vreest Rassen Natalie hield ing-team op Rechters in contact met Rode Loonpauze zal streng worden ehandhaafd Porno- handel niet vrij MASK. SOVJET VETO IRAN mm. Stakingen Hof 11 Vei* Wilt u nog methadon? Superboete Mevrouw Hof naar Kamer? Wij een abonnee, u een unieke handdoek. i Él tr* y V ■"Stz/Um.- IJzel V. y' INFORMATIE OVER BEZORGING: 1 Maandag 14 januari 1980 34e jaargang no. 9981 Onze regering blijkt zelfs met eeii boycot van de Olympi sche Spelen te kunnen knoeien. Eerst zegt minister-president Van Agt dat de regering, uit protest tegen de Russische inval in Afghanistan, de subsidie aan een uitzending van Nederlandse sportlieden zal intrekken. Een eenvoudig telefoontje had hem kunnen leren dat de regering geen subsidie aan uitzending ver strekt en alleen bijdraagt in de kosten van het bureau van het Nederlands Olympisch Comité. Na dit loze gebaar deelt de minister-president vervol gens mee dat hij de beslissing over een boycot aan de sportwereld overlaat. Natuurlijk dienen de sportbonden te beslissen. Maar van een regering die door de intrekking van een niet-bestaande subsidie te kennen geeft tegen de Olympische Spelen te zijn, mag in ieder geval verwacht worden dat ze een beroep op de sportwereld doet om niet naar Moskou te gaan. Het is tekenend voor de stijl van regeren van het kabi net-Van Agt. Het neemt verantwoordelijkheid voor de plaatsing van kernwapens in Europa - terwille van de VVD en toch ook weer niet - terwille van het CDA. Het trekt een zogenaamde subsidie in terwille van de voorstanders van een boycot - en laat zich vervolgens niet verder uit om de tegenstanders niet tegen zich in het harnas te jagen. Geknoei met subsidies, geknoei met verantwoordelijk heden, geknoei met principes. Er is besloten naar Moskou te gaan ondanks het feit dat de mensenrechten in de Sowjet-Unie voortdurend worden geschonden. Er is op dit moment geen reden dit besluit met het oog op Afghanistan te veranderen. 3 1 s. SU - m mm fmmm. Éégglf m Goudzoeker Herb Robins heeft reden om breed te grijnzen want hoog in de Califor- nische bergen van de Sierra Madre vond hij twee zeer kleine goudklompjes in zijn spoelpan, maar wel ter waarde van 1600 gulden. Robins is trouwens niet ver van de beschaving vandaan. Met twee vrienden heeft hij, netzoals vroeger de oude goudzoe kers deden, 25 kilometer ten noorden van Los Angeles een claim uitgezet waarhij in de vrije weekeinden al aardig wat goud wist te vinden. Bel 010-14 74 00 Rie Hof-Brouwer: nog niet over nagedacht (Van onze versla ggevers) ROTTERDAM Van alle kanten krijgt premier Van Agt kritiek op zijn uitlatingen vorige week dat sport mensen weliswaar niet verboden kan worden naar de Olympische spelen in Moskou te gaan, maar dat de re gering wel onderzoekt of eventuele financiële steun moet worden ingetrokken. Vanaf donderdag a.s. in Amsterdam en Rotterdam Onsilaatsté hou-vast in een losgeslagen wereld. Als we geluk hebben, is hif in dé buurt. t&! Naam:i Kleur: O rood O bruin O blauw O groen (s.v.p. de gewenste kleur aankruisen). Stuurt u de bon, volledig ingevuld, in een open envelop zonder postzegel aan: Het Vrije Volk, Antwoordnummer 1579, J3000 VB Rotterdam. ~i •>'H- HOOFDREDACTEUR HERMAN WIGBOLD Witte de Withstraat 25,3012 BL Rotterdam, tel. 010 -14.74.00 Opgeven van TEPS (rubriekadvertenties) tel. 010 -11.52.00 (Van een onzer verslaggevers) TARV1SIO/ROTTERDAM - Ongeveer 10.000 van de 15.000 kippen die met twee vracht auto's vanuit Nederland naar Italië werdén vervoerd, zijn tij dens de rit doodgevroren. Die gruwelijke ontdekking' werd gedaan door douaniers in het Italiaanse .'grensplaatsje Tarvisio, aan de grens met Oos tenrijk. De vrachtwagens kwa men kort na elkaar Italië binnen en waren volgens de douane slechts met, één kleed tegen de vrieskou beschermd. In de Italiaans-Oostenrijkse Alpen heersen momenteel tem peraturen van min 16 graden'en lager. In één Nederlandse vrachtwagen waren vrijwel alle kippen doodgevroren. In de an dere was zo'n 30 procent van de dieren aan de bittere omstan digheden bezweken. De kippen zouden eigendom zijn van pluimveehandelaar A. van den Berg uit het Gelderse Wekerom. De Italiaanse douane stuurde de eerste vrachtwagen waarin vrijwel alle dieren waren omge komen— terug haar Oostenrijk. De Nederlandse chauffeur wei gerde echter uit angst voor ar restatie. De chauffeur is volgens de Italiaanse: autoriteiten in middels op. de terugweg naar Nederland. Zijn ^vrachtwagen, door anderen 'naar Oostenrijk teruggereden, werd door dé Oostenrijkse douane onmiddel lijk in beslag genomen. De tweede vrachtwagen mocht Italië wél binnen. Pluimveehandelaar Van den Berg uit Wekerom ontkende vanmorgen dat hij bij deze zaak betrokken is. Van den Berg: "Ik weet dat ik beschuldigd word, maar het klopt niet Ik heb ner gens iets mee te maken. Of ik zelf een onderzoek naar de be schuldigingen ga irtstellen? Nee hoor, waarom zou ik?" NOB- Wegransport in Rijswijk was vanmorgen nog niet van de kip- pen-kwestie op de hoogte. Deskundigen op het gebied van piuimveevervoer spreken van "een merkwaardige zaak." Eén van hen, pluimvee-selec teur Drost uit Wekerom, zegt dat kippen prima bestand zijn tegen lage temperaturen. Vertegenwoordigers van de Oostenrijkse en Italiaanse die renbescherming hebben intus sen fel geprotesteerd tegen de twee fataal verlopen Neder landse kippentransporten. Ze hebben de zaak al aanhangig gemaakt bij de Raad van Euro pa. waardeloos „v - S a m *5 -- - '2', mm (Van onze redactie buitenland) BELGRADO - Joegoslavië is bang voor de mogelijke gevolgen van de Russische militaire interventie in Afghanistan, uitgerekend op het ogenblik dat de 87-jarige president Tito een moeilijke opera tie heeft ondergaan. De ongerustheid van Belgrado wordt veroorzaakt door het feit ATHENE ri Griekenland krijgt deze week te maken met een lange reedsr stakingen, uit geroepen door vakbonden die loonsverhogingen eisen gezien de stijgende kosten van levens onderhoud. Veel bewolking mét nu en dan ijzel of regen eri mistbanken. Temperaturen oplopend tot om het vriespunt in Limburg en tot plus 3 graden in het noorden, i.Matige zuidwesten wind, via het noorden draaiend -naar noord oost 15 jan. zon «r op onder 08.41 1&54.V maan op onder 0550 1156 HAMAR - Het slotban- ket van de WK schaatsen voor dames in Hamar is gisteravond op een wat komische vertoning uitge lopen. De kersverse we reldkampioene, de Russin Natalia Petroeseva werd tijdens het banket voort durend achtervolgd door een sliert artsen, die haar voortdurend drankjes aanboden. Want Natalia (géén aitdw mimmtr) Vraag naar d, old. abonn«-»ervk» maandag l/m vrijdag lat 19.00 aar ulcdag lal 14.00 uar- Zie aak adrtutn ap de strippagina moest voor de dopingcont role plassen, en ze kon het niet Pas helemaal aan het slot van het slotbanket kwam de snelle Natalia breed lachend met het zo lang verwachte flesje uit het toilet Voor het do- pingteam was het toen al te laat om nog uit Hamar af te reizen. GRONINGEN - In de binnen stad van Groningen heeft de po litie dit weekeinde een Duits meisje en drie Italianen aange houden die methadon-tabletten te koop aanboden. Ze hadden er 800 bij zich. De 19-jarige Duitse is afkomstig uit Düsseldorf, twee van de drie Italianen, resp. 18, 21 en 26 jaar oud, wonen in Amsterdam. dat de Sovjwt-Unie voor het eerst heeft ingegrepen in een iand dat geen lid is van het Warschau-pakt Voor het eerst heeft de Sovjet-Unie ook afge zien van het gebruik van Cu baanse troepen om in te grijpen in een land van de Derde We reld. De-Russische interventie be tekent daarom voor Joegosiavië een gevaarlijk precedent Joego-. slavië vormt voor Rusland de kortste weg naar de Middel landse Zee, zoals Afghanistan dat is voor de weg naar de Per zische Golf, aldus regerings kringen in Belgrado. Het staatje Oman aan de Per zische Golf is zeer bezorgd over de dreiging die uitgaat van de Russische aanwezigheid in het buurland Zuid-Jemen. Dit heeft sultan Qaboes bin Said van Oman gezegd tegen de Britse minister van Buitenlandse Za ken Lord Carrington, die een rondreis maakt langs vier staten in het Midden-Oosten en Pakis tan, Volgens het Britse blad Sun day Telegraph heeft Oman aan Engeland om nieuw militair materieel gevraagd, plus de ga rantie dat de 600 Engelse officie ren die de kern vormen van het leger van Oman, niet worden te ruggehaald. MADRID De gouverneur van de stad Madrid heeft 366 taxichauffeurs beboet met 100.000 peseta's (meer dan 3000) elk wegens het houden van een niet-toegestane demonstratie verleden week. x&J 1 ROTTERDAM - Het Rotterdamse gemeente raadslid mevrouw R. Hof-Brouwer is de eerste kandidaat om Frans Moor ais Tweede Kamer-lid voor de PvdA op te vol gen. Maar of ze het zal doen weet ze nog niet. „Ik heb er nog niet over nage dacht," is haar reactie. Mevrouw Hof-Brouwer is actief in De Rooïe Vrouwen, vorig jaar pro beerde zij daar voorzitter van te worden. Dat mis lukte. In de Rotterdamse raad houdt zij zich onder andere met onderwijs be zig. Waarom Frans Moor als Kamerlid bedankte, kunt u lezen op pagina 9. „Een goedkoop en inconse quent gebaar," meent de voor zitter van het comité Olympi sche Spelen en Mensenrechten, PvdA-kamerlid Van Thijn. In consequent, omdat de politieke verantwoordelijkheid voor een eventuele boycot niet genomen wordt, maar wel gedacht wordt aan dichtdraaien van de subsi diekraan. Of je wilt boycotten en dan geef je geen geld, meent Van Thijn, of je boycot niet, maar dan moet je ook niet over het geld zeuren. Overigens kan de regering volgens voorzitter Idenburg van het Nederlands Olympisch Co mité helemaal geen geld terug trekken. Financiering van uit zending van sportmensen en voorbereiding op de OS gebeurt met geld van de stichting Sport- totalisator. „Dat is geld van de sport, al denken bepaalde politi ci daar anders over," aldus Idenburg. Inmiddels komen uit de Ver enigde Staten berichten dat pre sident Carter de Spelen in Mos kou helemaal zou willen tegen houden als de Sovjet Unie zich niet terugtrekt uit Afghanistan. In het Witte Huis worden die berichten bevestigd noch ont kend. Eerder heeft Carter ver klaard dat hij overwoog om de VS niet te laten deelnemen. Een Amerikaans tv-station heeft dit weekeinde een enquête gehouden onder zesduizend Amerikanen over het hele land verspreid. Negenzestig procent' bleek vóór een boycot van de OS. „Nu Amerika geen graan meer naar de Sovjet Unie ver scheept, moeten we ook niet miljoenen Amerikaanse dollars aan de Olympische Spelen in dat land uitgeven," was het voornaamste argument Tijdens een Rusland-mani festatie van Amnesty Interna tional in Enschede zaterdag ver telde de Russische dissident Kronid Loebarski dat veel ste den in de Sovjet Unie worden "schoongemaakt" vopr de bezoe ker aan de Spelen, waarbij niet alleen naar prostituées en spe culanten wordt gekeken, maar vooral ook naar dissidenten. ROME - In Italië is opschudding ont staan over de be schuldiging van de christendemocrati- - sche senator Claudia Vitalorie, dat zes Ita liaanse rechters contacten onderhou den met de stads- guerrillagroep 'Rode Brigades'. Zijn verzoek aan de minister van Jus titie om de positie van de zes rechters te onderzoeken, wordt door 22 chris tendemocratische politici ondersteund.- De betrokken rech ters hebben de be schuldiging als een 'politieke manoeu vre' van de hand ge wezen. Zij zien een verband tussen dit verwijt en het chris tendemocratische streven een ver scherpte anti-ter reurwetgeving door het parlement te drukken. Tal van rechters en politici hebben zich solidair ver klaard met de zes rechters, en zich uit gesproken tegen po litieke inmenging in de rechterlijke macht (Van onze soc.-econ. redactie) DEN HAAG - De regering is van plan streng de hand te hou den aan de vorige week opge legde loonpauze. Voor „slim migheden", als het kort voor het afkondigen van de loonmaatre gel afsluiten van CAO's of het afsluiten van CAO's met terug werkende kracht, zal heel wei nig ruimte worden gelaten, liet minister Albeda van Sociale Za ken gisteren weten voor de AVRO-radio. De bewindsman kondigde aan dat de regering vandaag in een gesprek met de zuivelsector, en later met de vleeswarensector, dan ook een zekere hardheid ten toon zal spreiden. Uitzonderin gen op de loonmaatregel zouden handhaving van die maatregel over de hele linie bijzonder moeilijk maken, aldus Albeda. Als het overleg tussen werk nemers en werkgevers tijdens de twee maanden dat de lonen bevroren zijn niet slaagt, dan moet de overheid wel zelf een beleid van „beheerste loonvor ming" voeren, aldus minister Albeda. Er zou daarbij nqar zijn mening wel enige ruimte moe ten zijn voor toeslagen voor zwaar en onaangenaam werk en voor de minimumlonen, maar hij zei erbij dat iedereen er re kening mee moet houden dat de economie gedurende enige jaren weinig mogelijkheden zal bie den. In het bedrijfsleven is zowel bij de vakbeweging als bij de werkgevers nog steeds onduide lijkheid wat nu wei en wat niet onder de loonmaatregel van vo rige week valt LUXEMBURG - En gelse handelaren in por no-artikelen hebben te vergeefs een beroep ge daan op het beginsel van het vrije verkeer van goe deren binnen de Europese gemeenschap. In een vandaag gepu bliceerde uitspraak van het Gerechtshof van de Europese Gemeenschap in Luxemburg staat dat dit beginsel geen vrijbrief is voor de pornohandel. De rechtszaak betrof twee pomohandelaren die tijdschriften en films uit Denemarken via Ne derland hadden inge voerd in Engeland waar zij prompt strafrechtelijk werden vervolgd omdat zij het Britse importver bod op de pornografie hadden overtreden. Hun zaak kwam uitein delijk voor de hoogste rechter in Engeland: het Hogerhuis. De bandela ren voerden daar aan dat het invoerverbod in strijd is met het EG-verdrag. De leden van het Ho gerhuis legden de zaak voor aan het Europese ge rechtshof in Luxemburg. De negen rechters van het Hof aanvaardden de grenzen van de zedelijk heid in Engeland ook op het terrein van de handel. Iedere lidstaat van de EG kan de invoer van goede ren verbieden die "vol gens het recht van die lid staat aanstootgevend en obsceen" zijn, aldus het Hof. Co«v*v<oii©'nCom0o,,y (bctt te* (Van onze redactie buitenland) NEW YORK/TEHERAN - De Sovjet-Unie heeft gisteravond in de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties de door Ame rika ingediende resolutie inzake Iran verworpen door middel yan een veto. Verleden week had de Sovjet-Unie al een reso lutie inzake Afghanistan in de Veiligheidsraad met een veto getorpedeerd. De resolutie van gisteren voorzag in het opleggen van economische sancties aan Iran in verband met het in Teheran gegijzeld houden van Ameri kaans diplomatiek personeel, In Iran zelf is de gijzeling al lang naar het tweede plan ver huisd in de publieke belangstel ling. Die spitst zich nu geheel toe op de verkiezingsstrijd voor het presidentschap (in Iran wordt op 25 januari de eerste president gekozen). De revolutionaire rechtbank van Iran heeft zaterdag elf mensen terecht laten stellen na dat zij schuldig waren bevonden aan brandstichting en opstand tegen de islamitische republiek in de stad Tabriz. Alstublieft Voor u. Van Het Tenminste, als u ons n nieuwe Vrije Volk. 'n Mooie, lekker rulle en bovendien zeer exklusieve badhanddoek. Met de 100-jarige Rotter damse Willemsbrug erop afgebeeld. Zomaar, Voor nop. Stuur Het abonnee bezorgt Kom, u weet vóst wél iemand. Misschien bent u zelf nog geen abonnee Laat u toch zeker gewoon iemand anders (die dat wèl is) uw naam opgeven? Öa's geen punt Oh ja: de handdoek kunt u i bestellen in de kleu- ren rood, bruin, V blauw of groen. Het formaat is A 50 bij 100 cm. I\ En de kwaliteit die is uitstékend! 'o!k naan m Adres: Postcode:Plaats: Soort abonnement: O kwartaal O jaar H Bovendien ontvangt hij/zij Het Vrije Volk eerst nog 2 weken gratis. Ais beloning stuurt u die mooie, exklusieve handdoek toe aan: Naam: Adres: Postcode: .Plaats:. I 1 1 8 I J

Het Vrije volk | 1980 | | pagina 1