 2,8 procent die ze gisteren toegezegd kregen, er niet onder zal vallen. De meeste voorzitters van de verschillende FNV-bonden wij zen de loonpauze af en vinden dat toch gewoon dóór onderhan deld moet worden met de werk gevers, ondanks de loonpauze, al is het maar over de niet-f inanci- ele punten van de CAO's. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM - De Sovjet-Unie zal geen pijn hebben van de Ameri kaanse graanblokkade, die Washington heeft aangekondigd als straf voor de Russische inval in Afghanistan. Deze me ning verkondigt een Rot terdamse graandeskun- dige in een inter/iew met Het Vrije Volk. Hij veronderstelt ver der dat de Rotterdamse haven wél zal varen bij het graan-embargo om dat Europese handelaren zullen proberen dit te ontduiken. „Voor deze., mensen zou de Rotter damse haven nét sets in- teressanter kunnen zijn dan de havens van Ant werpen of Hamburg, óm dat Rotterdam zoveel, massagoed heeft en zo veel bewegelijker is". Uit Brussel wordt ge meld dat de EEG de graanleveranties aan de Sowjet-Unie op het hui- dige peil zal voortzetten. De export van granen naar Rusland is zo gering van omvang dat een 'em bargo niet nodig is. De Gemeenschap .„.heeft Amerika verzekerd dat zij haar graanleveranties"" niet zal opvoeren óm daarmee de Sovjet Unie te compenseren voor de stopzetting van de Ame rikaanse graanexport DEN HAAG - Het geld is in Nederland vorig jaar „slechts" ruim vier procent minder waard geworden. Daarmee steekt Ne derland gunstig af bij de omrin gende landen. De prijsstijging heeft in de cember maar 0.2 procent bedra gen. soortgelijk beleid zal gaan voe ren als Feyenoord. Kees Rijvers, die aan zijn achtste jaar bij PSV bezig is, Het contact van Rijvers looj tot 1 juli 1982, maar de verbinte nis bevat een clausule, waarin is bepaald dat beide partijen het recht hebben om het contract aan het einde van elk seizoen op te zeggen. Mede omdat de directeur van het gewestelijk arbeidsbureau nog toestemming moet geven voor het verbreken van de ar beidsovereenkomst heeft de Vereniging van Oefenmeesters (WON) het bestuur van PSV gevraagd om de beweegredenen van het besluit op papier te zet ten. Over die beweegredenen wil de de leiding van de Eindhoven- se club gisteren geen medede lingen doen, maar de indruk be staat dat PSV na enkele succes- jaren en de daarop gevolgde te rugslag het komende seizoen met een schone lei wil beginnen. In de spelersgroep bestaat, de vrees dat PSV enkele dure krachten zal verkopen en een wenste gisteravond mede op advies van de WON - geen commentaar te geven. "Ik heb geen enkele behoefte om iets te zeggen", aldus de duidelijk aan geslagen coach, die in het recen te verleden enkele malen de kans voorbij heeft laten gaan om bij een Franse club in dienst te treden. (Van een onzer verslaggevers) PURMEREND - De gemeente Purmerend zit dringend verle gen om oudere mensen. Dat is nodig voor een evenwichtiger bevolking. Van de 35,000 inwo ners is zeven procent ouder dan 65 jaar. Het landelijk percentage ligt op elf. Alstublieft Voor u. Van Het Vrije Volk. 'n Mooie, lekker rulle en bovendien zeer exklusieve badhanddoek. Met de 100-jarige Rotter damse Willemsbrug erop afgebeeld Zomaar. Tenminste, als u ons 'n nieuwe abonnee bezorgt Kom, u weet vèstwel iemand. Misschien Stuur Het Vrije Volk naar: Naam: bent u zelf nog geen abonnee. Laat u toch zeker gewoon iemand anders (die dat wèl is) uw naam opgeven? Da's geen punt Oh ja: de handdoek kunt u bestellen in de kleu ren rood bruin, blauw of groen. Het formaat is 50 bn 100 cm. En de kwaliteit die ^uitstékend! BMP 1 S Soort abonnement: o kwartaal ojaar H Bovendien ontvangt hij/zij Het Vrije Volk eerst nog 2 weken - a gratis. Als beloning stuurt u die mooie, exklusieve handdoek J8 toeaan:

Het Vrije volk | 1980 | | pagina 1