voor vogels:pinda's, soepbeenderen en appels Renofoetsie 'Maak haast met sluiting' Mi Tankercleanin» BVSZ Ontspanning? naar munsters pknapbeurt voor 52 onrngen m Zuid 'Duid parkeerplaats beter aair Scanner gestolen ONTSPANNING I Onderhandelingen pop-overleg en S. G. heropend schiedam wmm Adjudant Habermehf met pensioen Stoutmoedige dame verjaagt inbrekers WOENSDAG 23 JANUARI 1980/HET VRUE VOLK/PAGINA 2 Van een onzer verslaggeefsters SCHIEDAM - De afdeling Schiedam van de Neder landse Vereniging tot Bescherming van Dieren doet een beroep op alle vogel-, en natuurvrienden om de nood onder de vogels te lenigen. „Laat ook uw kinde ren in de zorg voor vogels delen. Het opent hun ogen voor de schoonheid die het vogelleven biedt." De vogels hebben honger, vooral in de wintertijd. Uitgeputte vogels mm Van een onzer verslaggeefsters SCHIEDAM - De gemeente organiseert een tentoon stelling over de bouwplannenin Woudhoek-Noord. Verschillende architecten ën de gemeente zullen tonen welke mogelijkheden er zijn voor deelplan 2 in de Woudhoek. Geïnteresseerden kunnen hun vragen en opmerkingen deponeren in een bus. Ifltiiii l|||f| Score Zal Tankerclear.ing verdwijnen uit Zuid? De spandoeken renofoetsie". in het stadhuis: 'Renovatie, I j Onder het rubriekje "Ontspai "1 1 I I het kk"* De Kanaalstreek deze De 52 te renoveren woningen staan gro tendeels leeg. Toilet potten en waterme ters zijn gesloopt Onder het rubriekje "Ontspanning" stond in het blad De Kanaalstreek deze advertentie met als onderwerp voor de lezing: "De wereld gaat ten onder!" 't Is maar wat je ontspanning noemt. (Ingezonden door H. Izaak de Smit, Noorderdiep 488, Valthermond). DE WERELD IN HEDEN EN TOEKOMST DE WERELD GAAT TEN ONDER! Bruin brood valt in de smaak bij de vrijwel alle vogels. Ge kookte aardappelen, andere res ten van de warme maaltijd en soepbeenderen vallen eveneens in de smaak. Minder geschikt zijn bij vorst vochthoudende voedselsoorten en ook mogen de vogels niet te veel zout hebben. Ongekookte havermout is een lekkernij voor roodborstjes, me rels en lijsters. Spreeuwen doet men een reuze plezier met rotte appels, snippers appelschil en klokhuizen. Bij vorst hebben vogels veel behoefte aan vet om zich tegen de kou te kunnen beschermen. Zonnepitten, hennepzaad, pin da's, ongezouten spek, zwoerd, reuzel en gestold vet worden ge geten als bonbons door ons. Vo gelvrienden kunnen er vetbol len van maken of ze geheel in de winkel kopen. Het beste is om 's ochtend bij het licht worden of vlak voor de avondschemering te voeren in kleine hoeveelheden. Overblij vende voedsplresten kunnen ratten aantrekken. Drinkbak ken 'moeten tijdens de vorst af gedekt worden met kippegaas waar de vogels alleen met hun kopjes door kunnen. Dit is om te voorkomen dat ze zich gaan ba den en daardoor bevriezen. Een schepje suiker door het water kan het bevriezingspunt verla gen. Watervogels hebben een iets andere behandeling nodig. In dobbelsteentjes gesneden brood, geplette granen, graanafval, on gezouten gedroogde garnalen, grasmeel, mais, fijgesneden on gezouten vis, vleesafval en vet ten zijn hun lievelingskostjes. Zwanen vinden fijngesneden, boerenkool erg lekker. Om te voorkomen dat kraaien en meeuwen het voedsel voor de bekken van de watervogels wegpakken, kan men het beste tegen de avond voederen. Wat doet men nu als men een zieke uitgeputte vogel vindt? Het beste is om deze vogels te plaatsen in een onverwarmd, vorstvrij vertrek met een ge makkelijk schoon te houden vloer. Ze mogen echter beslist niet bij de warme kachel gezet wor den. Als men de vogels weer wil laten vliegen of in de vijver te rugzetten, moet men wel oplet ten dat de vogels nog voorzien zijn van de beschermende vet laag op het verenkleed. Anders lopen zij de kans te verdrinken. Verzorgers kunnen dit zelf constateren door te. kijken of het water als parels van de veren afloopt Pak de vogel dan op over de samengevouwen vleu gels, zodat ze niet kunnen flad deren. Knijp niet te hard en zorg dat de. snavel uit de buurt van de ogen blijft Als Iedereen zich aan de bo venstaande richtlijnen houdt, kunnen veel vogels gespaard worden. Voor meer informatie kan men bellen naar de beheer der van het dierentehuis Harga- hoeve, Sportlaan 2, tel. 714151 of de inspecteur van de Dierenbe scherming, de heer C. Spermon, Diepenbrockstraat 68, tel. 701589. Uitgeputte, bevroren, gewon de en zieke dieren kunnen uit sluitend worden afgegeven bij het dierentehuis. m Tentoonsitelling over bouwplannen in Wc udliioek De expositie van de plannen rdt gehouden van 28 januari t en met zaterdag 2 februari. zr de weeks is de ruimte in De Ark geopend van 12.00 121.00 uur en 's-zaterdags van .00 tot 17.00 uur. De gemeente heeft ook een folder uitgebracht waarin teke ningen zijn opgenomen die een beeld geven van de plannen. De ze folder is tijdens de tentoon- elling verkrijgbaar in De Ark. ok, bij allerlei gemeentelijke ellingen, zoals het Stadskan toor, de bibliotheken en de jkorganisaties liggen ze klaar. In Woudhoek-Noord zullen er woningen gebouwd worden; ngeveer 205 woningwetwonin- en, 340 premie-koopwoningen n 90 in de vrije sector. De wo- agwetwoningen worden ge bouwd in opdracht van de ge meente, die ze na oplevering overdraagt aanwoningbouw verenigingen. Opdrachtgevers voor de premie- en de vrije sec tor woningen zijn het Bouw fonds Nederlandse Gemeenten en Bredere Vastgoed. De plan nen zullen worden opgesteld met de toekomstige bewoners. Dit bewonersoverleg zal bege leid worden door deskundigen van het Bouwfonds. Vooraf, aan het bewonersover leg vinden één of meer informa tiebijeenkomsten plaats. Geïn teresseerden en ook gegadigden voor de woningen in Noord kunnen zich tijdens de tentoon stelling in de Ark voor het over leg opgeven. Op de tentoonstelling is te zien hoe het te bebouwen gebied in Noord verdeeld is in vier ge deelten. Hóe de woningen kun nen worden neergezet, hoe'ze ten opzichte van winkels, scho len wijkvoorzieningen, het groen en het openbaar vervoer1: komen te liggen is allemaal te bezichtigen. Het Bouwplan 2a bevat bijvoorbeeld een aantal bejaardenwoningen en eenhe den voor één- en tweepersoons huishoudens. Onder Bouwplan 2c vallen de premiekoop- en de vrije sectorwoningen. De zonne-energiewoningen zijn te vinden in Bouwplan 2d. Verder zullen in Woudhoek- Noord tal van voorzieningen verrijzen; een winkelcentrum, een wijkcentrum, een scholen complex, een wijkpark en een sportzaal. Aan het vervoer is ook gedacht Er zal een heel stel sel van fiets- en wandelpaden aangelegd worden. Voorlopig zal een bus het vervoer naar de binnenstad verzorgen. In 1985 hoopt Schiedam in het bezit te zijn van een sneltramverbin- ding met Rotterdam. Voor meer informatie kan men een briefkaart sturen naar de secretaris van het informa tieteam Schiedam-Noord, Post bus 1501 Schiedam. 'j" mmrn mam „ju „Renovatie, renofoet- sle", was gisteren te le zen op een van de span doeken die bewoners van re- novatiewijken in protest mee voerden naar het Rotterdam se stadhuis. In onze krant van gisteren was te lezen dat "de kleine man weer de dupe zou .worden van 'de 2,5 procent-huur" die de regering wil Instellen op gerenoveerde woningen. Al leen in Rotterdam al zijn er 60.000 woningen die in reno- vatiegebieden staan met in to taal 240.000 bewoners. De regeling komt hierop neer, dat bewoners van gere noveerde woningen 2,5 pro- cent van de rcnovatiekosten aan huur moeten gaan beta len. Dit heeft tot gevolg dat de huren ongeveer zestig galden per maand hoger sullen uit vallen; hetgeen dwars tegen de eerder gemaakte afspraken indruist De gezamenlijke renovatie- wijken nu hebben een enquê teformulier opgesteld - voor wethouder Van der Ploeg. De vragen op het formulier lui den als volgt: 1. Vindt u dat de huren op basis van 2tiH onbe taalbaar worden? a. Ja, maar er is geen mouw aan'te passen, b. Ja, zonder meer. c. Neen. (aanstrepen wat van toepassing is!) 2. Wat is de inzet van uw onderhandelingenin Den Haag? a. Accepteren van de 2W, b. Alleen renovatie op'basis van de huidige vergeüjkshuren. c. De 2ti% huur met een over-, gangsregeling. 3. Wist u dat in Amsterdam in de Transvaalbuurt, de Pijp, Noord, de Diamantbuurt en de Stadionbuurt dezelfde pro blemen bestaan? a. Ja, dat wist ik. b. Die zoe ken we op, maar ik kan het me niet voorstellen, c. Dat wil ik wel aannemen. 4. Wat gaat u doen als de huidige vergeüjkshuren ge. handhaafd blijven? a. Zelf een borrel drinken b. Samen met de bewoners een borrel drinken en hard aan de slag met de renovatie. c. Hard. aan de slag met de re. novatie. 5. Wat gaat u doen als de regeling eén feit wordt? a. Afzien van verdere renova. tie in Rotterdam, b. Instem men met een overgangsrege ling. c. Samen met de bewo ners; en andere steden hierte gen aktie voeren. Vindt u het terecht als be woners de renovatie stopzet ten vanwege de onbetaalbare huur? a. Daar heb ik begrip voor. b. Ja, volkomen terecht c. Nou, ja, kijk, ik bedoel, nou nee, dat snapt u zelf wel, tenminste» 7. Houdt u van kroketten? a. Ja. b. Alleen op het Binnen hof. c. Nee. i 60 punten; Goed'zo Jan. 40-55 punten: Jan haalt het WeL 30-40 punten: Jan moet erg zijn best doen om nog een vol- doende te krijgen. 0-30 pun ten: Zeer slecht, foei Jan, huiswerk maken! Omdat wethouder Van der Ploeg gisteren ziek was, heeft zijn plaatsvervanger wethou der Pim Vermeulen het for mulier ingevuld. Het maximum- aantal punten -dat gescoord kon worden was 60. Maar Vermeulen kwam tot 70! Uitstekend Pim! In elke renovatiewljk staat een borreltje voor je klaar. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM - De bouwver- iging Volkshuisvesting gaat woningen in de omgeving van Zwartewaalstraat eindelijk knappen. De woningen staan het ogenblik grotendeels ieeg. vereniging heeft toiletpotten emield en watermeters ver- jders om Jcraakacties tegen te De woningen zullen zowel van nnen als van buiten geheel rden gemoderniseerd. De op- apbeurt gaat in totaal onge- eer 3 miljoen gulden kosten. De ittien bewoners van de drie iplexen in de Heenvlietse-, rieise-. Voomse-, Zwarte- e- en Abbenbroeksestraat "bben volgens de heer Prins de Stichting Samenwerken- Woningbouwcorporaties bezwaren tegen de renova- en de daarmee gepaard ande huurverhoging. De woningen hebben in vorige dienst gedaan als wissel ingen bij de renovatie van den aan de Havendijk. De IT bad erop gehoopt, dat het appen van het complex aan Zwartewaalsestraat meteen het gereedkomen van die wo- ?en kon beginnen, maar door èfandeFöfe zienswijzen en na- eisen", zoals de heer Prins moest de operatie worden tgesteld. Hij verzekert echter, men in 1900 zal beginnen t de werkzaamheden. Over de totstandkoming van plannen voor de verbetering met de bewoners individueel raat De SSSW zal begin vol le maand overleg plegen t het ministerie van volks- vesting en ruimtelijke orde- hg om rijkssubsidie voor het ject binnen ttririepea (Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM - Wijs de auto mobilisten goed de weg naar de parkeerplaats op de Delftandse- weg. Alleen dan zullen ze hun wagen er neerzetten en de Delf- landseweg zelf niet blokkeren. Deze woorden sprak het raadslid Rob Hijmans deze week in de gemeenteraad. Hij vond dat de gemeente nu best eens moeite mocht doen om de parkeerplaats achter het kanto rencentrum aan de 's-Grave- landseweg beter bekend te ma ken onder de werknemers. Tot op heden zetten zij hun blik als maar op de parkeerplaatsen die voor de bewoners zijn bestemd. Hijmans vond de bewegwijze ring erg slecht en vroeg om gro tere verkeersborden, die beter opvallen. Daarbij stelde hij voor om onder het personeel stencils te laten circuleren, waarop de parkeerplaats was aangeduid, samen niet de suggestie om er dan ook gebruik van te maken. Wethouder Zijdeveld vond het een goed idee. „Het is de moeite waard om te proberen", zo zei hij. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM - De Bewoners- vereniging Schiedam Zuid heeft de minister van Volksgezond heid en Milieuhygiëne een spoedtelegram gestuurd. De vereniging dringt er bij de mi- nis ter op aan om haast te maken met de sluiting van Tankerclea- ning. De volledige tekst van het te legram luidt: "Verzoeke drin gende stopzetting werkzaamhe den door en verplaatsing van Tankercleaning Schiedam". De BVSZ schrijft in het telegram dat de commissie milieubeheer "van de provincie Zuid-Holland twijfelt aan de verplaatsbaar heid van het bedrijf. De Kroon bevestigt volgens de BVSZ de noodzakelijkheid tot sluiting vanwege het explosiegevaar, de stank en het lawaai. In een begeleidend schrijven stelt de bewonersvereniging, dat j steeds'weer blijkt, dat allerlei instanties die beslissingen moe ten nemen, niet op de hoogte zijn van de problematiek. Vol-, gens de vereniging zal de minis-' ter zich middels het telegram nu in de problematiek moeten ver diepen en zij oppert de moge lijkheid van het stellen van vra gen door Tweede-Kamerleden. «SCHIEDAM - Een winkelier uit de Van Leeuwenhoeck- straat is de dupe ge worden van een eta lagediefstal. Iemand heeft zijn etalage ruit vernield met een baksteen en toen een scannèr ter waarde van 725 gul den meegenomen. Garage' Kalfsbeek aan de Nieuwe Ha ven is een geldkist met 265 gulden ar mer. Via het bow lingcentrum is men de garage binnenge komen. VarvoJg «ene lazingen. Spreker. EVO. 0.3t**ntaria t* M*pp«< Onderwerp: ia dat gaan bangmakerij? Plaat»: De Wtykptejt», Cronlngertoan te StadtfcanaaL Datum: D.V. woenadag 16 Januari aua. Aanvang: 9 uur *a avond*. Eike lezing f» een opztehzelf staand geheel. Toegang vrij, in de koffiepauze gelegenheid tot hel indienen van schriftelijke vragen. B.gekentafei aanwezig. Voor inlichtingen telefoon 05990-I23M of 05994-2S15. De volgende lezingen worden d.v. gehouden op 6 en 27 februari zelfde lijd en plaats. SCHIEDAM - De onderhan delingen tussen het Pop-overleg en de Schiedamse Gemeenschap zijn heropend. Deze week heb ben vier ledéh van hei overleg een korte bespreking gehad met Directeur van de S. G. Ruud Pii- lard. Een gesprek waar het overleg blij mee was, want sinds september verleden jaar was het contact met de Schiedamse Gemeenschap spaak gelopen. De S. G. had zelfs haar mede werkster Jolle Hakkert op - dracht gegeven zich niet neer met het Pop-overleg te oe- noeien. Eén van de kerngroeple den Hans van Rij over het ge sprek van begin deze week: „Dit eerste informatieve ge sprek is in ieder geval een voor uitgang. Jammergenoeg is er weinig concreets besproken. Wei is er naar voren gekomen dat het overleg, dat nog steeds strijd levert voor betere organi satie van de pop-groepen In Schiedam, met het dagelijks be stuur van de S. G. zal gaan pra ten. Wij hebben nog steeds het idee dat de S. G. ons iets te bie den heeft Wij zijn pas begon nen met organiseren en het is natuurlijk makkelijker' als je instanties hebt die je daarbij kunnen helpen." Begin verleden jaar was het de S. G. die de problemen in de 'Schiedamse „Pop-scène" signa leerde en die één van haar me dewerksters Jolie Hakkert op dracht gaf daar iets aan te doen. Maar eind verleden jaar krab belde de S. G. terug. Hans van Rij: „Het gesprek met het dagelijks bestuur zal waarschijnlijk in 'februari plaatsvinden. We hopen dat er iets uitkomt Een derde Schie- dammofoon, een blaadje met daarin informatie voor en over de moderne muziekgroepen in Schiedam, zal in ieder geval on der redactie van Jasper Koster, uitgebracht worden." SCHIEDAM - De adjudant van de Schiedamse gemeentepo litie, CA. Habermehl, gaat het Schiedamse korps verlaten. Hij gaat met pensioen Vrienden en relaties kunnen vrijdag 25 ja nuari afscheid, van hem nemen als in de kantine van het hoofd bureau aan de Lange Nieuw- straat vanaf half drie een af scheidsreceptie wordt gegeven. SCHIEDAM'- De 67-jarige mevrouw C.S. de B., wonende aan de Delflandseweg heeft zeer stoutmoedig opgetreden tegen een inbreker. Zij bracht rustig de avond met haar man door. Op een gegeven moment hoorden ze gerommel aan de voordeur, ge kwam oog in oog te staan met een mannelijke inbreker die via de brievenbus de deur" had opengemaakt Snel nam hij de benen. De politie is het spoor tot nu toe bijster.

Het Vrije volk | 1980 | | pagina 2