Vrijwel zeker loonmaatregel na loonpauze Japan zet Paul't Seveso-gas bij bedrijf in Etten Italiaans voetbal 9ma£fia-zwendeP BIJ ONWEER MET VOETBAL STOPPEN Patiënt steelt auto met tien jarig meisje Vliegen duurder Radio-actief lek na aardbeving m m fcillWi* QPG expositieruimte I RVB ERUIT ZO VAD ZO DOCHTER Jesse Owens; ernstig ziek PRODUKTIE MEDEWERKERS Wij een abonnee, u een unieke handdoek. Aft en toe zon Yanalle kanten bekeken. INFORMATIE OVER BEZORGING: y Vrijdag 25 januari 1980 34e jaargang no. 9991 WASHINGTON - De Verenigde Staten hebben Chi na gisteren de status van „meest begunstigde natie" op handelsgebied verleend. Een resolutie daartoe werd onverwacht snel en met grote meerderheid (294 tegen 88 stemmen in het Huis van Afgevaardigden en 74 te gen 8 in de Senaat) aangenomen door het Congres. Te gelijkertijd heeft de Amerikaanse regering besloten China militaire uitrusting te verkopen. Jp (Van onze sociaal-economische redactie) DEN HAAG - De koopkracht van iedereen, zelfs de minimumloners, komt in gevaar. De ministers albe- da, Andriessen en Van Aardenne konden gisteren in de Tweede Kamer geen garanties geven dat de koop kracht voor de lagere inkomens op peil gehouden zal worden. De CDA-fractie verzet zich niet bij voorbaat tegen die aantasting van koopkracht van de mini mumloners, maar zal die wel een „kritisch onthaal" geven. Zie ook pag. 4. SS* Sneeuwbaleffect tel SIJS &P 0 Wij hebben gratis voor u. U leest er alies over in deze krant. SpaarHBank Rotterdam Japanse politiemannen duwen ex-Beatle Paul McCart ney in een auto. De 37-jarige leider van de popgroep Wings is gisteren na zijn ontslag uit de gevangenis van Tokio het land uitgezet. McCartney was gearresteerd wegens „marihuana-smokkel". (Van een onzer verslaggevers) EINDHOVEN - De 27-jarige patiënt Pierre V. uit de Rijks Psychiatrische Inrichting (RP1) in Eindhoven heeft een auto gestolen .met het 10-jarige dochtertje van de eigenaresse er nog in. De man reed een half uur met het meisje. Miranda de Haas, rond voor hij haar afzette bij een kennis. Bel 010-14 74 00 UITZENDBURO I GESCHOOLD- EN ONGESCHOOLD PERSONEEL V°" n°" «ws»1* 77 - HOOFDREDACTEUR HERMAN WIGBOLD Witte de Withstraat 25.3012 BL Rotterdam, tel. 010 - 14.74.00 Opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) tel. 010 - 11.92.00 VSversnellen levering sn aan CJimaiefl De status van „meest beguns tigde natie" is direct van kracht geworden en verleent China de zelfde voorrechten als de meeste andere landen die met de VS handel drijven, zoals onder meer het opnemen van kredie ten. Met, het verlenen ervan is lang gewacht,- omdat- ook de -Sowjei-Unie ernaar.„streefde' „meest-gegunstigd" te worden én 'men dit land niet wilde pas seren. Voorde meeste Congres leden is die situatie echter ver anderd door de Russische inval in Afghanistan. Voorstanders van de resolutie in het Huis van Afgevaardigden wezen er gisteren op dat door het wegvallen van de belemme ringen in de handel tussen Chi na en de VS, de handel in 1985 een niveau van 10 miljard gul den per jaar kan bereiken. Tegelijkertijd maakte het Pentagon bekend dat de VS aan China op militair gebied vracht wagens, communicatie-syste men en bepaalde soorten radar systemen (Early Waming Ra dar) voor het vroegtijdig ont dekken van bommenwerpers zullen verkopen. Woordvoerders haastten zich te verklaren dat dit geen wijzi ging inhoudt van de Ameri kaanse politiek om geen wapens aan China te leveren en dat het besluit al sinds de zomer in stu die was. Zij gaven echter toe dat de beslissing was verhaast door de kwestie Afghanistan! 1 l; Koopkracht van hoog tot laag aangetast koord niet „direct om de hoek" ziet liggen. De FNV verwacht „een kei harde confrontatie tussen over heid en vakbeweging." Die lijkt onafwendbaar, aldus de Vak bondskrant, nu bovendien een kamermeerderheid de stijging van energieprijzen uit de prijs compensatie wil halen. Over de winsten van de olie maatschappijen zei minister Van Aardenne, dat die niet zo hoog zijn als wel wordt gesug gereerd. Bovendien moeten maatschappijen die extra ver dienen, doordat ze deelnemen in de aardgasexploitatie, dat geld weer in Nederland investeren. Daarbij gaat het volgens hem de komende jaren om bedragen van twaalf tot dertien miljard gulden. Bijna alle fracties hadden er- op aangedrongen dat we ons aardgas duurder aan het bui tenland gaan verkopen. Volgens Van Aardenne zal die verkoop prijs dit jaar al acht tot negen oent per kubieke meter hoger liggen dan in 1979 en zal de prijs nóg hoger worden. De werknemers in de zuivel- en vleessector krijgen hun vuil- werk-toeslagen misschien toch. Een meerderheid in de Kamer vindt dat die toeslagen niet on der de loonpauze vallen, maar minister Albeda blijft inden van wél. Toch wil hij er advies over hebben en dan op korte termijn opnieuw overleggen. Andnessen: geen uitstel. De loonpauze wordt na 10 maart vrijwel zeker gevolgd door een loonmaatregel. Boven dien zal er eerder meer dan minder bezuinigd moeten wor den, deelde minister Andriessen (Financien) mee. De tegenvaller in de belastingopbrengst over vorig jaar schatte hij op met minder dan 3,8 miljard gulden "en doorberekend naar dit jaar betekent dat een tegenvaller van 4,6 miljard. Wat de regering precies voor een beleid wil gaan voeren als antwoord op de nieuwe sombere economische toekomstverwach tingen bleef ook gisteren in de Kamer nog onduidelijk. Minis ter Albeda (Sociale Zaken), zei wel dat een „genuanceerde" loonmaatregel met nodig is als vakbeweging en werkgevers het nog vóór 10 maart met het kabi net eens worden over de rege ringsplannen. Overigens zei hij terbij, dat hij zo'n centraal ak- 3.% - x 9 w 6 v<, ,V Jft ji f s-c, x V*-j5 (Van een onzer verslaggevers) - ETTEN-LE&R - Hetzelfde uiterst giftige gas TCDD dat in het Italiaanse Seveso in 1976 tot een enorme milieuramp leidde, heeft in Etten-Leur grote en- schudding veroorzaakt Bij vrouwen die werken in het ver- deeicentrum van C&A in die piaats, zijn de laatste jaren achtmaal zo veel complicaties tijdens en na zwangerschappen geconstateerd dan het gemid delde voor ons land. r f Volgens de medische dienst van C&A is het aantal afwijkin gen gaan stijgen nadat het che mische bedrijf Cerutti zich te genover het verdeelcentrum vestigde. De Inspectie voor de Volksgezondheid en het Rotter damse ziekenhuis Dijkzigt stel len nu een onderzoek in. De directie van Cerutti heeft toegegeven, dat de stof TCDD, tetrachloorbenzodioxide, er ja ren lang opgeslagen heeft gele gen. TCDD wordt gebruikt als- onkruidbestrijdingsmiddel. Het pas opgerichte Milieu- overleg Etten-Leur ziet in het overslagbedrijf voor hestrij- 'dingsmiddelen Agriben Neder land BV echter de boosdoener. Agriben noch Cerutti beschik ken over een hinderwetvergun ning. Opklaringen en in het noor den nog mogelijk een bui. In nacht en ochtend mistbanken. Minimumtemperatuur om het vriespunt Middagtemperatuur ongeveer 3 graden. Weinig wind. 28 jan. zon onder 1712 maan op onder 1257 03.07 ROME Het omkoopschan daal in de Italiaanse eerste divi sie van de voetbalcompetitie breidt zich ais een olievlek uit Veel meer spelers van veel meer clubs dan alleen die van AC Mi lan, AS Roma en Lazio zouden erbij betrokken zijn. Momenteel worden ook de uitslagen van wedstrijden tussen Bologna en Juventus, Genua en Palermo, Fggia en Genua, alsmede Ju ventus en Ascoli sterk m twijfel getrokken. - In ^eerste s instantie leken slechts1 zes - Milan-spelers be trokken bij de affaire van de 'ïlegale Weddenschappen'. Te gen grote sommen geld waren zij bereid minder te presteren. Verrassende uitslagen waren het gevolg, waardoor zij uit de weddenschappen nog eens extra fortuinen konden incasseren. Nu de bal eenmaal aan *t rollen is gebracht ontstaat er een sneeuwbaleffect In het Italiaanse parlement hebben de christen-democraten reeds op een diepgaand onder zoek aangedrongen. De geloof waardigheid van het gehele Ita-* liaanse voetbalkampioenschap is minimaal geworden. «(►r Het is echter niet waarschijn lijk dat de omkoop-affaire op korte termijn zai worden opge helderd. De onderzoeken vergen tenminste een half jaar, en ge tuigen zijn er nauwelijks omdat het illegale goksysteem volgens maffiamethoden is opgezet en wordt beschermd. Ook in West- Duitsland duurde het destijds meer dan een jaar voor de laat ste steen was omgedraaid. (Van onze sportredactie) ZEIST - Sportwedstrijden op buitenacconunodaties moe ten bij naderend onweer tij dig worden gestopt. De nade ring van onweer kan in begin sel worden vastgesteld met behulp van een veldsterkte- meter. Bij wedstrijden met weinig publiek is het, in geval van onweer,.aan te raden te gaan schuilen in een kantine of een auto, waarbij de ramen gesloten moeten zijn. Dat zijn de twee voornaam ste adviezen van het Neder lands Eiectrotechnisch comité aan de KNVB op de vraag van de voetbalbond hoe de veld- sportaccommodaties beter be veiligd zouden kunnen wor den tegen blikseminslag. De KNVB heeft het NEC vorig jaar verzocht het probleem van onweer-en-sport eens te bestuderen als gevolg van een aantal, door de bliksem dode lijk getroffen voetballers in de amateursector. Het NEC adviseert voorts te bevorderen dat grote tribunes zijn uitgerust met een blikse- mafleidersinstallatie. Ook at tendeert het NEC op het be lang dan wei de noodzaak van een EHBO-post op elke sport accommodatie, aangezien in een aantal gevallen van blik seminslag voor de patiënten door snel ingrijpen nog red ding mogelijk is. Mevrouw De Haas had haar auto niet in de versnelling kun nen krijgen, waarna V. zijn hulp aanbood. Terwijl de vrouw bui ten de auto stond ging hij achter het stuur zitten, startte de motor en reed weg. Mevrouw de Haas hoopte nog dat de hulpvaardige man alleen maar een blokje omreed, maar toen de auto met haar dochtertje niet meer kwam opdagen, alar meerde zij de buren en de poli tie. Die gaf groot alarm, maar de kennis van V. beide ai na korte tijd op dat Miranda terecht was. De twee uur later in zijn ouderlijk huis aangehouden RPI-patiènt zegt dat hij me vrouw De Haas eerst echt hulp had willen bieden. Maar een maal in de auto gezeten kon hij de verleiding niet weerstaan weg te rijden. De politie heeft hem weer naar de inrichting te ruggebracht (Van-onze sociaal-econ tie) redac- GENEVE - Bijna zestig bij de IATA aangesloten luchtvaart maatschappijen zullen hun ta rieven voor het passagiersver voer verhogen met vijf tot tien procent Dit heeft de TATA in Genève laten weten. De tariefsverho ging gaat m op 1 maart en is noodzakelijk om de stijging van de brandstofkosten op te van gen. Vliegtuigbrandstof is in twaalf maanden tweemaal zo duur geworden. De betrokken regeringen moeten nog toestemming geven. (géén onder nummer) Vreog noar de afd. obennee-senirt moandcg l/m vrijdag tol 19.00 uur laterdog tot 14.00 uur Zit ook odresten up de ttrippagina SAN FRANCISCO - UU «r.. laboratorium voor kernonder zoek in Livermore (Califomië) is gisteren na een aardbeing ra dio-actief water gelekt. Door de aardbeving raakten verder en kele tientallen mensen in het noorden van Califomië gewond. In San Francisco stonden gis teren gedurende een halve mi nuut de wolkenkrabbers te zwaaien. De aardbeving veroor zaakte scheuren in gebouwen en trottoirs. De Golden Gatebrug begon licht te slingeren, maar werd niet beschadigd. Volgens het nationale aardbe- vings-informatiecentrum in Golden had de beving een kracht van 5,2 tot 5,5 op de schaal van Richter. De beving is in het heie noorden van Califor nia gevoeld. In veel gebieden zijn de tele foonverbindingen verbroken en in Livermore, tachtig kilometer ten zuidoosten van San Francis co, is' een autoweg beschadigd. In verscheidene gebieden viel de elektriciteit uit. Het epicentrum lag bij de stad Livermore. ROTTERDAM - Als gevolg van de slechte terreinomstan digheden heeft de afdeling Rot-, terdam van de KNVB alle voor zaterdag vastgestelde wedstrij den afgelast. ROTTERDAM - Vader en dochter Riemens beie ren 1 februari een bijzon dere dag. Dan worden ze beiden beëdigd in de Rot terdamse Van Ghentka- zeme. Vader tot luitenant ter zee van vakdiensten der 2e klasse jongste cate gorie en dochter tot lui tenant ter zee van speciale diensten der 3e klasse met kort verband. Een uniformenfamilie dus, het gezin Riemens uit Doom. Vader C. Riemens (43) kwam eind '52 in dienst bij de mariniers. Hij bracht het nog tot op- per-tamboer van tamboer en pijpers van de Mari nierskapel. Dochtèr M. A. W. Riemens (21) kwam tn augustus '78 in dienst Vader en dochter Rie mens maken deel uit van een groep van dertien mensen die op 1 februari tot luitenant ter zee wor den bevorderd. De plech tigheid, waarvan de muzi kale omlijsting wordt ver zorgd door de Mariniers kapel, vindt 's morgens elf uur plaats. TUCSON - De legend Amerikaanse atleet J< Owens, op de Olympische Si len var. 1936 in Berlijn winna; van drie gouden medailles, ii ernstig ziek. Owens is opgeni men in een ziekenhuis van Tuc'ij son, Arizona. Volgens ee' -v oordvoerder van het zieken huis heeft Owens longkanker, j Het uitzendburo dat is gespec'aiisëerd in de bemiddeling van tijdelijk werk voor geschoold en ongeschoold produktiepersoneel.Het vervoer van en naar het werk wordt geregeld. Gratis werkkleding. Wij zoeken voor plaatsing op korte termijn: eventueel voor ploegendienst Aanmelden: vrijdag 25 januari tot 17.00 uur, zaterdag 26 januari tussen 9.00 en 12.00 uur. a>lYi Tel.: 010-77.66;44 's.Gravendijkwal 77, Rotterdam. Alstublieft Voor u. Van Het Vnje Volk. 'n Mooie, lekker rulle en bovendien zeer exklusieve badhanddoek. Met de 100-jange Rotter damse Willemsbrug erop afgebeeld. Zomaar. - Tenminste, als u ons 'n nieuwe abonnee bezorgt Kom. u weet vèstwel iemand. Misschien bent u zelf nog geen abonnee. Laat u toch zeker gewoon iemand anders (die dat - wél is) uw naam opgeven? Da's geen punt Oh ja: de handdoek kunt u besteilen in de kleu ren rood, bruin, blauw of groen. Het formaat-is 5 50 bij 100 cm. En de kwaliteit die is uitstékend! 818 gaa «sa» Stuur Het Vrije Volk naan Plaats: Naam: Adres: Postcode: ■Soort abonnement: O kwartaal O jaar H Bovendien ontvangt hij/zij Het Vrije Volk eerst nog 2 weken gratis. Als beloning stuurt u die mooie, exklusieve handdoek toe aan: Naam: Adres: Postcode:Plaats:i Kleur: O rood o bruin O blauw o groen S(s.v.p. de gewenste kleur aankruisen). Stuurt u de bon, volledig ingevuld, in een open envelop zonder postzegel aan: Het Vrije Volk, Antwoordnummer 1579, 3000 VB Rotterdam. ii

Het Vrije volk | 1980 | | pagina 1