20 doden Prijs na lang onderhandden: 14,6 miljoen Kim hoort dood vonnis FNV: massaal verzet tegen ieurt miljoen NAC neemt 't niet Libanees vliegtuig gekaapt Geboortetal China daalt Indonesië verder helpen Saeharows flat tegenover p olitie Gorki y Bloedwraak eist leven ffct Hoer IS. i 1 WIJ een s&sursee, u een unieke itanddcek. I I Neerslag België naar OS INFORMATIE OVER BEZORGING: u\ mm mm ss sa ssa Maandag 28 januari 1980 34e jaargang no. 9393 Jimmy Carter ....285 mil jard.... Voorzichtiger De vroegere chef van de Zuidko- reaan.se in lichtingen dienst Kim Jae-Kyoe hoort staan de tussen militaire po litiemannen het dood vonnis aan dat over hem wordt uitgespro ken door een militair hof van beroep. Kim ver moordde op 26 oktober. 1979 presi dent Park Choen-Hee en vijf van zijn lijf wachten. Met Kim (tweede van links) zullen vijf mede plichtigen wordenge- executeerd. (Van onze sociaal-economische redactie) ROTTERDAM - De FNV wil massale acties ontketenen tegen het regeringsbeleid. Vandaag zijn voorstellen op tafel gekomen in de FNV-federatie, maar aan welke acties pre cies wordt gedacht wilde vanmorgen niemand kwijt. Ver wacht wordt dat er over het hele land verspreide werkon derbrekingen en regionale demonstraties zullen komen. Ac ties worden begeleid met een wekelijks te verspreiden.FNV Actiekrant. Bd 010-14 74 00 (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM - Rotter dam gaat voor 14,6 mil joen gulden 1400 wonin gen kopen van huisbaas Fennis. Na een half jaar uiterst moeizaam onder handelen zijn de gemeen te en Fennis het eens ge worden over de koop van van zijn woningbezit. De woningen die nu al van eigenaar verwisselen zijn bijna allemaal panden die Rotterdam nodig heeft voor de stadsvernieu wing. De onderhandelin gen met 'krottenkoning" Fennis zijn in alle stilte gevoerd. MM m&k Een Japans meisje knuffelt een grote, wollige speelt goedpanda. De speelgoedpanda's vormen momenteel een rage van enorme omvang in Japan, sinds de Tokio-1 se dierentuin een cadeautje kreeg uit China: een echt- pandaheer, Huan Huan, de nieuwe partner voor hèf pandavrouwtje Kang Kang dat sinds vorig jaar wedu we was.- '■i 'mmm 1 Naam:. Adres: Postcode: 5 S3 ES2 SZD Stuur Het Vrije Volk naar: SS 3 Plaats: H Soort abonnement: O kwartaal ojaar H Bovendien ontvangt hij/zij Het Vrije Volk eerst nog 2 weken gratis. Als beloning stuurt u die mooie, exklusieve handdoek toe aan: Naam: Adres:. Postcode: - .Plaats: Kleur: o rood O bruin o blauw o groen (s.v.p. de gewenste kleur aankruisen). Stuurt u de bon, volledig ingevuld, in een open envelop zonder postzegel aan: Het Vrije Volk, Antwoordnummer 1*79, 3000VF B Rotterdam. .r -k'-k- HOOFDREDACTEUR HERMAN WIGBÓLD Witte de Withstraat 25,3012 BL Rotterdam, tel. 010 - 14.74.00 Opgeven van TIPS (rubriekadvertenties) tel. 010 -11.92.00 voor defensie TUNIS - Tenminste twintig mensen zijn dit weekeinde om gekomen en enkele tientallen gewond bij een guerrilla-aanval op de Tunesische mijnstad Gaf- sa. Driehonderd gewapende mensen voerden'een aanval ult- op het stadhuis, het politiebu- reaü en de kazerne, die zij enige tijd bezet wisten te houden, Gisteravond had hét Tunesi sche leger het verzet gebroken. De- meeste slachtoffers zijn on der 'de aanvallers gevallen. Het merendeel van hen is gearres teerd én op de rest is een drijf jacht geopend. De driehonderd aanvallers zijn vanuit Algerije Tunesië binnen gekomen. Algerije, dat goede betrekkingen met Tunesië onderhoudt, stelt hiernaar een onderzoekin. - <-t- - Het motief van de aanvallers is niet bekend, maar waarne mers wijzen erop dat het dit weekeinde precies twee jaar ge leden was dat tijdens onlusten in.. Tunis zeker tweehonderd burgers werden doodgeschoten. HAARLEM Vlak voor zijn woning in Haarlem is vanmor gen-Mehmet K. (53) doodgescho ten. De dader vuurde, verscho len achtereen geparkeerde auto, minstens vijf schoten af. Daarna verdween hij spoorloos. Vólgens de politie is er- duide lijk sprake van een geval van Turkse bloedwraak. Het slacht offer en zijn twee zonen waren, volgens de politie, vorig jaar september betrokken bij een steekpartij waarbij Isham Oz- kan hét leven liet Veel bewolking en nu en dan wat regen of natte sneeuw. Mi nimumtemperatuur van plus 3 graden in Zeeland tot min 1 graad in ht oosten van het land. Middagtemperatuur circa .4 gra den. Matige zuidenwind. ,»lw. zon oponder - 0&25 17.1T maan op onder WX 0617 (Van onze .redactie buiten- land). WASHINGTON - President- Carter „heeft het Ameri- kaanse Congres vandaag dringend verzócht zijn goedkeuring te hechten aan een defensiebegroting voor -het fiscale jaar 1981 van ruim 285 miljard gulden. Dat betekent een groei van 3.3 percent, die vooral be doeld is voor de constructie van nieuwe raketten, sche pen en vliegtuigen „voor het afhouden van Moskou van verdere avonturen in de we reld." Carter stelde hét Congres-ook yoor',-'Pakistan e^n extra toewij zing van '200-rmljdeh gulden te' geven in verband met de inmen ging van Rusland in Afghanis tan, dat aan Pakistan grenst. De begroting voorziet onder meer in een investering van meer dan 12.miljard gulden in de bouw. van 17 nieuwe oorlogs- schepen en de modernisering van twee bestaande, en ruim "drie miljard gulden in research én ontwikkeling, van de 40 ton zware MX-raket als tegenhan ger-van de Russische SS-18. Er is 162 miljoen gulden uitge trokken voorresearch en ont wikkeling 'van een" reusachtig nieuw vrachtvliegtuig, de CX, voor het vervoer van onderde len van een 100.000. man sterke parate troepenmacht die op de kortst mogelijke termijn kan wórden ingezet In Carters defensiebegroting is :ruim anderhalf miljard gul den uitgetrokken voor geheime (projecten. Minister Brown van Defensie wees op een persconferentie in het Pentagon een suggestie van de. hand, dat de Verenigde Sta ten en de Sovjet-Unie op een oorlog aansturen. „Als wij ge stage verbeteringen nastreven zullen de Russen voorzichtiger zijn bij het proberen hun wil op te leggen," zo zei hij. Brown zei ook dat het tweede Salt-verdrag ter beperking van de Russiseh-Amerikaanse stra tegische bewapening eën Ame rikaans belang,blijft, dat kracht van wet moet krijgen, s - 5 frti ;er da m koopt 1/jQOi wor i ngtgn van Fennis ,Y -Het eerste exemplaar van de gezamenlijke krant, waarover de Federatieraad vanmiddag TONDEN Conserva tieve en socialistische le den van het Britse Lager huis zijn het eindelijk er gens over eens geworden: de voorgenomen opknap beurt van het koninklijk jacht Britannia gaat veel te veel kosten. v De door het ministe rie van Defensie voorge stelde - opkalefatering gaat ongeveer 9 miljoen gulden kosten. En dat ter wijl de Britannia vijf jaar geleden nog voor bijna 6 miljoen gulden op de hel ling is geweest. Het Conservatieve par lementslid Charles Irving verklaarde dat het minis terie "volslagen gek moet rijn geworden". Hij werd in die mening hartstoch telijk bijgevallen door la- bouriid Robert Kelghley. nog de officiële beslissing moest nemen, zou begin februari ai moeten verschijnen. Daarin worden alle FNV-leden geïnfor meerd over het kabinetsbeleid en het antwoord van de vakbe weging daarop. De actiekrant, waaraan alle vakbondsjourna- iisten gezamenlijk meewerken, komt tijdelijk in de plaats van de afzonderlijke bondsbladen. In een oplage van een half miljoen is vorige week in de Ne derlandse bedrijven een pamflet "FNV in verzet" verspreid als inleiding op komende acties. De afgelopen weken is met name door de ABVA en de Industrie bond dreigende taal geuit dat zij het niet meer pikken om door de regering volledig buiten spel te worden gezet BRUSSEL - Het Belgisch Olympisch Comité heeft van daag een verklaring uitgegeven met de aankondiging dat België deze zomer zal deelnemen aan de Olympische Spelen te Mos kou. (gién ondtr mrauntr) Vf *og mm da ali. eboimee-tanrka maandag 1/m vrijdag lal 19.00 u*r lalndogtal ItOOvwr Zit aak adicuan i| da tlrippagtna Van onze sportredactie BREDA - NAC heeft een kort. geding-aangespannen tegen de KNVB dat morgenochtend om 10.00 uur dient in Utrecht De Bredase' eredivisieclub zal de rechter vragen om, hangende de hoofdprocedure,opschorting van de. straf die NAC kreeg op gelegd naar aanleiding van de wanordelijkheden in de thuis wedstrijd tegen Feyenoord. In hoger beroep werd NAC beboet met 5000 gulden. De KNVB be paalde dat het restant van het destijds gestaakte duel op woensdag 6 februari moet wor den uitgespeeld. Een Libanees verkeersvlieg tuig, een Boeing-720 met 132 personenen aan boord, is van morgen gekaapt toen het op weg was van Bagdad naar Beiroet Het toestel is in Beiroet geland en staat op de landingsbaan met alle passagiers nog aan boord. De kapers eisen een persconfe rentie en de komst van de Libi sche leider Khadaffi naar Bei roet, die opheldering moet ge ven over de anderhalf jaar gele den in Libië verdwenen sji'iti- sche geestelijke leider Moesa Al-Sadr. De vrouwen en de kinderen, twintig in totaal, mochten het toestel intussen verlaten. De gemeenteraad krijgt bin nen enkele weken te beslissen over de aankoop. De koopsom komt neer op gemiddeld zes keer de jaarhuur van elke wo ning. Dit is de waarde die de ge meente gewoonlijk betaalt voor woningen in stadsvernieu wingsgebieden. aldus een com muniqué-van B. en W. De 1400 woningen zijn deels slecht onderhouden woningen in stadsvernieuwingswijken en deels wat betere panden in de wijken eromheen. Ze zuilen in gedeelten aan de gemeente wor den overgedragen, maar uiter lijk binnen anderhalf jaar. Voor de huurders, verandert er door de transactie nog niet di rect iets. De huur. kan zoals ge bruikelijk worden betaald. Een deel van de woningen za! te zij ner tijd worden overgedragen aan woningbouwcorporaties. Tegen „krottenkoning Fen nis" is jarenlang actie gevoerd door huurders en wijkorganen. Geleidelijk aan .kwam Fennis financieel in'de'knel dóór het strengere optreden van de geë "meente tegen de verwaarlozing van zijn panden. Vorig jaar gin gen geldschieters van Fennis al over tot gerechtelijke verkoop van een deel van de woningen. Gemeente en Fennis zijn nog in een gerechtelijke procedure gewikkeld over een vordering van twee miljoen gulden we gens achterstallig onderhoud. De afloop hiervan zal men af wachten. Een aantal andere nog lopende invorderingsprocedures zal echter wórden afgebroken. De gemeente is Fennis ook in zoverre tegemoet gekomen dat HIM b.v. (een van de b.v.'s van Fennis) zestig vrije-sectorwo- ningen mag bouwen in Zeven kamp. Bij dit alles tekenen B. en W. aan, dat beide partijen de wens hadden om uit de al jaren du rende moeilijkheden te komen. Onderhandelaar voor de ge meente was wethouder van Fi nanciën ir. Pim Vermeulen. PEKING - Meer dan 70 miljoen Chinezen hebben tussen 1971 en 197S eenop eratie ondergaan voor ste rilisatie of voor het in brengen van hulpmidde len voor geboortenbeper- king, zo heeft het officiële Chinese persbureau, Nieuw China, gisteren ge meld. Het geboortencijfer is gedaald van 23,4 per dui zend mensen 'tot twaalf per duizend mensen in J978. Hierdoor zijn er in de tussenliggende jaren ruim vijftig miljoen Cjonezen minder geboren. Intussen zijn volgens het Chinese dagblad Swatow twee plaatselijke functio narissen ran de Commu nistische Partij ter dood veroordeeld wegens moord op zeven mensen die tij dens de culturele revolutie kritiek hadden geuit op hun onwettige handels wijze. Radio-Peking heeft dit weekeinde omgeroepen dat de nationale minder heden die de Chinese grensprovincies bewonen van vitaal belang zijn 'voor de veiligheid van het land. Het "radiostation trees, erop dat de ruim 20.000 kilometer grens voor het grootste gedeelte in grensprovincies mét nationale minderheden ligt i ssajf SCHIPHOL - Minister De Koning van ontwikkelingssa menwerking overweegt geen vermindering van de Neder landse hulp aan Indonesië. On danks de sterk gestegen in komsten die Indonesië dit jaar zal krijgen uit de export van olie blijft de komende jaren dit land volgens de bewindsman zo arm, dat buitenlandse hulp eerder vermeerderd dan verminderd dient te worden. De minister heeft dit zondag op Schiphol verklaard na zijn aankomst uit New Dehli. Neder land is voorzitter van de IGGI, een groep van donorlanden die Indonesië financieel steunt. De minister verklaarde te zul len proberen deze landen te overtuigen van de noodzaak dat financiële hulp aan Indonesië in ieder geval op hetzelfde peil blijft Minister de Koning verklaai de de indruk te hebben dat hej momenteel niet stecht gaat L* Indonesië. Hij sprak van een g;tó zonde situatie in dit land. De Ir.| donesische regering heeft on" langs een sluitende begrotin gepresenteerd en de inflatie, h« afgelopen jaar fors gestegejf door de devaluatie, kan moge lijk dit jaar weer in de hand gé houden worden. MOSKOU - De verbannen Russische dissident en natuur kundige Sacharow mag geen contact onderhouden'met bui tenlanders en ook niet bellen met of schrijven naar het bui tenland. Dat verbod geldt ook voor het contact met zijn kinde ren, die in het buitenland wo nen. Sacharow mag de stad Gorki niet verlaten. Hij heeft daar een 4-kamerflat gekregen tegenover het politiebureau. Iedereen die zijn woning bezoekt, wordt door de politie ondervraagd. Officieel gelden de maatrege len niet voor Saeharows vrouw, Elena Bonner, die nu heen en weer reist tussen Gorki en het appartemént van de Saeharows in Moskou. Ook zij wordt door de politie gevolgd. Vrienden van Sacharow ver klaarden dat hij erg vee! bezoek krijgt van inwoners van Gorki die hem komen troosten. Ook veel studenten bellen aan bij Sacharow „.niet belten, niet schrijven. zijn flat om over "verschillende onderwerpen" te praten. Sommige bezoekers worden vervolgens voor korte tijd door de politie vastgehouden. Omdat buitenlandse radiostations Sa eharows adres uitzonden, weet iedereen in Rusland waar hij rit Alstublieft Voor u. Van Het Vrije Volk. 'n Mooie, lekker rulle en bovendien zeer exklusieve badhanddoek. Met de lOOjarige Rotter damse Willemsbrug erop afgebeeld Zomaar. Voor nop. Tenminste, als u ons 'n nieuwe abonnee bezorgt Kom, u weet vóst wel iemarid. Misschien bent u zelf nog geen abonnee. Laat u toch zeker gewoon iemand anders (die dat "- wèl is) uw naam .-r, opgeven? ,501»*» Da's geen punt Oh ja: :j de handdoek kunt u 1 besteilen in de kleu- Ji ren rood bruin, blauw of groen. ■&r' ..lAv.yiA Het formaat is 50 bij lOOcm swap-.*» Endekwaiiteit die is uitstékend!

Het Vrije volk | 1980 | | pagina 1